1000 500 300 150 100 25 eerste blad 'Tmv" No. 45 71e Jaargang -1933 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 22 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen rationalisatie van steun. STADS- EN PROVINCSENÏEUW S J^fst vm Vrouwen! AKKER.CACHETS kerk- en sch001nieuws l a 12.55 13.39 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen Gesteld eens, zoo peinsden we onlangs, dat van huis trokken met een pikhouweel, spa, b\jl en tentmateriaal, om op de Veluwe goud te gaan delven. We stellen ons voor, dat vriend en maagd eens hartelijk zouden lachen, maar dat zij, als ze merkten, dat het ons ernst was, tenslotte de hulp zouden in roepen van een of anderen phychiater, die na een kortstondige observatie ongetwijfeld een briefje zou onderteekenen en afgeven „goed voor opname in een tehuis voor geesteszie ken". En tóch gelooven we, dat tienduizenden in ons land dwazer dingen doen dan wij een oogenblik bepeinsden. Wie goud gaat delven op de Veluwe, zal na een jaar niets hebben gewonnen, maar tenslotte ook niets hebben verspeeld. Er zijn echter vele menschen, die zich aanstonds door het voorjaar zullen laten ver lokken om de spade weer in den grond te steken, den bodem te gaan bemesten en er duur zaad aan toe te vertrouwen. Ze laten wieden en sproeien, schermen en dekken, binden en uitdunnen. En tenslotte oogsten ze en voeren ze hun productie naar de markt of veiling, waar ze de helft of minder, dikwijls in het geheel niets terugontvangen van hetgeen ze voor de productie hebben uitgegeven. Doen ze eigenlijk niet verstandiger met goud te gaan delven, althans zoeken, op de Veluwe Neen Want wie goud zoekt in Neder land - schen bodem, wordt als zwakzinnige opgeslo ten, uitgezonderd de mystieke madame Sylvia dan. Maar wie met duur geld produc ten kweekt, welke niet noodig zijn, kippen fokt, welker eieren geen waarde meer heb- in, varkens mest, voor welke geen afzet meer is, die worden naar mate ze te veel produceerden, door de gemeenschap gesteund. Zulke steun kon er mee door en was ge wettigd, toen men nog kon aannemen, dat de crisis van betrekkelijk korten duur zou zijn, maar thans, nu we van jaar tot jaar en eds meer hopeloos, wachten op het econo misch herstel, nu wordt het tijd, dat we min der gaan denken, hoe we de komende betere conjunctuur zullen intreden, dan aan de vraag, hoe we ons in de crisisjaren aan de crisisomstandigheden zullen hebben aan te Steun aan noodlijdende bedrijven zal voors hands noodig blijven, maar steun voor over productie is roekeloos weggeworpen geld. De overheid steunt velerlei takken van nij verheid tarwebouw, tuinbouw, zuivelproduc- tie, veeteelt enz. Veelal geschiedt dat in ver houding tot het aantal geproduceerde stuks, liters of ponden. Dat nu houdt juist de pro ductiebeperking tegen, welke tot een prijs herstel, dus tot een loonende productie zou hunnen leiden. Nu het duidelijk is, dat onze export door nieuwe Duitsche invoerbelemmeringen sterk zal worden teruggedrongen, klemt het temeer, dat de bedrijfssteun, door de regeering ver leend, rationeeler d1ent te worden opgezet. regeering zou een planmatige productie hunnen bevorderen door te doen begroofcen. hoeveel noodig zal zijn en door dan alleen voor de productie van die benoodigde hoe veelheid steun te verlangen. Dat zou dan te vens voeren tot een prijsherstel, welke gelei delijke vermindering van steun mogelijk maakt. Zulke rationalisatie van den steun behoeft de individueele vrijheid niet aan te tasten. Daten we hetgeen we bedoelen, met een voor beeld verduidelijken. Wanneer in ons land momenteel te veel eren zouden worden geproduceerd en de elerprijs daardoor tot beneden kostprijs zou z^n gedaald, dan zou de regeering door bijv. toeslag te geven op de verkochte eieren, daarmee niet meewerken aan een productie vermindering. Door de pluimveeteelt slechts toe te staan en door een eiertoeslag te steunen aan Personen, die het bedrijf een zekeren tijd eeds uitoefenden en aan dezen den plicht tot eperking van hun pluimveestapel op te leg gen (zóó iets gebeurt momenteel met de var- jenswet ten opzichte van de veehouders), be perkt ze de individueele vrijheid op o± onge- *enschte wijze. aw!? 26 echt€r de Pluimveeteelt alsmede den ven 1 laat' maar £evestiSde bedrij- van wU steunen vo°r een zeker percentage d normaal geëxploiteerde aantal hoen- v zou aangenomen, dat de pluim- ziin °P ZiCh Z6lf niet meer rendabel 2011 een productiebeperking worden ver kregen, welke tot geleidelijke vermindering van steunbehoefte en algemeene aanpassing aan de crisisomstandigheden zou leiden. Er zit thans over het algemeen te weinig systeem in de organisatie van steun aan be drijven. Er wordt maar raak gefokt en geteeld en daardoor worden de te lijden verliezen straks weer door overheidssteun te dekken onnoodig opgevoerd. Een ieder voorziet, dat de crisis nog lang zal duren en de overheid het ten slotte niet zal kunnen volhouden om op ruime schaal noodlijdende bedrijven te steunen. Welnu, laat die steun dan zoodanig worden opgezet, dat er een gezonder bedrijfsleven door wordt geschapen. De steun bevordere een planma tige productie. Een waarschuwing aan vreemdelingen. De commissaris van politie, hoofd van po litie ingevolge de Vreemdelingenwet, verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het navolgende Alle naar Nederland komende werkzoeken de meisjes van vreemde nationaliteit, o.a. dienstboden, moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort, zoo noodig van een geldig visum en mede van een door de(n) betrokken werkgever (geefster) afgegeven en ondertee- kende verklaring, waaruit duidelijk blijkt, dat (naam en voornamen van het meisje) bij (naam en voornamen en duidelijk adres van de(n) werkgever of (-geefster) op (datum) in dienst is getreden (of zal treden) als(aard der betrekking) Dit is ook van toepassing voor diegenen, die reeds in Nederland in betrekking zijnde, voor korten tijd met verlof naar liet buiten land zijn vertrokken en wederom terugkeeren. Deze verklaring behoort voorzien te zijn van een onderschrift door het betrokken hoofd van politie ter plaatse, waaruit blijkt, dat de daarin genoemde werkgever of -geefster inderdaad als zoodanig bij hem bekend is. Een gelijksoortige verklaring met onder schrift behoort mede te worden gevorderd van naar Nederland komende werkzoekende dan wel van verlof terugkeerende, reeds hier in betrekking zijnde mannen van vreemde nationaliteit. De betrokken vreemdeling (e) is verplicht binnen 4 X 24 uur nè, aankomst in de ge meente van bestemming deze verklaring bij het hoofd van politie ter plaatse in te leveren. Zonder opgemelde verklaring zullen deze vreemdelingen door de grensautocriteiten niet in Nederland werden toegelaten. Nadere inlichtingen daaromtrent worden verstrekt aan het bureau van politie alhier. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen, van de plechtigheden bij het 70-jarig bestaan van het Tehuis voor Oud-Indische militairen te Bronbeek. Een mooi stemmingsbeeld uit Brabant op een laten winterdag.Het laatste bedrijf van de Indische tentoonstelling te 's-Gravenha- gede instorting van het hoofdgebouw. Twee opnamen van de tewaterlating van het Noorsche stoomschip „Tricolor" bij de Ned. Scheepsbouw-Maatsctoappü te Amsterdam. Intocht van Prins Carnaval te Groningen. De werkzaamheden aan dé brug over het Merwedekanaal. Het weggedeelte tusschen de Oude Schie en het verbindingskanaal wordt doorgegraven. Portret van mr. H. Viotta, oprichter van de Wagnervereeniging, dezer dagen overleden. Jaarvergadering Neder 1. Jongelingsverbond in Zeeland. Het Nederlandsch Jongelingsverbond hoopt op Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei a.s. in hotel Brttannia alhier zijn 80e jaarvergade ring t, houden. Deze oudste Prot. Christelijke Jeugdorga nisatie werd opgericht in 1853 en .telt thans 44.000 jonge menschen. Deze zijn verdeeld over 802 afdeelingen met 19.000 leden boven de 17 jaar, 535 jongerenclubs met 14.000 leden van 12—17 jaar, een aantal kinderkerken en Zondagsscholen met 11.000 leerlingen. De laatste jaren werden de jaarvergaderin gen bezocht door ca. 3500 leden, uit alle oorden van ons land. Leger des Heils. Het Leger des Heils, Gravenstraat 8, or ganiseert morgenavond een tableaux- en jeugdherinneringsavond. Reeds eerder wer den zulke avonden gehouden en was een flink publiek opgekomen. Er wordt naar gestreefd een prachtige serie voorstellingen te géven en de leider twijfelt ook niet of het program zal algemeen voldoen. De toegangs pas is zoo laag mogelijk gesteld, opdat iedereen kan profiteeren van dezen bijzon deren avond. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Wü ka vonden. Maandag 27 Februari zullen door de pre dikanten der Ned. Herv. gemeente alhier weder wij ka vonden worden gehouden. De plaatsen waar deze avonden plaats hebben en het onderwerp dat de predi kanten zullen behandelen/ worden in ach terstaande advertentie vermeld. MIDDELBURG. Het nieuwe garnizoen. Het nieuwe garnizoen, dat het thans te Middelburg aanwezige zal vervangen, zal op Zaterdag 1 April, des morgens te 11 uur per trein daar aankomen. Naar wij vernemen zijn plannen in voorbereiding om de mili tairen eenigszins feestelijk in te halen. Gevangeniswezen. Bij Kon. besluit is aan mr. J. F. Sprenger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekkingen van lid, tevens voorzitter, van het college van regenten over de ge vangenis te Middelburg, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Volksonderwijs. De afdeeling Middelburg van Volksonder wijs heeft in haar gisterenavond gehouden vergadering het bestuur met twee leden uit gebreid, een tot nu toe niet bestaande pro- gagandacommissie benoemd, besproken een Maandag a.s. te houden filmavond en be sloten dit jaar, waar verleden jaar is over geslagen, wel een Volksonderwijs bloempjes dag te houden en dit zoo mogelijk in de maand Mei. Administratief ambtenaar bjj de rijksveldwacht. Ingevolge beschikking van den minister van justitie is 1 Maart benoemd tot administratief ambtenaar bij de rijksveldwacht in het 5e district te Middelburg, de gewezen commies van het departement van koloniën de heer L. J. Smith en wordt op een nader te bepa len datum overgeplaatst de administratief ambtenaar bij de rijksveldwacht te Middel burg de heer R. W. G. Galle, naar het 4e district te 's-Gravenhage. OOST- EN WEST-SOUBURG Een ouderavond. Maandag werd in de Marnixschool een druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield mej. Brasser een lezing over „Kindertragedie" en de heer Deij over „Invloed bij opvoeding", welke beide met aandacht werden aange hoord. BIGGEKERKE. Coöperatieve Boerenleenbank. Maandagavond h:eld de Coöperatieve Boerenleenbank alhier haar 13e jaarverga dering, onder leiding van den heer L. Si- monse. Van de 127 leden waren er 29 aan wezig. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Lampert Pz., tot lid van den raad van toezicht de heer J. van Keulen. Ook de plaatsvervangende bestuursleden W. de Regt en G. Wijnand werden herkozen. Uit het verslag bleek, dat de winst over het jaar 1932 bedroeg 632, wat bij de reserve werd gevoegd, die hierdoor bedraagt 7475. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden en tegoed in loopende rekening is vastgesteld op 3 en voor voorschotten en schuld in loopende rekening 4% SCHOONDIJKE. Het Groene Kruis. Dinsdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" te Schoondijke haar alge meene vergadering bij den heer J. J. van Ro- sevelt. Het totaal aantal leden bedraagt 470. Uit het jaarverslag bleek dat door de wijk zuster waren afgelegd 2683 ziekenbezoeken en 643 t.b.c. bezoeken. In totaal dus 3326 bezoe ken. Het aantal uitgegeven artikelen bedroeg 193 aan 135 gezinnen. De ontvangsten bedroegen f 1891.38, de uitgaven 1693.02, een batig slot dus van 198.36. De t.b.c. ontvangsten bedroegen 787.85, de uitgaven 758.89, dus een batig slot van 28.96. De begrooting geeft een balanscijfer aap van 1866.71 met een post van 1599 voor onvoorzien. De begrooting t.b.c. geeft een balanscyfer aan van 774.96 met een post van f 21.68 on onvoorzien. De aftredende bestuursleden de heeren F. A. van Rosevelt, Adr. Haartsen en I. Zonne- vijlle, werden bij acclamatie herkozen. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bbvendien ook bij klachten op gezette tijden OOSTBURG. Het electriciteitsverbruik. Men zal zich herinneren de vragen in ons blad van 17 dezer over de garantie inzake electriciteitsverbruik te Oostburg. Over de garantielijst zeggen Burg. en Weth.De eerste garantielijst werd opgezet naar een bepaald aantal lichtpunten op het tijdstip van onderteekening dior lijst. Kwam der halve verandering in het aantal lichtpunten, dan was de garantielijst ondeugdelijk. De nieuwe garantielijst voorziet in eventueele veranderingen. De bedoeling der ondertee kening blijkt voldoende uit de toegezonden circulaire van den directeur der bedrijven. Vraag 2 (over het nauwgezet navolgen der bepalingen) is bevestigend beantwoord, en vraag 3 (het wachten om de lijst te laten onderteekenen totdat de vragen beantwoord zijn) wordt onnoodig geacht. Op vraag 4 (om de garantie in KWU uit te drukken) zeggen Burg. en Weth. daartoe niet bevoegd te zijn. EEDE. Ongemerkte varkens. De rijkspolitie gaat nauwkeurig na of er nog landbouwers zijn die ongemerkte var kens hebben. Tegen een twintigtal landbou wers te Eede is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij ongemerkte varkens voorhanden hadden. KRUININGEN Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de zilveren eere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan J. de Nooijer, ge meente-ontvanger, te Kruiningen. WOLPHAARTSDIJK. Voorschot Landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van fi nanciën van 21 Februari 1933 is, met intrek king van de beschikking van 28 December 1932, aan de gemeente Wolphaartsdijk een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 2740, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbei der benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. WAARDE. De nieuwe burgemeester. De benoemde burgemeester, de heer J. C. van Burg, is thans secretaris en ontvanger dezer gemeente. Hij behoort tot de Christ.- Hist. partij. ZAAMSLAG. Dalende landprijzen. In de gemeente Zaamslag werd een land- bouwhoeve verkocht ter grootte van ruim 30 gemeten voor den prijs van 19.600 of ruim 6.50 per gemet. Enkele jaren geleden zou hier zeker 50 tot 60 procent meer voor gebo den zijn. Smokkelarij aan de Zeeuwsch-VIaamsche grens. In een onzer vorige nummers hebben wü de oorzaken van den toenemenden vee smokkel aan de Nederlandsche grens uiteen gezet, schrijft L. Schalcken in het „Laatste Nieuws" Dank zij de verscherpte maatregelen wordt er thans echter veel smokkelwaar, en inzon derheid vee, aangeslagen en de opbrengst hiervan is betrekkelijk groot. Maar dat deze grenssinokkel met allerlei gevaren gepaard gaat, is licht te begrijpen. Er was aan gedacht geworden de douane diensten aan de Oost-Vlaamsche grens te versterken, maar ook in andere gebieden heeft de smokkel van allerlei koopwaar toe genomen en overal is het aantal manschap pen ontoereikend, De douane- brigadiers er Volgens recept Apotheker Dumont. "AKKERTJES" -agenten doen thans vrü willig buiten hun werkuren dienst en het is vooral daaraan te danken, dat er veel smokkelgoed wordt aan geslagen. Voor elk stuk vee, dat zü in han den kunnen krijgen, wordt er een bijzondere premie toegekend en een gedeelte der op brengst is voor de tolagenten. Wij zullen natuurlek de knepen der douanebeambten om de smokkelaars te knip pen, niet verraden. Vroeger waren zü vooral per rüwiel op ronde en hun diensturen waren meestal bekend. Thans liggen zü elk uur van den dag en van den nacht op de meest af gelegen plaatsen in hinder1 aag. En te oor- deelen naar de uitslagen, moet hun werk- wy'ze wel goed zün. De veesmokkelaars schrikken echter voor geen hinderpalen terug en gebruiken even eens andere middelen. Ze aarzelen niet een paar koppen te laten aanslaan als zij kans zien tezelfdertijd een aantal andere over te brengen. Niet alleen tracht men met vrachtwagens geladen met varkens de grens aver te steken, maar geheele kudden worden door benden, het land ingedreven. Zoodra de douaniers opdagen en van hun wapens gebruik maken, laten de „stuwers" echter hun buit geheel of gedeeltelik achter. De smokkelaars schijnen niet allen man nen van htvak te zijn. Men verzekerde ons, dat velen onder hen werkloozen zün, die voor 25 jot r.'-j frank den geheelen nacht op den uitkük staan en seinen geven of voor reke ning van anderen het vee opjagen of voort trekken. Het meeste aangeslagen vee kwam van de markt te Rotterdam en werd dus over de Westerschelde naar Zeeland gevoerd om op een geschikt oogenblik naar een ze kere bestemming in België gebracht te worden. Vroeger was er alleen in de grensstreek een geleidebrief of ander eigenaarsbewijs noodig voor het vervoeren of stallen van vee. Thans is een inventaris opgemaakt van het vee bij alle landbouwers of kooplieden in betrekkelijk ver van de grens gelegen ge meenten. Deze nieuwe maatregelen waren dringend noodig, omdat er zoowat overal ge smokkeld vee werd aangetroffen. In De Clinge werd door den ontvanger van douanen een partij aangeslagen hoornvee verkocht, namelijk twee koeien tegen 7000, twee vaarzen tegen 4160 en zes kalveren tegen 5670 frank. Tauwelyks was de stal vrü, of er was een nieuwe aanvoer aangeslagen dieren, namelü'k drie prachtige bekalfde koeien, die te Meerdonk gevat werden, van een gezamenlük gewieht van 2030 K.G. en drie andere, waarvan er een in den nacht zelf een kalf ter wereld bracht. Deze aangeslagen dieren moeten tien dagen in quarantaine blüven, in den stal van een particulier, waar- bü dag en nacht door een douaniei de wacht wordt gehouden. Men moet immers op zijn hoede zün tegen de smokkelaars, wier dieren werden aange slagen en die soms trachten hun goed op nieuw in handen te krygen. Na de quarantaine wordt het aangeslagen hoornvee openbaar verkocht. De „belleman" kondigt het in de omliggende dorpen aan en berichten worden uitgehangen. Er is steeds veel belangstelling voor deze openbare vei lingen. In den beginne onthielden velen zich om dit vee te koopen, daar zü voor straf maatregelen vanwege de smokkelaars vrees den, maar thans komen er veel slagers, vee handelaren, landbouwers en ook wel smok kelaars naar deze markt. De prijzen zijn er niet veel lager dan elders. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Amster dam door ds. P. G. de Vey Mestdagh te Rotterdam voor 's Heer Arendskerke door ds. C. D. Buenk te Angerlo. Meer nuttig effect noodig. Het Zendingsbureau giro 6074 vraagt Dns plaats voor het volgende. De inkomsten blüven laag, ook in deze maand. En wü hebben helaas niet den in druk, dat de rondzendbrief, waarin wij den toestand hebben bekend gemaakt, de uit werking heeft, welke wü ervan gehoopt hadden, Terwül ons geen ander middel ten

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1