15( MAANDAG 13 MAART EERSTE BLAD ivo. ai 71e Jaargang 1933 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60 Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verse liiint lagelijks, uitgezonden) op l omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ctfïfï gulden bij dood JUU een ongeluk. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS LEEST HET LAATSTE NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels T 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij3-maalplaatsingvanl— 5regelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. "taaar aa De abonné's in 't bezit eener gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. AAA gulden bij verlies j Cl U U hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies 4 A A gulden bii verlies A I— gulden bij verlies van 11111 van een M van eiken een duim IUU wijsvinger lj%3 anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen FILMVOORSTELLING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Op 14 Maart in het Concertgebouw. Als onderdeel van de filmrondreis, waaroo nv reeds meer dan 60 voorstellingen zijn gegeven over de Nederlandsche industrie in evenzooveel plaatsen van Nederland, zal ook ts Vlissingen een dergelijke voorstelling wor den gegeven. Behalve een aantal belangwekkende in dustrie-films zullen teekenfilmpjes worden vertoond, een en ander begeleid door muziek. Als attractie zal voorts een verloting gehou den worden van 50 fraaie voorwerpen, be schikbaar gesteld door deelnemers. De toegang tot deze voorstelling, die ge houden wordt Dinsdag a.s. in het Concert gebouw, aanvangende om 8 uur, is geheel kosteloos voor houders van uitnoodigings- kaarten. Deze kaarten worden, zoolang de voorraad strekt, verspreid door den secreta ris van de afdceling Vlissingen van de Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" den heer H J. M. van Raalte, Boulevard Bankert 50 Zoover alle plaatsen om 8 uur nog niet bezet zijn, kunnen ook personen zonder kaarten toegelaten worden. Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken, zich op deze aan gename wijze te overtuigen van hetgeen de Nederlandsche industrie vermag, vooral, nu zooveel propaganda voor het koopen van Nederlandsch product wordt gemaakt. Het blijkt duidelijk, dat men inziet, dat een ge rechtvaardigde voorkeur voor producten vjm de Nederlandsche nijverheid een plicht is voer alle Nederlanders, en wel in het bijzon der in deze moeilijke tijden. Mandoline-vereenïging „Apollo". „De Oude Vriendschap". Als steeds bracht „Apollo" een bijzonder attractief programma, dat onder de eminente leiding van den directeur, den heer P. C. Oorschot, geacheveerd en smaakvol werd uit gevoerd, al ontkomt ook deze vereeniging niet aan der tijden druk, waardoor de „vulstem- men" ietwat aan klankkracht, tengevolge van leden-teruggang, verloren hebben. Niettemin was de vertolking der verschillende nummers te loven, door de mooie voordracht, de fraaie nuanceering, de frappante zuiverheid en de technische beheersching der instrumenten. Bij de keuze der werken viel een practisch stijgende moeilijkheidsgraad te constateeren, zoodat als resumé ook dit concert het bewijs heeft geleverd, dat „Apollo" steeds hooger klimt op den moeizamen weg naar veredeling van het mandolinisme. Zooals gebruikelijk opende het concert met een frisch gespeelden marsch „Pour la liberté" van Mario Maciocchi welke vast werd ingezet en waarin de baspassages flink tot uitdrukking kwamen. Dit zeker, gelijk tijdig beginnen was trouwens een kenmer kend iets bij alle toonwerkenwel een tee- ken, dat tusschen dirigent en orkestleden het vereischte contact bestaat. Deze gezonde wisselwerking demonstreerde zich ook in de interpretatie van de vals „Hochzeit der Win den" van Hall, waarbij het orkest steeds met gemak de intenties van den leider volgde. Treffend werden hierin de agogische accen ten gelegd, helder, parelend passagespel was te beluisteren, de tegenzangen kwamen goed tot hun recht en de „concertmeesteresse" kweet zich opperbest van haar cadens. Mooi van opvatting werd „Esto Memor", een elegie van Maciocchi weergegeven, zoodat de afwis seling van de aangename herinnering aan hetgeen men vroeger bezat met de treurig heid om het verlies in het juiste licht werd geplaatst. Een droomerig, romantische sfeer schiep de nocturne v;vn Garbin „Invocation aux étoiles", met Schwung werd Transla tor's wals „Wiener Praterleben" gespeeld, terwijl „Recordame" een tango van Bonfiglio vooral uit rhythmisc! oogpunt best voldeed. Van Galanti hoorden we een fantasie „Cos- tumi Romani", welke als pendant had een fantasie roumaine „Nadedja" van Maciocchi. ..Saluons les amours", een marsch van laatst genoemde, besloot de uitvoering. Na elk nummer laaide een daverend ap plaus op uit de geheel gevulde zaal, waarin door de zorg van de Vereeniginj tot bevorde- rtng van de belangen van fchthoorenden groepstelefoon was geplaatst, waardoor leden zoowel als niet-leden in staat waren te genieten van de muziek en na de pauze van het tooneel, dat bestond uit dè opvoering van de blijspelen „Eindelijk" van G. von Moser en oChauffeuse" van H. van Wermeskerke, VUURWAPENWET. In verband met de thans in werking ge treden gewijzigde Vuurwapenwet, maakt de Commissaris van Politie te Vlissingen, Hoofd van Plaatselijke Politie ingevolge de Vuurwa penwet, bekend, dat een ieder, die één of meerdere vuurwapenen of munitie in zijn be zit heeft, daarvoor moet hebben een machti ging, afgegeven door voornoemden Commis saris van Politie. Het voorhanden hebben van vuurwapenen of munitie is verboden. Ter be koming van een dergelijke machtiging moet men zich aan het bureau van politie vervoe gen, teneinde een aanvraag formulier daar voor in te vullen, terwijl daarbij moeten wor den overgelegd 2 afdrukken van een welge lijkend portret van den aanvrager van onge veer 4 cM. hoogte en 3 cM. breedte. Het Hoofd van Plaatselijke Politie beveelt aan alle personen, die onbevoegd vuurwape nen of munitie voorhanden hebben, hiervan kennis te geven aan het bureau van politie alhier, vóór 15 April a.s. Bij niet voldoen aan dit bevel stel't men zich bloot aan een straf rechterlijke vervolging, terwijl dan tevens de vuurwapenen of munitie in beslag worden genomen. Zij, die vuurwapenen of munitie voorhan den hebben en wèl in het bezit zijn van een machtiging, zijn mede verplicht, hiervan vóór 1 April a.s. kennis te geven aan het bureau van politie, opdat hun een nieuwe machtiging kan worden verstrekt. Ook deze personen moeten ove 'eggen 2 afdrukken van een welgelijkend portret van den aanvrager van ongeveer 4 cM. hoogte en 3 cM. breedte. De hun verleende machtigingen, geldig tot „wederopzegging" vervallen alle met ingang van 15 April a.s. Onder vuurwapenen worden verstaan Geweren, karabijnen, revolvers, pistolen, bommen, handgranaten en dergelijke voor ontploffing cf voor het verspreiden van ver giftigde, verstikkende of weerloosmakende gassen bestemde wapenen, vlammenwerpers, alarmpistolen en andere soortgelijke voor be dreiging of afdreiging geschikte voorwerpen met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten loop hebben en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij slechts losse patronen van een kaliber niet grooter dan 6 mM. kunnen bevatten, terwijl de lig plaats van die patronen en de gasuitlating staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp. Bij twijfel of een wapen al dan niet onder de bepalingen der Vuurwapenwet valt, kun nen inlichtingen worden gevraagd aan 'het bureau van politie alhier. door de tooneel-afdeeling van de Middel- burgsche Mandoline-vereeniging „Apollo". Na afloop van het concert bracht een der bestuursleden van de "Vereeniginj tot bevor dering van de belangen van Slechfhoorenden, den heer Van Oorschot d mk voor hetgeen te genieten was gegeven en bood namens de voorzitster een mand et bloemen aan. Een gezellig samenzijn hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. O. Gemengde Zangvereenïging „De Volksstem' Britannia. Twee concerten op één avond doen het pu bliek in het teeken van „divisi" staan. Toch was ook deze zaal zeer goed bezet. Doch ook een recensent moet zijn aandacht verdeelen en zoo hebben we de a cappella-nummers niet kunnen hooren. Het tweede programma-deel bestond nit koorwerken met orkestbegeleiding. De direc teur, de heer B. Vleugels, had uit het om vangrijke repertoire een zeer gelukkige keuze gedaan. En onder zijn knappe, muzikale lei ding hebben koor en orkest -en mooie, ge voelvolle vertolking gegeven allereerst van Mozart's „Ave Verum", een zijner fraaiste en meest geliefde composities, welke in 1790 ontstond. Merkwaardig is, dat deze tijd, waar in Mozart's geldelijke zorgen steeds drukken der werden, een tijd van buitengemeene vruchtbaarheid was. Mozart's vrouw Con- stanze, die voor haai- gezondheid in Baden moest verblijven, ondervond van den school meester en koordirigent Stall veel vriendelijk heid. Om dezen zijn erkentelijkheid te be wijzen schreef Mozart zijn „Ave Verum" voor gemengd koor met begeleiding van strijk instrumenten, dat in zijn heerlijken eenvoud tot het treffendste behoort, wat ooit in dien trant geschreven werd. Met uitgebreider orkest werd daarna „Het lied der dennen" van Frans Verhaaren ten gehoore gebracht. Met de uitvoering van dit grootere werk met zijn wisselende stemmin gen heeft directeur Vleugels met „De Volks stem" werkelijk eer ingelegd. De componist heeft de stemming van het gedicht van Ser- vaas Daems juist getroffen. En koor en or kest, vast geleid, hebben de sfeer van het dennenwoud in ha&r veranderende nuances en aspecten, en wat deze ons te zeggen heeft, goed weer gegeven. Op het gi-ootsche en ver van de 3 Populair Wetenschappelijke Voorstellingen in. de speciale advertentie in dit blad. POPULAIRE PRIJZEN: Loge f 0.60, alle plaatsen beneden f 0.35 DIRECME „ALHAMBRA'-THEATER hevene (maestoso) volgde het levendige, speelsclie en dartele, dab overgaat in een or kaan. Het orkest gaf de nadering van den storm suggestief en ondersteunde het koor goed in de vaart van den dramatischen climax. Terecht een schildering van de spreekwoordelijke stilte, die den storm vooraf gaat, gevolgd door een herstel tot den oor- spronkelijken, rustigen toestand, waarin alles zich weer in kalme, vredige banen voegt, al beluisteren we daar nog even de herinnering aan het sidderend woua. Dan komt de be schouwing verdienstelijk gezongen door een sopraan uit het koor welke leidt tot de conclusie, dat in dien dènnenzang een geest spreekt van een hoogere sfeer, met welk oordeel koor en orkest in een machtig, grandioos slotkoor zich accoord verklaren. Vanzelf ontbrak op dit programma het so cialistische lied niet en tot besluit heeft het koor zijn levensbeschouwing en overtuiging uitgezongen in H. Altink's „Strijdliederen- fantasie I", welke bestaat uit„De Interna tionale" van de Geijter—de Nobel, „Eens" van de Nobel, „Strljdmarsch der arbeiders" van Hegeraat en„Morgenrood" van de Nobel. Spontaan applaus na elk nummer ver tolkte den dank en de waardeering der aan wezigen. Een gezellig samenzijn besloot den avond. O. Dames-gymnastïek-vereenïgrag „Lichaamsontwikkeling". Concertgebouw. Een uitvoering van L. O. beteekenteen vlotte, accurate, opgewekte afwerking van een artistiek, uitgelezen, toonaangevend pro gramma onder de kalme, doelbewuste, vak kundige leiding van den heer L. van der Steen voor een volle, opgetogen, enthousiaste zaal. Aan al deze kenmerken uit deze definitie heeft de uitvoering van Zaterdagavond vol daan. Als opening geen ellenlange toespraak, doch een kernachtig gedicht, rhythmisch in solo en spreekkoor gelanceerd, door alle le den WH heeten U welkom, vereend op ons feest! Een feest van den arbeid, Een feest van den geest. Versterken van spieren, verzorgen van Ujn, Behoort met ons vrouwen ereenzelvigd te zijn. Gij vrouwen hier samen op dit feest van de daad, Gy vindt in dit werken voor uw lichaam steeds baat. Wij toonen U oef'ning, Wij toonen U kracht, Wij toonen de gave, die het turnen ons bracht. Weet dan gij kniezen» en nurksen van geest Het turnen is ons steeds een vreugde geweest Komt vrouwen en meisjes, niet langer gerdaaïd, Geen vooroordeel nu langer, Maar het lichaam gestaald. Wil werken, wil zwoegen, Wil zoeken de daad. Met wilskrachtige vrouwen is 't menschdom gebaat. In wat door kleintjes, meisjes en dames in de verdere nummers is gepresteerd is wel bewaarheid en bewezen, dat de inhoud van deze eendrachtige ontboezemirj, geen holle phraseologie was. Althans wat het eerste ge deelte betreftwat \a tweede helft aangaat daarop moeten de aanwezigen antwoord ge ven. En dat zullen ze wel doen ook. Want was niet dat vendelzwaaien door een dame een indrukwekkend toonbeeld van sier lijkheid, lenigheid en kracht Bewezen niet die meisjes in de vrije oefeningen K.N.G.V. voor het toekomstige bondsfeest te Rotter dam, dr.t zij lichaam en oefenstof prachtig beheerschen Bleek uit het brug-werk der dames niet, dat zij heusch voor de heeren der schepping niet uit den weg behoeven te gaan, al bepaalden haar oefeningen zich zeer terecht tot het dames-genre, alhoewel het toestel-turnen zoo licht in verkapt mannen- turnen ontaardt Gaven de dames ook aan het paard geen frappante staaltjes van durf en vaardigheid in het springen, was aan dit werktuig de handstand en overslag met op vangen niet een culminatiepunt? En om bij de dames te blijven, muntten haar aesthetische oefeningen niet uit door een klaarheid, een vormenschoonheid en een ele gantie, welke een herhaling ten volle wet tigden Sprak uit de snoezige dansjes van de kleintjes in hun keurige toiletjes niet reeds een gevoel voor maat en een losheid en hupschheid, welke groote beloften voor de toekomst inhouden Was ook hier reprise niet op haar plaats Imiteerden zij in „Sneeuwvlokken" niet keurig het rustloos gedwarrel van die mooie witte sneeuwvlin- ders, welke ten slotte door den wind in wer velende beweging worden gebracht en weg stuiven Was de Zeeuwscht dans met de klik-klakkende klompjes en de karakteristieke harmonica-begeleiding van Jan Pot niet een typisch staaltje van reine folklore En sug gereerde de Menuet niet de tooverachtige, ondefinieerbare, romantieke droomsfeer van een midzomernacht, waartoe muziek,, costu- meering, décors en lichteffecten het hunne bijdroegen En bewees de revue „Naar Rot terdam", niet, dat bij allen ernst bij het werk ook gaarne op zijn tijd aan den humor een plaatsje wordt ingeruimd. In samenwerking met de heeren Bakker en Pot maakten de matroosjes, die per L.O.-schuit een knap stuk werk naar de boridsfeesten gingen, dit nummer tot een alleraardigste slotdecora- tie, waarbij de turnsters zich als charmante revue-girls ontpopten. Verschillende nummers werden door een trio, bestaande uit mej. Ina van der Pas (piano) en de heeren Teddy Batten (viool) en Van Loo (cello) uitstekend begeleid. De heer Van der Steen dankte de verschil lende medewerkenden met een kort, hartelijk woord en zag zelf de waardeering en dank voor zijn onverpoosden arbeid en onvermoeid streven gesymboliseerd in een hem aange boden fraaie pul met tulpen. Ook mej. Mien Bijl, leidster van „de kleintjes", ontving een souvenir. Een gezellig samenzijn, waarbij de huis kapel onder Charles Haaze steeds tot offeren aan Terpsichore verlokte, besloot dezen in alle opzichten geslaagden, succesvollen L.O.- avond. Na de gebruikelijke opening sprak de voor zitter de heer J. W. van 't Hof zijn blijdschap er over uit, dat uit verschillende deelen van Zeeland belangstellenden waren opgekomen. Hij deelde om. mede, dat het ledenaantal ook in Zeeland steeds stijgende is, hetgeen Wijkt uit de volgende cijfers. Op 1 Januari 1931 3398 leden, 1 Januari 1932 4088 leden en 1 Januari 1933 4728 leden. De aftredende leden van het algemeen be stuur werden met algemeene stemmen herko zen. Tot leden van den vereenigingsraad werden de aftredende heeren ds. D. Scheele te Mid delburg, W. J. van Schelven en J. Steketee te Goes herkozen. In de vacature van den heer W. C. Coumou, die naar Amsterdam is ver trokken, werd benoemd de heer Meertens te Ter Neuzen, opdat ook Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoordigd zou zijn. Ds. D. Scheele werd ook herkozen als lid van de provinciale commissie, terwijl in de vacature-Coumou werd benoemd de heer Baas te Zierikzee. Van het algemeen bestuur was een schrij ven ingekomen, dat voorloopig geen provin ciale omroepdagen meer zullen gegeven wor den. De vergadering betreurde dit besluit, daar zulke dagen met bijzondere belangstel ling werden beluisterd. Verschillende wenschen omtrent de uitzen dingen werden door de leden naar voren ge bracht, welke wenschen de voorzitter zal overbrengen. Ten slotte werden nog eenige mededeelin- gen gedaan over een Zeeuwschen trein naar den nationalen landdag te Apeldoorn op 27 Juli aiS. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering: Landbouwvereeniging. Vrijdagmiddag hield de Landbouwvereeni- ghi Oost- en West-Souburg een algemeene vergadering in café „Dorpzicht" alhier. De opkomst was niet groot. Door den voorzitter, den heer J. Kodde, werden allen welkom geheeten, waarna hij memoreerde den over het algemeen goeden oogst van verleden jaarjammer echter dat de prijzen zoo laag zijn, dat van loonend landbouwbedrijf thans geen sprake is. Moge dit spoedig ver beteren, zegt spreker, en meer normale tijden weder aanbreken. Daar de secretaris eerst later ter vergadering kon komen, verkreeg de heer Meijer, boekhouder bij de Z.L.M, het woord, die uitgenoodigd was te spreken over landbouw-boekhouding. Spreker begon Voor BELIJDENIS-GESCHENK koopt U natuurlijk een Bijbeltje of goed Boek. Boekhandel D'HUIJ Telefoon 348 Badhuisstraat 15. Populair-wetenschappelijke films. In het Alhambra-theater worden Dinsdag, Woenslag en Donderdag populair-weten schappelijke films vertoond, getiteld„Para graaf 173, Bloedschande" en „Gevangenis leed". Dergelijke wetenschappelijke films mogen zich overal in groote belangstelling verheu gen en ook hier zullen zij zeker ook wel trekken. Daar dit twee stomme films zijn, worden zij muzikaal geïllustreerd door een trio-orkest. Lezing ds. J. S. Hartjes. Voor den Cristelijken Besturenbond alhier zal, blijkens achterstaande advertentie, op Donderdag 16 Maart a.s., in het Militair Tehuis als spreker optreden ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant, met het onderwerp „Christendom en sosialisme." Een openbare protestvergadering. Het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat houdt Woensdag 15 Maart, des avonds 8 uur, een openbare protestvergadering in „de Oude Vriendschap". Als sprekers zullen optreden de heeren E. Bouwman en W. Smid. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Permanent Wave. In achterstaande advertentie maken de heeren A. W. Kotoun Zonen bekend, dat zij van heden af permanenten met het mo dernste toestel, dat onder den naam „Vici" in den handel is gebracht. MIDDELBURG. Provinciale Ned. Christ. Radio-vereehiging. Zaterdagmiddag werd in het Militaire Te huis te Middelburg de Provinciale jaarverga dering gehouden van de Ned, Christ. Radio- vereeniglng. zijn causerie met het stellen van de vraag is boekhouding in den landbouw tegenwoor dig nog noodig en dan is zijn antwoord hierop volmondigja 1 Op duidelijke wijze toonde de heer Meijer aan, dat al werkt men mot verlies, toch een goede boekhouding noodig, ja onmisbaar is, al zou het alleen maar zijn als bewijs voor den fiscus bij het invullen van zijn belastingformulier. Het kan bijv. zich voordoen, dat men 2 achter eenvolgende jaren met verlies heeft gewerkt en het 3e jaar met winst, dan mag het ver lies van deze winst afgetrokken worden dit is volgens de laatste wetgeving op dit gebied thans mogelijk. Hoe boek gehouden moet worden zette spreker uiteen, en toonde daarbij aan het groote belang van een juiste bedrijfsinventarisatie, vooral voor eerstbe- ginnenden. Deze is onmisbaar, wat de heer Meijer met voorbeelden aantoonde. Aan het einde van zijn rede werden eenige vragen gedaan en door spreker beantwoord, waarna, hem door den voorzitter dank werd gezegd voor het gehoorde. Vervolgens werden de notulen der voor gaande vergadering goedgekeurd, en eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat de ontvangsten be droegen 17.564a30, de uitgaven 17.793.34 een nadeelig saldo alzoo van 229.04. Dit bedrag is echter ver gedekt door nog aan wezige voorraden, waarvan de waarde de kas nog ten goede komt. De financieele commis sie, die boeken en bescheiden van den pen ningmeester heeft nagezien, adviseert bij monde van den heer Pouwer den penning meester voor zijn beheer: te dechargeeren, daar alles, in de puntjes in orde is bevonden. Het aftredend lid der financieele commis sie, de heer A. Pouwer, werd bij acclamatie herkozen. Eveneens werden bij acclamatie gekozen tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering der Z.L.M. de heeren J. Kodde en W. Louwerse.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1