INGEZONDEN STUKKEN LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Ook TJ3.C. en Dongen ontmoetten elkaar tot dusver nog niet. Misschien is bet terrein - voordeel hier juist voldoende om T.S.C. aan een kleine zege te helpen. Van veel belang is de wedstrijd Ter Neuzen—Hero. We zijn be nieuwd hoe de Hero-club zich tegen onze provinciegenooten, die thuis voor zeer sterk doorgaan, zal houden. Er is weinig materiaal ter vergelijking van de sterkte beider tegen standers aanwezig, aangezien het pas de eer ste maal is, dat de twee clubs elkaar dit sei zoen bekampen. De Ter Neuzenaren zullen wel verlangend zijn naar een partijtje voetbal, daar ze al sinds weken en weken niet meer in het veld zijn geweest. In hoeverre deze gedwongen stilstand hun vorm beïnvloed za: hebben, dient afgewacht te worden. In ie 3e klasse wordt Zondag a.s. gespeeld de wedstrijd Zeelandia il—Axel. Wint Axel deze ontmoeting, hetgeen zeer aannemelijk is, dan rest er voor de Zeeuwsch-Vlamingen nog slechts één wedstrijd, nl. de ZeeuwenAxel, waarin dan zeer waarschijnlijk de beslissing zal vallen. Vlissingen n en de Zeeuwen zijn Zondag vrij. De wedstrijd VlissingenBreda zal geleld worden door scheidsrechter Hufkens. INSIDER. Blij arten. Gisterenavond had de eindwedstrijd plaats om het kampioenschap 3e klasse Walcheren van den N.B.B., uitge schreven door de A.B.C, De heer Korteweg won de derde prijs door te winnen tegen Bosselaar. Labruijère legde beslag op den titel door te winnen tegen Castel. De uitslag was L. Korteweg 100 p., 49 beurten, 2.04 gem., 9 hoogste serieA. Bos selaar 78, 49, 1.60, 11L. Labruijère 100, 35, 2.86, 18 Chr. Castel 63, 34, 1.85, 9. De totaal uitslag is als volgtKampioens- prijs A .B.C. en medaille N.B.B. L. Labruijère 3 gew., 300 p., 129 beurten,-2.33 gem., 18 hoog ste serie 2e pr. Chr. Castel 2, 263, 121, 2.17, 9 3e pr. L. Korteweg 1, 268, 132, 2.03, 11 4e pr. A. Bosselaar 0, 202, 143, 1.43, 11. Europeesche kampioenschappen. In den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gisteren een aanvang gemaakt met de Euro peesche kampioenschappen groot biljart cadre. Hierbij deed zich het eigenaardige feit voor dat Dommering, Moone (België) en Van Vliet ieder hun partij van 400 punten hebben gewonnen in 12 beurten dus gemiddeld 33.33. Dommering behaalde de hoogste serie, nl. 129. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. GECAMOUFLERDE MAJESTEITS SCHENNIS Mijnheer de Redacteur, Tot mijn groote verwondering en ergernis wordt er ter herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje een portretplaat verspreid, welke zoo ongunstig bij de wer kelijkheid afsteekt dat iedereen, wien ik tot nu toe zijn oordeel vroeg, deze beeltenis beschouwt als zijnde van een ouderwetséh schippers- of landarbeiderstype, gestoken in edelmans kleedij. En als het ware om deze eenvoudige volks figuur nog zooveel mogelijk een onaange naam aanzicht te geven is er zulk* een val- sche gelaatstrek in aangebracht, dat het geheel niet anders dan als een ongure kop bezien moet worden. Waar het hier vast staat, dat hier alle mogelijke moeite gedaan schijnt te zijn om alle adellijke en intelli gente gelaatstrekken, zooals we die toch ze ker op de plaatjes in onze Vaderlandsche Geschiedenis-schoolboeken en op de alge meen bekende schilderstukken ruimschoots hebben leeren kennen, geheel weg te laten, behoeft het zeker geen betoog, dat deze plaat, welke zoogenaamd bedoeld moet zijn om den Vader des Vaderlands voor te stel len, in de eerste plaats voor diens doorluch tige nazaten een steen des aanstoots moet zijn. Indien Zijne Ecxellentie de minister van justitie zich onbevoegd acht hier in te grij pen, ten einde een verdere verspreiding van deze walgelijke preent te voorkomen, ligt het dan niet op den weg der vele Oranje-ver- cenigingen, welke ons land telt, zoo spoedig mogelijk een comité te vormen tot herstel der begane fout, terwijl zeker vertrouwd mag worden, dat noch gemeentenotabelen, noch onderwijzers zullen gedoogen, dat dit akelig misdruksel den schoolkinderen cadeau wordt gedaan en alzoo bij de Nederlandsche jeugd een valschen indruk zou kunnen worden ge vormd omtrent den Stamvader van het Oranje Huis C. W. VAN DEN BOS. Rotterdam, 16 Februari 1933. De tuinbouwexport in 1932. Blijkens de tuinderij liepen zoowel het ge wicht als de totale exportwaarde van den Nederlandschen tuinbouwexport in 1932 be langrijk terug, ondanks het feit, dat ook in 1931 reeds een belangrijke teruggang te boe ken viel. Het totale gewicht van den gehee- len Nederlandschen- en fruitexport tezamen beliepen in 1929 731.087.000 K.G., in 1930 679.671.000 K.G.in 1931 586.743.000 K.G. in 1932 533.678.000 K.G.een vermindering derhalve met ruim 9 in verge'ijking met het voorgaande jaar en met 27 in vergeiy - king met 1929. De totale exportwaarde va\ alle uitgevoerde Nederlandsche groenten en vruchten heeft in 1929 ƒ88.614.000 bedragen tegen 48.583.000 in 1932. In drie jaren tijds liep derhalve de tctale waarde van de uitge voerde tuinbouwproducten met ruim 44 terug. Wat de voornaa.uste afzetgebieden betreft is het totale gewicht van den tuinbouwexport naar Duitschland in 1932 iets grooter geweest dan in 1931, nl. 6 Deze toename is uitslui tend te danken aan het feit, dat 11 1932 ruim 17 millioen K.G. appelen naar Duitschlanu werden uitgevoerd tegenover nog geen 7 mil lioen K.G. in 1931. Weliswaar was ook de export van sluitkool naar Duitschland in 1932 veel grccter dan in 1931, nl. 46 millioen K.Q. tegenover 33 mil lioen K.G., doch daartegenover staat, dat de bloemkoolexport slechts 12 millioen K.G. lit 1931 bedroeg. De export var tomaten naar Duitschland steeg van 30 millioen K.G. op 38 millioen, doch de export van komkommers daalde van 42 op 33 millioen K.G. Ondanks de kleine stij ging in vergelijking met 1931 bleef het totale géwicht van den export naar Duitschland toch 28 beneden dat van 1930 en 43 be neden dat van 1929. De totale exportwaarde van tuinbouwproducten naar dat land ver minderde van 49.3 millioen guldens in 1929 tot f 22.000.000 in 1932, een vermindering van ruim 55 De totale exportwaarde verminderde van 27.500.000 in 1929 tot 18.100.000 in 1932 De geweldig hooge invoerrechten, waarmede sinds Januari 1922 onze tuinbouwproducten bij invoer in Engeland worden belast, hebben dus wel hun werk gedaan. De exportwaarde liep voor dit land met 36 terug. In het bij zonder de uitvoer van druiven en tomaten naar Engeland is op noodlottige wijze ver minderd. Ir» 1931 exporteerde Nederland naar Engeland ruim 4'/2 millioen K.G. druiven in 1932 slechts 1.7 millioen K.G. Met de to maten was het niet minder gesteldde ex port daarvan daalde van 49 millioen K.G. op 28 millioen K.G. Welke nekten kunnen wij by onze fruitboomen door een besproeiing voorkomen. Een der belangrijkste methoden voor de be strijding van plantenziekten, alsmede van onze boomgewassen is het sproeien, waarmee wij dus bedoelen het aanwenden van bestrij dingsmiddelen in vloeibaren toestand. Het is evenwel van groot belang, dat ieder die sproeimiddelen gebruikt, ook weet door welke middelen de verschillende ziekten be streden kunnen worden. Ook is van belang wanneer middelen ter voorkoming, moeten worden aangewend. Slechts indien hij deze kennis bezit, kan hy een doelbewuste en rationeele bestrijding toepassen en alleen deze kan op den duit; loonend zijn, We zullen eens zien hoe en waarmee de verschillende ziekten kunnen worden bestreden. Bij de appels kennen wi) de schurft, dit zijn de zgn. bruin-zwarte vlek ken op de vruchten. Korten tijd vóór den bloei spuiten met l'/2 Bordeausche pap. Latere bespuitingen geven dikwijls aanleiding tot blad- en vruchtenbeschadiging. Voor latere bespuiting mag men den Cali- fornischen pap gebruiken, dit helpt dan te vens voor de wormstekigheid. Dan kennen we ook nog verschillende Iuis- soorten, welke veel schade veroorzaken. Er zijn verschillende soorten, welke wij hier niet uitvoerig zullen bespreken. Eén sooa wil ik echter noemen, dat is de bloedluis, welke moeilijk te bestrijden is, aangezien deze ,luis leeft in kloven, en kankerwonden der boomen. Luizen kan men bestrijden door in de maanden Februari en Maart een bespuiting toe te passen van vruchtboomcarbolineum. De resultaten hiermee bereikt zijn zeer goed, zoodat hiervan dan ook in ons land enorm veel gebruik wordt gemaakt. Wanneer men de bloedluis volledig wil be strijden, zal het noodig zijn, dat de stammen, kloven en kankerwonden, worden ingesmeerd met een 100 oplossing, dus in onverdunden toestand gebruiken. Wanneer men dus geen zomerbehandeling bij onze appelboomen toe past, dat wil dus zeggen de besproeiing mei Bordeausche, of Californische pap, dan mag men in geen geval een bespuiting met vrucht- boom-carbolineum achterwege laten. Zoodra het dus mooi weer wordt is het nu de tijo hiervoor. Ook bij onze peren kennen wij de zoo ge vreesde schurftplekken, welke de waarde van het product zoo vermin lert. De bruin-zwarte vlekken op peren zijn weliswaar kleiner dan op appels, dat neemt echter niet weg, dat ze in waarde hierdoor sterk verminderen, terwijl ze tevens bij het publiek moeilijk te verkoo- pen zijn. Tegen schurft bij peren kan men ook Californische pap gebruiken, evenwel mag de bespuiting niet bij feilen zonneschijn ge schieden, aangezien gevaar voor bladver branding bestaat, de bespuiting kan geschie den met een 2 oplossing. Voor andere ziekten, is de bestrijding pre cies dezelfde als bij appels, dus ook met vruchtboomcabolineum. Bij de pruimen hebben we hoofdzakelijk te doen met de bloeluizen, er komen twee soor ten voorgewone, die de bladeren door hun zuigen kroes maken en witbepoederde, welke de bladeren niet doen omkrullen. Ook hier is ter deze een bespuiting met vruchtboom-carbolineum op zijn plaats. Dan hebben wij bij de pruimn nog de Mo nilia-ziekte, welke plotseling geheele takken tijdens of na den bloei doen afsterven. De vruchten rotten dan aan den boom en worden met geel-grijze zwamkussentjes be dekt. Een bespuiting met V/2 J carboli. oplossing had soms resultaten, hoewel het een moeilijk te bestrijden ziekte is. LUCHTVAART Stratosfeer en luchtverkeer. Indien men een luchtverkeerson d ernemer heden ten dage zou vragen naar zijn moei lijkheden bij de exploitatie, zou men waar schijnlijk geen bezwaren te hooren krijgen over de vliegtuigen, de motoren of piloten, maar over het weer. Groote sommen worden be steeg om installaties te maken om de ge gevens te verzamelen voor weersvoorspelling en om deze van punt tot punt per radio lang.s de vliegroutes door te geven aan andere stations, ah mede aan de piloten in de lucht. Het is reeds lang geleden voorspeld, dat in. dien het mogelijk zou gaan gorden om op voldoende hoogte in de stratosfeer te vliegen, vele hedendaagsche navigatieproblemen zou den verdwijnen. De atmosfeer, die onze aarde omgeeft, kan worden verdeeld in twee zones, de eerste reikend van het aardoppervlak tot een hoogte van ongeveer 15.000 M., wordt tro posfeer genoemd en de buitenste laag tot waar de laatste molecule lucht is verdwenen, draagt den naam van stratosfeer. Tot nu toe is luchtverkeer alleen mogelijk m de beneden lagen van de troposfeer, waar regen, mist en onweer voorkomen en waar de luchtstroomen worden beïnvloed door de ongelijkheden van het aardoppervlak en de verwarming ervan Waar een zeeschip de branding schuwt en de open zee kiest, zal ook het vliegtuig de „in de branding" liggende lagere luchtlagen vaarwel moeten zeggen om de „open zee" der stratos feer te prefereeren. Uit de opstijgingen naar de stratosfeer van prof. Piccard en door ballonoplat ingen is ge bleken, dat luchtstroomingen aldaar veel re gelmatiger voorkomen dan in de troposfeer, zóó zelfs, dat een piloot door hooger df lageT te vliegen, in de stratosfeer steeds zal kunnen profiteeren van den wind in den rug. D; stormen zullen ook overdag steeds zichtbaar zijn. zoodat met nautische instumenten astro nomische plaatsbepaling altijd zal kunnen plaats vinden. Waar het menschelijke lichaam een zekere atmosferischen druk noodig heeft (13.500 M. acht men de critische hoogte) en ook al te lage temperaturen niet verdragen kan, is het nocdig dat een gesloten cabine in het vlieg tuig wordt gebouwd, waarin de noodige druk en temperatuur kunstmatig op peil wordt ge houden. Dit maakt een deugdelijke isolatie noodzakelijk. De motor, wiens vermogen bij groote hoogte daalt, moet door „superchergers" worden ge holpen, die automatisch in werking treden op zekere hoogte. Ook daalt het nuttige ef fect van de schroef door de mindere lucht dichtheid. Verschillende methoden zijn uitge dacht om aan dit bezwaar tegemoet te komen. Junkers en Farman hebben reeds een stra tosfeer vliegtuig voor proefnemingen gebouwd en het schijnt niet tf)t het rijk der fabelen te behooren, dat in een niet te ver verwijderd; toekomst lange luchtreizen boven 15.000 M hoogte zullen warden gemaakt met een snel heid tot 750 K.M. per uur toe en in regionen, waar alle bezwaren wegens weersomstandig heden uitgeschakeld zijn. KON VAN PIJN NIET SLAPEN Moest de trap opkruipen De 61-jarige maakt nu wandeltochten Dit verslag van den „terugkeer" van een veteraan kan het béste in zijn eigen woorden worden weergegeven. „Het zal ongeyejer drie jaar geleden zijn. dat ik ineens overvallen werd door een rheu- matische zwelling ,van mijn rechterknie. De pijn was zoo hevig, dat ik niet meer loopen kon. Als ik naar bed ging, moest ik de trap opkruipen en kon dan niet slapen van de pijn. Als U bedenkt, dat ik steeds aan athle- tiek gedaan heb, zult U begrijpen, hoe zwaar deze slag voor my was. Ik probeerde allerlei behandelingen, maar met weinig resultaat. Toen besloot ik Kruschen Salts te probeeren Veertien dagen lang nam ik eiken morgen een dosis in mijn koffie en omdat ik een kleinen vooruitgang bespeurde ben ik er sindsdien steeds mee doorgegaan. Gelukkig kan ik nu verklaren dat ik weer zonder eenige moeite kilometers loopen k Onlangs heb ik zelfs meegedaan aan een wedloop voor veteranen boven de 40 en ondanks mijn 61 jaren heb Ik het binnen den bepaalden tijd klaar gespeeld Dit was mijn eerste wedloop sinds 35 jaar. Ik voel me tegenwoordig opperbest en sta juist op 't punt voor mijn vacantie een wandel tocht te gaan maken. Kruschen Salts heeft mij zooveel goed gedaan dat ik het nu overal aanbeveel". W. H. D Kruschen Salts verschaft Uw organisme de noodige hoeveelheid levenskrachtige zouten Deze verschillende zouten bevorderen o.a. een regelmatige werking van ^'eren en ingewan den, zoodat U zacht maar volkomen ontlast wordt van alle afvalstoffen, die Uw gezond heid benadeelen. Het gevolg van deze inwen dige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Het giftig urinezuur, dat Uw rheumatische pijnen ver oorzaakt, werd langs den natuurlijken weg verwijderd en de rheumatische zwellingen en pijnen houden op. En als U eiken dag trouw blijft aan de „kleine dagelijksche dosis" Kru schen Salts zal Uw geheele wezen lichaam en geest van de zuiverende verfrisschende werking den weldadigen invloed ondervinden Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Branden. De kunstkapokfa- briek van de N.V. Vultex in de Kruislaan 182 te Amsterdam is gisteren in den vooravond het tooneel geweest van een feilen brand. In de kapokmakerij van het gebouw, dat dertig meter lang en 15 meter breed is en slechts 1 verdieping heeft, was het personeel aan den arbeid, toen plotseling de voorman achter de kast van een der motoren een vlam omhoog zag slaan. In een oogwenk had het vuur zich aan den voorraad medegedeeld, en breidde zich snel uit. Weldra sloegen de vlammen dan ook door het met glas bedekte dak naar ouiten, zoodat de dadelijk gealar neerde brand weer, die mefc veel materiaal was uitgerukt, aanvankelijk voor een zware taak stond. Het vuur werd met vijf stralen energiek aange tast. Groote watermassa's werden over de vlammen uitgestort en deze verminderden weldra zienderoogen, zoodat men aen brand reeds na een kwartier meester was en de brandwachts zich xonden bepalen tot het na- blusschingswerk in de smeulende, kwalijk riekende en hevig rookende grondstof, met welk werk nog geruimen tijd gemoeid is ge weest. Verzekering dekt de schade. Een dievenbende aange houden.— In verband met de vele dief stallen van electrische lampen en dynamo's van rijwielen te Soest is het de politie na ijverig sporen gelukt, een 5-tal jongens van 15 tot 17 jaar aan te houden, die allen heb ben bekend, de diefstallen te hebben gepleegd Een tweetal van deze jongens was reeds eer der met den strafrechter in aanraking ge weest. Ook heeft het vijftal kans gezien, dief stal te plegen in Amersfoort in een bierbrou werij, terwijl daar ook nog een fiets is gesto len. De poli+ie heeft tot nu toe reeds 19 rij wiellantaarns, die de jongens hadden ver kocht, opgespoord, terwijl ook het vermiste rijwiel weer terecht is. De jongens worden allen ter beschikking van de justitie gesteld. Ook hebben nog enkele personen zich schuldig gemaakt aan heling, die ook reeds door de politie djn gehoord. Ongelukken. Op den Vel- perweg te Arnhem ter hoogte van de Roemer Visscherstraat is gisterenmiddag een wielrij der bij het onverwacht oversteken van den weg door een he -i achterop rijdende auto aangereden. Ernstig gewond werd het slacht offer naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een 5-jarig jon getje is op den Westzeedijk te Rotterdam onder een tram geraakt. Het rechterbeen is verbrijzeld, het linkerbeen gebroken. In zeer ernstigen toestand is het kind in een zieken huis opgenomen. Een 17-jailge jongen uit Rijssen is op den Wierdenschen weg door een auto uit Groningen overreden. De jongen werd met een zware hersenschudding opge nomen en is even later overleden. Hoe een minnaar aan den kost kwam. In Augustus van het vorige jaar leerde een juffrouw uit het Westelijk deel van Rotterdam een meneer kennen, die zich uitgaf voor rijks- ambentaar bij de belastingen. De kennisma king leidde tot genegenheid, zoo oogen schijnlijk tot wederzijdsche genegenheid en het kwam zoo ver, dat de meneer zelfs op een tijd, dat hij eigenlijk op kantoor had behooren te zitten, met zyn toekomstige truid aan den wandel ging. Hetgeen het meisje als een blijk van over- groote toegenegenheid opvatte. Toen haar minnaar dan ook enkele dagen na deze escapade, zoo vertelt „de Maas bode", kwam zeggen, dat zijn chef hem had betrapt en dat hij voor een week geschorst was, was haar droefheid groot. Nog grooter werd haar droefheid, toen haar ongelukkige minnaar vertelde, dat in deze ongewenschte vacantieweek juist de dag van de uitbeta ling van zijn salaris viel en dat hij. conform 'de bestaande regeling, een maand op zijn geld zou moeten wachten. Door medelijden gedreven leende zij haar toekomstigen echt genoot eerst honderd gulden, om de maand door te komen, een paar dagen later een zelfde bedrag om een kleermakersrekening te betalen en tenslotte nog eens 7.50 om naar een vergadering van rijksambtenaren in Den Haag te gaan. Aanvankelijk leed de verhouding niet on der deze financieele transactie, doch toen de „ambtenaar" volgens berekening van de juffrouw zijn geld binnen moest hebben ge kregen en terugbetaling van het geleendj bedrag achterwege bleef, rees de achterdocht cue de liefde langzaam maar zeker doodde Tenslotte won de juffrouw Informatie naai haar minnaar in en daarbij kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat de man geen rijksambtenaar was en niet den naam droeg, dien hy aan haar had opgegeven Dat was het einde. De politie werd in de zaak ge mengd. Deze arresteerde den 38-jarigeo bloemist W. S. V., zooals de pseudo-arabte- naar in werkelijkheid bleek te heeten. De man is inmiddels al naar het huis van bewaring overgebracht. De ramp te Neunkirchen. De Raad van Toezicht op de Bedrijven te Saarbrücken heeft opnieuw een verklaring uitgegeven betreffende het ongeluk van Neun kirchen, Omtrent de oorzaak en het ontstaan van het ongeluk zou thans vrij groote zeker heid bestaan. In de verklaring wordt er allereerst op ge wezen, dat de berichten, volgens welke he als vaststaand is te beschouwen, dat de ont ploffing veroorzaakt is In de belendende ben- zolfabriek volkomen onjuist is. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen, dat de benzolfabriek evenmin als de in de omgeving van den gashouder staande tank installatie met het ontstaan van de ontplof fing verband houdt. Veeleer kan op groncj van de getuigenverhooren worden beweerd, dat de eerste kleine ontploifing, welke later de groote ontploffing in den gashouder ten gevolge had, ontstaan is. De ontploffing is als volgt verloopen Door een kleine ontploffing in de pijplei ding werd de met deze leiding direct verbon den afvoerbuis van den gashouder, niet ver van de plaats waar deze pyp in den gashou der uitmondt, vernield. Uit de hieidoor ont stane opening van den gashouder stroomde het gas. Dit gas is bij het uitstroomen of door de vlam van de eerste ontploffing, óf door den bij de vernieling van.de pijpleiding ont- stanen vonkenregen tot ontplofiing gekomen Daar zeer veel gas uitstroomde (de opening was 65 c.M groot), ontstond een zeer groote vlam, welke uitsloeg. De hoogte van deze vlam wordt door ooggetuigen van 30 tot 50 M hoog geschat, de breedte op ongeveer 5 M. De weerberichte^. Ei wordt in België, net als by ons, wel eens ge klaagd, dat weerberichten dikwijls niei uitkomen. Naar aanleiding hieivan maakte OUDERS EN KINDEREN STRAFFEN. rv. Toen ik den vorigen keer eindigde met t I voorbeeld van berechting door den ouden pastoor in „Meryntje Gyzens Jeugd" het „uitermate deskundige" pak ransel, waa Arjaan werd vergast, bedoelde ik deze straj te stellen tegenover ae oehandeiing, die Meryntje onderging. Dit gevoeüge, nauw. gezette kereltje m<M2St inderdaad geheel au- ders worden aangepakt dan de doorgewiu. terde straatjongen Arjaan. Wy willen evenwel niet de berechting i Arjaan geven als voorbeeld van een be- I straffingwie zal durven beweren, aat dit overigens wel verdiende pak slaag den jon. gen op den goeden weg heeft geholpen En dat toch moet het doel zyn van de straf. Hiermede zyn we dan meteen gekomen tot I het vraagstuk van de lichameiyke straffen, Er is een tyd geweest, dat plak en nar. wats onmisbare factoren waren in de op. voeding. Dien tyd zyn we voorby in oreede I kringen is het inzicht doorgedrongen dat men met lichamelijke straffen voorzichtig moet zyn. Niet om het gevaar, dat er in zou schuilen voor de gezondheid van het kind. Och, dat valt nogal mee. Maar er is wel meer te be derven dat is het karakter, en dat is vooral i ac verhouding tusschen opvoeders en kind. Een kind, dat dikwyls geslagen wordt, voelt zich angstig tegenover volwassenen; het verliest zyn zelfvertrouwen, het durft zich niet meer te uiten en waneer het kind feuten gemaakt heeft, zal het die met leu gens verbergen. Vergeiykt U eens twee hondenden een van een hardvochtigen baas, die zyn dier afsnauwt en afranselt, en den ander een verstandigen humanen hondeniiefheb- 1 ber. Het eerste dier is schuw en tegeiyk gevaarlykhet tweede is rustig en vriende- lyk. Een dergelyk verschil is op te merken j by kinderen. Een pak slaag, al is het maar een draal- om-de-oorén, voelt het kind als een belee- diging en het kan maar hoogst zelden goed I zyn een kind te vernederen. Allen kinderen, en niet het minst den lastigen, moeten we het vertrouwen geven, dat zy tot Iets goeds in staat zyn. En dan is er diteen kind voelt lichame iyke tuchtiging zoo licht als een misbruik maken van grooter physieke kracht. Wie straft, vergist zich wel eenszoodra I dit blykt, moet dat ruiterlyk worden er- kend. En heeft dan de straf bestaan uit een boterham-met-niets-erop, of een-middag- niet-naar-buiten of iets dergeiyks, och, dan if. de vergissing nog niet zoo heel ergmaar I een tuchtiging laat vooral in zoo'n geval zyn sporen na. En hoe ouder de kinderen zijn, hoe dieper deze zyn. Er is een ïeeftyd, zoo tusschen een en i jaar, dat het kind met woorden nog wemigl toegankelyk is. Ik kan me indenken, dat men afspreektkom je weer aan de thee tafel, dan krijg je een tik op je vingers 1 i kom je aan een gaskraantje, dan krijg je een pak op je broek Consequent toegepast I helpt dat by veel kleuters en voorkomt veel ellende, vooral by pienteren, t is 'n soort van automatische beveiliging. Maar overigenshoe minder, hoe liever I Ligthart heeft eens gezegdwie niet kan opvoeden zonder lichamelijke straffen, kan het ook niet met die straffen. Of anders gezegd de moeders, die er in slagen hun I theetafels en gaskraantjes te beveiligen met I een tik, diezelfde moeders kunnen het ook op een andere manier, laten we zeggen, door den jeugdigen zondaar op te pakken en voor straf een paar minuten op de onderste traptrede te zetten. Tracht nu niet te zeg gen „Daar geeft die rakker van mij al lang niet om I" Daarmede raken we aan een ernstige fout in het s'rafsysteem, die we een volgenden keer hopen te bespreken. het Brusselsche „Laatste Nieuws" de volgende opmerkingen. De weerkundigen hebben to beperkte onderzoekingsmethoden voor het vaststellen van het weer. zy letten op baro meterstanden, op dalingen en stygingen van den luchtdruk, op koude en warme gebieden en stroomingen, op windsterkte en windrich ting, maar by uiteriyke geiyke toestanden op de weerkaart kan het verloop nog heelemaal anders zyn. Er zyn nog onbekende factoren. Een dezer blykt te zL'n de electrische toe stand van de lucht, in verband met den re genval. Waarnem' ïgen als van slecht weer op komst, wanneer de rook neerslaat, of van re gen, wanneer men by Zuid-Westen of Zui denwind zeer ver kan zien, bevestigen dat. De weerkunde Is een nog jonge weten schap wy moeten dan waardeering voor haar hebben, uaar zy berichten levert, die in 8 van de 10 gevallen toch juist blyken. Verder moet opgemerkt worder dat een weervoor spelling slechts maar voor 48 uren geldig is. daar na dien tyd, het blij1 aar meest vast staande weer heelemaal kan omslaan. Wie ontdekte de schroef? Hoewel Archimedes reeds in 236 vóór Christus een schroef construeerde om water op te pompen, ging de toepassing van de schroef in de werktuigkunde na hem weer totaal verloren. Galilei staat bekend als de ontdekker van de schroef, doch de Holland- sche werktuigkundige Simon Stevin was de eerste, die de werking der schroef theoretisch uist verklaarde. De propeller schrGef werd in 168 door den Sngelschman Hooke uitgevonden, doch «verd in den scheepsbouw niet eerder toege- st dan in de 18e eeuw. De schroef werd het eerst toegepast in d® 'ommekracht voor het opheffen van zware ,ewichten. SCI Correspondentie onder motto bureau der Wa Redacteur 8 7 6 5 4 Mk vKmy, 3 2 J m abc PRO vai WitKh3, I P ZwartKb p a4, bd Mat in twee z OPLOSSINC 1. PIl4r-(3. A. e6Xd5 B. e6e5 C. Pg7—f7 D Pg7e8 E. Lb6d8 F. Lboe3 G. Lb6c5 H. Tg8 will I. Tc2Xe2 K. Tc2Xc4 L. Tc2d2 M. Da2Xa8 N. Da2a6 O. Da2Xc4 P. Verder beü Goede oplossii PA Tournoo SPAA WitL. Steinn W(j hebben rr zwart bij de S conditie is, daa wit d4 speelt. Koltanowski a ruimte van vaarlük onder kenner der Spa ner. De part remise. 1 eZ- 2 Pgl- 3 Lfl- 4 Lb5- 5 c2- 6 d2- 7 La4- 8 Lel Er dreigde ei O 9 h 9 e4Xd5 Pd5 9 Na 9 staat beter. 10 g2 Noodig om al den weg te g 11 ed5 Dd5 11 LeS 12 e4 13 Dd: 14 c5 Op 14 Lh4 15 De2t Kd7 stelling. 14 15 Lg5 Lf6wint ee kansen. 15 16 Pbl 17 DcS Het beste. O 17 Niet Dc6 we reweg het best 18 Le3 Zwart beslui dingspoging, d lijk blyft ei gaan. 19 Ld'. 20 Db 21 Ke Zwart offei voor zyn loop 22 Df( 23 a' 24 Kd 25 Th 26 e Prachtig ge van de verdec 26 27 Ta 28 Tc 29 Pf: 30 Tc 31 Te 32 Te 33 Te 34 Td 35 Kc

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6