500 25 VRIJDAG 24 MAART EERSTE BLAD IVO. 71 71e Jaargang 1933 argsche Stoomvaart Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND Souburg. lerhande en 2nt per pond. ct. per half RIJWIELEN Spotprijzen. M1LLENAAR, T (zilvervos) mcertgebouw jl. (A.G.O.). iez. bij Mevr. Singelweg 5. Iets nieuws is WIMTABAK. ct., Sumatra Ongesausde bij KWIST, seizoen een beste rijwiel prijs. 2 jaar verkrijgb. bij ÏR, Bloemen- vieien, prima, Electr. Lam- nderdeelen en ma kwaliteit jrijs. laart Mando- 'oering „Bri- .Ongeloovige 3 bedr. Voor- ie zaal 0.50. 60 vssagiers, :n vee Midd n.uur v Kolt. vin. uui 8 8 8 jekomen sport- en Exp. G. VOS, Telef. >ERS, Tel 153. LOUT, Tel. 282. 5, Telef, 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cLp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuuie Kwartaal - Mbonné's ontvangen de in deze maand nog vei schijnende nummers Aardbeving in Zeeland. Het Kon. Ned. Met; Instituut te De Bilt heeft de volgende mededeeling gepubliceerd Heden werd aan het Kon. Ned. Meteoro logisch instituut bericht ontvangen uit Zee land dat daar gisteren, Donderdagavond, te 7 uur 7 min. een aardbeving was gevoeld. Door de seismografen te De Bilt is om dezen tyd een zwakke storing opgeteekend. Personen die de aardbeving hebben waar genomen worden uitgenoodigd hun bevin dingen aan het bovengenoemde instituut mede te deelen. Arts-examen. Aan de rijks-universiteit te Lelden is he den geslaagd voor het arts-examen de heer D. Smit, alhier. SERODSKERKE (W.) Inbraak. Dezer dagen is ingebroken in de woning van een ingezetene te Serooskerke (W.) De bewoner was niet thuis en ontdekte bij zijn thuiskomst hetgeen was gebeurd. De dader is blijkbaar binnengekomen door een met een grendel gesloten raampje, waarvan hij de ruit heeft stukgeslagen. Een linnenkast was opengebroken en uit een portemonnaie was eenig zilvergeld ontvreemd. BRESKENS Uit het Volk—Voor het Volk. De muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" gaf Donderdagavond, onder lei ding van haar directeur, den heer J. C. Ie Bleu, haar voorjaarsconcert in de Siemajo- bioscoop. Zooals steeds was ook thans het ruime ge bouw geheel gevuld door de leden der ver- eeniging, die weer volop konden genieten van de mooie nummers, welke ten gehoore wer den gebracht. Alle stukken werden heel goed en zeer zuiver gespeeld, ernstige studie door de muzikanten zal hiervoor zeker noodig ge weest zijn. Een vroolijke potpourri„Jacob en Sanne mee 't meziek op stap", woorden van den Zeeuwsch-Vlaamschen schrijver den heer L. Bootsgezel, sloot het eerste gedeelte van het programma. Het tweede gedeelte van het programma was voor de bekende Breskensche Tooneel- club. Wat beschikt deze club over uitnemen de krachten Wat een keurig spel laten de ze spelers zien Het stuk werd vlot opge voerd, de spelers waren zeer rolvastlang durig applausbloemen voor de dames. Een welverdiende hulde. Het geheeleen mooie avond, die nog lang in t geheugen zal blijven. OOSTBURG. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een ver zoek van het plaatselijk crisiscomité om een subsidie van 37.50. De heer Van Ginkel vindt het bedrag te laag, maar de voorzitter zette uiteen, dat dit het bedrag is, dat slechts kon worden ge vraagd, immers volgens de circulaire van het nationaal comité zor door dit comité worden bijgedragen naar het aantal werkloozen op 29 October, doch toer waren in d gemeente geen werkloozen en is door het plaatselijk comité gevraagd de bijdrage te regelen, naar het getal werkloozen op 1 Januari en dat be droeg ongeveer 10Q, Bericht is toen ontvan. gen, dat raar een getal van 25 zou worden bijgedragen, hetgeen naar het in de circu- 1o<re genoemd getal van ƒ3 per werklooze zou komen op 75, waarin het nationaal comité 50 zou bijdragen, waaruit volgt, dat de overige 37.50 ten laste der gemeente komt. Met algemeene stemmen wordt deze som toegestaan. Burg. en Weth. stelden voor het van den Ned, Arb. Sprrtbond ingekomen verzoek om steun voor de beoefening van sport door jeugdige werkloozen, voor kennisgeving aan te nemen, welk voorstel met 6 tegen 1 stem werd aangenomen. Aan de orde was daarna een wijziging van de electriciteitsvero dening betreffende de garantie bij aansluiting aan het net, welke verordening na eenige opmerkingen werd goegekeurd. Een voorstel tot wijziging der instructie van den directeur der bedrijven in zooverre, dat de directeur voortaan inplaats van met een bankinstelling, in rekening-courant zal staan met den gemeente-ontvanger, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ingevolge een aanschrijving van den pen sioenraad wordt de pensioengrondslag van den directeur der bedrijven opnieuw vastge steld en wel op 3242. Hierna deed de voorzitter nog eenige me- dedeelingen over de werkverschaffing er ko. men hoe langer zoo meer uitgetrokkenen en daardoor ontstaat het gevaar, dat niet op denzelfden voet zal kunnen worden doorge gaan met het werk, dat thans onder handen is en daarom hebben burgemeester en wet houders uitgezien naar andere objecten de mogelijkheid zou namelijk bestaan van de te verwerken grond een groote hoeveelheid te laten voeren op een naburige laag liegende weide, waarvoor de eigenaar bereids toe stemming heeft gegeven. Burg. en Weth. ho pen, dat het niet noodig zal zijn, maar het is in elk geval een uitweg. De voorzitter deelt mede, dat voor de vie ring van de Willem de Zwijger-herdenking op de scholen nog een 300-portretten van den Oranje-vorst zouden noodig zijn voor de kin deren der lagere scholen, welk f 27 moeten kosten. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Ginkel en Van de Waeter werden de f 27 toegestaan. De heer Van de Waeter vraagt of er iets te doen is tegen radio met openstaande ramen en deuren, hij ziet, dat men dit elders ver biedt. De voorzitter zegt onderzoek toe. Aangehouden. Door de marechaussee te Oostburg is aan gehouden zekere T. aldaar die er dezer dagen met gelden, die hij in zijn kwaliteit als agent van de Dorma Gist fabrieken te Venlo onder zich had en die hij bij klanten had geïnd, van door was gegaan. Ernstige aanrijding. Donderdagavond reed in de gemeente Oostburg een auto afkomstig uit Brugge. In de Nieuwstraat gekomen zijnde bemerkte de bestuurder voor zijn wagen een tweetal per sonen, die in druk gesprek waren. Op het laatste moment, nadat signalen waren ge geven, sprong plotseling de een links en de ander rechts van den weg. Eerstgenoemde kwam onder den auto terecht en kreeg de wielen over het lichaam. Inwendig ernstig gewond is de man, zekere P. B., wonende te Oostburg, in het ziekenhuis opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Bij onderzoek bleken de remmen van den auto in orde te zijn. SCHOONDIJKE. Benoeming gemeente-veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot bezoldig .1 veldwachter in de gemeente Schoondijke M. t Jong, thans marechaussee te Sluis. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Intrede als evangelist. De heer Joh. Baay te Souburg, die een benoeming aannam als Evangelist naar Noordbroek, hoopt aldaar Zondag 7 Mei als zoodanig zijn intrede te doen, na vooraf te zijn ingeleid door ds. E. Syperda van Tjamsweer. De Alle-dag-kerk. De A31e~dag -kerk te Amsterdam, die nu al een jaar lang in de Engelsche kerk op het Bagijnhof aldaar gehouden is, is in dien tijd in totaal door ongeveer 18.000 personen be zocht. Ds H. A. Minderman f In den ouderom van 76 jaar is te Lisse overleden ds. H. A. Minderman, predikant bij de Geref. gemeente aldaar. Ds. Minderman werd 16 Mei 1856 te Den "^ag geboren en in 1895 predikant bij de Chr. Geref. kerk van Gouda. In 1896 vertrok hij naar Rotterdam waar htf tot 1911 arbeidde. In dat jaar nan hij een beroep aan in Grand Rapids (Ame rika) waar hij 10 jaar verbleef. In October 1921 kwam hij wederom in ons land en werd predikant bij de Geref. gemeente te Dirks- land. Sinds 4 November 1932 arbeidde hij te Lisse. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Maandag te Lisse plaats heb ben. Om 2 uur zal in het kerkgebouw der Geref. gemeente aldaar een redevoering plaats hebben, waarbij het woord zal voeren ds. G. H. Kersten. Canterbury, Rome en het Oosten. Steeds weer duiken de geruchten op van toenemende toenadering tusschen de Engel- che Staatskerk, de Oostersch-orthodoxe ker ken en de Roomsch-Katholieke kerk. Thans echter komt een tegengesteld bericht, nl. dat de Anglicaansch-Oostersch-Orthcdoxe Asso ciatie (Anglican and Eastern Cheches As sociation). de vereer.-ging, die de Engelsche Staatskerk en de Oóstersch-Orthodoxe ker ken tot elkaar zoekt te brengen, besloten heeft zich tegenover het primaat van Rome te stellen. In het aangenomen besluit ter zake heet het woordelijk„De publieke verdediging van het aanvaarden van het pausdom als een centrum en een leiding der kerk, als door Gcd ingesteld, is onvereenigbaar met het lid maatschap der associatie en met het deelne men aan den arbeid der associatie". Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat ook de Oostersch-Orthodoxe prelaten, de aarts bisschop van Thyat'ra en drie andere Oos tersch-Orthodoxe leden, dit besluit onder steunden. Protestantsche vastenweek. De protestantsche kerk te Heidelberg heef, besloten, om ditmael (vcor het eerst) een vastenweek voor haar leden uit te schrijven De bedoeling is, om, nu andere middelen uit geput zijn, de leder der Jcerk op deze wijze te bewegen, bijzondere offe-'s af te zonderen tot behoud -"an den diaconalen en philantro- pischen arbeid der gemeente. Bij de Rijksdagopening. In de protestantsche godsdienstoefening, welke te Potsdam aan de plechtige opening van den Duitschen Rijksdag voorafging, ging voor de generaalsuperintendant dr. Dibelius. Dr, Dibelius sprak naar aanleiding van den zelfden cekst, met welken dr. Von Dryander op den gedenkwaardigen 4en Augustus 1914 den Rijksdag begroette, nl. het woord Zoo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn (Rom. 8 31). De rede van dr. Dibelius sprak sterke sympathie uit met het nieuwe regime in Duitschland. Bij den nieuwen politieken aanvang in Duitschland zag de prediker ook een nieuwe geloofsopwekking en stelde hoop vol de vraag, of niet „Ulrich van Hütten en Luther", het nationale front en de kerk, el kander thans opnieuw de hand zouden reiken in trouwen bond tot redding van het vader land. „Een nieuwe aanvang van de staats geschiedenis staat altijd eenigermate in het tseken van het geweld. Want de staat is macht. Nieuwe wendingen, nieuw-oriëntee- ring met groote veranderingen en omkee ringen beduiden stads overwinning van het eene over het andere. Maar wij hebben van Luther geleerd, den staat niet hard te val len, als deze zijn taak vervult tegenover hen, die het huwelijk verwoesten, het geloof ver achtelijk maken, den dood voor het vader land smaken dan handelt de staat in den naam Gods. We waren echter niet waard pro testantsche kerk te neeten, indien wij daar niet met dezelfde vrijmoedigheid als Luther weleer aan toevoegdende staat mag geen persoonlijke willekeur toelaten. Is de orde hersteld, dan moeten gerechtigheid en liefde regeeren, opdat een iegelijk, die van goede wille is, in vrede midden van zijn volk kan wonen". Tot slot sprak de prediker de hoop uit, dat „de honde"dduizenden broeders en zusters, die door God tot leden van een vrij volk geroepen zijn, en thans onder vreemde heerschappij geknocht zijn" nog eenmaal be leven mogen, dat het geheele Duitsche volk weer vrij wordt. Alcoholisme in Palestina, In het Bijbelhuis van het Britsch en Bui- tenlandsch Bijbelgenootschap te Londen werd in een samenkomst van een groot aantal vooraanstaande Engelsche Christenen het beschamende feit besproken, dat in Palestina sinds Engeland er het protectoraat uitoefent, het alcoholisme zoo toeneemt. Vroeger was onder de Turksche heersohappij' en bij de in meerderheid Arabische bevolking daarvan geen sprake. Sindsdien echter heeft de t>e- vloed van Joden en Christenen de verhoudin gen grondig gewijzigden de Engelsche re geering heeft daaraan niet geringe schuld, doordat zij de autoriteiten veel belang gege ven heeft bij de belastingopbrengsten van den drankhandel en alzoo in de hand werkt, dat deze den drankhandel bevorderen. De uitkomst van een en qriHer is dat er vóór den oorlog in Jeruzalem 25 resl-a. *ants waren, NEEMT U IN ACHT Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuw:. Jarigheid en urinestoornissen Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perio den in het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van ver zwakking der organen in den rug. Deze orga nen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, Ischias, spit en waterzucht. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. a f 1.f 1.75 en 3. per does. waar geschonken mocht wordenthans ech ter zyn er in Jeruzalem reeds >ver de 400 en over geheel Palestina meer dan 970. Ook de over het algemeen abstinente Mohammeda nen toonen neiging dit standpunt te verlaten. De vergadering, deze dingen besprekende, besloot zich tot de Engelsche regeering te wenden met de bede, toch een politiek in Palestina te willen volgen, welke aan de^e verwording tegenweer biedt. Radio, telefonie en berk. De „Osscrvatore Romano" verklaart, dat het ^anhooren van de mis door de rodio voor zieken een nuttig hulpmiddel is, doch dat wie ter kerk komen kan, ingevolge het ker kelijk gebod verplicht is, om persoonlijk physisch in de kerk aanwezig te zijn en aan de altaarhandelingen op deze wijze deel te verkrijgen. De ritencongregati-- heeft ook be sloten, dat een telefonische biecht ongeldig is, omdat de physische aanwezigheid bij de biecht vereischt is en de stilzwijgendheid bij telefonische biecht niet gewaarborgd is. Afdeeling Walcheren Vereeniging van Christ. Onderwijzers. De afdeeling Walcheren van bovenge- namde vereeniging hield Woensdagavond in ue Chr. Kweekschool te Middelburg een al gemeene vergadering. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter deed de penningmeesteresse reke ning en verantwoording over 't afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van 31 60. De heer A. Coumou te Middelburg gaf een Bljbelsche inleiding over „De profeet Eze- chiël". Over dit weinig bekende gedeelte van de Heilige Schrift gaf hij niet zoozeer een wetenschappelijke behandeling, doch meer een proeve van vertelling voor de hoogste k.assen der lagere school. Hierop volgde een leerzame discussie. In de plaats van den heer J. Birza, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer J. C. Ruitenbeek te Kou- dekerke. Tot afgevaardigden naar de voorvergade ring werden benoemd de heeren A. Coumou en L. van Wallenburg en tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering de heer L. van Wallenburg. De heer J. Birza werd als secundus aangewezen. Vervolgens werd de agenda der voorverga dering besproken en het werkrooster vast gesteld. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Meineed C. de J., 20 jaar, rijwielhersteller te Middelburg, vrijspraak Overtreding wapenwetC. de J., 62 jaar. wapenhandelaar te Middelburg. Bevestiging /an het vonnis waarvan hooger beroep met uizondering van de straf ƒ50 boete subs. 25 dagen hechtenis cn f 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. Overtreding motor- en rij wiel wetJ. S., 54 jaar, caféhouder te Koudekerke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. P. v. B., 23 jaar, opzichter te Veere. Be vestiging van het voioiis waarvan hooger be roep met uitzondering van de straf f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. DiefstalJ. B., 22 jaar, zonder beroep te 's-Gravenpolder, thans in voorarrest, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest. A. B., 19 jaar, werkman en E. P. C., 19 jaar eveneens werkman, beiden wonende te 's-Gravenpolder, voo' ieder 15 boete subs 5 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwetP. J. B.„ 34 jaar, autoverhuurder te Breskens. Beves tiging van het vonnis waarvan hooger be roep. Vrijspraak. OplichtingH. J. N„ 38 jaar, reiziger te Waddinxveen, 1 maand gevangenisstraf. Veroorzaken var lichamelijk letsel door schuld L A. C., 31 jaar, architect te Bres kens, vrijspraak. Mishandeling P. B. M., 46 jaar, jobloods te Ter Neuzen, 25 boete subs. 10 dagen, hechtenis. StraatschenderijJ. S., 14 jaar, leurder te Kapelle. Bevestiging van het vonnis waar van appèl, 1 maand tuchtschool voorwaarde lijk. Opruiende lectuur. Voor den politierechter te Alkmaar hebben terecht gestaan R. D. uit Schagerbrug en L. B. uit Wieringen, dienstweigeraars en anti militaristen, thans vertoevende in het huis van bewaring te Alkmaar .terzake versprei ding van strooibiljetten met opruienden in houd (aansporing tot diefstal, vernieling, huisvredebreuk en opstand tegen het gezag), zulks in verband het het avontuur van de „Zeven Provinciën". Verdachten ontkenden. Wel hadden zij der gelijke biljetten in hun bezit gehad, maar zij hadden ze niet uitgereikt. Verdachte B. had na zijn arrestatie de in zijn bezit zijnde bil jetten verstopt in de krib in de politiecel en was toen aanvankelijk op vrije voeten gesteld, maar later weer gearresteerd, toen de biljet ten ontdekt waren. Twee marineschepelingen uit Den Helder verklaarden, verspreiding in genoemde plaats te hebben opgemerkt en zelf zoo'n pamflet te hebben ontvangen, waarop zij de politie waarschuwden. De eisch luidde voor beiden drie maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde beide ver dachten tot drie maanden gevangenisstraf en weigerde de voor L. B. gevraagde in vrijheids stelling. MARINE EN LEGER De b de zeemacht nieuwbenoemde offi cier van gezondheid 2e klasse D. C. Cramer wordt in functie jesteld aan boord van Hr. Ms. wachtschip ce Willemsoord. Voor toelating als cadet tot de Kon. mili taire academie te Breda, ter opleiding tot of ficier bij het leger in Oost-Indië, worden dit jaar 37 plaatsen opengesteld, waarvan 10 plaatsen zijn bestemd voor candidaten in Oost-Indië. Bij Kon. besluit van 9 Februari 1933 is aan den luitenant ter zee der eerste klasse P. Rouwenhorst vergunning verleend tot het aannemen der onderscheiding van ridder le klasse der Zwaardorde van Zweden, hem geschonken door den koning van Zweden. DE DUITSCHE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN. de middagzitting van den Duitschen Rijles- dag in de Krollopera te Berlijn, gedurende welke vergadering rijkskanselier Adolf Hitler de regeeringsverklaring had afgelegd, voor drie uur geschorst, om het Centrum gelegen heid te geven zich te beraden over zijn standpunt tegenover de machtigingswet.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1