500 300 25 DONDERDAG 23 MAART EERSTE BLAD Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? IVo. 71e Jaargang 1933 Uitgavefirma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen OTieeiioe Kwartaal-Zèbcnnê's GRATIS STADS- EN PROVBfflEUWS Rook dan ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitenliesvan 1—5 regels 50 ct Iedere rege meerlOctlmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl 5regels fl. .alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een harid, voet ot oog. gulden bij verlies- van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog vei schijnende nummers Vlissingsche winkelweek 1933. Evenals vorig-jaar zal door de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" getracht wor den van Vrijdag 28 April tot en met Zater dag 6 Mei een winkelweek të houden. Door verschillende winkeliers is reeds in geschreven en wordt weder een groote deel name verwacht. Verleden jaar had de winkelweek plaats van 11 tot en met 19 Maart. In verband met de voorbereidende werk zaamheden worden alle leden opgewekt hun inschrijvingsbiljet aan het secretariaat toe te zenden, aangezien de commissie heeft beslo ten, dat na den definitieven sluitingsdatum, ter voorkoming van moeilijkheden, niemand meer zal kunnen ededoen. Protest van rijksambtenaren. In een Dinsdag avond gehouden vergade ring van de afdeeling van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, kwam, naar „het Volk" meldt, o.m. de door den minister getroffen maatregelen tegen het personeel van loods wezen, betonning en verlichting ter sprake. Men sprak algemeen zijn hevige verontwaar diging uit, dat men aldus het privéleven van den ambtenaar tracht aan banden te leggen en hem in zyh vrijheid wil beknotten. Met niei minder verbazing werd kennis genomen van het feit, dat bepaalde indivi duen, in het bijzonder bestuurders van neu trale organisaties, zich schuldig maken aan bedriegelijke voorwendselen om daarmede de moderne vakbeweging te treffen. Men tracht nl. den menschen wijs te maken, dat de leden van den C.N.A.B. moeten bedawken, omdat deze organisatie eveneens een verboden orga nisatie zou zijn. Niets is minder waar en deze praatjes kunnen dan ook zuiver beschouwd worden als laster. Hier hebben we te doen met leedvermaak van menschen, die altijd durven te beweren de belangen van het per soneel voor te sta^-r, doch thans ook weer gaarne zouden medewerken om het personeel nog meer in zijn vrijheid te beknotten. Nie mand behoeft als I'd te bedanken en het oe- stuur vertrouwt dan ook naast alles van ieder lid trouw aan de organisatie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een tweetal opnamen van de aankomst te Amsterdam van de bekende filmactrice Jean- nette Mac Donald. Het nieuwe perron op het station D.P. te Rotterdam, noodig gewor den in verband met de electrificatie van den spoorweg RotterdamDordrecht. Een mo deshow te Rotterdam. Lente in het Haag- sche Bosch, aan het Scheveningsche strand en in het Haagsche hertenkamp. De Duit- sche rijksvlag zwart-wit-rood en de haken- kruisvlag op het gezantschapsgebouw te 's-Gravenhage. Een graafmachine in actie, die dagelijks ruim 200 vrachtwagens met zand vult. De filmster Hertha Thiele spreekt voor de microfoon van de radio. De be roemde Duitsche schrijver George Hermann heeft zich in ons land gevestigd en woent thans te Laren. Een collectie-étalage Paasch- hazen en Paascheieren, gefabriceerd in de bekende Ringer's Chocoladefabrieken te Rot terdam en Alkmaar, enz. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de voorzitter, wet houder Onderdyk, waarnemend-burgemees ter, aan den heer Boasson, die op 31 De cember jl. tot wethouder benoemd was, doch toen verklaarde te zullen bedanken als be kend was wie burgemeester werd, en die aan die toezegging thans had voldaan, dank ge bracht voor de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. De heer Boasson bracht dank voor deze woorden en voor de instemming, die de raad daarmede betuigde en voor de medewerking van den wethouder Onderdijk en den ge meente-secretaris bij het vervullen van zijn functie. Naar - aanleiding van een adres van den Christ. Besturenbond om bij te werkstelling van werkloozen het rquleeringssysteem toe te passen, zeide de voorzitter, dat dit wel ge tracht wordt, doch dat in de eerste plaats te werk worden gesteld, degenen, die voor de gemeente het meest aan steun kosten. Een verzoek om een deel van den Koren dijk te veranderen van naam en te noemen Kaai van Schütz, als herinnering aan den in Januari overleden kunstschilder Willem J. Schütz. nam de raad voor kennisgeving aan. Hetzelfde geschiedde met een voorstel van den heer Jeronimus om bepalingen in de po litieverordening op te nemen tegen het be schrijven van straten en muren met verkie zingsreclame, omdat dit voor de a.s. verkie zingen toch niet meer zou helpen en binnen kort toch de geheele politieverordening wordt herzien. Bij de nu volgende verkiezing van een wethouder, legde de heer Paul voor de S.D.A.P. een verklaring af, dat1 zijn fractie ditmaal den candidaat van rechts, den heer W. A. den Hollander zou stemmen, omdat verwacht wordt, dat de burgemeester, de heer M. Fernhout zal medewerken om de gemeen te in democratische richting te besturen, wat h.i. van meer belang is dan de vraag of het college rechts of links is. Als voornaamste motief van de S.D.A.P. om op den heer Den Hollander te stemmen gold dat d^ voorstellen van Burg. en Weth niet afhankelijk mogen zijn van den heer Jercnimus, die bij geen enkele partij is aan gesloten en met 8 leden van rechts en 8 van links, van zijn positie °ls „lid op de wip" een ruim gebruik zou maken, als het college van Burg. en Weth. met vooruitstrevende voorstellen zou komen. Mevrouw Weljl verklaarde namens de V.D., dat zij zullen blijven stemmen op den heer Boasson, omdat dit de eenige mogelijke en logische houding is voor wie meenen dat Middelburg behalve door een democratisch, ook door een links college van Burg. en Weth. bestuurd moet worden. De raad benoemde daarop, zooals wij reeds gemeld hebben, den heer W. A. den Hollan der (A.-R.) met 12 stemmen, tegen 3 op den heer Boasson (V.D.), 1 op den heer Portheine (V.B.) en één blanco. Zonder hoofdelijke stemming vereenigde de raad zich met een wijziging van de ver ordening voor het georganiseerd overleg, waardoor ook de Nederlandsche Bond van gemeente-ambtenaren daarin wordt toegela ten. Een verordening werd aangenomen inzake de erkenning van gasfitters, waterfitters en installateurs van electriciteit, en een tot in voering van nieuwe gasinstallatie-voor schriften. Reeds meermalen hadden in den raad uit voerige discussies plaats over de hooge kos ten van bediening der bruggen over de kaden, waarvoor vroeger 3 brugwachters volledig moesten worden betaald, wat ongeveer ƒ4000 aan de gemeente kostte, thans vereenigde de raad zich met een voorstel om dit aantal op twee terug te brengen plus een hulp brug- wacher, wat totaal ongeveer 3000 zal kosten. Op aandrang van Ged. Staten werd het totaal van aan kasgeld op te nemen gelden in 1933 teruggebracht van 550.000 op 250.000, Een verzoek op een adres van den Arbei ders-Sportbond inzake lichaamsoefeningen van werkloozen, subsidie aan den bond en steun voor werkloozen die een Pinkstersport- feest willen gaan bijwonen, ontlokte eenige discussie, doch de raad vereenigde zich ten slotte met het voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend op het adres te beschikken, daar voor de werkloozen reeds gelegenheid tot beoefenen van sport en athletiek bestaat en de gemeente geen financieelen steun kan verleenen, gezien den stand der financiën. Ter tafel kwam vervolgens het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aan leggen van een plantsoen en speelterrein op het ruime Molenwater, een groot plein, dat thans by regenval een modderpoel gelijk is. Na eenige opmerkingen over onderdeelen van het plan, nam de raad het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. Ditzelfde geschiedde met het voorstel tot verhuring van het voornaamste deel van het door de gemeente aangekochte buiten „de Griffioen", namelijk het deel waarop de wo ning staat, welke voor 1400 is verhuurd aan een reflectant, die het plan heeft er een tehuis voor ouden van dagen uit den gegoe den middenstand van te maken. De gemeente zal eerst verschillende verbouwingen doen verrichten en zorgen voor warmwatervoor ziening, centrale verwarming enz. Bij het voorstel tot regeling van het aan plakken van verkiezingsbiljetten, deed de heer mr. Van der Feltz (christ.-hist.), het voorstel, dat de raad de wenschelijkheid uit- spreke, dat de gemeente feeen grond meer beschikbaar stelt voor het plaatsen van hou ten opstanden, waarop biljetten worden aan geplakt- Dit voorstel werd met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Met twee stemmen tegen nam de raad een voorstel aan van Burg. en Weth. om afwij zend te beschikken op het voorstel inzake het plaatsen van een lichtreclamezuil op de Groote Markt. De overige vroeger vermelde voorstellen gingen onder den hamer door. Installatie burgemeester. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester van Middelburg, den heer M Fernhout, zal plaats hebben op Woensdag 5 April, des middags 2 uur. Om 4 uur zal de burgemeester receptie houden. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 24 Maart, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2.: Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek der K.L.M. om deelname in garantiefonds. - 4. Benoeming leden stembureaux en aan wijzing lokalen stomdistricten. - 5. Bouwterrein Buteuxstraat. 6. Speelplaats school met den Bijbel. 7. Verordening veldwachters. 8. Voorschotten bijzondere scholen. 9. Straatverlichting. 10. Straatnamen. 10a. Vaststelling kohier hondenbelasting. 11. Bezwaarschriften- 'belastingen. Toelichting. Punt no. 5. In verband met de toezegging aan uwe vergadering om aè mogelijkheid te onderzoeken om van gemeentewege op het terrein in de Buteuxstraat woningen te bou wen, geven wij hieronder een overzicht van onze zienswijze. Zooals U bekend is werd ten behoeve van aankoop van bedoeld terrein door het rijk een grondvoorschot verleend, waarvan de annuïteit is bepaald op 192.98. Een bouwvoorschot werd niet verleend, omdat, naar de minister mededeelde, toen geen woningnood meer bestond. Door den gemeente-opzichter is thans een bouwplan entworpen van eengezins-arbeiderswoningen. De kosten hiervan worden als volgt gespe cificeerd Bouwkosten voor 10 woningen 25.500. - Kosten bestekteekeningen 100.— Honorarium architect 2/2 van 25.500 446.25 Algemeene details V/4 van 25.500 446.25 Salaris dagelijksch opzichter 6 maanden a 125 750.— rond 27.000. Voor dit totaal zou een annuïtetsleening moeten worden aangegaan voor den tyd van 50 jaren, ten hoogste. De jaarlyksche annuïteit zou dan bedra gen, de rente berekend naar V/4 f 1422.20 De annuïteit grondvoorschot bedraagt 192.98 1615.18 De jaarlyksche kosten van on derhoud, assurantie enz. worden geraamd op400.— Zoodat de woningen elk jaar moeten opbrengen 2015.18 cf rond 2000, wat neerkomt op 200 per jaar per woning of 4 huur per week. Afgezien nog van de mogelijkheid om een nog goedkooper soort woningen te bouwen waarvan de huur op een 'lager bedrag zou zijn te stellen, lijkt het ons niet raadzaam onder de gegeven moeilijke financieele om standigheden over te gaan tot het bouwen van woningen. De risico komt ons te hoog voor, terwijl van een woningnood ln deze gemeente geen sprake is, gezien het feit, dat vele woningen soms zelfs geruimen tijd on- verhuurd blijven. De particuliere bouwnij verheid voorziet o.i. ruimschoots in de be hoefte aan woningen. Het is daarom ook niet te verwachten, dat het rijk een bouw voorschot zou verleenen, in welk geval een groot deel der exploitatiekosten door het rijk zou worden gedekt. Op grond van een en ander kunnen wy U dan ook niet voorstellen te besluiten tot den bouw van arbeiderswoningen over te gaan. Daar het terrein niet beoogt aan het doel v.aarvoor het is gekocht en de gemeente er jaarlijks geld aan toe moet dragen, zoo stellen wij U voor te besluiten tot verkoop van bedoeld terrein, waartegen bij den mi nster geen bezwaar bestaat, CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid Punt. 3. Burg. en Weth. stellen voor, hoe wel de K-L.M. hun volle sympathie heeft, hoe ongaarne pok, geen steun te verleenen aan het garantiefonds. Punt 4. Tot nu toe werd voor de te hou den stemmingen in stemdistrict III gebruik gemaakt van de brugwachterswoning. Daar bedoelde lokaliteit niet voldoet aan de daar aan door de Kieswet te stellen eischen, Lebben wij naar ander lokaal uitgezien en thans de beschikking gekregen over een lokaal van de Marnixschool. Als stemlokalen worden nu aangewezen voor de stemmingen van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en van den gemeenteraad voor stemdistrict I, de raadzaal in het gemeentehuis voor stemdistrict II, het groote lokaal van het gebouw „Rehoboth", Paspoortstraat voor stemdistrict III, een lokaal in de Marnixschool aan den Nieuwen Vlissing- schen weg. Bij besluit van uw vergadering van 5 April 1929 werden de leden van het hoofdstem bureau en de stembureaux benoemd. Deze benoeming geschiedt voor den tyd van 4 jaren, zoodat thans wederom tot be noeming dier leden en plaatsvervangende leden moet worden overgegaan. Wij bevelen de navolgende heeren aan HoofdstembureauLedenJhr. H. A. van Doorn, N. Cysouw, J. F. Jacques. J. de Friester, J. Suurmond. Plaatsvervangende iedenM. Arendse Mz., W. Louwerse, L. Ch Janssen, M. Lorier. Stemdistrict ILedenJhr. H. A. van Doorn, L. Ch. Janssen M. Lorier. Plaats vervangende leden: J. C. Gabriëlse, w. Lou werse. Stemdistrict IILeden N. Cysouw, F. Leenhouts, J. Goedbloed. Plaatsvervangende ieden W. Joosse, M. Arendse Mz. Stemdistrict IIILedenJ. F. Jacques J. de Priester, J. Suurmond. Plaatsvervan gende ledenJ. Goedbloed (a.t.s.), J. van Soelen. Punt 6. In verband met een adres van het bestuur van de school met den Bijbel deelen wij U mede, dat door ons college reeds is besloten de perken ter weerszijden van de muziektent zoodanig in te korten, dat een ruime doorgang aan beide zijden wordt ver kregen, waardoor zooveel mogelijk aan het verzoek van adressant wordt tegemoet ge komen. Punt 7. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken stellen wij U voor de jaarwedde van beide veldwachters met 50 te verhoogen, in- p.aafcs van met 45. De veldwachter Hendriks is in het bezit van het gewone diploma afgegeven door den Aig. Ned. Politiebond, zoodat bij aanneming van het voorstel hiervoor 25 zal moeten worden uitgetrokken. Punt 9. In verband met uw besluit tot electrificatie der straatverlichting in de ge heele gemeente, is in hoofdzaak het inder tijd ontworpen plan door ons overgenomen. Het ligt in de bedoeling in de hoofdstraten, als Kanaalstraat, Paspoortstraat, Oranjepiem en Vlissingsche straat, alsmede Nieuwe Vlissingsche weg een sterke verlichting aan te brengen dan in de overige straten, waar het verkeer een niet zoo'n sterke verlichting vereischt. Op kruispunten zullen eveneens lampen worden aangebracht van sterker iichtwaarde. Door de PZEM zijn de door ons gestelde voorwaarden voor de electrificatie der straatverlichting geaccepteerd. Mocht in de praktijk blijken, dat de verlichting op sommige punten niet voldoet, dan zal daar aan op eenvoudige wijze door het aanbren gen van een andere lamp kunnen worden tegemoet gekomen. Punt 10. Wij stellen U voor de zgn. Ver lengde Braamstraat den officieelen naam toe te kennen van „Dijkstraat", zulks in. verband met de ligging der straat in do richting van den spoordijk. Daar meerdere straten zijn genoemd naar alhier geregeerd hebbenoe burgemeesters, stellen wij U voor do zgn. Keijzersbaan den naam „Becius- straat" te geven. De heer Becius was om streeks 1810 alhier burgemeester.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1