1000 500 300 25 DINSDAG 21 MAART EERSTE BLAD IVo. G® 71e Jaargang 1933 lilim: firma F.ÏARöE ÏELBI li.. Uslrnl M, Vlissiip. Ttlil. II. Postrehening B62BI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS V1ISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cL ledereregel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis," zijn GRATIS' verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen - nieuwe Kwartaal - Zlbomé's ontvangen de in deze maand nog vei schijnende nummers flitsen VERKOOP PER AUTOMAAT. Art. 3 van de winkelsluitingswet bepaalt,, dat .de verkoop per automaat buiten de wer kingssfeer van deze wet valt. Het was te voorzien, dat vele winkeliers zich nu op deze wijze van verkoop zouden gaan toeleggen, ten einde te trachten het financieele nadeel voor hen aan de winkelsluitingswet verbon den, eenigermate op te heffen. Sedert Mei 1930 is dan ook het aantal ge plaatste automaten steeds toegenomen, en aangenomen mag wel worden, dat thans on geveer 9000 stapelautomaten en 900 rij en- loketten in gebruik zijn. De gemeenten hebben echter gemeend deze wijze van verkoop niet ongemoeid te moeten laten. De eene gemeente legt belemmeringen in den weg uit een oogpunt van verkeersbe- langen, een andere voert aestetische bezwaren aan, terwijl er ook zijn, die zulke hooge pre- cario's heffen, dat het voor een winkelier geen zin heeft een automaat te plaatsen. Ook de rechter heeft al met de automaten- kwestie te doen gehad. In de eerste plaats hebben wij het vraagstuk van het zgn. bijvul- verbod. Verschillende gemeenten, met Am sterdam voorop, meenden bij gemeentelijke verordening het bijvullen van automaten tij dens de sluitingsuren te moeten verbieden. De Hooge Haad heeft echter enkele weken geleden beslist, dat de gemeenten op grond van Art. 3 der winkelsluitingswet dit recht niet hebben. Ook zijn er thans bij de rechterlijke in stanties processen hangende, waarin uitge maakt moet worden, of een bepaald apparaat al dan niet als „automaat" is op te vatten. Het betreft dan meest de een of andere ver nuftig uitgedachte installatie, waarmede de eigenaar echter minstens evenveel bemoeienis heeft, als wanneer hij achter de toonbank staat. Er heerscht dus nog groote onzekerheid betreffende den verkoop per automaat, en dit doet ons de meening opperen, dat een rijks regeling noodzakelijk zal zijn. De regeering heeft dit zelfs ook gevoeld, en aan Nijver heids- en Middenstan dsraad om advies ge vraagd, welk advies bevestigend luidde. O.i. zal het echter niet noodig zijn een aparte wet in het leven te roepen, doch zal volstaan kunnen worden met een aanvulling van de winkelsluitigswet. Terloops zij opge merkt, dat wij in dit verband over het al of niet wenschelijke van deze wet niet spreken. Die aanvaarden wij als gegeven. En dan zal onze regeering toch nooit kunnen dulden, dat de verkoop per automaat feitelijk die heele winkelsluitingswet tot een aanfluiting kan maken. Daarom zullen bij wet minstens twee kwesties geregeld moeten worden. Het principe van de winkelsluitingswet is, dat op bepaalde tijdstippen de winkelier zich niet' met den verkoop van zijn artikelen mag bemoeien. En daarom zal onze regeering o.i. in de eerste plaats niet anders kunnen doen dan een bijvulverbod uitvaardigen. Want laat zij het bij uiUen van een automaat geheel vrij, dan wordt de winkelsluitingswet feitelijk tot een paskwil, en zou het waarschijnlijk beter zijn deze op te heffen. Maar in de tweede plaats zal de wet het begrip „auto maat" zoo moeten omschrijven, dat dit een apparaat is, waarmede de winkelier, als hij het eenmaal gevuld heeft, zich niét meer be hoeft te bemoeien. Hiertegen kan toch geen enkel bezwaar bestaan. De automaten-indus trie weet dan, waaraan zij zich te houden heeft, en heeft bovendien een'sterke prikkel om alleen goed functionneerende apparaten in den handel te brengen. Want doet zij dit niet dan krijgt de winkelier allerlei overlast en zal de betrokken industrie haar debiet zien verminderen. Bovendien lijkt' het ons nog geweiischt, dat de wet enkele bepalingen geeft over de bij gemeentelijke verordening te heffen preca rios voor automaten, die boven gemeentegrond uitsteken. Anders toch is de kans groot, dat de winkelier in de eene gemeente benadeeld wordt tegenover die in een andere gemeente, doordat hij een hoogere precario moet beta len. Tevens kan dan voorkomen worden, wat zich schijnt voorgedaan te hebben, dat de gemeente den winkelier voor het plaatsen van zijn automaat een dergelijken financieelen last oplegt, dat hij dien automaat practisch niet rendabel kan maken. Natuurlijk zal het noodzakelijk zijn, dat ook de gemeenten iets te zeggen hebben in deze manier van verkoop. Speciaal de wijze waarop de automaten geplaatst mogen wor den, zal aan haar competentie overgelaten kunnen worden. Automaten staan nu een maal langs den openbaren weg, en in dat ge val komt het „algemeen belang" ter sprake, waarover- do gemeenten hebban te waken. Regeling voor muziekuitvoeringen in de mu ziektent aan den Boulevard Evertsen, die in het Bellamypark en die op de achterplaats der voorm. Kazerne „Koning Willem III", alhier, gedurende het jaar 1933. B. Maandag 24 April „Ons Genoegen". S. Vrijdag 9 Juni „St. Caecilia". S. Maandag 12 Juni „Ons Genoegen". S. Vrijdag 22 Juni „St. Caecilia" A. Zondag'2 Juli „Ons Genoegen" S. Zondag 2 Juli „Ons Genoegen". B. Dinsdag 4 Juli „St. Caecilia". S. Vrijdag 14 Juli „Ons Genoegen" S. Vrijdag 28 Juli „Ons Genoegen". B. Woensdag 2 Augustus „St. Caecilia". A. Zondag 6 Augustus „Ons Genoegen". S. Zondag 6 Augustus „Ons Genoegen" S. Vrijdag 11 Augustus „St. Caecilia". S. Vrijdag 18 Augustus „Ons Genoegen". B. Donderdag 31 Augustus „St. Caecilia". Donderdag 31 Augustus „Ons Genoegen". N.B..S Boulevard Evertsen (Strand). -B Bellamypark. A Achterplaats vocrm. Kazerne „Ko ning „Willem III" (ochtendconcsrten). De plaats waar geconcerteerd moet wor den, wordt nader bekend gemaakt. De Postfanfare zal in den loop van dit jaar niet concerteeren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, l mastieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 27 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenma kers, 14 metselaars, 14 opperlieden, 26 schil ders, 8 stucadoors, 2 tegelvormers, 44 tim merlieden, 3 ververs, 2 vlechters, 1 wagen maker, waterbouwk. opz., 1 machinaal hout bewerker, 4 meubelmakers, 4 politoerders, 4 stoffeerders, 1 wasscher, 2 kleermakers, 2 schoenmakers, 618 metaalbewerkers, 3 bier- bottelaars, 8 brood/banketbakkers, 2 koks, 2 aides, 2 slagers, 11 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 7 chauffeurs, 10 kellners, 1 loopjongen, 6 slee pers, 28 transportarbeiders, 35 kantoorbe dienden (w.o. 5 vrouwel.), 3 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, 1 leerling-ver pleegster, 1 buffetjuffrouw, 2 winkeljuffrou wen, 1 kamermeisje, 2 werksters, 11 portiers, loopers enz., 50 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 96 losse arbeiders. Totaal 1079 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 1092 personen. Alzoo een vermindering van 13 werkzoekenden. Eenheidsbeweging der Kerken. Over dit onderwerp werd gisterenavond door da. A. J. van den Ban een openbare lezing gehouden in de Doopsgezinde Kerk. Spreekrster begon met te zeggen dat dit onderwerp ons allen raakt, want dat wij allen wel op één of andere wijze in aanraking komen met die vraag„Hoe is dat met al die verschillende kerken Er is toch één God, één Christus Vooral in onze dagen wordt wel heel sterk en pijnlijk de verdeeldheid van onze kerken gevoeld. We denken aan een ramp als de oorlog, waar geen kerk ook maar het minste aan heeft kunnen doenaan de vragen van jongeren en buitenstaanders voor wie al deze kerken verwarrend werken en afleiden van het groote waar het om gaataan het opkomend ongeloof, dat zoo noodig een sterke eensgezinde macht tegenover zich zou moeten bindenen aan het werk van zen ding en evangelisatie, dat door de verdeeld heid zijn kracht verliest. Maar de diepste kern bij dit alles is toch wel ditdat wij voelen dat deze verdeeld heid in strijd is met het hart van de kerk zelf dat dit nooit kan zijn de wil van God tfe bedoe'ing van Jezus Christus. b - ti wij vcoa ons het beeld op van de eerste Christengemeente op dien Pinkster dag, waarvan ons gezegd wordt, dat ze „een drachtelijk bijeen zijn", „één van hart en één van ziel" En we hooren het gebed van Jezus ^als Hij .voor het laatst met de Zijnen te zamen is„Ik bid U, dat zij allen één zijn, gelijkerwijs Gij Vader, in mij, en ik in U, dat ook zij in ons' één zijn Opdat de wereld geloove, dat Gij mij gezonden hebt." En die andere beelden in onzen Bijbel van ae vele leden die te samen één lichaam vor men, het ééne huisgezin, één kudde en één Herder. Helaas is de werkelijkheid hiermee in strijd. Dit is droevig en ernstig, hier ligt een groote schuld voor allen, die Jezus kennen. Maar gelukkig wanneer het als schuld erkend wordtDan is daar de eerste stap tot ver betering, tot streven naar eenheid Niet eenvormigheid. „Daar is verscheidenheid van gaven", daar komen in verschillende kerken verschillende gaven en rijkdommen van God tot uiting, die wij ook niet behoe ven op te offeren, als maar dit terugge vonden wordt„het is Dezelfde Geest, het it Dezelfde God die alles in allen werkt." Daarna werd gesproken van den sterken drang naar eenheid, die ach op het oogen- blik in onze wereld gelden doet, en waarvan vooral vier groote bewegingen nader werden besproken, nl.1. de Evangelische Alliantie. 2. de Wereldbond der Kerken, 3. de confe rentie van Stockholm voor .Practisch Christendom" en 4. de conferentie van Lau sanne over „Geloof en kerkinrichting". Van de eerste kunnen wij ook hier 'n Vlissingen geregeld, iets merken door de Week der Gebeden, die aan het begin van elk jaar gehouden wordt en ook verschil lende kerken omvat. De Wereldbond der Kerken heeft eigenlijk een uitgebreideren naam, nl. „Wereldbond ter bevordering van de goede verstandhouding tusschen de volkeren-door middel van de kerken." Hief gaat hét dus niet zoozeer om c.e samenwerking der kerken zelf, als wel dat deze samenwerking ten goede kan komen aan de internationale verhoudingen. Er is op dit gebied door den Wereldbond reeds veel goeds tot stand gebracht. De conferentie van Stockholm voor Prac tisch Christendom beoogt inderdaad de sa menwerking der kerken zelf. Deze confe rentie, waar ruim 600 vertegenwoordigers aan wezig waren van 108 verschillende kerken uit 37 landen, was inderdaad een wereld-ge beurtenis, die voor de verhoudingen tusschen do kerken vérstrekkende en zegenrijke ge volgen hebben zal. Allerlei practische vragen kwamen aan de orde en de behandeling hiervan wordt voort gezet in het Internationaal sociaal-weten schappelijk Instituut" te Genève. Ook in ons land wint de Stockholm-gedachte meer en meer aan bekendheid, wat zich o.a. uit in het organiseeren van interkerkelijke bijeen komsten en grootere belangstelling der ker ken ook voor sociale en andere vragen. De conferentie van Lausanne (in 1927) over „Geloof en Kerkinrichting" waagde zich op nog moeilijker terrein. Ook hier een bij eenkomst van ruim 500 afgevaardigden van 87 christelijke kerken van alle vijf wereld- deelen. Maar hier niet alleen om te spreken over practische samenwerking, maar ook over mogelijkheden van diepere eenheid in geloof, belijdenis, kerkelijke organisatie. Inderdaad een waagstuk, bij zóó ontzag lijk veel verschillen Maar het gelukte, in zoover men in een geest van liefde bijeen was, en veel gemeenschappelijks vond. Wat allen bijeenhield was de gedachte „God wil eenheid"en men voelde elkaar te kunnen vinden juist bij de diepste bronnen van het Christelijk Geloof bij God, bij Jezus Chris tus, vooral bij Zijn kruis. Spreekster sprak de hoop uit, dat ook wij allen op eigen plaats aan deze groote ge dachten zullen meewerken en in eigen kerk genootschap telkens weer teruggaan tot de diepste bronnen, waar wij allen elkander vinden. Zij besloot met een woord van prof. Aal- ders „Ik kan mijn kerk alleen liefhebben voor zooveel ik in en boven haar de Kerk Lefheb." De kerk was zeer goed bezet met een aan dachtig gehoor. In de pauze werd muziek ten gehoore gebracht. Bondsdagen van het Ned. Jongelingsverbond Het eere-comité, dat gevormd is in ver band met de in het Grand-Hotel Britannia alhier op 24 en 25 Mei te houden Bonds dagen van het Nederl. Jongelingsverbond, bestaat uit de heerenJhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Koningin te Middelburg, voorzittermr. J. H. Bybau, rechter in de arrondissements-rechtbank te MiddelburgJ. A. Dominicius te Wemel- dingeds. M. van Empel te Middelburg M. Fernhout, bugemeester van Middelburg ds. J. S. Hartjes te Vlissingends. J. H. Homburg te Goes; J, Huizinga, burgemees ter van Ter Neuzen J. H. Klarenbeek te Middelburg ds. A. T. W. de Kluis te Vlis singen M. Laernoes te Vlissingen W. de Ridder te Vlissingen F. van de Velde te VlissingenC. A. van Woelderen, bur ge- meester van Vlissingen. Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van de Nat. Chr. Geheelonthouders Ver. haar 37e jaarvergadering in het gebouw der Chr. Jonge Mannenvereen., Noordstraat 34. Uit het jaarverslag bleek dat het leden aantal 79 bedraagt en het aantal begunsti gers 16. Dit jaar werden 9 nieuwe leden in- en 11 leden afgeschreven. In October werd een filmavond georganiseerd. Kunstnum- mers, almanakken en scheurkalenders wer den verkocht, terwijl in samenwerking met het Vlissingsch Drankweer Comité op ver schillende tijdstippen gratis lectuur werd verspreid. De jeugdafdeeling „Hoop der Toekomst" telt 61 leden. De avond werd verder gevuld met zang ooor het zangkoortje der afdeeling, terwijl door enkele leden voordrachten werden ge geven. Aan 3 leden die meer dan 25 jaar lid van de vereeniging zijn, werd het jubileum- insigne uitgereikt. Centr. Ned. Ambtenaarsbond. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de hedenavond 8 uur in de bovenzaal van het café Vermeesch te houden spoedleden- vergadering van den Cent. Ned. Ambtenaars- bond. Openbare vergadering anti-rev. kiesvereeniging. De anti-rev. kiesvereeniging houdt Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergade ring in het Militair Tehuis. Als spreker zal optreden de heer J. J. C. van Dijk, oud-minister en lid van de Tweede Kamer. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige foto's van den groeten laschwed- strijd, die tijdens de Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden. Ter gelegenheid van het 60..jarig bestaan der Chapchal-sigaretten- fabrieken was een loop om Delft uitgeschre ven. De winner van den zilveren beker Groe- neweg uit Rotterdam, bij de finish. Het nieuwe Gemeentemuseum te 's-Gravenhage in aanbouw. Zeldzame bloeiende orchi deeën in Artis te Amsterdam en een won derlijk mooi bloeiende vogelbloem „Strelit- zin", die aan een keurigen reigerkop met op gezette veeren doet denken. Expositie op luchtvaartgebied bijeengebracht door leer lingen der R.H.B.S. te Breda. De Hilver- sumsche Gymnasiastenbond voert Plantus „Milles Gloriosus" op. Een tentoonstelling van de paedogie van Rudolf Steiner in de kunstzaal Surrey te 's-Gravenhage. MIDDELBURG. De Provinciale Huisvlyttentoonstelling. Gisterenavond vergaderde de commissie voor de van 5 tot en met 9 April op de groote bovenzaal van de sociëteit „de Verge noeging" te houden Provinciale Huisvlytten toonstelling onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", van wie het initiatief voor deze tentoonstelling is uitgegaan. Allereerst kon worden medegedeeld, dat de kanarievereeniging „Onze Zangers" twee, de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, „Uit het Volk—Voor het Volk", de afdeeling Middelburg van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, de Marktkooplieden- vereeniigng E.M.M. en de heeren M. H. Boas- son en C. W. D'huij ieder een medaille be schikbaar stelde. Het bleek verder dat een flink aantal in zendingen speciaal in de afdeelingen dames handwerken, houtsnijwerk en teekening^n zyn toegezegd. Een inzending van modellen van schepen uit Amsterdam moest afgewezen worden met het oog op de daaraan verbonden te hooge kosten. De inzending der artikelen moet plaats hebben op Maandag 3 April tusschen 10 en 12, 2 en 5 of 7 en 9 uur Het afhalen kan op dezelfde uren op Maandag 10 April plaats vinden. De goederen zullen zoowel tegen brand als thegen inbraak verzekerd worden. De opening zal plaats hebben op Woensdag 5 April op een nader vast te stellen uur en zal de ten toonstelling dien avond rot 10 uur open zijn, op Donderdag 6, Vrijdag 7 en Zaterdag 8 April, telkens van 3 ot 5 en 7 tot 10 en Zon dag 9 April van 2 tot 5 uur. Reeds enkele toezeggingen voor muzikMf afwisseling zijn toegezegd en over de bezet ting van de andere uren zal de sub-comVnissie voor di$ oMei'Steel na&er overleg plegen. Besprekingen hadden verder plaats over do aan de tentoonstelling verbonden verloting, terwijl de vergadering bepaalde wie zullen gevraagd worden deel uit te maken van de jury en wie voor de officieele opening een. uitnoodiging zullen krijgen. Het nieuwe garnizoen. Thans is definitief bepaald dat het nieuwe garnizoen, de SD.O.A., Zaterdag l April a.s. vcorm. 10.55 uit Breda te Middelburg zal ar- riveeren, meldt de „Midd. Crt." Het comité stelt zich voor met een muziek korps de school te ontvangen en daarna een toer docr de stad te maken. Daarna begeven zich de officieren en. enderofficieren met het comité naar het stadhuis, alwaar het gemeentebestuur in de burgemeesterskamer officieel de heeren zal ontvangen. Maandagavond 8 uur (3 April) heeft er een samenkomst plaats, aangeboden door het comité, waarbij zijn uitgenoodigd het geheele garnizoen met verschillende autori teiten en afgevaardigden van met de mili tairen in betrekking staande vereenigingen. Deze samenkomst heeft plaats op de boven zaal van de sociëteit „de Vergenoeging". Nieuwigheden bij de brandweer. De „Midd. Courant" meldt Men zit bij de brandweer niet stil, als het betreft de vervolmaking dezer organisatie en dit bleek weer bij een bezoek aan de kazerne. Men heeft goed gezien, dat ook bij schoor steenbranden spoedige hulp zeer gewenscht kan zijn en is een speciaal rijwiel, waarop een snelbluschapparaat en een gereedschaps kist kunnen geplaatst worden, aangeschaft, en deze geheel rood gelakt. Men weet dus dat het noodzakelijk is een zich daarop naar een brandje begevenden brandweerman evenals een brandspuit ten allen tijde den voorrang te geven. Een tweede nieuwigheid was een lange dikke stok, waarmede een plafond dat brandt, kan worden doorboord en waaraan bovenaan een sproeier zit, en onderaan gelegenheid voor het aankoppelen van een slang, zoodat men daarmede het plafond van boven kan bespuiten en zoo het vuur bestrijden. OOST- EN WEST-SOUBURG Benoeming agent van politie. Met ingang van 15 April a.s. is benoemd tot agent van politie te 's-Gravenhage de beer H. P. Huijsman te Souburg. ZOUTELANDE. Een ouderavond. Vrijdagavond werd de jaarlijksche ouder avond gehouden in de Christ, school. Niet tegenstaande het ongunstige weer was de op komst bijzonder groot. Ds. Oosthoek opende het samenzijn met gebed en sprak een openingswoord, waarin hy o.a. wees op den grooten zegen van een christelijke school. IX secretaris las een ver slag voor van den vorigen ouderavond. Hierna hield het Hoofd der school, de heer Heusinkveld een referaat, getiteld Fondamentenzorg. De groote zorg om ver betering te brengen in den wankelen toestand van de maatschappij bestaat vooral in de verbetering van ons gezinsleven, het fonda ment van den Staat. Laat de Bijbel toch vooral onze richtsnoer |ijn. Eerste eigch der

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1