500 300 25 MAANDAG 27 MAART EERSTE BLAD 71e Jaargangi Uitgave: linni f. HHBl HELDE Ir.. Vilslna) Sl-iD. Vlissingen. iilil. 11. Pnstieksnini (Sill Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS No. 73 1933 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 13,80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 cMmax. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl -5regels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vtieuure Kitfariaal - Abonné's ontvangen de in deze maand nog veischijnende nummers Vlissingsche Winkelweek. De deelname voor de Vlissingsche Win kelweek is evenals verleden jaar weer groot, aangezien in den zeer korten tijd van voor bereiding ruim 90 winkeliers hebben inge schreven. Verleden jaar hebben aan deze week 103 winkeliers deelgenomen, maar toen waren alle deelnemers door het comité extra be zocht, hetgeen dit jaar niet zal geschieden. Iedere winkelier weet nu wel wat een win kelweek beteekent. Het comité heeft dan ook besloten om den definitieven sluitingsdatum te bepalen op Vrijdagavond 31 Maart 8 uur. Na dien datum kan, mede in verband met de werkzaamhe den, zooals drukwerken die moeten worden klaar gemaakt, beslist niemand meer worden aangenomen,- want de praktijk van het vorige jaar heeft geleerd, dat vergissingen dan niet uitgesloten zijn. Er moet nu eenmaal regel zijn. Mandoline-vereenlging T.O.V.I.D.O. Britannia. Aan het concert, Zaterdagavond voor een geheel gevulde zaal gegeven, verleende de Middelburgsche zustervereeniging „Apollo", welke eveneens onder directie van den heer M. P. Ventevogel staat, haar welwillende medewerking. In aanmerking genomen, dat deze combinatie niet permanent is, mag het optreden van beide ensembles in één groot ensemble zeer verdienstelijk genoemd wor den. Aangezien het bij een mandoline-orkest, evenals bij een strijkorkest, de bedoeling is het vierstemmig zangkoor te imiteeren, moet aan de bezetting der tweede mandolines echter meer aandacht worden besteed. Wij weten wel, dat er instrumentalisten zijn, die deze partij als iets minderwaardigs beschouwen, doch deze meening is onjuist. Evenals iedere steen in een gebouw er zich op beroemen mag bij te dragen aan de schoonheid van het ge heel, ja er een onmisbaar bestanddeel van uitmaakt, evenzoo hebben de tweede partijen een noodzakelijke taak in het orkest te ver vullen en bepalen zij mede de fraaiheid van het uit te voeren toonwerk. Als gewoonlijk werd geopend met een marsch, waarvoor de directeur een eigen werk „Idea" in den volkstoon geschreven gekozen had. Daarna kregen we de bij zonder mooie ouverture „La Caravane" van A. Gréty (1742—1813) in bewerking van Mario Maciocchi, waarin de solo voor man- dola goed tot uitdrukking kwam. Gréty wist hoe het klinken moest en Maciocchi weet hoe het in een mandoline-orkest klinken moet en "wat men er mede doen kan. En daarvan was deze compositie wel een sprekend bewijs. Een heel aardig nummer was ook het intermezzo „Rococo" uit de bekende „Rendez-vous ga votte" van W. Aletter. Lieve, lichte muziek evenals de fantasie „Mariage des poupées" van Pizzi. Voorts hoorden we een tweetal walsen, „d'Année jubilaire" van Van den Bo- gert en Maciocchi's „Un soir a Madrid", waarbij de castagnetten deze Spaansche dansmuziek onderlijnden. Nog werd gespeeld „Fantasie de Concert" van Moed, terwijl het opgewekte „Musik muss sein" de uitvoering besloot. Het publiek beloonde de uitvoeren den na elk nummer met een spontaan ap plaus, doch had den concerteerenden een veel gTooteren dienst bewezen, indien het gedu rende het musiceeren het vereischte stil zwijgen had bewaard. Zoo nu en dan leek het ■wel of men op theevisite was. Dat de dirigent zijn ensemble telkens in dien gonzenden bijenkorf liet aanvangen, is voor ons onbe grijpelijk. Na de pauze werd door de tooneelafdeeling van „Apollo" de klucht in drie bedrijven, door Carl Laufs en Wilhelm Jacoby, „Ongeloovige Thomas" mot davereöd &usc$fl hot voet licht gebracht. Een alleraardigste intrigue ligt aan deze dolvermakelijke geschiedenis ten grondslag. Ignaz Döll, die gaarne een slippertje maakt, wil van het spiritisme, waaraan zijn geheele familie doet, niets we ten, totdat op zekeren dag de rol van medium hem in zijn kraam te pas komt. Groot is de vreugde van zijn familieleden over het feit, dat „de ongeloovige Thomas" gecapituleerd is. Zijn neef, de privaat-docent dr. Puschel, ziet in hem zelfs eén -^er bijzonder geval. De be keering loopt echter anders uit, dan een an dere neef, Gustaaf Wenglein, die contact met de geesten heeft en de menschen onder zijn wil kan brengen, gedacht heeft. Ignar heeft zijn geheugen verloren en keert niet tot de werkelijkheid terug. De grappigste situaties en verwikkelingen vloeien hieruit voort. Zijn vrouw Adelheid en verdere familie is der wanhoop nabij. De seance-gever ziet zelfs de gevangenisdeuren in gedachten al open staan. Ten slotte weet dr. Paid Wagner den simuleerenden Ignaz, die zijn voorgewende geestes-aberratie benut heeft om eens heer lijk te boemelen, in het nauw te bréngen en te ontmaskeren. En in ruil oor zijn stil zwijgendheid geeft Ignaz zijn reeds lang door den dokter begeerde dochter Francisca ten huwelijk. Ignaz Döll heeft zich schitterend van zijn zware rol gekweten, Paul Wagner was een handige dokter, Gustaaf Wenglein gaf een overtuigde geloovige in de gemeenschap met de geesten der andere wereld, dr. Puschel was in één woord excellent, terwijl de overige medespelenden menig scènetje krachtig on dersteunden. Het stuk werd vlot gespeeld en lachstorm na lachstorm voer door de zaal, zoodat het enthousiaste applau' na elk be drijf en aan het slot inderdaad ten volle ver diend was. Een gezellig bal, waarbij de „Fummy Band" uit Middelburg steeds tot het beheerschen van den veerenden dansvloer noodde, h'eld de aanwezigen nog geruimen tijd bii^n. O. De Jonge Spelers. Concertgebouw. De heer Ben Groeneveld, leider van bo vengenoemd gezelschap, begon zijn inleiding tot de declamatie van Massa-mensch, mee zich te verdedigen tegen de beschuldiging, dat zijn gezelschap met dit stuk, dat al vrij verouderd lijkt, uitkomt. Hij zei, dat, met het oog op de toestanden in Duitschland heden ten dage het omgekeerde eer waar is. Spre ker gaf een overzicht van dit stuk, bestaan de uit 7 bedrijven, waarvan het 2e, 4e en 6e eigenlijk droomgebeuren is. Tusschen deze bedrijven in speelt het eigenlijke stuk, dat aanvangt met een arbeidersvergadering, die cp staking aanstuurt. In dit stuk, waar de vrouw afstammend, uit de bourgeoisie maar met gevoelens van begrijpen en gevoe len van de arbeidersnooden en verlangens opposante is van den naamloozen, welke steeds meer en meer aanstuurt op veel meer dan staking, wordt het heen en weer schom melen tusschen deze meeningen in een lel en scherp licht gesteld. Ten slotte wordt de vrouw in de gevangenis geworpen en moet het onderspit delven. Haar beweren, dat de massa niet moet zijn wraak, maar liefdehet beslist volhouden van den an deren kant, dat zij slechts een voorafge- stempelden vorm is, verhindert niet, dat zij als leidster het loodje moet leggen. Uit dit stuk werden de felst-bewogen scènes op verrukkelijke meesleepende manier voorgedragen door de vrouw, vertolkt door Nelly Ernst en Ben Groeneveld als naam- looze met Arie Das als dfitte im Bunde, die ,öen man" vertolkte. De aanwezigen werden als 't ware meegesleept door de overtuigende voordracht der acteurs, die, mede door hun sobere, doch zooveel uitdrukking gevende, mimiek toonden, zich in hun rol ingeleefd te hebben. Het applaus, dat na afloop van deze decla matie weerklonk, was welverdiend. Na de pauze ging Kindertragedie, spel in drie bedrijven, dat ons dien gxooten invloed schilderde, veroorzaakt door de ontrouw van de moeder. We wonen by, dat drie kinderèn, velke den volwassen leeftijd naderen, ken nis krijgen van die echtbreuk der moeder en kunnen ons niet onttrekken aan den invloed, dien het spel der drie bovengenoemden op onzen gemoedstoestand heeft. Het is een fel dramatische ontroering, die ons gemoed be roert, wanneer we den oudsten zoon, welke ten allen tijde voor zeer waarheidlievend heeft doorgegaan, hooren liegen om voor de jongeren te verbergen, wat hij weet of ge zien heeft; wanneer de jongste zoon, zich vastklampend aan 't gezegde der moeder, dat zü een kaars ontsteekt voor zijn gezondheid en ten slotte bemerkend, aan welk bedrog ze zich schuldig maakt, radeloos terneer ligt als de dochter uiting geeft aan haar mee ning niets meer te geven om het oordeel der menschen als zij zedelijk verzinkt. Seta; an innig, mgsw n&tuuvljjjs fig de vertolking der, acteurs, maar Ben Groeneveld gaf als oudste zoon, in de allerlaatste scène, als hij, tevergeefs zich willende wreken door moord op den minnaar van zijn moeder, dit ziet doen door den jongeren broeder, die dit moment niet meer overleeft, een felheid van dramatische uitbeelding, welke het aanwe zige publiek wel een ijskoude rilling over den rug heeft doen gaan. Aan het einde werd een ware ovatie ge bracht aan de drie spelers, die schrijnend gebeuren voor 't voetlicht hebben gebracht. Een bezoek aan het bedrijf der Pzem. Dank zij de bemoeiingen van den wethou der van onderwijs en de welwillendheid van de directie der Pzem, konden Vrijdagmiddag de cursisten van de gemeentelijke werkloo- zencursussen met hun leeraren een bezoek brengen aan het bedrijf van bovengenoemde maatschappij. Ook de wethouder van onder wijs was aanwezig. Om halfdrie begon de eerste groep haar „wandeling" onder de deskundige leiding van den bedrijfschef van den technischen dienst, den heer A. F. Linse. Een groot gemak voor het overzien van het geheel was het bezich tigen van een schema, waarop een dergelijk bedrijf was afgebeeld en dat door den leider eerst werd uitgelegd, waarna het bedrijf werd bezichtigd van het kolenpark af de kolen gevolgd tot zijn automatisch door middel van Jacobsladders en transportbanden gestort werden in de ovens van den Sehelde-ketel. Daarna de stoomleidingen achterna, om ein delijk te komen in de eigenlijke centrale, waar dus de electriciteit werd opgewekt. Deze weer gevolgd tot waar de schakelborden zijn opgesteld. Niets werd overgeslagen en alles op een prettige manier uitgelegd door den heer Linse, wien nog een tweede trip te wachten stond met de tweede groep. Jammer dat door het geraas der machines een deel van het gesproken woord verloren ging. Aan het eind van üe wandeling, dankte de wethouder van onderwas met eenige woorden den heer Linse voor zijn bereidwilligheid. Over het geheel genomen hebben de cur sisten weer een leerzamen en interessanten middag gehad en een woord van dank aan de directie en den bedrijfschef van de Pzem is hier zeker wel op zijn plaats. Accordeon-vereenigïng „Crescendo". De Eerste Vlissingsche Accordeon-vereeni ging „Crescendo" heeft een uitvoering gege ven in het gebouw voor ouden van dagen al hier. De vader van deze inrichting bracht eer. hartelijk wcord van dank aan deze vereeni- ging voor dit welwillend aangeboden concert Het programma was zeer afwisselend en bestond uit fantasieën, ouvertures, solo's en gewijde muziek. Vóór de pauze werden 6 nummers uitge voerd en daarna 7 nummers. Na afloop van het concert werd namens het college van regenten aan directeur en leden van „Crescendo" een bijzonder woord van dank gebracht voor dit mooie concert en de wensch uitgesproken dat de ouden van dagen nog meermalen op zoo'n uitvoering vergast mogen -orden. Een diploma. Ingevolge een besluit van 20 Maart 1933 heeft ook het bestuur van den Nederland- schen Bond tot het redden van drenkelingen een diploma uitgereikt aan mej. P. Castel alhier, wegens het met levensgevaar redden van een matroos bij Kaapduinen op 21 Au gustus 1932. MIDDELBURG. De wethoudersvacature. Het schrijven van den heer W. A. den Hollander aan den gemeenteraad luidt als volgtMet dank voor de benoeming, heb ik de eer uw college te berichten, dat ik, na ernstige overweging heb besloten om onder de huidige omstandigheden, die grootendeels van persoonlijken aard zijn, voor de wethou- aersfunctie te bedanken. De gemeenteraad zal Woensdagmddag een ergadering houden om in deze wethouders- /acature te voorzien. De partijen schijnen nog niet tot overeen stemming te zijn gekomen wie voor den wet houders-zetel zal worden aangewezen. Industrie- en Huishoudschool te Middelburg De vereeniging „Industrie- en Huishoud- chool" te Middelburg heeft haar algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mevrouw L. Alberts—Salberg, vice-pre- sidente dei vereeniging. Aan het jaarverslag van den secretaris- penningmeester, mr. J. H. C. Heijse, ontlee- nen wij, dat op 1 Januari 1932 de school 128 dagleerlingen telde, verder 36 op de cursus sen voor meergegoeden, en 240 op de avond cursussen, totaal 404 tegen 380 op 1 Januari 1931. In het voorjaar 1932 namen 22 leer lingen deel aan de cursussen aa*1 meerge goeden, 215 aan vervolgavondcursussen in Lngerie en costuumnaaien enz. Totaal is cus gedurende het schooljaar 193132 on- cerricht gegeven aan 641 leerlingen tegen 564 in het vorige schooljaar. Aan het einde van het schooljaar 193132 ontvingen 6 leerlingen een diploma voor huishoudster, 8 voor hulp in de huishouding 12 voor costuumnaaister, 3 voor huishoud kundige A en 7 het A diploma-costuum- naaien. Van deze geslaagden bleven 13 leer lingen op school. Drie slaagden voor het staatsexamen nuttige handwerken. Bij het begin van den cursus 19321933 waren 140 leerlingen voor volledig onderwijs ingeschreven, van wie buiten Middelburg 49 m Vlissingen 14, Koudekerke 10, Souburg 5 Serooskerke 2, St. Laurens 5, Veere 2, Ame- muiden 3, en van Kruiningen, Meliskerke. Aa.gtekerke, 's Heer Arendskerke, Nieuw- en St. Joosland, Vrouwenpolder, Breskens en Westkapelle ieder één leerling. Tien leerlin gen waren kosteloos toegelaten en vijf tegen verminderd schoolgeld. Aan de cursussen voor meergegoeden namen toen deel 18 leer lingen, voor de avondcursussen meldden zich 276 leerlingen aan. Vóór 31 December hebben 3 leerlingen de school verlaten en bedroeg het aantal toen nog 431 tegen 404 op 31 December 1931. In de plaats van mejuffrouw J. G. ten Brake benoemde het bstuur met ingang van 1 September 1932 tot leerares mejuffrouw J M. van Vollenhoven. Mej. Van Bosveld Heinsius kreeg op haar verzoek eervol ont slag tegen 1 Januari 1933 en was mej. J Goetheer haar opvolgster. Dit jaar is wederom een schooltentoon stelling gehouden, die zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen. De leerlingen van sommige klassen brachten bezoeken aan enkele industrieele ondernemingen en aan tentoonstellingen van de vereeniging „Voor de Kunst". Te Vlissingen zijn dit jaar we- oc-rom cursussen gehouden een van 'half Februari tot Juli en een van September tot half Februari, waaraan totaal 118 leerlingen deelnamen. De vergadering keurde het verslag goed. In plaats van mevrouw D, A. Dumon Tak —van Trigt koos de vergadering tot voor zitster mevrouw L. AlbertsSalberg en in haar plaats tot vice-voorzitster mej. M. Callenfels. Het gymnasium te Middelburg. Op den laatsten schooldag in 1932 24 December aldus meldt het aan den ge meenteraad toegezonden verslag van het gymnasium heeft de heer P. Dumon Tak zijn functie van curator neergelegd en is hij daarbij toegesproken door den rector mede namens de leeraren en door den heer mr. H. F. Lantsheer namens curatoren, waarop de burgemeester een woord van dank richtte tot de beide sprekers en van deze vergade ring afscheid genomen. Het gymnasium verliest in den heer Dumon Tak een toege wijd president-curator. Bij den aanvang van het schooljaar 1932- 1933 telde het gymnasium 71 leerlingen, on- der wie 22 vrouwelijke en één toehoorder. Na dien verliet één leerling de school wegens vertrek en een andere, die hier kwam wonen kon toegelaten worden. Op heeterdaad betrapt. Op het voetbalterrein achter de meelfabriek te Middelburg zag gisterenmiddag een agent van politie een jongeman uit Vlissingen zich naar de kleedkamer begeven, terwijl de spe lers afwezig waren. Hij volgde den jongenen betrapte hem op heeterdaad terwijl hij geld uit een portemonnaie van een der spelers haalde. Hij werd gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht. Cursus in Motorenkennis van den Kring Walcheren der Z. L. M. Te Middelburg had Zaterdag in de Am., bachtsschool de eindles plaats van den 14en cursus in motor kennis, gegeven vanwege bo vengenoemden kring. Bij ontstentenis van den voorzitter, mr. M. C. van der Minne, stond deze bijeenkomst onder leiding van den eere-voorzitter van den kring, jhr. P. J. Boogaert, die na een kort openingswoord den leider van dezen cursus, den heer E. Visscher, leeraar aan de Ambachtsschool, gelegenheid gaf den leerlin gen eenige vragen te stellen. Uit de vlot ge geven antwoorden bleek, dat zij de lessen, vervat in een vrij lijvig dictaat, met goea succes hadden gevolgd. Aan onderstaande 32 leerlingen kon door den voorzitter met eenige welgekozen woor den een diploma worden uitgereikt. Een 8-tal kon wegens geringe kennis geer diploma krijgen. Eén der leerlingen had me een goed uitgevoerde teekening op het bor^ aanschouwelijk voorgesteld, welk een kracht toer moet plaats hebben om een diploma tc- behalen. De voorzitter gaf echter alleen nog den goeden raad hun studiën in motorenkennis hiermee nog niet als geëindigd te beschou wen, doch zeer zeker door regelmatige studie in hun dictaat nog uit te breiden. Spr. bracht dank aan het bestuur van de vereeniging De Ambachtsschool voor het be schikbaar stellen van een lokaal tot het hou den van dezen cursu? en aan den leeraar voor de eminente wyze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. De leerlingen Rottier en Laernoes hebben dank gebracht aan den kring Walcheren der Z.L.M. voor de gelegenheid, hun langs dezen weg geboden, om hun kennis te vermeerderen en aan den heer Visscher voor zijn uitsteken de wijze van les geven. Hierna sloot de voorzifter deze bijeen komst. De namen dei* gediplomeerden zijn J. Laernoes, Vlissingen J. Oele, Veere A. Pluijmers, Middelburg K. Sieta, Koude kerke J. Plouvier, J. J. Lipjes en H. Boste laar, allen te Vlissingen P. J. Cruson, Bres kens J. Polly, Zierikzee D. J. Rottier, Bors- sele P. Laman, Rilland G. M. Verheijke, Vlake A. A. de Vey, Rilland J. Best, Mid delburg K. Besuijen, SerooskerkeA. van Langeraad, KoudekrekeJ. L. van Hove, Vlissingen J. Bik, Middelburg P. Stroo. Biggekerke W. Provoost, Domburg M. de Witte, Souburg J. de Visser, Meliskerke A de Klerk, Nieuw- en St. Joosland A. Fijn hout en A. Bouwense, beiden te Middelburg J. Brakman, Nieuw- en St. Joosland J. Rottier, Nieuwdorp W. de Ncod én J. West hof, beiden te Veere L. Houterman, Seroos kerke C. Schout, Middelburg en C. Lems, Vlissingen. De Kleine Gids. Door de Vereeniging van Raden van Ar beid wordt uitgegeven een brochure, getiteld „de Kleine Gids". In dit boekje worden op populaire wijze de voornaamste bepalingen der verzekerings wetten uiteengezet en is dus voor alle ver zekerden van groot nut. De Vereeniging van Raden van Arbeid hoopt dat door deze uitgave het beoogde doel zal worden bereikt, nl. het verspreiden van kennis omtrent practische vragen op het gebied der sociale verzekering in de kringen van belanghebbenden. Het boekje is verkrijgbaar ten kantore van den Raad van Arbeid te Middelburg voor 12/2 cent, franco per post voor 15 cent. RITTHEM Christ. Bibliotheek. De Christelijke bibliotheek hield Zaterdag haai* jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar ruim 2200 boekwerker ter lezing ziju uitgereikt. De bibliotheek voorziet dus in de behoefte tot lezen in de gemeente. De cata logus telt thans 824 nummers. Om ruimte te krijgen werd een nieuwe groote boekenkast aangekocht. Volgens het verslag van den penningmees ter was er een batig saldo van f 5.59. De aftredende bestuursleden ds. G. de Ru Am. Schout, M. Hoogesteger en S. van den Broeke, werden herkozen. ARNEMUIDEN. P. T. en T.-station. Op 15 April wordt het hulp-post-, telegraaf - en telefoonkantoor te Arnemuiden vervangen door een station voor de drie diensten. GOES. De Gasthuiskwestie te Goes. Zooals destijds gemeld, besloot de ge meenteraad van Goes aan den heer H. A. F. Kcnings te 's-Gravenhage op te dragen een deskundig onderzoek in te stellen naar de exp?oitatie en administratie van het Gast huis te Goes, dat met zulke groote tekorten blees te worstelen. Thans is deze deskundige me"- zyn onderzoek gereed gekomen. Zijn rapport is bij Burg. en Weth. ingediend. Burg. en Weth. meenen echter voorloopig ait rapport geheim te moeten houden, zoo dat aan de raadsleden geheimhouding is opgelegd. Burg. en Weth. meenen dat het niet van wijs beleid zou getuigen, indien de raad de conclusies van het rapport overnam, zonder eerst het gasthuisbestuur hierin te kennen. Burg. en Weth. stellen verder voor een commissie uit den raad te benoemen die tot taak zal hebben met het gasthuisbestuur en den rapporteur het vraagstuk van het voortbestaan van het gasthuis onder het oog te zien en met voorstellen bij den raad te komen. Zy stellen verder voor die commissie te doen bestaan uit drie personen, waarvan oer. lid van Burg. en Weth. lid en voorzitter. Die commissie zal de vraag hebben te be- ani.» ooiden of en soo ja, onder welke voor-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1