1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 2 MAART EERSTE BLAD IVO. 52' 71e Jaargang 1933- lilim: Firaia F. TAK DE llflDE Ir.. IMilnil SI-MI, Vlissingen. Tslsf. II. Postrekening 16111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS KERK- EN SCHQOLNIEUWS SPORT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—öregelsfl. -.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verliea van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Aanplakken van verkiezings-reclame. Wij vestigen de aandacht op de hekend- making van Burg. en Weth. betreffende het aanplakken van verkiezings-reclame. Volgens de Algemeene Politie-Verordening is het aanplakken op andere dan de door Buig. en Weth. aangewezen plaat-sen, ver boden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Aankomst aan het Centraal Station te Amsterdam van het gezelschap Lilliputters, waarvan wij gisteren melding maakten. Eenige opnamen van de Carnavalsfeesten te Bergen op Zoom en Sittard. De officieele ingebruikneming van den geautomatiseerden telefoondienst te Enschedé. De heeren Aukes en Herweijer op hun motorrijwiel met zijspan, waarmede zij over land van Ned.- Indië in Amsterdam zijn aangekomen, een tocht van 27000 K.M. Opening door mi nister Terpstra van de Chr. Ambachtsschool te Rotterdam. Henny Porten in de resi dentie. Zilveren jubileum van de Graan Elevator Mij. te Rotterdam Vernieuwing van de verongelukte Gouwesluis te Alphen a.d. Rijn, enz. Christelijk sociale studieclub. Gisterenavond hield bovengenoemde Stu dieclub, onderafdeeling van den Christ. Be sturenbond, haar oprichtingsvergadering in het Militair Tehuis. Als lid waren toegetre den 28 personen. Tot leider werd gekozen de heer J. Marijs en tot secretaris de heer C. I. Stroo, die beiden de benoeming aannamen. Door den heer F. Luijk werd een inlei ding gehouden over„Het werk van het C.N.V. van zijn oprichting af tot het einde van den wereldoorlog", en behandelde deze achtereenvolgensI. propaganda en scho ling, concentratie van de versnipperde krachten der vakorganisatieII. verhouding tusschen vakbeweging en sociale bonden III. ontwikkeling van de organisatorische verhoudingen met'name van de Besturen bonden; IV. voorzieningen in verband met mobilisatie en oorlogwerkloosheidsverzeke ring en maatregelen tegen de duurte; V. ge beurtenissen bij het eindigen van den we reldoorlog en VI. het eerste tienjarig tijdperk afgesloteneen nieuwe periode ingeluid. Op deze inleiding volgde een zeer drukke bespreking, waarin vooral naar voren kwam, hoe in 1918 de Chr. en R.K. vakbeweging de dreigende revolutie hebben tegengehouden, iets wat tegenwoordig wel eens te veel ver- •geten wordt. Als onderwerp voor de volgende vergade ring zal behandeld worden: „Verkortingvan den arbeidstijd in verband met de tegen woordige werkloosheid". De heer Sorel eindigde den avond met dankgebed. Een tentoonstelling. De afdeeling Vlissingen van de Arbeiders Jeugd-Centrale houdt Vrijdag, Zaterdag en Zondag een tentoonstelling van kampeer- en sportartikelen en van boek- en plaatwerken. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Ontspanning werkloozen. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de C. J. M. V. Padvindersvereeniging kon de commissie haar getrouwe bezoekers van het gebouw Noordstraat 34 gisteren een gezelli- gen avond aanbieden, welke in alle gpzichten geslaagd mag heeten. Na een openingswoord dooi* een der be stuursleden kon direct met de afwerking van het programma worden begonnen. Dq Neuzenparade opgevoerd door de wel pen, viel zeer in den smaak der bezoekers. Verder volgden een beenenparade, een serie voordrachten in nationaal eostuum, ierwyl de hoofdschotel bestond uit het zeer humo ristisch© tooneelstukje „De Brillenkoopman", welk stukje op een vlotte manier werd ge speeld en gedurig de lachspieren in bewe ging hield. De hoofdpersoon baas Van der Merbol heeft zich wel op bijzondere wijze van zijn taak gekweten. Het geheele programma was er op inge steld het publiek eens op een gezonde ma- sier te laten lachen en dit is inderdaad ook gebeurd. Aan het lachen kwam schier geen einde. •Als afwisseling hadden de padvinders nog een geïmproviseerd orkestje in elkaar gezet, dat verschillende populaire wijsjes heel aar dig ten gehoore bracht. Vooral de pianobe geleiding was in goede handen. De stemming onder het publiek was heel prettig en de leider van dien avond was zeer zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het slot een hartelijk woord van dank richtte aan het adres van de Padvinders vereeniging, die zoo geheel belangeloos de zen avond in elkaar had gezet. Bovenzaal café „Royal". Het moet op prijs gesteld worden dat er zakenlui worden gevonden, die de wijzers in hun zaak vooruitzetten en niet bij de pakken gaan neerzitten. Zoo heeft ook de heer Charles Laporte, eigenaar van het hotel-café-restaurant „Royal" in de Badhuisstraat het ingezien. Aan den heer A. A. Kulberg heeft hij opge dragen een ontwerp te maken voor een nieu we bovenzaal. Deze zaal is zeer netjes en smaakvol afge werkt. De aftimmering geschiedde door de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", die daar mede alle eer heeft ingelegd. De betimmering in eiken- en mahoniehout, de mooie stoelen, de parketvloer, de nieuwste electrische lam pen, hebben er veel toe bijgedragen dat deze zaal een aangenamen indruk maakt. De zaal kan door een prachtige deur in tweeën worden gescheiden. Voor vergaderingen, partijen enz. is deze gelegenheid bij uitstek geschikt. In achterstaande advertentie wordt mede gedeeld dat de zaal voor belangstellenden iS te bezichtigen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over Februari. Leeszaal: Het aantal vrouwelijke bezoekers bedroeg 75het aantal mannelijke 712het totaal aantal bezoekers 787. Ge middeld bezoek per dag 30. Voor 1932 be droegen deze cijfers resp.vr. 78m. 648 totaal 726 gemiddeld onbekend. Uitleenbibliotheek: Aan 2092 lezers werden 2838 boeken uitgeleend (2005 romans, 113 buitenl. romans, 160 kinderboe ken en 560 studiewerken) 33 nieuwe leden werden ingeschreven, waarvan 8 werklooze leden (d.i. gratis-lezers). Gemiddeld werden per uitleenkeer aan 174 lezers 236 boeken uitgeleend en 3 nieuwe leden ingeschreven. Voor 1932 bedroegen deze cijfers resp.1316 lezers, 1583 boeken, 25 nieuwe leden. Gemid delde cijfers101 lezers, 122 boeken, 2 nieu we leden. MIDDELBURG. Tentoonstelling van werken van wijlen Willem J. Schütz. In het Kunstmuseum te Middelburg houdt de vereeniging „Voor de Kunst" van Zondag 5 tot en met Zondag 12 Maart een tentoon stelling van werken van wijlen Willem J. Schütz. OOST- EN WEST-SOUBURG Een propaganda-feestavond. Blijkens achterstaande advertentie belegt de NederL Coöp. Vrouwenbond een propa- .ganda-feestavond te Souburg op Vrijdag 3 Maart as. Mevr. Lena Moll uit Den Haag zal het woord voeren. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. S. de Klerk, E 100 van GeertruidenbergJ. H. Roijen, E 141, van Nieuwe Pekela. Vertrokken: Mej. L. Bravenboer, D 180, naar Middelburg. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbenden eere- medaille in zilver aan J. W. P .de Koning, winkelchef by de firma M. H. Boasson en Zonen te Middelburg enin brons aan C. Valle kier, landarbeider in dienst van de fam«l> Versprille te Kortgene. Besmettelijke ziekten, In de week van 19 tot en met 25 Febiuail zijn in onze provincie voorgekomen 6 geval len van roodvonk, nl. 2 te Oost- en West- Souburg, w.o. één het tweede geval in één gezin en l in ieder der gemeenten Krabben dijke, Ter Neuzen, Vlissingen en Wolfaarts- dijk en 1 geval van febris typhoïdea te Ar- nemuiden. Het graf van Petrus. In kringen van oudheidkundigen te Rome wordt hardnekkig beweerd, dat in den loop van dit jaar het graf van Petrus in de St. Pieterskerk te Rome zal worden geopend In verband met wetenschappelijke onderzoe kingen. Paus Pius XI zou zich reeds voor dit plan hebben verklaard. Schoolraad. Van den Schoolraad hebben zich losge maakt de scholen, uitgaande van de Vereen, tot het verstrekken van L. O. op Geref. grondslag te Borssele, Tholen en Kruiningen (Oostdijk). Dit is een gevolg van het besluit cm voor de scholen, uitgaande van de Geref. gemeenten in Nederland (waarvan ds. G. H. Kersten een der leidende figuren is), een eigen verband en organisatie te vormen. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. P. de V. te Middelburg heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van het kantongerecht te Middelburg van 15 Fe bruari 1933, waarbij hij wegens overtreding der Drankwet is veroordeeld tot twee geld boeten ieder van vijftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis voor iedere boete, en S. S. te Vlissingen, tegen het vonnis van het kan tongerecht te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van artikel 6 van het Motor- en Rijwielreglement is veroordeeld tot een geld boete van ƒ10 subsidair 10 dagen hechtenis. Zijn vrouw met een mes gestoken. Gisteren stond een 35-jarige diamantbewer ker in hooger ^beroep' het Amsterdam- sche Hof terecht, verdacht van zware mis handeling. De rechtbank had hem te dier zake tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Op 16 Augustus wilde de diamantbewerker, die gescheiden van zijn vrouw leeft, zijn kin deren die bij zijn vrouw vertoefden be zoeken. De vrouw vond, dat haar echtgenoot geen goed vader voor haar kinderen was ge weest, zij weigerde hem bij de kinderen toe te laten. Op den Postjesweg te Amsterdam, ontmoetten de man en de vrouw elkaar. Hij maakte zich, na een woordenwisseling zoo driftig, dat hij een mes trok. en de vrouw verschillende wonden toebracht. De officier van justitie had vier jaar gevor derd. De procureur-generaal eischte thans beves tiging van het vonnis der rechtbank. Verantwoordelijk voor verkeersovertredingen. Op instigatie van de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club is onlangs tot in hoogste instantie geprocedeerd over het vraagstuk of de adviseurs van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid, de zgn. rijbewijs-exami nators, volgens de motor- en Rijwielwet ai dan niet zijn aan te merken als bestuurders van de automobielen, waarmede onder hun toezicht en leiding proefritten door gegadig den voor het rijbewijs worden afgelegd. Met andere woorden of zij al dan niet strafrech telijk aansprakelijk zijn voor de verkeers overtredingen door den examen-candidaat tijdens de proefrit begaan. Een duidelijke beantwoording van deze vraag is voor de automobiel-examinatoren van het hoogste gewicht, aangezien zij bij bevestigende be antwoording daarvan dagelijks in de moge lijkheid verkeeren strafrechtelijk te worden vervolgd door overtredingen door hun exa men-candidaat gepleegd. De Hooge Raad heeft thans een uitspraak gedaan, waarbij deze vraag ten nadeele van ae automobiel-examinatoren is beantwoord. Zoolang dus ten aanzien van de automobiel examinatoren geen uitzonderingsbepaling op het desbetreffende artikel in de Motor- en Rijwielwet zal zijn opgenomen, blijven zij aansprakelijk voor de gevolgen van eventu- eele verkeers-overtredingen hunner examen- candidaten. VOETBAL. Het Nederlandsch elftal. Het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 5 Maart a.s. te Amsterdam tegen Hongarije uit komt, is als volgt samengesteld Doel Van der Meulen (H.F.C.) aanvoerder achter Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) mid denPellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord) voorWels (Uni- tas), Lagendaal (Xerxes), Van der Broek (P.S.V.)Bonsema (Velocitas) en Van Nellen (D.H.Q.l Ziet U zoo op tegen de waschdag. Dat is toch ouderwetsch. Ja, kijkt U maar niet zoo ongeloovig. Hier heeft U „1, 2, 3", Neêrland's zelf werkend waschmiddel. Beter is er niet. Ook onder de buitenlandsche merken niet. Het is een ideaal product, het doet de wasch op zijn ééntje, bleeken is overbodig en het is goedkoop. Voor 171/2 cent heeft U zoo'n pak. En U blijft het gebruiken, dat kan ik U verzekeren. Biljarten. Gisterenavond werd de wedstrijd om het kampioenschap Walche ren 2e klasse voortgezet. Waren de partijen den eersten dag spannend, gisteren hebben de aanwezigen kunnen genieten van het mooie spel, vooral van den oud-kampioen Suur mond, welke een 1ste klas spel vertoonde m een groote kans heeft zijn titel te behouden, alsook te promoveeren naar de le klasse, ge zien zijn algemeen gemiddelde van 6. De heer Van de Velde verbeterde in zijn partij tegen den heer Goormachtig de hoog ste serie en wel met 33. De eerste partij tusschen de heeren Suur- mond en Van de Velde, was al zeer interes sant in den aanvang. Suurmond begon met series van 15, 17, 12 en 20 en had in 10 beur ten 89, Van de Velde 41 punten. Na nog en kele series van 13 en 22 maakte Suurmond de partij in 23 beurten uit. Van de Velde be haalde 112 punten. De tweede partij werd gespeeld tusschen Elich en Suurmond en ook nü was Suur mond op dreef en begon wederom met series van 14, 12 en 20 uit te loopen en was de stand na 12 beurten 95, Elich 58 punten. Suurmond ontplooide verder nog zijn spel om wederom met series van 11 en 18 de partij te beëindigen in 2? beurten. Elich deed ook zy'n best en slaagde erin door achter eenvolgens 14, 10 en 12 te maken met nog een mooi gemiddelde 115 punten te halen. De laatste partij ging tusschen Goormach tig en Van de Velde. Wederom liep eerstge noemde met series van 10, 12, 13 en 11 een 35 punten uit op Van de Velde en was de stand na 8 beurten 51 om 16 punten in het voordeel van Goormachtig. Daarnr. was Goor machtig er finaal uit en kwam Van de Velde geweldig op dreef en maakte achtereenvol gens series van 10, 20, 11, 33 en 14 punten, om de partij te winnen in 28 beurten. Goor machtig behaalde nog na het maken van een serie van 15 een totaal van 106 punten. Dank zij het niet veel rooken was het spe len voor de deelnnemers aangenaam. De uitslag is als volgt A. Suurmond 150 punten in 28 beurten, gemiddeld 6.52, hoogste serie 22 A. van de Velde 112 punten in 22 beurten, gemiddeld 5.09, hoogste serie 12. A. Suurmond 150 punten in 22 beurten, ge middeld 6.82, hoogste serie 20 C. Elich 115 punten in 22 .beurten, gemiddeld 5.23, hoog ste serie 14. A. van de Velde 150 punten in 28 beur ten, gemiddeld 5.36, hoogste serie 33 A. Goormachtig 160 punten in 28 beurten, ge middeld 3.79, hoogste serie 15. Hedenavond voortzeting om 8 uur met de partijen A. KestelooA van de Velde en A. Goormachtig—A. Kesteloo. DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken Göring heeft gisterenavond voor den Berlynschen radiozender een rede gehouden over de gisteren uitgevaardigde noodverordening tot bescherming van volk en staat. De brand in het Rijksdaggebouw, aldus spreker, heeft duidelijk het gevaar aangetoond, dat Duitschland door het com munistische streven naar burgeroorlog wordt bedreigd. Geen noodverordening kan te scherp zijn, wanneer het geldt, dit gevaar te be zweren. Na verklaard te hebben, dat noch de so ciaal-democratische, noch ook de commu nistische propaganda gevaar zou hebben ge- loopen, wanneer zij binnen wettige banen zou zijn gebleven, zeide de minister, dat de rijksregeering thans niet streeft naar afweer, maar naar uitroeiing van het communisme. In dit verband zeide spreker, dat het enorme materiaal, dat men iii het Liebknechthaus heeft gevonden, nog niet geheel bestudeerd Is. Niettemin kon hy reeds bijzonderheden omtrent de plannen der communisten me- dedeelen zij wilden terreurgroepen vormen van 200 man sterk, en waren voornemens in den nacht van 5 op 6 Maart een omwente ling teweeg te brengen en Berlijn te bezet ten. Hierbij zou gebruik worden gemaakt van vervalschte bevelen van leiders dei? nationaal-socialisten, Stahlhelm en politie, ten einde de verwarring te vergrooten. Spre ker- schetste ook de verdere plannen der communisten - het bewapenen der massa, gevangen nemen van gijzelaars enz. welke zij vóór einde Februari ten uitvoer wilden brengen. Göring verklaarde in dit verband, dat da gearresteerde Nederlander den brand in het Rijksdaggebouw onmogelijk alleen kan gé- sticht hebben en dat, wanneer men niet zoo energiek was opgetreden, er dien avond nog wel andere branden zouden zijn uitgebroken. Ook thans achtte spreker, na alle geno men maatregelen, het gevaar nog niet ver dwenen. Hij citeerde uit een communistisch boek „De kunst van den bewapenden op stand", ter illustratie van de communistische methoden voor den burgeroorlog. De staat was gedwongen, deze gruwelijke plannen in de kiem te 'smorenvandaar, dat de in Pruisen en het rijk getroffen maatregelen volkomen gerechtvaardigd waren. HITLER OVER DEN BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW. Hitier heeft gisteren in een rede te Breslau in de N.S.D.A.P. ook over den brand van het Rijksdaggebouw en zijn samenhang gespro ken. Hij zeide, dat als een donkere macht geloofde de nationaal-socialisten te kunnen buigen met een beroep op terreur en geweld, deze macht het karakter van de beweging miskende. „Onze beweging wilde eens Duitschland worden en zij is thans Duitsche land geworden. Duitschland zal overwinnen. Wie zich tegen deze beweging der natie ver* heft, zal op onzen wil en op ons besluit af* stuiten. Ais thans een organisatie meent ons door brandfakkels te werpen, moge zij we* door brandfakkels te werpen, moge zy'n we ten, dat wij de brandfakkels uittrappen en tegelijk de dragers ervan zullen vertreden. Wij hébben Duitschland nieuw opgebouwd en wij hechten aan ons werk en wie meent, het huis in brand te kunnen steken, zal om dit huis een levenden muur van een millioenen- beweging zien en millioenen vuisten zullen zich ter verdediging van dit huis verheffen en degenen vermanen, die wagen het in brand te steken. Zij moeten niet denken, dat wij ons daarbij tot halve maatregelen beper ken. Wij willen geen strijd. lederen Duit* schen volksgenoot willen wij de hand reiken, als zij een Duitsche volksgemeenschap willen stichten. Wie echter onze hand afwijst en meent ons met terroristische handelingen bij ons werk te kunnen storen, zal zien, dat, als wij den vrede liefhebben, wij tot den felsten strijd besloten zijn en hij zal zien, dat het jonge Duitschland niets te doen heeft met de wereld der burgerij van 1918." „Ik had, zoo besloot de rijkskanselier, op 5 dezer nieuwe verkiezingen noodig gehad, maar ik zie geen andere mogelijkheid, om Duitsch land te redden, dan die wij nu geschapen hebben. Maar ik wil, dat het Duitsche volk de gelegenheid heeft, zelf te kiezen en zelf door zijn keus aan den opbouw mee te werken." MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTEN IN DUITSCHLAND. De Duitsche rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Frick, heeft op grond van de verordening tegen terreur aan de regeeringen van alle Duitsche landen verzocht alle com munistische periodieken tot nader order te verbieden. Eveneens moeten alle vergaderin gen en optochten van communisten worden verboden, vergaderingen binnenkamers in cluis. Minister Frick heeft voorts den regee ringen en landen verzocht alle communisti sche drukwerken, ook vlugschriften en aan plakbiljetten, onmiddellijk in beslag te nemen. De regeering van Beieren heeft in verband met den toestand in het land, door de radio de politie bevolen om op de strengste wijze op te treden bij de uitvoering van de reeds uitgevaardigde maatregelen ter bestrijding van het communistisch gevaar. De regee- ringsgebouwen en andere belangrijke gebou wen, ook fabrieken, staan onder strenge be waking, de patrouilledienst is verscherpt. Met klem wordt erop gewezen waar zulks an communistisch materiaal in beslag te nemen en communistische opruiers te arresteeren. In Brunswijk is de regeering er reeds toe overgegaan voor twee weken alle commu nistische en sociaal-democratische bladen zonder uitzondering te verbieden. Alle ver gaderingen zonder uitzondering van de com munisten en sociaal-democraten in Bruns wijk, met en benevens hun nevenorganisaties als de Rijksbanier en het IJzeren Front, zijn verboden. Ook de regeering van Oldenburg heeft tegenover de communisten precies dezelfde maatregelen uitgevaardigd als de Pruisische. Voorts is de sociaal-democratische pers in Oldenburg ook verboden. De regeeringen van Hessen en Saksen heb ben de communistische pers en alle vergade ringen verboden. Voor de Badsnsche politie is groot alarm uitgevaardigd. Behalve de Badensche regeering heeft ook

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1