1000 500 300 25 WOENSDAG 1 MAART EERSTE BLAD No. SI 71e Jaargang 1933! leboks AUTO'S ,R TUIGEN GISSINGEN Uitgave: Firma F. VAN SE VELBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telil. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen LAFFE OPRUIERS. HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW IN BRAND GESTOKEN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS je onder den portemonnaie Toen zei hij hammetje zei de winke- liever, alles ige, „hier heb me dat ham- óggezei de lats gehad, en >nder z'n arm irdag vervolg) uur 6.07 6.08 16.27 17.01 eiijkheden, enz. /rijdag 24 Febru- dag 2 Maart „De i" en „Whoopee". jdag 24 Februari Maart „de gele den morgen", ïcert Vereeruging :ziek, Grand Ho- cert- en tooneel- jreeniging „Apol- lap", 8 uur. G. en-avond Willem ïoorzaal, 8.15 urn*, sche avond, Ned. it „de Vergenoe- Meteort jgiscU bilt 778.2 te Jan- 744.3 te Valencia, id van 1 Maart ke wind. G 3deel- Om het vries- lichte tot matige erberlcht. ;ej,e gegevens Meteor. Instituut Lg in het Noord- IJsland toene- de barometer tot e op den Oceaan terug. In Spanje odat de toestand telijke winden en :ht een afnemen- isen des nachts 'erdag de tempe- tijven aan die van ie eilanden en ia veel regen, maai ,ns daar af. in eklaard en in het nomen. Alleen in de strenge vorst inden in de om- len af maar het Zee en b'i öe VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Hl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 tegels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gaf bet al een heelen schok, toen we in het begin dezer week plots door middel van radio of nieuwsblad moesten vermelden, dat het machtige Rijksdaggebouw te Eerlijn in vlammen stond en dat als oorzaak daarvan opzettelijke brandstichting werd vermoed, verbijsterend was de latere mededeeling, dat de brandstichter, die inmiddels was gearres teerd/een Nederlandsche communist bleek te zijn. Was deze heethoofd een „Tribune"-redac- teur cf andere communistische propagandist Was hij wellicht de syndicalistische vakbond leider Sneevliet Neen, dat kon niet, want die zat nog in voorarrest wegens opruiing. Dan zou de dader misschien een der voornfannen zijn van de Rev. Soc. partij, die onlangs óók wegens opruiing waren gearresteerd, maar intusschen weer in vrijheid waren gesteld een der heeren Menist of Van Burink derhal ve, of de heer Reuderink, of.... Maar het bleek geen dezer opruiers van professie te zijn. 'De brandstichter was een onbekende jonge man uit. Amsterdam, nau welijks 20 jaar oud, „mager en met een fana tiek gezicht" - zoo werd hij ons beschreven „in het donker gekleed en met een cape om". t Met zoq'n stumperd hebben we tenslotte nog te doen. Een jongen uit het volk, slecht schoold misschien, een beetje dweepziek, nog. in de sturm und drang-periode van zijn leven. Hij raakt begeesterd door de holle phrasen der "Vólksaprüiïefs, die hun storin en drang periode al lang achter den rug hebben en leerden inzien, dat het „beter mal te praten dan mal te doen" is. Voor praten maken ze je niet zooveel. Hoogstens wordt je een keertje aangehouden en dan zorgt „de beweging" wel voor een goeden advocaat, die heel de justi- tieele wereld beroert om je invrijheidstelling te verwerven. Na een paar dagen kom je los en dan wordt je opgewacht door een begees terde schare geestverwanten, welke den mar telaar bejubelt en befuift. Het is zulk sinister werk, hetgeen die op ruiers begaan. Dat ze een eigen voor ons vreemde overtuiging hebben, deert ons niet. Als ze oprecht meenen, dat de maat schappij eerst ondersteboven zou moeten, vóór er iets beters kan worden opgebouwd, dan zouden ze daarmee alleen ons respect nog niet verliezen. Als het dan maar kerels waren, die persoonlijk stonden voor hetgeen ze meenen. Maar de grootste opruiers behoe ven het eerste water voor den schrik, als er klappen vallen. Ze zetten andere, jonge men- schen aan tot daden, voor welke ze zelve terugdeinzen. Daar zit in Berlijn nu zoo'n 20-jarige jon gen in do gevangenis, wie weet voor hoe veel jaren Hij stak den brand in een mach tig en kostbaar bouwwerk „om te protesteeren tegen het internationale kapitalisme" 1 Och, arme Wat weet hij nog van de ingewikkelde problemen van het maatschappelijk bestel? En wat kan hij bereiken met zijn daad Is het zelfs niet waarschijnlijk, dat de reactie, welke hij wekte, zijn vermeende doelstellingen zal benadeelen Zoo'n jongen heeft wellicht veel kommer en jammer om zich heen gezien. Gevoelig van aard als jonge menschen gewoonlijk zijn, laat hij zich opruien tot wraak. H ij gaat het gevang in en zijn voorganger, die hem zoover bracht, blijft zijn week- of maandgeld tou cheeren, zet zijn „vak" voort hij ruit andere jonge menschen op. Het gebeurde zy een waarschuwing. Als het opruierswerk hier ongestoord kan vootgaan, dan zouden we wel eei.s in interna tionale moeilijkheden kunnen Komen. Boven dien zien we, welke verschrikkingen ook in eigen omgeving gewekt kunnen worden, als Vele jongelieden door df beroeps-opruiers tot fanatisme worden opgevoerd en een terreur over hun medemenschen zouden gaan uit oefenen. De justitie is juist in de laatste weken wat krachtiger tegen het voeren van opruiende taal opgetreden. De bevolking, welke op rust en orde pry's stelt, steune de justitie. Wy Ne- derlandschen, hebben een sterken vrijheidszin ®n toonen ons gauw gevoelig, waar we mee- nfin, dat bepaalde gedachten worden onder drukt, een meeningsuiting wordt belemmerd. Ohze vrijheidszin is een deugd, maar"we moe ten oppassen dat die niet in een ondeugd overgaat, nl. tot roekeloosheid en bandeloos heid wordt vervormd. Opruien is niet hetzelf de als het uitdragen van een overtuiging, |uaar aanzetten tot misdaad. Wie meent, dat e maatschappij met gewelddaden moet wor den bestreden, zij kerel genoeg om ze dan ook Links: Het gezich. op den brandenden koep.el. Rechts: De ruïne na den brand. zelf te begaan en er zelf de verantwoordelijk heid voor op zich te nemen. Als hü anderen aanzet echter om te doen, wat hij noodig vindt maar persoonlijk niet aandurft, dan is hy behalve misdadiger, ook een lafaard. Uit latere berichten bleek ons, dat de Ne derlandsche communistische brandstichter vermoedelijk niet rechtstreeks uit ons land (Leiden) naar Berlijn is getrokken, maar reeds eenigen tijd in Duitschland vertoefde en vermoedelijk het vorige jaar ook in Rus land is geweest. Dat doet aan de strekking van ons betoog echter niets af. Opruiers wor den internationaal gekend men treft ze in Duitschland en Rusland zeker niet schaar- scher aan dan ten onzent 1 C. K. W. O. Prins Willem, van Oranje. Gisterenavond hield in de Geref. Kerk alhier de C.K.W.O. haar tweede lezing in dit seizoen. Het comité had gemeend in het 4ü0ste geboortejaar van Willem van Oranje over deze groote figuur een lezing te doen houden en tevens, waar het nu vijf jaar ge leden is, dat de vereeniging werd opgericht, dit feit te herdenken door als spreker uit te noodigen ds. P. N. Kruyswijk van Hilversum, vroeger predikant alhier, mede-oprichter der vereeniging. Op dezen avond verleende de Chr. zang- vereeniging „Hosanna" haar medewerking, door het ten gehoore brengen van verschil lende toepasselijke liederen. De voorzitter, de heer J. Marys, opende de bijeenkomst en verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 77 7, heette allen en in 't bijzonder den spreker welkom. Hierna zong „Hosanna" Psalm 68 en drie coupletten van het Wilhelmus. Ds. Kruyswijk begon, na een gelukwensch met het 5-jarig bestaan der vereeniging, zijn rede met er op te wijzen dat wy het 4e eeuwfeest van de geboorte van Willem van Oranje nationaal kunnen vieren, hetwelk helaas met de gedachtenisvan zijn sterven wel nooit het geval zal zijn. Een herdenking moet berusten op kennis van feiten en dit is dan ook het doel van zijn rede. Spreker stelde ons den Prins voor in vijf tijdperken van zijn leven. Eerst werd ons geschilderd de Prins als schitterende, jonge edelman, die rijke be zittingen erfde in de Nederlandsche gewes ten. Als gunsteling van den grooten keizer Karei V was voor hem een schitterende toe komst weggelegd. Benijd door schier allen was hij reeds als jongeman van 22 jaren aan het weelderige hof te Brussel de „grand seigneur". Het is al aardsche heerlijkheid, waarin de jonge Prins zich mag verheugen, doch ook hierin is te zien Gods leiding, om hem te vormen tot de ontzaglijke taak die hem wachtte. Veiwolfcens verplaatste spreker ons 12 jaar Het Rijksdaggebouw vóór den brana» Het gebouw werd in de jaren 18841894 volgens de plannen van den architect Paul Wallot gebouwd. De voorgevel van het gebouw ligt aan den Platz eer Republiek. Een bordes leidt naar een ruime hal, waarachter zich, precies in het midden van het ge bouw, de zittingszaal bevindt. Boven deze zaal verheft zich de groote, vergulde koepel, waardoor de zaal haar bovenlicht krijgt. De bouwkosten van het in renaissancestijl opgetrokken ge bouw bedroegen 22millioen mark. Het gebouw is 132 meter lang, 88 meter breed en tot de hoofdkroon lijst 27 meter hoog. De hoogte van den koepel is 75 meter, ter wijl de vier hoektorens 46 meter hoog zijn. later, toen al die heerlijkheid verdwenen was, en hy als berooid man in den vreemde rondzwierf. Hoe was alles veranderdAlva in de Nederlanden, het vergoten bloed der martelaren stroomde. De Prins begreep dat ook het bloed der edelen zou vloeien en zag dieper dan bijv. de graaf van Egmond. In die jaren is Oranje geestelijk gaan rijpen. Oranje vond schuilplaats op zijn voorva derlijk slot te Dillenburg, doch daarna, in de Nederlanden weergekeerd is hy al meer en meer geworden de Vader des Vaderlands. In dezen tijd volgde ook zijn overgang tot de Gereformeerde religie. Tien jaar later was Oranje op het toppunt van zijn glorie. De grondlegging van de 17 gewesten van den Nederlandschen Staat was bezegeld. Na 10 jaar ballingschap keert hij in zijn paleis terug, met eerbewijzen over laden. In de rustpoos zong „Hosanna" nu 3 lie deren van Valerius„Wilt heden nu tre den", „Bede voor het Vaderland" en „Ge lukkig is het land". Vervolgens kwam spreker tot den neergang m 's Prinsen leven. Na 1576 niets dan bittere ontgoochelingde Prins vogelvrij verklaard, de Vereenigde Gewesten reeds met de kiem der ontbinding zich. Tallooze schitterende aanbiedingen van den Spaanschen monarch aan den Prins faalden en kwam in 1580 de verschrikkelijke banvloek over het hoofd van den Prins. Hiertegen kwam de Apologie, het machtige en verheven stuk dat tegen dien banvlvek werd opgesteld en waardoor terugkeer tot Spanje niet meer mogelijk was. Niets had de Prins kunnen redden dan zijn eer en fier kon hij zeggen„Ik zal handhaven". Tenslotte behandelde spreker de laatste 4 levensjaren, die jaren g/aren xaii de grootste verwarring. Een groot gedeelte van zyn populariteit bij het volk was de Prins kwijt. De groote successen van Parma en vele aanslagen op zyn leven benauwden hem. Spreker wees ook op enkele bijzonderhe den vooral voor Vlissingen, nl. het aankoo- pen door den Prins op 28 Juli 1581 van de stad Vlissingen, waardoor hy heer van Vlis singen werd, en op den aanslag op hem ge pleegd door Hans Hansen, welke aanslag mislukte. De dader werd gevonnist en ijn hoofd bij de Waterpoort tentoon gesteld. Eindelyk maakte het verraderlijk schot van Balthasar Gerards een einde aan dit kostbare leven, zijn laatste gedachten wij dende aan het heil van zijn arme volk. Nadat „Hosanna" nog gezongen had „Ge bed voor het Vaderland", „Zij mij O Heer" en „De eeuwige rust", eindigde ds. Kruys wijk den goed geslaagden avond met dank zegging. Een collecte voor het ontspanningswerk vcor werkloozen in de Noordstraat bracht 27.36 op. De Katholieke Kamerzetel voor Zeeland. In verband met het bericht in ons vorig nummer omtrent de oprichting van een kies-comité voor de candidatuur van het Tweede Kamerlid den heer Em. Lockeféer, verzoekt men ons te willen mededeelen, dat reeds eerder een kies-comité is opgericht voor de candidatuur van den heer E. Kalle lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Het secretariaat voor het kies-comité-Kallv is gevestigd bjj den heer A. Kindt, te Sas van Gent. Ook hier ter stede wordt actie gevoerd om den heer E. Kalle een verkiesbare plaats op de ranglijst voor de Tweede Kamerverkie zingen te verzekeren. MIDDELBURG. Afscheid van den directeur der R.H.B.S. Gisterenmiddag vereenigden zich de lee- raressen, leeraren, leerlingen, concierge en amanuensis der R.H.B.S. te Middelburg zich in het gymnastieklokaal dier school, ten ein de afscheid te nemen van den heer C. D. A. Zimermann, sedert 1914 directeur dier school en voor dien reeds verschillende jaren lee- raar, aan wien met ingang van 1 Maart eer vol ontslag is verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De directeur kwam even later vergezeld van zijn familie, den inspecteur van, het M. O., den heer dr. G. H. Coops en den nieu wen directeur dr. H. W. J. Priems, tot nu toe directeur der R. H. B. S. te Terneuzen. De heer A. F. L. Troll, leeraar aan de school, sprak het eerst en wees op hèt ge wicht van den dag voor de school, leerares- sen en leeraren en leerlingen en stelde in het licht hoezeer allen reden hebben tot dank baarheid voor de leiding, den steun en de hulp van den aftredenden directeur zoo ruimschoots en in dikwijls moeilijke tijden ondervonden. Spr. releveerde, dat de heer Zimermann zeer aan zijn betrekking gehecht is en het scheiden hem zwaar moet vallen. Spr. is echter overtuigd, dat de directeur in de toekomst ten deele bevrediging en vol doening zal vinden in studie van wetenschap en kunst, waarvoor hij nog veel belangstel ling heeft. - Onder aanbieding van een drietal werken over kunstgeschiedenis aan den heer Zim- mermann en van bloemen aan .nevrouw Zim- mermann, wenschte spr. hun in dj toekomst heil, zegen en voorspoed toe. Een leerling der 5e klasse, de heer Kla- renbeek, schetste in welgekozen woorden hoe-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1