1000 500 300 25 DONDERDAG 16 MAART ÉÉRSTE BLAD No. 64 71e Jaargang: 1933 UitgaveFirma F. VAH OE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PROVSNCIENIEUWS SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels /1.25; iedere regel meet 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5tegels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stoasae KiDGftaai-Mbonnê's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nuhimers Tweede Kamerverkiezing. Gisteren is alsnog in den kieskring XII (Middelburg) ingeleverd een lijst van de nationale boeren-, tuinders- en midden- standspartij met de volgende candidaten 1. A. Braat, Den Haag2. A. Fikse, Barne- veld3. J. Barendregt, Amsterdam4. mr. C. Vervoorn, Herwijnen5. J. S. Magnin, Wijk bij Duurstede6. J. C. Singels, Wou denberg en 7. W. van Riemsdijk, IJzendoorn. Nationaal Verbond, Plicht, Orde, Recht (verbeterde opgave) 1. Adolf F. Bruinsma, Amsterdam 2. A. van den Hoven, Alblasser- dam 3. F. J. Bernhard, Amsterdam4. S. J. Mook, Rotterdam5. Ir. D. van der Zee, Groningen6. H. E. Dijken, Loosdrecht 7. mr. J. B. ten Bruggen Cate, Amsterdam 8. J. F. Stahle, Amsterdam; 9. A. E. Wunnink, Amsterdam10. mr. J. J. van Gelderen, Hilversum11. P. Meijboom, Amsterdam 12. P. A. Smit, Amsterdam13. N. de Boer, Amsterdam; 14. P. Reijnhoudt, Amstelveen. In het geheel zijn 21 lijsten ingeleverd met totaal 291 namen. Een protest-motie. Het Plaatselijk Anbeids-Secretariaat heeft gisterenavond een openbare protestvergade ring gehouden in „de Oude Vriendschap", in welke vergadering eenstemmig de volgende motie werd aangenomen De openbare vergadering op 15 Maart, on der leiding van het Plaatselijk Arbeids-Secre tariaat te Vlissingen bijeen gehoord de besprekingen over de muiterij op „de Zeven Provinciën" en de gewelddadige onderdrukking daarvan op last van de regee ring; verder gehoord de besprekingen over de arrestatie, vervolging en gevangenhouding van de kameraden Sneevliet en anderen wegens hun solidariteits-actie in verband met de muiterij op „de Zeven Provinciën" protesteert ten scherpste tegen het moord dadig optreden van de zijde der autoriteiten tegen de muitende bemanning en tegen de rechterlijke vervolging van H. Sneevliet en andere kameraden door de klasse-justitie besluit, de arbeiders op te wekken tot een zoo krachtig mogelijke, massale actie voor den eisch amnestie voor de marinemannen en direc te invrij heidsstelhng van de in ons land ge vangen kameraden. Een bezoek aan de gasfabriek. Woensdagmiddag bezochten een 70-tal cursisten van den gemeentelijken werkloo- zencursus, vergezeld van vier leeraren, de gasfabriek alhier. Daar werden de cursisten in drie groepen verdeeld, die elk onder geleide van een des kundige het bedrijf werden rondgeleid. Het gansche bedrijf in zijn verschillende onderdeelen werd bezichtigd en door de deskundigen zooveel mogelijk toegelicht en verklaard, te beginnen bij heb automatisch vullen van de retorten met fijne kolen, waaruit het gas gestookt wordt, het uitbre ken van de cokes uit de retorten, enz. Ruim twee uren duurde het bezoek. Het was voor de cursisten een interessante en leerzame middag. Aan het einde van deze excursie werd de directie van de gasfabriek, alsmede de hee- ren die het bedrijf hadden toegelicht, bij monde van een der leeraren, namens de cursisten, hartelijk dank gebracht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De brand in de Ned. Knoopenfabriek te ^-Pakenburg. De proeftocht op de Noord zee van de „Moldanger", gebouwd op de werf er Ned. Scheepsbouww-Mij. te Amsterdam - Een nieuwe autobus, plaats biedend anu 55 personen. Het 121^-jarig jubileum van den heer Boeljon, hoofdconsul van den Kon. Ned. Voetbalbond. De electrificatie van het baanvak RotterdamDordrecht. De zaaiperiode in den Wieringermeerpolder. De verkiezingscampagne te Rotterdam inge zet. De bekende schaakmeester Spielmann wordt aan het Centraal Station te Amster dam begroet door dr. Euwe. Een volledig klokkenspel op de Utrechtsche Jaarbeurs, aldaar door den beiaardier Wagenaar be speeld. De nieuwste modedans „three- sone" voor twee dames en één heer. Bas Pauwe met een gebroken enkel thuis. De nieuwe slagklok voor den toren van de Kweekschool van het Leger des Heils, cadeau van het gemeentebestuur van Amsterdam. Jan Loopuyt, de Hollandsche skyspringer, op de wedstrijd i bij Oslo. Pzcm-mededeelïngen. In „Ons Electriciteitsblaadje" worden nog de volgende mededeelingen gedaan MiddengroepIn het jaar 1932 werd rond 500C K.W.U. aan stroom minder geproduceerd dan in het voorafgaande jaar. In deze crisis mag een zoo geringe teruggang nog als een verblijdend teeken gelden, te meer daar de industrie rond 800.000 K.W.U. minder afnam. De teruggang in het verbruik door de indus trie is dus vrijwel gecompenseerd door het verbruik van de gewone licht-, vastrecht- en speciaal vastrechtverbruikers. Het aantal dezer verbruikers vermeerderde met rond 2300, waarvan 1500 gewone verbrui kers waren, 600 gewoon vastrecht en 200 speciaal vastrechtverbruikers. Het blijkt dat thans, nu men meer en meer vertrouwd raakt met het gebruik van elec- triciteit voor huishoudelijke doeleinden, velen tot „vastrecht" overgaan. Momenteel (begin Februari 1933) betrekken 2581 afnemers den stroom volgens het vast rechttarief. In het afgéloopen jaar werden drie ge meenten geëleetrificeerd en werd een 33-tal garantieleidingen buiten de kommen in ver schillende gemeenten aangelegd. Het aangelegde aantal kilometers hoog spanningsnet vermeerderde in 1932 met plm. 30.7 het aantal KM. ondergrondsch laag spanningsnet met 42.0 en het aantal K.M. bovengrondsch aangelegd net met plm. 6.8. Thans blijven in de middengroep nog 3 gemeenten te electrificeeren, namelijk Krab- bendijke, Waarde en Rilland Bath de elec trificatie van de gemeente Krabbendijke is in uitvoering de voorbereidingen om te komen tot de-uitvoering der electrificatie van de ge meenten Waarde en Rilland Bath zijn in een vergevorderd stadium. In aanleg en voorbereiding zijn de garan tieleidingen Wissekerke, Kamperland, Lewe- dorp, 's-Heerenhoek, Nieuwdorp, Driewegen, Abeele en Westkapelle. Het electrisch koken wint voortdurend veld. Een 70-tal gezinnen ging sedert het korte tijdsbestek, dat de apparaten door ons ge ïntroduceerd werden, reeds tot electrisch koken over. NoordgroepMet de besturen der polders Vier Bannen van Duiveland en den Drei- sohorpolder zijn onderhandelingen loopende betreffende de electrificatie van de stoomge malen dier polders. In vele gemeenten werden lezingen betref fende het electrisch koken met daaraan ver bonden demonstraties gegeven. Deze lezingen mochten zich in een groote belangstelling van de zijde der huisvrouwen verheugen. Het aantal gezinnen in de noordgroep, waarin electrisch wordt gekookt, is thans (be gin Februari 1933) tot 46 gestegen. Het totaal aantal afnemers volgens het vastrechttarief bedraagt in de Noordgroep thans 834. In het jaar 1932 bedroeg het aantal inge kochte kilowatturen 961.738, terwijl de maxi male avondbelasting in dat jaar 456 Kilo watts heeft bedragen. De overeenkomstige cijfers van het jaar 1931 bedroegen 796.355 en 430. Het aantal aansluitingen was op 31 De cember 1932 tot ca. 4900 gestegen. De toe name was dus ca. 300in 1931 was de toena me van het aantal aansluitingen ca. 700. Bij vergelijking dezer cijfers dient in aanmerking te worden genomen, dat in 1931 de bouw van verschillende netten nog gaande was, terwijl in 1932 de Noordgroep vrijwel volledig was geëleetrificeerd. MIDDELBURG. Het Middelburgsch muziekkorps. In verband met de groote vermindering van het gemeentesubsidie, heeft het bestuur van het Middelburgsch muziekkorps moeten be sluiten op alles te trachten te bezuinigen en moesten daaronder ook de salarissen vallen. In een conferentie met de werkende leden, hebben deze unaniem toegestemd in een verlagin- van alle hun inkomsten als lid van het korps met 10 De padvïndersmarkt. Bij de opening van de padvindersmarkt in het gebouw der C.JM.V. te Middelburg heeft de heer J. F. Vermeulen, voorzitter van het groepcomité, die speciaal welkom heette mr. van Dusseldorp, voorzitter der commissie van bijstand, welke commissie het mogelijk heeft gemaakt, dat de Markt in dit gebouw kon plaats hebben en niet minder ook het dames comité. Spr. bracht allen, maar in het bij zonder de presidente en de secretaresse dank voor haar toewijding en volharding. Men moet de jongeren sterken voor den levens strijd en hen voor gaan om trouw te zijn aan het drievoudig richtsnoer, God, Neder land en Oranje. Spr. hoopte dat allen dit mooie werk tot steun willen zijn, nu en in den vervolge. Namens het damescomité heeft vervolgens de presidente, mevrouw. Klarenbeek, allen hartelijk dank gebracht voor hun aanwezig heid. Spr. wees er op dat toen de padvinders het verzoek deden hen te helpen, de dames zeer pessimistisch waren en aanvankelijk den moed misten te beginnen. Zij hebben het toch gedaan en het viel zoo mede, dat het nu weer de puzzle zal zijn hoe alles weer kwijt te raken. Na verschillende heeren en firma's voor hun medewerking te hebben dank ge bracht, zeide spr. dat men bij het scheiden van de Markt als goede kooplieden heeft leeren kennen en de bezoekers als goede koopers. Hiezrna zette zich het echte bazaarbedrijf in werking en konden de eerste gelden in ontvangst worden gegnomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering geitenfok-vereeniging. De geitenfok-vereeniging te Souburg ver gaderde Dinsdagavond jl. in openbare ver gadering in café „Dorpszicht", waar de se cretaris der provinciale vereniging, de heer Versluijs, een causerie hield over„De kos ten van het houden van geiten en bet re sultaat daarvan''. Spreker begon met er op te wijzen hoe men een 25 jaar geleden over de waarde van het geitenras in het algemeen dachtonbekend maakt onbemind, zoo was het ook hiermede. Sedert de wetenschap zich met dit zeer nuttige dier als onderdeel van onzen veestapel en van onze nationale welvaart bemoeid heeft, is de waarde vder geiten voor de houders meer aan het licht gekomenvooral wanneer de uitkomsten van de wetenschap in toepassing worden gebracht. Wat de waarde van geitenmelk als kindervoeding betreft, kan thans gecon stateerd worden dat in de medische wereld door verschillende doctoren zeer waardeerend over deze voeding wordt gesproken. Op con gressen is deze materie vaak behandeld, waar door geleerde mannen is gezegd, dat geitenmelk voor tbc.-lijders zeer nuttig is en gunstig werkt. Hierna besprak de heer Versluijs de kos ten van het houden van geiten. Hieruit bleek dat geiten, gevoederd met het juiste kwantum en soort van krachtvoer, plus ruw voeder, een gemiddelde winst van 45 per geit kunnen opbrengen, wat echter slechts met goed materiaal te bereiken is, terwijl het vaak meer bedraagt. Met cijfers der onkosten toonde spreker breedvoerig een en ander aan. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan verschillende aanwezigen gebruik maakten en welke door den heer Versluijs werden beantwoord. Ver der werd nog besproken een circulaire van den Kring Walcheren, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, dat er voor onze provincie bestond een verordening, waar door het verboden werd, bokken ter dekking te hebben, die niet ingeschreven staan in een stamboek van een rechtspersoonlijkheid be zittende vereeniging, die volgens haar sta tuten de verbetering van het geitenras be oogt. Voor dit doel wordt aanbevolen aan iedere geitenvereeniging om actie te voeren op een wijze, zooals in deze circulaire verder is aangegeven. Door de „wilde bokkenhou derij" wordt heel veel van het werk van den Kring Walcheren, alsmede van ieder die het geitenras wil verbeteren, onmogelijk ge maakt. Nadat de voorzitter den heer Versluijs had dank gebracht voor zijn leerzame rede, werd de vergadering gesloten. BIGGEKERKE. Jaarvergadering afdeelïng Z.L.M. De' afdeeling van de Z.L.M. hield Maan dag haar jaarvergadering, waarin slechts 22 leden aanwezig waren, onder voorzitterschap van den heer L. Simonse, die in zijn ope ningswoord wees op de vele moeilijkheden, die de landbouw doormaakt. Besloten werd aan het musschengilde een subsidie van 5 te verleenen. Blijkens het Jaarverslag van den secrete- ris-penningmeester bedraagt het ledental 68. Van de coöperatie „Eiland Walcheren" werd voor ruim 6600 betrokken. De heer ir. J. D. Dorst hield vervolgens een lezing over „de werking der crisiswet- ten", waarin hij de verschillende maatrege len besprak, welke door de regeering zijn genomen, teneinde den landbouw voor on dergang te bewaren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. GROEDE. Een athletiekclub. Woensdagavond had een vergadering plaats in de zaal van den heer A. Bosschaart te Groede, tot het oprichten van een athletiek club. Na een voorloopig reglement te hebben vastgesteld, werd tot oprichting van de club overgegaan. Deze telt thans 5 dames en 24 heeren. OOSTBURG. Er van door. Een zekere T. te Oostburg, die agent was van een gistfabriek, is dezer dagen met een vrij aanzienlijk bedrag, dat hij in zijn kwali teit van bakkers in de omgeving had geïnd, met de noorderzon vertrekken. KOEWACHT. Ernstig verzet. Toen dezer dagen de marechaussee te Koewacht zich ter controleering van de cri sis Varkenswet, nl. tot onderzoek of de voor handen varkens van het merk, voorgeschre ven bij die wet, waren voorzien, zich op het erf van een zekeren P. te St. Jansteen be vonden, ondervonden zij daar van de zijde van de bewoners der boerderij ernstig verzet. Na aanvankelijk door de bewoonster met ge raas en getier te zijn ontvangen, kwam spoedig daarop de landbouwer P. gewapend met een viertandige mestriek in zeer opge wonden toestand op de politiemannen toe, dreigende onder gevloek en getier te zullen steken, als zij het erf niet verlieten. De wachtmeester, die begreep, dat thans zonder ernstig verzet en ernstiger dingen het con troleeren der varkens niet mogelijk zou zijn, trachtte den man, die met zijn wapen voor de varkenshokken ging staan, tot andere ge dachten te brengen, hetgeen evenwel niet mocht gelukken. De politie is toen om erger te voorkomen heen gegaan, doch kwam dien zelfden middag versterkt terug. Toen her haalde zich hetzelfde spelletje als de eerste keer. Het gevolg was, dat tusschen de politie en de bewoners der boerderij een vechtpartij ontstond, waarbij wederkeerig stevige klap pen werden uitgedeeld en de politiemannen zich genoopt zagen met de wapens te dreigen Ten slotte wist men het verzet te breken en kon de vereischte controle plaats vinden. Het naspel in deze zaak zal t.z.t. wel voor de rechtbank te Middelburg plaats hebben. Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Maart is in onze provincie voorgekomen i geval van roodvonk te Oost- en West-Souburg. Loononderhandelingen ir. Zeeuwsch- Vlaanderen. Tusschen de besturen der werknemersbon den en dat van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is overeenstemming bereikt over het volgen de loonvoorstelminimumloonen van 1 Mei tot 30 November 2.25 per dag, van 1 De cember tot 30 April 2 per dag, oogstwerk- zaamheden 2.60 per dag. Overwerk 0.30 per uur. Dit voorstel zal nu worden voorge legd aan de leden der boeren- en arbeiders organisaties. RECHTSZAKEN Opruier veroordeeld. Voor den politierechter te Amsterdam stond gisteren een 27-jarige diamantslijper terecht wegens opruiing. De verdachte had volgens de telastelegging en twee agen ten bevestigden dit gehoord en daarom den man gearresteerd te hebben op Zondag 26 Februari 's morgens in de Wittenburger- straat het orgaan van de O.S.P. gecolpor teerd, en daarbij uitgeroepen„Arbeiders, er zijn ministers en Kamerleden, die uw kame raden vermoordenvermoordt gij die minis ters en Kamerleden." De verdachte zeide niet zeker te weten wat hij had gezegd, doch de bedoeling om tot onregelmatigheden op te wekken had niet bij hem voorgezeten. Mogelijk had de megafoon, waarvan hij zich bediende, de De winkeliers moeten steeds meer ruimte in hun winkel vrij maken voor „1, 2y 3". Steeds meer menschen maken zich los uit de sleur om buitenlandsche wasch- middelen te koopen. Steeds meer menschen komen tot de overtuiging, dat „1, 2, 3" „Neêrland's zelfwerkend waschmiddel" glansrijk de vergelijking met de duurdere producten uit het buitenland kan doorstaan. En het prijsverschil 5 cent op elk pak is toch belangrijk. Gebruikt U al „1, 2, 3" Zoo niet, probeert het dan direct, U zult er bij blijven. Zooals weet kost „1, 2, 3" slechts Yl/2 cent per pak. klanken wat vervormd en hadden de politie agenten daardoor het gesprokene onjuist opgevangen. De politierechter merkte op, dat het niet om de bedoeling, maar om het ge sprokene ging en dat een megafoon dient om de woorden te verduidelijken. De officier van justitie vond het onop- recht en laf van den verdachte dat hjj zic.i tracht te onttrekken aan de verantwoorde* lukheid van de door hem gesproken woor* den, die geen enkel gezag kan dulden. In da straf, aldus de officier, moet een waarschu wend karakter niet alleen tot uiting komen, maar zelfs domineeren. Eischzes weken gevangenisstraf. De politierechter keurde het ten zeerste af dat door dergelijke woorden anderen tot da den kunnen worden gebracht, waarvoor de- geen, die ze spreekt, wel zorgt niet de gevol gen daarvan te ondervinden. Wat de door de verdedigster te berde gebrachte voldoende mate van straf betrof, wilde spreker er even aan herinneren dat ons wetboek voor op ruiing maximum 5 jaar toestaat. De politie rechter veroordeelde den verdachte tot een maand gevangenisstraf. Biljarten. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer Elich de wedstrijd voortgezet om het kampioenschap Walcheren le klasse van den N.B.B.. De eerste partij werd gespeeld tusschen Boekhout en Peeman. Eerstgenoemde stak direct goed van wal door in de eerste 7 beurten 74 caramboles bij el kander te brengen, waarvan een keurig ge speelde serie van 36 vermelding verdient. Peeman kon er in dezen wedstrijd maar niet in komen. Met slechts enkele punten in iede re beurt ging hij voorwaarts, na nog twee series van 21 en 20 door Boekhout was de stand na 18 beurten 13183 in het voordeel van eerstgenoemde. Peeman herstelde zich een weinig door serietjes van 17, 14, 18 en 23 te maken, maar kon het tempo van Boekhout niet bijhouden, die de partij eindigde in 32 beurten. De tweede partij werd gespeeld tusschen Hoornick en Verhulst (titelhouder). De be langstelling naar deze partij ging weer uit naar de prestaties van Verhulst en zij die daar getuigen van waren werden in verruk king gebracht door zijn vaste hand van spe len, zoowel in breed forsch spel als zijn schitterende massée stooten. Deze partij was gelijk aan die van den vorigen avond. Keurig vlug spelend maakte hij in de 6e beurt een schitterende serie van 65 caramboles met een totaal van 99. Hoornick was perplex en had slechts 14 punten. In de 10e en 11e beurt maakte Verhulst nog 42 en 22 en was toen de stand 17241, alzoo een gemiddelde van plm. 16. In de 16e beurt maakte Verhulst de partij uit, Hoornick op 56 latende. punt. beurt. gem. h.serie Boekhout 200 32 6.25 36 Peeman 159 31 5,13 23 Verhulst 200 16 12.50 65 Hoornick 56 15 3.73 12 Hedenavond 8 y2 uur heeft de eind wedstrijd plaats. Eerst wordt de partij Hoornick— Peeman gespeeld om de 3e en 4e plaats. Beiden hebben nog geen winnende partij behaald. Daarna heeft de kampioens partij plaats tusschen Boekhout en Verhulst. Beiden hebben nog geen verliespartij, zoodat hij, die deze partij wint kampioen 1933 is. Waar Boekhout een zeer kalme, berekende speler is, die in de roosterpartijen der A.B.C. partijen van 14, 16 zelfs 20 gemiddelde ge maakt heeft, valt nog niet te beslissen of Verhulst met zijn vlug spel den titel zal kunnen behouden, hoewel hij, gezien zijn spel der vorige dagen, veel kans heeft. Een mooie avond staat de biljartliefhebbers te wachten.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1