1000 500 300 25 22 MAART EERSTE BLAD IVo. 69 71e Jaargang i 1933 WOENSDAG UitgaveFirma F. Kilt DE VELDE Ir, Mstnat 58-60, llissinp. Telel. II. Postrekening 6618? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 71 ieuiue Kiuartaal-Abonné's GRATIS SUDSJiN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND ■1IIIJIIL 23.38 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog vet schijnende nummers flitsen De uitvoering der sociale verzekering. Eenigen tijd geleden werd een overzicht gepubliceerd van de denkbeelden van mr. Groeneveld, den chef van de afdeeling Ar- beidsverzekering van het departement van economische zaken en arbeid, omtrent de eventueelle reorganisatie van de uit voering der sociale verzekering. Daarbij werd toen gezegd, dat er een wetsontwerp gereed lag om deze aangelegenheid te re gelen. Thans, terwijl de verkiezingen in het zicht zijn, is dit wetsontwerp bij de Staten-Gene raal ingediend en, hoewel het dus niet meer in behandeling zal komen, is het toch van belang de aandacht er op te vestigen, omdat het natuurlijk niet onmogelijk is, dat de nieuwe regeering hét ontwerp zal overnemen. Het ontwerp wil in de eerste plaats komen tot een vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organen, belast met de uit voering der sociale verzekering. Daarvoor wil het o.m. den Verzekeringsraad die thans belast is met het uitoefenen van toezicht op de Raden van Arbeid, opheffen en de taak van den Verzekeringsraad brengen bij de Rijksverzekeringsbank. In de tweede plaats brengt het wetsont werp een vereenvoudiging in de samenstel ling van de Raden van Arbeid. Deze bestaan thans uit een voorzitter en ten minste 4 kden werkgevers en 4 leden arbeiders met plaatsvervangers, terwijl het bestuur van de Raden van Arbeid gevormd wordt door een voorzitter, een lid werkgever en een lid arbeider. Aangezien de praktijk heeft aan getoond, dat de volledige Raad niet noodig is voor de behandeling der zaken, stelt het wetsontwerp voor, dat in het vervolk het bestuur van den Raad dezelfde functies ver krijgt als thans de volledige Raad en deze dus kan worden opgeheven. De leden van het bestuur zullen dan worden benoemd door de centrale organisaties van werkgevers en arbeiders. Tenslotte is een belangrijk voorstel de opheffing van de autonomie. Thans kunnen de Raden geheel op eigen wijze de wet toe passen, waardoor de noodige eenvormigheid en samenwerking in de administratie ont leken. Het is evenwel gewenscht gebleken ten deze een meer centrale leiding in te stellen en deze zal dan volgens het nieuwe wetsontwerp worden opgedragen aan de Rijksverzekeringsbank. 'Het bankbestuur zal dus bevoegd zijn om aan de Raden van Ar beid bindende voorschriften te geven om trent algemeene lijnen van administratief beleid en wetsuitlegging. Deze wenschelyk- beid is nog sterker gevoeld met betrekkiing tot de door het bankbestuur beheerde ver- Eekeringsfondsen, omdat het bankbestuur verantwoordelijk is voor het beheer dier fondsen en dus niet mag afhangen van eventueel afwijkende opvattingen van de Raden van Arbeid., Hij dit alles neemt tenslotte de mogelijk heid om in verband met deze centrale lei- dmg in de feitelijke uitvoering een verdere decentralisatie te betrachten een groote plaats in. Het is te wenschen dat na de verkiezingen door de komende regéering aan dit belang rijke wetsontwerp de noodige aandacht zal worden geschonken. Uitvoering Marine-cantine. Gisterenavond heeft de Eerste Vlissingsche Accordeonvereniging „Crescendo" een uit- voering gegeven in de Marine-can tine. Een uitgebreid programma werd, gelet op het applaus, tot zeer groote tevredenheid ten gehoore gebracht, terwijl in de pauze eenige marine-films werden vertoond, Deze uitvoering werd by gewoond door den kolonel, onder-commandant der marine, welke na afloop de vereeniging „Crescendo" dankte voor het geven van deze uitvoering en een medaille aanbood als herinnering aan dezen avond. Oprichting mondharmonicaclub. Dezer dagen is alhier opgericht een mond harmonicaclub, onderaf deeling van de ver eeniging „Vlissingsche Speeltuin", met ongeveer 25 leden. Tot directeur werd be noemd de heer C. J. Groen. De Volksonderwys-film. In het Concertgebouw alhier zal Donder dag 30 Maart, de Volksonderwijs-film wor den vertoond. De toegang tot deze voorstelling is gratis. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie worden bekend gemaakt. MIDDELBURG. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Bovengenoemde vereeniging gseeft op Woensdag 29 Maart, des avonds 8 uur, een concert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Als. solist zal optreden de heer Car el van- Leeuwen Boomkamp, violoncellist te Amster dam. De generale repetitie op Dinsdag 28 Maart is voor het publiek toegankelijk. Coöp. Melkinrichting „Walcheren", Gisterenmiddag had in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg de algemeene vergade ring plaats van de coöperatieve melkinrich ting en stoomzuivelfabriek „Walcheren", on der voorzitterschap van den heer S. Simonse te St. Laurens. In zijn openingswoord wijdde spreker breedvoerig uit over de crisis, welke zich thans over de geheele lengte der veehouderij heeft uitgestort. Spreker bracht dank aan diegenen, die zich alle moeiten getroosten de veehouderij te steunen in den benarden toe stand. Ook voor het bedrijf treden in zulke tijden moeilijkheden op, desniettemin kunnen wij over het jaar 1932 weer zeer tevreden zijn. Nadat de notulen der vorige algemeene vergadering onveranderd waren goedgekeurd, werden mededeelingen gedaan omtrent de uitbreiding der fabriek met een poederinstal latie, over de werking der Walcherensche melkfederatie en de daarbij te treffen maat regelen. De rekening en verantwoording welke sluit met een voordeelig saldo van 12.500, werd daarna goedgekeurd. Het saldo zal worden bestemd voor afschrijvingen en bijschrijvin gen reserve. Aan het jaarverslag ontleenen wij de volgende gegevens. Verkocht werden 2.105.272i/2 liters melk, 45.380 heele en 56.794 halve flesschen gepasteuriseerde melk, 111.346 liters karnemelk en 47.813 heele flesschen karnemelk, 82.319 flesschen karnemelksche gortpap, 10.055 liters slagroom, 7656 flesschen yoghurt, 103.569 K.G. boter, 21.096 kazen van verschillende vorm en vetgehalte en 7313 flesschen volle melk fosco. De totale waarde hiervan was 334.845.28. Ontvangen werden 5.212.536 liters melk en 20.280 liters room, waarvoor betaald werd 253.560.93'/,. Bij de rondvraag werden nog verschillende aangelegenheden besproken, waarna de voor zitter met een woord van dank de vergade ring sloot. GOES. Dr. H. Colijn te Goes en Zïerikzee. Gisteren vervulde dr. H. Colijn op uitnoo- diging van het Prov. Comité van A.R. Kies verenigingen in Zeeland twee spreekbeur ten in Zeeland en wel des middags te Goes en des avonds te Zierikzee. In beide plaat sen beitond voor deze spreekbeurten zeer groote belangstellirj en moest naar een tweede vergaderlokaliteit worden omgezien. In Goes was de Geref. kerk, die plaats biedt voor ruim 1100 personen, geheel gevuld, terwijl zij, voor wie hier geen plaats meer was, in het Schuttershof gelegenheid vonden den heer Colijn eveneens te beluisteren, daar tusschen beide zalen een telefonische ver binding was aangebracht. De vergadering in de Geref. kerk werd ge opend en gepresideerd door den heer mr. P. A. Schwartz te Krabbendijke. Spr. noemde dr. Colijn een nationale figuur en groot is overal het enthousiasme als hij optreedt. De heer Colijn schetste eerst de moeilijk heden waaronder wij leven. Die moeilijkheden zijn van nationalen en internationalen aard. Overal is er politieke spanning. De pogingen om tot vermindering der bewapening te ko men, zijn nog steeds niet geslaagd. Het wan trouwen neemt steeds toe. Er is voortdurend oorlogsgevaar. Ook de rampzalige handelspo litiek heeft ernstige gevolgen gehad. Onze tijd schept kansen voor een revolutionaire actie. Er werken ontbindende en verwoesten de krachten in de samenleving, krachten die .niet blijven aan de andere zijde van onze grens. Het gaat bij deze verkiezingen ook om het behoud van onze staatsinstellingen. Ons hui dig parlementaire stelsel is hoog geprezen als het summum van menschelijke wijsheid. En toch het functioneert niet of niet goed meer. En waaraan is het hier en daar bezweken en waardoor is het zoo zwak Doordat wat men als democratie heeft ingehaald, geworden is tot demagogie. Toch schuilt in de dictatuur, ook in de beste een groot gevaar. Immers dan is het met de vrijheid der burgers gedaan. Ook voor Nederland dreigt er gevaar. Bij deze Kamerverkiezing zyn er reeds dertien min of meer fascistisch getinte partijen. Spr. kwam krachtig op tegen de versplin tering van het parlement door allerlei par tijtjes. We hebben noodig een krachtig par lement dat met de regeering kan samen werken. Misschien is deze verkiezing de laatste kans op behoud van onze parlementaire instellin gen, die bij onzen yolksaard passen en waar onder we 80 jaar rustig hebben geleefd. Al leen een krachtig parlement kan ons vrij waren van allerlei experimenten, die het bui tenland reeds heeft. Spr. handelde nu achtereenvolgens over de financieele vraagstukken, de economische moeilijkheden, het werkloozenvraagstuk en het weerstaan van gezagsondermijnende in vloeden. Men kan niet zeggen dat spr. in 1922 den toestand -te donker heeft' voorgesteld. Eerder te gunstig. Vorig najaar moest minister de Geer dekking zoeken voor een tekort van 150 millioen en al was het gelukt dit geheel weg__£e werken, d'an zouden .we in het a.s. najaar staan voor een tekort -dat spr. schat op 120 millioen. En dat terwijl het volks inkomen zoo is verminderd. Daarom moeten de uitgaven omlaag en kan alleen bewilligd worden in tijdelijke heffingen. Bij het economisch vraagstuk wees spr. op de herhaalde pogingen die hij te Genève heeft aangewend om de volken tot bezinning te brengen. Sprekers voorspellingen zijn wel be waarheid. We zullen noodgedwongen moeten gaan i de richting van zelfvoorziening voor wat onze bodemproducLe betreft. Komende tot de werkloosheid zegt spr., te vreezen dat bij toeneming daarvan de uit- keeringen wel niet gehandhaafd kunnen wor den. Daarom zullen de arbeiders hebben te kiezen tusschen een verlaagd loon of een sterk verlaagde steunuitkeering. Maar de werkgevers moeten de arbeiders niet laten terugzakken tot het peil der vorige eeuw. Bij het vierde punt wees spr. op de taak der overheid het gezag hoog te houden. De gezagsondermijnende invloeden moeten wor den tegengegaan en daarbij moet verder ge gaan worden dan bij de marine. Gezag is niet het vertoonen van een paar vuisten zooals men in Duitschland doet. Het ware gezag heeft een beschermend en een bedwingend karakter. We hebben thans meer dan ooit noodig een krachtig gevoel van na tionale saamhoorigheid. Daarom wekt spr. alle goedgezinde partijen op tot aaneenslui ting om samen de diep-ingrijpende kwesties op te lossen. De anti-revolutionairen willen niet vol staan met het negatieve. Zij willen terug naar de positieve beginselen der anti-rev. staat kunde. De menschheid is momenteel verdoofd en onmachtig. Nu moeten de Christenen banier dragers zijn. Nadat staande Ps. 89 vers 8 was gezongen, ging de heer Colijn voor in dankgebed. Daar na begaf hij zich naar de vergadering in het Schuttershof om ook daar nog een enkel woord persoonlijk tot de daar aanwezigen te richten. Hier werd hij verwelkomd door ds. A. Scheele te Kapelle. De heer Colijn wekte hier de anti-revolutio nairen op zich te richten tot het geheele volk, omdat de anti-rev. party is een nationale partij. De tijden zijn veel ernstiger dan velen wel denken. Slechts de eerste voorloopers van de crisis hebben ons bereikt. Nu moeten wij sterk staan in ons geloof. Nadat staande was gezongen het „Zij zullen het niet hebben" ging de heer Colijn ook hier in dankgebed voor. Naar schatting zyn 1500 a 1600 menschen onder het gehoor van dr. Colyn geweest. Ook in Ziei^kzee was de opkomst zeer druk. OOSTBURG. Een solisten-concours. Van den Bond van Muziekvere-crugin- gen in We rt slijk Zeeuwsch Vlaanderen worclt op Zondag ?S Maart een groot solisten con cours in het Beursgebouw gehouden^ De jury zal bestaan uit de heeren J. Cor- nelis, directeur van het muziekgezelschap te IJzendijke, J. Ie Bleu te Breskens, A. Gos- seije te Zuidzande, J. van der Bussche te Sluis en A. Luteijn te Schoondijke. BIERVLIET. Vandalisme. In den Paulinepolder onder Biervliet zijn niet minder dan 500 populieren, toebehoo- rende aan een landbouwer uit Kapelleburg, met een hakmes vernield. Dit is nu de derde maal in den tijd van 6 jaar, dat men op dezelfde plaats zulk een vandalisme pleegde. De politie stelt een on derzoek in. HULST. De onteigening van gronden buiten den stadswal. Ged. Staten hebben goedkeuring onthou den aan het besluit van het den gemeente raad te Hulst van 25 October betreffende de onteigening van de gronden buiten den stadswal van Dubbele Poort tot Bagijne- poort. In den gemeenteraad van Hulst zal Vrij dag a.s. een voorstel worden behandeld om bij de Kroon in beroep te gaan van het be sluit van Ged. Staten. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam dr, S. H. J. F. Berckelbach van der Sprenkel te Rotterdam, ds. D. A. van der Bosch te 's-Gra- venhage en ds. M. G. Gerritsen te Amers foort Duidelijke maar sombere taaL Het Zendingsbureau giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende Dat wij den laatsten tyd spaarzamer zyn met berichten over den financieelen toestand onzer Corporaties, schrijve men niet daaraan toe, dat deze beter zou zijn dan tevoren, want helaas is het tegendeel het geval. De moeilijkheden worden bij den dag grooter. Terwijl wij verleden jaar in de maand Maait ruim 81.000 ontvingen, zijn wij nu na 20 dagen gekomen op een bedrag van 22.000. Als men bedenkt, dat er per maand ruim 90.000 noodig is, en dat er op 1 Maart reeds een achterstand was van 92.000, kan men begrijpen, dat wij door te spreken van bi? den dag grooter wordende moeilijkheden werkelijk niet overdrijven. Bovendien moe ten wij in Maart de gelden hebben om in Indië in de volgende drie maanden het werk te financieren. Deze gelden, die reeds uitge zonden hadden moeten worden, zijn er bij lange na natuurlijk niet. Zelfs niet voor een half kwartaal. Deze cijfers spreken duide lijke maar sombere taal. Wij verliezen den moed niet, wij hebben dikwijls van God ongedachte verrassingen ontvangen, wij willen ook niet meer dan noodig is over deze moeilijkheden spreken, vandaar de beperking in de berichten erover, maar nu iederen dag de giro een teleurstel ling brengt, al zijn wy natuurlijk dankbaar ook voor de enkele honderden guldens, is de noodzakelijkheid ons opgelegd deze dingen nog eens kort en klaar bekend te maken, in de hoop, dat men op deze nuchtere mede- deeling een geestdriftig antwoord zal geven. Examens. Voor het examen als apothekers-assistente is te Utrecht geslaagd mej. C. M. Jansen te Goes. MARINE EN LEGER De minister van defensie maakte heden den proeftocht mede van de onderzeeboot K XVII van Rotterdam met bestemming Nieuwediep. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", in aanbouw op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, wordt op 6 April in dienst gesteld. Bij Kon. besluit is met 1 April benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de Kon. marine D. C. Canne. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-telegrafist G. A. J. Erkens va-", wachtschip Willemsoord naar walsta- tionsergeant-telegrafist W. Henderson van walstation Willemsoord naar Hr. Ms. „Eilerts de Haan"majoor-machinist J. Meen van Hr, Ms. „Van Speijk" naar Hr. Ms. „Eilerts de Haan"sergeant-telegrafist P. J. H. Ne- lissen van kazerne Amsterdam naar Hr. Ms. „Hydrograaf" bootsman R. Neimeier van Hr. Ms. „Heemskerck" naar onderzeedienst- bazernesergeant-hofmeester H. Kr uil: van wachtschip Willemsoord naar marinekazerne Willemsoord Bootsman J. W. Scheer, ser geant-bottelier J. Bouw, sergeanten-kok J. G. Laukens, G. G. Akkerman, J. P. C. van Hout en P. P. d'Hulst en korporaal-hofmees ter R. Nienhuis, geplaatst bij den afbouw van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" te Vlissingen. Bij Kon. besluit van 17 Maart 1933 is, met ingang van 20 April 1933, de termijn van benoeming als zoodanig van den reserve luitenant-kolonel H. Bierman, van de Vide infanterie-brigade, voor den tijd van ten hoogste één jaar verlengd. Het garnizoen te Bergen op Zoom. Er is een stryd gaande tusschen het de partement van defensie en de bevelvoerende generaals over het garnizoen te Bergen-op- Zoom. De generaals verzetten zich, naar „de Avondster" meldt, krampachtig tegen het departement o mte Bergen op Zoom twee in- fanterie-regimenten te legeren. Het Bergen op Zoomsche blad is overtuigd dat in deze kwestie het departement het bij het juiste eind heeft voor de komende deceniéënuit 'n strategisch oogpunt is vergrooting van het garnizoen Bergen op Zoom van zeer groot belang. In zooverre onze Nederlandsche gene raals dit niet willen toegeven,'zal hun foutief inzicht binnen niet al te langen tijd tot na deel van onze landsverdediging wel eens kun nen blijken. Maar als dan de put gedempt moet wor den is het kalf verdronken. Daarom alléén is het al wenschelyk dat het departement voet bij stuk houdt en het standpunt blijft handhaven dat te Bergen op Zoom twee regimenten infanterie met het reeds daar gelegerde regiment infanterie ge legerd zullen blijvenkoste wat het kost Gisterenavond is te Bergen op Zoom een vergadering gehouden, waarin van gedachten gewisseld werd over de middelen, noodzakelijk in het belang' van het behoud van het tegen woordige garnizoen. Gisteren is bericht ontvangen dat het ge heele 14e regiment infanterie naar Bergen op Zoom wordt overgeplaatst en het voornemen om een gedeelte van dit regiment naar Breda over te plaatsen, is komen te vervallen. RECHTSZAKEN Opzettelijke brandstichting. Een 31-jarige koopman te Rotterdam is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting. Het gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft heden dit vonnis bevestigd en daarbij de gevangenneming van verdachte, die ter terechtzitting aanwezig was, gelast. De koopman, die als morphinist bekend staat eü blijkbaar onder den invloed van deze bedwelmende stof was, moest door een paar veldwachters worden ondersteund uit de rechtszaal worden geleid. DE OPENING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In een dicht bezette zaal en voor volle tribunes in de loge der diplomaten zat o.a. ex-kroonprins opende Rijksdag-presi dent Göring gisterenmiddag de eerste verga dering van den nieuwen Rijksdag. Tevoren hadden de afgevaardigden zich ten groet van hun zetels verheven toen Rijkskanselier Hit- Ier hi S.A.-uniform de zaal binnen kwam en op zijn plaats van afgevaardigde der N.S.D. A.P. ging zitten. Ook de andere leden der regeering kwamen, voor zoover zij behooren tot de N.S.D.A.P. binnen, gekleed in S.A.- uniform. De rijksminister van arbeid, Seldte, was in de uniform van den Stahlhelm. In de diplomatieke loge had, behalve vele hoogwaardigheidsbekleders, ook de gezant van Polen plaats genomen. De ex-kroonprins wuifde zijn broeder, den nationaal-socialisti- schen afgevaardigde prins August Wilhelm een groet toe. Binnen den tijd van nauwelijks vijftien mi nuten was de nieuwe Rijksdag geconstrueerd en was het woord aan Göring, den Rijksdag president, die de volgende rede hield. Door een verschrikkelijke misdaad gedwon gen moesten wij het huis, dat eens voor het Duitsche volk gebouwd was, verlaten. Door vuur is de zittingszaal verwoest. Gij allen weet, welke beweegradenen een staatsvïjan- dige party tot dezen aanslag hebben gebracht, gij allen weet, dat deze aanslag slechts een gevolg was van een, tientallen jaren durende ophitsing tegen rijk, volk en staat. Deze aanslag zou het signaal zijn om in

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1