500 300 25 EERSTE BLAD IVO. 49 71e Jaargang 1933; MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 27 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEÜWS GEM£NGD NIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1L25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct(max. lOtegels). Bij3-maalplaatsing van 1—Sregels fl. - .alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Pit nummer bestaat uit 2 bladen gtatenkieskring antï-rev. kiesvereenigïngen. Zaterdagmiddag kwam de anti-rev. Sta- tenkieskring centrale Vlissingen in vergade ring bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer G. van de Putte. Verschillende zaken in verband met de aanstaande verkiezing het optreden van sprekers, de verspreiding van krant en bro chure werden nader onder de oogen ge zien. Als afgevaardigde naar de a.s. Deputaten- vergadering werd gekozen de heer C. Pol derman te Biggekerke. Nederlandsche staatsmijnen in Limburg. Alhambra-theater. Had de Technische Studieclub ons een yorige maal door de film over petroleum en aanverwante artikelen buiten de 'grenzen van ons werelddeel gevoerd, oitmaal bracht zij ons niet zoo ver van huis, toen zij ons Zaterdag kolen mee liet delven. Na een woord van welkom aan de talrijk opgekome- nen, uitgesproken door den voorzitter, den heer M. A. Vader, die ook een woord van dank bracht aan den spreker, den heer G. de Klerck uit Amsterdam, kreeg deze laatste het woord. Hü begon met de mededeeling, dat de film ons zou brengen het delven van kolen onder den grond en het verwerken er boven. Na geconstateerd te hebben, dat de diepte der rijnen in Limburg van 180 tot 580 M. onder grond is en dat, alvorens tot de mijn gangen te komen, men een gat (schacht) moest maken om de mijnlift op en neer te doen gaan, wees spr. op het feit, dat, hoewel Nederland 't eerste land was geweest, waar (pl.m. 1100) in Limburg kolen waren gedol ven, ons land 't laatste land was geweest waar de kolenmijnen in exploitatie waren gebracht. De oorzaak daarvan was, dat er deklagen waren uit drijfzand bestaande, waardoor men geen gat kon boren. Pas toen de z.g.n. bevriesmethode werd aangewend welke bewerking ongeveer l/2 jaar duurt kon men de kolenlagen aanboren. In de schacht ging een mijnlift (liftkooi) uit 4 verdiepingen bestaande met een snelheid voor personen van 12 M. per seconde en van 18 M. voor goederen, wat een snelheid be- teekent, die 20 X zoo groot is als die van de liften in groote gebouwen. Nadat men 40 sec. gedaald heeft, gedurende welken tüd men het best doet aldoor maar te slikken, komt men in een soort hall, die electrisch verlicht is en vanwaar men nog een half uur tot 3 kwar tier moet loopen voor men de eigenlijke ko lenmijnen bereikt. Daar dit, waar de weg daarheen tot op één kwartier afstand van de hall electrisch verlicht is, eenigszins be zwaarlijk gaat in het donker, wordt iedere bezoeker, die voor zijn ondergrondsch tochtje gestoken wordt in een mijnwerkerspakje, voorzien van een mijnlamp, wat echter niet- verhinderen kan, dat hü onophoudelijk in groote plassen water terecht komt, welke door pompen naar boven worden gepompt. Op handen en voeten kruipend bereikt men de toegangsplaats tot de mijnen. Dit was een gat, op een vrij groote hoogte in den wand aangebracht en te bereiken was door verticale treden in den muur. Na door oen vrij lange gang gekropen te zijn, komt men ten slotte in de myngangen, welke 3 M. breed zijn. Dit ly'kt ruim voldoende voor een mak kelijke voortbeweging, wat het echter door i omstandigheden niet is. Het bezoek toch heeft plaats als de werkzaamheden in vollen gang zijn. Dan werken aan den eenen kant mijnwerkers, die zich aan bezoek niet kunnen storen, terwijl aan den anderen kant de noodzakelijke toestellen staan. In het midden is een schudgoot. Bovendien moet men zich, terwijl men gewapend is met mijn lamp en houweel, zoodat men de handen niet ri"ij heeft, kruipend voortbewegen. Geen wonder, dat spr. na in 3 kwartier tijd 65 M. gekropen te zijn, er den brui van gaf en in schudgoot, die voortdurend in beweging js, bestemd voor het vervoer der kolen, ging en. Maar daar waren ook voetangels en klemmen in den vorm van ter weerszijden geplaatste palen, waaraan men gemakkelük Mjjft haken. Begrüpeiük is het dan ook, dat men, na een bezoek dat 5 a 6 uur duurt, een "lag of drie, vier stüf is. Na dit algemeen inleidend gedeelte tot de film werd deze afgedraaid, die in de aller- eerste plaats, te zien gafde mün Wilhel- msna, (anthraciet produceerend)de mün Emma (vette kolen voor de industrie en vet- -s), de münen Hendrik bij Brunsum en Maurits (vette kolen voortbrengend). Na een schematisch beeld van de aardlagen en gan gen en een voorstelling van het bevriezen, kregen we beelden van het zich in münwer- kerskleeding steken der arbeiders en het af dalen in de münschucht, na voorzien te zün van Davis-lampen, welke ze zelf niet kun- nen openen. We zagen kolen hakken, welke bewerking op 3 manieren kan geschieden met de hand- of pikhouweelmet den luchtdrukhamer en met de ondersnümachine, van welke drie methodes voorbeelden werden geprojecteerd. Om het Instorten der gangen te voorkomen worden zü gestut met mün- hout. Zün de kolen, welke in lagen van 60 80 c.M. dikte voorkomen, verwijderd, dan wor den de gangen opgevuld met steenen. De ge dolven kolen worden in de schudgoot gewor pen en naar de hoofdgangen gevoerd, waar ze in wagentjes worden weggereden (10 mud ongeveer). Een hooge-druk-locomotief trekt 60 tot 60 wagentjes tegelük naar de schacht. Het derde deel gaf een kük op de ver schillende werktuigen, die het bedrijf moge- lük maken, als ophaalmachine der lift met den diepte-aanwijzer, den tachometer, de ^eiligheidsinrichtingen. Ook zagen we het aanboren van een nieuwe gang, waarvoor een gat van 8 10 M. werd genaaktden aanvoer van mijnhout, dat machinaal bewerkt wordt. Het vierde deel was gewüd aan de hygiënische inrichting bij de mijnen, waar het baden na den arbeid verplichtend is. Het vü'fde deel aan de bewerking der ruw gedolven kolen, waarbü de kolen, grooter dan 8 c.M. op den leesband uit de hand worden gezuiverd van steenen de gruiskolen, kleiner dan 8 c.M. worden ter zuivering ge- wasschen in golvend water, waardoor de ko len komen te drijven. Als de steenen er uit zün, wordt gesorteerd in trommelzift of op een vlak zift. De gezuiverde en gesorteerde kolen vallen in de bunker. We kregen ook een kijkje op de cokes- fabriek bij de mijn Emma en zagen gruis verwerken tot eierkolen en briketten. Het zesde deel bracht het transport in beeld; zoowel naar en in de bunkerhaven in Amsterdam, bü de locomotief, die onder de bunker werd gereden en bü de klanten, die huisbrand thuis bezorgd krijgen. Na deze film ging nog een rolprent over het gebruik der electriciteit in de keuken bü het bereiden der spijzen, welke film wel willend was afgestaan door de P.Z.E.M, Op de muziek eener gramafoonplaat werd in let terleken zin de lof gezongen der electrici teit voor het koken der aardappelen, het be reiden van vleesch en visch, het bakken en braden in één woord, waarbü het sparen van noodzakeïüke bestanddeelen der verschillende levensmiddelen werd aangetoond. Tot slot werd het fox-movietone-nieuws af gedraaid, dat ons naar verschillende deelen der wereld bracht. V. T. V. De Oude Vriendschap. Onze oudste turnvereeniging gaf Zaterdag avond haar jaarhjksch vastenavond-bal waarbü verschillende mooie prijzen uitgeloofd waren. We hebben een kijkje in de groote zaal genomen, die eigenlijk te klein was voor het groot aantal gemaskerke zoowel als on gemaskerde bezoekers en zooals elk jaar nog hebben we daar verschillende aardige cos- tuumpjes en verkleedingen gezien. Reeds da delijk bü het binnenkomen in de zaal trof ons de leuke groep van amazones -met haar pikeur en het groepje katoutertjes. Het ver leden werd opgewekt door den orgelman, die ons tientallen jaren terugtooverde. Het exo tische element was vertegenwoordigd door het Arabische paar, terwijl „het kaartspel" van den tegenwoordigen tüd gesymboliseerd werd door het bridge-kwartet. De jury, bestaande uit drie dames en twee heeren, welke los van de vereeniging stonden, heeft de prijzen als volgt toegewezen groep le prijs kabouters, 2e prüs Amazonesmooi ste paar Arabisch paar leukste paar Braspenninx en Pijnenburgmooiste dame Geisha leukste dame opoe mooiste heer muziekleukste heerorgeldraaier, terwül aan paar sneeuwpoppen, groepje jockeys en bridge-kwartet ieder een troostprijs werd toe gekend. Na de bekendmaking werd het bal onver droten tot de kleine uren voortgezet. Een autobus-bioscoop. De firma gebr. Van Fraassen alhier heeft in haar nieuwste fraaie autobus, op initiatief van den heer Kruithof te Souburg, een spe ciaal projectie-toestel laten aanbrengen, waardoor het mogelyk is op avondreizen van langeren duur, büv. vanuit Den Haag en Rotterdam of wel van nog verder in het binnenland dan wel in het buitenland gele gen plaatsen, de reis te verkorten en te ver aangenamen met bioscopvoorstellingen in de bus zelf. Een speciaal met de hand be diend projectie-toestel, waarin brandvrüe films worden gedraaid, heeft de mogelükheid geschapen op een achter den bestuurder neer te laten speciaal bewerkt scherm, smalfilms te vertoonen. Een tochtje met de bus, waar bij een folkloristische en een vroohjke Char lie Chaplinfilm werden gedraaid, heeft ons overtuigi, dat deze beelden zoo goed als stil staan. Het is een tot nu toe niet toegepaste wijze om afleiding te geven en het zal zeker de deelname aan deze toehten kunnen be vorderen. Het ligt in de bedoeling van de exploi tanten om hen, die Woensdag deelnemen aan den tocht naar Rotterdam, voor het eerst van deze nieuwe vinding te doen ge nieten. RITTHEM Solisten-concours. Op het Zaterdag te Goes gehouden solis ten-concours van harmonie- en fanfarever- eenigingen in Zeeland zün in de afdeeling uitmuntendheid solisten de volgende prijzen behaald door de heeren P. Meüers, directeur, tuba, 118 punten, le prijs met lof J. Meijers Pz., sax sopraan, 101 punten, le prijs2de afdeeling F. Schout, corhoorn, 98 punten, lo prijs2e afdeeling Duos J. Meijer Az bugle, A. Schout, althoorn, 101 punten, 1ste prijs. OOSTKAPELLE. Inbraak. In den nacht van Vrüdag op Zaterdag hebben ongewenschte gasten, door het ver breken van een ruit, zich toegang verschaft tot de consistorie der Geref. gemeente te Oostkapelle. Er wordt niets vermist.. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. GOES. Gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland Zaterdag werd te Goes gehouden de alge- meene vergadering van de Vereeniging Ge- westelüke Tarwe-Organisatie voor Zeeland, onder voorzitterschap van den heer Iz. P. van de Weele. De exploitatierekeningen over het oogst jaar 1930 en 1931 alsmede de balans per 31 Augustus 1932 werden na bespreking en toe lichting door den voorzitter en volgens rapport der financieele commissie goedge keurd en vastgesteld. Goedgekeurd werd, dat de uitvoering van maatregelen in verband met steun aan de vlasteelt door het bestuur was ter hand genomen. Tevens ging de vergadering er mede ac- coord, dat eventueel de uitvoering van mo gelijk te verwachten steunmaatregelen be- treffenden den aardappeloogst 1932 aan het bestuur der Tarwe-Organisatie wordt opge dragen. Vervolgens werden verschillende regelingen betreffende de uitvoering van de tarwewet nog nader besproken. Ned, Christ Landarbeïdersbond. Zaterdag werd te Goes een drukbezochte districtsvergadering gehouden van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Vertegenwoordigd waren 24 afdeelingen op Zuid- en Noord- Beveland. De vergadering werd gepresideerd door den heer P. Luikenaar te Wolfaartsdük en o.m. bü gewoond door de heeren A. Vin gerling, hoofdbestuurder te Rotterdam, ds. J. Hetebrij te Rilland en A. de Lange, voorzit ter van den Chr. Besturenbond te Goes e.o. De secretaris, de heer J. van der Weele te Nieuwdorp, deelde in zün jaarverslag mede, dat het aantal afdeelingen met 5 is toegeno men en 't aantal leden op Zuid- en Noord- Beveland is gestegen van 773 tot 1210. De rekening sloot met een batig saldo van 147. Hierna hield de secretaris een inleiding over„Onze taak als afdeelings- en dis trictsbestuurders". Spreker toonde aan dat het hoofddoel der organisatie niet is de werkloozenkas, maar het zoeken van het recht op het terrein van den arbeid. De be stuurders hebben in dien strüd leiding te geven. Vele leden moeten in socialen zin nog worden opgevoed. Dat is een moeilijk werk. Daartoe moeten de bestuurders kennis ver werven. Het bondsorgaan moet goed worden gelezen. De vergaderingen moeten goed wor den voorbereid door een bestuursvergadering. Op de vergaderingen moeten onderwerpen v/orden behandeld. De patroons moeten worden bearbeid om een contract af te slui ten. Wij willen geen klassenstrijd maar overleg. De afdeelingen moeten niet aan politiek doen. maar de leden moeten worden gewezen op hun politieke plichten. Zü moe ten lid worden van een kiesvereeniging en daar hun invloed laten gelden. Tenslotte wees spreker op de taak van het districts- bestuur, vooral wat betreft de loonactie en het sluiten van een contract. 's-HEER ARENDSKERKE. Eervol ontslag verleend als burgemeester. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 April a.s., op zajn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr, H. E. Lewe van Nijestein, als bur gemeester der gemeente 's-Heer Arendskerke, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem in die betrekking bewezen. BRESKENS Het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. In de Sumajo-bioscoop te Breskens werd voor vele belanghebbenden en belangstellen den de propagandafilm voor het werk van bet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart vertoond. De film bestaat uit drie deelen Het eerste deel geeft een beeld van het oude bedrijf het zeilvaartuig, dat echter steeds meer alt den tijd raakt en plaats moet maken voor het moderne bedrijf schepen met mecha nische kracht. Het tweede deel is gewüd aan het vakonderwijs op de binnenvaartscholen. Men ziet de jonge schippers op de scholen en de wijze, waarop zij les krijgen in het opstellen van scheepsverklaringen, splitsen en knoopen, het betonningsstelsel, enz. enz, Het derde deel geeft een overzicht van de wüze, waarop de directeuren en leeraren de binnenvaartscholen des zomers in him va- canties aan boord van het instructievaartuig „Prins Hendrik" zelf les krijgen om gedu rende de wintermaanden allen volgens een zelfde systeem en volgens een uniform leer plan onderwijs te kunnen geven. Veel is reeds voor de schipperskinderen gedaan, heel veel zal nog gedaan moeten v/orden om alle kinderen onderwijs te kun nen laten volgen. Op zeer bevattelijke wijze gaf de heer De Jong uit Amsterdam een overzicht van het werk van het fonds en deelde o.a. mede dat naar alle waarschünlijkheid ook te Breskens een vakschool zal opgericht worden. SCHOONDIJKE. Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een schrijven van dr. Lamen, dat hü zijn benoeming tot gemeente-geneesheer heeft aangenomen. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld op 252. Besloten werd tot aankoop van een woon huis voor den nieuw te benoemen gemeen teveldwachter en in verband daarmede de begrooting voor 1933 gewijzigd. De heer G. W. Wildschut werd benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aan D. Kotvis werd met ingang van 15 April a.s. eervol ontslag verleend als markt meester en bode. SAS VAN GENT. Stijgende werkloosheid. In het Zeeuwsch-Vlaamsche industriegebied zijn in verschillende fabrieken talrijke ont- sdagen gevallen. Te Sas van Gent zijn in de groote spiegelglasfabriek der maatschappij „St, Gobain" ongeveer 80 arbeiders ontslagen, hoofdzakelijk buitenlanders. In verband met de ernstige crisis in de glasnijverheid wordt de algeheele sluiting dezer fabriek, waar ettelijke honderden ar beiders werken, niet buitengesloten geacht. De overgroote meerderheid dezer werknemers is echter afkomstig uit de Belgische grens dorpen. Spreekbeurten dr. H. Colijn. Naar wij vernemen zal dr. H. Colyn ook in Zeeland enkele spreekbeurten vervullen. Op een nader te bepalen datüm (vermoede- lük in de tweede helft van Maart) zal de heer Colijn optreden te Goes en te Zierikzee. De katholieke Kamerzetel voor Zeeland. In een te Ter Neuzen gehouden vergade ring van katholieke kiezers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd, naar 't „Dagbl. van Noord-Brabant" meldt, de volgendemo tie aangenomen De Zeeuwen in een gecombineerde verga dering te Terneuzen bijeen, en besprekende het resultaat der samenwerking van de kieskringen Den BoschMiddelburg, geven met diepe teleurstelling, om niet te spreken van verontwaardiging, lucht aan hun ge krenkt rechtsgevoel, die door 't niet-veillg stellen van den Zeeuwschen Kamerzetel in hen zijn opgeroepen, en vragen hun Bossche broeders, waarmee zij behooren samen te gaan bü het uitbrengen van hun stem op de proefstemming op 5 Maart as., samen met het Zeeuwsche kiezersvolk, ook hun stem uit te orengen op een candidaat voor Zeeland, die immers door dezelfde combinatie Den Bosch—Middelburg in de afgeloopen 4 jaar, waardig gekeurd werd een verkiesbare plar/ts in te nemen op de BosscheZeeuwsche fyst en besluiten deze motie ter kennis te bren gen van de pers. Na afloop van deze vergadering werd een tweede vergadering gehouden waarop beslo ten werd om te komen tot oprichting van een kies-comité voor de can&icfcatuur van het aftredend Tweede KamerM Em. Lockefeer. Ter vergadering constitueerde zich eenvoor- loopig comité, dat op zeer korten termün trachten zal tot een. definitieve samenstel ling te geraken, 'Waarvan mededeeling zal geschieden aan het Rijkskieskringbestuur Middelburg. Inbraak. Zaterdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de fa briek in meelproducten van den heer J. B. Scholten aan de Brouwersgracht te Amster dam. Naast de fabriek staat een leeg huis. Vermoedelijk hebben de ongewenschte be zoekers een ladder tegen dat hvis gezet en een ruit op de bovenverdieping stuk geslagen. Zoo konden zij in het leege huis komen. Over het dak bereikten zü de fabriek, welke zü door een zolderluik binnendrongen. Zij gin gen naar de eerste verdieping en maakten daar een gat in den vloer, waardoor zü zich lieten zakken naar het kantoor, dat beneden ligt. Zij hebben kasten en bureaux gefor ceerd en zich toegeëigend ongeveer ƒ300 aan gouden en zilveren voorwerpen, die voor ca- deaux waren bestemd. De daders zijn ont komen. Eerst een roofoverval, daarna een brand. Zater dagavond omstreeks elf uur is brand uitge broken in de bakkerij van den heer J. La- ninga aan de Drentsche Hoofdvaart in de gem. Vries gelegen, waar in den nacht van 15 op 16 October 1.1. een roofoverval heeft plaats gehad. De bakkerij en het woonhuis werden totaal door de vlammen verwoest. Een uur voordat de brand was uitgebroken, hadden de heer en mevrouw Laninga het huis verlaten. Een aangrenzende schuur kon, daar de windrichting gunstig was, behouden blijven. Verzekering dekt de schade. De po litie stelt een onderzoek in. Ongelukken. In de Marnix- straat te Amsterdam is een 5-jarig jongetje door een vrachtauto overreden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het kind aan zy'n verwondingen overleden. Te Ooster beek is een auto met snelle vaart tegen een met een paard bespannen wagen gereden. De chauffeur kwam onder het paard terecht en werd vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Een 22-jarige bakker is bü Horst op den Venloschen weg met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. Hij moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau-mijn te Heerlen is een münwerker onder vallend gesteente geraakt. Op weg naar de verbandkamer is de man overleden. Op het emplacement van het station Holl. Spoor d. 's-Gravenhage is een 40-jarige rangeerder bij zijn werkzaamheden met een voet in een wissel bekneld geraakt. Het noodlottige gevolg hiervan is geweest, dat de man door een rangeerlocomotief is overreden. Zwaai- gewond en in uiterst zorg- wekkenden toestand is de ongelukkige naar een ziekenhuis overgebrr iht. Een arbeider is aan de haven te Doesburg met een pot kokend pek gevallen, waardoor hij zware brandwonden opliep. In ernstigen toestand werd hü naar een ziekenhuis vervoerd. Op carnavalsavond begaf de heer L. B., wo nende in de Havenstraat te Maastricht, zich met een brandende sigaar te bed. In het bed is brand ontstaan. B. werd met brandwonden overdekt en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd, alwaar hij in den afgeloopen nacht aan de opgeloopen brandwonden is overleden. Een 2-jarig meisje te Sliedrecht kreeg een olienootje in het keelgat, aan de gevolgen waarvan het kind gestikt is. Een 29-jarige vrouw te Amsterdam, die in nacht gewaad behulpzaam was bij het aankleeden van baar kinderen, is daarna bij het kam men van heur haren te dicht bij de bran dende kachel gekomen, met het noodlottig gevolg, dat haar nachtjapon in brand raakte. Gillend van angst en pijn is de ongelukkige naar het trappenhuis geloopen waar toege snelde burén eeh deken over haar heen wier pen en de brandweer waarschuwden. Hét slachtoffer, dat over het geheele lichaam met brandwonden overdekt was, werd over gebracht naar een ziekenhuis, alwaar zü kor-%

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1