500 300 25 MAANDAG 20 FEBRUARI No. 43 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN Df VELDE ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCÏENIEUWS* KERK- EN SCHOOLNIEUWS FAILLISSEMENTEN MARINE EN LEGER BUITENLAND Tandsteen verwilderen landarts. Tand VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -- 5 regels 50 ct. Iedere rege meerl0ct.(max. lOtegels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. -.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulder; bil verlies van een wijsvinger gulden Ou verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De werkloosheid. Op 31 Januari stonden in de tot het ge bied van de districtsarbeidsbeurs te Middel burg behoorende gemeenten, zijnde die tus- sehen Ooster- en Westerschelde, in totaal 5S86 personen als werkzoekenden inge schreven. MIDDELBURG. Benoeming klerk provinciale griffie. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 Maart 1933 benoemd tot klerk ter provinciale griffie, mej. H. van Visvliet, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Verduistering. Heden is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld T., reiziger te Middelburg, als verdacht van verduistering van een be langrijk bedrag aan geld. RITTHEM Een jaarfeest. De Chr. Jongelingsvereeniging en de Chr. Meisjesvereeniging hielden-Vrijdagavond haar gecombineerd 19e jaarfeest, dat door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond en onder leiding stond van den eere-voorzitter ds. G. de Ru. De uitgebrachte jaarverslagen der vereeni- gingen gaven een beeld der wekelijksche werkzaamheden Er werd een bijbelinleiding gegeven, zang, voordrachten en samenspraken wisselden el kaar af. Een tableau, door de Meisjesvereeni ging gegeven beeldde „Het verbond" uit. Het feest werd nog opgeluisterd door een 3-tal muzieknummers, uitgevoerd door den heer P. W. ter Haar en den heer H. C. A. Va- rel cp cello en orgel. BRESKENS Vereeniging voor Volksontwikkeling. De Vereeniging voor Volksontwikkeling ts Breskens gaf in het hotel van den heer Valk aloaar een van haar jaarlijksche avonden. Voor een zeer goed bezette zaal trad voor haar op het tooneelgezelschap Shumann uit Gent. Opgevoerd werd het blijspel „De man uit Tolonto". Na elk bedrijf beloonde een dankbaar applavi den spelers voor hun keu rig en in alle puntjes goed verzorgde spel. De vereeniging voor Volksontwikkeling geeft met het engagegeerer van dit gezel schap een goede keuze gedaan en haar leden een zeer prettigen avond bezorgd. Aanbesteding. Door de gemeente is aanbesteed de leve ring van le. 500 M. basaltine trottoirband 12X20X 100 cM. met afgeronden schuinen kant vol gens op te geven profiel2e. 10 stuks bij passende kwartbochten van 1 M. straal3e. 2 stuks bijpassende kwartbochten van 0.50 M. straal4e. 5000 stuks basaltine trottoir tegels met veilingkant, groot 30X30X5 cM. Een van de leveringsvoorwaarden washet zijn van Nederlandsch fabrikaat en het vol doen aan de eischen genoemd in de Nor- nialisatie-voorschriften. Prijsopvraag werd gevraagd voor A. franco voor den wal in de haven te BreskensB. franco scheepsboord vrij van inzetgeld aan de fabriek.. Inschrijvers warenJ. Vergouwe, Bres kens A 770, B 695 W. Woittiez en Zo nen, Breskens 720, B 645. W. Woittiez en Zonen, Breskensbanden maat 9X11X20/100 CM. A 720, B 645 bandenmaat 12X15X20/100 cM. A 750, B 650. N/V. Zeeuwsche beton Mij., Vlake bandenmaat 14X15X18/100 cM. A 769, B f 689bandenmaat 9XHX20/100 cM. A 819, B 739. P. J. van de Sande, Breskens A 819, B 718 idem basaltine Quarts- tegelbandenmaat 12X20X100 A 774, B 672, idembandenmaat 12X20X100 A 780, B 715. C. Daansen en K de Boever, Breskens A 847, B 747. N.V. Holl. Bas&l- tvnetegelfabriek te Rotterdam B 751. F. P. Bos en Zn., Alphen a/d Rijnbandenmaat 33X15X20/100 cM. A 686.50, B 615.50. Van Dijk Jr., Alphen a/d Rijn bandenmaat 9X11X20/100 cM. A 702.76. Iz. Vergouwe, Breskens A 850basaltine Quarts A 745. OOSTBURG. Algemeen Nederlandsch Verbond. Vrijdag belegde de afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Ne derlandsch Verbond een druk bezochte ver gadering te Oostburg, zulks in verband met het 10-jarig bestaan dezer afdeeling. De voorzitter, de heer E. P. van der Werff, bracht een kort verslag uit van de verrichtin gen der afdeeling in de afgeloopen 10 jaar en heette in het bijzonder welkom den heer J- N. Pattist uit 's-Gravenhage, de spreker van dezen avond. De heer Pattist, voorzitter van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, complimenteerde de jubileerende afdeeling namens het groepsbestuur. Spr. wees op de belangrijke cuJtureele taak, die afdeelingen als deze, te vervullen hebben en bracht hulde aan wat de afdeeling zooal ge- piesteerd heeft. Na dit meer officieele gedeelte hield ae heer Pattist een voordracht over De reis van Joos van Ghlstele, Heer van Axel, in 1480 naar Palestina, Egypte, Arabia, Perzië eij Klein-Azië. Door het typische Vlaamsch^ waarin het reisverhaal geschreven staat en dat door de aanwezigen goed verstaan werd, alsook door zijn enthousiaste voordracht wist de spreker zijn talrijke hoorders van het begin tot het eind te boeien en werd het geheel een groot succes. Tot slot zongen alle aanwezigen staande het Oude Wilhelmus. IJZENDIJKE. Brand. Hedennacht om 12 uur brak brand uit in de sigarenwinkel van den heer J. Spiessens, ge legen aan de Markt. Het perceel brandde ge heel uit. De inboedel ging verlóren. 'De vrouw die alleen thuis was kon met moeite gered worden. Verzekering dekt de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. GOES. Christ.-Historische Statenkring. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes te Statenkring Goes der Chr. Hist. Unie, onder voorzitterschap van ds, P. J. Steinz. Mede was aanwezig mr. R. M. van Dusseldorp, hoofdbestuurslid der Unie. De aftredende bestuursleden ds. Steinz, C. Flipse en J. Vermeule werden herkozen. Mr. Van Dusseldorp leidde de bespreking over de propaganda bij de a.s. Kamerverkie zing in. De volgende motie werd aangenomen De Statenkring Goes der Christ.-Hist. Unie in haar vergadering op 18 Februari bijeen, gelet op de tegen de fractie der Tweede Ka mer geuite critiek spreekt haar instemming uit met het beleid, gevoerd gedurende de zit tingsperiode en in het bijzonder gedurende de laatste weken. Middenstandsvereeniging. Vrijdagavond hield de middenstandsver eeniging Handelsbelangen in de Prins van Oranje haar 30ste jaarvergadering. De voor zitter, de heer J. Donner, wees in zijn ope ningswoord op den steeds toenemenden groei der vereeniging en wekte op tot samenwer king, die in het belang van de middenstan ders is. De secretaris, de heer J. Steketee, bracht verslag uit. Niet minder dan 30 nieuwe leden werden ingeschreven. Het ledental is geste gen tot 215. De penningmeester, de^heer J. de Kruijter meldde een batig saldo. Op de premie voor 1933 der glasverzekering kon 50 reductie worden verleend. Een voorstel tot het houden van een eta lage-wedstrijd zal door de desbetreffende commissie worden besproken. BORSSELE, Een landbouwschuur verbrand. Zondagmiddag is hier afgebrand de land bouwschuur van L. de Winter. Het vee kor worden gered en het woonhuis bleef, dank zij het optreden der brandweer, behouden. De oorzaak is het in brand geraken van een auto in de garage naast de schuur. BRUINISSE. Herbenoeming burgemeester Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot bi rgeme?s:er der gemeente Bruinisse d S. Hage. Vrij Evang. Gem. Beroepen te 's-Graven hage, ds. J. J. Vasseur te Ierseke. Predikant bij de protestantsche kerk in Indië Ds. O. D. Bleeker, predikant bij de Evang. Luth. kerk te Edam, heeft de benoeming tot predikant bij d-. Algemeene Protestantsche kerk in Ned.-Indië aangenomen. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. De emeritus-predikant dr. J. H. Gunning J.Hzn., de bekende redacteur van „Pniël", die 1 April a.s. zijn woonplaats Bilthoven gaat verlaten en eenige kamers in het Rusthuis van de Luthersche Diaconesseninrichting aan den Koninginneweg te Amsterdam gaat be trekken, heeft aan de rijksuniversiteitsbiblo- theek te Utrecht zijn boekerij van ongeveer 3000 deelen ten geschenke aangeboden,waar voor hem de erkentelijkheid der regeering be tuigd is. Een sociale en geestelijke crisis in Amerika. In het „EvangelischZondagsblad" schrijft prof. dr. Adolf Keller te Genève, naar aan leiding van zijn verblijf in Amerika, waar hij dezer dagen een lezingentournée hield, dat m de Vereenigde Staten een diep-ingrijpende sociale en geestelijke crisis thans onmisken baar is. De elf millioen werkioozen bieden aan het Amerikaansche volk, dat geen sociale verzekering en weinig maatschappelijk hulp betoon kent, een nieuw en zwaar probleem ter oplossing. De meeste kerken hebben ernstige tekorten. De zendingsgenootschap pen krimpen haar werk noodgedwongen in. De philantropische inrichtingen zien haar inkomsten snel terugloopen. De middenstand ook hier de sterkste steun van kerk en zending voelt zich zeer sterk in zijn exis tentie als zoodanig bedreigd. En dat alles heeft ook geestelijke gevolgen. Een der merkwaardigste is het verdwijnen van Ame- rika's sociaal optimisme, alsof de practische inspanning van het volk gemakkelijk het sociaal probleem zonder de Europeesche wetgevingen na te volgen, zou kunnen op lossen. De voorheen weinig beteekenende Amerikaansche arbeidersbeweging wint nu in politieke kracht, spreekt over den klassen strijd en verheft den eisch thans zeker niet ten onrechte van een sociale wetge ving gelijk in Euroeesche landen bestaat. Theologisch is opmerkelijk, dat het gros van het Amerikaansche volk zich zoowel van een sociaal-practisch getinte liberale theorie als van een massief conservatief fundamentalisme afkeert. Er is een sterk zoeken naar iets nieuws, dat aan persoon lijke geloofskracht sterke organisatie paart. Inzonderheid over de zending wordt thans aruk gesproken. Er zijn twee commissies, kort na elkander, naar China, Japan en Indië geweest, welke rapport hebben uitge bracht en op twee dingen hebben gewezen, die ernstige discussie vorderen, nl. ten eerste op het ontbreken van een eigenlijken theo- lcgischen grondslag bij den Protestantschen zendingsarbeid, en ten tweede op de nood zakelijkheid om meer dan tot dusver met de volkeren op het zendingsveld en hun cultu ren zelve in contact te treden, m.a.w. om met het nationalisme der Oostersche volke ren rekening te houden en de zending los te maken van antithesen daartegenover. Heden is door de rechtbank te Middelburg failliet verklaard M. M. Vroegop, koopman te Ter Neuzen. Rechter-commissaris mr. Th. Potheine, rechter. Curator mr. W. K. H. Die- leman, advocaat te Middelburg. De kapitein-luitenant ter zee P. Post Uiter- weer, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt belast met de functie van directeur van het loodswezen enz. in het 4de en 5de district (Goedereede, Maas en Brouwers haven) te Rotterdam. De officier van administratie le klasse A. van Houte, leeraar aan het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord, is aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zal 26 Mei met het mail-vrachtschip „Poelau Bras" uit Amsterdam zijn nieuw j bestemming volgen. De officier van administratie 2e klasse H C. van 't Hof is aangewezen vooi den dienst in Oost-Indië en zal 22 dezer met de „Siba- jak" uit Rotterdam derwaarts vertrekken, Vrijwillige dienstverlating burgerpersoneel. Ter kennis van de landmacht wordt bij ministerieele beschikking gebracht, dat in verband met de reorganisatie van de Kon landmacht bij de onderscheidene korpsen, inrichtingen, werkplaatsen enz. een over compleet is of zal ontstaan van vast bur gerpersoneel, dat voor ontslag in aanmer king komt. In verband hiermede wordt aan boven bedoeld personeel de gelegenheid openge steld, om vrijwillig, onder toekenning van wachtgeld, den dienst te verlaten. WEER EEN REDEVOERING VAN HITLER. Rijkskanselier Hitier heeft gisterenmiddag te Keulen een groote redevoering gehouden. Nadat hij stormachtig was begroet en hem door kleine jongens en meisjes een bloe menhulde werd gebracht, herdacht hij den dag van 30 Januari 1933, die in de Duitsche geschiedenis zal voortleven als de dag van een ongekend groote omwenteling. Hitler sprak vervolgens over de afgeloopen 14 jaren die, zooals hij zeide, Duitschland aan den rand van den afgrond hadden ge bracht. Ik heb mij ten doel gesteld het Marxisme te bestrijden. Daarna las de rijkskanselier den jongsten oproep voor van de Centrumbouden, en zette uiteen wat hierop te antwoorden valt. Wie zich op het standpunt stelt van 9 November 1918 heeft geen rec.it van te spre ken van den eed op de grondwet. Wij willen inderdaad de christelijke ge dachte in den staat den boventoon laten voeren, het Centrum daarentegen heeft 14 jaar lang geregeerd in bondgenootschap net Godloochenaars. Na 4 jaar zal ik mijn werk aan het oordeel van het volk voorleggen. Wij willen tot stand brengen het groote Duitschland met opzij sluiting van groepen- fcelangen, die slechts zich zelf zien en niet het land. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND In een verkiezingsrede te Wuerzburg heeft dr. Bruening een uiteenzetting gegeven van de, houding van het centrum en de Beier- sche volkspartij tegenover de huidige regee ring. In de Frankenhalle was het zoo vol, dat een parallelvergadring moest worden belegd. Dr. Bruening betoogde, dat het centrum steeds en tot het laatste met de Beiersche volkspartij zal strijden voor recht, vrijheid en grondwet. Hij kon niet ontkennen, dat het parlementarisme behoefte aan hervormingen had. Als hij, Bruening, rijkskanselier was ge worden, zou hij den invloed van het parle mentarisme sterk hebben teruggedrongen. Ook het communisme zou hij hebben bestre den. Gedurende zijn rijkskanselierschap heeft het communisme voortdurend aanhangers verloren, wat nu niet het geval is. Op het oogenblik wordt zeer op de grond wet gescholden, maar geen grondwet ter we reld is zoo elastisch als juist die van Weimar. Men moet echter bezonnenheid genoeg be zitten om met deze grondwet om te gaan. Sedert zijn rijkskanselierschap is het eene experiment na het andere genomen. Radio- en persvrijheid staan nog slechts ter be schikking van hen, die het niet wagen zich tegenover de regeering te plaatsen. Een der gelijke wijze van regeeren is natuurlijk een voudiger. Dr. Bruening kon zich nog niet uiten over het vier jaren-plan der regeering, daar het nog niet bekend is. Er bestaat echter grond voor het vermoeden, dat dit plan de bedoe ling heeft, de tegenwoordige regeering vier jaar aan de macht te houden. Bruening besloot zijn rede met de verkla ring, dat èn centrum èn Beiersche volkspartij zich niet zouden laten onderdrukken. Wel zijn zij bezorgd voor het vaderland, maar zij hebben geen vrees voor geweld. Zij strijden voor het vaderland en het christelijk-poli- tieke ideaal. HET FRANSCH—DUITSCH INCIDENT TE GENÈVE. De Fransche minister van luchtvaart, Pier re Cot, wiens aftreden door de rechtsche pers geëischt wordt naar aanleiding van zijn uit latingen in de algemeene commissie der ont- wapenings-conferentie, is te Parijs terugge keerd en heeft bij een banket de volgende verklaringen afgelegd Ik heb er uitsluitend tp gewezen dat het niet zoozeer ging om de vermindering der zichtbare legers, dan wel om de bespreking van de quasi-militaristische vereenigingen welke den chauvinlstischen geest der naties veel meer bevorderen dan de legers. Wat wij willen is het totstandkomen eener regeling welke eiken aanval onmogelijk maakt, Wij steen wordt voorkomen door het regelmatig gebruik vanChlorodont tandpasta. Eeriproei over tuigt. Per tube 35 cent. willen dus een leger dat geheel op de natio nale verdediging is ingesteld en het begrip „nationale verdediging" versta ik, zooals ik gisteren uitvoerig uiteenzette, in deze. zijn mooiste beteekenis de ootste, gemeen schappelijke krachtsinspanning van heel een volk om zich tegen een aanval te verdedi gen, zonder de gedachte te koesteren van ooit en onder eenige omstandigheden zelf tot een aanval over te gaan. Dit edele ideaal was tijdens den laatsten oorlog de stuwkracht tot vele heldhaftige daden, en dit ideaal is te vens een waarborg dat in tijd van vrede de Fransche traditie gehandhaafd zal worden, terwijl in tijd van oorlog het land op zijn leger vertrouwen kan. DE ONTWAPENTNGS-CONFERENTÏE. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in ant woord op een telegram aan de conferentie, vaarin zij aandrong op spoedige resultaten een brief van den volgenden inhoud van Arthur Henderson ontvangen Ik dank u voor uw aandrang ten aanzien van ontwapening. Met den terugkeer van Duitschland ter conferentie en met het materiaal, dat we ter onzer beschikking hebben als resultaat van de werkzaamheden en besprekingen van het afgeloopen jaar, hoop ik oprecht, dat binnen ongeveer drie maanden de confe rentie in staat zal zijn de vitale beslissingen te nemen, waarvan haar succes ten slotte afhangt. Als deze verwachting werkelijkheid wordt, geloof ik, dat we in staat zullen zijn ontwapeningsconventie op te stellen en goed te keuren, die nog. dit jaar geteekend en bekrachtigd kan worden en die zich waar dig zal aansluiten bij het streven van alle volken naar werkelijken vrede en ontwa pening. Ten zeerste hoop ik, dat gij voort wilt gaan met ons al uw hulp en steun te geven in de crïtieke maanden, die voor ons liggen. TARDIEU AAN HET WOORD. De „Illustration" bevat het eerste van een serie artikelen van André Tardieu, waarin de oud-minister-president den binnen- en buitenlandschen politieken toestand van Fi ankrijk zal behandelen en de hervormin gen zal aangeven, welke, naai zijn meening, roodig zijn om Frankrijk uit de depressie tf: helpen. Hij begint met te wijzen op de decaden tie van hot parlementarisme en op het stroef loopen der staatsmachine. In minder dan twintig jaar is het aantal ambtenaren met 200.000 toegenomen. Dictatuu der wan orde of politie-dictatuur zijn geen Fransche oplossingen, en de massa der Franscnen wil den de eene noch de andere. Bij het ouder weiden der stelsels stompen hun deugden af er. worden hun misbruiken geaccentueerd. Hot herstel van het ideaal is op sommige oogenblikken de positiefste ader hervormin gen. Maar het vereischt een krachtigen stomp in de ribben „Wij kunnen niet blijven, waar wfj thans zijn", zegt hij, „en de keus. die z:ch aan ons opdringt, zal ons verdei lot beheer- sdien." Deze keus wil Tardieu met de pen en het woord nader toelichten. DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE KLEINE ENTENTE. Zooals reeds kort gemeld, heeft de zitting van den raad der kleine entente en het af sluiten van een nieuwe ovtreenkomst, waar door een nieuwe internationale eenheid toe stand is gebracht, in Italiaansche politieke kringen sensatie gewekt. Algemeen is men van oordeel, dat men de beteekenis van dit feit voor de toekomst onmogelijk kan schat ten. De bladen stellen eveneens vast, dat den nieuwen statenbond groot gewicht als poli tieke factor moet worden toegekend, die op den gang van zaken m andere staten van beslissenden invloed kan zijn. Men oppert de vraag, wat de drie staten mag hebben bewogen hun belangen te vereenigen en zelfs gelijk enkele commentaren meenen hun souvereiniteit daarvoor prijs te ge ven. Het antwoord luidt vrijwel algemeen, dat de drie staten het bij hen heerschende regime wilden handhaven en den toestand, die door de vredesverdragen is geschapen, desnoods met de wapenen willen verdedigen, ook al zou men een wijziging in Midden Europa op vreedzamen weg trachten te be reiken. Van politiek standpunt bezien, zoo wordt gezegd, heeft Zuid-Slavië het grootste pro fijt van de nieuwe overeenkomst. Het kan thans rekenen op de ondeiöteuning van den kant der bondgenooten bij het handhaven

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1