1000 500 300 25 MAANDAG 6 MAART EERSTE BLAD Mcigeimonil CONCERT IVo.55- 71e Jaargang 1933 Uitlui: Firma f. (Ill DE (EiDEIr., Mslraal S1-S0. (lissii|in.Tilil. ID. Fastrehcnin; 6S2S7 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIEN1EUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl -5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De a.s. Kamerverkiezing. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth om in verband met de weldra te houden Kamerverkiezing stipt aangifte te doen van alle verhuizingen binnen en buiten de ge meente, vestigen wij er de aandacht onzer lezers op, dat het tengevolge van het ver zuimd hebben om aangifte te doen op het stadhuis nog steeds voorkomt, dat de aan wijzing in het bevolkingsregister niet over eenkomt met de werkelijke samenstelling der gezinnen en dat dit juist met het oog op de verkiezing van veel belang is. Afgescheiden van de straf, waaraan men zich onwillekeu rig blootstelt door niet voor de aangifte te zorgen, doe men alzoo zijn best om alle ver anderingen zoo spoedig mogelijk op de se cretarie te melden. Vooral ten aanzien van inwonende dienst- en werkboden en kost gangers, ga men eens na, of reeds opgave ge schiedde. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Vakonderwijs lagere scholen. Daar de gemeente over het jaar 1930 ten behoeve van eenige openbare lagere scholen vakonderwijzers heeft aangesteld gehad, na melijk aan de centrale zevende klasseschool en aan de U.L.O.-schooi in de vakken nut tige handwerken en gymnastiek, moet zij aan de bijzondere schoolbesturen, die in dat jaar ook vakonderwijzers bezaten, eenzelfde bedrag per lesuur vergoeden als zij voor dit doel heeft uitgegeven. Deze vergoeding be draagt echter niet meer dan een schoolbe stuur werkelijk heeft uitgegeven en wordt voorts nog begrensd door het aantal lesuren, dat door de gemeentelijke vakonderwijzers .n het onmiddellijk voorafgaande jaar, dus in dit geval 1929, werd gegeven. Over 1930 werd aan school K voor het vak- onderwas gemiddeld 2.08 per lesuur uitge geven en aan de openbare U.L.O.-schooi ge middeld 3.68. Het maximum aantal te vergoeden uren bedraagt resp. 259 en 363. Aan de bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs kan dus niet meer worden uitgekeerd dan 259 X 2.08 538.72 en aan de bijzondere U.L.O. Scholen niet meer dan 363 X 3.68 1335.84. In verband met het bovenstaande moeten de vergoedingen als volgt worden berekend a. School der Vhssingsche Schoolvereeni- ging. Les is gegeven gedurende 230 uur van 40 minuten of 15313 uur van 60 minuten. Van de totale uitgaven ad 339 mag vergoed worden 153 1/3 X 2.08 f 318.93. b. Bijzondere lagere school aan de Wage- naarstraat. Les werd gegeven gedurende 244 uur. De vergoeding zou kunnen bedragen 244 X 2.08 507.52. Het schoolbestuur heeft,echter minder uitgegeven, nl. f 428, zoodat dit be drag wordt vergoed. c. Oranjeschool aan de Bloemenlaan. Het aantal lesuren van 60 minuten be draagt 135. De vergoeding zou derhalve kun nen bedragen 135 X 2.08 280.80. Het schoolbestuur heeft 214 uitgegeven, op welk bedrag dus de vergoeding wordt be paald. d. Geref. School aan de Kasteelstraat. Les werd gegeven gedurende 264 uur. De vergoeding kan niet meer bedragen dan 259 X ,2.08 538.72. De uitgaven bedroegen echter 321, zoodat dit bedrag kan worden uitgekeerd. e. Geref. School aan de Verkuyl Quakke- Iaarstraat, Het aantal lesuren bedraagt 176. De ver goeding bedraagt in maximum 176 X 2.08 366.08. Het schoolbestuur gaf echter blinder uit nJ. 214, op welk bedrag de ver goeding dus bepaald kan worden, f. R.K. Meisjesschool. Les werd gegeven gedurende 875 uur. In maximum mag worden vergoed 259 X ƒ2.08 538.72. Daar meer werd uitgegeven n.l. 568, wordt de vergoeding op het maximum bedrag ad 538.72 bepaald. - g. R.K. U.L.O. SchooL Het aantal gegeven lesuren bedraagt 220JA De vergoeding zou kunnen bedragen 2201/, X 3.68 811.44. Daar minder n.l" 609.99 werd uitbetaald, wordt dit laatste bedrag vergoed. h. Chr. UX.O. School. Het aantal lesuren bedraagt 258. De vei goeding zou kunnen bedragen 258 X 3.68 949.44. Daar minder n.l. 791.65 werd uitgegeven, wordt de vergoeding op dit be drag vastgesteld. Kerkgebouw Ger. Gemeente. Bij uw besluit van 26 Augustus jl., no, 12, werd aan den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente, alhier, voor den tijd van een half jaar het recht van optie verleend op den aankoop van ongeveer 375 M2. grond, liggen de op den hoek van de De Lannoystraat (postzijde) en de Van den Spieghelstraat, zooals op een teekening nader is aangegeven. Bij hetzelfde raadsbesluit werd de prijs van dien grond, in verband met het doel waar voor deze zou worden bestemd, bepaald op 7.50 per M2. In een overgelegd adres verzoekt genoemde kerkeraad thans den hierboven omschreven grond, ter oppervlakte van rond 379 M2. van de gemeente in koop te mogen ontvangen. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen den ver langden grond aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van ƒ2.842.50, ten bate van het Grondbedrijf en voorts o.a. op voorwaarde, dat de grond uitsluitend mag worden bestemd voor het daarop oprichten van een kerk met bijbehoorende gebouwen. Verkoop gemeentegrond. In een overgelegd adres verzoekt de heer C. de Jonge, alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond aan den Koudekerkscheweg, ter oppervlakte van rond 145 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs ƒ15 per M2. strook Koudekerkscheweg en 10 per M2. strook. Deurlpstraat. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bü ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van ƒ2070 (124 M2. 15 en 21 M2. a 10) ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. Federatie Zeeland Vrtfz. Dem. Bond. Zondagmiddag hield bovengenoemde fede ratie een vergadering te Vlissingen in ver band met de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. De voorzitter, de heer C. Ouwehand, heeft er in zijn openingswoord op gewezen, dat zi. de Kamerontbinding ongemotiveerd is en hij niet- kan ontkennen de juistheid van de woorden van ir, Albarda, dat we thans zitten midden in een revolutionnaire periode van ernstiger aard dan de commune in Frankrijk en ernstiger dan de revolutionaire beweging van 1848. Al gaat niet overal de revolution naire beweging gepaard met een burger oorlog in al zijn felle vormen, de revolutie zelf is er, en zeker in ernstiger mate dan haar zooeven genoemde voorgangers. Rusland met zijn bloedig bedrijf is er geweest, Italië hebben we gehad en spr. verwachtte van de verkiezingen in Duitschland het hijschen van het sein tot den burgeroorlog. Ook ons land staat er zonder eenig beding ernstig, zeer ernstig voor. Spr. wil het geval van de muiterij op „De Zeven Provinciën" niet op zijn mérites, en op zijn onmiddellijke gevolgen beoordeelen en als goed democraat niet op de gevolgen van het officieele onderzoek vooruit loopen, maar het feit zelf noemt hij van hoogst em- stigen aard. De gevolgen zijn allerdroevigst, want op deze actie is natuurlijk reactie ge volgd en zal nog meer reactie volgen. Als Vrijz.-Dem. partij kan men onomwonden ver klaren, dat het feit der muiterij zonder de minste restrictie scherpe afkeuring verdient, en geen enkele regeering, hoe dan ook samen gesteld of gegroepeerd, kan zulk een feit dulden, zoodat er ingegrepen moest worden. Of de V.D, het eens zijn met de thans nog steeds daaruit voortvloeiende maatregelen, daarop durft spr. zeker geen bevestigend antwoord te geven. Maar dit alles moet de oogen geopend hebben voor het groofce gevaar dat aan de oppervlakte is getreden. Eener- zijds de revolutionnaire bedoelingen van links en anderzijds die van rechts. Daartusschen is de democratie in de knel, en het moet de bedoeling zijn de aanvallen af te weren. Men mag daarbij de kracht der tegenstanders niet te gering achten. De zuivere beteekenis van bolsjewiek is minderheid, maar die minder heid heeft de macht en ook de fascisten in Italië hebben hun macht op een minderheid gegrondvest. Hitier begon met 6 man. De leiders der S.D.P. zouden niets liever dan op evolutionaire wijze hun doel bereiken, maar worden in de revolutionaire richting gedron gen door communisten, revolutionair-socia listen en onafhankelijke socialisten, die ook op revolutionairen bodem staan. Aan den anderen kant zou het 6pi. niets verwonderen wanneer slappe liberalen en slappe christelijk-bistorischen benevens de velen, die nooit een uitgesproken politieke overtuiging hebben gehad, zich zullen gaan groepeeren in een conservatief, reactionair en dus revolutionair Nationaal Verbond of welken naam men eraan wil geven. Juist van deze laatste dreigt het gevaar. De jeugd, die nog geen weg weet in'het politiek labi- rinth, voelt zich aangetrokken tot een van dfi uitersten. Velen zeggen genoeg te hebben van het gepraat in de Kamer en verwachten al leen heil van iets, waarvan zij toch ook niet weten wat het brengen zal. De democraten komen daarbij in den slechten hoek en moe ten schouder aan schouder staan om het kostelijke goed van 1848 te bewaren. Onlangs heeft spr. in een ander gezelschap over deze kwestie gesproken en heeft toen vooral op het verkeerde van lauwheid op politiek ge bied gewezen. Verlaat het leger der lauwen, aldus sprak hy toen, die zonder slag of stoot de maatschappijovergeven aan de revolutio nairen, en die het hardst zullen klagen wanneer door hun schuld het onverhoopt eens zoover zal komen. Dames Gymnastick-vereeniging ,JLichaamsont Wikkeling" De Dames Gymnastiek-vereeniging „Li chaamsontwikkeling" geeft Zaterdag 11 Maart a.s. haar jaarlijksche feestuitvoering in de groote zaal van het Concertgebouw. Met een zeer gevarieerd programma zal zij weer trachten, in het belang van de licha melijke opvoeding, productief werk te mogen leveren en kunnen we een beaoek aan deze uitvoering ten zeerste aanbevelen. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Een jubileum. Heden herdacht de heer Jac. de Rijke, chef in het filiaal van den heer J. J. de Vlie ger, hoofdagent der Heineken's brouwerij Middelburg en Vlissingen, den dag dat cij vóór 25 jaar bij den heer De Vlieger in dienst trad. Deze dag ging. voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij. Op het kantoor te Mid delburg werd de heer De Rijke met zijn echt. genoote ontvangen. De heer De Vlieger sprak hem hartelijk toe en bood hem als waardee ring voor zijn bewezen diensten, een mooie dressoir aan er de hoop bij uitsprekende, dat hij nog jaren bij hem werkzaam mocht zijn tot beidér'tevredenheid. Als herinnering aan dezen dag bood de heer De Vlieger nog een medalje aan voor 25-jarige trouwe dienst en een diploma van den Nederlandschen bond van K.R.S. te Amsterdam. Ook van het personeel ontving de jubilaris een blijk van waardeering en bocd de heer W F. Willems, als oudste lid, hem met eenige woorden een mooie boekenkast aan. De heer De Rijke dankte hartelijk voor de treffende bewijzen van belangstelling. Hille's rijdende reclame. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kwam weder in onze gemeente de radio-reclame auto van Hille's koek- en beschuitfabrieken te Zaandam, die het vorig jaar ook reeds hier is geweest, nu evenwel nog begeleid door een lichtwagen. Door middel van do zich op den wagen be vindende luidspreker werd den ingezetenen bekend gemaakt, dat 's avonds te 7 uur een film-voorstelling zou plaats hebben op de Groote Markt. Deze bekendmaking werd af gewisseld door het ten gehoore brengen van een serie gramofoonplaten. Het feit dat haast geen straat van een bezoek verschoond bleef en de groote belangstelling der jeugd van wege den vrijen Zaterdagmiddag, deed reeds van te voren een flinke belangstelling ver wachten voor de te houden filmvoorstelling. Kon bij het vorige bezoek niet meer geboden worden dan een concert op gramofoonplaten, door de nieuwe filminstallatie was men nu zelfs in staat tot het vertoonen van een mu- sioeerende film. Zooals verwacht was de belangstelling groot en viel het gebodene zeer in den De jeugd werd nogmaals opgewekt vooral mede te doen aan den uitgeschreven Hille's kleurwedstrijd Na afloop dankte de omroeper de autori teiten voor hun medewerking en de aanwe zigen voor de betoonde belangstelling. MIDDELBURG. Ecre-tentoonstdling Schüllï. Gisterenmorgen is in het Kunstmuseum te Middelburg de eere-bentoonstellig geopend vun werken van wijlen den kunstschilder W. J. Schüitï. Do voorzitster der vereeniging „Voor de Kunst", mevrouw Evers—Keg, opende de tentoonstelling en wees er op, dat men op deze tentoonstelling komt ln het heilige der heiligen, nh het atelier van den schilder. Dit zijn niet de groote stukken, gereed voor ten toonstelling of kunsthandel, het Is een greep uit i§ nalatenschap van studies en aguarel- Ver. voor Instrumentale Muziek te Vlissingen Dir. Theo Höfeiein GRAND HOTEL „BRITANNIA" te 8 15 uur. SOLIST: FERNANDO ZEPPARONI Violist, 's-Gravenhage. Werken van Beethoven. Schubert, Saint Saëne e.a, len, die weinigen gezien zullen hebben. En dan spreken ze van de groote liefde tot de natuur. Spreekster wees er op dat hier geen bepaalde verkoopstentoonstelling, maar wel het belichten van zijn veelzijdige gaven is bedoeld. Er is wel gelegenheid zich een her innering aan te schaffen en de heer Luit wieler heeft reeds verschillende stukken aan kenners en verzamelaars verkocht, toen hij de stukken schoonmaakte. Na mevrouw Schütz dank te hebben ge bracht voor de gelegenheid geboden om de tentoonstelling te houden en de familie Luitwieler voor alle zorgen er aan besteed, zeide spr., dat ook het Kunstmuseum gaarne gastvrijheid wilde verleenen aan het ijverig bestuurslid, dat belangloos zooveel voor beide vereenigingen heeft gedaan. Spr. eindigde met het opwerpen van een idee om het daarheen te krijgen, dat de raam van Korendijk, waar de overledene woonde, veranderd worde in „Kaai van Schütz" en verklaarde de tentoonstelling De heer H. G. Luitwieler uit Rotterdam dankte namens mevrouw Schütz en als vriend voor de woorden van de presidente en voor het inwachten der tentoonstelling. Hierna hebben de aanwezigen, spoedig door meer belangstellenden aangevuld, met belangstelling de bijzondere tentoonstelling in oogenschouw genomen. Een door de presidente geschilderd portret van den heer Schütz met een krans eibij s een stille hulde aan den betreurden doode. De tentoonstelling van Tsjecho-SIowaaksch schoolwerk. De gedurende 10 dagen in het Schoolmu seum te Middelburg gehouden tentoonstelling van teekeningen van Tsjecho-Slowaaksche scholieren en andere artikelen betrekking hebbende op het onderwijs in dit land, is een groot succes geweest. Een 550 betalende be zoekers en in totaal ongeveer 850 mag zeker als zeer belangrijk worden genoteerd. De sa menwerkende besturen, dat der afdeeling Middelburg was de Nederlandsche vereeni ging van teekenleeraren en van het School museum kunnen met voldoening op deze ten- toonstellingsdagen terug zien. Brandweeroefenïngen. Zaterdagmiddag tegen 3 uur klonk loos alarm voor een brand in het voormalige Militair Hospitaal en op nader bericht van een drietal verkenners rukte de burgerijspuit uit en eenigen tijd later volgde de ladder wagen. Aanvankelijk bestreed men het in ge dachten aanwezige vuur met een slang op de autospuit aan de voorzijde en een op de waterleiding aan de achterzijde van het ge bouw. Aangenomen werd, dab het vuur zich uitbreidde en toen leidde men van de autospuit een tweede slang naar de ach terzijde, de waterleidingslang ging naar de afgesloten achterplaats en de ladderwagen deed als vierde waterbron dienst aan de voorzijde, zoodat het vuur van vier zijden zou zijn ingesloten. Tegen vier uur was er een gewaande brand in de benedenvoorzaal van de sociëteit „St. Joris" en was even later de Magirusspuit voor het gebouw en was het eerste bluschmiddel het in de tank der spuit aanwezige water, waarmede een minuut na aankomst reeds kon worden gebluscht. Intusschen was ook een slang aangesloten op de waterleiding op den hoek van de Spanjaardstraat. Men veronderstelde echter dat deze middelen niet voldoende bleken en het vuur zich uitbreidde. Toen plaatste men de autospuit midden op de Balans en kon met meer slangen, waarvan een achter langs de Haringplaats het gebouw bereikte het vuur ook hier ingesloten worden. Natuurlijk had het uitrijden der brandweer aanvankelijk eenigen schrik veroorzaakt, doch spoedig was bekend, dat het oefenen gold en volgden vrij velen het manoeuvreeren der manschappen. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: S. Stroo, B 51, van Kou- dekerde. Vertrokken: B. Stroo, B 51, naar Grijpskerke wed. I. Midavaine, A 74, naar Koudekerke. Ouderavond, Vrijdagavond werd in de school van de Vereeniging voor geref. schoolonderwijs een goed bezochte ouderavoud gehouden. Het hoofd der school, de heer A. Janse, sprak een openingswoord naar aanleiding van Mattheus 21 1—17. Gelegenheid werd gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. De onderwijzer, de heer C. Stuij, gaf een proefles en sprak over „Iets over steenkool en steenkoolproductie". BRESKENS Het aantal kiezers. Op de kiezerslijst 19321933 dezer gemeen te komen 1650 kiezers voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor. Zangvereeniging Breskens. De zangvereeniging Breskens gaf onder leiding van haar directeur, den heer Edw. Batten uit Vlissingen, een goed geslaagde uitvoering in het gebouw „Sumajo". Mede werking verleenden de pianiste mevr. A. Gor ter te Vlissingen en de Oostburgsche Orkest- vereeniging, directeur de heer J. H. van Kampen. CADZAND. Villa voor koning Albert nabij de Nederlandsche grens. De „Midd. Crt." meldt Er bestaan plannen voor den bouw van een villa voor koning Albert in de terreinen van Le Zoute nabij de Nederlandsche grens tusschen Cadzand en Knocke. Door minister Lippens zou aldaar een groote uitgestrekt heid grond aan de koninklijke familie van Eelgië voor genoemd doel aangeboden zijn. PRESIDENT ROOSEVELT HEEFT ZIJN AMBT AANVAARD. „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze het ambt van president der Vereenigde Sta ten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Vereenigde Sta ten zal handhaven, beschermen en verdedi gen". Door deze woorden, uitgesproken met op geheven rechterhand voor den „chief justice"; is Franklin D. Roosevelt Zaterdag de 32ste president der Vereenigde Staten geworden. De inaugurale plechtigheid was kort, maar indrukwekkend. Eerst werd de nieuwe vice- president John Carner uit Texas, vroeger speaker in het huis van afgevaardigden, be- eedigd in den Senaat. Vervolgens ging het heele gezelschap door het Capitool naar het podium, dat opgericht was boven aan de steenen trappen van den Oostelijken gevel. De aftredende president Hoover en zijn opvolger Roosevelt gingen tezamen de treden op naar het podium, v«ar zij werden verwel komd door den „chief Jöstice",, Charles Evens Hughes, die gekleed was in zijn zwierige zwarte ambtskleed. Hierna legde Roosevelt den eed af op de grondwet. Na korte gelukwenschen hield de nieuwe president zijn inaugural rede voor de micro foon, In deze rede verklaarde de nieuwe presi dent o.a. het volgende Wij moeten den toestand eerlijk en open hartig onder de oogen zien en slechts voor één ding vreezende ongegronde, naamloos onverstandige vrees. De oprechtheid en energie der leiders zal ons echter zooals steeds, ter overwinning voeren. Waarden, prijzen en betalingscapaci teit zijn gedaald. De betalingsmiddelen zijn in de banken vastgevroren. De spaargelden van duizenden families zijn verloren gegaan, maar onze nood is niet van substandieelen aard, wij worden noch door oorlog, noch door sprinkhanen geteisterd, wij hebben alles rij kelijk, ja zelfs in overvloed en alleen aan de machinaties van gewetenlooze speculanten hebben wij dezen kommer te danken. Geldbezit is echter niet zoo belangrijk als de mogelijkheid tot arbeid en de daaruit voortvloeiende wederopleving van moed en levensvreugde. Het is thans de ure, om de waarheid te z-ergen, en wel de geheele waarheid openlijk en zorHer sein om wij zullen niet terug-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1