WOENSDAG 8 MAART 5( No. 57- 71e Jaargang 1933; Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" EERSTE BLAD De voorkeur voor Nederlandsch fabrikaat. STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg. rc VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. t'tliii: Firma I. Ril Dl Villi Ir., IfalsM 1140, Ilissinp. lelt! II. Poslrtkeiiiri lilt! ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet J ffc gulden bij levens- 1— ffe <1 Polis, zijn GRATIS verze- IIII III lange ongeschikt- H j kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. UUli 1 gulden bij dood rtfïjrt gulden bij verlies i door h 1 11 van een een ongeluk. CpWU hand, voet of oog. J A gulden bij verlies ifk A gulden bi) verlies f— van 111B1 van een 9 een duim 1WU wijsvinger fc/SJ gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen de president oan de Tied. Handel-TJlij aan 't moord. Nederland erger getroffen dan andere landen. Als de nood het hoogst gestegen is, toont de Nederlander zich op zijn best. De financiën kunnen niet zuinig genoeg bekeerd wordenBestaande bedrijven gaande houden ter bestrijding der werkloosheid. Bestellingen Van overheidswege in het buitenland ongeoorloofd. Niet uitsluitend werkverschaffing aan ongeschoolde arbeiders. De president van de Nederlandsche Han delmaatschappij dr. O. J. K. van Aalst, betuigde zijn volle instemming met de pro paganda voor het Nederlandsch fabrikaat. „Als koopman", aldus dr. Van Aalst, „ben ik er altijd voorstander van geweest aan het product van Nederlandschen bodem de voorkeur te geven boven het buitenlandsche, ai neemt dit niet weg, dat een vrij inter nationaal ruilverkeer de ideale toestand blijft. Helaas is daarvan op het oogenblik geen sprake. Het ziet er zelfs naar uit, dat wij aanstonds met het propageeren van Ne derlandsch fabrikaat nog verder zullen moeten gaan, dan thans in het voornemen ligt: ook ais buitenlandsche goederen mis schien iets goedkooper of beter zouden zijn, zou ik mij kunnen voorstellen, dat wij aan Nederlandsche producten de voorkeur geven. De toenemende afsluiting van de grenzen TOor onze industrie en landbouwproducten iwingt ons er eenvoudig toe, een deel van onze wensehen onvervuld te laten en onze behoeften zooveel mogelijk in het binenland zelf te dekken." Vreest U hiervan geen nadeelen voor onze internationale positie? „Naar mijn meening moet men de werke lijkheid onder het oog durven zien. Het spreekt vanzelf, dat Nederland op den duur slechts gebaat kan zijn by een vrij wereld verkeer. Al onze Indische producten moeten op de wereldmarkt worden afgezet en ook onze eigen industrie, waartoe ik dan ook de zeer belangrijke landbouwindustrieën reken, zijn van den export afhankelijk. Bovendien moet men niet vergeten, dat elke maatregel van bescherming onmiddellijk tegenmaatre gelen in het buitenland kan uitlokken. Men verbreekt als het ware een geheel net van handelsrelaties, indien men tegenover een bepaald, land met tarieven zou gaan vechten. Slechts wanneer wij geheel onafhankelijk van handelsverdragen waren, welke op hun beurt wederom onderling verbonden zijn door de meest-begunstigingsclausule, eerst dan zouden wü wellicht met kans op succes tot afweermaatregelen kunnen overgaan." In beginsel bent U daar dus geen tegen stander van. „Ik zie niet in, waarom men, indien men daartoe de macht zou hebben, van afweer maatregelen geen gebruik zou maken. Als elk land bescherming toepast, kan men toch onmogelijk passief blijven. Persoonlijk voel ik dan ook het meeste voor de opvatting van den ouden Chamberlain, die in dit opzicht een voorstander was van „retaliation"„doe je het mij, dan doe ik het jou". Dit kan onder omstandigheden tot vechttarieven lei den, maar ook daarvan ben ik in beginsel Been tegenstander, al dient een klein land zich om bovengenoemde redenen er wel de gelijk rekenschap van te geven, dat het uiterst moeilijk zal zijn met vechttarieven een nivelleering te krijgen van invoerrechten der met ons handeldrijvende volken. Zelfs groote landen hebben op dit gebied slechts zelden succes. Voor het oogenblik geloof ik ook, dat wij niet verder moeten gaan, dan een actie te voeren voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat. De menschen moe ten. wakker geschud worden. Ik acht daartoe thans het tijdstip aangebroken. Want het m°°ie van ons volk is altijd geweest, dat men Vo°r nationale belangen warm loopt, als de nood het hoogst gestegen is. Dan is Neder land op zijn best." Acht u de financieele positie van Neder land vooralsnog krachtig genoeg om ons voor groote schokken in de toekomst te be neden? »Ons land is ongetwijfeld nog rijk, doch oaaraan kan spoedig een einde komen. Ver- Beet niet dat ons land steeds was ingesteld °P wereld-export, dat het overal een groot ^ntal afnemers voor zijn productie had, afnemers ons zijn ontvallen door de nitengewone maatregelen hunner regeerin- |jen'Ik geloof daarom, dat indien daarin niet verandering komt, Netland in vei houding veel erger zal worden getroffen dan andere landen. Men dient in te zien, dat aan de krach tigste reserves eenmaal een einde kan komen en dat men niet zuinig genoeg de financiën kan beheeren. Ook uit dien hoofde lijkt het mij het beste, de werkloosheid te bestrijden, door zooveel mogelijk bestaande be drijven gaande te houden. Daartoe kan' deze actie voor het Nederlandsch Fabrikaat bij zonder veel bijdragen. Het gaat thans hard tegen hard in de wereld en het lijkt mij ten eenenmale ongeoorloofd, van overheidswege bestellingen in het buitenland te doen, als zij het dan ook in enkele gevallen met eenige geldelijke opoffering de Neder landsche nijverheid eveneens voor de leve ring in aanmerking komt. Hierop zou door de autoriteiten een scherpe controle kunnen v/orden uitgeoefend, die thans helaas ont breekt. Teveel gaat men bij de werkloos- heidbestrijding nog uit van het standpunt, dat alleen die werken daarvoor in aanmer king komen, welke het grootste aantal on geschoolde arbeiders werk verschaffen. Daar door loopt men gevaar, dat men kapitalen riskeert in landontginningen, ontwaterings- werken, kortom in die ondernemingen, waarvan de rentabiliteit in de toekomst nog geenszins vaststaat. Gaat men ter financie ring van zulke werken leeningen aan, dan creëert men feitelijk schulden, waartegen over geen of althans onvoldoende actief staat, hetgeen in de practijk neerkomt op rentegevende inflatie. Het mooie nu van de propaganda voor het Nederlandsch product is, dat men daarmede juist géén gevaarlijke financieele experimenten, waarvan ons nageslacht de gevolgen zou hebben te dragen, op touw zet. De Nederlandsche staatsfinanciën verkeeren in een min of meer zorgelijken toestand, waarbij men bovendien niet moet vergeten, dat Nederland in de toekomst ook voor Indië moet zorgen. Als Indië het volgende jaar andermaal een tekort heeft, en ik vrees dat dit nog zeer groot zal zijn, zal Nederland wederom moeten steunen omdat Indië zelf niet tegen behoorlijken koers zijn leeningen zal kunnen onderbrengen. Daardoor kan er natuurlijk een opeenstapeling van schuld ontstaan, hetgeen op den duur, bij niet angstvallig beheer, tot inflatie zou kunnen leiden. Tenslotte nog dit. Men zou gaarne wen sehen, dat er in Indië een beweging zou ontstaan om zooveel mogelijk Nederlandsch Fabrikaat te gebruiken. Doch ik vrees, dat daarvoor zeer weinig zal worden gevoeld, zoolang Nederland op Indische producten, bijvoorbeeld op suiker en thee, hooge in voerrechten heft, en het bestaan van Indi sche ondernemingen bemoeilijkt, terwijl Nederlandsche bodemproducten, waaronder suiker, worden gesubsidieerd.'' Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Fernando Zepparoni. Britannia, Wanneer we ons zetten om eenige rebels te wijden aan het zevende concert van onze „Instrumentale", waarvoor Theo Höfelein een voornaam programma had gekozen, 't welk terecht onstuimige bijval is ten deel gevallen, dan is het ons een oprechte be hoefte met groote dankbaarheid te gewagen van het initiatief tot stichting van deze ver eeniging en van hen, die door hun onmis- baren steun, in welken vorm ook, het be staansrecht hebben bewezen en de bestaans zekerheid hebben verhoogd. Veel heeft de „Instrumentale" ons reeds geschonken, waar mede zij het peil van het muziekleven in onze stad bepaaldelijk heeft opgevoerd, doch een avond als gisteren, met Fernando Zeppa roni in het Vioolconcert van Beethoven, diens „Ooriplgn", Schubert's „Unvollendete". Saint-Saëns' „Danse Macabre" enz. is er een, welke we wel met kapitale letters in de annalen mogen griffen. Moge het hier niet bij blijven. Zij der „Instrumentale" een krachtig excelsior beschorefi, daaTin ge schraagd door directeur, bestuur, leden en melomanen, die zich door «den liefdesband tot de kunst verbonden weten. In het middelpunt stond Beethoven's Vioolconcert, dat, aan zijn vriend Stephan von Breuning opgedragen, 23 December 1806 door Franz Clement, die voor een muzikaal wonderkind doorging, voor den eersten keer in het publiek werd gespeeld. Zonder veel succes, zoodat Beethoven het dadelijk voor piano schreef. In 1844 speelde de violist Joseph Joachim ondc~ Méndelssohn's leiding het opus te Londen; alle wonderen van dit schoonste aller concerten werden door hem eerst volkomen geopenbaard en thans ken nen we het nog als het voornaamste en edelste werk, dat ooit voor de viool is ge schreven. Fernando Zepparoni heeft van deze onsterfelijke compositie een talentvolle ver tolking gegeven, welke zijn violistisch mees terschap en muzikaal kunstenaarschap in het volle licht plaatste. Het orkest, onder de toegewijde leiding van Theo Höfelein, bege leidde uitnemend en gaf reliëf aan de prach tige orkest-partituur. Met innige muzikaliteit heeft de solist nog enkele kleinere werken o.a. „Liebesleid" en „Liebesfreude" van Kreis- ler en „Romanza Andaluza" van de Sarasate ten gehoore gebracht, waarbij Jaap Sfcotijn (mevrouw W. van Doorn—van Lookeren Campagne vervangende) op meesterlijke wijze Zepparoni aan den vleugel bijstond. De talrijke aanwezigen, die zich in de zaal in „cosy-stijl" recht behaaglijk gevoelden, wer den niet moe den solist toe te juichen, die, zeer innemend, dirigent, concertmeesteresse, orkest en begeleider in de hulde betrok en zich genoopt zag tot een toegift, waarvoor hij de Menuet uit Mozart's Divertissement in D dur koos, welke opnieuw luid applaus uit lokte. Had de „Instrumentale" zich terdege voor bereid en ingeleefd tot de interpretatie van Beethoven's kunstwerk, ook Schubert's „Un- vollendete" genopt een alleszins lofwaardige vertolking, muzikaal gevoelig, instrumentaal geacheveerd. Dramatisch, melancholisch in I, lyrisch in II, één echt Schubertiaansche „undendliche Melodie". Verrukkelijk, die zacht ruischende strijkers In Saint-Saëns' „Danse Macabre", waarin Zepparoni de solo party vervulde (de welwillende lezer zal in de toelichting op het programma „toon" in- stede van „noot" gelezen hebben) was het orkest excellent op dreef. Er werd suggestief, fraai van nuance en transparentie gemusi ceerd. Gaarne vermelden we nier den slag werker, die zich voorbeeldig van zijn illustra tieve taak kweet en wel bewees, welk een prachtig gebruik de componist heeft gemaakt van de xylophoon als orkestinstrument. Het concert werd geopend met de ma gistraal gespeelde „Coriolan-ouverture" van Beethoven en besloten met Svendsen's „Rhapsodie norvégienne no. 3", welke zich in een pakkende weergave mocht verheugen. Ook de orkestnummers verwierven warmen by val, zoodat Theo Höfelein, die naast zyn voortreffelyk strykersensemble en blazers- groep over eminente blazers van het Resi dentie-orkest beschikte en wiens leiding be wonderenswaardig mag heeten, met de „In strumentale" op een werkeiyken kunstavond kan terugzien. O. Vereeniging „Zeevaartschool". Aan het verslag van de „De Ruyterschool" over het jaar 1932, is het volgende ontleend De heer H. B. Kolkman, leeraar in scheeps- werktuigkunde, werd met ingang van 1 Mei voor één jaar herbenoemd. Na een dienstty'd van ruim 17 jaar werd den heer J. Joosse, leeraar practische oefe ningen, op zyn verzoek eervol ontslag-ver- lennd wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftyd. De ons van hooger hand opgelegde reorga nisatie van het onderwijs in de stuurlieden- afdeelingen had tot gevolg een aanmerkelyke inkrimping van het aantal lesuren. Na een individueele vermindering van het aantal lesuren, voor zoover de by de wet genoemde garantiebeoalingen dit toelieten, bleef nog een zoodanig getal uren te verminderen over, dat overgegaan moest worden tot inkrimping van personeel. Hoe ongaarne ook, besloot het bestuur om den leeraar in Zeemanschap, den heer A. Roos, als zynde het dichtst bij den pensioen gerechtigden leeftyd, met ingang van 1 No vember op wachtgeld te stellen. De heer Roos was sinds de oprichting, 1 Mei 1903, als lee raar aan de school verbonden. Op 12 November werd door het bestuur, in tegenwoordigheid van directeur en leera ren, oud-leerlingen en leerlingen, van de scheidende leeraren afscheid genomen en him blyken van waardeering en genegenheid betoond. Tot tydelyk leeraar in de practische oefe i Wat zou men beter als belijdenis-geschenk kunnen geven dan een kerkboekje, een goed boek of een gecalligrapheerde tekst. Wij bieden U ruime keuze voor zeer billijke prijzen Telef. 348. BOEKHANDEL D'HUIJ Badhuisstraat 15 nlngen werd voor den loopenden cursus met ingang van 1 November benoemd de heer J A. Jasperse, oud-leer aar van de Zeevaart school te Schiermonnikoog. De voorgevel van het gebouw werd geschil derd. Eenige plafonds, waaruit stukken ge vallen waren, werden om mogelyke ongeluk ken te voorkomen vernieuwd. Terwille van de acoustiek, welke in meerdere lokalen te wen sehen overlaat, werd voor het vernieuwen va*, een Ier plafonds celotex gebruikt. Het resultaat hiervan is zeer gunstig. Het schilderen van de bovenverdieping kon om financieele redenen nog niet geschieden. De verwarmingsinstallatie eischt onze volle aandacht. Het schriftelyk eindexamen van den twee jarigen cursus der Koninklijk Paketvaart- Maatschappij werd in April gehouden en van de 36 leerlingen slaagden er 34. In de maand Mei legden deze 34 leerlingen het examen voor het voorloopig machinisten diploma af29 leerlingen slaagden, terwyl 5 leerlingen werden afgewezen. Drie van deze leerlingen werd toegestaan om nogmaals aan het examen deel te nemen, deze slaagden in November. De Koninklyke Paketvaart-Maatschappy stelde er prijs op d'.ze afgestudeerde leerlin gen nog een jaar op school te houden en ze daarna het examen voor het diploma A te laten afleggen, hetwelk met goedvinden van den minister onder bepaalde voorwaarden kan geschieden. Het schriftelyk overgangsexamen werd eveneens in April gehouden. Alle leerlingen nl. 33 konden worden bevorderd. Van deze leerlingen kónden er in de maand December reeds 25 deelemen aan het examen van voorloopig machinist21 leerlingen slaagden, terwyl 4 leerlingen werden afge wezen, waarvan 2 leerlingen nogmaals aan het examen mogen deelnemen. Tot de eerste klasse werden begin Mei slechts 20 leerlingen toegelatende parallel klasse kwam hiermede te vervallen. Op het einde van het jaar namen nog aan de lessen doel 20 leerlingen in de laagste, 27 leerlingen in de hoogste klasse en 24 leerlin gen in de zgn. derde klasse. In Juni-Juli werd van 10 leerlingen van het tweede cursusjaar van den tweejarigen cursus der Java-China-Ja^an lijn het eind examen afgenomen, waarby eenige leden van de commissie tot examineeren van machinis ten aanwezig waren. De uitslag was, dat aan de 10 deelnemers een einddiploma kon worden uitgereikt. De door de vereeniging ter bevordering van het zeevaart-onderwys beschikbaar gestelde prijs, bestaande uit een passerdoos, werd uit gereikt aan den leerling L. Meyer. Voor de leerlingen van het eerste cursus jaar werd eveneens in Juni-Juli het over gangsexamen gehouden. Van de 10 deelne mers werden 9 bevorderd tot het tweede cur susjaar. De niet bevorderde leerling werd wegens onvoldoende vorderingen van den cursus ontslagen. Tengevolge vm de tijdsomstandigheden werden in September geen leerlingen toege laten, zoodat aan het einde van het jaar de lessen door slech's 9 leerlingen in het twee de cursusjaar werdt-. gevolgd. De twee-jarige cursus voor stuurlieden telde in den aanvang van het jaar 15 leer lingen in de laagste en 7 in de hoogste Het rykseindexaahen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeerden van de centrale commissie. Aan 6 leerlingen kon het diploma B en aan 1 leerling het diploma A uitgereikt worden. De prijs, beschikbaar gesteld door de ver eeniging ter bevordering van het zeevaart- onderwijs, bestaande uit een kyker, werd uitgereikt aan den leerling J. Lous. Van de 15 leerlingen der laagste klasse, konden, na afgelegd overgangs-examen, 10 worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werden 5 leerlingen, die de lessen blijven volgen. Van de geslaagde leerlingen kwamen na de groote vacantie 2 leerlingen niet terug, 1 leerling door verandering van woonplaats en 1 leerling door het opgeven van de studie. De cursus begon in September met 13 leer lingen in laagste en 8 in de hoogste klasse. Met het instructievaartuig „Prinses Julia na", van het Onderwys voor de Scheepvaart, werd door de leerlingen van het tweede cur susjaar onder geleide van den heer D. de Waard van 23 tot en met 25 Mei een oefen tocht gemaakt en de leerlingen van het eer ste cursusjaar onder gelelde van den leeraar J. F. Gugelot van 26 tot en met 28 Mei. Controle op de leerlingen buiten de school uren en op de kosthuizen wordt uitgeoefend door eenige leeraren. Door met de Nederlandsche Telegraaf Maatschappij „Radkx-Holland" een overeen komst aan te gaan is aan de school de ge legenheid geopend om voor genoemde Maat schappij opgeleid te worden voor radio-tele grafist en seinersmaat. De cursussen ten dienste van de N.V. Kon. Maatsch, „de Schelde" werden in het najaar niet meer voortgezet. Aan het Onderwijs voor de Scheepvaart werd weder lokaliteit ter beschikking gesteld tot het houden van een cursus voor schip pers en één voor motordrijvers. Aan meerdere leerlingen werd vrijstelling verleend van het betalen van schoolgeld. De school werd bezocht door 376 leerlingen in het geheel nl.in de stuurlieden-afdee- lingen 105, in de machinisten-afdeelingen 236, in de radio- en seinersmaatcursussen 35. Het grootste getal leerlingen, dat tegelij kertijd de school bezocht, was 233. Het aantal Belgische leerlingen, dat dit jaar de school bezocht, bedroeg 1. Door 165 geëxamineerde candidaten wer- wen 201 examens afgelegd, waarvan 138 can didaten slaagden, verdeeld als volgtlen stuurman groote stoomvaart 2 geëxamineerde candidaten, 2 afgelegde examens, l geslaagd 2en stuurman groote stoomvaart resp. 11, 14 en 9 3en stuurman groote stoomvaart resp. 28, 48 en 212-jarigen cursus voor stuurlie den resp. 7, 7 er 7 radiotelegrafisten resp. 7, 7 en 5 machinisten-diploma C (practised gedeelte) resp. 2, 2 en 2idem (theoretisch, gedeelte) resp. 9, 14 en 6 idem B resp. 14, 17 en 12 idem A resp. 9, 11 en 6 voorloo pig machinisten-diploma resp 66, 69 en 59 2-jarigen cursus voor machinisten resp. 10, 10 en 10. Aan het einde des jaars bleven hunne stu diën vervolgen 52 leerlingen in de stuur- lieden-afdeelingen, 140 in de machinisten- afdeelingen en 21 in de radio-cursussen. A. G. O. Als zesde en laatste avond in dit seizoen geeft vereeniging A. G. O. nog een tooneel- avond op Vrijdag 17 Maart. Het Nederl.-Indisch Tooneel zal opvoeren. Grompie", het beroemde Engelsche blyspel van Hodges en Wigney Percival. Hoofdrol Cor Ruys. Voordracht Evang. Luth. Kerk. Voor de vereeniging „Maarten Luther" zal Maandag 13 Maart, des avonds 8.15 uur, in de Evang. Luth. Kerk een voordracht wor den gehouden door ds. C. F. Nolte. Als on derwerp is gekozen „Onbewaakte overwe gen." Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Christian" van Antwerpen naar Stettin bestemd, dat giste ren bij Hoedekenskerke ten anker is gekomen met een gebroken schroefas, is door de sleep boot „Max" naar Antwerpen teruggesleept. Onderscheidingen. By Kon. besluit is aan mi*. J. W. Zijlstra, rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg, verlof verleend tot het aanne men der hem geschonken onderscheiding van officier der Orde van Leopold II van België. Instellingen van openbaar nut. De minister van financiën heeft in de lyst van instellingen van openbaar nut, bedoeld by art. 123, eerste lid b, der Ambtenarenwet 1929, opgenomen de Hulpbank te Middelburg. Brand. In den afgeloopen nacht te ongeveer half drie is brand ontdekt in de kamer achter den winkel van G. van Zweeden in de Gra venstraat te Middelburg. Een der omwonenden spoedde zich naar de brandweerkazerne en even later klonk in de woningen der brandweerlieden alarm. Na een paar minuten kon de magirusspuit uit- ryden. Toen de brandweer in de Gravenstraat aan kwam brandde het fel in het beneden huis, doch toen met een slang op de water leiding het eerste blusschingswerk begonnen was, minderde het vuur goed en dit was nog meer het geval toen vanaf de aan de Vlis- singsche brug geplaatste autospuit een slang was aangevoerd en men nu ook van achter

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1