1000 500 300 150 100 25 CACHETS DTAIVRE EERSTE BLAD 1JNEN •1Vo. 40 71e Jaargang !933; 1SSINGEN DONDERDAG (Hm: firma F. MH DE (ElDIIi., UslrnlSl-DD, tlissinp.ltlel. 10. Pisliek«n)ttlll 16 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche daobladpers" STADS- EN PROV1NCIEN1EUWS middelburg. breskens groede. axel. i zaamslag RECHTSZAKEN KERK- EN SCHOOLNIEIWS (DeOHgïïïTele' I Eén enkele Cachet NA DE OVERGAVE VA* DE ZEVEN PROVINCIËN" Port Said br. Sagres Febr. Galle (thuisr.) 14 ran Beira 'v. Hongkong i Lissabon van Suez Febr Perim r te Suez ;br. Gibraltar mos-Ayres van iikbeden, tot 16 Febru- gbeen" en „de 16 Februari. „Vrouw Leh- ifocaal concert, >r, „de Oude 'ilmavond Die- Hotel Britan- ,De Vereenigde voor Arbeiders- xw, 8 uur. brt Vereeniging ik, Grand Ho- 17.22 18.13 AUTOS l TUIGEN 5.42 5.44 5". n kant van de aan het einde een as voor n stukje draad n buig dat om plaatje staat echter geïso- begin van de bij het einde ït rond loopen et dan met de ectro-motor op ie veld in den ingegeven Een ordt verbonden ondersteunt. De houd je met einde van de maakt, terwijl ;ro-motor een Ite draait, wordt, gaat de nde een halvo in evenwicht, gedurende de enteling door aatje geeft op illustratie van om, die door verschijnt op VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De ondêrzeeboot „K XVII", in aanbouw op de werf Wilton te Schiedam. Officieele opening van de eerste eierveUing te Gronin gen. Eenige opnamen van de begrafenis van het stoffelijk overschot van Bart Kreeft te Amsterdam. Een ernstige tram botsing te Rotterdam. Minister Ruys de Eeerenbrouck op weg naar het paleis der Koningin. De verbouwing van de „Mod- jökerto" tot motorschip op de werf Wilton Begrafenis van professor Bouman te Kampen. De burgemeester van Gorin- chem neemt de nieuwe veerboot over. De commandant van het derde half regiment huzaren presenteert den troep aan H. M. de Koningin. Een geschilderd portret van Prins Willem I van Oranje, door aankoop «gendom geworden van het Oranje Nassau- tóuseum te 's-Gravenhage. Een afscheid. Gisteren werd in tegenwoordigheid van of ficieren, onderofficieren en burgerpersoneel van de 2e schoolcompagnie, van het regiment kustartillerie afscheid genomen van den ad judant-onderofficier W. P. Overduijn, die op 16 dezer, in verband met de reorganisatie van het leger, wordt overgeplaatst naar den Briel. De commandant, de kapitein mr. P. M. W. J, van der Slikke, sprak den scheidende op hartelijke wijze toe en roemde de wijze, waar op de heer Overduijn steeds zijn diensten bij de Instructie verrichtte en voor de aangena me samenwerking gedurende de vele jaren dat de commandant met hem mocht samen werken en wenschte hem en de zijnen het beste toe in zijn nieuwe standplaats en werk kring. De sergeant-majoor Rietmulder, als oudste onderofficier, sprak namens de onderofficie ren hartelijke woorden van afscheid. De voorzitter van de afdeeling Vlissingen van de onderofficieren-vereeniging „Ons Be lang" dankte namens de afdeeling den heer Overduijn voor zijn medeleven met de afdee ling en sloot zich overigens aan bij het ge sprokene door de vorige sprekers. Namens het burgerpersoneel sprak de hee^* F. Kolijn en las een door hem gemaakt ge dicht, waarin de gevoelens van het burger personeel voor den scheidende op treffende wijze werden vertolkt. De toespraken gingen gepaard met het aanbieden van een stoffelijk blijk van waar deering en vriendschap. De heer Overduijn dankte, zeer onder den indruk, den commanant, onderofficieren en burgerpersoneel voor de gesproken woorden. Sportafdeeling C.K.W.O. Gisterenavond was voor de adspïrant- sfdeeling der gymnastiek, onderafdeeling van de C.K.W.O., een gezellig avondje geor ganiseerd. De zaal Noordstraat 34 was voor «en groot gedeelte gevuld met een opgetogen schare van adspirantjes, allen in het heldere sportcostuum, toen de waarn. voorzitter de heer H. Blaauw opende en staande door al len gezongen werden 2 coupletten van het Wilhelmus. Hierna heette de heer Blaauw enkele genoodigden, het hoofdbestuur en de aspiranten welkom en deelde mede, dat de voorzitter van het sportbestuur, de heer C. S Zwart, door familieomstandigheden ver hinderd was aanwezig te zijn. Het sportbestuur had voor een leuk, af wisselend programma gezorgd. Piano- en viool-muziek, declamatie en enkele films, w.o. „Naar buiten" bijzonder in den smaak viel, wisselden elkaar af en gaven de adspi- rant-sportleden een aangenamen avond. °ok werden enkele ververschingen aan geboden. De voorzitter dankte aan het einde alle medewerkenden, en in het bijzonder het hoofdbestuur, waarvoor een driewerf hoera Uerd aangeheven, dat door zijn financieelen steun dit avondje had mogelijk gemaakt. Een interessant werkje. De twee groote melasseketels van de voormalige suikerfabriek „Zeeland", staande aan öen Withoucksingel te Bergen „op Zoom, in andere handen overgegaan en zullen worden verplaatst naar Vlissingen, waar ze olietanks zullen moeten dienst doen. Deze verplaatsing is ongetwijfeld een bui tgewoon interessant werkje. Gisteren is men begonnen een der ketels, elke 7.60 M. hoog is en 23 ton zwaai*, op te 'IJzelen, De kete] zal nu op sleden worden geplaatst, die goed met vet gesmeerd over den Withoucksinugel zullen worden getrok ken naar het schip, waarop beide ketels zul len worden geladen om verder naar Vlissin gen te worden vervoerd. Gemeenteraad. Ln de gisterenmiddag gehouden voltallige vergadering van den gemeenteraad deelde de waarnemende burgemeester, de heer J. Onderdijk mede, dat Burg. en Weth. een telegram met gelukwensch zonden aan den nieuw benoemden burgemeester, den heer M. Fernhout te Kampen en van hem een telegrafische dankbetuiging terug ontvin gen. De voorzitter stelde nu voor een schrij ven met gelukwensch namens den raad aan den heer Fernhout te richten, waarmede de raad zonder hoofdelijke stemming instemde. Ingekomen was een schrijven van den wethouder, den heer Boasson, waarin deze mededeelde van plan te zijn geweest als gevolg op de verklaring van de linkerzijde afgelegd in de vergadering van 31 Decem ber, zijn mandaat ter beschikking te stellen, maar dat hij daarmee nog heeft gewacht tot de volgende vergadering op verzoek van den voorzitter. De voorzitter meende, dat dit beter was omdat de nieuwe burgemeester eerst tegen 4 April is benoemd en hij op 22 Maart nog een vergadering denkt te houden. De heer Van der Feltz merkte op, dat als ïechts zich hiertegen niet verzet, dit nog riet bewijst dat het deze wijze van doen steunt. Mevrouw Weijl bracht hulde aan den heer Boasson, dat hij zich alsnog voor dien tijd beschikbaar stelde, waarbij de heer Heemskerk zich aansloot. De voorzitter deelde mede, dat de Veree- tóging van 'Nederlandsche Gemeenten zich bereid heeft verklaard om voor 1 Juni een rapport uit te brengen over de mogelijkheid om bezuinigingen van belang in de gemeen telijke huishouding aan te brengen. Aan de orde kwam nu de herstemming over het voorstel van den heer De Hollander (anti-rev.) om de subsidie aan het Middel- fcurgsch muziekkorps te verlagen van 4000 op 3000, terwijl Burg. en Weth. hadden voorgesteld 3500. Over dit voorstel staakten op 1 Februari de stemmen. Nu werd het aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Met de geheele rechter zijde stemde de heer Jeronimus voor een subsidie van 3000. De post onvoorzien op de begrooting 1933 werd nu met r~0 •verhoogd. Aangenomen werden de voorstellen tot het mogelijk maken, dat vooruit betaalde abon nementsgelden voor de waterleiding gedeel telijk worden gerestitueerd, dat tot wijziging van de huur van gasmeters en dat tot aan sluiting by den meter-controledienst van de N.V. tot keuring van electro-technische ma terialen te Arnhem, wat de gemeente 754 per jaar zal kosten. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten om aan den Christelij- ken Besturenbond op een desbetreffend adres te antwoorden, dat ieder geval van steun aan een werkloozen kleermaker afzonderlijk zal worden onderzocht, maar dat thuiswer kers met eigen personeel zeker niet voor een uitkeering in aanmerking kunnen komen. Goedkeuring werd verleend aan het voor stel tot het verstrekken van een som van 890.40 als gemeentelijke bijdrage voor de kosten van het ontwikkelingswerk voor werkloozen, waarbij toegezegd werd, dat als de begrootin^ voor de cursussen door den minister is goedgekeurd deze ook aan den raad zal worden overgelegd. Eveneens vereenigde de raad zich met het voorstel om voor f 100 deel te nemen in het garantiefonds der K.L.M, voor de Zeeuwsche luchtlijn. Een voorstel tot regeling van de eerste hulp bü ongelukken, door het aangaan van een overeenkomst met het bestuur dei- Godshuizen om voor 300 steeds paraat te hebben een medicus, verpleegstershulp, brancard en verbandmiddelen uit het Gast huis, lokte een zeer uitvoerige bespreking uit, waarbij verschillende leden meenden, dat de 200 voor den medicus, die in het bedrag van 300 zijn begrepen, niet noodig zijn en de gemeentegeneesheeren het werk kunnen doen, terwijl daartegenover werd opgemerkt, dat deze niet steeds te vinden zijn. Nadat de heer Jeronimus een voorster om maar 100 te voteeren, had ingetrokken, nam de raad met 10 tegen 7 stemmen (S.D. A.P. en V.D.) een voorstel van den heer Portheine CV.B.) aan om de zaak aan te houden, opdat Burg. en Weth. nader overleg kunnen plegen of het mogelijk is alleen voor zusterhulp enz. een overeenkomst aan te gaan. Ten slotte kwam aan de orde een voorzie) betreffende de buitenplaats „de Griffioen" aan den Singel, die eenige maanden geleden voor de gemeente is aangekocht. Na ampele bespreking vereenigde de raad zich met het voorstel tot verkaveling, aan leg van riolen, waterleiding, gas en electri- clteit en wegen-aanleg van het in 22 bouw- perceelen te scheiden terrein. Twee leden stemden tegen op grond, dat de perceelen zullen worden verkocht, terwijl zij de voor keur geven aan erfpacht. Het waren de heeren Mondeel en Cornelisse (S.D.AP.) terwijl hun drie partij genooten voorstemden. Inzake het bestaande gebouw op het bui ten met den tuin, werd besloten dat Burg. en Weth. tot 1 Juni zullen trachten dit in zijn geheel te verhuren of te verkoopen Lukt dit niet, dan komen zij terug met hun voorstel om dit pand te verbouwen tot twee woningen en deze dan te verhuren Er bleek dat er voor geheele verhuur reeds onder handelingen loopende zijn. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg besloot in zijn Woensdag gehouden vergadering mejuffrouw M. G. A. de Man te Middelburg, sedert tien tallen jaren conservatrice bij de oudheid kundige verzameling van het Genootschap, te benoemen tot eerelid. Floralia-vereeniging. In de gehouden algemeene vergadering van de Floralia-vereeniging te Breskens werd be sloten dit jaar op het laatst van Augustus of het begin van September weder een flora- lia-tentoonstelling te houden. Tot bestuursleden werden herkozen mevr Van Zuijen en de heer J. Cornelis. Een pluimvee- en konynenvereeniging. Dinsdagavond is op initiatief van den heer P. J. Roth, ten zijnen huize een vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een pluimvee- en konijnenvereeniging. Er is ook staande de vergadering een vereeniging opgericht met aanvankelyk 14 leden. In het voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren P. J. Roth, voorzitter, J. van Luyk, secretaris, Fr. Hamelynck, penningmeester, J. Pleijte en I. A, de Visser. Uitgeleverd. Op verzoek van de Nederlandsche regee ring is gisteren door de Belgische regeering uitgeleverd, zekere J. L., boekhouder, destijds wonende te Groede, die er van verdacht wordt zich in Maart 1932 te Groede te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van effec ten en bankbiljetten tot een vrij aanzienlijk bedrag door het openbreken van een bureau Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Axel, werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, dat de belastin gen niet hoog genoeg zijn opgevoerd, om bui ten de toepassing der Kortingsv/et te blijven, hetgeen voor de gemeente een schadepost Is van 1004. Het voorstel van den heer Hamelink, tot afschaffing van het ambtsgebed, welk voor stel door hem werd verdedigd op grond dat volgens hem het gebed te hoog staat, om dat op een wijze als hier in openbare ver gadering geschiedt, te gebruiken, gaf aanlei ding tot een uitvoerig debat. Het voorstel kon niet in stemming komen omdat het niet vol doende werd gesteund. Het voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van financieelen steun voor het in richten eener bad- en zweminrichting, waar over in vorige vergaderingen de stemmen staakten, werd thans verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Gasverstikking. De familie J. Wisse te Zaamslag ontving Maandag van de politie te Amsterdam de droeve tijding van het overlijden van hun zoon Frederik, door gasverstikking. Uit na dere inlichtingen bleek, dat, toen deze Maan dag niet in zijn betrekking aan de Twentsche Bank verscheen, een onderzoek L ingesteld. Zijn kamer bleek gesloten. Toen werd de tus- schenkomst der politie ingeroepen. Men vond toen den jongen man dood op zijn kamer, terwijl ontdekt werd dat door een lek in de leiding de. kanier vol gas gestroomd was. Willem de Zwijger-herdenking in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur van de afdeeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft het initiatief ge nomen om in samenwerking met andere ver- eenigingen een Willem-van-Oranje herden king te houden. In Maart a.s. zal het Vlaamsch Volksfcoo- neel het door Paul de Mont geschreven too- neelspel opvoeren, terwijl voor zoover moge lijk ook nog op andere wijze uitbreiding aan de plannen tot herdenking van deze natio nale figuur zal worden g2geven. Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Februari zijn in onzo provincie voorgekomen 6 geval len van roodvonk, waarvan 3 te Biggekerke (in één gezin), 2 t"> Oost- en West-Souburg en 1 te Krabbendijke en 1 geval van febris ty- phoïdea te Goes. Zeventien jaren in de gevangenis doorgebracht. Voor het gerechthof te 's-Gravenhage hee!t gisteren terecht gestaan A. P. de L., iemand van middelbaren leeftijd, die reeds 26 maal wegens oplichting is veroordeeld en thans in hooger beroep was gekomen van een vonnis van de rechtbank, waarbij hij opnieuw wegens eenzelfde feit tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. In zijn requisitoir, aan het slot waarvan be vestiging van- het vonnis werd gerequireerd schetste de advocaat-generaal de gedragingen van dezen verdachte als het toppunt van virtuositeit. Ondanks de herhaalde veroordee lingen die dezen man een 17-tal jaren in de gevangenis deden doorbrengen, nadat hij tal- looze menschen wist op te lichten, volgens zijn systeem, steeds voor kleine bedragen, komt hij opnieuw voor het gerecht, want ge bleken is dat De L. in de cel steeds nieuwe methodes uitdeökt om zich in zijn vak te perfectionneeren en zijn optreden is dan ook van dien aard, dat spr. er de grootste bewon dering voor moet hebben, getuige, dat ver dachte zelfs kans heeft gezien er een acht baar lid der balie, niet den eersten den bes ten, in te laten vliegen. Verdachte, die van goede familie is, ziet. volgens spreker, schijnbaar geen kans ook maar iets anders te praesteeren dan oplich ten. Ware hij tooneelspeler geworden, er zou uit hem een groot acteur gegroeid zijn. Tegen dit requisitoir had De L., die met volle aandacht geluisterd had, het een en an der in het midden te brengen. Vooreerst merkte hij op dat de advocaat- generaal hem tegenover het Hof en de pu blieke tribune belachelijk had willen maken. Vervolgens betoogde hij uitvoerig dat hij nimmer geholpen is, noch door de reclassee- ring, noch door eenig ander lichaam. In de gevangenis past hij zooals de ad vocaat-generaal reeds gezegd had voor beeldig op. Hij kreeg dan ook alle mogelijke faciliteiten Ten slotte betoogde verdachte dat hij voor een totaal bedrag van f 400 hij zeide nie mand ernstig te willen benadeelen een halven menschenleeftijd opgesloten werd waar anderen c.le een f linken slag sloegen er. velen ernstig dupeerden er met een geringe straf afkwamen. Na nog te hebben betoogd dat hij niet voor gek wenschte te worden verklaard, bleef er voor den verdediger niets anders over dan na mens verdachte te verzoeken dezen voor waardelijk ter beschikking van de regeering te stellen. Verduistering vereenigingsgelden. Bij de voortzetting van de behandeling voor de rechtbank te Alkmaar van de zaaV. tegen D. C. A. de Z., eertijds wethouder van financiën der gemeente Den Helder, ver dacht van verduistering van vereenigingsgel den, werd door het O.M. een gevangenisstraf van 1 jaar geëischt. Bevestiging en intrede. Candidaat P. H. Wolfert te Terneuzen is voornemens 12 Maart a.s. intrede te doen bij de Ger. Kerk te Mariënberg, na bevestigd te zijn door dr. S. Groeneveld te Terneuzen. Ds. J. B. G. Croes, Ds. J. B. G. Croes, Chr. Geref. predikaiv te Gouda, vroeger te Vlissingen, die wegen1 ongesteldheid al eenigen tijd verhinderd Is zijn dienstwerk uit te oefenen, is tot verdej herstel van gezondheid naar elders vertrok ken. MET OXYCHINOTEINE Lj worden in Nederland sedert MEER DAM 30 JAAR aanbevolen door Doktoren ^kalmeert in 10 Minuien ^=aSS> HOOFDPIJN KOORTS ZENUWPIJN 12 Cachetsfl 1. ^WEIGER HAMAAj^ Predikant der Protestantsche kerken in Indië. Tot predikant der protestantsche kerken in Ned. Oost-Indië is benoemd ds. O. D. Bleeker, Evang. Luth. predikant te Edam, Goede Vrijdag-viering. Het comité „Goede Vrijdag-Herdenkings dag", dat vorig jaar een radiorede organi seerde ter propaganda van het doel „Goede Vrijdag officieel gelijk gesteld te krijgen met de andere Christelijke Feestdagen", oogstte naar aanleiding daarvan niet minder dan ruim 1600 bewijzen van instemming. Op 25 November 11. werd als zesde bundel een lijst van 5000 handteekeningen vóór de cificieele Goede Vrijdag-viering aan de re geering verzonden. De C. K. S. te Probolinggo. Met C. K. S. bedoelt men de Hollandsch- Inlandsche Kweekschool te Probolinggo op Oost-Java. Zij gaat uit van de Samenwer kende Zendings-Corporaties en dient de be langen van het onderwijs op al haar zen- dmgsvelden in Ned. Oost-Indiëom de p.aats harer vestiging is ztf gesteld onder de hoede van het Ned. Zendings-Genootschap. Haar taak is onderwijzers en onderwijzeres sen op te leiden voor de Hollandsch-Inland- sche en Hollandsch-Chineesche scholen. De school werd te Malang opgericht, waar zij eerst vereenigd was met de Mulo-school, uit welke zij is uitgegroeid. Toen de tijd aanbrak om haar in eigen gebouwen onder te brengen, kon de regeering moeilijk het reeds toegezegde bedrag beschikbaar stellen, maar wel kon zij aanbieden de leeggekomen gebouwen van een ambtenaren- en een nor maalschool te Probolinggo. Dat was aan hankelijk een teleurstelling, maar ten slotte is het meegevallen. Te Malang waren de 125 leerlingen verdeeld over 5 internaten, door de stad verspreid en onder leiders, die niet tot het personeel der school behoorden. Te Probolinggo konden 220 leerlingen worden opgenomen, 85 meisjes aan den eenen kant en 135 jongens aan den anderen kant van den weg. Hier kon een eenheid van school en internaat, een eenheid van paedagogische leiding worden verkregen. Intellectueele in spanning wordt er van de leerlingen ge vraagd, en als compensatie lichamelijke in spanning, maar boven deze beide gaat uit de religieus-zedelijke inspanning. Het ver antwoordelijkheidsbesef wordt gewekt om christelijke persoonlijkheden te vormen. Van de 220 leerlingen zijn er 60 van Oost- en West-Java en 160 uit de Buiten gewesten. De eenheid en het ideaal der school wor- c.en gesymboliseerd in haar vlagvan de twee lengtebanen is de onderste zwart (de ondergr nd van ernst)de bovenste wit (de op gewektheid voert den boventoon). Op de witte baan zijn geborduurd de Olympische ringen als symbool van de eenheid, alsmede de initialen C.K.S., waarvan de letters K. S. symboliseeren het streven om goede onder wijzers te zijndeze letters zijn omringd door de groote C, want een goed onderwijzer wordt men, als men een volgeling van Christus wil zijn. Moge dit ideaal worden verwezenlijkt I De Europeesche schepelingen ban „De Zeven Provinciën". De lijst der Europeesche marineschepelin- .en, die zich op Onrust in arrest bevinden ermeldt de volgende namen de seinersmaat J. B. Mervelde matrozen-constabel L. Schouten, H. J. Hassingde korporaals-mon teurs H. C. Everhard, G. D. Krijtenburgde matrozen der le klasse J, Snoey, J. Sturm, G.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1