1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 9 MAART Uilgavs: Finn f l'AH GE ÏEIDE Ir., Vital 58-10, flissiniin.Tilil. 19. PiHntwq Sf 18! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Waardeering voor het Mederlandsch product STADS- EN PROVINCIENIEUWS NIEUWE VOORJAARS MODELLEN S. WIENER &CO ZIE ETALAGE i No. 58i 71e Jaargang 1933- VLlSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1- 5 regels 50 et. ledereregel meerlOcMmax. lOregels). Bij3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles legen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Cen oordeel van Jr. M. van Ceeamen, onder-voorzitter van dm 2Z jverfteidsraad. Ons volksbestaan van de fabriekmatige productie afhankelijk geworden. In de Nederlandsche industrie wordt buitengewoon hard gewerkt. Onze industrie kan in alle opzichten den toets met het buitenland glansrijk doorstaan. Nederlandsche schoenen in den handel onder Engelsche benamingen. De huisvrouw en de tusschenhandelaars bij het koopen van Nederlandsch fabrikaat. „Een propaganda als deze, aldus ir. W. H. van Leeuwen, industrieel en onder-voorzitter van den Nijverheidsraad, heeft mijn volle sympathie. Er is thans meer dan ooit reden om er bij het publiek de aandacht op te vestigen van hoe groot belang het is om aan het Nederlandsch product de voorkeur te geven, indien men daarmede geen bepaalde belangen schaadt. Het mooie van deze actie voor het Nederlandsch fabrikaat is, dat men zich tegen geenerlei product van vreemden oorsprong kant. Integendeel het is een pro beweging, in dien zin, dat zij slechts tracht voor te lichten omtrent de beteekenis van onze eigen industrie." Acht U het de plicht van elk Nederlander, zooveel doenlijk Nederlandsche producten te koopen „Ongetwijfeldmaav zoo mogelijk moet dit vrijwillig geschieden. Wij hebben er geen enkel belang bij den levensstandaard in ons land te verhoogen, hetgeen allicht het geval zou zijn indien het koopen van Nederlandsch fabrikaat een kunstmatig karakter zou dra gen. Een juist besef echter van wat in dustrieel Nederland kan leveren is van groote opvoedende waarde. De Nederlander heeft van oudsher een „open mind" voor schepen, mooie havens en andere waterstaatswerken, maar ten aanzien van de industrie geldt dat in veel mindere mate. Een fabriek brengt ons veel minder in vervoering dan bijvoor beeld een modern koopvaardijschip, dat den roem van onzen handel en scheepvaart de wereld over draagt. Er komt evenwel veran dering in breede lagen van ons volk zal men moeten inzien, dat acht millioen Ne derlanders op den duur niet meer hun be staan kunnen vinden in beroepen, welke in het verleden ons land hebben groot ge maakt. Indien de resultaten van de jongste volkstelling reeds bekend zouden zijn, zou daaruit stellig blijken, welk een verschuiving er de laatste tien jaren heeft plaats gehad in welk een mate ons volksbestaan van de fabriekmatige productie afhankelijk is ge worden. Nooit mogen wij echter uit het oog verliezen, dat die productie voor een zeer groot gedeelte naar het buitenland moet worden uitgevoerd en, behoudens in uiterste noodzaak, zal geen enkele actie zich dan ook tegen het buitenland mogen keeren. Anders- zijds kan het buitenland zich niet ontsticht toonen over een beweging, welke slechts door een gezond nationaal gevoel wordt ingege ven en hetwelk men aldaar eveneens aan treft." Als leider van groote fabrieken, ook in het buitenland, hebt U zich uiteraard een oor deel gevormd over de waarde van onze eigen industrie „Dat oordeel is in alle opzichten zeer gun stig. Er wordt in de Nederlandsche industrie buitengewoon hard gewerktin vele opzich ten pakt men de vraagstukken hier zelfs nog voortvarender aan dan in landen, welke méér dan het onze als industrie-landen bekend staan. Maar hoe weinig begrip heeft men in Nederland dikwijls nog van de moeilijkheden, waarmede de industrie binnen hare muren te kampen heeft. Ook hier wreekt zich wel licht ons verleden, dat steeds buiten de lands grenzen, in handel en scheepvaart, zijn grootste triomphen heef-, gevierd. Men merkt het verschil in een land als België, waar tal van groote en kleine industrieën over het geheele land verspreid zijn en die zich mogen verheugen in een w.ime belangstelling, zoo wel van de overheid als van de bevolking. Men leeft daar met de industrie mee op een wijze, zooals wij dat helaas in Nederland nog niet kennen. Ook daarom acht ik het van groot belang, dat er nu een krachtige alge- meene propaganda voor het Nederlandsch fabrikaat wordt ondernomen." Moet ook Indië daarin betrokken worden „Ik kan niet beoordeelen of een Neder landsch Fabrikaat-beweging van nut zou tonen z^n voor een afzet aan de inheem I sche bevolking. Wel echter worden er groote bestellingen gedaan door de overheid en tal rijke Nederlandsche instellingen. Hier kan nog veel bereikt worden. Veel te veel be schouwt men in Indië ons land als vreemde mogendheid, zonder daartegenover te beden ken, dat beide deelen van het rijk in econo misch opzicht zoo nauw met elkaar verbonden zijn. Nu wil ik met beweren, dat men door preferentieele rechten en andere bescher mende maatregelen Neoerlandsche Firma's een voorsprong moet gevendoch in tijden als deze is het toch stellig niet te veel ge vraagd en dit geldt niet in de laatste plaats voor de Indische overheid en de over heidsbedrijven, een vrijwillige voorkeur te scheppen. Zoo zie ik tenminste de beweging van het Nederlandsch fabrikaatlaten wij toch niet in den vreemde koooeri wat onze Nederlandsche industrie Ons zonder verhoo ging van kosten of gevaar voor mindere kwa liteit, evengoed kan leveren." Is het buitenland actiever in den verkoop dan wij, Nederlanders „Wanneer men den schijn van het wezen niet kan onderscheiden, wat uiteraard bij leeken dikwijls het geval is, ja, dan lijkt een buitenlander misschien wel eens handiger in den verkoop dan een Nederlander, zult ech ter bij uw rondreis langs de Nederlandsche industrie ervaren, dat de technisch onder legde besteller daar anders over denkt. Bij de vele groote bestellingen welke wij regelmatig doen, blijkt ons steeds weer hoe voortreffe lijk onze Nederlandsche nijverheid is toege rust. Er zijn natuurlijk altijd bepaalde ob jecten, welke het buitenland goedkooper le vert, hetzij doordat men daarvoor, beter dan in Nede-land mogelijk is, op massa-productie is ingesteld, hetzij doordat men door de fa bricage van bepaalde grondstoffen afhanke lijk is, die in ons land niet gevonden worden. Doch voor zoover deze bijzondere voorwaar den geen factor vormen, kan onze industrie in alle opzichten den toets met het buiten land glansrijk doorstaan. Uit ervaring weet ik hoe wij in onze buitenlandsche fabrieken met onze geleverde installaties wel eens on aangename ervaringen hebben opgedaan, welke in Nederland eenvoudig niet denkbaar zouden zijn." De meenning, dat de Nederlandsche in dustrieel het in het verleden te gemakkelijk gehad heeft en dus verslapt zou zijn, acht U dus ongegrond? „Hoe zou men nu ooit kunnen beweren, dat de Nederlandsch; industrie het gemak kelijker gehad zou hebben dan bijvoorbeeld de Duitsche of Amerikaansche Hoe groot zijn niet de nadeelen van een klein binnen- landsch debiet, dat bovendien steeds geheel typen heeft gelegen voor de buitenlandsche concurrentie? In weerwil daarvan heeft de Nederlandsche industrie zich opgewerkt tot een hoogte, waarvoor men niet anders dan eerbied kan hebben. De hooge beschermende rechten in het buitenland hebben niet kun nen verhinderen, dat tal van Nederlandsche producten, niettegenstaande zij dikwijls een veel hoogeren kostprijs hebben als gevolg van hoogere loonen en sociale lasten toch nog een vrij behoorlijken afzet op de wereld markt hebben kunnen veroveren. Waaraan moet men dat anders toeschrijven dan aan het vermogen van onze ondernemers, hun productie degelijk te organiseeren Ons kwamen echter gevallen tef* oore „Het is een groote fout, zijn oordeel te vestigen op grond van bepaalde gevallen, want daarmede loopt men juist het gevaar, den schijn voor het wezen te nemen. U zin speelt op minder vlot optreden bij den ver koop. Dat is misschien een gevolg van onzen volksaard. Een Nederlander betracht bu den verkoop namelijk niet zelden groote gereser veerdheid, omdat men niet gaarne beloften doet, welke men niet zeker weet naderhand te kunnen nakomen. Bovend'en moet men onderscheid maken tusschen den praat in Boodschappen opschrijven Boter, suikerzeep voor de wasch Pardon, géén zeep, maar „1, 2, 3". U weet nu, hoe goed „1, 2, 3", Neêr- land's zelfwerkend waschmiddel, werkt U weet ook dat het gebruik er van U geld bespaart. Wees dus niet tevreden met een bui- tenlandsch product, dat zeker niet beter is, maar wel meer kost. Eisch „1, 2, 3". In het belang Uwer gezondheid, in het belang van het waschgoed en in het belang van Uw beurs en in het belang van onze nationale industrie, eisch „1, 2, 3». „1, 2, 3" kost 17J4 cent per pak, 5 cent minder dan de buitenlandsche producten van gelijke samenstelling. genieur die met praten een artikel aan den man denkt te brengen en den constructeur, die dikwijls dieper in technische details treedt en daardoor veelal bij den leek den indruk wekt, alsof hU niet vlet genoeg op treedt. Zoo komt het voor dat een Neder landsche machine-industrie den chef-con structeur stuurt om het geval degelijk te be kijken, waar een buitenlandsche fabriek in eerste instantie de cliëntèle docr een vlot pratend vertegenwoordiger laat voorlichten." Acht U een wettelijk voorschrift voor het voeren van een Nederlandsch fabrikaatmerk gewenscht „Dit vraagstuk is ook in den Nijverheids- raad dikwijls behandeld. Wij hebben daar omtrent echter nooit eenstemmmigheid bij de industrie zelve kunnen vaststellen, ook al omdat het publiek hiuop zeer verschillend reageert. Er zijn nu eenmaal artikelen, welke er bij het publiek gemakkelijker in schijnen te gaan, indien zij vreemde namen dragen. Denkt U maar eens aan schoenen. Wat levert onze Nederlandsche schojnenindustrie niet een voortreffelijk product en toch wenschten sommige fabrikanten geen afstand te doen van Engelsche namen en aanduidingen. De fabrikant kiest hierin liever geen partij, om dat hij zich nu eenmaa" op het standpunt stelt, dat hij zijn product moet verkoopen. Hij wenscht daarin niet belemmerd te wor den door reclame te moeten maken voor het begrip Nederlandsch fabrikaat." Hierbij vormt de tusschenhandel natuurlijk een belangrijken factor „Ongetwijfeld. Men krijgt dikwijls den in druk, dat het veel gemakkelijker is, de huis vrouw tot koopen van Nederlandsch fabri kaat te bewegen dan den tusschenhandelaar, die niet zelden een afwijzende houding aan neemt, wanneer hij zijn belangen of wat hij daarvoor houdt in het gedrang ziet komen. Doch in dit opzicht gaan ook vele overheids lichamen niet vrij uit. Dit is zeer te betreu ren, omdat daardoor groote bestellingen soms om een luttel prijsverschil naar het buiten land gaan, welke inderdaad beter binnen de landsgrenzen hadden kunnen blijven. Tenslotte de nog voor mij op den voor grond staande vraag voor de toekomst is deze hoe houden wij een zoo groot mogelijke productieve werkgelegenheid in Nederland in stand? Het is daarbij niet cL belangrijkste vraag of in de bedrijven het tegenwoordige loon voor een zeker aantal arbeiders kan blijven behouden, doch veel meer, hoe kun nen wij een zoo groot mogelijk aantal in het productieproces opnemen en handhaven. Dit is in de eerste plaats eei belang voor de ar beiders zelf. Een wijziging van loonsverhou- ding beteekent daarbij nog volstrekt niet een evenredige wijziging van den levensstandaard en tenslotte zijn dear leiders als consumenten ook weer eikaars afnemers. Het oogenblik om voor het Nederlandsch fabrikaat bijzondere aandacht te vragen is goed gekozen. Ik hoop van harte dat deze propaganda een volledig succes zal boeken," 30E NATIONAAL MIDDTENSTANDS- CONGRES. Op 4, 5 en 6 Juli te Vlissingen. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned Middenstandsbond heeft besloten om het 30e nationaal middenstandscongres en de alge- meene bondsvergadering dit jaar te houden op Dinsdag 4, Woensdag 5 en Donderdag 6 Juli a.s. te Vlissingen. De vergaderingen zul len worden gehouden in hotel Britannia. Op voorstel van de Algemeene Winkeliers- vereeniging te Amsterdam heeft de alge meene vergadering te Arnhem besloten op he,t congres 1933 te tfcDö teft&Bdelen het on derwerpDe verzorging van den ouden dag van den middenstander. Het bondsbestuur is voornemens hiervoor twee prae-adviseurs uit te noodigen, nl iemand uit de practijk van het midden standsleven als hoedanig zich reeds be reid heeft verklaard de heer S. Roselaar te Amsterdam cn een deskundige op verze- kermgsgebied. Op voorstel van den ~->nd van Kleeder-' makerspatroons in Nederland, is als tweede onderwerp gekozen De arbeidsduur, in ver band met de werkloosheid, zulks mede in verband met de actueele actie voor invoering van de 40-urige werkweek. De aanwijzing van een prae-adviseur is spoedig te verwach ten. Over een derde congresonderwerp worden nog besprekingen gevoerd. Wat de agenda der algemeene vergadering betreft kan worden gemeld, dat op verzoek van de Vereeniging van Handel, Ambacht en Nijverheid te Epe zal worden besproken Het uitoefenen van nevenbetrekkingen door overheidspersoneel. De Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank alhier werd in 1932 ingelegd 1.202.896.25 tegenover f 1.527.745.07 in 1931 en terugbetaald 1.254.387.53 en 1.820.829.13. Het saldo tegoed aan de in leggers verschuldigd bedroeg respectievelijk f 2.013.066.61 en f 2.006.464.53, het gemid delde saldo tegoed aan inleggers verschul digd 287.79 en 288.78. De gewone reserve bedroeg over 1931 202.984.35 over 1932 f 244.835 en de extra-reserve over laatstge noemd jaar f 38.269.38. Het bedrag der rente gekweekt uit de be legging beliep resptievelijk f 101.943.42 en 120.379.32 en de rente aan inleggers ver goed 58.093.36 en 67.335.52. Er werden in 1932 totaal 9891 inlagen ge daan en 6418 terugbetalingen. In 1931 resp 12.845 en 7692. Nieuw uitgegeven werden 424 en 739 boekjes en geheel afbetaald resp. 377 en 372 boekjes. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het derde lustrum der Wageningsche Vrou welijke Studentenvereeniging. Het nieuwe gemeentehuis te Zwijndrecht. De Perzi sche gezant op weg naar H. M. de Koningin ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Opening van de nijverheidsschool voor meis jes te Amsterdam, door minister Terpstra. Voorbereidingen voor de komende verkiezin gen in Den Haag. De werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Oude Maas nabij Spijkenisse. Groote sportdemonstraties in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam. Be grafenis van den acteur Dom de Gruijter van den Stadsschouwburg uit, te Amsterdam. Een nachtelijke brand van de buitenplaats „Amstelrust" te Amsterdam. OOST- EN WEST-SOUBURG Eindies landbouwcursussen. Dinsdagavond werd de eindles gehouden van den 2-jarigen land- en tuinbouwcursus alhier, leeraar de heer J. K. Voogd, in tegen woordigheid van den heer Stevens, land- bouwconsulent, de commissie van toezicht en leden van het gemeentebestuur. Aan de vol gende deelnemers aan den cursus werd na het beëindigen der les een diploma uitge reikt, t.w. aan Jac. Arendse, A. Arendse Az., A. Arendse Pz., A. Jasperse. allen te Oost en West-Souburg en aan A. Tange, L. Tange en P. Wisse te Ritthem. De heer Stevens, die de diploma's over handigde, wees er de thans gediplomeerden op van hoeveel nut de door hen opgedane theoretische kennis van een en ander kan zijn, wanneer deze later in praktijk zal wor den gebracht in meer normale omstandig heden dan waaronder wij thans leven. Bij monde van den heer Louwerse werden de leerlingen namens de commissie van toe zicht gegluk gewenscht met hun verkregen diploma's. Namens het gemeentebestuur werden zij toegesproken door den heer N. Cijsouw, wethouder. Een der leerlingen sprak woorden van dank tot den heer Voogd voor de aange name wijze waarop de lessen werden gegeven en bood hem een souvenir aan, waarvoor de heer Voogd zijn dank betuigde. Hierna werd met dankzegging geëindigd. RITTHEM Een ouderavond. Woensdagavond werd in de Chr. school een ouderavond gehouden, welke zeer goed be zocht was. De voorzatter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. De burgemeester hield aan de hand van een serie lichtbeelden een interessante lezing over de havens van Am MIDDELBURG sterdam, waardoor de aanwezigen zich een denkbeeld konden vormen van de uitgebreid heid en de belangrijkheid dier havens. Ook de vlieghaven Schiphol kreeg een beurt. Ver der werd een film gegeven van een boottocht door de Amsterdamsche havens en een film van Ritthem. Natuurlijk trok van deze laat ste vooral de kerkuitgang veel belangstelling. Het werk der leerlingen werd met belang stelling bekeken. Het slotwoord werd gesproken door ds. G. de Ru, die voornamelijk uiteenzette het ver band tusschen school en huisgezin met het kind als middelpunt. BRESKENS Een herdenkingsdag. Het is heden juist 200 jaar geleden, dat eenige schepen met Salzburgers te Breskens aankwamen. In de jaren 1730 e.v. had de ontvolking in Staatse!' - ""laanderen zulke af metingen aangenomen, dat er bijv. in den tijd van het wieden en oogsten der veldvruchten meer dan 1200 vreemdelingen moesten aan genomen worden. Ook waren in de laatste jaren eenige nieuwe polders bedijkt, waardoor dus meer land te bebouwen was gekomen. Daarom vroeg het college van 's Lands Vrije van Sluis in 1732 aan de Staten-Generaal om Salzburgers, vervolgd en verdreven om het geloof, te doen overkomen om zich voor goed in Staatsch-Vlaanderen te vestigen. Na vele onderhandelingen besloten de be woners van het dorp Dürnberg in Zeeland te gaan wonen. Op 9 Maart 1733 kwamen totaal 789 personen te Breskens aan, welke perso nen over eenige plaatsen werden verdeeld. De Luthersche kerk te Groede is een her innering aan hun vestiging in deze streken. OOSTBURG. Lid gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot lid der gezondheidscommissie, gezeteld te Oostburg, den heer H. C. Roze- meijer, arts te IJzendijke. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Februari tot en met 4 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van febris typhoïdea, nl. 1 te Ar- nemuiden en 1 te Goes, in beide gemeenten het tweede geval in één gezin en 2 gevallen van roodvonk, 1 te Colijnsplaat en 1 te Oost en West-Souburg. Waterschappen. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Wcstkerkpolder A. van Strien te Wolfaartsdijk. LUCHTVAART Plannen voor recordvluchten. Bedriegen de voortekenen niet, dan zullen er dit voorjaar verscheidene pogingen onder nomen werden om de onlangs gevestigde records te breken. „Shell Aviation News" heeft van de volgende plannen kennis ge kregen Drie Britsehe vliegers zijn van plan 15 Maart uit Engeland te vertrekken naar Kaapstad, om te trachten het record uit en thuis, afzonderlijk en in combinatie, te ore ken. Zü zullen vliegen in een Handley Page Hare met een Bristol Jupiter. Dit toestel is eenig in zijn soort. Het staat te boek als een lange afstandsverkenner degbommenwerper. Het toestel heeft „slots".

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1