1000 500 300 150 100 25 TAFELGARHITUREH VRIJDAG 24 FEBRUARI EERSTE BLAD Een der nieuwe HAKA PRODUCTEN No. 47 71e Jaargang 1^32 f Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen SEN PROVINCIENIEÜWS S. WIENER Co Coöp. De Broederband U.A. BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent, Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 -5regels tl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verpachting van standplaatsen op de kermis. Bij de gehouden verpachting van stand plaatsen op de kermis alhier, te houden van 18 tot en met 23 Juli 1933, zijn door Burg. en Weth. de perceelen als volgt gegund Voor auto-skooter aan F. Robbe-Janvier voor 810emotiebaan, steilwand en cater- piller, aan gebr. Hommerson resp. voor f 740, f 655 en 350 lunapark aan P. Janvier voor 227 kinder-racebaan aan Adr. Huijgens voor f 105.05 luchtschommel en fietsmolen aan Alb. Hinzen, resp. voor f 150 en 125 twee schiettenten aan P. M. D. Morgan voor 151wafelkraam aan wed. M. Visser voor 50twee zuurkramen aan J. en H. Visser vcor f 130 Deensche hoogvaart aan K. Ap pel voor 101circus aan Van Bever voor 500 fotografietent aan gebr. S. de Winter voor 30wafel- en poffertjeskraam aan Corns, de Haan voor f 80 palingkraam aan mej. H. Warnar voor 37.50 paling- haam aan K. Warnar voor 12.50 paling- kraam aan mej. G. Reijntjes voor 10 twee vliegbomsporten aan H. M. Vale voor 315 oefenspel aan C. van de Wijngaard voor 140oefenspel aan J. Lahnstein voor 210 gebakkraam aan wed. C. J. Evertsen voor 225 gebakkraam aan A. Leemhorst- Harms voor 160twee gebakkramen aan Corn. Janvier, resp. voor 52 en 48 suiker- it-kraam aan P. Bos voor 104 suiker- üougat-kraam aan J. M. van Gastel voor f62 suiker-nougat-kraam aan G. Theuns t«r f 75 slagmachine aan A. Hendriks voor 30; zweefmolen aan Hub. Tennissen voor /100. De totale opbrengst bedraagt 5795.05. De man zonder manieren. Concertgebouw. Bovenstaande comedie in 3 bedrijven van John c. Thombuch, in de knappe vertaling van Enny Molsde Leeuwe, ging gisteren avond voor een goed-gevulde zaal. Hoeveel van berouw en spijt, over hande lingen of daden in den „grooten" oorlog voltrokken, zullen een zoo bly-eindigend slot hebben, als het tijdens den veldtocht gesloten huwelijk van Florence Lanham En met deze woorden staan we dadelijk midden in het spel. We volgen de pogingen, aangewend door een tweetal pretendenten raar haar hand, die echter falen op het ge heime huwelijk met den, naar Florence's meening, gesneuvelden Sem Mc Ginnis. Deze laatste, voortreffelijk gespeeld door Pierre Mols, met zijn, in schijn onbeduidende ge- maar in wezen werkelijk onbeschofte manieren, geeft in het eerste bedrijf een schitterend staaltje van climax te bewon- n. Zijn ongemanierdheid, die in het te pel met Florence, een pracht-creatie van Enny Molsde Leeuwe, zich uitte in het optrekken der broek, het ongegeneerd weg werpen van lucifers en dergelijke schijnbaar bijzonderheden, culmineerde in de slotwoorden van het eerste bedrijf. Hij is aangenomen ais butler ten huize van Flo rence's vader en spreekt in die hoedanigheid woorden, die als een bom in dit deftige sin neerploffendames en heeren, de rats staat op tafel. Zoo mogelijk nog grooter is „would-be" onbeschoftheid, als hij, na zijn manier van zich wreken op den man, 2 hem zijn vrouw wil ontfutselen, door nl. het bord met soep te laten vallen op diens nig, als woorden van verontschuldiging uit spreekt „Vraag wel excuus, maar er is nog meer soep in de keuken". Hoe scherp steken hiertegen af zijn trots op zijn vader, den besten schoen-„lapper" van New-Yersey, en öe hooghartige afwijzing van het reuzen- als ingenieur, hem aangeboden door Hgrt, den industrieel. Hoe zeker x>nt hy zich van zijn zaak, als Pierre Mols s bewering uit, dat hij een jaar honorarium ^rwedt, dat Flonrence niet zal trouwen sis hy er niet bij is. Het derde bedrijf geeft verwachte ontknooping in een schitte- <1 samenspel van Pierre Mols, Enny Mols "-de Leeuwe en Betty GritVink, die, als aanstaande vrouw van den ex-kapitein, 't ware den stoot geeft in de goede rich- j'big aan de, inwendig nog steeds op den topitein-lngenieur-butler verliefde zijnde Florence. Het spel is gedragen door Pierre Mols en öuiy Molsde Leeuwe, maar daarnaast de andere medewerkenden niet wor den vergeten, Billy Oarkwright, getypeerd •°°r Theo Vink, den ex-luitenant, die met jfcneraai Mc Inerny, wiens rol vertolkt werd Joh. van de Water, welke twee een wedijverende flirt met Florence hebben. Atie Crock gaf in haar dubbele rol van Nora en van piccolo in Hotel Grunewald aardig spel te zien, terwijl Ada van Duyl, als type van dame uit den deftigen stand, zich goed weerde, die als een blad aan den'boom ver anderde, toen ze bemerkte, dat haar „butler" kapitein was geweest in den grooten oorlog. Vermelden we ten slotte nog John Timrott, die den vader van Florence, zoowel als dien van den „man zonder manieren" speelde, dan zijn alle personen gemeld, die ons gisteren avond zoo kostelijk hebben geamuseerd met hun vlot en natuurlijk spel, dat ze herhaalde malen beloond werden door applaus-saivo's. Een dubbel woord van lof verdient wel de vertolker der hoofdrol, om de manier van ensceneering en de regeling van alle bijzon derheden, waardoor hij gezorgd heeft voor een omlijsting der handelingen in het juiste milieu. Schecpvaartberichten. Het Noorsche motorschip „Tourcoing" van Gothenburg bestemd naar Antwerpen, heeft hedennacht in de Biezelingsche Ham aan den grond gezeten. Het schip is later vlot ge komen en heeft daarna de reis voortgezet. MIDDELBURG. Ontvanger der registratie en domeinen. Ingetrokken is de verplaatsing van den ontvanger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypotheken het kadaster en de scheepsbewijzen, W. Ritman, van het kantoor der registratie no. 2, domeinen en hypotheken te Middelburg, naar het kantoor der registratie, domeinen en hypotheken te Gorinchem. Rijksarchief in Zeeland. Een aanvang is gemaakt met het beschrij ven van de domeinrekeningen, ordinaris en extra-ordinaris van de Zeeuwsche reken kamer, voor zoover deze betrekking hebben op Beoosten-Schelde. Verschenen is de in ventaris der rechterlijke en notarieele ar chieven van 1811 tot 1838 en van 1796 tot 1842. De archieven van den burgerlijken stand in Zeeland van 1796 (1811) tot 1842 zijn beschreven. Aan het prefectuurarchief werd geregeld gewerkt. Van de genoemde ar chieven behooren verschillende tot de aan winsten. Bovendien werden verschillende pa pieren van de familie Van Citters verkregen, benevens het huisarbeid der familie De Jonge, ten slotte het archief van den rijks waterstaat. R. L. Houwink f Op 78-jarigen leeftijd is te Zeist overleden de heer R. L. Houwink, die van 1899 tot 1911 adjunct-inspecteur der posterijen en telegra fie te Middelburg is geweest. De heer Houwink is later directeur gewor den van het postkantoor te Groningen en daarna te Utrecht. KOUDEKERKE. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van gemeenteveldwach ter te''t Zand, gemeente Koudekerke, hebben zich niet minder dan 132 sollicitanten aange meld. BRESKENS Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Donderdagavond hield de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar algemeene jaar vergadering in de Wilhelmina-bewaarschool. De rekening over 1932 werd vastgesteld met een batig slot van 16. Aan het jaarverslagis het volgende ont leend Het aantal leden bleef vrijwel stationnair. Het bezoek aan het strand was aanmerkelijk grooter dan het vorige jaar en als gevolg daarvan werd van de badhokjes meer gebruik gemaakt. De gehouden feesten mogen ge slaagd genoemd worden de vischvijvers wer den voor de hengelaars opengesteld de duin huisjes waren het geheele seizoen verhuurd en het ^antal strandhuisjes vermeerderde met pl.m. 10. Ziedaar wel heel beknopt weerge geven, hetgeen in de vereeniging voorviel. Uit bovenstaande regels zou het bestuur de conclusie kunnen trekken, dat Vreemdelin genverkeer in het afgeloopen jaar goed heeft gewerkt. Hoe graag het bestuur met tevre denheid op zijn arbeid zou willen terugzien, het kan dat echter niet. Daarvoor heeft het in 1932 met te veel' moeilijkheden te kampen gehad, heeft het te veel tegenslagen moeten overwinnen. In détails te treden gaat feite lijk buiten dit bestek, maar het lijkt ons noodzakelijk op twee punten de aandacht te vestigen. Wij noemen dan in de eerste plaats de ZEER V00RDEELIGE RUSSISCH HAN0GEBGRDUUR0E ZUIVER LINNEN ZIE ETALAGE. MIDDELBURG duinenkwestie. Over deze zaak is in de ver gaderingen van het gemeentebestuur en. van den polder Oud en Jong Breskens reeds zoo veel gesproken, dat het weergeven van deze besprekingen, voorzoover Vreemt elingenver- keer bekend, bij haai slechts een gevoel van wrevel zou opwekken. Onze vereeniging kon slechts en heeft dan ook in deze zaak een passieve houding aangenomen De vruchten heeft zij in 1932 geplakt. Het waren wrange vruchten. Want juist bij het .anbreken van het badseizoen waren de bovengenoemde be sprekingen op het doode punt, met gevolg, dat ons de beschikking over het strand werd ontzegd. Dank zij de bemiddeling van den Commissaris der Koningin kregen wij voor één seizoen en tegen een vergoeding van 100 het strand in 1 uur. Doch voor de dui nen bleef de toestand ongewijzigd. Verschei dene aanvragen voor grcrid 'in erfpacht bon den niet in behandeling worden genomen, hetgeen bouwplannen te niet deed gaan. Eind 1932 nam het gemeentebestuur definitief het besluit om de duinen op de door het Waterschap gestelde voorwaarden niet over te nemen. Er blijft nü voor onze vereeniging niets anders over dan zelf met het polder bestuur Le onderhandelen. Laten wij hopen, dat uit de te houden besprekingen voor onze vereeniging iets goeds zal voo-tvloeien. En in de 2e plaats wijzen wij op de wei nige steun van de ingezetenen, c.q. de nering doenden. Slechts enkele van hen gaven van hun belangstelling in Vreemdelingenverkeer blijk door een dotatie te verleenen. Slechts enkele. En toch profiteeren de neringdoen den in ;'e allereerste plaats van hetgeen door V.V.V. tot stand wordt gebracht. Waarom helpen zij dan de vereeniging zoo weinig Laten zij toch bedenken, dat de bestuurs leden, zonder persoonlijk voordeel te beoogen, in het belang van de gemeenschap werk zaam zijn. Het bestuur kan niet steeds op denzelfden voet blijven voortgaan, als het niet financieel gesteund wordt. Wie kunnen dat beter doen dan zij, naa? wie de bereikte financieele voordeelen direct toevloeien Voor de Breskensche neringdoenden geldt ook hier „De kost gaet voor de baet". Met vreugde kan evenwel gewezen worden op een jonge Breskensche vereeniging, de zwemvereeniging „Scheldestroom". Deze ver eeniging heeft in de luttele maanden die zij nog maar bestaat, getoond veel levenskracht te bezitten. Met belangstelling heeft dan ook ons bestuur haar werkzaamheden gadegesla gen en haar zooveel mogelijk geldelijk ge steund. Op een prettige samenwerking kun nen wij terugzien en mogen wij voor de toe komst ook vertrouwen. Ten slotte wil ik nog even de aandacht vestigen op de plannen tot oprichting van een gewestelijke vereeniging voor vreemde lingenverkeer. Aan Cadzand komt daarvoor de lof toe. Geen gemeentelijke grenzen meer, die ons als het ware het gebied omlijnen, waar wij werkzaam moeten zijn. Nu voor oogen houden, dat het exploiteeren van de geheele Zeeuwsch-Vlaansche kust in ons al ler belang is. Vreemdelingen letten niet op de onzichtbare lijnen, die de gemeenten scheiden, zi, trekken daarheen, waar zij de meeste bevrediging vinden. Laten wij onze kust als een verlengstuk van de Belgische beschouwen. Laten wij eendrachtig met Cad zand en de overige in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde V.V.V.'s samenwerken, het zal het geheel ten goede komen en Bad Breskens zal er wel bij varen. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredenden, mevr. Ramaker en de heeren De Hullu, Le Bleu en De Thouars, terwijl in een vacature voorzien werd door de benoeming van mevr. Termeulen. De voorzitter zette uiteen her> thans de 2c Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs er voor staat: Veel voorbereidend werk is reeds gedaan en de organisator is thans druk bezig met het yerhuren van standruimte. De beurs zal ge houden worden in vaste gebouwen, welke in totaal een oppervlakte van. pl.m. 2000 M2. beslaan. Verscheidene leden vroegen nog inlichtin gen, welke door den voorzi.ter verstrekt werden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een kerkgebouw voor de Ger. Gem. Er bestaan reeds lang plannen voor den bouw van een kerk voor de Ger. gemeente alhier. De „Banier" meldt thans dat deze plannen eerlang ten uitvoer zullen worden gebracht. De kerk wordt gebouwd op een terrein op den hoek van den Singel en De Lanoystraat. Het gebouw zal 260 zitplaatsen bevatten. De bouw is opgedragen aan den heer C. de Jonge alhier. Een Getulgenlsavond. Te Goes vindt Woensdag 8 Maart (Biddag) een openbare „getuigenisavond" plaats met als sprekers ds. J. B. Th. Hugenholtz, secre taris van „Kerk en Vrede", te Ammerstol, onderwerp „Kerk en oorlog", en ds. H. C. Touw, Ned. Herv. predikant te De Kaag bij Leiden, onderwerp „Evangelie en vredesbe weging". Goede Vrijdag. Uit Rome meldt men, dat er groofce kans is, dat dit jaar de Paus in overleg met de overheid in Italië aldaar den Goeden Vrijdag als staatkundig erkende Christelijke feestdag, welke dan geheel als een Zondag gevierd zal worden, zal afkondigen. Het „heilige jaar" biedt tot dit voornemen de gereede aanlei ding. Uiteraard zal de afkondiging van den Goeden Vrijdag als Christelijken feestdag voor de geheele Roomsch-Katholieke wereld bestemd zijn en misschien in vele landen, ook door sympathie onder Protestanten, het ook tot algemeene erkenning kunnen brengen, ook in ons land. Examens. Voor het examen als voorloopig machinist is geslaagd de heer F. R. van Rosevelt, leerling van de De Ruyterschool. Nog is voor dit examen geslaagd de heer H. A. Steün te Middelburg. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken: Overtreding motor- en rijwielwetA. H. F. M. v. R., 41 jaar, handelaar te Terneuzen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, ƒ50 of 1 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden, bemvens betaling van schadevergoeding tot een bedrag van 18.50. J. B. W., 20 jaar, slager te Terneuzen. Be vestiging va., het vonnis waarvan hooger be roep met uitzondering van de straf, ƒ25 of 10 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar, voorwaardelijk en betaling van schadevergoeding tot een bedrag van 30.35. Overtreding jachtwetA. T., 30 jaar, klompenmaker te Heinkenszand. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 20 of 10 d. h. en verbeurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer, bij niet inleve ring te betalen 10 of 5 d. h. Overtreding motor- en rijwielwetJ. F., 40 jaar, opticien te Kruiningei.. Bevestiging van de vonnissen waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 5 of 5 d .h. en 7.50 of 5 d. h. W. G. v. d. P., 19 jaar, chauffeur te Ter neuzen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf. 15 of 10 d. h. en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 maand. Overtreding tarwewetP, de V., 33 jaar, graanhandelaar te Hontenisse. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 50 of 10 d. h. met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen tarwe. Goederen onttrekken aan faillissement P. D., 31 jaar, smid te Nieuw- en St. Joos- land. 3 maanden gevangenisstraf voorwaar lijk. Meineed J. M. B., 25 jaar, bloemist te Goes. 1 maand gevangenisstraf. Doodslag te Oss. Voor de rechtbank te 's-Bosch heeft gis teren terecht gestaan de 30-1arige koopman L. v. d. E. te Oss, ter zake, dat hy op 29 December 1932 opzettelijk J. van Dijk te Oss met een revolver heeft doodgeschoten. Verdachte verklaarde niet te weten, hoe hij tot zijn daad was gekomen. Hy had Van Voor gesprongen en ruwehuid 18 CENT per doosje Dijk gevraagd niet meer bij zijn vrouw te komen. Zijn vrouw ging eenige dagen weg, doch toen zij terug was, kwam Van Dijk ook weer. Deze heeft hem geslagen en verdachte raakte er door overstuur. Het is best moge lijk, dat hij toen geschoten heeft. Na het getuigenverhoor eischte het O.M. terzake van doodslag 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verboden prikplank. Voor de rechtbank te Haarlem stond 14 da gen geleden' terecht een Amsterdammer, die te Haarlem eenige prikplanken geplaatst had, en deswege geverbaliseerd werd, wegens over treding der loterijwet. De kantonrechter meende dat zulk een plank geen „puzzle" was en veroordeelde den koopman tot twee boeten, van 30. In appèl eischte de officier van justitie bevestiging van het vonnis. De rechtbank dacht er anders over en sprak verdachte vrij. MARINE EN LEGER Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" wordt 13 Maart, onder bevel van kapitein ter zee J. s. C. Olivier, in dienst gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse C. C. J. Schalkwijk, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd en wegens ziekte op non-activiteit ge steld, is in actieven dienst hersteld en ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. By Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de luitenant-kolonels J. E. Snellen van Vollen hoven, commandant van het 6e regiment in fanterie, G. J. C. Zimmermann, van den staf der IHde infanterie-brigade en D. J. Gorter, van den staf der IHe infanteriebrigade zyn benoemdbij den generalen staf tot luitenant-kolonel, de majoor A. R. van den Bent, van dien staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf by het dienstvak der intendance, tot luitenant-kolonel-intendant, de majoor-intendant W. Schutte, van dat dienstvak, hoofd der Vie afdeeling van het departement van defensiebij het wapen der infanterie tot luitenant-kolonel, com mandant van het 6e regiment infanterie de majoor F. II. Warnsinck van het regiment wielrijdersby het reserve personeel der landmacht, tot reserve-luitenant-kolonel bij den staf der Vile infanteriebrigade, de re serve-majoor E. C. A. Lazonder van het 20e regiment infanterie. EEN ONDEHOUD MET HITLER, Wolff meldt uit BeriynRykskanselier Hitier heeft den Beriynschen correspondent van de Associated Press een interview toe gestaan over de huidige politieke en econo mische problemen. Adolf Hitler verklaarde o.a.„U vraagt mij, of ik nog steeds sta op het in 1931 door my ingenomen standpunt aangaande het betalen van de particuliere schulden aan het buitenland. Ja, evenals toen ben ik nu van meening, dat deze on- voorwaardeiyk moeten worden betaald men moet evenwel niet vergeten, dat het betalen van schulden niet alleen een kwestie van willen, doch ook van kunnen is. Ook is het zeer onverstandig, een schuldenaar te ver nietigen alvorens hy heeft betaald. Ten aanzien van de maatregelen tot be scherming van den landbouw, zeide Adolf Hitler, dat deze niet genomen zyn om bui- tenlandsehe producten uit het land te we ren, doch om den Duitschen boer, die bijna te grond gaat, afdoend- te helpen In zake arbeidsplicht gaf Hitier slechts zyn persooniyke meening te kennen. Als nationaal-socialist ziet hy in den algemee- nen arbeidsplicht een middel om de hoog achting voor den arbeid aan te kweeken. ,Onze jeugd moet leeren, dat arbeid den mensch adelt", zoo verklaarde hy. In verband met het leger verklaarde de rijkskanselier„In 1919 verlangde men plotseling van Duitschland een beroepsleger, de militie moest worden afgeschaft. Thans eisch$ men plotseling weer de instelling van

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1