3 J> (5( DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GEZOND HEID IS, BEZORGDEN CHIEF WHIP HAAR ENORME POPULARITEIT 18 FEBRUARI EERSTE BLAD No. 42' 71e Jaargang elburgsche v. Stoomvaart Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité ELECTRICITEIT UW HULP IN DE HUISHOUDING! STADS- EN PROVINCiENIEUWS I gear. ^o. vragen een 3E. Adres 12933; mg Kalfscarbona- lfslappen vanaf lappen 30, 35, slappen 40, 45, alles p. pond. 10 ct. per ons, ons, Leverworst erlappen 30, 40 Varkenslappen Rund- en Var- p. pd., Varkens- 50 ct. p. pond, pond, Versclie d. Aanbevelend, «straat 7. versch, 30 ct. DEN HAMER, ntvangen prima AKREEL, ver- IV. IJMUIDER /rouwestraat 4, versch geslacht CH. Gemeente- terplein. rsen Meisje, 25 j'aar, tte VRIENDIN. X. R., Bureau Club- en xamen en prak- IEEF, Badhuis- EN. A.s. Za- in Willem lil unioren 4.30— 5e elftal 5.30 2e elftal. hoen- en Leder- 57. Dames zo- 25, Heeren zolen Nergens beter er gemaakt. eerste soort, in van 40, 50, 60 HEMA", Pas- Souburg. WERK, zooals ilen, Vuurtesten, rnz. enz. naar isstraat 31. Wij voord, is de col- en Glaspapier. p. K.G., Glas, rpl., wltkw., be- 1ES, Lepelstr. 10. iSSEN voor de elk gewenscht CORVELEIJN, eld terug. Groot iren kosten geen och slechts 5, 4 J. H. KOONING, De Ruyterstr. „T.O.V.I.D.O." ERLINGEN, die geleid. Contribu- week. Adres in uw Tijding- rordt ons menig- Zeker 1 De prijs n d -,t voor zoo'n I Is er iets voor t dan aan onze Iburg-Rotterdam egen plaatsen PASSAGIERS, N EN VEE Midd v m uur v Rolt. un. uur 8 8 8 8 8 8 bekomeD rransport- en Exp ven G VOS relet 8. 3ANj5EUS, Tel. 153. EKHOUT, Tel. 282 HEK, Telet 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Dultschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemerlt speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenlies van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meerlOcMmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl öregels fl. .alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei 4 f| j Polis, zijn GRATIS verze- lil kerd tegen ongelukken voorËU' nf| gulden bij levens- r Aft gulden bij dood AAA gutden bij verlies 2 l| 1 lange ongeschikt- II1 door <1111 vaneen if U heid tot werken. U UI een ongeluk.- O U U hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies J AA gulden bi] verlies fh f— gulden bij verlies van 11111 van een 3 van eiken J een duim ËUËI wijsvinger tUfJ anderen vinger AANGESLOTEN bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Steunt uil) Medeburgers Onze dringende oproep om steun in een of ande ren vorm, heeft wel eenige resultaten opgeleverd, maar is beneden onze verwachting gebleven. Vooral op hen, die het voorrecht hebben niet of slechts in geringe mate den invloed der tijdsomstandig heden te ondervinden, doen wij een beroep. Het aantal gezinnen, dat geholpen moet worden, neemt steeds grooter afmeting aan. Vele kleine midden standers wachten op uw steun. Blijft dan niet langer achter en geeft naar vermogen 1 De Vlissingsche Courant" is nog steeds bereid giften in ontvangst te nemen. U kunt deze ook storten op de girorekening van den Penning meester van ons Comité, nummer 195800. Wij hopen niet tevergeefs een Beroep op de bekende offervaardig heid der Vlissingsche ingezetenen te hebben gedaan. Namens het Comité, P. G. LAERNOES, V ice-V oorzitter. J. P. LOUWERSE, Secretaris. VERANTWOORDING. In den loop dezer week wer den door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school 2.10 Gedeelte Politie-per- soneel - 2.15 't Crisis-Comité roept - 1.50 Voor dringend noo- dige hulp - 1. Uit bescheiden beurs - 0.50 D. V- 0.50 Vorige opgave - 4456.99 Totaal ƒ4464.74 EEN WERKPROGRAMMA VOOR VOLKENBONDS-VRAAG- STUKKEN. Een paar jaar geleden, toen de „Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede" te Hoorn samenkwam, werd aangenomen het voorstel uit haar midden, dat telken jare een werk programma zou worden samengesteld. Dat werkprogramma zou omvatten een aantal Volkenbondsvraagstukken van actueelen, voo; een dee] zelfs van urgenten aard. Deze pun ten worden door korte, doch zakelijke memo randa van vooraanstaande deskundigen toe gelicht. Zij worden dan in de afdeelingen, die de vereeniging er bijkans 100 in het geheeie land telt, behandeld. De afdeelingen stellen Paar aanleiding van die behandeling een kor ter of langer rapport op, of vergenoegen zich niet enkele uitspraken en wenschen ter ken- uLs van het hoofdbestuur te brengen. Het secretariaat van het hoofdbestuur vat dit al les in een overzicht samen, en aan de hand van dit overzicht wordt de zaak in de alge mene vergadering van de vereeniging be sproken. Op die wijze wordt, zij het vanzelf sprekend langzaam en geleidelijk, een open bare meening gevormdwordt getracht door geheel het land inzicht te wekken ten aanzien van eenige punten,' die in de Volkenbonds werkzaamheden of al wat daarmede zoo na/uw verbonden is, een belangrijke rol spelen. Zulk een werkprogramma is ook voor 1933- opgesteld en het'omvat eèn viertal punten, aldus samengesteld 1. Wat op economisch gebied door den Vol kenbond is bereikt, een en ander in verband met de economische wereldconferentie te Londen. 2. De afwikkeling der oorlogsschulden aan Amerika en de invloed daarvan op de Euro- peesche verhoudingen. 3. De loop van het Chineesch-Japansche ■conflict en wat deze beteekent voor de. bemid delende taak van den bond. 4. Het-neutraliteitsbegrip van. dezen tijd. Dat zijn elk op zichzelf vraagstukken, die. een geheele studie vorderen.. De bedoeling zit ook zeker niet voor, ieder lid van de ver eeniging nu alle deze vraagstukken in vollen omvang zal leeren kennen. Dat is ook niet noodig. Maar wel bestaat de meening, dat het voor ieder lid'van een dergelijke vereeni ging goed is van de kern van zoodanige vraagstukken op de hoogte te zijn teneinde de- ontwikkeling ervan met de noodige belang stelling en het noodig begrip te kunnen vol gen. Bijkans dagelijks staan de.couranten vol met berichten over deze vraagstukken, maar slechts zij, die,, gelijk de redacties der ,ccp- ranten zeiven, de ontwikkeling deze zaak op den voet volgen, kunnen de beteekenis van nieuwe berichten begrijpen. Door; dergelijke, vraagstukken in de afdeelingen der vereeni ging aan de orde te stellen, werkt deze mede om een openbare meening te vormen voor zulke vraagstukken. Die. openbare meening heeft niet tot eerste taak om resoluties aan te nemen of wat ookdit geschiedt in het algemeen genoeg en op meer bevoegde plaat sen., Maar een openbare meening in eenïg land, eenmaal gevormd zijnde, laat nimmer na haar invloed te doen gevoelen. Daar is het punt der herstel- en oorlogs schulden voor Nederland belangrijk, niette genstaande Nederland er buiten is gebleven Wat de herstelschulden betreft, die voortge vloeid zijn uit de vredesverdragen, formeel hangt hun verder verloop af van de al dan niet ratificatie van het verdrag van Lausan ne, maar practisch weet een ieder, dat de bron ervan nooit meer zal vloeien, al wordt Lausanne geratificeerd of niet. En practisch V lei precedenten te scheppen. Reeds vroeger is er op gewezen, dat, werkte men aanvanke lijk uitsluitend op den grondslag van art. 11 van het grondverdrag, dat niet uitgebroken conflicten hoopt te voorkomen, men later dien grondslag verliet om naar art. 15 dat betrekking heeft op uitgebroken conflicten, over te gaan. Thans staat de buitengewone vergadering van den Volkenbond voor de Heeft U reeds een stofzuiger, strijkijzer, broodrooster of expresskoker? Ze helpen U vlug, gemakkelijk en beter! N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen weet ook Amerika sedert eenigen tijd, dat nu de betaling van Frankrijk op 15 December niet is geschied en die van Engeland voor het laatst is geschied, er heel wat water in den Amerikaanschen wijn van schuldbe taling zal moeten worden gedaan, wil men dezen nog verder kunnen drinken. Of de com pensatie, waarop Amerika ongetwijfeld for meel recht kan doen gelden, zal worden ge vonden, hetzij m gedeeltelijke betaling, hetzij in economische voordeelen, bijv. den door Amerika zoo zeer gewenschten terugkeer tot den gouden standaard, dat hangt van de on derhandelingen af, die spoedig zullen begin nen nadat de nieuwe president van Amerika het bewind werkelijk in handen heeft geno men. Maar de werking, die er in dit vraag stuk is, nadat het jaren lang eigenlijk be vroren was en men er nauwelijks naar durfde wijzen, is een goed ding op zichzelf. Het kan met dit vraagstuk niet slechter worden ver andering brengt bijkans vanzelfsprekend verbe tering. De loop van het Chineesch-Japansche con flict is voor de bemiddelende taak van den raad en van geheel den bond van de grootste Dit conflict is in staat om aller moeilijke taak wat te doen tegenover een Ja pan, dat in elk opzicht, maar dan indérdaad in elk opzicht, onwillig is. Ook hier worden vele mogelijkheden geopperd en alle artikelen, die heft grondverdrag daarvoor oplevert, uit geput. Men zal moeten afwachten of het helpt. Daar is de bepaling, die de buitenge wone vergadering in elk geval dwingt tot het opmaken van een verslag, na het uitbrengen waarvan beide partijen tenminste drie maan den geen vijandelijkheden kunnen beginnen. Daar zijn naast het Volkenbondsverdrag nog de bepalingen van het Kellogg-pact en van het zgn. negen-mogendheden-verdrag, te Washington in 1922 gesloten. En er is tenslotte de mogelijkheid, dat Ja pan uit den Volkenbond treedt. Dat zou te betreuren zijn, maar mischien zou het, vooral ware het vroeger geforceerd, het moreel ge zag van den Volkenbond hebben verhoogd. Het aanzien noch van een persoon, noch van een lichaam zit in bepaalde gevallen in den omvang, maar meer in de qualifcelü. De a.s. Kamerverkiezing. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth. om in verband met de weldra te houden Kamerverkiezing stipt aangifte te doen van alle verhuizingen binnen en buiten de ge meente, vestigen wij er de aandacht onzer lezers op, dat het tengevolge van het ver zuimd hebben om aangifte te doen op het stadhuis nog steeds voorkomt, dat de aan wijzing in het bevolkingsregister niet over eenkomt met de werkelijke samenstelling der gezinnen en dat dit juist met het oog op de verkiezing van veel belang is. Afgescheiden van de straf, waaraan men zich onwillekeu rig blootstelt door niet voor de aangifte -e zorgen, doe men alzoo zijn best om alle ver anderingen zoo spoedig mogelijk op de se cretarie te melden. Vooral ten aanzien van inwonende dienst- en werkboden en kostgan gers, ga men eens na, of reeds opgave ge schiedde. Firma J W. van der Linde Zonen Banketbakkerij, Walstraat, Tele'oon 373 Ontvangen een ruime sorteering Ringers' en Droste's Paascheiijes Inderdaad iets fijns Vereeniging van den Christelijken Handel- dryvenden en Industrieelen Middenstand. Gisterenavond werd de eerste vergadering gehouden van de pas opgerichte afdeeling Vlissingen van bovengenoemde vereeniging. Deze vergadering werd door den voorzitter van het voorloopig comité, den heer F. D. G. Prins met gebed geopend. Als voorzitter werd gekozen de heer P. I. Hamming, aangezien de heer Prins niet in aanmerking wenschte te komen. Verder namen in het bestuur plaats de heeren H. van Kampen, J. Kwist, H. Heijstek, W. Poppe, P. A. Sommeijer en D. L. van Noppen. Eenige zaken van internen aard werden besproken, waarna deze geanimeerde verga dering door den voorzitter met dank werd gesloten. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Over de door bovengenoemde instelling op a.s. Donderdag 23 Februari te geven too- neelvoorstelling met „De man zonder Ma nieren" door het gezelschap Pierre Mols, schrift „het Dagblad van Rotterdam" In deze comedie is een goed deel degelijke menschenkennis, en men mag den schrijver do eer geven, dat hij de kunst verstaat een stuk onderhoudend te schrijven. Pierre Mols 1*3 hierin de butler-kapitein en hij speelt deze rol met geest en genoeg aplomb om te over tuigen. De „Arnherasche Courant" zegt: Om <iif gegeven heeft Tombuch een amusant stuk gebouwd, goed voor het tooneel geschreven. Het gezelschap van Pierre Mols gaf er een vlotte vertooning van. Een goede voorstel ling, welke door het publiek met groote aandacht werd gevolgd. „Haarlems Dagblad" Het publiek was in een beste, vroolijke stemming en heeft het den spelers niet aan applaus laten ontbre ken, zoodat „De man zonder Manieren" ook in de zaal de overwinning behaalde. „De Maasbode" Het geestige geval speel de zich in hoofdzaak af tusschen Enny Molsde Leeuwe (die tevens de vertaling bezorgde) en Pierre Mols en het was als al tijd een lust die twee aan den gang te zien We moesten het sympathieke troepje eens wat meer in Rotterdam kunnen ontmoeten. De „Nieuwe Delftsche Courant" schrijft Een gelukkige keus Zie daar nu eens een stuk, dat nog wat meer doet, dan ons enkele uren prettig bezig houden. Dit is een stuk met inhoud, met zielEen stuk, dat een pittige les te lecren geeftDe schrijver, John Tombuch, heeft z^n talent niet ver spild door het een of andere gezochte on benulligheidje op ta blazen tot een comedie, waarom we nu wel even kunnen lachen, maar die overigens niets om het ljjf heeft. Integendeel. Hier wordt een onderwerp be handeld, dat we in het alledagsleven te rug vinden, als we maar scherp rondkijken Het snobisme van de „welgestelde" families, die in hun poging om de werkelijke groote wereld na te volgen, de fout begaan om meer te letten op iemands afkomst, zijn uiterlijken schijn, dan op zijn wezenlijke waarde als menschPierre Mols en zijn gezelschap hebben van dit spel een kranige vertolking gegevenEen buitengewoon geslaagde avond ALhambra-Theater. Sergeant X. Wat het leven verwoest. Men vindt in de eerste film van alles, dat men in Marokko verwachten kan, en veel, dat men er niet verwachten zou, kazerne- humor van Duitschen huize bijvoorbeeld, en een genoeglijken Feldwebel, die een vader is voor de jongens van de compagnie. Verder woestijnzand, blinkend-witte moskeeën, schrale palmen, betulbande hoofden, Arabi sche danseressen, bloeddorstige bedouïnen, kameel- en ezeldrijvers, stoutmoedige ruiters en veel zonnegloed. Men vindt er ook een .woestijnbar", waarin het gezellig toegaat, en alles bij elkaar genomen, wordt het vreemdelingenlegioen voorgesteld als een toevlucht, waarin het meer dan best is uit te houden. Iwan Mosjoukine is de legionnair in Ser geant X. Hij is een merkwaardige figuur onder de filmkunstenaars van geheel eigen cachet. Enkele jaren was hij min of meer het slachtoffer van de sprekende film. Nu ia Mosjoukine teruggekeerd. En zijn terug komst kan met vreugde begroet worden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1