1000 500 300 150 100 25 Een frissche VRIJDAG IO MAART teint heeft tooverkracht EERSTE BLAD HET IS SUCCESVOL „luxor" Theater No. 59 71e Jaargang 1933; Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS 1 lüHIIHIIilll! KQMTl IB ET OVERTUIGT U! ISllllüliüilMIII VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25. iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meerlOct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsingvanl öregelsfl. .alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" aan omzetbelasting onderhevigslechts tweemaal, ten minste in de meeste gevallen en wanneer het afgewerkte artikelen betreft. Immers de eerste omzet geschiedt van bui tenlander aan den importeur en de tweede omzet van importeur aan detaillistde ver koop van den detaillist aan den consument is vrij. Wanneer een afgewerkt product in het eigen land vervaardigd wordt, dan zal hoogstwaarschijnlijk heel wat meer malen omzetbelasting worden betaald. Bij het ma ken van een overhemd bijv, circa vijf maal.... invoer van katoen aan den garenspinner het garen aan hem, die het weefsel produ ceertde weefsel-producent aan den ma ker van overhemden.... de producent van overhemden aan den groothandelde groothandel aan den detaillist. Wil het bin nenland tegen het buitenland kunnen con- curreeren, dan moet te dezen opzichte een faire regeling worden gemaakt. Men kan niet volstaan met het belasten van den invoer met slechts één procent als uniforme rege ling. Dan zou de eigen producent worden benadeeld. Er is toch al een groeiende oppo sitie tegen de zwakke werking van de con- tingenteering, omdat men de percentages van den vroegeren invoer te laag heeft ge steld. Komt er deze benadeeling nog bij, dan zou men Le geheele contingenteering als il lusoir kunnen beschouwen. Men zal de om zetbelasting bij den invoer belangrijk hooger moeten stellen. Vermoedelijk zullen bij de behandeling in de Kamer verschillende steekhoudende opmer kingen worden gemaaktwaar de basis van de wet als gezond mag worden aangemerkt kan deze er door de behandeling in de Volks vertegenwoordiging slechts beter op wor den. Crisis-vavkejttjiwet. De minister van economische zaken en arbeid heeft goed gevonden voor het tijdvak van 1 April 1933 tot en met 31 December 1933 het totaal aantal der aan te brengen merken te bepalen op 1.800.000 stuks, en is bet aantal der merken voor het gebied voor de Vereeniging Zeeuwsche Varkens-centrale vastgesteld op 45.000. Munitiebergplaatsen. In een officieele bekendmaking van Burg. en Weth. wordt medegedeeld, dat door den minister van defensie geen verdere stappen van nieuwe hinderwetsvergunningen voor de oprichting van bergplaatsen voor munitie in de Bomvrije Kazerne, zullen wordeii gedaan. Is het u nooit opgevallen, hoe een frissche, gezonde teint snel bewondering wekt? Hoe een jeugdig, aantrekkelijk uiterlijk vaak van groote beteekenis is op den weg naar succes Waarom zou uw huid deze tooverkracht niet bezitten? Besteedt slechts de noo- dige zorg aan uw teint! En dat is zoo gemakkelijk als u Palmolive zeep ge bruikt. Dit is de zeep, door 20.000 schoon heids-experts over de geheele wereld aanbevolen, omdat er de verzachtende, verjongende olijf- en palmoliën in wor den verwerkt. Palmolive geeft uw huid die charme, waarop iedere vrouw recht heeft. Stel niet uitkoop nog heden uw voor raad Palmolive zeep en pas dagelijks onze beroemde „twee minuten'-methode toel M"ïDELBURG. Hoofdstembureau Ged. Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 3 Maart jl. benoemd tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten in kieskring I Middelburg, den heer A. D. Littooy aldaar. C 163, naar VlissingenG. Brian, E 11, naar WinkelW. F. C. M. Horn, A 192, naar Alk maar J. C. Huson, B 10, naar Vlissingen J. Baijens, A 222, naar St. Laurens S. van der Endt, B 124, naar Rotterdam W. P. Over- duijn, B 42 3, naar Brielle. DJt nummer bestaat uit 3 bladen DE OMZETBELASTING. Gedwongen door den minder gunstigen toestand van 's rijks schatkist, is de regee ring ertoe overgegaan een wetsontwerp in te dienen tot heffing van een omzetbelasting. Het uitgangspunt is, dat iedere omzet van roerende zaken belast wordt met 1 indien de levering der goederen in Nederland plaats heeft. Hierop zijn echter eenige uitzonderin- gen.Om deze goed te begrijpen, moeten wij ons de situatie even voor oogen stellen. De allernoodzakelijkste levens behoeften uitgeschakeld. De regeering'heeft niet den omzet van elk artikel willen treffen, doch daarvan de aller noodzakelijkste levensbehoeften uitgescha keld, nl. brood, aardappelen, margarine en turf, benevens deverkoopen van allerlei soorten munten en goud in baren. Met deze artikelen-heeft de-belasting dus verder niets te maken. Maar behalve, dat er verschillende soorten zijn, wordt ieder artikel nog weer meerdere malen omgezet. De gewone gang van zaken is, dat de producent het artikel aan den groothandel afzet, terwijl de laatste op haar beurt hét weer doorgeeft maar den detail handel, die er 'ten slotte den uiteindelijken consument van voorziet. De regeering heeft niet alle schakels willen belasten, zoodat de laatste omzet, nl. naar den persoon, die het goed voor eigen gebruik aanwendt, is uitge zonderd. Het is de bedoeling de heffing zoo eenvou- 'diïf"mogelijk te' <"dëh~zijn, en het heffen van een belasting over alle verkoopen in winkels zou, zoowel voor winkeliers als publiek, groo te bezwaren inet zich brengen. In den groothandel van enkele artikelen doet het zich voor, dat deze meerdere malen van hand tot hand hand gaan, zonder dat zij van plaats veranderen (texmynhandel e.d.) De organisatie van den handel in deze artikelen brengt dit mede, en daarom laat de regeering deze omzetten binnen den groothandel ongemoeid. Wat belastingvrij is. Verder zijn belastingvrij alle verkoopen door en aan de publiekrechtelijke lichamen Staat, gemeente, provincie etc. Uit deze be paling kunnen o.i. groote onbillijkheden voortvloeien, want alle artikelen, die via de publiekrechtelijke lichamen den consument bereiken, kunnen goedkooper aangeboden worden. Aan den zelfstandigen detailhandel zou op deze wijze een unfaire concurrentie aangedaan worden. Het lijkt ons dan ook noodzakelijk, dat in ieder geval de verkoopen aan deze lichamen belast worden. Ten slotte noemt de wet nog twee uitzon deringen, die geheel los van de andere staan, doch waarvan wij voor de volledigheid even melding maken. Een lid van een coöperatie mag aan die coöperatie gofederen leveren ter verwerking, zonder dat hij omzetbelasting be hoeft te betalen. Hierbij is natuurlijk gedacht aan coöperatieve zuivelfabrieken en dergelij ke instellingen. Verder komt het wel voor, dat een particulier den een of anderen verkoop tot stand brengt, terwijl de handel in dat ar tikel niet tot zijn beroep of bedrijf hoort. Dergelijke verkoopen vallen niet onder de omzetbelasting, mits zij beneden de 100 blijven. Bij een wet als deze komen natuurlijk ver schillende belangen ter sprake, doch wij wil len in het kort twee vragen onder de oogen zien; De verkooper het kind van de rekening. Wie zal de grootste druk van deze belas ting ondervinden Wordt enze export erdoor belemmerd De belasting wordt door den verkooper be taald, en omdat de laatste schakel, nl. de taillist-consument, belastingvrij is, zijn het de producent en de groothandelaar, die de belasting betalen. Het spreekt vanzelf, dat de tendenz be staat, om door prijsverhooging den druk te verplaatsen naar'den uiteindelijken verbrui her. Dat zal echter in deze tijden van depres sie met groote moeilijkheden gepaard gaan. He enorme concurrentie toch tusschen pro ducenten en groothandelaren onderling zal een groote belemmering zijn voor een aan de belasting evenredige prijsverhooging. Onze conclusie 4-s dan ook, dat niet de consument) en de detaillist, maa- het eigenlijke bedrijfs- even en de groothandel deze belasting voor hun rekening zullen moeten nemen. Een an dere vraag,, waarop wij hier niet kunnen in- DIRECTIE gaan, is, of deze instanties dien last het ge makkelijkst kunnen dragen. Wat de tweede viaag betreft, moet opge merkt worden, dat omzetbelasting, betaald van goederen, aan het buitenland geleverd, gerestitueerd wordt. Deze restitutie betreft slechts de allerlaatste schakel, terwijl in den prijs der goederen reeds talrijke malen om zetbelastingen zijn geheven. Hierdoor is het onmogelijk na te giaan, welk effect de belas ting op de toch al zoo stagneerende export zal hebben. Want voor elk artikel zullen de consequenties verschillend zijnhoe meer keeren de te exporteeren artikelen belasting plichtig zijn omgezet, hoe hooger de ver koopsprijs moet zijn om geen verlies of extra verlies te lijden. De omzetbelasting een geniale sprong in het duister. Wanneer men de uitwerking der omzetbe lasting analyseert, komt men tot de con clusie, dat het een belangwekkenden en ge malen sprong in het duister beteekent. De Staat ongetwijfeld zal zijn inkomsten belang rijk zien vermeerderen. De minister rekent op een bate van ongeveer ƒ60 millioen, maar wij vermeenen, dat deze veel en veel grooter zal zijn. Op de wijze, waarop wij onze bereke ning gemaakt hebben, willen wij niet nader ingaan, maar wij gelooven niet ver van de waarheid af te zijn, wanneer wij zeggen, dat er jaarlijks toch zeker een vijf milliard uit eindelijk verbruikt wordt (een cijfer, dat o.i. eerder aan den zeer lagen kant is) en wan neer wij als norm aannemen, dat elk artikel gemiddeld drie keer wordt omgezet, dan zou den wij tot een belasting-provenu komen van f 150 millioen Het is natuurlijk onmogelijk na te gaan, wie deze bedragen zal hebben te betalen. Doordat de uiteindelijke consument is vrijge steld zooals wij hierboven reeds vermelden, omdat de heffing anders te ingewikkeld zou worden, een aangelegenheid, wier juistheid wij niet voetstoots aanvaarden zal het niet de consument ztfn, die het leeuwen-aandeel der belasting zal hebben te voldoen. De be lasting zal dus worden betaald door den de taillist, den groot-handelaar en den produ cent het deel, dat elk dezer groepen zal heb ben neer te tellen, is voor elk verschillend en voorzoover wij de situatie goed meenen te zien, is het de producent, die het grootste deel voor zijn rekening zal hebben te nemen. Daarop volgt de groothandelaar en de detail list zal het kleinste deel hebben te fournee- ren. Wanneer de prijzen niet noemenswaardig stijgen, wat het geval zal zijn, wanneer het grootste gedeelte van de belasting door de fcusschengroepen gedragen wordt, dan zal ook de omzet niet terugloopen, tenminste, wan neer de crisis niet wordt verscherpt. Want de consumptie is zeer gevoelig voor prijsstij ging, vooral in tijden, waarin de koopkrach tige vraag terugloopt. Het zou dus kunnen zijn, dat het niet-afwentelen van deze be lasting op het publiek aanleiding zou kunnen worden tot een gelijkblijven van den afzet, terwijl indien men deze wèl op den consu ment zou overbrengen, tot belangrijke af- zetvermindering aanleiding zou geven. Hoe het ook zij, de omzetbelasting is op zichzelf een zeer efficiente bron van belas tingheffing, die misschien betrekkelijk har monisch over de verschillende lagen der be volking zou kunnen worden verdeeld. Wel licht zal deze belasting kunnen leiden tot in trekking van het wetsvoorstel, belichaamd in de weeldeverteringsbelasting, die algemeen als ondoelmatig wordt beschouwd. De weel- d e - verteringsbei? sting valt buiten het kader van dit artikel en wij zullen er dan ook niet lieper op ingaan. Geïmporteerde artikelen. Wij willen nog één enkele opmerking ma ken. De ongeïmporteerde artikelen zjjn ook Mandolinevereeniging „Apollo". Bovengenoemde vereeniging geeft morgen avond 8 uur in „de Oude Vriendschap" een concert, onder leiding van haar directeur, den heer P. C. Oorschot. Het program vermeldt een negental num mers, welke zullen worden uitgevoerd door het mandoline-ensemble van deze vereeni ging. Voor liefhebbers van fyn genuanceer de mandoline-orkestmuziek zal er dien avond weer veel te genieten zijn, daarvoor zijn ons de naam van „Apolio" en haar directeur borg. Na de pauze zal de afdeeling tooneel van de mandoline- en tooneel vereeniging „Apollo" uit Middelburg een tweetal één-acters voor het voetlicht brengen. Dit groepje tooneel- spelers is hier reeds welbekend van de avon den van „Apollo". De regisseur, de heer Hey- liger, streeft naar het hoogst bereikbare. De keuze is gevallen op „Eindelijk" van G. von Moser en „Chauffeuse" van Henry van Wer- meskerke, twee auteurs welke bekend zijn als schrijvers van beschaafde en geestige tooneelstukken. Amusements-tooneel op zijn best dus. Aangenaam doet het aan, te bemerken dat men in deze moeilijke tijdsomstandigheden ook de momenteel minder-begunstigde me deburgers tegemoet komt. Juist zij die een opwekking zoo zeer noodig hebben, zijn niet bij machte zich veel uitgaven voor amuse ment te permitteeren. Het bestuur van „Apollo" stelt daarom een beperkt aantal kaarten beschikbaar voor werkloozen en hun gezinsleden. Deze kaarten zijn Zaterdagmid dag tusschen 2 en 4 uur te verkrijgen a 10 cent plus 2 cent stedelijke belasting, op ver toon van de stempelkaart. Op dezen avond is ook de Vereeniging tot bevordering van de belang en van Slecht- hoorenden te gast bij „Apollo". De groeps- telefoon is aanwezig, zoodat ook de slecht- hoorenden zullen kunnen genieten van mu ziek en tooneel. Niet-leden van deze vereeni ging, die als slechthoorenden ook gaarne eens gebruik willen maken van de groepstelefoon, zullen het bestuur dier vereeniging zeker gaarne bereid vinden, voorzoover het aantal beschikbare telefoons dit toelaat, ook eens met dit fraaie toestel kennis te maken. Na afloop volgt een gezellig samenzijn. Vakwedstryd voor bakkers. Donderdag had to Middelburg een vak- wedstrijd plaats voor oud-cursisten van het bakkersonderwijs in Zeeland. De volgende inzendingen zijn daarbij bekroond Klasse I, waterbrood: le pr. P. H. Felius, Ier- seke 2e pr. C. Visch, Middelburg diploma's: P. J. Roelse, VlissingenM. J. Huiszoon, Ierseke P. J. van der Moer, Wissekerke A. J. Janse, Hoedekenskerke en C. v. d. Male, 'sHeer Arendskerke. Klasse n, beschuitle pr. A. Corstanje, Middelburg 2e pr. C. Visch, Middelburg diploma'sM. J. Brevet, OostburgJ. v. d. Linde, AardenburgC. A. Corstanje, Mid delburg B. C. v. d. Male, 's Heer Arends kerke F. Janse, Dreischor. Klasse III, pain de luxe le pr. S. San- derse, Middelburg 2e pr. A. Joosse, Arnemui- den diploma's J. v. d. Linde, Aardenburg C. Bal, Sir Jansland M. J. Huissoon, Ier seke C. A. Corstanje, MiddelburgW. de Visser, Aagtekerke. Klasse IV, melkbrood le pr. P. H. Felius, Ierseke 2e pr. M. J. Huissoon, Ierseke di ploma's K. J. Steketee, Nieuwdorp C. A. Corstanje, MiddelburgC. Visch, Middel burg A. Joosse, Arnemuiden; A. J. Eckhardt, Terneuzen. Klasse V, bruin brood diploma's: C. Visch, Middelburg J. van der Linde. Aardenburg F. Janse, Dreischor en A. J. Janse, Hoede kenskerke. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: H. L. Izebout, C 168 van VeghelN. Marinissen, C 232, van Oost- kapelleC. Vervoort, E 31, van Vlissingen A. Dourlein, C 252b, van Ned.-IndiëJ. van der Mast, E 24, van Gorinchem C. J. Pee- ters, E 22, van MiddelburgS. A. F. Wisse kerke, E 22, van Ned.-IndiëW. Stroo, B 42h, van WestkapelleI. Haeck, A 222, van Bruinisse G. van Dijl, B 39, van Roosendaal en Nispen J. M. Kooiman, B 42 3, van Vlis singen J. de Ridder, E 30, van Vlissingen J. W. van den Berg, E 30, van Ned.-Indië. Vertrokken: J. van Kogelenberg. KOUDEKERKE. Eerste hulp bü ongelukken. Door dr. S. B. Drijber werd dezen winter een cursus gegeven in eerste hulp bij onge lukken, die door 25 personen werd gevolgd. Bij het beëindigen van dezen cursus bracht de heer W. P. Roose namens alle deelnemers dank voor de aangename en bevattelijke wij ze, waarop de lessen gegeven waren en bood hij dr. Drijber een souvenir aan. Door dr. Drijber werd hartelijk dank gezegd voor dit souvenir, dat hem steeds zal herinneren aan de gezellige uren van dezen cursus. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Aanrijding door een auto. Gisterenmiddag is or. der de gemeente Nieuw- -en St. Joosland een landbouwer uit Heinkenszand, die aldaar over den weg fiet ste, bij het plotseling oversteken door een auto gegrepen, waarbij hij dusdanige verwon dingen opliep, dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis het Goes noodzakelijk werd geacht. GROED^ Slachten zonder vergunning. Gisterenmorgen heeft de politie alhier procesverbaal opgemaakt tegen landbouwer J. V., wonende te Grocde, wegens het slach ten en verder verdeelen van een varken, waarvoor hij geen akte van vrijstelling had en die verder weigerde de heffing 10 cent per K.G. geslacht gewicht te betalen. OOSTBURG. Onderling Hulpbetoon. Het Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" hield gisteren zijn jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat het fonds op 1 Januari 1932 nog 117 leden telde benevens 7 van con tributie vrijgestelden, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd en gedurende 30 jaren te hebben gecontribueerd. Op 1 Janu-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1