500 300 25 Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? 25 MAART EERSTE BLAD No. 72 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE li., Matraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS KOKEN METELECTRI- CITEIT WIL ZEGGEN: ÏDEAALKOKEN Rook dan VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer lOct. (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 ötegels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen yiieume Kwartaal - abonné's ontvangen de in deze maand nog vei schijnende nummers In denioop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politier-per- soneel 2.50 N. N- 1.— Bijdrage Leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.45 Personeel Fa. „Au bon Marché" - 3. Vorige opgave -4558.5G Totaal 4567.45 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. De aardbeving in Zeeland. Betreffende de aardbeving welke Donder dag in Zeeland is waargenomen, wordt uit Aardenburg aan „de Tel." gemeld dat om V ■uur des avonds een lichte aardschok is waargenomen. In kamers van sommige hul zen rinkelde het glaswerk. Men hoorde een onderaardsch gerommel, dat langzaam aan zwol tot een zwaren donder en daarna weer langzaam wegstierf. De duur was ongeveer dertig seconden. De beving was niet zoo he vig als die van eenigen tijd geleden welke haar oorsprong vond in de Noordzee. Sluitingstijd van de brug over de Keersluis Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in het bijzonder reglement van politie voor het kanaal door Walcheren, tengevolge waarvan voortaan de brug over de Keersluis te Vlis singen gesloten zal zijn van 20 tot 5 minuten vóór den tijd van vertrek van eiken perso nentrein. van het havenstation, of zooveel korter als door den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat zal worden bepaald. Indien zulk een sluitingsperiode zou eindigen minder dan 20 minuten vóór het tijdstip van vertrek van een boot van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, zal deze periode worden verlengd tot laatstbe doeld tijdstip. Bovengenoemde brug vormt het begin van den toegangsweg tot het spoorwegstation en de aanlegplaatsen van de „Zeeland"-booten en de provinciale booten. 9 Antl-rev. kiesvereeniging. Gisterenavond hield de anti-rev. kiesver eeniging in het Militair Tehuis een zeer druk bezochte openbare vergadering, waarin als spreker optrad het Tweede Kamerlid, de heer J. J. C. van Dijk. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door den heer G. van de Putte, die allen welkom heette, in het bij zonder den spreker, die voor ons geen onbe kende is, en al stemmen wy op den heer Colijn, toch onze afgevaardigde voor Zee land blijft. De heer Van Dijk begon zijn rede met te zeggen, dat wij leven in een tijdperk van maatschappelijken nood en dan is het ver klaarbaar dat er zich een wanhoopsstem- ming van de menschen meester maakt, ze ker wanneer wij deze tijden niet bezien in liooger licht. Wanneer wij gelooven dat God regeert, dan kunnen wij dezen tijd verstaan er. ook leeren dragen. Dan kan er ook zijn bezieling en .ijver in dagen van verkiezingen Op economisch en maatschappelijk terrein is de verwarring groot. De volkeren doen aïles om hun eigen bevolking op economisch gebied te beschermen en maken daardoor de ellende nog grooter. Ook op het staatkundig terrein heerscht strijd en verwarring. In de eerste plaats is aaar een strijd tusschen regeering en volks vertegenwoordiging, welke laatste zich maar al te vaak op de plaats der overheid wil stellen. Verder is er de groote versplintering in allerlei partijtjes, die kweeken kunnen een slappe volksvertegenwoordiging. Het parlementaire stelsel beantwoordt niet meer aan de verwachtingen. Wanneer men deze parlementaire crisis laat voortwoekeren, dan zou men komen tot een chaotischen toe stand. In al die verwarring en strijd is de diepste grond een strijd tegen het gezag. Tegenover elkaar staan hier twee levensbeschouwingen cie van de heerschappij van den mensch eD die welke belijdt, dat in God de bron is van alle gezag, en op dit laatste stelt zich de anti-rev. partij. Hierna stond spreker stil bij het verkie zingsprogram der anti-rev. partij en meer in het bijzónder bij die punten, welke by ceze verkiezingen bijzonder op den voor grond treden, nl. de handhaving van het gezag, de financieele vraagstukken en de bestrijding der werkloosheid. Wij gaan niet enkel de verkiezingen in omdat er een conflict gerezen is tusschen regecring en Tweede Kamer, maar omdat wij zoo het kan moeten komen tot een regeering, die steunt op een nationale meerderheid. Na de oorzaak van het conflict uiteenge zet te hebben, zegt spreker dat het te be grijpen is, dat gevraagd wordt hoe het ko mende kabinet er uit zal zien, doch hierover is, nog niets te zeggen. Samenwerking met enkele partijen der linkerzijde zou alleen mogelijk zijn op een Lauwkeurig omschreven accoord, maar er zijh vele bezwaren aan verbonden. Hierna kwam spreker tot de economische crisis, welke wij doormaken. Gestreefd moet worden naar opheffing der handelsbelem meringen. Doch de crisis is internationaal en ons land is bijzonder kwetsbaar, door onze groote productie van land-, tuinbouw- en zuivelproducten, waarvoor thans geen af zetgebied is te vinden. De kans is groot dat dit jaren zal duren en dan zal onze land- en tuinbouw andere banon moeten inslaan, bijv cloor het telen van producten, waaraan ons eigen land behoefte heeft, zqoals tarwe, doch dit beteekent een teruggang naar een veel lager levenspeil. Hiermee hangt ook samen de groote werkloosheid, een ramp van grooten stoffe- hjken en moreelen omvang. Zelfs by een geleidelijken opbloei van het industrieele- en landbouwbedrijf zal het niet mogelijk zijn de werkloosheid geheel te deen verdwijnen. Voor deze menschen zal dus productieve werkverschaffing moeten worden gezocht. Vervolgens besprak de heer Van Dijk den financieelen tosstand, waarbij hij breedvoe rig aantoonde hoe ernstig de situatie is. Op geweldige wijze zal hier door den Staat moe- wü dat zien in enze dagen in Rusland, Italië en Duitschland. Dat laatste kan sympathiek wezen, zooals de bestrijding van het commu nisme in Duitschland, maar wij mogen niet vergeten, dat ook in deze machtsuitoefening revolutionaire tendensen werken. Daarna kwam spreker tot de revolu- tionnaire en fascistische stroomingen in ons eigen land om te eindigen met een beroep op de aanwezigen, trouw te ijveren voor de anti-rev. beginselen, die in de verwarring van dezen tijd zulk een houvast geven, omdat ze zijn in overeenstemming met de beginselen van Gods Woord. Nadat nog enkele vragen door den heer Van Dijk waren beantwoord, eindigde spre ker met dankgebed.. Het Nut. Grand Hotel Britannia De Pinda-mannetjes, die sedert verieden jaar ons land overstroomen met hun koop waar, geven het type weer van de zuivere Chineezen, die, zooals de heer Gerard Pilger ons gisterenavond vertelde in twee groote groepen uiteenvallen, t.w. die van het noor delijke en zuidelijke deel van het land of rijk van het midden, zooals de eigenlijke naam van het vaderland dier ventjes heet. Terwijl deze laatste klein, ijverig en vredelievend zijn. worden lichaanis- en karaktereigenschappen der eerste beter weergegeven door groot en forsch, traag en oorlogszuchtig. Spr. wees e: op, dat de gebruikelijke naam der zonen van het Hemelsche rijk eigenlijk een Japansche betiteling is, afkomstig van den naam van den heerscher Chin, zoodat de gebruikelijke naam van dit land de beteekenis heeft van „land van Chin". Or.c^nks den- bouw van den grooten, welbekenden Chineeschen muur, aan welks bouw men ongeveer 1000 jaar bezig is geweest en die ter verdediging van de Zuid- Chineezen tegen die van het Noorden moest dienen, is er steeds een heen- en weergaande onderdrukking der eersten door Mantjoes en Mongolen geweest. De Zuid-Chineezen waren geen baas in eigen huis en het heeft tot 1912 geduurd, eer voornamelijk door toedoen en het idealisme van een zgn. Amerikaanschen Chinees een, die zijn opleiding en ontwik keling in Amerika had genoten en verkregen bij de stichting eener republiek, de leus tot verwerkelijking kwam „China voor de Chi neezen". Hoe de toestand zich daar te lande zal ontwikkelen, door de worsteling met Ja pan, dat, blijkens spr. jongste inlichtingen in zeer précairen toestand verkeert, kon de heer Pilger, die jaren in China heeft ver toefd, moeilijk zeggen. Hij wilde, na deze historische inleiding, waarin tal van namen Een uitgave van 2H tot hoogstens 5 cent per dag 1 per persoon N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen den ingegrepen, bij alle offers die wij reeds hebben gebracht. De werkloosheidssteun en werkverschaf fing stellen ontzettende eischen aan de schatkist van rijk en gemeenten. Spreker concludeerde dat wij leven onder zeer ernstige omstandigheden, die eischen een krachige regeering, in staat het gezag te handhaven, hetwelk juist in deze dagen op felle wijze wordt aangevallen. Alleen onder een krachtig gezag is ware vrijheid mogelijk, doch dan moet de over heid op haar gezagsorganen kunnen ver trouwen. Op zeer duidelijk wijze werd door spreker tenslotte het principieele verschil aange toond dat bestaat tusschen de uitoefening wvn het door God gewilde gezag en zooals en feiten de heen- en weergolving van onder drukking en bevrijding aangaven, ons door een serie, voor het grootste deel zeer scher pe lantaarnplaatjes een kijk op land en volk geven en ving aan met een serie beelden van den beroemden Chineeschen muur, die bij een lengte van 1500 K.M. een hoogte heeft van 161/2 M. Hij is niet overal even gaaf ge bleven. Stukken in de woestijn Gobi toon den den vervallen toestand, terwijl deelen in de buurt van Peking den vrijwel gaven toe stand te bewonderen gaven en lieten zien, dat op den muur zelf om de 200 M. nog ver dedigingstorens waren aangebracht, die er 8 M. boven uit staken. Douanenhuisjes waren op dien muur gebouwd, waarvan de pientere bewoners in minimum van tijd rijk werden, zoodat het douane-baantje een zeer gezochte CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid! betrekking was. Naar aanleiding van een „rikshaw", voorkomende op een dezer afbeel dingen vertelde spr. van een der eigenschap pen der Chineezen, die, in vele opzichten eerlijk, er geen been in zien om zooveel mo gelijk vreemdelingen te plukken. Een projectie van Chineesche vrouwen, die aan het kantklossen waren, leidde spr. er toe iets te vertellen over het zgn. pennen, waarbij de haren der ponny, die tot 17 jaar door de Chineesche meisjes gedragen worden, uit het voorhoofd worden getrokken en over het op binden der voeten, waarvan even later een vergroote projectie werd vertoond, welke duidelijk de verminking ear van aantoonde Ook een beeld van de mannelijke bevolking, wier kleeding in den winter onpractisch is en die bovendien van de westersche dito ont breekt door het algeheele gemis aan zakken. Ongemerkt naderde spr. nu het familieleven dat hij beschreef in zijn verschillende aspec ten. Daar de zoons allen komen inwonen by de ouders wordt een Chineesch huisgezin zeer uitgebreid, te meer daar een Chinees in concubinaat mag leven. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat hy meer vrouwen mag nemen, als hem geen zoons worden ge schonken. Zoons, mannelyke nakomelingen toch moeten aan het deel der ziel, dat na het sterven in de familie-tabletten geacht wordt te verbUjven, offers brengen. Spreker besprak de regels van het Chineesche huis, waar volslagen rust heerscht, zoodra de man en vader in de nabijheid is. Typeerend is het voorbeeld, diat spr. gaf, door te vermelden, dat, waar het karakter „een omgekeerde v" de vrouw aanduidt, maar twee dergelijke tee- kens niet twee vrouwen maar ruzie voorstelt. Vervolgens kreeg spr. by plaatjes van een bruid en bruidegom gelegenheid te spreken over het huweiyk, waarvan de slot-ceremonie was het leegdrinken gezamenlijk en tege lijkertijd van twee glazen wyn, verbonden door een rood-papieren band, die niet mocht gebroken worden tydens den dronk. Onder de onhebbelykheden van het volk noemde spr het eeuwige spuwen, waarby een werkelijke virtuositeit wordt ontwikkeld. De afdeelding van een school bood spr. de gelegenheid te spreken over het onderwas, dat slechts gevolgd wordt door een klein per centage der jongens en waarby de eerste drie jaar besteed wordt aan het spreken. Door staatjes gaf spr. een denkbeeld van de moei- lykheid niet alleen van de gesproken maar ook van de geschreven taal. Deze laatste om standigheid gaf het aanzijn aan het beroep van openbaar lezer en schrijver op de straten. Van dat straatleven gaf de heer Pilger bij eenige projecties een interessante kijk, die ons een blik deed slaan in het economisch leven van de Chineezen, die allen opium schuivers heeten. Van dat gebruik gaf spr., die meedee]de, dat opium voornamelijk op de maag werkte, waardoor de lichaamstoestand; te verklaren is, een duidelijke beschrijving. Ook bracht hy ons in een Chineesch restau rant, waarby hy het eten met twee stokjes demonstreerde. Tot slot werden ons eenige muziekinstrumenten getoond, waarna het eerste deel voor de pauze besloten werd met op gramofonische wijze opgenomen Chinee sche muziek, die ons „met den buik" deed lachen, manifestatie, van, volgens de Chi neezen, werkelijke vroolijkheid. Na de pauze trad de heer Pilger in authen tiek Chineesch costuum ter vertolking van het in China meestgespeelde drama „De cirkel van krijt", die ons een zeer vrije, eenigszins gewijzigde weergave leek te zijn van wat by ons bekend is als het oordeel van Salomo met de twee, elkaar een kind be twistende vrouwen. Vervolgens ging een komisch Chineesche eenacter, die de vroolykheid, welke gedu rende den avond zich reeds meermalen had gedemonstreerd, nog meer accentueerde. De heer Pilger, die een gezellig, voortref- felyk causeur is, had dan ook een ruim schoots verdiende toejuiching in ontvangst te nemen na afloop der causeriee die de tal rijke aanwezigen byna 3 uur in aandacht heeft geboeid. AIliambra-Tlieatëtf. üongorilla. Strick durch die RecKruinti. De avonturen van het echtpaar Osa en Maiilti Johnson, de ontdekkmgsreizigers, die z?ch reeds zulk een goeden naam hebben

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1