NOOTJES KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". BESTRIJDT lOenken ooor Tluimoeehoudets BUITENLAND De firma De Groof Co., agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de boottrein van het mailschip „Baloeran", dat hedenmorgen te Marseille is aangekomen, "Woensdag 22 Februari 7.16 uur te Roosendaal, 8.51 uur te Rotterdam D.P. en 9.28 uur te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. Volgens de definitieve opgaven hebben de ontvangsten der Nederlandsche spoorwegen over het tijdvak van 1 Januari tot en met October 1D32 in het geheel 22.238.629 min der bedragen dan in hetzelfde t.jdvak in 1931. De burgemeester van Rotterdam heeft de opvoering van „De Matrozen van Cattaro" door het Instituut van Arbeidersontwikke ling op grond van de tijdsomstandigheden verboden. 9 Het stoomschip „Peno Castillo" heeft on der de kust van Luarca schipbreuk geleden. Tien opvarenden zijn verdronken. Slechts één opvarende heeft de schipbreuk overleefd. De winter heeft ook in Noord-Afrika zijn intrede gedaan. Gisteren is te Algiers zelfs sneeuw gevallen, wat in 15' jaar niet was voorgekomen. pensaties te geven voor den aanleg van een kanaal Bath—Dintelsas. Deze aangelegen heid is dus niet alleen van waterstaatkun digen maar mede van internationalen aard. Ook omdat, indien de gelden, voor de ver breeding bestemd, zouden worden gebezigd voor den aanleg buiten elk verdrag om van een verbinding tusschen Bath—Dintel sas, hoewel voor een gedeelte op kleine schaal en alleen voor afwatering van de kleine scheepvaart bestemd, ook dit invloed en volgens de leden, hier aan het woord, een goeden invloed zou hebben op onze verdragspositie. Deze leden begrepen, den minister van waterstaat alleen geen oordeel te mogen vragen over de internationale vraagstuk ken, welke hier werden aangeroerd. Wel souden zij echter gaarne vernemen 1. of de verbreeding, welke in het voorne men ligt en waarvoor onteigeningen zullen plaats grijpen, alleen verband houdt met de verhooging van de brug bij Vlake en de omlegging van de Schorebrug, dan wel of een verbreeding over de geheele lijn wordt voorbereid 2e. of, indien dit laatste het geval zou zijn, de minister van buitenlandsche zaken daar in gekend is 3e. of, indien dit mocht geschied zijn, de minister bereid is, in overleg met zijn ambt genoot van buitenlandsche zaken, de mee ning der regeering in haar geheel over het internationaal aspect van het vraagstuk mede te deelen. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Groningen (7e predikantsplaats) door ds. P. C. de Bruijn te Apeldoorn. Reizen op Zondag. De classis Zaandam van de Geref. kerken heeft omtrent de vraag of het gebruik van publieke vervoermiddelen op Zondag voor den dienst des Woords toelaatbaar is, uitgespro ken, dat dit als regel ontoelaatbaar moet worden geacht. Alleen bij uiterste noodzaak wordt het geoorloofd geacht. Begrafenis ond-zendeling J. Louwerier. Op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht is gisteren onder veel belangstelling uit zendingskringen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. Louwe- rier, oud-zendeling en hulpprediker in Ned.- Indië, die door zijn zendingsarbeid in de Minahassa groote bekendheid had. Vooraf was in het sterfhuis een rouwdienst gehou den, waarin dr. F. J. Fokkema, directeur van de zendingsschool te Oegstgeest was voorge gaan. Aan de groeve heeft eerst ds. Joh. Rauws, zendingsdirecteur te Oegstgeest, eenige tele grammen van deelneming uit de Minahassa voorgelezen. Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam sprak namens het Nederlandsch Zendingsgenootschap. Oud-zendeling M. J. van Baarda herdacht den overledene namens den kring der zende lingen. De heer Muizert, neef van den overledene, las vervolgens een gedicht voor, waarin de liefde van den overledene voor de zending werd geschetst. De heer Noorlander sprak woorden van dank en deelneming namens de Rotterdam sche zending. De heer Rotti sprak namens de bewoners van de Minahassa. Tenslotte heeft ds. Joh. Rauws gesproken. Hij besloot met het Onze Vader. Dr. Louwerier te Vlissingen. zoon van den overledene, heeft allen dank betuigd voor de belangstelling. Examens. Voor "iet voorloopig machinistendiploma Is geslaagd de heer L. Swerus, leerling van de De Ruyterschool. Kantongerecht te Middelburg, De kantonrechter te Middelburg heef' ver oordeeld wegensmet een motorrijtuig rijden zonder plaat waarop aangegeven fabriek, fa- brieksnummer enz.J. I. v. D., te Cadzand 1 b. s. l d. h.met een rijwiel rijden zon der belC. B. te Oost- en West-Souburg 3 b. s. 3 d. h.met een rijwiel rijden zonder lichtJ. L. te Vrouwe (npolder 5 b. s. 5 d. h.met voertuig rijden zonder licht en zon der rood achterlicht of reflectorJ. de V. te Vrouwenpolder 1 b. s. 1 w.t.straatschen derij J. C. K. en A. G., A. G., allen te Veere ieder f 15 b. s. 3 w. t.C. P. te Veere twee maal 15 b. s. 15 d. h.J. F. O. te Veere, vrijspraak en berispingwederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmeren J. V., W. L. en J. W., allen te Westkapelle, ieder 2 maanden tuchtschool voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jarenM. H. te Westkapelle, vrij spraak overtreding drankwetP. V. te Mid delburg tweemaal f 50 b. s. tweemaal 10 d. h- Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast Met 24 Februari a.s. de luitenant ter zee 2e klasse C. C. J. Schalkwijk bij de marine kazerne te Amsterdam met 27 Februari a.s. de kapitein ter zee J. J. Dikker te 's-Graven- hage bij het departement van defensie met 1 Maart de kapitein-luitenant ter zee K. van Aller, commandant van het vliegkamp „de Mok" de luitenant ter zee le klasse D. C. Ernste a.b. Hr. Ms. „Douwe Aukes" en belast met het bevel over dien bodem de luitenant ter zee le klasse B. Q. Boelen bij het vlieg kamp „de Mok"de luitenant ter zee 2e klasse G. IJ. C. Fraser a.b. Hr. Ms. wacht schip te Vlissingenmet 13 Maart de offi cier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse T. A. Vos aan boord Hr. Ms. „Gelder land" met 15 Maart de luitenant ter zee 2e klasse D. J. van Doorninck Az. a.b. Hr. Ms. „Heemskerck". Verklaringen van vice-admiraal Osten. Omtrent de door vice-admiraal Osten in de Volksraad-vergadering van gisteren af gelegde verklaring over de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën", hare voorgeschiedenis en „de erna genomen maat regelen meldt Aneta nog Vast staat wel, dat de militaire geest voor een groot gedeelte van het Europeesche en inlandsche marine-personeel beneden den rang van sergeant in zooverre niet aan daaraan te stellen eischen voldoet dat onvol doende wordt beseft dat ermeende grieven en ondervonden teleurstelling niet een zoo danig ongunstigen invloed op de stemming mogen hebben dat een actie zal worden ge voerd welke met de krijgstucht onvereenig- baar is. Uiteraard zal getracht worden aan dit euvel tegemoet te komen, doch aan het treffen van eventueel verder strekkende maatregelen zal onderzoek en overweging dienen vooraf te gaan. De resultaten hiervan dienen te worden afgewacht. De regeling behoeft daarbij in dit college nauwelijks de uitdrukkelijke verzekering te geven, dat nauwkeurig en volledig en zonder iéts of iemand te ontzien sal worden onder zocht, wie schuldig staat aan plichtsverzuim, in hoeverre de bonden of andere actie ee.n destructie ven invloed op de krijgstucht heb ben geoefend en in hoeverre de geest der be trokkenen door voortgezette propaganda is beïnvloed en ontwricht geworden. Overigens zijn maatregelen ter verzekering van den goeden gang van zaken genomen. Verschillende verklaringen. In den Volksraad verklaarde de heer Soe- jono (N.I. Vrijzinnige Bond), dat de regen ten en het Inlandsch bestuur achter de re geering staan. Vast staat, dat de muiterij ge heel los staat van de inheemsche beweging. Spr. betreurt dat deze een anti-inlandsche stemming teweeg bracht. Spr. zal geen voor beelden noemen van grievend wantrouwen jegens inheemschen. De regeering late niets na om de anti-inlandsche «temming zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Blank en bruin moeten samengaan. De heer Wiranatakoesoma (Vereen, van Inheemsche B.B.-ambtenaren) verklaart, dat de muiterij ten zeerste wordt betreurd en afgekeurd. Van critiek ziet spr. af, daar thans nog geen oordeel mogelijk is. Spr. hoopt, dat de regcering er zich niet door sentiment toe zal laten leiden de inheemschen van de vloot te weren. De Bond van Inlandsche B.B.- ambtenaren hield zich bij de demonstratie op het Waterlooplein afzijdig, welke een na tionaal Nederlandsch karakter droeg, waar bij deze organisatie niet als bijloopster wilde fungeeren. Het Inlandsch bestuur heeft door de eeuwen heen zijn loyauteit getoond en doet dit dag en nacht, ongewapend. Spr. wijst er op, dat elke opwinding van de Nederland sche groep reactie wekt. De regeering mane dus de Nederlanders aan kalm te blijven en oprichting van burgerwachten na te laten de regeering kan op het inlandsch bestuur rekenen. De heer Sosrohadikoesoemo nam van den aanvang af aan dat bij de muiterij niet slechts inlanders betrokken waren. Hij kan zich den gemoedstoestand der Nederlanders indenken zelfs in den Volksraad was er een unheimische stemming. Het is noodig, thans de hoofden koel te houden. De voorzitter verklaart, dat de verhouding tusschen de Inlandsche en Europeesche leden van den Volksraad in het algemeen door het incident niet ongunstig is beïnvloed. De heer Arifin (N.I. Vrijzinnige Bond, Me- nangkabau) betreurt, dat aanvankelijk ver warring en wantrouwen werden gewekt door onvolledige berichten. Thans blijken Euro peanen mede in het geval betrokken. De muiterij is ontoelaatbaar. De heer de Dreu (Ind. Soc. Dem. Partij) constateert, dat het onderzoek niet volledig direef mei beproefde middelen, zooals ASPIRIN Begin niet met minderwaar dige namaak te probeereit Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 70 ets. in oranjeband-buisjes van 20 tabletten en 10 ets. in oranjezakjes van 2 tabletten.» is en zal met uitvoerige beschouwingen tot de hoofdzitting wachten. Spr. keurt de daad der muiters af, ook als sociaal-democraat, als ondisciplinair en als een in de kaart spelen der reactie. Spr. keurt ook het optreden der regeering af, waardoor de grieven grooter werden en deze daad mo gelijk werd. Waarom werd bij het gooien van de bom niet voorzichtiger gehandeld Spr. keurt de demonstratie op het Waterlooplein af, die z.i. onnoodige reactie wekte. Spr. ver werpt de beschuldigingen aan het adres van sociaal-democratie en vakbeweging. De heer Fruin (Vaderlandsche Club) hoopt, dat voorbeeldige straffen zullen vallen. Spr. vraagt of de hoogste marineleiding, die de stemming onvoldoende onderkende, vry uit gaat. Hij wenscht verwijdering van alle kwade elementen en van onvoldoende door tastende officieren bevordering van dienst neming van Indo-Europeanen en oproeping van een zeemilitie. De naam van „De Zeven Provinciën" worde van de lijst der marine schepen geschrapt. De heer Apituley (Christ. Staatkundige Party) schaart zich onvoorwaardelijk aan de zijde der regeering. Spr. critiseert den leider van „De Zeven.Provinciën" en den état- major, voor wien de psyche van de beman ning terra incognita bleek. Spr. vraagt, hoe het met de kennis van de Maleische taal op de vloot staat, waar 80 pet. van het perso neel uit inheemschen bestaat. De heer Van Helsdingen (Chr. Staatk. Partij) is van oordeel, dat de bomactie' geheel voor rekening van de muiters komt. Hij spreekt zijn leedwezen uit, dat aanvankelijk de muiterij als een inlandsche actie werd aangezien. De heer Monod de Froideville (Ind. Katho lieke, Partij) heeft vertrouwen in de regee ring en constateert, dat zulks ook bij de in heemsche leden het geval bleek. De heer Kasimo (eveneens Katholiek) keurt de muiterij onvoorwaardelijk af en hoopt dat er geen verscherping van tegen stellingen zal volgen. De hoeV Van Mook (Stuwgroep) had gaarne de marine deze smet en smaad be spaard gezien. In de inheemsche samenleving vond deze gebeurtenis, gelijk spr. verwachtte, geen weerklank. De regeenng voorkome dat het conflict zich naar de maatschappij ver plaatst. Spr. is getroffen door het gebrek der marine om den toestand te onderkennen. Het onderzoek en de bestraffing mogen niets en niemand sparen. Spr. betreurt, dat de waar schuwing dadelijk een daad was, maar geeft toe dat zulks niet te voorkomen was. De heer Roep (Politiek Economische Bond) verwerpt de salariskorting als oorzaak der muiterijzij is het gevolg van jarenlange geestelijke vergiftiging, waarvoor de leiding der Marine, in Nederland vooral, voor een belangrijk deel verantwoordelij is. De houding der officieren. Doordat de officieren niet dadelijk de be schikking hadden over geladen pistolen, zijn kostbare oogenblikken, waarin door plotse ling krachtdadig ingrijpen de normale toe stand wellicht nog hersteld had kunnen wor den, verloren gegaan. De oudste der aan boord aanwezige zee officieren, de officier van dienst met rang van luitenant ter zee 1ste klasse, verliet in een vlet het schip, waardoor aanvankelijk alle leiding ontbrak. Ofschoon door de officieren verschillende pogingen zoowel door geweld en list als door overreding zijn aangewend om de leiding te hernemen, zal moeten worden uitgemaakt of door hen voldoende doortastend is opgetre den. zy hebben zich, overtuigd van een zekere nederlaag tegen de gewapende sterke over macht en uit vrees voor moord op de gy ze- laars en de Europeesche schepelingen, in een defensieve houding laten dringen, tot een staat van tegenweer op het achterschip, waar zy het toezicht hebben kunnen handhaven. Hoewel het onderzoek op dit punt nog on volledig is, kan uit de feiten worden opge maakt, dat met de muiters besprekingen zyn gevoerd. Overigens hebben noch de officie ren, noch de onderofficieren, gedurende den tyd dat het schip zich in handen der muiters bevond, eenigerlei dienst verricht, uitgezon derd de officier van gezondheid voor de be handeling van zieken, zy zyn voortdurend onder strenge bewaking geweest van gewa pende schildwachten. De eisch tot overgave van het gebarricadeerde achterschip en van hun wapenen werd door de officieren afge wezen. De houding van de muiters is steeds zeer eigenmachtig geweest. In den aanvang, toen eenige officieren over het tentdek naar de brug snelden, werd door in hinderlaag lig gende gewapende muiters op hen geschoten. Ook op de vluchtende vlet werd gevuurd. Door een der officieren werd herhaaldeiyk gewezen op de ernstige gevolgen, die de ge pleegde daden zouden hebben, doch deze waarschuwingen bleven vruchteloos. Later werden de als gijzelaars vastgenomen officie ren losgelaten. Behalve door de vele gewa pende schildwachten, uitte de bedreiging zich in het opstellen van gewapende manschap pen in hinderlagen op het opperdek. De beide voorste kanonnen van 7.5 c.M. waren geladen en op het achterschip gericht. De muiters hielden de vóór-ammunitieber gplaats open, waardoor zy de onmiddeliyke beschikking hadden over mitrailleurs en handgranaten. De dienst aan boord verliep overigens vrij wel normaal, voor zoover daarvan in deze geheel abnormale omstandigheden kon ge sproken worden. Alleen het onderhoud van het schip liet te wenschen over, uitgezonderd dan dat van de machinekamer. Verdediging der muiters. Door den heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, zyn de volgende schr' "teiijke vragen tot den minister van koloniën gericht Is het mogelyk, dat de schepelingen van „De Zeven Provinciën" in de processen, die tegen uen zullen worden gevoerd, rechtskun digen bijstand ontvangen van een of meer van de regeering onafhankelijke verdedigers Indien de eerste vraag, in verband met be staande bepalingen, ontkennend moet wor den beantwoord, wil de regeering dan be vorderen, dat ten spoedigst de in die vraag bedoelde mogelijkheid worde geschapen Ir. Albarda keurt de muiterij af. In „Vooruit" heeft ir. J. W. Albarda gis teren een uitvoerig artikel gewijd aan het gebeurde met „De Zeven Provinciën", waarin hy o.a. schryft Geen eerlyk en ernstig mensch zal de „muitery" beschouwen als een onschuldige handeling, die goedgekeurd mag worden. Zelfs als die handeling ten onrechte muitery genoemd wordt, en in wezen en bedoeling slechts een zeer slecht gekozen vorm van de monstratie was, kan zy niet anders dan vol strekt ontoelaatbaar worden genoemd. Het karakter der handeling moet worden bepaald, en de maat van de schuld moet wor den vastgesteld. Ook de plaatsen, waar de schuld ligt, moeten worden aangewezen, en de verhouding moet worden bepaald, waarin de schuld over de verschillende plaatsen is verdeeld. Groote schoonmaak bij de marine gewenscht. Het is duidelyk, dat de muiters van „De Zeven Provinciën" moeten worden gestraft. En ook dat een streng oordeel moet gaan over de officieren die door hun slap optre den mede schuldig staan aan het gebeurde. Maar daarbij kan het niet blijven. Het is hoog tyd, dat by de marine groote schoonmaak wordt gehouden. Ontstellend zijn de mededeelingen die wor den gedaan omtrent de by dit onderdeel van onze defensie heerschende toestanden. De heer J. Bolland, Ooievaarstraat 31b te Rotterdam schryft hieromtrent aan de „Rot terdammer" „Als oud-matroos voel ik my er toe ver plicht een korte verklaring te geven hoe het by onze Nederlandsche marine gaat. Als jon gen van 17 of 18 jaar comt men op het wachtschip te Vlissingen om opgeleid te wor den als matroos 3e klas, om daarna de vloot op te gaan. Direct als Je op het wachtschip komt. kryg je al een indruk dat alles rood is, en nog eens rood. Direct komen er eenige gewezen A.J.C.-ers naar je toe om te vragen of je lid wil worden van den Bond voor Minder-Ma- rine-Personeel. Mijn antwoord wasik ben hier gekomen om myn vaderland te dienen, maar niet om het gezag te ondermynen. Toen werd ik lid van den Bond van Chr. Marine personeel. wy hadden geen leven aan boord, er wordt op het Wachtschip met God en Zijn dienst gespotdaar doen zelfs onder-officie ren aan mee. Ik kan namen noemen van bootslui en onder-officieren van de mariniers, die de jongens ophitsen tegen het geloof. Ik zal het nooit vergeten, dat op een Zon dagmorgen om 8 uur Ds. de Voogd, thans Ned. Herv. pred. te Delft, voorheen te Vlis singen, voor ons zou vo« rgaan in den Dienst des Woo"ds, op een gegeven moment riep „Sergeant, waarschuwt U de jongens eens I" De sergeant zat te slapen in de z.g. ouder lingenbank, het overgroote deel van de jon gens zat in romans en detectieveverhalen te lezen. Dat noemt men nu gezag Als wij stonden te seinen, dan kregen wy „Het Volk", de „Voorwaarts" of de „Tribune" om daaruit te seinen (nietwaar bootsman M. en kwartiermeester R. laat nu uw ver- derfeiyke taal eens hooren, of zyn de-"? hee- ren misschien by de muiters Ook noodig ik luitenant ter zee 2e klasse R uit dit tegen te, spreken. Ook kan de than, gepehsionneerde adjudai-t-ziekenverpleger H. daarvan mee praten die heeft vaak genoeg gezegd „Als je zooiets hoort, zeg het dan maar tegen my." Aan den heer H. hadden wy als jongens van Chr. beginselen een groote steun thans heeft men geen Chr. bond meer in Vlissingen, nu is rood de baas. Dat lies vindt plaats op Hr. Mr. wacht schip te Vlissingen. dat is de opleiding tot matroosdus laat staan wat zy op de vloot zijn. Ik ben nog 3 weken op Hr. Ms. „Brinio" geplaatst geweest. Wat ik daar gezien en ge hoord heb is in één woord afschuweiyk. Ze beginnen alvast met het afschaffen van het z.g. „stilte blazen" vóór en nè, het eten. Bid je toch, dan is er een gevloek en ge raas van gelijken in rang en ook van onze onderofficieren en korporaals. Dat is nu ge zag, dat is onze Nederlandsche marine En als je als matroos 3e klas niet revolu tionair genoeg bent. dan gaan de heeren on derofficieren van den modernen bond de Het van tyd tot tyd controleeren met valnesten. Een geregelde valnestcontrole van de pro- ductiedieren vereischt zeer veel naloopen en tyd. Daarom zien de meeste pluimveehou ders er maar liever van af om den leg van hun hoenders op deze wyze te controleeren. Toch kunnen ook zy die geen gelegenheid hebben om geregeld de valnesten na te loo- pen, ze heel goed gebruiken om van tyd tot tyd eens steekproeven te nemen en de slechte en volvoldoende legsters te leeren kennen. Breng daartoe de valnesten gedurende twee dagen in werking en doe alle dieren die dan leggen een by voorbeeld rooden ring aan. De dieren die na afloop van de controle nog zonder ring loop in, worden gevangen en alle die niet voldoende uitgegroeid zijn of eeni gerlei afwyking vertoonen, verhuizen naar den poelier. De anderen kunnen wy nog een kansje geven. Na e«n vreek controleeren wy opnieuw en doen de dieren een zwarten ring aan. Dieren zonder ring gaan na afloop van deze con trole onherroepelijk de laan uit, terwyl we van degenen die slechts één ring hebben (roode of zwarte) de slechtsten weer op ruimen, De derde maal gebruiken wy byvoorbeeld groene ringen en handelen op dezelfde ma nier. Op deze wijze kunnen wy een heel aar dig inzicht krygen in de productiviteit van onze dieren. Alleen zouden wy willen op merken, wees niet te zuinig met het oprui men van onvoldoende legsters, want in dezen tyd is alleen van prima leggende dieren nog iets te verwachten. Dr. W. v. R. Chr. jongens voordragen voor ontslag uit den zeedienst wegens „gemis aan aanleg". Het is wel opmerkelijk, dat in tien maanden tyd twaalf jongens van Chr. beginselen aan den dyk werden gezet, en juist de menschen vaa den B. v. M. M. P. biyven in dienst. Ik ho«p, dat de marine-autoriteiten <Ü5& eens goed onder de ooger willen zien ik ben te allen tyde bereid hun mondeling en schrifte „jk nog meerdere inlichtingen te ver strekken. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Gisterenavond is te Rosenheim (Opper- Beieren) een redevoering gehouden door den Beierschen premier dr. Held, die o.a. uiteen zette, dat sedert het aan het bewind komen van Von Papen byna met gewelddadige maat regelen gedreven wordt naar den eenheids staat. Verder oefende spr. scherpe critiek uit op het vervangen der ambtenaren in Pruisen, waar de politie tot een uitgesproken party- troep wordt opgevoed. Wat de geruchten be treft inzake maatregelen, die genomen zou den moeten worden, wanneer de verkiezingen niet naar den wensch van de ryksregeering mochten verloopen, verklaarde dr. Held, dat men in Beieren voor alle mogelykheden ge wapend was. Een tweeden 8en November 1923 (datum van den Hitlerputsch in Munchen) zal men niet weer beleven. Wanneer men in Duitschland een nLuwen koning en een duce naast hem zou hebben, zou in Beieren een Hohenzollern niet aan de macht komen. Te Berlyn sprak dr. Goebbels een verkie zingsredevoering uit, waarin hy den koers en de taak der nieuwe ryksregeering behandel de. De beslissing, de macht aan Hitier te ge ven, is definitief en kan niet weer opgeheven worden. Met de oude mannen is een oud systeem gevallen, met de nieuwe mannen een nieuw systeem opgei men. De huidige regee ring wil niet slechts tot 5 Maart regeeren, maar vier jaar. Wij gaan niet meer heen, wy gaan eerst dan, wanneer wij onze taak hebben vervuld, aldus dr. Goebbels. In Kaiserlautern voerde dr. Bruning het woord. De Beiersche Volksparty en het Cen trum zullen het sterke midden vormen om de toekomst van het vaderland door zakelijke politiek te verzekeren. Nog nooit heeft een regeering het noodig geoordeeld te spreken over een rykscommissaris voor Zuid-Duitsch- land en nog nooit sedert 1919 is de bezorgd heid in Zuid-Duitschland dan ook zoo groot geweest als thans. Wanneer de ryksregeering gesproken heeft over een ruïne, moet er aan worden herinnerd, dat spr. reeds in Septem ber 1930 twee leden en ook den leider der huidige regeering verzocht heeft zy'n politiek te steunen De ruïne is niet gemaakt door de '•egeeiingen. die na den oorlog zijn gekomen. Het gaat niet aan, de soc.-democraten thans eenvoudig tegen den muur te drukken, zij hebben vaak genoeg bereidheid getoond tot politiek opbouwend werk. Als verkiezingspa rool gaf ten slotte Bruning de leuzeVoor recht, --aarheid en vryhe4d. ONVERBIDDELIJK OPTREDEN VAN DE POLITIE IN DUITSCHLAND. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de commissaire Pruisische minister van binnenlandsche zaken, ryksmi- nister Goering, op 17 Februari aan alle poli- tie-autoriteiten van Pruisen de volgende cir culaire gezonden Het zal wel niet noodig zyn de politie er uitdrukkelijk op te wyzen, dat zy zelfs den schyn van een vijandige houding ten opzichte van de nationale SA., en S.S.-formatles en den Staalhelm onde. alle omstandigheden te vermijden heeft. Ik verwacht veeleer van alle politle-autori- teiten, dat zy een goede verstandhouding met deze organisaties, welke de beste nationale krachten bevatten, zullen tot stand brengen en handhaven. Bovendien moet ieder streven naar natio- nalen opbouw en de nationale propaganda met alle prachten gesteund worden. Van Po-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2