NOOTJES GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT DE MUITERIJ OP ..DE ZEVEN PROVINCIËN". Z.KH. Prins Hendrik wordt Woensdag a.s. van zijix verblijf in het buitenland in de re sidentie terug verwacht. In de rijkspostspaarbank werd in Januari ingelegd 18.264.197 en terugbetaald ƒ14.492.841. Het gezamenlijk tegoed van de inleggers bedroeg eind Januari ƒ503.099.248. Uit Doorn meldt men ons dat oud-minister Kan een bezoek heeft gebracht aan den ge wezen Duitschen keizer. In de week van 13 fcct 18 Februari zijn in ons land 101 faillissementen uitgeproken. Hedenmorgen is men gereed gekomen met het aanbrengen van de montagebrug voor den bouw van de nieuwe verkeersbrug over de Waal by Zaltbommel. Te kwart voor 10 was de brug gelegd en hiermede de verbinding tusschen beide oevers tot stand gebracht- Voor het werk was veel belangstelling. - m In de Vinkeveensche plassen werd gisteren door den heer Kurt uit Amsterdam een snoek gevangen, die 18 pond woog. In de afgeloopen week zijn aan de veilingen in het Langen dijker tuinbouwdistrict niet minder dan 100 spoorwagens kool van 10.000 K.G. aangevoerd, welke onverkoopbaar bleken en als veevoeder zijn gebruikt, voor zoover ze niet door het Leger des Hells zijn afgenomen. Het stadgerecht te Nowogrodek in Polen veroordeelde drie personen wegens roof moord tot den dood door de strop. Aange zien de Poolsche president het gratieverzoek heeft afgewezen is het vonnis onmiddellijk voltrokken. Uit Bilbao wordt gemeldt, dat te Algorta drie roovers het filiaal van de bank van Spanje hebben overvallen en 30.000 pesetas hebben buitgemaakt. O In het dorpje Siriacos in Beneden-Egypte heeft een verschrikkelijke brand gewoed. Niet minder dan 180 woningen zijn door de vlam men vernield. Zes vrouwen verbrandden haar lijken werden geheel verkoold gevon den. Een groot aantal personen werd ernstig gewond, In het Argentijnsche district San Juan zijn 60.000 schapen door hun eigenaars geslacht en verbrand, daar geen afzetgebied voor de die ren kon worden gevonden. aer orde in eigen grenzen. Ook Roemenië kan het communistisch gevaar bezweren met •behulp der wapenen van de anderen. Economisch bezien, profiteert Tsjecho- Slowakije het meest. Algemeen ziet men in de nieuwe staten- conventie het werk van Benesj en Berthelot. en de eerste étappe op den weg naar een Donau-federatie naar Fransch denkbeeld. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. De „Times" meldt dat de Chineesche strijdkrachten in Jehol worden geschat op 100.000 man. De meerderheid van deze Chi neesche troepen zou echter gebrekkig zijn uitgerust en slecht georganiseerd. Ten Zui den van den Grooten Muur stonden even eens 100.000 man, die waarschüniyk beter uitgerust en militair getraind waren. Van de direct onder bevel der Chineesche regee ring staande strijdkrachten zijn geen troe pen naar het Noorden gedirigeerd. De door oen groote luchtvloot gesteunde Japanners gelooven dat zij zonder ernstig verzet Jehol kunnen binnenrukken. Het gevaar bestaat echter dat de strijd in Jehol incidenten op andere plaatsen kan veroórzaken, die kun nen leiden tot den staat van oorlog tusschen Japan en China. De Chineezen zijn zich bewust van de kwetsbaarheid van hun zee- en luchthavens. De separistische regeering te Kantong, die een commissie van defensie heeft georgani seerd, doet pogingen om te komen tot aan eensluiting van verschillende in wezen zelf standige provincies. Maarschalk Tsjang Su Liang staat als voornaamste bevelhebber van Nanking zoo goed als alleen en heeft de hopelooze taak Jehol te verdedigen. Indien Tsjang Su Liang faalt, zou het prestige van Nanking in het Noorden zoowel als in het Zuiden ernstig worden geschaad. WELKE FUNCTIE ZAL HOOVER AANVAARDEN Naar gemeld wordt, zyn aan president Hoover reeds verscheidene aantrekkeiyke posities aangeboden, vooral op het gebied van zijn vroeger ambt van ingenieur. Hoover heeft echter verklaard, dat hy eerst na eenige maanden een besluit zal nemen ten aanzien van zyn verdere loopbaan. Hy zal eerst het verloop afwachten van den politieken toestand onder zyn opvolger ais deze op 4 Maart het bewind heeft over genomen. Van niet-officieele zyde verneemt Reu ter, dat Hoover begin van het volgende jaar een besluit zal nemen of hy al dan niet in het openbare leven zal terugkeeren. DE ANSLAG OP ROOSEVELT. De toestand van den burgemeester van Chi cago, Cermak, die bij den moordaanslag op Roosevelt ernstig werd gewond, schynt thans in zooverre te zijn verbeterd, dat men gelooft hem in het leven te kunnen houden. Mrs. Gill is er ernstiger aan toe en het gevaar voor haar leven is nog niet geweken. Zangara is opnieuw door een aantal psychi aters onderzocht. Een uitvoerig rapport zal aan de juistitie worden uitgebracht. De dame, die den arm van Zangara greep. toen hy op Roosevelt begon te schieten, is mrs W. F. Cross, die een brief ontving var. president Roosevelt, waarin hij haar dankte voor haar moedig optreden. Hij schreef er o.a. in, dat het hem speet, daA hij zoo spoedig uit Miami had moeten vertrekken, omdat hy gaarne kennis met haar had gemaakt, om mondeling haar zijn waardeering voor haai' moedig optreden te betuigen. WANKELENDE TRONEN OP DEN BALKAN De Weensche correspondent van de „Daily Iierald" meldt aan zyn blad, dat koning Carol van Roemenië, die vreest door op standige elementen in zyn land van den troon te worden gestooten, de hulp heeft ingeroepen van Joego-Slavië. De moeder van den koning, ex-koningin Maria, zyn zuster, prinses Ileana en haar man, aarts hertog Anton van Habsburg, zyn geheel onverwachts per vliegtuig te Belgrado aan gekomen. Koning Alexander van Joego slavië en zijn gemalin hebben hen onmid dellijk na hun aankomst ontvangen en een conferentie met hen gehad. Volgens de Bongaarsche bladen is gesproken over de beide volgende kwesties 1. De mogelijkheid dat koning Alexander aan koning Carol in geval van een omwenteling militaire hulp verleent. 2. De mogelykheid dat koning Ca rol afstand doet van den troon een gunste van zyn zoon Michael, met het doel de op- f tandigis elementen tot rust te brengen. Koning Carol heeft reeds in de dichtst bevolkte gebieden van zyn land den staat van beleg afgekondigd. De ontevreden boe ren in Roemenië hebben thans steun gekre gen van de werklooze fabrieksarbeiders in de steden. Doch niet alleen koning Carol's troon loopt gevaar. Ook koning Alexander van Joego-Slavië en koning Boris van Bulgarije verkeeren in gevaar. Eerstgenoemde heeft zoowat al zyn politieke tegenstanders achter slot en grendel laten zetten. Koning Boris heeft te kampen met de communisten, die in den gemeenteraad van de Bulgaarsche hoofdstad, Sofia, zelfs de meerderheid hebben. Inbraken. Nadat i? den nacht van Donderdag op Vrijdag inorekers bezoek hadden gebracht aan de woning van E. de B„ hoek Ridderstraat te Culemborg, en de nachtelijke bezoekers tydig door het aan slaan van den hond aan den haal waren ge gaan, is in den nacht van Vrijdag op Zater dag ingebroken in het kantoor der Meubel fabriek der firma Van Gaasbeek en v. Tiel, achter de Vischmarkt. Met een steekvlam heeft men een gaatje in de brandkast ge maakt, doch verder heeft men het waar- schijniyk niet kunnen brengen. Het kantoor werd overhoop gehaald en voor zoover kon worden nagegaan, werd niets van waarde vermist. Ongelukken. Zaterdag avond is een 8-jarig meisje, toen het onvoor zichtig den ryweg overstak op het Vreeburg te Utrecht door een passeerende luxe auto aangereden. Het kind werd door den bumper eenige meters medegesleurd. Met een gebro ken rechterbeen werd het meisje naar de Acad. Klinieken vervoerd. Te Schoonoord was een landbouwer bezig met de dorschma- chine. Als schoveninsteker was werkzaam een man uit Odoorn, die by het insteken van een schoof door de machine gegrepen werd, met het gevolg dat zyn linkerbenedenarm geheel werd afgekneld. Hij werd naar een ziekenhuis te Groningen vervoerd. Giste renmiddag werd ter hoogte van de „Naald" een heer, die op de spoorbaan te Baarn liep door het locaaltreintje naar Utrecht gegre pen en doodelyk verwond. De man, die eerst nog teekenen van leven gaf, overleed even daarna aan de bekomen verwondingen. Dezer dagen is onder de gemeente Halsteren een bejaarde vrouw door een auto overreden en ernstig gewond. Zy werd overgebracht naar het Algemeen Burgeriyk Gasthuis te Bergen op Zoom, waar zy aan de bekomen verwondingen is overleden. Zaterdag viel een glazenwasscher, die aan een huis in de Spiegelnisserkade te Rotterdam werkzaam was, van zijn ladder. De man werd met een gebroken ruggewervel en gekneusde polsen opgenomen en naar een ziekenhuis overge bracht. De slagersknecht te Bussum, die dezer dagen by het voederen van een stier, die in het slachthuis stond, door het beest is aangevallen, is aan de gevolgen hiervan overleden. Bij het heien te Reeuwyk schoot oen zware paal uit den strop van het toestel. Een metselaar werd doo:- den vallen den paal getroffen. Een zijner beenen brak op twee plaatsen. Frauduleuze Invoer van wapen s—In den afgeloopen nacht hielden Duitsche douane-beambten op den weg van Eijgelshoven naar Herzogenrath naby de Ne- derlandsche grens een auto aan, waarin by onderzoek 150 revolvers en 750 patronen bleken verborgen te zyn om uit Limburg naar Duitschland te worden gesmokkeld. De chauffeur en zyn begeleider werden gearres teerd en naar het huis van bewaring te Aken overgebracht. De herkomst van wapens '.s nog niet bekend, Een gevaariyk heer schap. Eenigcn tyd geleden heeft de Bcriynsche politie een 30-jarigen slager Zymonczyk genaamd» gearresteerd, die in het holst van den nacht twee musici de stui pen op het lyf gejaagd had. Zymonezyk be schikt over een buitengewone li jhaamskracht en iedereen in zyn omgeving zorgde er we; voor het niet met hem aan den stok te krij gen. Op een dag kwam de slager zonder geld te zitten en bif besloot toen maar met be hulp van zyn lichaam >ki acht iemand op straat van zyn duiten te berooven. Toen 'hy des nachts in een eenzame wijk rondslen terde met het doel hier of daar zyn slag te slaan, zag hy toevallig een straatdeur open gaan. In de deuropening verschenen twee musici, die in het pand woonden. Met de woorden „Je geld of je leven" joeg hy de niets kwaads vermoedende musici de stuipen op het lyf en in hun verbouwereerdheid be merkten zy zelfs niet eens, dat de revolver dien hy in zyn hand had slechts een huis sleutel was. Den muzikanten was de schrik zoo zeer om het hart geslagen, dat zy zich ook maar zonder den minsten tegenstand te bieden de zakken lieten nasnuffelen. Toen ze tot den laatsbsn cent uitgeschud waren, zeide de slager nu ook nog even mee naai ooven te willen gaan om een aardig aan denken aan zyn visite in de woning uit te zoeken. Ook dit durfden de muzikanten niet te weigeren. In de woonkamer gekomen maakte de slager het zich zoo gemakkelijk megelyk. Hy liet zich in een luien stoel val len en verzocht zyn beiden gastheeren vrien- deiyk hem iets te drinken te geven. Dit be hoefde hy hen niet twee maal te zeggen en zy gaven den slager net zoo lang thee met rum te drinken totdat hy als een zoutzak in elkaar plofte. Hy vertelde toen dat hij niet eens gewapend was en dat zy met hem doen konden wat zy wilden. Alleen van het geld dat hy in hun zakken gevonden had. moes ten zy afblyven. Dit deed de beide musici besluiten de politie er by te halen. Het slot van de historie was, dat de slager zich dezer dagen voor een Berlynsche rechtbank te verantwoorden had. Hy bekende zyn misdaden vrymoedig maar beweerde dat het niet in zyn bedoeling gelegen had te stelen. „Het doel van zyn nachtelijken rooftocht was", zoo zeide hy.... „eindelijk eens van al die vervelende en lastige vrouwen verlost te zijn". In de gevangenis zouden zy naar hy boopte hem toch wel met rust laten. De rechtbank was van meening, dat men hier niet met een geval van straatroof të doen had. Zy veroordeelde den slager dan ook maar tot zeven maanden gevangenisstraf. Voorloopig zal hy dus gedurende zeven maanden geen hinder meer van de vrouwen ondervinden. De tuberculose in Frank- r y k. In de zitting van de Fransche Aca demie de Medicine hebben twee professoren een uitvoerig rapport uitgebracht over „het geen de tuberculose jaarlijks aan Frankryk kost". Blykens de officieele cyfers sterven elk jaar 90.000 Franschen, aangetast door deze ziekte. Het sociale kwaad is daarom te erger, wyl vooral de mannen, vooral tusschen den leeftyd van 20 tot 55 jaar, er onder be- zwyken. Voor de vrouwen constateert men dat de leeftyd van 16 tot 35 het gevaarlijkst is. Het aantal tuberculeuzen wordt geschat op 400.000. Wanneer men nu berekent het aantal jLren dat verloren gaat door deze ziek te (verzorging en dus onmogelijkheid om te werken) en men rekent als gemiddelde ver dienste voor een man 10.000 francs en voor een vrouw 6000, dan komt men op een totaal verlies van een vyftien milliard. Sterk drin gen de hoogleeraren er op aan, dat aanzien- lyk meer dan thans zal worden uitgegeven voor de bestryding en vooral voor het voor komen van deze gevreesde ziekte. Oudheidkundige vond sten in Macedonië n. Niet iedereen zal weten dat vrywel geheel Joego Slavië een gebied is waar men allerlei in teressante vondsten kan doen op geschied kundig en vooral op archeologisch gebiel. Vooral Duitsche geleerden hebben er de laat ste jaren belangryke opgravingswerken ge leid. In Macedoniën by het Ochridmeer heeft men een voorhistorische stad ontdekt, die vry zeker byna 40 eeuwen oud is. Deze oor spronkelijk Illyrische stad, is later door de Romeinen verwoest. Belangrijke overblyfse- len uit den Romeinschen tyd heeft men ge vonden te Stobi aan den spoorweg van Skoplje naar Saloniki. Men vond er o.a. een oud-Grieksch theater met mooie Korinthi- sche zuilen, Romeinsche villa's, beeldhouw werken, mozaieken, huisraad, enz. Ongetwy- feld heeft zich hier vroeger een centrum be vonden van het leven in de oudheid. Men neemt aan dat deze stad ongeveei 400 Jaar voor Christus is gebouwdze moet echter eerst na invoering van liet Christendom zyn verwoest, hetgeen de opgraving van een vroeg Christelyke kerk bewyst. Ook in Dal- matië heeft men vele Romeinsche oudheden gevonden. Van groot belang is ook hetgeen men heeft gevonden by Breza in Bosnië. Daar is o.a. een Gotisch Runen-alfabet ont dekt. Ook heeft men er de fundeeringen van een Gotische kerk blootgelegd, die het bewijs leverden, dat men hier niet had te doen met een tydeiyken bouw. Voor den bouw van deze kerk zyn ook Romeinsche grafsteenen ge bruikt. De kerk was 27 meter lang en 19 meter breed. Uit de opschriften van de ge vonden grafsteenen kan men afleiden dat men hier te doen heeft met een nederzet ting van de Desiaten. Ook graven van vor sten der Desiaten zyn aangetroffen. In het geheel zyn acht begraafplaatsen gevonden. De oorwerpen, die men er aantrof bewyzen hoever klassieke cultuur in de oudheid is doorgedrongen en dat er in die lang vervlo gen eeuwen een geregelde verbinding is ge weest tusschen Athene en Macedonië. Een Dultsch geleerde verdwenen. De onderlinge verdwij ning van een Duitschen natuurkundige houdt, naar uit Berlijn gemeld wordt, de politie in vele plaatsen bezig. In de Bulgaarsche havenplaats Warna ver toefde onlangs de 42-jarige natuurkundige Karl Schade om, van die stad uit. met zyn zeiljacht over de Zwarte Zee naar Stamboel te varen. S. bleef e nige dagen te Warna om zyn uitrusting te completeeren en begaf zich toen op weg. Sedert dien dag is hy spoorloos ver- •I wenen. Wrakstukken van het jacht zyn nergens aangespoeld. Aan een misdaad wordt niet gedacht, daar S. weinig zaken van waarde aan boord had, behalve dan verrekijkers en eenige wetenschappelyke instrumenten. Diefstal van auto's. In 1932 zyn alleen al in Berlyn 2400 auto's ge stolen. Ondanks de scherpste maatregelen van de politie, ondanks de noodverordening met betrekking tot de autodiefstallen, worden nog dagelijks zulke diefstallen ln Beriyn en in het geheele Duitsche ryk gepleegd. Het „Berliner Tageblatt" heeft de meening van commissaris Werneburg, die in Berlyn de leidir heeft van den stryd tegen de auto dieven, gevraagd. De commissaris is van oor deel, dat voor alles geduld ooodig is. Maat regelen ..Is de uitgevaardigde noodverorde ning pas na eenigen tijd door te werken. In 1931 werden in Berlyn 1800 auto's gestolen. Dit aan. ,1 steeg in 1932 tot 2400. In 1931 kon men slechts 5 pet. der istolen wagens niet meer in handen krijgen, in 1932 was het 18 pet. der gestolen auto's en motorfietsen, dat nooit meer in handen van hun bezitters kwam. Tegen het eind van 1932 is de groote actie der politie begonnen, en i.. Januari 1933 is het gelukt, alle gestolen wagens, op '5 6 pet, na, weer terug te veroveren. Commis saris Werneburg wees er nog op, dat deze diefstal-epidemie niet alleer de bestolenen ernstig benadeelt, maar ook den auto-han del, omdat de helers de '.en wagens tegen prijzen aanbieden, waartegen de gewone han del mmogelyk kan concurreeren. Bovendien hebben de verzekeringsmaatschappyen ge dreigd, de premie tegen autodiefstal te ver- hoogen. Nederland is het voornaamste afzetgebied voor de Duitsche autohelei Het is merk waardig, zoo eindigde commissaris Werne burg, dat de Duitsche automobiel-invoer naar Nederland sterken invloed heeft ondervonden van het aantal auto's, dat cp onwettige wyze geïmporteerd is. T rug naar den ossen wagen. De Zuid-Afrikaansche spoorwe gen hebben naar uit Kaapstad gemeld wordt, een felle concurrentie gekregen in een her leefd o. derwetsch vervoermiddel, nl. de os senwagen. Vooral de locaaltreinen, aldus Reuter, ondervinden hiervan een zeer nadee- ligen invloed, daar de vrachtpryzen der spoorwegen te hoog zijn en dc menschen ge noodzaakt zyn dj snelheid van het vervoer thans op te offeren aan de bezuiniging. Dientengevolge is het vervoer per wagen ge trokken door ossen, ezels of paarden het af geloopen jaar sterk toegenomen en dat van de spoorwegen aanzieniyk gedaald. De leer looierijen hebben hiervan een groote ople ving ondervonden en belangryke orders wor den geboekt voor zadelwerk en paardentuig. Een elftal verongelukt. Gisterenavond is een bestelauto, waarmede een voetbalelftal, dat in G>*oss-Koenigsdorf gespeeld had, naar Weiden reed, met een uit de richtjig Keulen kpmenden auto in botsing gekomen. De bestelauto kantelde een der voetballers was op slag doou, een tweede be kwam zoo zware verwondingen, dat hy on derweg naar het ziekenhuis overleed. Verder werden xiog acht personen gewond van wie één zwaar. Nog meer Chineezen in ons land. Het gebeurt den laatsten tijd herhaaldelyk, dat Chineezen, tot wie het blijkbaar is doorgedrongen hoe betrekkelyk goed het hun gele landgenooten in Nederland gaat, eveneens trachten over de grens te komen. Meestal komen zy uit de groote haven plaatsen Bremen en Hamburg, waar zy ten gevolge van den slechten toestand in de scheepvaart, reeds langen tyd in de grootste armoede leven. Daar zy byna allen zonder middelen van bestaan zijn, worden zij door de grensbeamb ten uit ons land geweerd. Ondanks deze maatregelen ziet nog een groot aantal Chi neezen de kans schoon jm de beambten te verschalken en ons land binnen te dringen. Fransche huwelijkswet- g e v i n g. De twee Kamers van het par lement hebben een wetsontwerp aangenomen, waarin bigamie wordt gekwalificeerd als een gewone misdraging, en niet meer als msi- daad. Het ontwerp behoeft nog slechts de laatste ratificatie door de Kamer na de aan neming door den Senaat. De reden hiervan is, dat misdragingen worden berecht door een correctioneele rechtbank, welke geen jury heeft en derhalve niet zoo spoedig door medeiyden wordt bewogen als de jury-recht bank, welke misdaden berecht. De oorzaak is te zoeken in de vryspraak van een zekere Louis Lenepven, geboortig uit Reunion, die in 1921 was gehuwd te Chalons. Hy voelde zich echter niet gelukkig en ver liet zyn vrouw. Een echtscheidingsproces was hem te duur. In 1927 ontmoette hy echter een meisje, dat hem gelukkig zou kunnen maken, naar hy meende. Hij kwam tot de conclusie, dat de Fransche koloniale wet eischt, dat een huweiyk op het geboortebewys wordt aange- teekend, hetgeen by hem niet was geschied. Hy meende dat de weg vry was en trouwde voor de tweede maal. Zyn eerste vrouw dien de toen een aanklacht tegen hem* in. Ztfn tweede vrouw legde echter weenend haar ge tuigenis af en de jury sprak geroerd het on schuldig uit. De verraderiyke afdruk. Enkele dagen geleden overleed in der. ouderdom van 66 jaren een beroemde En gelsche criminalist, Charles Sockly Collins de vroegere leider der centrale afdeeling by 5e crimineele politie van Engeland. In Engeland werd hy beschouwd als een autoriteit op het gebied van den vingeraf druk, waaraan hy jarenlang uitsluitend al zyn werk gewijd heeft. Daar hy als eerst? aan de speciale afdeeling van Scotland Yard aangesteld werd, heeft hy de ontwikkelin van dit uitstekend middel tot identificati' van misdadigers van den beginne af gevolg, en ook ver buiten Engeland grooten lnvloei er op uitgeoefend. Hy zag de verzameling van vingerafdruk ken in Scotland van één misdadiger aan groeien tot het enorm getal van 100.000, die zóó geclassificeerd zyn, dat zy ieder oogen- bllk ter beschikking staan.- zyn verdienste was verder het scheppen van een code, waarmede de vingerafdrukken tot naar de meest afgelegen deelen der we reld getelegrafeerd kunnen worden. Deze code werd, naar de „Daily Telegraph" meldt, in geheel het Britsche ryk, In Amerika en ook in Europa overgenomen. Over de beteekenis der vingerafdrukken vcor het ontdekken en daarmee het bestry- den van misdaden, behoeft thans, na zooveel jaren van positieve ervaringen, geen woord meer verspild te worden, zy wordt ook niet verminderd door het feit, dat er misdadigers zijn, die voorzichtig te werk gaan en die het achterlaten van verraderlyke vingerafdruk ken weten te vermyden. In ieder geval heeft het systeem der vin gerafdrukken de criminalistiek onschatbare diensten bewezen, waaraan wyien mr. Col lins geen gering aandeel heeft. Zyn overlij den geeft aanleiding met dankbare erkente lijkheid den hoogst belangryken arbeid te gedenken, die voor onze eminente crimina listen, meestal ware van iedere publiciteit, gepresteerd wordt. E n ontzettend drama.— Zaterdagnacht heeft zich te Trebnitz in Si- lezië een ontzettend drama drama afgespeeld. Een invalide heeft in een vlaag van waan zin zyn twee volwassen zoons en zyn dochter met byislagen vermoord, vervolgens het huis in brand gestoken en ten slotte zelf een einde aan zyn leven gemaakt. Een der ver moorde zoons zou 's morgens in het huweiyk treden en de vader, die in den laatsten tyd reeds herhaaldelyk biyken van verstandsver bijstering had gegeven, had gedreigd zyn kinderen van het leven te zullen berooven, als het huweiyk doorging. Een weerspannige struis vogel. In het groote dierenpark te Whipsnade (Eng.) heeft de 8 voet hooge struisvogel Teddy, een heele opschudding veroorzaakt. Voor zyn eigen bestwil, wilde men hem *n warm plaatsje bezorgen binnen een omhei ning, maar hy nam het ien mannen, die ge komen waren om hem er met eer zoet ïyntje binnen te loodsen, kwaiyk, dat zy hem in een richting, waar hij Juist niet heen wilde, probeerden te dringen. Zonder zich te bedenken, viel hy in volle vaart op hen aan, liep één man onder den voet en joeg de anderen op de vlucht. Toen stelden 50 man zich ir een gesloten lyn tegenover hem op. Teddy keerde den langzaam oprukkenden tirailleurs eerst non chalant den rug toe, maar, opeens wendde hy zich om. en kwam als een sneltrein opzetten. De aanvallers klommen hals over kop over een schutting, maar één hunner werd door Teddy op den grend geworpen en be schermd als hy werd door zyn zware klee ding gelukkig slechts licht gewond. Herhaalde malen probeerden daarop de 40 overigen Teddy naar zyn winterverbiyf op te dry ven, maar de vogel liet zich niet verras sen en behield het veld. To*n de aanvallende partij den stryd eindelyk opgaf en in ver spreide erde aftrok, wandelde Teddy kalm de omheining binnen. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. J3.) De voorzitter deelt mede, dat de regeermg voornemens ts een Witboek te doen verschynen betreffende ae gebeurtenissen in Indië. De heer Kortenhorst vraagt verlof de re geering te interpclleeren over de onderhan delingen met Duitschland en de verhooging der invoerrechten op groenten, kaas en eieren. Hierover zal nader worden beslist. De voorzitter stelt voor de interpellatie— Aibarda over „de Zeven Provinciën" toe te slaan en deze te doen houden op een nader te bepalen dag. De heer Aibarda stelt voor de interpellatie te houden na die van den heer Knottenbelt. Na eenig debat stelt spreker nader voor zyn interpellatie te houden na de Surinaamsche begrooting. Dit voorstel wordt verworpen met 50 tegen 23 stemmen. Het voorstel van den voorzitter wordt zonder üoofdeiyke stemming aangenomen. De voorzitter acht de interpellatie—De Visser over „de Zeven Provinciën" thans overbodig en stelt voor deze niet toe te staan. De heer De Visser betoogt dat zijn rater- oe^atie de voorkeur had. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 69 tegen 3 stemmen (Flo- ris Vos en de communisten). Aan de orde is de interpellatieKnotten belt inzake de Kamerontbinding en de ver houding tusschen regeering en Kamer daar door ontstaan. Spreker betoogt dat de oude Kamer nog beiangryk werk had kunnen doen. De nieuwe kan dat niet. Verbysterend is net, dat de regeering ook het ontwerp-weelde belasting nog wenscht af te doen. Spreker vraagt de regeering of de verdere samen- merking met de Kamer niet wordt bemoei lijkt. De thans door de regeering geschapen l.'guur is een staatsrechtelyk monstrum. BATAVIA. (Aneta) Aan de in den Volks- üd door den commandant der zeemacht in ed -Indië gegeven uiteenzetting omtrent (e muitery op „de Zeven Provinciën" is het /'gr-nde onM"end De op „de Zeven Provinciën" geworpen —ra veiojizaakte een groote paniek, Een

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2