RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. In de gisteren gehouden zitting van de Rechtbank te Middelburg werden de navol gende zaken behandeld. Zekere J. L., 34 jaar, zonder beroep, vroe ger wonende te Groede, thans in voorarrest fte Middelburg, had zich te verantwoorden wegens diefstal te Groede uit een brandkast van een geldsbedrag van ongeveer 1050, een obligatie ad 1000 en bovendien van twee obligaties van 1000 leder, welke dief stal was gepleegd in Maart of April 1932. Verdachte was sindsdien voortvluchtig en werd onlangs te Brussel door de politie aan gehouden, waarna uitlevering naar Neder land volgde. Verdachte erkende thans de feiten, en ver klaarde destijds ae sleutel van de brandkast te hebben gevonden, deze geopend te heb ben, waarna hij bedoelde gelden en effecten wegnam. Thans verklaarde hij tot die daad te zijn gekomen, omdat hij „op zich zelf' wilde staan in de wereld. Met het geld heeft hy in Frankrijk en andere landen gespeeld cp banken en is volgens hem daar alles ver loren. De Officier van Justitie requisitoir nemen de, zeide dat verdachte zeer wonderlijk ge daan heeft, en verdachte's vader, zijn zoon wel voor een en andar in staat achtte. Spr. vindt de feiten zeer ernstig en eischt een gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger van verdachte mr. P. C Adriaanse, bepleitte clementie. W. P. v. H., 20 jaar, werkman en E. B., 32 jaar, beiden wonende te Bouchaute, hadden cp 9 Juli 1932 te Philippine gepoogd een 6- tal varkens naar België uit te voeren, zonder De jongeren en het feminisme. Een van de meest geuite en zwaar wegende klachten in feministische kringen is wel deze dat de jongeren zoo moeilijk zijn mee te krijgen. Sommigen gaan nog verder en zeggen, dat de jonge vrouwen van thans niet dankbaar genoeg zijn \oor wat pioniersters als Mrs. Pankhurst, Miss Susan Anthony en in ons land Mina Kruseman, Wilhelmina Drucker, Aletta Jacobs en nog zoovele anderen met moeite, strijd en ontzaglijke zelfverloochening hebben veroverd. „Wij hebben gezaaid I" aldus de oudere generatie, „Aan de jongeren de oogstWij hebben geleden en gevochten voor onze ontvoogding, voor onze vrijheid, voor ons recht om de mate van ons kennen en ons kunnen daar te plaatsen, waar wij dit wenschenDe jongeren krijgen al die schatten in den schoot geworpen Zij komen in een opge maakt bed Zij zijn, dank zij onzen strijd, menschen die meetellen, in het economische, het maatschappelijke en het politieke levenEn hoe staan zij tegenover deze onschatbare erfenis Onverschillig Dat zij mogen studeeren en arbeiden evenals de jongen en de man wordb niet gewaardeerd En tegenover datgene wat nog veroverd moet worden het ambt van notaris, van rechter, van burgemeester.... staan zij lauw, terwijl zoo goed als niet één ter vurige verdediging klaar staat wanneer er getracht wordt de vrouw terug te dringen van de plaats, die moeizaam veroverd is." We hebben hier noch met inbeelding, noch met overdrevenheid te doen. Het is inderdaad zoo, dat de tegenwoordige meisjes aan haar vrij bestaan niet die waarde hechten, die ouderen er in zien. Maar dit is immers zoo begrijpelijk We beschikken in dit opzicht natuurlijk niet over cijfers, maar we kunnen met vrij groote zekerheid aannemen, dat ieder jong meisje begint met te meenen, dat haar geluk ligt in een huwelijk en in het stichten van een gezin. Zij redeneert niet „Ik wil mijn leven wijder aan het onderwijs, de geneeskunde, de verpleging, de rechts wetenschap.Zij ziet zich zelf in de toe komst als echtgenoote, als moeder, als ver zorgster van een huiselijk milieu, waarmee vaststaat, dat de natuur van de vrouw in de eerste plaats uitgaat naar het moederschap en zij hierdoor dus verschilt van den man, van wien de prilste verlangens in de eerste plaats uitgaan naar een maatschappelijke positie. Het is werkelijk maar niet zoo toe vallig, dat kleine meisjes het liefst met poppen, kleine jongens het liefst met stoom machines, spoortreinen en blokken spelen. Daardoor heeft Famke met haar propagee ring voor het huwelijk, waarvan zij altijd op meesterlijke wijze de romantische en aan gename zijden weet te doen uitkomen, bij jonge meisjes zooveel succes. Waar zij spreekt, trekt zij overvolle zalen en nu mogen de oudere feministen een beetje spijtig zeg gen, dat dit meer zijn oorzaak heeft in de geprikkelde nieuwsgierigheid bij de jeugd, een feit is het dat de belangstelling naar wat Famke te zeggen heeft,, bij de jongeren groot en warm is. Maar een huwelijk is lang niet voor alle vrouwen weggelegd. Menigeen moet ervaren, dat haar illusie vn eens een toegewijde echtgenoote en een liefdevolle moeder te zijn, niet door de werkelijkheid wordt beantwoord. Vijfentwintig jaarer komt een beetje twij fel dertig jaarer rijst een beetje angst vijfendertig jaarde huwelijkskans is voor tachtig procent verkeken veertig jaar een beetje weemoedige en een beetje wrange glimlach voor de eens gekoesterde illusie, die wordt opgeborgen bij oude jeugdherinnerin gen. En dan is daar het moment waarop de vrouw zegt„Goddank, dat het vrouwen leven nu anders is dan vroeger, dat ik werken fcan en werken mag en daardoor toch mijn gestaan inhoud en waarde kan geven Dan is daar het moment van dankbaarheid jegens de pioniersters, dan is daar het moment waarop de oudere generatie kan trachten in haar rijen een nieuwe strijdster te krijgen, die ter vurige verdediging klaar zal staan ■wanneer de Overheid aan de rechten van de ■wouw wil gaan tornen. voorzien te zijn van een certificaat. Hun po- S-ng daartoe mislukte, doordat zij tijdens het vervoer werden overvallen door een tweetal marechaussée's. die de varkens in beslag na men en procesverbaal opmaakten. Verdachten lieten thans verstek gaan. De Officier van Justitie achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en eischte voor ieder der verdachten 2 maanden gevangenisstraf, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen varkens. De Crisis-Zuivelwet. De Ambtenaar van het Openbaar Ministe- ne bij het Kantongerecht te Terneuzen was in hooger beroep gekomen tegen een tweetal vonnissen waarbij zekere P de R.. 25 jaar, ventstsr te Axel en F. v. L., 24 jaar, melk- r Jij ter te Terneuzen werden vrijgesproken van de hen ten laste gelegde overtreding van de Crisis Zuivelwet, ni. het ten verkoop voorhanden hebben van boter, zonder dat deze is voorzien van een merk, waarvan net model is vastgesteld door den Minister van Economische Zaken en Arbeid. De Kantonrechter overwoog o.m. in zijn vonnissen dat z.i. niet met feillooze zeker heid kon worden vastgesteld, dat de door de betrokken ambtenaren inbeslaggenomen bo ter, boter was in den zin der Boterwet en de verdachten deswege moesten worden vrijge sproken met teruggave van de inbeslagge nomen boter of opbrengst daarvan. Verdachten waren thans niet verschenen. De Officier van Justitie is van meening dat het vonnis van den Kantonrechter on juist is gewezen en de bedoeling van art. 2 van het Zuivel-Besluit z.i. geheel anders is. De Officier heeft met verontwaardiging van de vonnissen van den Kantonrechter kennis genomen, en eischt thans vernieti Het valt echter niet te ontkennen, dat er voor het jonge meisje het gevaar bestaat, dat zij haar werk op zal vatten als een slechts tijdelijke taak, een taak dus, die zal zijn af- geloopen zoodra illusie van te trouwen en een gezin te stichten zich gaat verwezen lijken en waardoor ze niet de moeite neemt zich in haar werk serieus in te leven en er haar beste krachten aan te geven, waardoor een nieuw gevaar wordt geschept, en wel dit, dat de meening wordt gevestigd als zou de man een betere arbeidskracht zijn dan de vrouw. Maar we moeten niet vergeten, dat al verlangt de hedendaagsche vrouw in de eerste plaats naar een huwelijk, zij omtrent dit huwelijk heel andere opvattingen heeft dan er vroeger bestonden. Zij wil niet zijn huishoudster en „m&dr" moeder, zij wil wezen de kameraad, dis weet te helpen en te steunen, en dit zal haar met haar volle energie doen geven aan wat haar ruimer van begrip en ervarener zal makenstudie en werk. De voorjaarsmode. De modeshows zijn achter den rugde voorjaarsmode heeft officieel haar intrede gedaan. Is er veel veranderd In groote lijnen niet, maar de voorjaars mode heeft ons een schat van kleinigheden gebracht zoo frappant, zoo bekoorlijk en zoo smaakvol, dat het een lust is om er zich in 1r erdiepen. Men krijgt van de nieuwe mode a.,i indruk, dat zij geschraagd wordt door al die verrassende en charmante kleinigheden, dat al die details, hoe bescheiden soms in omvang, het geheele toilet beheerschen. Eer tijds was de japon, de mantel of de blouse nummer één en een kraagje, een sjaal, een volannetje of een ceintuur diende als finishing touch. Tegenwoordig lijkt het alsof de robe, de mantel of het costuum er is om de mouwen, de kraag, de jabot of de ceintuur. Jabot Ja mevrouw, inderdaadDe jabots hebben op alle soorten kleeding een plaatsje gekre gen. Het zijn soms kleine, soms enorme strik ken van ciré, Schotsche zijde of batist. We zien ze zoowel by het kwieke mantelpakje als bij het middagcomplet en de avondrobe. Overal voldoen ze, overal geven ze aan het geheel, waarvan zij een onderdeel zijn, dat vlotte en toch gedistingeerde karakter, dat de vrouw van smaak in haar kleeding begeert, niet altijd worden de strikken verkregen door het knoopen van een los sjaaltje. Ze zijn ook vaak met het kleedingstuk verbonden, hetzij doordat zij op de japon, de blouse of den mantel zijn vastgenaaid, hetzij ze losse ver lengstukken vormen van een pélerine of een kraagje. Aan pélerines en kraagjes heeft de voor- jaarsm /de ook al haar hart verpand. Zij ver- breeden de schouderlijn, hetgeen zonder pélerine of kraagje verkregen wordt door horizontaal uitstaande schouderkapjes of.... opgevulde schouders. Bij sommige avond japonnen wordt naar verbreeding van de schouderlijn gestreefd cioor middel van stijf uitstaande ruches in de armsgaten of pouf- fende mouwen, die met strookjes zijn bezet. Het rijk van de pouffende mouw is in de nieuwe mode nog niet ten einde. We zien hoofdzakelijk half lange mouwen, zelfs bij mantels, die deel uitmaken van een complet ging van de vonnissen waarvan hooger be roep met veroordeeling van de verdachten, ieder tot een geldboete van 25 of 10 d. h. De Crisjs-Varkenswet. Vervolgens kwam de eerste zaak in hooger beroep aan de orde, inzake de Crisis-Var- kenswet. Het betrof hier een door den Amb tenaar van het Openbaar Ministerie inge steld hooger beroep tegen J. de P., 53 jaar, landbouwer te Terneuzen, die door den Kan tonrechter was ontslagen van rechtsvervol ging, wegens het op zijn erf in een schuur m voorraad hebben van een viertal varkens, elk met een levend gewicht van meer dan 10 KG., zonder dat deze dieren waren voorzien van een oormerk, vastgesteld door den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid. De Kantonrechter overwoog destijds in zijn vonnis, dat blijkens artikel I der Statuten der Vereenigde Zeeuwsche Varkenscentrale gevestigd te Middelburg, de naam der Ver- esniging is„Zeeuwsche Varkenscentrale, gevestigd te Middelburg" en haar werkge bied de Provincie Zeeland. Dat de Zeeuwsche varkenscentrale geves tigd te Hulst, dus niet bestaat naar wel eene Vereeniging Zeeuwsche var kenscentrale met werkgebied „de Provincie Zeeland". Dat dus voor de Provincie Zeeland niet is aangewezen een bestaande gewes telijke organisatie als bedoeld in art. 12 van het Crisis-Varken,sbesluit. In deze zaak was verdachte niet versche nen. De Officier van Justitie is het met den Kantonrechter die dit vonnis heeft gewezen, niet eens. Volgens den Officier is een centrale geves tigd in Zeeland, en zou z.i. wanneer de be wering van den Kantonrechter Jtiist was, geen oormerken vereischt worden. Maar gelukkig althans voor ons, die in een land van wisselvallig klimaat leven heeft de mode tegelijkertijd voor losse on dermouwen gezorgd. Deze ondermouwen zijn nu eens van de stof van de japon of den mantel en dan weer van zwart ciré. Want ciré is zeer en vogue. We zullen in t nieuwe seizoen ceintuurs, kragen, péleri nes, mantels en hoeden van ciré zien, dat wil zeggen van gewast, dus glimmend weef sel. Of he* fraai staat We durven nog geen oordeel uit te spreken omdat we er eerst wat aan moeten wennen. „Het maakt den mdruk alsof het voortdurend regentmerkte Iemand op een modeshow op cn we konden niet anders doen dan dit toegeven, waarmee nog geen veroordeeling is uitgesproken. Andere nieuwe weefsels heeft de mode niet gebracht of het moet zijn een soort grof geweven linnen, waarvan strand- en sport- jurken worden gemaakt. Strand- en sport- jurken worden ook vervaardigd van wit piqué, wat frisch en vriendelijk staat. Wat de kleuren betreft kunnen we zeggen, dat de voornaamste zijn zwart, wit, beige, grijs, grijsblauw, rood en lentegroen. Ook kleine ruitjes stoffen in zwart wit en rood- De officier eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordee ling van verdachte tot een geldboete van 25 of 10 dhts. Vervolgens werd een ander geval van overtrading van genoemde wet behandeld In dit geval was de ambtenaar van net O.M !n hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waar bij de landbouwer J. de P. te Zaamslag weid ontslagen van rechtsvervolging wegens het slachten van een varken, dat overeenkomstig de bepalingen der Vleeschkeurmgswet ni s achting niet van merken als bedoeld in artikel 16 van die wet behoefde te zijn voor zien, zulks zonder dat daartoe door of van wege de Nederlandsche Varkenscentrale was verstrekt een machtiging van het door den minister van economische zaken en arbeid vastgestelde model. Een in deze affaire gehoorde getuige ver klaarde dat er aan verdachte vergunning was gegeven tot slachten, maar het varken niet vervoerd of verdeeld mocht worden, wat bij zijn komst ten verdachte's huize reeds was geschied. De officier van justitie was van meening dat het vonnis van den kantonrechter on juist is gewezen. Hij eischt vernietiging vaD het vonnis waarvan hooger beroep en ver oordeeling van verdachte tot een geldboete van 25 of 10 dhts. C. F., 31 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van het onttrekken van goederen aan een door de politie daarop gelegd beslag, gepleegd te Vhssingen op 8 Januari 1933. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Behandeling in hooger beroep. Naar wij vernemen zal op 12 April a.s. voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in wit worden veel verwerkt, terwijl gebloemde stoffen voor den avond in aanmerking komen. En de hoeden Want de hoed is de laatste jaren een uiterst gewichtig onderdeel. We zullen de keus hebben tusschen groote cn kleine, zéér groote en zéér kleine hoeden. De kleine hoedjes zijn eigenlijk een soort van kalotjes, die schuin en een beetje naar voren moeten staan. Ze zijn vervaardigd van ciré, stroo of vilt, terwijl de groote hoeden stroo, batist of organdi tot maternaal hebben gehad. Wat er van de nieuwe mode gezegd zal worden, zeker in geen geval, dat ze zwaar, saai en onpractisch is. Als de schoonmaak nadert. Nieuwe gordijnen. Straks houden we weer schoonmaak. Als buiten de natuur zich verfrischt en ver nieuwt, zorgen wij, dat ook binnenshuis alles verfrischt en vernieuwd wordt. Meubels ko men van hun plaats, de moest verborgen hoekjes worden leeggehaald en wat dof en kleurloos is geworden, krijgt een fleuriger t'ntje of wordt door iets nieuws vervangen. Bijna overal komt het voor, dat na de behandeling worden genomen de zaak tegen A F. C. T. te Vlissingen, die destijds door de rechtbank te Middelburg wegens ten na- aeele van de Staatsmijnen gepleegde steen- kolenfraude, werd veroordeeld. AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van Vrijdag 24 tot en met Donderdag 30 Maart„Congorilla en „Streep door ie rekening". Luxor-theater. Van Vrijdag 24 tot en met Donderdag 30 Maart„Een Meisje van heden" en „Dixiana, de Carnavalsbruid" Zaterdag 25 Maart. Tooneelvoorstelling „de Jonge Spelers" Instituut voor Ar beidersontwikkeling, Concertgebouw, 8 uur. Zaterdag 25 Maart. Uitvoering mandoline- vereeniging „Tovido", Grand Hotel Bri tannia. R uur. Donderdag 30 Maart. Vertooning Volks- onderwijs-film, Concertgebouw 8 uur. Vrijdag 31 Maart. Voordracht met gekleur de lichtbeelder afdeeling Walcheren Ned. Reisvereeniging, Grand Hotel Bri tannia, 8.15 r.ur. MIDDELBURG. Dinsdag 28 en Woensdag 29 Maart Gene rale repetitie en concert, Vereeniging voor Instrumentale Muziek, Concert- cn Gehoorzaal, 8 uur. schoonmaak in een gedeelte van de woning nieuwe gordijnen wordtu aangebracht. Het verstandigst deen we, wanneer we hiertoe het plan hebben, deze gordijnen nu reeds te maken, zoodat ze onmiddellijk kunnen wor den opgehangen wanneer de kamer, waar voor zij bestemd zijn, schoon is. Gordijnen, vooral glasgordijnen, hebben nogal eens de gewoonte in de wasch te krim pen en geen enkele huisvrouw zit graag eerst een tijdje met te lange gordijnen om te voorkomen, dat zij later met te korte gor dijnen zit. Maar gordijnen, die te kort zijn, geven óók geen aangenaam gezicht. Om echter het een, zoowel als het ander te mijden, kurnen we bij het maken van nieu we gordijnen een extra zoompje leggen, In plaats dat we dus tweemaal inslaan, slaan we het weefsel driemaal in. Om de stof plat te houden naaien we den tweeden inslag, evenals den derden, vast, zoodat we later, als de gordijnen in de wasch gekrompen zijn, alleen maar den derden inslag hebben los te maken. Beddetijken. In nog heel wat gezinnen worden veeren bedden gebruikt en als er straks weer schoon maakt wordt gehouden, krijgen natuurlijk ook de zoogenaamde „beddetijken" een beurt. Het komt dan wel eens voor, dat het weef sel wat dun wordt, zoodat er kans bestaat, dat de veeren er doorheen komen steken. Om dit te voorkomen moeten de beddetijken aan den binnenkant met zuivere bijenwas bestreken worden. Als het weefsel met een strijkijzer eerst warm wordt gestreken, Iaat de was er zich gemakkelijk en gelijkmatig op verdeelen. Zuurkool en aardappelen „apart". 1 K.vf. zuurkool. 40 gram (2 afgestreken eetlepels) reuzel. 300 gram mager rookspek. 2 Maggi's bouillonblokjes met 4 d.L. kokend water. Knijp na het wasschen de zuurkool goed droog uit, voeg ze bij de heete reuzel in de pan, schud ze er goed doorheen en giet er dan den Maggi's bouillon op. Laat de zuurkool zachtjes een uur koken, leg dan ook het gewasschen spek in d pan en zet het koken nog een uurtje vooit tot namelijk alles gaar is en het vocht er zoo goed als geheel op is verkookt De zuurkool moet er glanzend, vettig, maar niet nat uit zien Breng de zuurkool over op een schotel en leg er het in nette plakjes gesneden spe'.. op. Presenteer bij deze groente een sc laai aardappelpurée. Vragen moeten worden gericht aan De ovenbus dezer Courant. Anonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmerking. Mej. S. te VI. Bij den drogist kunt u een keuze maken uit verschillende soorten kleur stof om het blauw ratiné weefsel zwart te verven. Een bepaald merk kunnen wij niet aanbeve.en. Op ieder pakje verf komt de ge bruiksaanwijzing voor.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 12