1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD VRIJDAG llillin: firma F. VAN Dl HIDE Ir., Walstraat SB-tD. Ilissinjei.Iilil. ID. Poslrtkening 6C2H7 17 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Jlieuive Kwartaal - 'Abonné's GRATIS STADS- EN PROVINCIENSEUWS bs— IVo. 65 71e Jaargang1933 =- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1—5regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Verklaring van trouw. Het personeel van het Nederlandsch loods wezen heeft ook trouw moeten zweren aan de regeering. Dit betreft een verklaring welke is voor gelegd aan alle instellingen en diensten, die onder het departement van defensie ressor teert, waartoe, zooals bekend, ook het loods- personeel behoort. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket, dat Zaterdag 18 Maart van half tot 4 uur in het postkantoor alhier zal geopend zijn, zijn, naast de koloniale waar den van Ned.-Indië, Curasao en Suriname, verkrijgbaar diverse perforaties van onze Nederlandsche postwaarden. Christendom en Socialisme. Gisterenavond hield de Chr. Besturenbond alhier in het Militair Tehuis een zeer druk bezochte ledenvergadering, waarin als spre ker optrad ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. pre dikant alhier, met bovenstaand onderwerp. Na gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer J. Marijs, die zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst, begon ds. Hartjes zijn rede met te wijzen op de op komst van het socialisme, een even groote macht als het Christendom. Deze twee groote machten in de wereldgeschiedenis staan apart en gemeenschap tusschen die twee kan en zal niet plaats kunnen hebben. Christendom en socialisme zijn twee te genovergestelde richtingen ingeslagen. Po gingen om deze beide te verbinden, bijv. door de Christen-socialisten, zijn mislukt. Spreker zegt, dat de strijd tusschen Christendom en socialisme in de historie reeds gestreden ts, ai verkeeren wij nu nog in den kruitdamp. Wij weten, wat wij aan het historisch- materialisme hebbenmaar in dezen tijd dreigt een veel grooter gevaar in den nieu- weren vorm van socialisme, nl, het commu nisme, dat vanuit het Oosten van Europa dreigt. Hiermede heeft het Christendom fei telijk nog geen kennis gemaakt, maar die botsing komt ongetwijfeld en daarom heeft het Christendom zich er rekenschap van te geven, hoe het tegenover dien strijd zal staan. Spreker schetste vervolgens den toestand op kerkelijk en maatschappelijk gebied ten tijde van de opkomst van het socialisme Het Reveil had een groote opleving gebracht op kerkelijk terrein, Jezus Christus kreeg weer de eereplaats in de kerk en de zending werd krachtig ter hand genomen. Maar vlakbij, in ons eigen land en in onze steden, groeide de groote massa der zgn. proletariërs, ios van de kerk. In dien tijd werd de Inwen dige Zending opgericht, en niettegenstaande al den ijver en de liefde waarmede het werk werd verricht, is het niet gelukt de ziel van den arbeider te begrijpen. Hierna bezag spreker de vraag of er eenige geestelijke gemeenschap bestaat tusschen Christendom en socialisme, waarop het ant woord ontkennend moet luiden. Het socialis me is in wezen gebonden aan het stoffelijke, aan deze wereld, terwijl het Christendom zich hooger opheft, naar de onzienlijke we reld, tot God. Toch, al mist het socialisme allen gods- dienstigen ondergrond, kan het zich niet ontworstelen aan de religie, en spreker be riep zich hierbij op Hendrik de Man, die in zijn werk „Het Marxisme" aantoont dat ook Marx, onbewust misschien, zijn idealen en stelsels ontleent aan de Tien Geboden van ^n Heilig God. Zonder het te willen toetst bij Zijn leer aan het Evangelie van Jezus Christus. Er klinkt in de Marxistische lite ratuur een heimwee naar een voller, rijker leven. Spreker zag onder het oog, hoe deze mar xistische idealen zoo'n groote aantrekkings kracht hebben uitgeoefend op de groote massa. Daarvoor moeten wij ons indenken de vreeselijke toestanden, waaronder de ar beidende klasse leefde in de eerste helft der 19e eeuw, toen alles meewerkte om de ziel van den arbeider te dooden. Het is geen wonder dat de socialistische idealen toen grooten aanhang vonden. Tenslotte zette spreker uiteen het diep gaande verschil tusschen Christendom en socialisme. Het betreft hier niet alleen de vraag van een gulden min of meer loon, er is ook een verschil in religie. De socialist zegt„godsdienst is privaatzaak", doch de communist is eerlijker en zegt het ronduit „godsdienst is opium". Het Christendom predikt dienende liefde en gehoorzaamheid aan God voor alle klassen der maatschappij. Ongetwijfeld staat het Christendom schuldig en heeft het niet altijd die liefde doen uit gaan tot den proletariër, doch is het de liefde tot Christus alleen die ons uit moet drijven tot het beoefenen van sociale ge rechtigheid. Op deze inleiding volgde nog een drukke bespreking, en vond spreker nog gelegen heid een en ander toe te lichten, waarna ds. Hartjes den avond met dankgebed eindigde. Arbeid en arbeidsverrhoudingen onder het Fascisme. Gisterenavond werd voor de afdeeling Vlissingen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" in de zaal Moeliker een lezing gehouden vanwege het „Instituut voor Algemeene en Vakontwikkeling", waarin als sprker Optrad prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Als on derwerp was gekozen„Arbeid en arbeids verhoudingen onder het Fascisme". Na een korte inleiding door den voorzitter, waarin deze uiteenzette, dat het doel dezer bijeenkomst was den leden door het houden van dergelijke lezingen meer algemeene ont wikkeling te verschaffen, werd het woord gegeven aan prof. De Vries. Deze begon met de verklaring dat hij niet bedoelde een politieke beschouwing te gaan houden over het fascisme of andersdenken den tegen elkaar in het harnas te jagen, doch zuiver en alleen om uit te leggen wat fascisme is, hoe het is ontstaan en hoe de arbeidsverhoudingen daarin zijn. Het fas cism e is dan opgekomen kort na den groot ten oorlog. Italië waren nl. verschillende voordeelen beloofd, indien het zich aan de zijde der geallieerde mogendheden in den corlog wierp, hetgeen dan ook inderdaad is gebeurd. Dat genoemde voórdeelen later evenwel niet werden verwezenlijkt, deed spreker door verschillende voorbeelden uit komen. Een en ander is daardoor oorzaak geweest dat zich na den oorlog ook in Italië verschillende groepen vormden, als bijv. het parlementaire socialisme, het syndicalisme, het nationalisme, enz. In korte trekken schetste spreker het leven aan de universiteit te Parijs, waar college werd gegeven o.a. door George Sorel en waarbij ook Mussolini aanwezig moet zijn geweest, gezien de vele overeenkomsten, die Mussolini thans in zijn regiem vertoont, van wat genoemde Sorel toen omtrent de we reldpolitiek van verschillende staatslieden in Frankrijk, Engeland en Duitschland ver klaarde. Hoe Mussolini zich langzamerhand meer en meer bekendheid heeft verworven en van het fascisme heeft gemaakt, wat het tot ou heden is, werd door spreker op vlotte en be grijpelijke wijze uitëengezet. Zijn conclusie was dan ook dat het fascisme nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt, doch slechts aan het begin staat van wat Mussolini ervan denkt te maken. Dat thans in de West- Europeesche landen hier en daar enkele fascisten zich willen doen gelden, wil even wel nog niet zeggen dat het fascisme ook weldra in deze landen zal doordringen, daar volgens spreker deze landen reeds op veel hooger peil staan dan tot nu toe Italië, bijv. met ziekteverzekering, enz. enz. Na deze uiteenzetting werd nog de gele» genheid gegeven tot het stellen van vragen. Hiervan werd door een tweetal personen gebruik gemaakt, welke vragen door prof. De Vries op vlotte en aangename wijze wer den beantwoord. Dat deze lezing in den smaak van de toe hoorders was gevallen, bewees wel het gulle applaus. Met dank aan spreker voor het gebodene sloot hierna de voorzitter deze bijeenkomst, die vrij goed was bezocht. Vergadering buurtcommïssïe. Gisterenavond werd in de zaal van het hotel „Union" van den heer Timmerman, Koudekerksche weg Oost. door de buurtcom- missie Badhuisstraat, Boulevard Evertsen en Bankert (gedeeltelijk), het Park, Zandweg, K u lekjiksche weg Oost en Weot, Koude kerksche weg en Singel 2 tot en met 14, een algemeene vergadering gehouden. De vergadering werd belegd op verzoek van een aantal contribuanten ter bespreking van de opheffing der buurtcommissie en terug betaling der gestorte gelden. De voorzitter, de heer M- Laernoes, deelde mede, dat dit verzoek in een bestuursverga dering der commissie is besproken. Het be stuur was unaniem van oordeel, dat, indien een aantal contribuanten hun geld terug verlangen, omdat in deze tijden toch niet aan feestviering kan worden gedacht, aan dit verzoek, waar de commissie geen vereeniging is, moet worden voldaan. Het batig saldo zgu dan voor een liefdadig doel, nl. het cri sis-comité kunnen wordenbestemd. Hij voegde hieraan nog toe, dat, na deze bestuursvergadering, bij het bestuur een schrijven was ingekomen van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Vlissingen, waarbij, in verband met het feit, dat de gel den ingekomen voor de havenfeesten een andere bestemming zullen verkrijgen, werd verzocht een gedette der. gerestitueerde gelden aan haar ten goede te doen komen. De voorzitter stelde daarna voor tot ont binding dezer buurtcommissie over te gaan, de contribuanten in de gelegenheid te stellen op een nader in de „Vlissingsche Courant" aan te kondigen wijze, hun gestorte gelden in ontvangst te nemen en het bestuur te machtigen, het overblijvende bedrag te be stemmen voor de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose in Vlissingen en/of het Plaatselijk Crisis-Comité, naar gelang van hetgeen ter verdeeling zal overblijven. Hij sprak hierbij de hoop uit, nu iedereen weet voor welk doel de overblijvende gelden zullen worden bestemd, velen hun gestorte contri butie niet zullen terugverlangen. Na eenige discussie wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten. Hierna richtte de voorzitter tot den pen ningmeester en den secretaris een bijzonder woord van dank voor de vele werkzaamhe den, die zij voor de buurtcommissie hebben verricht, waarna hij, waar niemand meer het woord verlangde, de vergadering sloot. P. T. en T. Met ingang van l April wordt de adjunct commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst H. J. Wilders verplaatst van het postkantoor te Rotterdam naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vlissingen. MIDDELBURG. Stoomtram Breskens-Maldeghem. In de heden te Middelburg gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomtram-maatschappij Breskens— Maldeghem werd tot commissaris benoemd de heer C. E. P. Lenshoek te Kapelle. De verschillende punten van de agenda, welke wij in ons nummer van Dinsdag 14 Maart hebben opgenomen, werden aangeno men. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: H. Mol, B 308, van Ned.- Indië R. W. Jans, D 233, van UtrechtP. J. Speijer, A 173, van MiddelburgD. van der Wekken, B 307, van Ridderkerk. Vertrokken: M. C. de Visser, D 21, naar St. Laurens L. Hekkebus, B 12, naar Vlissingen mej. C. Koster, E 68, naar Mid delburg M. Brasser, B 255, naar Vlissingen mej. M. de Klerk, E 116, naar Vlissingen L. H. A. Gardinaals, B 173, naar 's-Graven- hageJ. Kampman, D 28, naar Middelburg. GROEDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad hield gisteren een ver gadering. Overgelegd werden verschillende stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. Behandeld werd een tot den Raad gericht verzoek van den modernen en R.-K. arbei dersbond, houdende het in het leven roepen van een steunregeling en het uitzien naar werkverschaffingsobjecten. De voorzitter leest het verzoek voor en deelt mede, dat er voor Groede een steunregeling bestaat, terwijl wat de werkverschaffingsobjecten betreft, deze in zeer geringe mate in de gemeente aanwezig zijn. Hij zegt, dat de werkloosheid groote financieele offers vraagt uit de gemeentekas en deelt mede, welke bedragen over 1932 zijn betaald aan de werkloozenkassen, werkver schaffing en steunverleening zijnde in totaal ƒ4555.52, terwijl ten aanzien van den dienst 1933 nog geen cijfers genoemd kunnen wor den, welke een eenigszins nauwkeurig over zicht zouden geven, doch welk cijfer zeer zeker hooger zal zijn dan het afgeloopen jaar. Hij zegt, dat de werkloozen uit hun kas trekken een maximum van ƒ7.20 per week, terwijl de steuncommissie een maxi mum toekent van ƒ8.40 per week. Burg. en Weth. stellen voor, in de bestaan de steunregeling geen verandering te brengen. De heer W. van Haneghem vindt het jam mer dat steeds om een nieuwe steunregeling door de bonden moet worden verzocht. Hij zag gaarne, dat de steunregeling van Cad- zand werd overgenomen, luidende ƒ7.50 voor man en vrouw per week, plus 0.40 per kind per week. Hierop antwoordt de voorzitter, dat de commissie voor steunverleening in deze gemeente tevoren is gehoord om de steun regeling in dalende richting te willen her zien, doch gemotiveerd heeft, waarom zij hiertoe niet kon overgaan. Hij zag liever, dat de heer W. van Haneghem, die zelf lid is van de steuncommissie, zijn voorstel eerst eens in die vergadering besprak. De heer Van Haneghem zeide dit eerst te zullen doen. De heer Brakman vraagt wat het verschil kan zijn tusschen de weekuitkeering gegeven door de steuncommissie of die, gegeven, wan neer er een steunregeling bestaat met goed keuring van den minister. Hierop antwoordt de voorzitter, dat het verschil wel niet groot zal zijn, daar voor een dergelijke steunregeling ook de bedragen door de gemeente worden vastgesteld. Het eenige verschil van belang kan zijn, dat nu personen niet in de xermen vallen voor de gemeentelijke steunregeling, die dit wel zou den voor den steun met rijksgoedkeuring De heer Brakman zag gaarne dat hiernaar eens geïnformeerd werd, hetgeen de voorzitter toezegde. Wethouder de Vlieger wenscht zich bij het voorstel van Burg. en Weth. te houden. Na hierover van gedachten te hebben gewisseld wordt het voorstel van Burg. en Weth. in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren J. van Haneghem, W. van Haneghem en J. I. Brakman. Hierna komt aan de orde punt 3 der agenda Gemeenschappelijke regeling diver se gemeenten om aanleg rijwielpad langs de kust en benoemen van een lid in de com missie. De voorzitter geeft uitleg van het plan dat bij de contactcommissie voorzit en leest di verse circulaires, hierop betrekking hebben, voor. De heer Brakman zegt, da- hij in den aanleg van dat rijw'elpad geen gemeente belang ziet en dat de gemeentelijke bijdrage in de totaalkosten, zooals die bij elkaar ge nomen 40.000 geraamd zijn, voor de ge meente veel te hoog zijn. Verder ziet hij in de uitvoering van dat v.erk ook geen werk verschaffingsobject. De voorzitter leest nog eens de clausule voor betreffende de totaalkosten, waaruit blijkt dat deze geraamd zijn op rond 20.000 en eveneens art. 6 van de gemeenschappelijke regeling dat zegt, dat de gemeenten naar verhouding bijdragen in de kosten die de commissie te maken heeft, dus niet in de algemeene kosten. Hierna werd met algemeene stemmen be sloten een gemeenschappelijke regeling vast te stellen, zooals het voorgelezen concept luidde, terwijl eveneens met algemeene stem men werd goedgevonden, een rijksbijdrage in de kosten van de arbeidsloonen aan te vragen, dus z.g. steu^ voor werkverschaffing. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een commissielid. De voorzitter zegt, dat de heer Lombaard reeds lid is van de con tactcommissie en h\j met de geheele zaak op de hoogte is, waarom hij hem als lid der commissie wil voordragen. De heer Lombaard werd met 6 stemmen benoemd. Op verzoek wordt aan den heer J. H. Som- mer, voorheen gemeente-geneesheer alhier, met ingang van 1 Februari jl, eervol ontslag verleend als zoodanig, wegens zijn vertrek naar Leerdam, en wordt met algemeene stemmen met ingang van genoemden datum tot gemeente-geneesheer benoemd de heer M. W. Jongsma alhier, op een wedde van ƒ400 per jaar, tevens pensioensgrondslag. Van de rondvraag wordt door de heeren W. van Haneghem en Iz. Becu gebruik ge maakt. De heer Van Haneghem zeidc het rapport van het hoofd der school gelezen te hebben en het te betreuren dat in de schooltijden geen verandering kan worden aangebracht, terwijl de heer Becu den voorzitter om in lichtingen vroeg aangaande het ondersteu nen van personen, die weigeren te werken voor een loon, minder dan ƒ0.20 per uur. Nadat de voorzitter de heer Becu hierop van antwoord had gediend, vroeg de heer van Haneghem voornoemd nogmaals het woord. Hij vroeg of het waarheid kon bevat ten, dat wanneer in het abattoir geslacht wordt en^geen gebruik van den winkel ge maakt wordt, toch winkelgeld wordt in reke ning gebracht. DE EERSTE WAARSCHUWING. Wordt niet van kwaad tot efcger Die pijn in de lendenen die rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en die nare urine- stoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filteeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en anders onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaas- zwakte, waterzucht en andere ernstige kwa len. De ondervinding van duizenden dankbare mensohen bewijet, dat de veiligste wijze tor versterking en opwekking der verzwakte or ganen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoe dig uw gezondheid en kracht herstellen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. a 1.f 1.75 en 3. per doos. De voorzitter antwoordt, dat zulks onmo gelijk is en uit de zooeven vastgestelde reke ning blijkt, dat ingeval iemand ten onrechte mocht hebben betaald, hem dat is terug betaald. Dit bleek ook inderdaad het geval te zijn aan den persoon welke de heer Van Haneghem op het oog had. HAAMSTEDE. De Zeeuwsche luchtlijn. Op initiatief van den burgemeester van Haamstede zijn besprekingen gehouden tus schen belanghebbende groepen, die het be houd van het vliegveld Haamstede waar borgen, zoodat ook de Zeeuwsche luchtlijn der K.L.M. behouden zal blijven. Het vliegveld wordt belangrijk vergroot. Vergevorderde plannen bestaan tot den bouw van een café-restaurant, grenzende aan het vliegveld, terwijl een tweede hotel in wording is. De luchtlijn wordt, zooals reeds gemeld, in Juli en Augustus tot De ZouteKnocke doorgetrokken. Vergunning vereischt voor den verkoop van consumptiemelk. De Crisis-zuivel-centrale vestigt er de aan dacht op, dat bij ministerieele beschikking van 16 Maart 1933 is bepaald, dat in de ge meenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggeker- ke, Domburg, Grijpskerke, Koudekerke, St. Laurens, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Oostkapelle, Ritthem, Seroos- kerke, Oost- en West-Souburg, Veere, Vlis singen, Vrouwepolder, Westkapelle, Zoutelan- de, met ingang van 26 Maart 1933 voor het verkoopen,. vervoeren en afleveren van con sumptiemelk en daarmede gelijk te stellen waren (room, karnemelk, yoghurt enz.) een vergunning van de Crisis-zuivel-centrale ver eischt zal zijn. Als consumptiemelk wordt oon beschouwd melk geleverd aan hotels, café's, restaurants, gestichten, kantoren, zie kenhuizen, bakkers, banketbakkers, bereiders van consumptie-ijs enz. Dit wil dus zeggen dat ieder grossier en handelaar in consumptiemelk, melkslijters, melkinrichtingen enz., die in bovengenoemde plaatsen hun bedrijf uitoefenen, hiervoor een vergunning moeten hebben, afgegeven door de Crisis-zuivel-centrale. Aangezien hij, die op 26 Maart 1933 geen vergunning bezit, stagnatie in zijn bedrijf zou ondervinden, wordt belanghebbenden aangeraden, ten spoedigste de aanvraag voor een vergunning in te dienen. Deze aanvraag moet geschieden op een daarvoor vastgesteld formulier, welk formulier door ieder, die een vergunning wenscht, zelfstandig schriftelijk moet worden aangevraagd bij de commissie van bijstand voor de consumptiemelkregeling, Oost-Indisch Huis te Middelburg. Deze for mulieren kunnen daar ook worden afgehaald. Aan de bekende slijters worden ze per post toegezonden. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat boe ren, die consumptiemelk aan melkinrichtin gen, melkslijters, grossiers, enz. verkoopen, geen vergunning behoeven aan te vragen. Wel is zulks noodig voor boeren, die de door hen gswonnen melk zelf aan verbruikers uit venten. Nadere bijzonderheden omtrent de uitvoe ring van de consumptiemelkregeling zullen spoedig gepubliceerd worden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op het kan toor van den rijkszuivelconsulent, Oost-In disch Huis te Middelburg. Een tjalkschip gezonken. Hedennacht is in den Bra .kman tijdens den Zuidwesterstorm gezonken het zeilschip „Vertrouwen", schipper Meeuwse. Het schip kwam van België en was geladen met steen, bestemd voor Philippine. De opvarenden hebben zich met de motorsloep kunnen red den.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1