VRIJDAG 3 MAART 151 EERSTE BLAD EinblonderTraum 71e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Jr., Walstraat 58-60. Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Bill door ai III van een aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenioing „de nederlandsche dagbladpers" Propaganda voor het Nederlandsche Product BINNENLAND Hebt mal? ALHAIV1BRA-THEATER STADS- EN PROVINCIENIEUWS NO. 53 1933! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels /1.25. iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei 4 f| fl f"| gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- II11 lil lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tqt werken. pflfl gulden bij dood 4)f)fl gulden bij verlies i JUU een ongeluk. OUU hand, voet of oog. 1 gulden bij verlies 4 AA gulden bi| verlies p van 11111 van een M Hj 3 een duim 1UU wijsvinger tjCl gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Ce n krachtige en intensieve actie. De meening van den Minister van Economische Zaken en Arbeid Publiek en groote afnemers te weinig bekend met de prestaties der Nederlandsche nijverheidBewondering voor de energie van sommige ondernemers. Nederlandsche producten dikwijls beter dan buitenlandsche. Zooals bekend, heeft de Regeering de noo- dige middelen beschikbaar gesteld tot het voeren van een korte maar krachtige pro- paganda-actie, waarvan het de bedoeling is, dat onze landgenooten zullen worden opge wekt waar mogelijk de voorkeur te geven aan het Nederlandsche product. Voor het uitvoeren van deze propaganda campagne, welke op 10 Maart a.s. een aan vang zal nemen, zullen verschillende midde len worden aangewend. Als inleiding daar van worden thans eenige interviews gepu bliceerd, waarin daarvoor in het bijzonder in aanmerking komende autoriteiten hunne meening te kennen geven over de nood zakelijkheid het verbruik van het Neder landsche product te bevorderen. Deze reeks van artikelen wordt hierbij thans geopend met een beschouwing van Z.Ex. den Minister van Economische Zaken m Arbeid, Mr. T. J. Verschuur. MINISTER VERSCHUUR OVER NEDERLANDSCH FABRIKAAT. „Bij alle beweging voor het Nederlands "h fabrikaat willen wij de voordeelen van de wereldeconomie niet ontkennen. Die bewe ging zou zichzelf namelijk geweldig schaden, indien wij ons daardoor lieten leiden in de richting van autarkie. Want al moge het juist zijn, dat het buitenland ons met groote kracht dien weg opdringt, wij zouden pijnlijk ontwaken bij het lage welvaartspeil, dat wij zouden bereiken, indien Nederland het „ideaal" van een gesloten volkshuishouding zou verwezenlijken. Het is voor onze Volks huishouding absoluut noodig om een zeer belangrijk deel van hetgeen voor het hand haven van haar bestaan moet dienen, uit het buitenland te betrekken, in ruil voor voortbrengselen van eigen bodem en nijver heid." Dus dwang tot koopen van Nederlandsche voortbrengselen acht U uit den booze „Inderdaadgelijk de regeering bij her haling te kennen heeft gegeven, kan een kunstmatige beschermingspolitiek aan het bedrijfsleven en met name aan de export industrie niet in het algemeen ten goede komen. Hetzelfde geldt voor de scheepvaart, het transitoverkeer en aanverwante be drijfstakken. Daarom dient voorop te staan, dat de actie spontaan blijft zonder dwingend ingrijpen van boven af. Indien wij op die vijze groote belangstelling jij het publiek voor het Nederlandsche product kunnen wekken, zal de voorgenomen reclame-cam pagne ongetwijfeld zeer veel nut stichten." Bent U van meening, dat het Nederland sche publiek nog onvoldoende ingelicht is „Indien wij daarvan niet de bewijzen had den, zou de regeering geen subsidie hebben verleend. Niet alleen het publiek, doch ook de groote afnemers weten nog veel te weinig van de prestaties, waartoe onze nijverheid in staat is. Nemen wij bijvoorbeeld onze glas- en aardewerkindustrie. Wat er in deze bran ches tot stand gebracht is, zoowel op in dustrieel- als artistiek gebied, daarvan weet de gemiddelde Nederlander nog maar zeer weinig, niettegenstaande er op verschillende tentoonstellingen reeds veel naar voren werd gebracht. Vooral moet bij het publiek de on verschilligheid tegenover het product van pFgen bodem worden bestreden. Wel is ons internationalisme een van onze goede eigen schappen, maar dit moet niet ontaarden in ®en klakkeloos aanvaarden van hetgeen uit den vreemde komt, met verwaarloozing van hetgeen eigen volkskracht schiep. In dit op- &cht mogen wij het buitenland, om een daar dikwijls aanwezige hoeveelheid gezond na- °halisme, dat het eigen product ,weet te waardeeren, wel eens als voorbeeld nemen." Kan de industrie zelf geen voldoende pro paganda maken »Dat blijft uiteraard de eerste eisch. Trou- ^ns het Nederlandsche product heeft altijd tegen, den stroom moeten oproeien en en zal moeten erkennen, dat de onderne- d 6rs tot nu toe op voortreffelijke wijze aivoor het hunne hebben bijgedragen. Onze industrie is door eigen kracht groot geworden, is nooit een brceikasplant geweest, door overheidszorg opgekweekt. Integendeel. En ook thans staat men vol bewondering voor de energie, waarmede eenige onderne mers aan de moeilijkheden van deze tijden het hoofd bieden. Maar nu die tijden dan ook zóó slecht zün geworden, dat er in vele bedrijfstakken van een noodtoestand moet worden gesproken, is het ook de plicht der regeering, een actief aandeel te nemen in een breed opgezette propaganda. Immers, liet gaat er thans niet om, den verkoop van een bepaald artikel te bevorderen, maar om het Nederlandsch Fabrikaat als geheel, nader tot Nederlandsche publiek te brengen. En in deze nationale taak ligt zeer zeker een reden tot steun door de regeering, die daarmede het algemeene welzijn bevordert." En acht U den tijd daarvoor thans rijp „Van meer dan één zijde ontvingen wij daarvoor de overtuigende aanwijzingen. Bij het Nederlandsche volk begint het besef levendig te worden, dat men als verbruiker krachtigen steun kan verleenen en dat het zelfs een plicht is voorkeur te geven aan Nederlandsch fabrikaat, indien dit niet duur der en even goed is als het buitenlandsche. Het inzicht begint door te dringen, dat men door aldus het Nederlandsch Fabrikaat te steunen, in dezen tijd van ongekenden cri sisnood, medehelpt om het werk in het land te vermeerderen. Daarmede is niet alleen het belang van onze arbeiders gediend, doch ook de instandhouding van onze bedrijven, die in de toekomst, gelijk voorheen, de welvaarts bronnen voor ons volk zullen moeten zijn." Heeft in dit opzicht ook de contingentee- ring, naar uw oordeel beteekenis „Een positief voordeel van de verschil lende contingenteeringsmaatregelen is, dat deze vele afnemers, waaronder ook groote verkoophuizen aanleiding gaven, zich meer op den verkoop van Nederlandsche producten toe te leggen. Door traditie en sleur was men jarenlang gewend, buitenlandsche producten te verkoopen, terwijl men nu ervaren heeft, dat het Nederlandsch fabrikaat niet alleen dikwijls even goed, doch in vele gevallen zelfs beter is dan het concurreerende buitenland sche artikel. De contingenteering gaf, zooals ik uit practische ervaring weet, hier bij het bedrijfsleven den stoot tot het groeien van de belangstelling voor het vaderlandsche product en zoo verwacht ik, dat eveneens de in te zetten propaganda-actie bij den bin- nenlandschen verbruiker den stoot tot hoo- gere activiteit voor het Nederlandsche fabri kaat zal geven, De bedoeling van de contingenteering is slechts, in bepaalde gevallen overstrooming van de Nederlandsche markt met buiten- landsch goed te voorkomen, niet echter om de Nederlandsche nijverheid aan een extra afzet-gebied te helpen. Dit moet, zooals e- zegd, zonder dwang, uit overwegingen van welbegrepen eigenbelang, ontstaan, waarbij de actie voor het Nederlandsch fabrikaat leiding moge geven. Steunende op innerlijke kracht, zal de Nederlandsche nijverheid deze crisis te boven komen, Waarbij het opmerke lijk is, hoe weinig het bedrijfsleven zelfs in dezen tjjd geneigd is om alle heil en uitkomst van de overheid te verwachten, doch aller eerst zelf de hand aan den ploeg wenscht te slaan. Dit kan slechts tot verheugenis stemmen, want niet de regegering, doch de industrie zelf moet den weg aangeven, waarlangs zij uit de moeilijkheden denkt te geraken. Op zijn best kan regeeringssteun toch nooit meer zijn dan drie stappen vooruit en twee stappen achteruit. Het blijkt nu ook als keerzijde van de crisis-ramp hoe stalend deze werkt. De ondernemers worden gedwongen uit hun be drijf te halen wat er in zit. Wat wij thans vragen, nu het schip zich in hoogsten nood bevindt Dat alle hens aan dek komen. Laat nu ook het Nederlandsche publiek medewerken. Geen chauvinisme, dat ons slechts noodlottig zou kunnen worden, doch een geheel vrijwillige steun. Dan krijgt de fiere leuskoopt Nederlandsch fabrikaat, indien dit evengoed en niet duurder is dan het buitenlandsche, een zeer reëele betee kenis." Viering verjaardag Prinses Juliana. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle hoofden van dienst het vol gende meegedeeld De verjaardag van Prinses Juliana valt dit jaar op Zondag. De regeering heeft be slist dat de viering van den verjaardag, overeenkomstig den gewonen regel zal ge schieden den daaropvolgenden Maandag 1 Mei. Vragen van dèn heer Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop zal aan de regeering de volgende vragen stellen Is het de regeering bekend, dat de Neder landsche gezant te Bei-lijn, jl. Dinsdag zijn leedwezen heeft betuigd aan de Duitsche re geering, in verband met de mededeeling, dat een Nederlander betrokken zou zijn bij de brandstichting in het Rijksdaggebouw te Berlijn Heeft de gezant voor het verrichten van deze daad enkel gesteund op een mededeeling van Duitsche autoriteiten, of heeft het ge zantschap zich te voren door persoonlijk con tact met den beschuldigde ervan overtuigd ten eerste, dat de man een Nederlander is, ten tweede, dat het inderdaad de in de berichten genoemde Van der Lubbe is. Is het den minister bekend, dat tot nog toe geen portret van den beschuldigde door de Duitsche autoriteiten is gepubliceerd, terwijl het signalement in de pers niet overeenkomt met den blijkbaar aan de Nederlandsche po litie bekenden Van der Lubbe uit Leiden, waarvan is vastgesteld, dat hij in geen con tact tot de communistische partij staat Is het waar, dat de Duitsche autoriteiten bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn tot dusverre geen enkele informatie over den zooeven genoemden beschuldigden Nederlan der hebben ingewonnen Is het de regeering bekend, dat bij de ar beiders, zoowel hier te lande, als in het bui tenland, de overtuiging bestaat, dat men in het gegeven geval te maken heeft met een provocatie van nationaal-socialisten, met het doel de communistische partij te vernietigen en de arbeidersklasse te terroriseeren Paspoorten. Het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer der Staten-Genaraal, waarvan de strek king is, om de voorgenomen belangrijke ver hooging der paspoortkosten, welke vooral on evenredig zwaar drukt op korte, zeer goed- koope uitstapjes, niet aan te nemen. Een memorie van toelichting is aan dit adres toegevoegd. De eiscb van minister Deckers aan het C.A.M.B.O. In de Woensdagavond te Den Helder ge houden vergadering van de by het C.A.M B.O. aangesloten bonden van marine-onder- officieren is met algemeene stemmen be sloten het advies van het hoofdbestuur over oen eisch van den minister van defensie om de burger-vertegenwoordigers van de bonden, de heeren Van der Vaart, Nys, Van Klaveren en Smith, te ontslaan, te aanvaar den. Besloten is dat dit ontslag op den korst mogelijken termijn zal ingaan. Er zal nog overleg met de afdeelingen Vlissingen en Rotterdam worden gepleegd. Het Algemeen Marineweekblad, het offi cieel orgaan van het C.A.M.B.O., zal met het nummer van heden voorloopig voor het laatst verschynen, wegens ontslag van den redac teur, den heer Smith en het aanbrengen van ingrypende wyzigingen in de redactie. Voorts is besloten den burgerbestuurder van dezen bond, den heer J. H. Denijs, met algemeene stemmen te ontslaan. Ook de algemeene vertegenwoordiger van het C.A.M.B.O. in Ned,-Indië, de heer Van Klaveren, is door het bestuur van het C.A. M.B.O. ontslagen. Deze is **adiografisch met zyn ontslag in kennis gesteld. Gevangenhouding van den heer Sneevliet. Gisterenmiddag heeft de raadkamer van het Gerechtshof te Amsterdam in hooger be roep behandeld de beschikking van de recht bank, waarbij de gevangenhouding van den heer Sneevliet, gearresteerd wegens opruiing, was verlengd met dertig dagen. De procureur-generaal requireerde tot af- wyzing van het verzoek tot opheffing van het bevel tot gevangenhouding. Het Hof zal zich nader beraden. De raadsman van den heer Sneevliet, mr. dr. Benno J. Stokvis, hield evenals voor de raadkamer der rechtbank een uitvoerig be toog, waarin hij aanvoerde dat de beslissing der rechtbank hem onjuist voorkwam. Ook de heer Sneevliet sprak. Om halfzes deed het Hof uitspraak en be schikte afwyzend op het verzoek tot ophef fing van de gevangenhouding. Regeering en bouwbedrijf. Minister Ruys heeft den besturen der or ganisaties in de bouwbedryven medegedeeld dat hy op verlaging vóór 1 October a.s. met 15 van de vóór 1 October 1932 geldende contractloonen thans niet zal aandringen. Waar echter in tarief gewerkt wordt, zullen de loonen beperkt moeten worden tot 20 a 25 boven het contractloon, met behoud van de arbeidsprestaties, zooals dit tot dus ver in tariefwerk regel was. Vermindering van toelagen, premies enz. bjj de spoorwegen. De personeelraad van de Nederlandsche spoorwegen heeft aan de vakorganisaties een afschrift Van een schrijven van de di rectie gezonden omtrent de vermindering van toelagen, premies en vergoedingen, ingaande 1 April a.s. Binnen twee weken moeten de organisa ties hun meeningen omtrent dé wyzigingen aan den personeelraad kenbaar maken. Ten eerste zal de toelage voor onderhoud eigen rywiel, thans bedragende 20 per jaar, te ruggebracht worden tot 15 per jaar, en ten tweede zal de toelage voor onderhoud van eigen rijwiel voor hen, die belast zijn met het bezorgen van kennisgevingen van aan komst en voor dit doel gemiddeld ten minste 4 uren per dag hun rijwiel gebruiken (thans bedragende 50 per jaar) gebracht worden op 35, een en ander in verband met de aanzienlijke prysdaling van rijwielen en on- derdeelen. De minimumpremie welke aan wachters en wachteressen wordt toegekend voor de bediening van stopplaatsen en voor den verkoop van plaatskaarten en rywielkaarten 'thans bedragende 2.50 per week en per post by uitgifte van 1000 kaartjes of minder per maand) wordt 1 per week. Tengevolge van het verminderde vervoer is op verschillende stopplaatsen een zooda nige vermindering ontstaan in het aantal verkochte plaats- en rywielkaarten, dat het thans geldende minimumbedrag dezer premie veel té hoog geacht wordt. De vergoeding voor het gescheiden leven van het gezin thans bedragende 2.50 per etmaal voor ambtenaren en 1.75 voor beambten, komt op- 2 en 1-40 per etmaal. De vergoeding voor zoogenaamd koffie geld voor personeel, dat toestemming heelt cm tusschen de oude en nieuwe standplaats been en weer te reizen komt van 50 op 30 cent per dag voor ambtenaren en van 25 op 15 cent voor beambten. De premieregeling ten aanzien van wacht- reserves voor regelmatige bediening van overwegen komt tot dusver hieiop neer, dat aan betrokkenen per kwartaal wordt uitbe taald 3 wanneer in dat tydvak geen over tredingen zyn voorgekomen, 2 wanneer in dit tydvak één overtreding heeft plaats ge had, 1 wanneer in dit tydvak 2 overtre dingen en niets wanneer in dit tydvak drie of meer overtredingen hebben plaats gevon den. Volgens deze regeling krygt dus een wachteres, die per kwartaal bijv. twee malen ae boomen niet gesloten heeft by passeereü van treinen, toch nóg een premie. Dit doet uit den aard der zaak zonderling aan. De directie wil deze premie geheel afschaffen of verminderen en vaststellen op 1 per maand. Voor machinisten vervalt de rangeer toelage voor rangeerdiensten korter dan 15 minuten. In het algemeen zal de door de directie voorgestelde verlaging van de toelagen premies en vergoedingen van 20 tot 94 bedragen. Nog deze week vindt een hoofdbestuurs vergadering van de Ned. Vereeniging voot Spoor- en Tramwegpersoneel plaats, terwyi ook de andere organisaties spoedvergaderin gen zullen beleggen, waarin de voorgestelde verlagingen besproken zullen worden. „Rijdt veilig V* Zooals men weet heeft de minister van justitie in een rondschrijven onlangs aange drongen op beter toezicht op verkeersover tredingen door het ryverkeer. De A.N.W.B.- Toeristenbond voor Nederland heeft in ver band hiermede een overzichteiyke brochure „Rydt veiliguitgegeven en aan de ge meentebesturen kosteloos aangeboden, wy ontvingen enkele exemplaren van dit in een fleurig omslag gestoken werkje, waarvan thans reeds meer dan een kwart millioen exemplaren door de verschillende gemeente plaatsen besproken voorde groote succesfilm Toegang alle leeftijden Als U niet teleurgesteld wilt worden bespreekt dan vroeg tijdig DIRECTIE besturen aangevraagd zijn. Hieruit blijkt wel heel duidelijk, dat onze autoriteiten het groo te nut van een juiste voorlichting van de weggebruikers inzien, alsmede dat men alge meen begrypt dat er voor de politie langs den weg in de eerste plaats een opvoedende taak weggelegd is. Vele kleine verkeersvergrijpen worden uit onwetendheid begaan en in die gevallen is een waarschuwing (en een boekje „Rydt veiligmeestal veel nuttiger dan een onmiddeliyk bekeuren. Met de uitgave van dit werkje heeft de A. N.W.B. ongetwijfeld- weer nuttig werk ver richt en de weggebruikers aan zich verplicht. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Groot-Hamburg zyn in Februari binnengekomen 1222 schepen, met. 1.304.691 ton, tegen 1411 schepen, metende 1.392.381 ton in Februari 1932, zijnde een vermindering met 189 schepen en met 87.690 ton. Sedert 1 Januari zyn te Groot-Hamburg binnengekomen 2545 schepen, met. 2.723.712» ton, tegen 2838 schepen, met. 3.027.834 ton ln de eerste 2 maanden van 1932. Er is dus een vermindering met 293 schepen en een ver mindering met 304.122 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Fe bruari binnengekomen 717 schepen, metende 1.312.628 ton (herleid) tegen 818 schepen, met. 3 364.763 ton (herleid) in Februari 1932. Er is dus een vermindering met 101 schepen en met 52.035 ton. Sedert 1 Januari zyn te Antwerpen bin nengekomen 1501 schepen, met. 2.745 483 ton tegen 1604 schepen, met. 2.811.429 ton in de eerste 2 maanden van 1932. Er is dus een vermindering met 103 schepen en een ver mindering met 65.946 ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 1758 schepen, met. 2.877.404 ton, tegen 1922 schepen, metencje 2 885.284 ton in de eerste 2 maanden van 3932. Er is dus een vermindering met 164 schepen en met 7880 ton. Sedert 1 Januari zijn te Rotterdam bin nengekomen 1413 schepen met. 2.074 583 ton. tegen 1515 schepen, met. 2.230.244 ton in de eerste 2 maanden van 1932. Er is dus een vermindering van 102 schepen en een ver mindering van 155.661 ton. Over de eerste twee maanden van 1933 heeft dus de havenbeweging van den Nieu wen Waterweg die van Antwerpen met 131.921 ton overtroffen. Het verschil ten nadeele van Rotterdam in deze maanden bedroeg 670.900 ton. Brand in een pakhuis. Hedenmorgen omstreeks 10 uur stegen rookwolken op uit het pakhuis en stal van A. P. in de Pluimstraat, alhier. Dit werd op gemerkt door de militaire politie, welke ge huisvest is aan het Mariniersplein, in de on middellijke nabyheid van genoemd pakhuis waarin het aanwezige hooi aan het smeulen was gegaan. Eenige manschappen van deze politie be gaven zich dadelyk met de spuit ter plaatse en zyn deze manschappen ook nog op het dak geweest, teneinde te trachten met een slang op de waterleiding den brand te blus- schen. Ondertusschen was de politie er mede in tennis gesteld, dat er brand was uitgebroken

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1