NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT Hedenmorgen om 6.10 is het K.L.M. vlieg tuig „De Kwartel" naar Indië vertrokken. In totaal bevinden zich 6 passagiers aan boord. Er werden 307 K.G. post en 72 K.G. goederen vervoerd. De gisteren te 's-Gravenhage gehouden speldjescollecte ten bate van het Haagsche crisis-comité heeft ruim 5500 opgebracht, waaronder eenige giften van de Koningin en Koningin-Moeder. De verpachting van standplaatsen op de kermis te Groningen heeft ruim 33.000 op gebracht tegenover 36.000 in 1932. Enkele jaren terug bedroeg de opbrengst ongeveer 45.000. Toen de chauffeur van een vrachtauto te Londen even koffie drenk hebben gauwdieven een partij van 18.000 paar schoenen geroofd, die naar men vermoedt reeds een paar uur later naar het buitenland zijn verkocht. Het Zuidelijk deel van Irak staat geheel onder water. Het heeft 24 uur aan één stuk geregend, de akkers hebben schade geleden, vele stuks vee zijn verdronken. Pasman, W. de Jonge, L. J. Snijders de kor poraal-machinisten B. van Leeuwen, W. Tig- gelaar, M. Boschart, M. Dooyeweerdde kor poraal-stoker G. P. Dannau de stokers-olie man C. A. Vermeulen, P. J. B. Verschuur, W. Snel (deze is nog aan boord van den „Gou den Leeuw")gewond)P. A. Petersde ma riniers der ie klasse C. Holswilder, J. A. C. van der Laak, G. Heiwegen, A. W. Hordijk, A. de Graaf, L. H. Biegstraaten, J. M. van Hovende mariniers 2e klasse J. Koring, J. D. Smit, A. M. Steffens, H. van Putten, J. den Eesten, J. ten B-er de matroos 3e klasse L. van Schaikde matroos le klasse A. van Iterson. Het verloop der muiterij. BATAVIA. (Aneta). Het departement van marine in Ned.-Indië deelt mede, dat, zoodra positieve gegevens zullen zijn ontvangen van de commissie van onderzoek inzake de mui terij aan boord van „de Zeven Provinciën", een officieel communiqué betreffende het uitbreken en het verloop der muiterij aan het persbureau Aneta zal worden verstrekt. HET BELGISCHE KABINET NEEMT ONTSLAG. De regeering-De Broqueville heeft gisteren haar ontslag ingediend. Aanleiding tot dezen stap was, dat de re geering bij een onbelangrijke stemming over de ongeldigverklaring van een gemeente raadsverkiezing in de minderheid geraakte door een samengaan van eenige liberalen met socialisten, fronters en communisten. De minister van binnenlandsche zaken had een besluit vernietigd van de bestendige de putatie (ongeveer gelijkstaande met Gedep. Staten te onzent) van de provincie Namen, waarbij de gemeenteraadsverkiezingen van Hastière (een dorp ten Zuiden van Dinant aan de Maas) nietig waren verklaard. Een motie van afkeuring tegen den mi nister van binnenlandsche zaken werd met 82 tegen 72 stemmen aangenomen, doordat dertien liberalen vóórstemden. Men neemt aan, dat de premier De Broque ville diepere gronden had voor zijn ontslag neming ontleend aan de katholiek-liberale samenwerking. De koning heeft geweigerd het ontslag der regeering te aanvaarden. De Broqueville vroeg 24 uur bedenktijd al vorens aan den wensch van den souverein om aan te blijven gevolg te geven. In den brief waarin het ontslag geweigerd wordt verklaart de koning, dat het land het niet zou begrijpen, dat het lot van een re geering, die zich tot taak heeft gesteld den financieelen en economischen toestand der natie te verbeteren, verbonden kan zijn aan de quaestie van de geldigverklaring van een verkiezing in een dorp. Onder deze omstan digheden kan de koning het ontslag niet aan vaarden. De koning spreekt In zijn brief aan den heer De Broqueville er zijn verwondering over uit, dat het kabinet, dat zich het fi- nancieele herstel van het land ten doel heeft gesteld, wegens zulk een kleinigheid het bijl tje er bij neer zou willen leggen, en spreekt de stellige verwachting uit, dat de regeering bereid zal worden gevonden, haar moeilijke en verantwoordelijke taak voort te zetten. Daarmede is de regeeringscrlsis even spoe dig bezworen als ze was uitgebroken. Want men kan aannemen, dat het kabinet aan de opwekking van den koning gevolg zal geven, zoodat dus alles wel by het oude zal biyven. Niettemin is uit dit incidentje gebleken, hoe wankel de positie van de regeering De Broqueville is. Men wist reeds dat ze slechts over een geringe en wisselende meerderheid beschikte. WEER EEN REDE VAN HITLER. De rykskanselier Hitier heeft gisteren avond te Stuttgart een verkiezingsredevoe- iing gehouden, die door circa 7000 personen werd aangehoord. Hitier attaqueerde in zyn rede vooral den staatspresident van Wur- temberg, dr. Bolz, en diens party, het Cen trum, die gezegd zou hebben, dat de nat.- soc. beweging 12 jaar lang niets anders ge daan heeft dan frazen ten beste geven. Hit- Ier antwoordde hierop, dat zyn party in deze twaalf jaar geen gelegenheid kreeg iets an ders te doen, doch dat de andere partyen in die jaren hadden moeten handelen. De Cen trum-party heeft 14 jaar lang in nauwe samenwerking, met het Marxisme Puitesü- lands lot bestuurd, een samenwerking, die al midden in den oorlog noodlottig is ge weest. Hitler's rede werd draadloos uitgezonden doch een half uur voor het einde trad plot seling een onderbreking in. Medegedeeld werd, dat de leiding van de zaal naar het telegraafkantoor was onderbroken, terwijl op het zendstation alles in orde was. Het bleek niet mogelyk de uitzending te hervatten, daar alle leidingen naar de zaal, waar Hitier sprak, onbruikbaar waren. Over de oorzaak hiervan is niets met ze kerheid te zeggen. Algemeen wordt echter aangenomen, dat men hier met een daad van sabotage te doen heeft. PROCLAMATIE DER DUITSCH- NATIONALE VOLKSPARTIJ. De partyleiding der Duitsch-Nationale Volksparty heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd De Duitsch-Nationale Volksparty gaat, verbonden met andere geestverwante krach ten der nationale beweging op haar oude lijst 5 onder de leuze „Strydfront zwart- wit-rood" in den verkiezingsstryd. Het ver bond, dat veldmaarschalk Von Hindenburg met het geheele nationale front door de vorming der nieuwe regeering heeft geslo ten, heeft den weg vrijgemaakt voor het nieuwe rijk. Ongestoord door parlementair geïntrigeer, ongehinderd door de remmende krachten van het Centrum en de Marxisten, moet de bevrijding van Duitschland uit de buitenlandsch-politleke kluisters, moetde wederopbouw van het bedryfsleven in het binnenland worden aangevat. De beteekenis der verkiezingen van 5 Maart ligt hierin, dat thans hét volk de gelegen heid zal worden gegeven, zich vastbesloten achter den nieuwen koers te plaatsen. De nieuwe staat moet in overeenstemming zijn met de trotsche geschiedenis van Duitschland, moet opgebouwd zyn op Ghristeiyk conservatieven en socialen grondslag. Het recht van den vrijen man de grenzen van het vaderland met de wapens in de hand te verdedigen, de bescherming van het fa milieleven en van de Christelijke Duitsche cultuur, van sociale gerechtigheid en het recht op arbeid, de bescherming van het particuliere bezit en van den economischen ondernemingslust, vrijheid van het recht, onaantastbaarheid der basis van het amb tenarenrecht dat moeten de fundeeringen zijn van het nieuwe Duitsche gebouw. Zwart-wit-rood moeten weer de kleuren van het Duitsche rijk zyn. Millioenen en nog eens millioenen Duitsche menschen zien in zulk een staat de vervulling van hun wil. wy willen dezen wil ook in de verkiezingen tot uiting brengen, wy willen -de krachten verzamelen om beslissenden invloed te doen gelden op de nieuwe organisatie van Duitschland. De Duitsch Nationale Volks party roept op voor den strijd dien zy ge meenschappelijk voert met andere nationale krachten van haar wereldbeschouwing on eer de leuze „Strydfront zwart-wit-rood". Met Hindenburg voor een nieuw Duitsch land te strijden, dat is de bedoeling van 5 Maart. Het parool luidtHeil Duitschland. DE EENHEID IN DE KLEINE ENTENTE. De Fransche pers toont zich ten zeerste voldaan over de reeds geruimen tyd aange kondigde hechtere aaneensluiting van de staten der Kleine Entente. Men pryst de be trokken mogendheden, omdat zy in de toe komst niet slechts ten aanzien van de ont wapening, doch op alle belangrijke politieke gebieden gesloten willen optreden. De beslui ten, die de drie ministers van buitenlandsche zaken te Genève hebben genomen, om de nieuwe aaneensluiting een stevige basis te geven, hadden niet alleen betrekking op den economischen toestand van midden-Europa, doch ook op den geheelen wederopbouw van Europa en op de vraagstukken, die op de ko mende economische wereldconferentie aan de orde zullen komen. Van buitengewone betee kenis is het, dat Joego-Slavië en Roemenië besloten hebben tusschen beide landen een brug over de Donau te bouwen. De „Petit Parisien" spreekt van „de lyn Gdingen—Saloniki", die een schakel tusschen Polen en de staten van de Kleine Entente zal zyn. De „Echo de Paris" schryft, dat de Kleine Entente in de toekomst moeten worden be schouwd als een politieke eenheid. Tot nog toe heeft het bondgenootschap der Kleine Entente zich uitsluitend tegen Hongarye ge richt, thans heeft het ook tot taak tegen over het Italiaansche gevaar stelling te ne men. De te bouwen brug over de Donau vormt een verbinding, die onafhankelyk is van de bondgenooten Italië, Hongarije en Bulgarye. DE OORZAKEN VAN HET VOORTDUREN VAN DE CRISIS. In een te Kansas City gehouden bijeen komst werd een rede voorgelezen, welke de minister van de schatkist, Ogden Mills, die niet aanwezig kon zyn, had opgesteld. Mills somde daarin zes factoren op, welke z.i. de oorzaken van het voortduren der cri sis zijn. Vooreerst noemde hy vrees en on zekerheid, ten tweede de wanordelijke open bare financiën en den zwaren publieken schuldenlast, ten derde de instabiliteit der valuta. De vierde oorzaak vormden de han delsbelemmeringen, de vb'fde de prijsdaling, gepaard gaande met de ongelykheid der prysniveaux van verschillende goederen en oe zesde de ontwrichting der markten. Natuurlyk, voegde Mills er by, zyn dit geen afzonderlyke op zich zelf staande factoren maar onderdeeïen van een geheel complex De omstandigheid, dat Frankryk, Amerika en eenige andere landen den gouden stan daard hebben gehandhaafd, noemde Mills een der elementen van de thans in de we reld bestaande stabiliteit. Indien zy er van afweken, zou een geweldige chaos er het ge Zou het wel goed zijn Het Is maar een Hollandsch wasch- middel en het is veel goedkooper dan het geïmporteerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbewust enze koopen het duurdere buiten landsche. Probeert het toch. Probeert éénmaal het uitstekende Hollandsche zelfwer kend waschmiddel „1, 2, 3", 17 f2 cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. volg van zyn. Deze redeneering was niet ge baseerd op een of andere theorie, maar op de practyk. Mills waarschuwde met klem tegen infla te. Indien Amerika den dollar halveerde, zou het in staat zijn goedkooper te leveren dan andere landen, hetgeen weer een tijde lijke styging der prijzen zou veroorzaken, maar dit zou de landen met gouden stan daard terstond naar verdedigingsmaatrege len doen grijpenzy zouden hun valuta nog "•erder verlagen of hooge tarieven leggen op Amerikaanschen goedereninvoer. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Den avond voor het eigenlyk debat over den stand der werkloosheid, dat vandaag pas begint, heeft het Lagerhuis een motie van conservatieve zyde behandeld, waarin de regeering verzocht werd een algemeen werkverschaffingsplan op te stellen, zooals ook in Duitschland geschied was. De arbei dersparty diende een amendement op die motie in, waarin tot uitdrukking kwam, dat de geheele natie voor het lot der werkloozen aansprakelyk is, die niet met een onder steuning als armlastigen mogen afgescheept worden. Deze geamendeerde motie werd verworpen met 242 tegen 58 stemmen, nadat de minister van volksgezondheid en voed selvoorziening gezegd had, dat de regee- rmgspolitiek, die een ver verwyderd maar niet kunstmatig doel beoogde, te verkiezen was boven de lapmiddelen van subsidies aan gemeenten of corporaties om zgn. produc tieve werken uit te laten voeren, die op den duur toch onproductief waren gebleken voor bet welzyn der geheele natie. De rege?- ringspolitiek daarentegen begon vrucht te aragen, ofschoon ook zy afhankelyk was van het niet uitsluitend in de macht der ïegeering liggende herstel van den alge- meenen economischen toestand. Lloyd George zeide, dat de minister het Huis weer afscheepte met een blik in de toekomst, maar dat hij dan wel eens graag concrete feiten van het succes der regee- ringspolitlek wilde hooren voordragen. Hy rr eende, dat de regeering nalatig was geble ven met haar afwachten van betere tyden en geen enkel stoutmoedig plan van werk voorziening had opgesteld. Opruimen van krotwoningen, ontginnen en draineeren van land, uitgifte van kleine stukken grond aan landarbeiders en aanleg van wegen waren z.i. altyd nog middelen die te verkiezen wa ren boven het nietsdoen der regeering. Er was bovendien, vooral nu de pry zen zoo laag waren, een dwingende noodzake lijkheid om de hulpmiddelen van het land te organiseeren en een inzicht te krijgen in v/at de diverse takken van industrie, handel en landbouw nog konden presteeren, en hoe die prestaties opgevoerd konden worden. Na verwerping van bovenbedoelde motie is het debat over de motie van afkeuring van het regeeringsbeleid, ingediend door de ar beidersparty, uitgesteld tot vandaag. DE ONTWAPENING EN DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. In een rede te Southampton heeft Sir John Simon gezegd, dat de ontwapenings conferentie zoo slecht opschoot, omdat de vrees voor elkanders bedoelingen de meeste staten terughield van een ernstige poging tot beperking der bewapeningen. Het was de politiek der Engelsche regeering om die vrees te doen vervangen door een gerechtvaardigd onderling vertrouwen in welke atmosfeer de ontwapeningsgedachte alleen gedyen kon. ondanks tegenslagen en ontgoochelingen, die niet konden uitbiyven. Zoolang die vrees vooral onder buurstaten bleef bestaan, zou de Engelsche regeering haar politiek van onderlinge verstandhouding biyven voortzet ten omdat zy de eenige was die naar het doel kon leiden. Over den toestand in het Verre Oosten zei Simon, dat deze iederen voorstander van den Volkenbond ernstige zorg baart, niet alleen wegens den ernst en omvang van het con- fiict tusschen twee Volkenbondsleden, maar cok omdat de uitslag van dat conflict van ingrypend belang kan zyn voor de toekomst van den Volkenbond. De Engelsche politiek Is consequent geweest, wy pogen, aldus Si mon, als goed lid van den Bond en als goed1? vrienden van beide partyen te handelen, wy hebben ons uiterste best gedaan om een ver zoening tot stand te brengen. Indien de ver zoeningspoging op het oogenblik mislukt, heeft de Bond den plicht om met kracht en eeriykheid ëen rapport en aanbevelingen op te stellen, opdat de publieke opinie in de wereld volledig haar invloed kan laten gel den. Een a u t o d i e v e n b e n d e op het spoor. De Duitsche politie te Herzogenrath heeft in samenwerking met de politie uit Kerkrade in een café twee Duit- schers aangehouden, die zich schuldig had den gemaakt aan diefstal van auto's en deze aan den man trachtten te brengen. Een autoverhuurder uit Kerkrade hadden zy een auto voor zeer lagen prys aangeboden. Deze vertrouwd? de z&afc niet en lichtte toen de politie in met het bekende gevolg. Drie leden van de autodievenbende wisten te ontkomen, maar het is waarschynlijk, dat de politie ook dezen rpoedig In handen zal hebben. De Duitsche visschery- vloot. Heden is de eerste van de der tig nieuwe haringloggers, die voor de Duit sche visscheryvloot in aanbouw zyn, van de werf van Schulte en Bruns te Emden van stapel geloopen. Teneinde te kunnen voorzien in de behoefte aan haring van de binnen landsche markt, heeft de regeering-Von Pa pen in November 1932 de haringvisschery een leening van 4 millioen Mark verstrekt voor de aanschaffing van dertig nieuwe modern uitgeruste loggers. De visscherij-ondernemin gen moeten deze leening in vyftien jaren tyds aflossen. De logger., werden, evenals de bouw der motoren, verdeeld over een groot aantal scheepswerven en motoren-fabrieken. Doordat de schepen grooter zyn en de mo toren minder ruimte in beslag nemen, zyn de slaapruimten voor de bemanning aanzienlijk verbeterd en kon de opslagruimte met on0e- veer 20 pet. worden vergroot. De overige log gers die te Emden gebouwd worden, zullen met tusschenruimten van ongeveer 10 dagen van stapel loopen, zoodat by het begin van de periode voor de haringvangst in Mei a.s alle nieuwe loggers In gebruik kunnen worden genom. Achttien van de de. tig loggers wor den aan de Eems, de overige twaalf aan de Weser gestationneerd. De Duitsche haring visschery vloot is hierdoor vergroot tot 154 schepen. Op een tU ger gevallen. Op een tygerjacht van den gouverneur van Bengalen heeft zich een merkwaardig ongeluk voorgedaan. Een tyger was gewond en kwam op den olifant toe, waarop Sir John Anderson, de gouverneur gezeten was. De bediende van den gouverneur viel in zyn agi tatie van den olifant en juist op den rug van den tyger, die zich dadelyk omkeerde en den man aanviel. De jagers wisten he beest ech ter meteen neer te leggen, zoodat de bedien de voor een verscheuring door het wilde beest gespaard bleef. Hy is echter by zyn val zoo ernstig gewond, dat men voor zyn leven vreest. Glas als straatdek. De „Ostdeutsche Bauzeitung" maakt melding van in Tsjecho Slowakye gedane proefnemin gen met glaspoeder by het bouwen van auto wegen. Het glaspoeder wordt toegevoegd aan het beton. Op een nog vochtige onderlaag van beton wordt een mengsel van glaspoeder en cement gelegd en dan het geheel met wa terglas verzadigd. Na een gebruik van ette lijke maanden bleek, dat deze wegen grooten weerstand bieden wat siytage en druk aan gaat. Het binden van het glaspoeder-cement mengsel gaat zeer spoedig, zoodat dergeiyke wegen reeds in 2 tot 3 dagen voor het ver keer, dat voor zware vrachtwagens, geschikt zijn. Voor 12.000 pond Juweelen vermist. Een diamanthandelaar uit Hatton Garden, Londen, had zich naar Man chester begeven om een juwelier aldaar stee- nen te toonen. Na zyn bezoek aan den juwe lier begaf hy zich naar een hotel en vervol gens naar het station, waar hy ontdekte, dat hy zyn portefeuille met voor 12.000 pond aan juweelen kwyt was. Het is mogelyk, dat hy de portefeuille verloren is, doch zelf is hy ervan overtuigd bet slachtoffer van zakken rollers te zyn geworden, wy diamanthande laars, zei hy, zyn geteekenden en worden altyd gevolgd door lieden, die hopen wel eens de kans te zullen krygen om hun slag te slaan. De politie stelt een onderzoek in, maar laat toch voor alle zekerheid de straten afzoeken, waardoor de handelaar zich bewogen heeft. Wie vond de telefoon uit? Het beginsel van de telefoon werd reeds in 1677 gedemorstieerd door Ro bert Hook, doch eerst in 1821 maakte prof. Wheatstone er practisch gebruik van by zyn „Betooverde lier", waarmede hy muziek uit een muziekdoos, die in den kelder was opge steld, overbracht naar de bovenverdieping. De eerste uitvinder van de spreek-telcfoon was echter de Duitsche geleerde prof. Joh. Phi- lipp Reis te Friedrlchsdorf. Hy demonstreer de zijn telefoon te Frankfort den 25 April 1861, doch hoewel het instrument alle begin selen der tegenwoordige telefoon bevatte, werd er weinig aandacht aan geschonken. Reis stierf in 1874 als een gebroken man. zyn idee werd ln Amerika uitgewerkt door prof. Elisha Gray en prof. A. O. Bell. 12 Fe bruari 1877 werd Bell's telefoon te Boston en Salem (Mass.) beproefd en daarna in Ame rika en Europa ingevoerd. Edison verbeterde in 1878 deze telefoon aanmerkeiyk. De verfraaiing van Ma drid. Buigas, de ingenieur, die de ver lichting bedacht heeft van de groote ten toonstelling te Barcelon, heeft, naar Reuter verneemt, voorgesteld, om in de parken, die worden aangelegd op de plek, waar de stallen stonden van ex-koning Alfons, een grooten vyver te maken en in het midden daarvan een gedenkteeken op te richten ter eere van de republiek. Het monument zou omgeven moeten worden door verlichte fon teinen en op deze wyze een fantastischen aanblik opleveren tegen den achtergrond van het voormalig koninkiyke paleis. De Jaariyk- sche kosten, verbonden aan het laten spuiten van de fonteinen gedurende vier uur per dag, zijn berekend op 9300 gulden de verlichting, die alleen voor feestdagen bedoeld is, in to taal 30 uur, komt op ruim 700 gulden, Een bedelaar kwam aan een boerdery om wat eten, en de boer, een practisch man, bood hem voor dien dag drie keer eten aan, als hy daarvoor wilde werken. En waarin zal dat werk dan wel be staan vroeg de bedelaar. Aardappelen rooien", antwoordde de boer. i| p- Zoo, zoo, zei de begejaar na ëënlg na denken, maar dat kan je toch veel beter opdragen aan den man, die ze gepoot heeft Die weet nog precies de plaats, waar hy ze in het voorjaar gelegd heeft. DE REGEERING EN DE EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. (CH.) Naar wy verne men heeft de minister van staat, minister van binnenlpndsche zaken, voorzitter van den raad van ministers in antwoord op een tot hem door den voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Geenraal gerichte vraag 15 dezer bericht „dat de regeering bereid is in te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen, betreffende de ryksbegrooting voor het dienst jaar 1933 leden van de Éérste Kamer zouden wenschen te berde te brengen, in verband met het incident met „De Zevm Provinciën" en de gevolgen verbonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de motie Boon". GEORGANISEERD OVERLEG PERSONEEL LANDMACHT. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Gisteren verga derde de commissie A, officieren van het ge organiseerd overleg persnneel landmacht. Bi] de rondvraag vestigde een vertegenwoordiger van de Algemeene Vereeniging van Verlofs officieren der Nederlandsche land- en zee macht naar aanleiding van het voorgevallene op de „Zeven Provinciën" de aandacht op het feit, dat zich cok in het leger onge- wenschte tot de S.D.AP. behoorenfle onbe trouwbare elementen bevinden. De voorzitter antwoordde, dat deze aange legenheid reeds de volle aandacht der regee ring had. DE CRISIS ZUIVELCENTRALE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Crisis Zui- vel-centrale vestigt er nogmaals de aandacht o»\ dat met ingang van 1 Maart 1933 in de door den minister van economische zaken en arbeid aangewezen gemeenten voor het ver- koopen, vervoeren en afleveren van con- sumptiemelk en daarmede gelyk te stellen waren, een door de Crisis-zuivel-centrale af te geven vergunning vereischt zal zijn. For mulieren voor het aanvragen van zoodanige vergunning zyn thans op aanvrage in de ge- wenschte hoeveelheden verkrijgbaar by de' Crisis-zuivel-centrale, afdeeling consumptie- melk, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gra venhage. Belangstellenden wordt aangeraden ten spoedigste een zoodanig formulier volledig ingevuld aan bovenbedoeld adres in te zen den. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. s-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wy verne men, ligt het in het voornemen, om op 8 April op nader te bepalen plaats, voor lee raren en leerlingen der hoogere krygsschcol en der hoogere marine-krygsschool met hun dames een plechtige herdenking van het ge boortejaar van Willem den Zwyger te doen houden. De feestrede zal worden uitgespro ken door den heer Albert Vogel, reserve lui tenant-kolonel der infanterie en leeraar aan genoemde inrichtingen, terwijl de plechtig heid muzikaal zal worden opgeluisterd. Het ligt in het voornemen om voor deze plechtig heid ook verschillende militaire autoriteiten uit te noodigen. EEN OPHAALBRUG VERNIELD. ALPHEN A/D RIJN. (V. D.) Vanochtend vroeg is een der beide ophaalbruggen te Gouwesluis onder deze gemeente, tengevolge "an een aanrijding door een vrachtauto, totaal vernield, waardoor zoowel het scheep vaartverkeer tusschen Amsterdam en Rot terdam, als het snelverkeer langs den ryks- weg UtrechtLeiden—Den Haag, ernstige stagnatie ondervindt. Omstreeks 7 uur na derde een vrachtauto van de firma Van Doorn uit Amersfoort, waarvan de bestuur der, na de eerste ophaalbrug, die daar ligt, gepasseerd te zyn, te veel rechts hield, waardoor hy tegen de rechterstyi van de tweede brugpoort, die slechts enkele meters verder ligt, opbotste. De geityzeren stijl knapte daardoor af, met het gevolg dat ooit de linkerstyl met de geheele balans, welke een gewicht heeft van vele duizenden kilo's, naar beneden kwamen. Als door een wonder kwam het gevaarte juist achter den vracht auto terecht, zoodat deze slechts licht werd beschadigd, terwyi de inzittenden ongedeerd bleven. De rijkswaterstaat is in den loop van den dag met de opruimingswerkzaam heden begonnen. Naar men ons mededeelde, zullen hiermee ongeveer 2 weken gemoeid zyn. Van vérstrekkende beteekenis is dit wel voor het drukke scheepvaartverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam. Kleine schepen jiog den Oostelyken doorgang nemen, doch 'voor erootere scheppen is de vaart gestremd. EEN AANRANDING. DE WIJL. (V. D.) Hedenmiddag is in de bosschen te De wyi (Drente) door de rijks- en gemeente-politie aangehouden K. O., verdacht van aanranding van het 7-jarig dochtertje van den heer Van de Wetering. Hoewel verdachte biyft ontkennen zyn de bewyzen tegen hem zoo overstelpend, dat men geen oogenblik twyfelt dat hij de dader is. De man is voorloopig opgesloten in de marechausseekazerne te Meppel. SPOORWEGSTAKING IN ROEMENIË. BUKAREST. (V.D.) Militaire troepen heb ben hedenmorgen de door stakers bezette spoorwegwerkplaatsen met geweld ontruimd, waarby aan militaire zyde 1 doode en 3 zwaargewonden en aan arbeiderszyde 3 doo- den en talryke gewonden, waarvan 16 ernstig, zyn te betreuren. De zuiveringsactie begoa gisterenavond met het in stelling brengen vafl schijnwerpers ejï machinegeweren.. p

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2