500 300 25 E ROET MAANDAG 13 FEBRUARI EERSTE BLAD «—-No. 37 Tie Jaargang - 1933 Hint: firm F. Hl li VELDE Ir., Wililiul SI-ID, Vlissingen. Ttltl. 10. Pushkin) till] Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS DENKT U ER AAN EXPOSITIE JIWIIDDIIBHIIB ik verboden) m hij thuis. alHektor huis gehold. Je Pietje, z'n. Inderdaad, iJongejonge", rtc voeten at Pietje een Dinsdag slot) le nachtegalen htegaal in de (April tot mid den koudsten vogels, die hij larie'vogels ge- or Karl Reich in den eer- heim. De oor- iten te onder- ha den oorlog hans werd hij op het gebied ogden vast te at de bron is ;aad een zoo ïisme bekleedt, zijde wordt men zich op gen in het li- n-plasma kun de zou dus ook toe men jonge 3t erfelijk zijn. hebben echter De vogels ilén aanvaard len, welke men zongen even- alhoewel zij gehoord. Zij ntstonden hier oepsfokkers ie zijn proeven bor het gezang ns wijden aan kanarievogels", euwe richting" thans een lei lei. Voorname- :n in Japan is met nachtega rden. De firma de grootste ndt thans per zoogenaamde naar alle NTAFEL enlevendoor Hing van Cilia J. Brussels irenwereld van aaar oorsprong ijke wildernis- n Canada zijn •ijzing te ver ave heeft stel- melding. 16 deeltjes be- ichenen i i een tistieken band, it vroegere in- er, is duidelijk n vele keurige keningen -oor- MaandsJirift en stam. Uitg •endorfs TJitg, al een 30-tal its innemen in sche periodie- ot Nederland". ;che en Vlaam- a en het heden nog er hunne en romans in, te geven. :rus en W. G. e oprichters in 933 opent met L. de Bourbon t er o.m. haar >rpv. d. Togt n wijlen Corry enlandsche en en, zoo als ge- door Greshoff, ede te worden VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerlO ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1. -alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Pit nummer bestaat uit 2 bladen Electrische straatverlichting in Zeeland. De raad van bestuur van de Pzem heeft besloten over te gaan tot een belangrijke verlaging van de tarieven voor straatver lichting. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het bestuur van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling deelt ons mede, dat ook deze maand wederom een tooneelvoorstelling voor leden en donateurs zal worden gegeven en wel op Donderdag 23 Februari. Op dien datum zal het bekende tooneelgezelschap ,.De Vereenigide Schopwspelers", onder di rectie van Pierre J. Mols opvoeren „De Man zonder Manieren", een tooneelspel in 3 be dreven (4 tafereelen) door Thomson Bu chanan. Het stuk speelt kort na den „Grooten Oorlog". Florence Lanham, ©en meisje van welgestelde Amerikaansche familie, is tij dens den oorlog verpleegster bij het Roode Kruis geweest op het Fransche slagveld, bij San Michiel. Zij heeft daar een kapitein leeren kennen, Sem Mc. Ginnis. Zij zijn op elkander ver liefd geworden en zijn in Frankrijk ge trouwd. Hun huwelijk werd ingezegend door een Fransch geestelijke. De oorlog is voorbij. Florence is intus- schen naar haar ouders in Louisville terug gekeerd. Zij weet niet beter of haar man, Sem, is in den slag bij Argonne gevallen. Zij is stil en teruggetrokken. Haar huwelijk, dat to alle stilte in Frankrijk is voltrokken, is onbekend gebleven. Noch haar ouders, noch haar vrienden weten iets ervan. Men maakt haar van alle kanten het hof, doch zij wil van niemand iets weten. Zij leeft in haar herinneringen en voelt zich zeer ongelukkig. Op een dag in het najaar 1919 wordt bij haar ouders een man aangediend, een man, sselke beweert een boodschap te moeten overbrengen „uit Frankrijk", „van den kapitein". Hij moet deze boodschap, volgens zijn zeggen, aan miss Florence Lanham per soonlijk overbrengen. Haar ouders laten hun dochter met dezen boodschapper alleen en het blijkt, dat Sem Mc. Ginnig in eigen persoon, dood giewaand en betreurd door Florence, de boodschapper is. De overstelpende vreugde van het eerste weerzien wordt bij Florence weldra getem perd en bekoeld door Sem's onverschillige, burgerlijke en „slechte manieren".... Zoo zelfs, dat Florence haar daad berouwt en voor de consequentie ei*van terugschrikt. Sem, gekwetst, verbitterd, doch vol moed en hoop, besluit bij haar ouders, die van de geheele voorgeschiedenis niets afweten, in dienst te gaan als „butler", welke betrek king juist vacant is en op deze wijze „goede manieren" te leeren, in de hoop, Flori's liefde terug te winnen. Haar schitterende, kranige kapitein.... «butler" l En dat in haar eigen huis 1 Haar eigen manDit wordt voor Florence een moeilijken tijd, evenals voor Sem.... Ten slotte vinden zü den weg tot elkaar terug, door tusschenkomst van Sem's ouden vader.... den besten schoenlapper van Jersey City. Een Christ. Middenstandsvereenigïng. De vorige week is hier ter stede een be sloten vergadering gehouden, teneinde over te gaan tot de oprichting van een afdeeling van den Christ. Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand. In deze vergade ring werd het woord gevoerd door den heer A. Bos uit Rotterdam, die sprak over „Orga nisatie en beginsel'. Na afloop van deze lezing werd overge gaan tot oprichting! van een afdeeling van bovengenoemde vereeniging. Van de 25 aan wezigen hebben zich 18 personen als lid op gegeven, terwijl nog van enkele personen bericht was ingekomen dat zij met het doel instemmen. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren F. D. G. Prins als voorzitter en Hamming als secretaris. J. W. Wagtho f Zaterdag is alhier op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. W. Wagtho, rentmees ter van het kroondomein voor de rentamb ten Middelburg, Goes en Tholen, sedert 17 April 1895. Ook was hij lid van deri Raad Jan Beroep voor de direct? belastingen te «hddelburg. He heer Wagtho was commandeur in de «uisorde van Oranje. RITTHEM Oefening na den Arbeid. De muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" gaf Vrijdagavond in de school haar jaarlijksche uitvoering. De waarnemende voorzitter sprak by de opening woorden van dank tot allen, die de vereeniging tot steun waren. De muzieknummers werden, zooals wij dat van dit korps gewoon zijn, uitstekend ge speeld. Dat er leden zijn, die ook in de tooneel- kunst een goed figuur maken, bleek uit de opgevoerde klucht„Baas Jansen in de brand van Rome", welk tooneelstulc vaak den lachlust van het publiek opwekte. De muziekvereeniging heeft door deze uit voering haar goeden naam gehandhaafd. KOUDEKERKE. Tuinbouw-vereeniging. Vrijdagavond vergaderde de tuinbouwver- eeniging in het vereenigjngslokaal alhier, on der voorzitterschap van burgemeester Bak ker. De vergadering was vrij goed bezocht. De secretaris, de heer L. Janse bracht het jaarverslag uit en de penningmeester de heer A. Wondergem gaf een financieel verslag. De kas woes een batig saldo aan van f 36.78 De aftredende penningmeester de heer A. Wondergem werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen, die de benoeming we der aannam. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. van Beuse- kom werd gekozen de heer M. H. Dekker. Deze bedankte evenwel voor de benoeming, waarna gekozen werd de heer J. Koole Wz„ die de benoeming aannam. De heer Wondergem hield een lezing over de teelt van aardbeien en wortelen onder glas en de teelt van eenige snijbloemen. Spr. behandelde eerst de~ cultuurzorgen enz., en stond vervolgens stil bij de teelt van pioenen, dhalia's, anemonen en chrisanten. Op dit leerzame en op de praktijk gegronde onder werp volgde nog eenige bespreking. Op een volgende vergadering zal de heer M. Sanderse het onderwerp behandelende teelt van komkommers en meloenen onder glas. ZOUTELANDE. School met den Bijbel. Vrijdagavond hield de vereeniging „School met den Bijbel" te Zoutelande haar gewone algemeene vergadering. De vlce-voorzitter, de heer H. Maas, opende de vergadering met gebed en las 1 Joh. 4, waarna'hij een wel komstwoord sprak, waarbij hij o.a. het over leden bestuurslid, den heer D. Verhage, herdacht en met dankbaarheid gewaagde van diens liefde en toewijding voor het christelijk onderwijs. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in het afgeloopen jaar het onder wijs is bemoeilijkt door veel ziekte onder de kinderen, terwijl momenteel ook het hoofd der school ziek is, waarom een tijdelijke leerkracht is aangenomen. De penningmeester toonde in zijn jaar verslag aan dat het aan de noodige geld middelen niet heeft ontbroken. De heer A. Maljaars bracht namens de commissie tot het nazien der rekening rap port uit en verklaarde de rekening in orde te hebben bevonden. In de commissie tot het nazien der rekening over 1933 werden benoemd de heeren A. Jobse, P. Minderhoud en H. Melis. De heer K. de Witte werd als bestuurslid herkozen. In de vacature van ds. Van Evert werd ds. Oosthoek gekozen en in de vaca ture van den heer D. Verhage werd de heer Joh. Pleijte gekozen. De gekozen bestuursle den namen hun benoeming aan. Er werd medegedeeld dat in dit voorjaar v/eer een ouderavond zal gehouden worden. Hierna sprak ds. Oosthoek de vergadering toe en wekte daarbij op tot eendrachtig sa menwerken. Vervolgens sprak de voorzitter een slot woord en ging ds. Oosthoek voor in dankge bed. OOSTBURG. Voo vuuftig jaor. De lezers, vooral zy die in het begin van April verleden jaar de reünie hebben bijge woond van oudleerlingen der Rijksnormaalles sen en Rijkskweekschool, zullen zich herinne ren de uitstekende uitvoering van het Cad- zandsch zangspel „Voo vuuftig jaor", door de Oostburgsche kweekschoolvereeniging. Thans, op 10 dezer, gaf de O.K.V. een extra uitvoering tegen gereduceerde prijzen met de bedoeling de eventueel te maken winst aan te wenden tot aankoop van instrumenten voor de O.K.V.-Band. Of dit zal gelukken weten we niet, doch. zeker is het, dat de zaal geheel uitverkocht was en dat weer gebleken is onder welke uitstekende leiding de „band" staat. Het eerste deel van het programma gaf wat oudere operettemuziek loopende tot de nieuwere schlagers, afgewisseld door de clamatie, nl. „De kanarie" van Heijermans en „Het verksken" van F. Timmermans, wel ke beide stukjes eenvoudig, doch „leutig" werden verteld. In de tweede helft weer grootendeels „Band met zang", afgewisseld met viool- en saxophoonsolo's, die zeer lof felijk verden uitgevoerd. Een zevental girls in keurige toiletjes droegen door haar zang niet weinig tot het welslagen bij. Zooals men weet is uit „Voo vuuftig jacr" de boeren bruiloft van Jaantje met meester Jan als een kostelijk stukje Cadzandsciie folklore gefilmd. Het Cadzandsch intermezzo „Trine ei keure had", jl. Vrijdag door „Trine en Pier", de zelfden die een hoofdrol vervulden in boven genoemd zangspel vertolkt, verwierf een stormachtig applaus. Alles was uitstekend en O.K.V. doet werkelijk naar meer uitvoeringen verlangen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken OntuchtJ. M. S., 27 jaar, werkman te Ter Neuzen, in voorarrest, maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk met aftrek voor arrest en 4 maanden gevangenisstraf voor waardelijk en bevel tot. invrijheidstelling. DiefstalJ. J., 28 jaar, bankwerker te Axel, 3 maanden gevangenisstraf. Doen van een valsche aangifte W. D., 25 jaar, arbeider te Hoek, 3 maanden gevan genisstraf. Bedreiging: J. C., 29 Jaar; arbeider te Oostkapelle, 1 maand gevangenisstraf met aftrek voorarrest. DiefstalW. V. R. de S., 32 jaar, koopman te Koewacht, 2 maanden gevangenisstraf. A. A. B., 15 jaar, werkman te Hulst, 1 maand tuchtschool. Openbare dronkenschap by herhaling R. J. v. D., 32 jaar, manufacturer te Ter Neuzen. Dagvaarding nietig verklaard en verwijzing der zaak naar het kantongerecht Ter Neuzen. Overtreding motor- en rijwielwetP. A. v. P., 32 jaar, landbouwer te Koewacht, nietig verklaring der dagvaarding en verwijzing der zaak naar het kantongerecht te Ter Neuzen. A. Z., 29 jaar, landbouwersknecht te Krab- bendijke, bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep met uitzondering van de straf 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het doodeiyk ongeluk op het station te Kwadendamine. In den morgen van 16 Augustus van het vorige jaar heeft aan het station te Kwa- aendamme een ongeluk met doodelijken af loop plaats gehad, doordat de motortrein der N.S., komende uit de richting Hoede- kenskerke, niet aan het station Kwaden- damme stopte zooals voorgeschreven was, doch dit station voorbij reed. De bestuurder van dezen trein, G. de N., bemerkte niet dat op dat oogenblik de 67-jarige J. Steenbak ker zich op de rails bevond, waardoor deze overreden werd en eenige uren later in het R,-Kath. ziekenhuis te Goes overleed. De rechtbank te Middelburg heeft den treinbestuurder wegens overtreding van art. 307 W. v. S. veroordeeld tot een boete van 50 subs. 10 dagen. Zaterdag heeft de veroordeelde in hooger beroep voor het Haagisch Gerechtshof te recht gestaan. In deze zaak werden 5 getuigen gehoord onder wie de ingenieur der Ned. Spoorwe gen C. T. J. Hagendoorn. Verdachte beweerde, dat hy weliswaar door het station Kwadendamme was gereden zonder te stoppen, doch dat zulks meer ge bruikelijk is wanneer niet vooraf ter plaatse een sein wordt gegeven, dat er reizigers wenschen in te stappen. Dit geschiedt meestal als de trein moet stoppen. Verdachte had wel iets naby de rails waargenomen, doch meende dat het een zak kolen was. Eerst op het allerlaatste oogen blik, toen remmen niet meer mocht baten, kwam er beweging in het voorwerp en be merkte hij tot zyn schrik, dat het een man was, die naar hij zeide in het zand naast de rails was gezeten en het emplacement als schrijftafel gebruikte. Verdachte had reeds op verren afstand fluitsignalen gegeven, die ook door de getuigen waren gehoord. Dezen hadden het slachtoffer nog toegeroepen, doch de man veranderde niet van houding Volgens eenige getuigen zat het slachtoffer niet op den grond, doch op het emplace ment. Ir. Hagedoorn gaf het Hof eenige inlichtingen van technischen aard. In zijn requisitoir wees de advocaat-gene- morgen DINSDAG begint de van PERZISCHE TAPIJTEN van GEBR. EVREN1AN te Amsterdam en Arnhem,in het GRAND HOTELteMiddelburg U moogt niet verzuimen deze schitterende expositie te gaan zien. Geen verplichting tot koopen. Zlchtzendingen zonder eenige verplichting raai op het eigenaardige, dat een treinbe stuurder iemand, die op betrekkelijk korten afstand is, voor een zak met kolen zou aan zien. Spreker achtte zulks weinig aanneme lijk. Vast is komen te staan, dat verdachte de voorschriften betreffende het stoppen ter plaatse heeft overtreden en daarvoor is hij dan ook disciplinair gestraft. Volgens spreker is verdachte's schuld, zij het dan ook in verminderde mate, komen vast te staan. Zeer zeker ligt ook hier schuld bij het slachtoffer, doch dit had zijn on voorzichtigheid niet met het leven behoeven te boeten indien verdachte oplettend ware geweest. Een en ander in aanmerking nemend, meende spreker dat het vonnis der recht bank behoorde te worden bevestigd. Mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht was van meuning, dat dit ongeluk meer aan een samenloop van omstandigheden dan aan de nalatigheid of schuld van de zijde van ver dachte te wijten was en concludeerde tot vrijspraak. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden ds. J. J. C. Kan-es te Apeldoorn. Geref. Kerken. Beroepen te Haamstede M. de Regt, cand. te Middelburg. Afvaardiging zendeling Karelse. Zondag was het voor de Chr. Evang. ge meenten in Nederland een belangrijke dag. Te Goes zou ds. J. Karelse worden afge vaardigd als zendeling naar Samoair op Sumatra. Des morgens was het kerkgebouw stamp vol. De leiding berustte bij ds. Muller van Nijverdal, voorzitter van het hoofdbestuur, die den dienst opende en naar aanleiding van Matth. 14 114 een inleidend woord sprak. Daarna sprak ds. Van der Vis te Goes een kort zendingswoord over„De proclamatie des Konings". Het gaat aldus spreker Indië om het Christendom of het communis me. wij moeten de boodschap van het Evangelie brengen. Hierna had de officieele afvaardiging plaats. Tal van predikanten en afgevaar digden schaarden zich om ds. en mevr. Ka relse. Ds. Muller las den lastbrief voor en vroeg of ds. Karelse dezen last aanvaardde. Hierop antwoordde ds. Karelse bevestigend. Elk der predikanten gaf hem nu een tekst mee, waarna de schare hem Psalm 134 :3 toezong. In de middagvergadering, die stond onder leiding van ds. P. van Vliet te Amsterdam, voerden verschillende afgevaardigden het woord. Des avonds had in het „Slot Ostende" een byzonder druk bezochte samenkomst plaats, die door de N.C.R.V. werd uitgezonden. De hoorders zaten tot in de vestibule opeen gepakt. Tal van predikanten voerden het woord en wezen op het gewichtige van dezen dag. Laatste sprekers waren de zendeling ds. Karelse en zijn schoonvader ds. Enter. De zendeling drong vooral aan op gebed en offervaardigheid voor den Zendingsarbeid. Het zangkoor zong verschillende liederen. Leger des Heils. Naar men ons mededeelt zal het Leger des Heils in de komende week een oproep van den commandant aan geheel Nederland pu- bliceeren, aan het Christenvolk verzoeken de om met het oog op de geweldige evoluties van dezen tyd en de nog grootere verande ringen, <"le op alle gebied daarin geprofeteerd schijnen te worden, ditmaal den Goeden Vrijdag te maken tot een Nationalen dag van gebed en verootmoediging voor God. Het Leger zal dezen oproep door sterke propa ganda o.a. 'n een meeting in het Concert gebouw te Amsterdam propageeren, doch meldt ons wel zeer blijde te zullen zijn, in dien de idee van het Leger ook by de Neder- landsche kerken gehoor vond en instemming en zoodoende de Goede Vrijdag dit jaar tot een nationale gebedsdag: gemaakt kon worden. Ontslag aangevraagd. De heer J. Breel, onderwijzer aan de Oranjeschool te Vlissingen, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd tegen 1 Mei zijn ontslag aangevraagd. Benoeming onderwijzers. Tot onderwijzeres, aan de christ. school te Domburg is benoemd mej. M. den Hollander te Middelburg. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse A. H. Kramers, die tijdelijk te Schiedam is ge plaatst, is belast met het houden van toe zicht bij den afbouw van de onderzeeboot K XVII, in aanbouw bij de maatschappij van Scheeps- en Werktuigbouw Feijenoord te Rotterdam. De luitenant ter zee 2e klasse G. Y. C. Fraser, van het waschtschip te Vlissingen, wordt 16 dezer tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. mijnlegger „Douwe Aukes", aldaar. By beschikking van den minister van de fensie is met 1 Mei 1933 de officier van ad ministratie der le klasse A. van Houte, of ficier-instructeur bij het Kon. Instituut voor de MarLie te Willemsoord, ter beschikking ge steld en vervangen door den officier van ad ministratie der le klasse A. J. Poll. Bevorderingen bij de marine. Majoor-monteur G. H. Grijze tot opper- monteur. Sergeant der mariniers E. Weiland totj sergeant-majoor der mariniers. Matroos-telegrafist F. Stom tot korporaal telegrafist. Majoor-telegrafist W. van Iterson tot op- per-telegrafist. De kapitein D. P. Ravellie der infanterie van het leger hier te lande en gedetacheerd by het korps mariniers, wordt 15 dezer ge plaatst bij de marine-kazerne te Willems oord. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht O. Uffen is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 8 Maart met de „Marnix van St. Aldegonde" uit Amsterdam derwaarts vertrekken. NA DE OVERGAVE VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" Sommaties van de D. 11 Het departement der marine in Ned.- Indië deelt mede, dat het vliegtuig D 11, geheel overeenkomstig de schriftelijke or ders, welke aan dit vliegtuig waren ver strekt, de muitende bemanning aan boord van „de Zeven Provinciën" tot zesmaal toe heeft gesommeerd, nl. driemaal radiografisch op de 600 meter golf en driemaal op de 475 meter golf. Hierna werd den muiters tien minuten bedenktijd gegeven, welke werd misbruikt dcor de driemaal herhaalde uitseining van het bekende telegram, met de toevoeging Ons niet hinderen". Indien na het werpen van de eerste bom de overgave niet sou zijn gevolgd, dan zou den de vliegtuigen ten tweeden male boven het schip zijn verschenen en bommen heb ben uitgeworpen tot een totaal gewicht van 1200 KG. De houding der officieren van „De Zeven Provinciën". Uit het relaas van den luitenant-ter-zee 3e klasse baron de Vos van Steenwijk zyn bij zonderheden gebleken over de houding van de officieren van „De Zeven Provinciën", waarbij velen de vraag hebben gesteld, hoe het mogelijk is, dat de officieren aan muiters een eere-woord hebben gegeven, onder den indruk van doodsbedreiging aan de gijze laars. Hoe is dit mogelijk met den eetf des-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1