500 LINGERIEWEEK IVo. 39 71e Jaargang WOENSDAG UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 611281 13 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD INDISCHE STEMMINGEN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS NOUVEAUTE'S S. WIENER&Co. ATTENTIE KERK- EN SCHOOLNIEUWS ■1933' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 cfc ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij3-maal plaatsing vanl—5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger i AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen Wil hebben al enkele malen de gelegenheid Eehad te wijzen op stemmingen m Indie, Jwel bü de inlanders als by de Europee^he bevolking, welke niet geheel en al ten gunste van de waardeering voor het moederland uit vallen WÜ zullen niet nagaan, of het gelijk lm dé zbde van Indië is, al hellen wij over C het denkbeeld, dat de Nederlander zich to weinig afvraagt, of het Indische belang wel voldoende door hem wordt voorgestaan De muiterij op „De Zeven Provinciën heeft eenige schermen weggetrokken, die de Indi sche psyche verborgen. Niemand had kunnen denken dat de inlander tot zulke daden m 2t was en al geldt het hier hoogstwaar- schijnlijk een geval op zichzelf, waaraan wij in dit verband geen aandaeh. behoeven .te schenken, het neemt niet weg, dat zulke ge beurtenissen zich zouden kunnen herhalen, wanneer w« té Europeesch blijven denken. Wii doen dit helaas. Er bestaat in ons land weinig kennis omtrent Indische toestanden en de doorsnee-Nederlander is zoo spoedig ge neigd om Indië te zien als een „voordeelig aanhangsel van Nederland. Die tyden win reeds lang voorbijontwikkelde Nederlanders ia indië, die aldaar hun brood verdienen, het land, waar zij tijdelijk vertoeven lief hebben gekregen en mede widen werken om Insulinde tot bloei te brengen, ergeren zich dikwijls aan Je weinig breede en ook weinig logische op vattingen, die er hier te lande bestaan. Wij zullen ons hebben in te stellen op het economisch ontwikkelen der overzeesche ge bieden zonder als praemisse aan te nemen, dat die ontwikkeling ten voordeele van het Moederland moet gaan. Wanneer beider be langen zich aan elkander kunnen paren, des te beter; divergeeren zij daarentegen, dan moet in de onderlinge verhouding het Indi sche belang den doorslag geven. Is het juist gezien bijv. om de groote sul- ïervoorraden to beschermen.... tenminste, wanneer er van bescherming sprake kan zun, nu de wereldsuikerprijs niet door Indie wordt vastgesteld.... door het algemeen belang eraan op te offferen 1 Is het niet te simplis tisch om te zeggen, dat de inlander zich zoo bewonderenswaardig aan de nieuwe toestan den aanpast en welke aanpassing men een motief vindt om rustig a te wachten en niet te gaan experimenteeren Want die aanpas sing is niet zoo vlot gegaan als onnauwkeurig oordeelenden vermeenen te moeten zeggen. Groote bedragen aan sieraden zijn by de ver schillende pandhuizen beleend en met de op brengst helpt de inlander zichzelf en sajn kamponggenooten. Doch eens breekt het ty - stip aan, dat alle sieraden hun weg naar het pandjeshuis gevonden hebben en wat dan? Zal men dan met de handen over elkander kunnen blijven zitten of zal men dienen in te grijpen. De inlander is geslotenzün ge zicht vertoont een volslagen masker, dat heel zelden wordt weggenomen. Toch is de inlan der een gewoon mensch met zijn deugden en zyn gebreken; hij is met zijn geringe be hoeften toch gevoelig voor eenig comfort, op zijn eigen manier natuurlijk en versobering bij zijn toch al zoo sober leven zet bij hem ook kwaad bloed. Wanneer men zich in slaap laat sussen door die uiterlijke berusting en wanneer men daardoor zich ontslagen voelt van den plicht, in verband niet den berooiden toestand van ïndië's schatkist, hem financieel op de een of andere wijze te steunen, dan plaveit men den weg tot evenwichtsverstoring, die bij een fanatieke bevolking tot erger excessen zou kunnen leiden dan in het Westen. Wij heb ben zoovele uitlaatkleppen, dat de spanning niet spoedig tot het ontploffingsstadium komt. Er staat voor ons in Indië veel op het spel. Wij zullen in deze crisistijden moeten ge ven.... veel geven en zoo min mogelijk ne men. Nederland mag niet op den voorgrond stellen, df.t Indië in dienst van ons land moet worden gesteld om onze artikelen bij preferentie te koopen, ook al zijn deze veel duurder dan bijv. de Japansche. Alle sugges ties om door middel van invoerrechtverhoo- ging, waarvan de Nederlandsche goederen zouden zijn uitgezonderd, het Nederlandsche product te steunen, mogen niet worden op geworpen en wanneer de enkeling hierop vu rig hoept, dan dient hij die hoop in zijn hart te bewaren. Wij moeten den inlander ont zien, wat ds verlangens van ons schroffe egoïsme betreft. Kunnen wij die op een ge geven moment dienen en daarbij ook ons eigen belang te bevorderen, dan grijpe men die gelegenheid met beide handen aan. Ook hier moet het principe van wederkeerigheid dienen. Mogen wij preferentieel^ behandeling eischen, wanneer wij zelf Indische producten belasten Men denke in dit verband aan de hooge invoerrechten op thee, vér boven de waarde Maar het schroffe Nederlandsche eigen belang zien wij wel heel sterk in de suiker- politiek. Wij zeiden reeds, dat men den nieu wen aanplant drastisch wil beperken om ge legenheid te hebben de stocks te spuien tegen niet te ruïneuze prijzen. Doch dit is schromelijke benadeeling van den inlander, die juist behoorlijke revenuen ontvangt, di rect als indirect uit de suikercultuur. Stopt men deze, dan vallen die revenuen weg, ter wijl een behoorlijke prijs voor den aanwezigen voorraad alleen den banken ten goede komt. Een beetje meer aandacht voor het wel en wee der inlandsche bevolking zou o.i. op zijn plaats zijn. Hiervan profiteeren ook de in Indië werkende Europeanen. Firma J W. van der Linde Zonen Banketbakkerij, Walstraat, Telefoon 373 Ontvangen een ruime sorteering Ringers' en Droste's Paascheitjes Inderdaad iels fijns Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den gemeen te .aad zal niet gehouden worden op den laatsten Vrijdag van deze maand, doch op Vrijdag 10 Maart. De luchtlijn RotterdamHaamstede— Vlissingen. De gemeenteraad te Serooskerke (W> heeft afwijzend beschikt op het verzoek vau de K.L.M., tot deelneming in het garantie fonds voor de luchtlijn Rotterdam—Haam stede—Vlissingen. Als tolk beëedigd. Heden werd beëedigd als vertaler voor de Fransche taal bij de axrondissements-recht- bank te Middelburg, onze stadgenoot de heer T. van der Struijs, leeraar M.O. MIDDELBURG. De nieuwe burgemeester. De benoeming van den heer M. Fern- hout tot burgemeester van Middelburg is bij Kon. besluit bepaald met ingang van 4 April, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Kampen. De correspondent van „de Tel." te Kampen meldt dat de benoeming van den heer Fernhout aldaar met leedwezen is verno men. Tijdens een bijna 14-jarige werkzaam heid heeft hij sympathie en vertrouwen weten te winnen, ook van een groot deel dergenen, die niet tot zijn geestverwanten behooren. Bij zijn 121/2-jarige ambtsvervul ling mocht hij dan ook uit alle kringen der burgerij blijken van waardeering ont vangen. De heer Fernhout is van Gereformeerden huize en een overtuigd aanhanger der anti revolutionaire beginselen, waarvan hij de toepassing voorstaat ook in de gemeente politiek. Voor hem beteekent dit echter niet, dat deze beginselen steeds moeten worden toegepast, wanneer de machtsverhoudingen tot nader overleg nopen. Deze gematigdheid van opvatting heeft het hem mogelijk ge maakt op vruchtbare en vriendschappelijke wijze samen te werken met opeenvolgend? vi ij zinnige wethouders. Als voorzitter van den raad weet hij boven de partijen te staan, soodat de leden zich gaarne aan zijn leiding onderwerpen. Ook de „Kamper Courant" (liberaal) spreekt met grooten lof over burgemeester Fernhout, wiens vertrek uit de gemeente het blad ten zeerste betreurt. KOUDEKERKE. Landbouwvereenigwg. Gisterenavond hield de landbouwvereeni- ging te Kouüekerke in het café Centraal haar tweede vergadering. Door den secreta ris der Z.L.M. werd een bespreking gehouden over de practische cursussen in landbouw- boekhouden. Zij die hierin onderricht wen- schen te ontvangen kunnen zich bij hun secretaris opgeven. Hierna werd overeegaan tot het vertoonen der 2000 M. lange film in, 6 af deelingen „de Groote Gedachte", een prachtfilm, die door de talrijke aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. 1 in Lingerie Corselten Bustehouders Kousen T ricot ondergoederen MIDDELBURG OOSTBURG. Auto door gladheid geslipt. Hedenmorgen is op den rijksweg Schoon- düke—Oostburg tengevolge van den jjzel op den weg een auto geslipt en tengevolge daarvan op een troep fietsende leerlingen van de ambachtsschool ingereden. Een der jongens liep daarbij vrij ernstige inwendige kneuzingen op en is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, terwijl een achttal fietsen totaal in elkaar werden gereden, zoo dat het ongeval nog wonder boven wonder vijj goed is afgeïoopen. BIERVLIET. Benoeming Wethouder. In de gisteren gehouden vergadering vao den gemeenteraad te Biervliet werd tot wet houder benoemd de heer J. M. de Putter (V.B.) met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen wa ren uitgebracht op den heer W. Naaije (C.H.) 's-HEERENHOEK. In beslag genomen. Door de politie, in samenwerking met een controleur van de Tarwewet, isg Dinsdag jl. in de gemeente 's-Heerenhoek een auto be laden met zakken Duitsche tarwe in beslag genomen. Op den auto werd eveneens beslag gelegd. AXEL. Reorganisatie van den kring- Axel der Z.L.M In de gehouden ledenvergadering van den kring Axel der Zeeuwsche Landbouwinaat- schappy is met 38 togen 18 stommen beslo ten tot reorganisatie van den kring over te gaan. Door het aannemen dezer voorstellen is thans de mogelijkheid geopend om in den kring verschillende afdeeiingen op te richten. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Januari 1933. V 1 i s s i n g e ningelegd 58.105.61 terugbetaald - 58.593.01 minder ingelegd 487.40 Het aantal nieuw uitgegeven hoekjes be droeg 60. Op staatsschuldhoekjes werd afgeschreven 2000.— Middelburg: ingelegd 73.738.15 terugbetaald - 60.438.20 meer ingelegd 13.299.95 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- croeg 49. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 3000.— Oost-Souburg ingelegd 7967.77 terugbetaald - 4190.01 meer ingelegd 3777.76 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 16. Koudekerke: ingelegd 3831.24 terugbetaald - 3692.40 meer ingelegd 138 84 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. Breskens; ingelegd 31.610.75 terugbetaald - 10.020.36 meer ingelegd f 21.590.39 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- l.oeg 23. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 6200.— Deze aanbieding is uitsluitend voor onze Zeeuwsche cliëmèle om meerdere en blijvende bekendheid te geven aan onze Firma. FIRMA GEBR. EVRENIAN Wegens het groote succes heden, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag groote Expositie van Perzische Tapijten in het Grand Hotel Ver- seput, Middelburg. Als reclame stelt de Firma voor de bezoe kers beschikbaar; 20 stuks lapijten a f 18.— 20 stuks Tapijten a f 27.— 20 stuks lapijten a f 29.— (Boekara) 2x3 handgeknoopt lapijt a f 80.- - AMSTERDAM EN ARNHEM. Groede: ingelegd 10202.50 terugbetaald - 2152.46 meer ingelegd 8050.04 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 5. Schoondijke: ingelegd 9205.74 terugbetaald - 3936.78 meer ingelegd 5268.96 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. Oostburg: ingelegd 19744.— terugbetaald - 6852.36 meer ingelegd 12891.64 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 27. IJ z e n d ij k eingelegd 26317.71 terugbetaald - 8935.84 meer ingelegd 17381.87 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 12. P. T. en T. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de telefoniste bij den interlocalen dienst M. M. de Ridder verplaatst van Hulst naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. Aanbeveling kantonrechter. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor kantonrechter te Tilburg is o.a. geplaatst mr. F. F. J. B. van de Ven, kantonrechter te Hulst. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/oi vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansweert 120.30 Het Zwin. Wij hebben de vorige week gemeld, dat te Retranchement een vergadering is gehouden, waarin besloten werd om door middel van werkverschaffing te komen tot inpoldering van het Zwin (overblijfsel van den zeearm, die eens Sluis en Brugge met de Noordzee verbond). In ,,'t Verloren Hoeksken" van het Brus- selsche „Laatste Nieuws" schrijft A. Rannah het volgende Het Zwin is gered. Ze zullen het niet heb ben, het schoone duin van 't Zwin. Voor geen beloftenvoor geen schoone woordenvoor geen leelijk geldvoor niks. Het blijft wat het is, gelijk, het staat en gelijk het ligt, het Zwin. Het is ingeschreven in de boeken van de mooie dingen, welke moeten geëerbiedigd worden door alleman, het Zwin. Het verzandde voor een paar eeuwen. Het verzonk en werd stil, gelijk die plechtige ste den uit de oudheid, die ze nu aan 't opgra ven zijn. De torens te Sint-Anna-ter-Mui- den, te Sluis, te Damme en te Brugge, zagen het gebeuren en werden er somber van. Ze staan daar nu gelijk oude, dikke, sterke wach ters, die over een doode waken, en 's nachts, in him oude verbeeldingen, nog karavanen schepen zien voorbij trekken, met bolle zeilen door het Zwin. Het Zwin werd stil. Die van Damme, waar Uilenspiegel geboren werd en begraven, zegt de eene legende, nergens begraven, want on sterfelijk, zegt de andere legende, die van Damme hebben aan een balk van hun stad huis een zwin gebeiteld, waarin deskundigen aan den tegenovergestelden kant van den muil, kijken hoe het dier verstopt geraakte, het Zwin, Het Zwin ligt nu stil, en het zijn zeer schoone duinen die nu staan langs het Zwin. Ge ziet van daar de schorren met den grenspaal tusschen de twee landen, ge ziet lage hoeven, ge ziet de torens van Vlaanderen en van Zeeland en het zure lawaai van de wereld schuwt het Zwin. Nergens gaat de -ind vrijer, jonger en vol ler van leven, dan over dat gebonden, oude doode Zwin. Vlaanderen eindigt ginder, in den Noord- Oosthoek, in een heuveling en een vlakte, waar ge kunt peinzen dat het er nog uitziet gelijk in den alouden tijd. Het verdedigt zich zelf, aldaar, door zijn eigen schoonheid, aan het Zwin. Dat Zwin is zoo schoon dat alleman er door ontroerd wordt en alleman blij is dat het on geroerd zal blijven. Het Zwin is ingeschreven. Handen af. De oude torens zullen peinzen bij dat plezante nieuws„Er is toch weer een brokske meer gered in Vlaanderen, waar zooveel verzandt onder glanslooze stpmkopperij en waarop nog altoos glanslooze stomkoppen staan te kijken hoe 't gebeurde, gelijk die van Damme, en staan te klagen en niet eens zien dat het zand komt uit hun eigen wagenvrachten". Zoo zullen ze peinzen, nu, de oude torens, aan het Zwin. Ger. Kerken. Tweetal te Hilversum ds. H. van der Elskamp te Groningen en ds. H. A. Wiersinga te Vlissingen. Ongekende toestanden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende: Van morgen een giro van 192, zeg en schrijf één honderd twee en negentig gul den. Terwijl er per dag 3000 noodig is. In dertien dagen in deze maand nog niet tienduizend gulden i.p.v. de veertig onge veer, die er noodig waren. In zes weken van dit jaar een achterstand van 100.000. Dat zijn toestanden, zooals niemand onzer ze hier nog ooit gekend heeft. En dat deze de giootste moeilijkheden over ons brengen, behoeft geen toelichting. In de gewone da gelij ksche behoeften kan zoo niet worden voorzien, de kleine leveranciers hier te lande van Zendingsbureau én Zendingsschool kunnen niet betaald worden. Om van de gelden voor Indië, die in deze week voor zes weken voor drie maanden, zooals vroeger is reeds geheel onmogelijk verstrekt moe ten worden, maar in het geheel niet te spreken. Wü doen alle pogingen, om in den nood te voorzien. Een circulaire gaat uit aan alle bü ons bekende adressen. Wij luiden het touw van de noodklok als met ontvelde han den. Moge het antwoord van duizenden uit komst brengen. Middelbaar onderwijs. Bü Kon. besluit van 9 Februari is aan E. J Poll, op zün verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R.H.B.S. te Goes, en is J- Smit wederom tüdelijk benoemd tot leeraar aan die school. Examens. Bü het door de leeraren der Modevak school Vereeniging te 's-Gravenhage gehou den examen zijn geslaagd de dames C. Puü- pe, coupeuse A, voor costuumvak K. Heü- boer, S. le Roy en M. Roeting, leerlingen van mej. E. N. Franke, Modevakschool Nieuwstraat alhier. Vervanging van zieke onderwijzers. De heer Keestra heeft aan den minister van onderwys, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld 1. Is de minister niet van oordeel dat de voor het onderwijsbelang gewenschte spoe dige vervanging van een zieken onderwüzer zal worden bemoeiUjkt, doordat de bepalin gen betreffende de herplaatsing van yvacht-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1