500 300 25 Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken té* 4 MAART No. 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening GG287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Propaganda voor het Nederlandsche Product Oud-minister dr. 'Posthuma aan het moord. STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Rook dan ,v£° se* Plaatselijk Crisis-Comité VUSS1NCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit vier bladen Het juiste tijdstip voor een goede actie. Geef de voorkeur aan eigen boter en kaasDe boterprijs omlaagGrootere consumptie van kaas en melk mogelijkHet verkoopsysteem van melk in de groote steden deugt niet. De groothandel en de scheepvaart niet gebaat bij de actie voor Nederl. fabrikaat. Wèl de tusschenhandel en de detailhandel, de twee zeer belangrijke groepen in ons volksbestaan Goede kans van slagen Onze Oud-Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, Dr. F. E. Posthuma, >meende vooraf een opmerking te moeten maken en wel deze: Als wij in Nederland het gebruik van Nederlandsche fabrikaten propageeren, moeten wij ook kunnen begrijpen, dat, èn waarom, andere landen hetzelfde doen. Wint in alle landen de beweging Koop je eigen fabrikaat, veld, dan zal dat voor Nederland slecht uitpakken. Wij moeten ons dan bij onze actie voor „Nederlandsch fabrikaat" in de eerste plaats afvragen, of er goede gronden aanwezig zijn om die actie op dit oogenblik te beginnen. En naar mijn meening, voegde Dr. Posthuma hieraan toe, zijn deze goede gronden zeker aanwezig. „De toestand van ons bedrijfsleven" al dus Dr. Posthuma ,4s allengs zoo slecht geworden, dat ik reeds daarom het tijdstip voor een goede propaganda gekomen acht. Mijn titel volgend, begin ik met onze land bouwproducten en kunnen ons dan afvragen, of het Nederlandsche volk méér dan tot nu toe producten van eigen bodem zou kunnen koopen. De moeilijkheden, welke het buiten land aan onzen export voor zuivelproducten in den weg legt, zijn voldoende bekend. Ik geloof niet, dat 'ïierin spoedig verbetering zal komen. Wij zullen dus onze binnenland- sche markt voortaan zoo intensief mogelijk moeten bewerken en zouden het publiek erop moeten wijzen, dat bij het koopen van zuivel producten men aan onze eigen boter en kaas de voorkeur geeft. Dat doet ons publiek reeds, ook al omdat het buitenlandsche pro duct niet beter of goedkooper is dan het Nederlandsche, en wij zullen ons dus in dezen niet totKoop Nederlandsche boter en kaas kunnen beperken. Wil hier hulp geboden worden, dan zal de propaganda gericht moe ten worden op meer gebruiken dan tot nu toe! Naar mijn overtuiging is dat mogelijk. Wat is bijvoorbeeld onze kaas niet een goed koop en heerlijk voedselVoor de huisvrouw verdient het dan ook alle overweging, om bij den sterk gedaalden kaasprijs relatief meer voor kaas uit te geven dan tot heden. Ver geleken met hetgeen het buitenland aan kaas consumeert, maakt Nederland in dit opzicht stellig een sober figuur. Wanneer ieder Ne derlander, laten wij zeggen van den leeftijd van 10 jaar af, per week eens een half ons kaas meer at, zou blijken welk een groot ge deelte van onze kaasproductie in het bin nenland koa worden verbruikt. Onze kaas producenten moeten er natuurlijk voor zor gen, dat ze een product maken, dat ieder een graag eet. Want ons publiek moet uit geheel vrije beweging ieder naar zijn koop vermogen, tot een grootere consumptie bij dragen. Dan steunen wij, zonder dat er iets kunstmatigs aan deze beweging is, de Ne derlandsche kaasproductie in hooge mate. Bij het gebruik van boter vormt de prijs, in vergelijking met dien van andere vetpro- ducten, wel degelijk een factor. Vergeleken met den toestand van vóór den oorlog, kun nen wij wel zeggen, dat toen de boterprijs in dezen tijd van het jaar zeker niet veel lager was dan op het oogenblik. Alleen dienen wij hierbij te bedenken, dat de koopkracht van de groote massa zeer sterk is gedaald en we mogen dan ook wel aannemen, dat de boter prijs in de thans komende maanden alle accijnzen ten spijt, een belangrijke verlaging zal moeten ondergaan, wil men van den bin- uenlandschen verbruiker mogen vragen, om meer boter te gebruiken dan tot nu toe. Doch als die prijs dan ook eenmaal zal zijn ver laagd, zal de consument door het koopen van een zeer zuiver en gezond voedsel als onze Nederlandsche natuurboter de zuivelindustrie °P krachtige wyze kunnen steunen. Ook van onze melk is de prijs op het oogenblik zóó laag, dat men op meer gebruik daarvan ge rust kan aandringen." Blijft in de groote steden de melkprijs echter niet hoog »»Dat is een fout in ons distributiestelsel, aurmede bedoel ik niet, dat de gemeenschap die distributie ter hand móet nemen. In tegendeel, daarvan ben ik een vierkant tegenstander. Maar er" ligt nog heel wat fcus- schen een gemeentelijke distributie en een verkoopsysteem als het thans geldende. Hier ligt nog éen vruchtbaar arbeidsveld braak om deze distributie op een meer rationeelen grondslag te brengen." En de eieren „Wat de eierenmarkt betreft, ben ik over tuigd, dat er in het binnenland ook op dit gebied met een goede propaganda nog wel iets te bereiken is. Bovendien zou men daar mede vooral den kleinen boer steunen, aan gezien deze het de laatste jaren in toe nemende mate van de eierenproductle moet hebben Geldt dit alles, om aan het tweede deel van uw titel te denken, ook voor onze nij verheidsproducten „Het buitenland dwingt er ons eenvoudig toe, dat wij er ons bij onze aankoopen meer en meer rekenschap van zullen moeten ge ven, wat de Nederlandsche industrie ons kan leveren. Dat vindt men trouwens in het bui tenland zelf ook zeer begrijpelijk. Er heerscht in de meeste landen een zoodanige mentali teit, dat men zich niet anders meer kan voorstellen dan dat elk land zooveel mogelijk aan producten van eigen bodem de voorkeur geeft. Iets anders is natuurlijk, dat wij, zoo als ik reeds opmerkte, er op die wijze niet komen. Die illusie heeft men in het buiten land ook niet. Praat men met buitenlandsche industrieelen, dan begrijpen zij heel goed, dat de wereld aan het vastloopen is. Want ten slotte zijn vrijwel alle industrieën in den loop der tijden opgebouwd, exportindustrieën, die in hun bestaan bedreigd worden, indien alle landen hun grenzen gaan sluiten." Waar gaan wij echter heen, indien men toch overal de autarkie blijft nastreven „Eenmaal zal het gezond verstand weder om terugkeeren. Doch voorloopig zijn wij daaraan blijkbaar nog niet toe. Zelfs tegen over de uitkomsten van de economische we reldconferentie mogen wij min of meer scep tisch gestemd zijn. Dit is echter zeker, dat als niet ieder land zijn best doet, om op Üe conferentie mede te werken aan het herstel van de voorwaarden voor een vrij interna tionaal ruilverkeer, men zijn eigen graf graaft. Gelukkig begint men dat in te zien. Er kan echter nog geruime tijd verloopen, vóórdat er op dit goede inzicht ook goede daden volgen. Bovendien moet men niet ver geten, dat er op de economische conferentie ook heel veel vraagstukken op monetair ge bied te regelen zijn. Ik blijf dan ook by myn meening, dat de lichtpunten vooralsnog niet te zien zijn. Ook ten aanzien van het schul- denvraagstuk openen zich nog weinig roos kleurige perspectieven. Misschien wordt men van weerskanten iets toegevender, als de toe stand nog slechter wordt dan hy reeds is." Zal ook de handel het derde deel van den titel voordeel van deze propaganda voor Ne derlandsch fabrikaat hebben? „De groothandel, welke goeddeels op het buitenland georiënteerd L, zal er uiteraard niet by gebaat zyn, evenmin als de scheep vaart. Wel echter de tusschenhandel en de detailhandel, welke toch altyd nog zeer be- langryke groepen in ons volksbestaan vor men. Het is thans evenwel geen tyd om alle belangen nauwkeurig tegen elkaar af te we gen. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en we moeten vooral het hoofd zooveel mogeiyk boven water houden." Van boycotbewegingen bent U natuurlyk een tegenstander „Dat is een middel, hetwelk men slechts in uitersten nood mag toepassen. Toen Duitschland indertyd het Duitsch-Finsche handelsverdrag op verkeerde wyze uitlegde, zoodat Nederland daardoor in het gedrang kwam, ja toen waren wy gedwongen een for- schen tegenzet te doen. En dat heeft toen ook inderdaad geholpen. Maar als gewoon verweermiddel is het ondeugdeiyk. In een land als Duitschland zal men eenmaal van zelf inzien, dat men op den duur niet on gestraft onze landbouwproducten kan blyven weren. Nederland is tot nu toe altyd één der belangrijkste afnemers van Duitsche in dustrieproducten geweest, wat vanzelf op houdt als men het ons onmogelyk maakt, naar dat land uit te voeren. Doch hoe zal men in Duitschland de pro ducten van eigen bodem, waarby ik niet in de eerste plaats denk aan de zoogenaamde veredelde landbouwproducten, zooals boter, kaas en dergeiyke op prys houden, indien men terzelfder tyd het koopvermogen van den Duitschen industriearbeider ondermijnt Doch laten wy ons tot onze eigen toestan den bepalen als wy over de propaganda voor Nederlandsch Fabrikaat spreken. In ieder geval zouden wy er verkeerd aan doen, ge duldig te blijven wachten, tot onze buiten landsche afnemers begrijpen, dat alle landen elkander noodig hebben. Meer dan ooit, dat is mijn vaste overtuiging, is de tyd ryp om met een goede kans van slagen met een krachtige propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat" van wal te steken. U zult daar- by het geheele Nederlandsche publiek achter U vinden. De luchtlijn RotterdamHaamstede— VlissingenKnocke. Het bestuur van d3 Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Middelburg, heeft besloten voor 25 deel te nemen in het garantiefonds der K.L.M. voor de lijn Rotterdam—Haamstede— Vlissingen—Knocke (Le Zoute). De anti-rev. candïdatenlijst in Zeeland. De candidatenlyst ir. den kieskring Mid delburg van de anttrev. party is als volgt samengesteld 1. Dr. H. Coiyn,. 2. J. J. C. van Dyk, 3. Chr. van den Heuvel, 4. L. F. Duymaer van Twist, 5. J. Schouten, 6. mr. J. A. de Wilde, 7 C. Smeenk, 8. prof. dr. H. Visscher, 9. A. Zijlstra, 10. H. Amelink, 11. mr. C. S. van Dobben de Bruyn, 12. mr. J. Terpstra, 13. ds. C van der Zaal. 14. P. Wielinga, 15. dr. A. A L. Rutgers, 16. mr. T. A. van Dyken, 17. mr. P. A. Schwartz, 18. J. W. van 't Hoff, 19. J A. Dominicus, 20. W. den Boer. Algemeenc vergadering buurtcommissies. In achterstaande advertentie wordt be kend gemaakt dat de buurtcommissies Bad huisstraat, Boulevards Evertsen en Bankert, het Park, Zandweg, Koudekerkscheweg Oost enz., Donderdag 16 Maart, des avonds half negen, in het hotel „runion", Koudekerksche weg-Oost, een algemeene vergadering zullen houden. In deze vergadering zal worden behandeld een voorstel van het bestuur, naar aanleiding van een ingekomen verzoek om terugbetaling van de betaalde contributies. CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid! pleitbezorger zal vinden. Immers de „N. R. Ct." schreef van dezen musicus in December 1932„Een even bescheiden als begaafde kunstenaar. Vooral de vertolking van het Concerto in G. gr. terts van Mozart beant woordde aan hooge eischen. Groote vaardig heid het moeiiyke stuk werd briljant ge- SMAKELIJKE SPIJZEN WEINIG DAMP WEINIG TOEZICHT MINIMAAL VUIL GOEDKOOP DUS IDEAAL N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlisaingen Vereeniging voor Instrumentale muziek. Fernando Zepparoni. Britannia. Het zevende concert, dat Dinsdag a.s. met volledige symphonie-bezetttng (blazers van het Residentie-orkest) en medewerking van den Italiaanschen in den Haag wonenden violist Fernando Zepparoni onder leiding van Theo Höfelein gegeven wordt, belooft een bijzonder te zijn. Als pièce de résistance prijkt op het programma Beethoven's on sterfelijk concert voor viool met orkestbege leiding, dat in den solist wel een warmen speeld stelde den violist in staat om de schoonheid van inhoud en maaksel ln het volle licht te plaatsen, en hij vermocht dit zoodanig, dat de gedachte aan zijn groote bedrevenheid steeds op den achtergrond bleef." Beethoven Is voorts vertegenwoordigd met de reeds eerder gespeelde ouverture „Coriolan". Schubert vinden we op het pro gramma met zijn bekende en beroemde „on voltooide" symphonie, aldus betiteld, omdat zij slechts uit twee symphoniedeelen bestaat in afwijking van de gebruikelijke vierdeellge symphonie. Niettemin vormt „die Unvollen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 2.15 Gedeelte pers. Brou werij „De Meiboom" - 4.62 Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school - 2.20 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Vorige opgave -4510.99 Totaal ƒ4522.46 Het giro-nummer van het Plaatselyk Crisis-Comité is 195800. dete" een gesloten geheel, dat van de stille melancholie van den herfst vervuld is. De partituur draagt den datum „Wien den 30. Oktober 1822". Het eerste deel Allegro mode rato kenmerkt zich door hartstochtelyke smartuitingen, het tweede Andante con m ,to is lieflyker van karakter. Vermelding ver dient verder Saint-Saëns' Danse macabre, een symphonisch gedicht, dat wereldvermaard is geworden en waarin de e-snaar van de solo-viool een halve toon lager wordt gestemd (scordatura)aldus de vedelende dood sug- gereerende. De xylophoon geeft de illusie van dansende skeletten. Als laatste orkest nummer bevat het programma Svendsen's Rhapsodie Norvégienne no. 3, zijnde een in strumentale fantasie, die uit volksmelodieën is samengesteld. Zepparoni speelt wyders nog een viertal kleinere stukken, o.a. Liebesleid en Liebesfreude van Kreisler en Romanza Andaluza van de Sarasate, daarbij aan den vleugel begeleid door mevr. W. van Doorn van Lookeren Campagne, O.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1