NOOTJES STADS- EN PROVINCIENIEÜWS ZOU' ijzi Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in verband met de wijziging van de Tarwewet 1931 met ingang van 13 Februari a.s. het maalpercentage van 25 tot 35 wordt verhoogd. Op 79-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de cud-tooneelspeler Bart Kreeft, die vele jaren een vooraanstaand artist is geweest en zich het vorig jaar uit de tooneel- wereld had teruggetrokken. De omzet aan de Delftsche groenteveiling heeft in 1932 ƒ812.225 minder bedragen dan in 1931, wat een achteruitgang van 25 pet, beteekent. De gemeenteraad van Tegelen besloot een ingekomen verzoek van den Nederlandschen Bioscoopbond om het plaatselijk bioscoopver bod voor personen beneden den 18-jarigen leeftijd op te heffen, zonder eenige discussie voor kennisgeving aan te nemen. De recherche te Antwerpen heeft twee per sonen gearresteerd, die zich reeds eenige ja ren hebben uitgegeven voor grootindustrieelen en door het stichten van gefingeerde onder nemingen tal van personen voor millioenen francs hebben opgelicht De beide gearresteer den opereerden niet alleen in België, doch ook in Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitsch- land en Roemenië. De vloedgolf, die het eiland Sandy Point bij St. Johns aan de kust van New Foundland heeft geteisterd, heeft een groot gedeelte van het eiland weggeslagen. De laatste verbinding met het vaste land is verbroken. Het dorp op het eiland staat bijna geheel ender water en de bewoners verkeeren nog steeds in groot gevaar. De koude in Amerika houdt nog steeds aan. Er zijn reeds 70 personen tengevolge van de koude overleden. Te Chicago is een reusachtige graansilo verbrand, waarin 1.630.000 bushels graan was opgeslagen. De schade wordt op meer dan 1 millioen dollar geschat. Van 25 October tot 30 October zal te Madrid een wereldcongres worden gehouden, dat ten doel heeft den strijd tegen den kan ker krachtiger te maken. wasDaarna komen ze op de vloot, waar zij door hun Europeesche kameraden wegwijs ge maakt worden. Hun Europeesche collega's zien ze spreken tegen een officier ,op een wijze, die zij zich zelfs tegenover hun onder officieren nog niet zouden hebben veroor loofd. Se zien hoeveel vrijheid hun Europee sche broeders zich aanmatigen en.... het gevolg is overduidelijk De bedoeling van de muiters was waar schijnlijk naar Madoera te varen, waar in een isolatiekamp de dienstweigeraars van de vorige actie zijn opgesloten. Naar mijn meening lag het in hun bedoeling deze te bevrijden.... Madoera ligt immers tegen over Soerabaya Dat dit muisje nog een staartje heeft, en dat met de gevangenneming der muiters en de overgave van het schip deze gebeurtenis nog lang geen einde gevonden heeft, zal iedereen duidelijk zijn. Een krachtig en flink optreden der overheid, zooals tot nu toe be toond, valt zeer toe te juichen, ook al zou den er gewonden of dooden vallen, maar men moet bij de behandeling der zaak 'en daarna nooit vergeten, dat de grondoorzaak is ge legen in het systeem, in het systeem van défautisme, dat onze regeering de laatste ja ren door steeds ten toon gespreid heeft en dat door dit feit misschien, in ieder geval hopelijk, een einde gevonden zal hebben (Nadruk verboden.) De luchtlijn Rotterdam—Vlissingen. Burg. en Weth. van Middelburg erkennen het groote belang van de luchtverbinding Rotterdam—Haamstede—Vlissingen en stel len voor in 1933 evenals in 1932 voor ƒ100 deel te nemen in het garantiefonds, waarby' zij er op wijzen, dat in 1932 slechts 40.90 voor rekening der gemeente is gekomen. De commissie van financiën vereenigt zich met cit voorstel. Huldiging en lezing van luitenant Pahud de Mortagnes. Doordat wegens onvoorziene omstandig heden de officieele ontvangst var. luitenant Pahud de Mortagnes op het station bij zijn aankomst te Vlissingen, moest komen te ver vallen, werden in het eerst opgemaakte pro gramma eenige wijzigingen aangebracht en had de eerste officieele ontvangst van luite nant Pahud nu plaats in de kleine zaal van het Grand Hotel Britannia, waar zich om half acht verzameld hadden de loco-burge meester, de heer P. G. Laernoes, de wethou der van onderwijs, de heer W. P. Edelman, het bestuur van Vlissingen Vooruit, het be stuur van den Zeeuwschen Athletiekbond, de leden van het eere-comité met hun dames en de afgevaardigden der medewerkende ver- eenigingen. Bij zijn binnenkomst in de zaal werd luite nant Pahud, die door zijn echtgenoote verge zeld was, het eerst toegesproken door den loco-burgemeester, den heer P. G. Laernoes, waarna mevrouw én luitenant Pahud door den heer J. P. van Krieken aan alle aanwe zigen werden voorgesteld. Nadat er eerst nog van het geheele gezelschap een foto ge maakt was, begaven allen zich naar de groote zaal, waa>* intusschen belangstel lenden voor de lezing reeds hadden plaats genomen. Bij binnenkomst in de groote zaai werd aan mevrouw Pahud de Mortagnes door een der dames-leden van Marathon een fraai bouquet aangeboden namens de dames- afdeeling van Marathon. Terwijl mevrouw en luitenant Pahud zich naar het tooneel bega ven werd door alle aanwezigen staande het eerste couplet van het Zeeuwsche Volkslied gezongen, begeleid door het orkest dat op het tooneel had plaats genomen. Hierna kon met de officieele huldiging worden aangevangen en werd door den voorzitter van TVlissingen Vooruit, den heer Van Krieken, het eerst het woord gevoerd, die zeide, dat hoewel Zeeland een afgelegen pro vincie is, men in Vlissingen zeer vereerd was met de komst van onzen Nederlandschen Olympischen ruiterkampicen naar onze stad en Vlissingen Vooruit daarom het plan opge vat had om luitenant Pahud bij zijn komst hier op een Zeeuwsche spontane manier een hulde te brengen voor zijn buitengewone prestaties in het verre Amerika geleverd. Namens de heele Vüssingsche buregry bood spreker luitenant Pahud als blijk van waar deering voor de groote eer die luitenant Pa hud de sport en de ruitersport in het bijzon der, heeft bewezen een lauwerkrans met lin ten en kleuren van Vlissingen aan. Spreker wendde zich daarna tot mevrouw Pahud en zeide, dat, zooals men uit de kran tenberichten heeft kunnen vernemen, door haar steun en bijstand zij een niet onbelang rijk aandeel heeft gehad in de medewerking tot het behalen van een dergelijke toppres tatie, het hem een bijzonder genoegen is om haar als aandenken van Zeeland een doos met zilveren lepeltjes met verschillende wa pens van Zeeuwsche plaatsen te mogen aan bieden. Hierna werd door allen staande het Wil helmus gezongen. Vervolgens werd namens het eere-comité het woord gevoerd gevoerd door den heer J. P. van Bel, die op zijn bekende vlotte en vaak geestige wijze zeide, dat op hem de aangena me, doch moeilijke taak rustte, om mevrouw en luitenant Pahud hier bij hun bezoek aan Vlissingen toe te spreken. Moeilijk is dit, om dat hij feitelijk in de plaats sprak van den burgemeester, den heer Van Woelderen, wiens naam in sportkringen ook zoo bekend is en die zelfs over de ruitersport een boek heeft geschreven, doch die wegens zijn verblijf in het buitenland dezen avond niet hier aan wezig kon zijn. De groote eer, die Vlissingen te beurt valt om voor het eerst hier een Olympisch kampioen te kunnen hooren ver tellen over de mooie Olympische Spelen, werd door de Vlissingsche bevolking zeer op prijs gesteld en direct werd dan ook het plan opgevat om op een Zeeuwsche spontane wijze den Nederl. Olympischen ruiterkampioen een hulde te brengen, die wegens begrijpelijke omstandigheden nu niet precies kon-- zijn, wat men zich eerst had voorgesteld. Spreker, die zelf reeds enkele Olympische spelen heeft bijgewoond en ook in dc bekende lezing van den heer K. J. Lotsy, d prestaties van luite nant Pahud herhaaldelijk heeft hoeren ver noemen, staat over een dergelijke prestatie, als zelf sportman zijnde, verbluft. Spreker hoopte dat luitenant Pahud aan zijn bezoek aan Vlissingen een aangename herinnering zal bijhouden en het is hem een genoegen om als blijvend aandenken van zijn bezoek aan Vlissingen, luitenant Pahud een klein sou venir te mogen aanbieden, bestaande uit een fraaie ets van den kunstschilder Hij mans, voorstellende een gedeelte van den Vlissing- schen boulevard. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat als luitenant Pahud later deze ets bekijkt, hij zich zal herinneren, dat het kleine Vlissingen ook een groot man wist te huldigen. Hiermede was de taak van het huldigings comité afgeloopen en werd vervolgens het woord gevoerd door den voorzitter van den Zeeuwschen Athletiekbond, den heer K. de Vries, die namens den Zeeuwschen Athletiek Bond, allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den onder-comman dant der marine, alle leden van het eere comité en het werkend comité, de afgevaar digden der medewerkende vereenigingen en verder alle aanwezigen. Met zeer veel genoe gen constateerde spr., dat de belangstelling voor de athletiek veld wint, hoewel hij er zeer goed van overtuigd is, dat niet alle aan wezigen uit belangstelling voor de athletiek gekomen zijn, doch zeker ook meerdere uit belangstelling voor de ruitersport. Het heeft den Z.A.B. zeer veel voldoening geschonken, dat men er in geslaagd was cm luitenant Pahud te bewegen in Vlissingen zijn lezing te komen houden en spr. hoopte, dat deze eerste kennismaking met luitenant Pahud zeker niet de laatste zou zijn. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat het luite nant Pahud bij de volgende Olympiade we derom zal mogen gelukken om beslag te leg gen op den titel en gaf daarna het woord aan luitenant Pahud. Luitenant Pahud begon met allen, die aan de huldiging hadden deelgenomen hartelijk dank te brengen en zeide dat hy door deze hartelijke ontvangst zeer getroffen was en dat hij bij het zien van de fraaie geschenken, later ook altüd een aangename herinnering van zyn bezoek aan Vlissingen zal biyven be houden. Hierna begon luitenant Pahud met zyn inleiding tot de eerste film en verhaalde op aangename onderhoudende en met geestighe den gekruide wyze, vele interessante by- zonderheden over de moeilykheden voor het vertrek, in verband met de financiën van het N.O.C., hoe men door per schip de goedkoo- pere reis door het Panama-kanaal te maken, in plaats van met twee ruiters en twee paar den, nu met dezelfde middelen in staat was om drie paarden, drie ruiters, drie oppas sers en een jurylid mede te nemen, terwijl bovendien ook het groote risico, dat er met de paarden iets zou gebeuren, op de moeiiyke treinreis dwars door Amerika van vijf dagen, dus was ondervangen. Aan de hand van een door zyn zoontje gemaakte landkaart toonde luitenant Pahud de afgelegde afstanden en gaf als aardige vergelijking een klein vlekje op deze kaart, dat de grootte van ons Neder land weefgaf, tegenover de geweldige uitge strektheid van Amerika. Ook over het ver trek en de moeilykheden in verband met het medenemen van fourage en voedsel voor de paarden en het inschepen te Antwerpen op een Duitsche vrachtboot met eenige accomo date voor passagiers, vertelde spr. ons aller lei aardige en wetenswaardige bijzonderhe den. Met uit- en thuisreis en verbiyf in Amerika was men 3/2 maand weg geweest. De zeereis door het Panamakanaal duurde 28 dagen. Spreker vervolgde met er op te wy- zen, dat juist het mooie in de ruitersport is, dat prestaties van mensch en dier tezamen gaan, dat een paard ook een levend wezen is met gevoel en soms ook zijn goede en slechte buien en dat alleen een goede combinatie tussechen ruiter en paard tot een top-presta- tie kan voeren. Voor de pauze kregen wij nu de eerst film te zien, die ons de reis der Olympische ruiters weergaf. De inscheping te Antwerpen der paarden, de reis, eenij aardige opnamen van het Panamakanaal, de aankomst te Los Angelos, het "vervoer der paarden te land en verder ook nog interes sante opnamen gaf van de aankomst der overige Nederlandsche Olympische deelne mers, de athleten, de zwemmers en wielren ners, eenige opnamen van de stad Los Ange los, het Olympisch dorp, het geweldige sta dion enz. Alvorens na de pauze luitenant Pahud overging tot het vertoonen van de 2e film, hield hy eerst nog een bespreking, waarin hy neerkwam op de bekende concentratie theorie, welke ook geregeld door den heer Lotsy verkondigd wordt en waarbij hy er ook wees, dat, indien men den een of anderen tak van sport beoefent uit zuiver amateuris me, men dit ook zoo goed mogebjk moet doen, daar men iets wat men tot zyn genoe gen doet en men doet dit slecht, onmogeiyk voldoening kan g»ven. Ook wees spr. op het mooie van de sport en hoe alle deelnemende Nederlanders zich één gevoelden,om gezamen- lijk de kleuren van ons land hoog te houden. De laatste film gaf een heel duideiyk beeld over de moeilykheden van het ruiter uournoi en wat een inspanning en zorg er aan het winnen hiervan verbonden waren. Na afloop dankte de heer K. de Vries na mens den Z.AJB. allen, die hebben medege werkt aan het doen slagen van dezen avond, het huldigingscomité voor de fraaie en spon tane hulde en mevrouw en luitenant Fadud voor den hoogst leerzamen en aangenamen avond. Tot slot werd door den voorzitter van Ma rathon, den heer Toussaint, nog het woord gevoerd, die het bestuur van den Z.A.B dank bracht, dat het ons in staat gesteld heeft dezen avond te organiseeren en dat een avond als deze, nu de voornaamste autoritei ten van Vlissingen hier verzameld waren, ook voor de sport van zulk een voorname betee- kenis was, daar wil men op sportgebied iets bereiken, men in de eerste plaats van de me dewerking der autoriteiten moet verzekerd zyn. Spr. bracht vervolgens luitenant Pahud dank voor al wat wij dezen avond genoten hadden, doch ook voor zyn nuttige woorden, dat de sport ook verbroedering en kameraad schap kweekt. Een hartehjk applaus besloot deze rede. Met voldoening kunnen allen, die aan het welslagen van dezen avond hebben medege werkt terugzien en de sportvoorstanders, die dezen avond niet aanwezig waren, hebben -iets gemist, dat zy niet zoo spoedig hier weer zullen krygen. Die vrouwen toch! Concertgebouw. Het vyftal Ko Arnoldi-Ko van Dyk-Jaap van der Poll-Ezerman-Snoek, dat gisteren avond met het bovenstaande stuk uitkwam heeft de leden van A.G.O. doen genieten van het product van een Engelsch tooneelschry- ver, die er slag van heeft natuurlyke, gees tige dialogen te scheppen, welke als het ware de climax van de verwikkeling en de ontknooping van te voren aangeven. Geen wonder, dat bij de lachbuien, welke elkaar opvolgden als de series trommelvuur in een veldslag van den modernen oorlog, wel eens een geestigheid van achter het voetlicht ver loren ging. Het Schouwtooneel heeft ons hier „in de provincie" weer eens doen genieten van het pittige typeeren van bovenstaande vyf persoonlijkheden, die, elk naar den aard der rol, prachtige voorbeelden gaven van den „ingekankerden vrouwenhaat", welke toch niet bestand bleek tegen de listen en lagen, gespannen door het zgn. zwakke ge slacht. En hoe heerlyk verschillend werd het vyftal „vrouwenhaters" weergegeven, waarby we misschien den poëtischen Honey moeten uitzonderen, in wien Snoek den per soon typeerde, welke „schwarmt" voor iede re.... vrouw, zoolang hy tenminste in tegen woordigheid is van een vertegenwoordigster der andere sekse. Verschillende vertegen woordigers van dit genre waren op het too neel, waarby we wijzen op den pittigen ouden heer Bingham hy is present by alle „aan rakingen der beide seksen", schynbaar sla pende of onachtzaam het tooneel overstap pend en den door kleeding, mimiek en spraak komiek-aandoenden heer Brown. Hoe kosteiyk is diens houding in de scènes met Crofts, als deze biykt een jeugdliefde te zyn van Browns vrouw. De grootste verandering in geestestoestand of moeten we het als gemoedstoestand aanduiden onderging echter Hodges, de schryver van een essai over de minderwaardigheid der vrouw, die worstelende tegen de opkomende bekoring der vrouw, in dezen vertegenwoordigd door Crawford. Hoe heerlyk waren zyn uitbarstin gen in woede, als hy zich bewust wordt, dat zy hem liefde inboezmt, hoe kosteiyk is ten slotte zyn overgave aar den hartstocht, die hem zyn geestesproduct doet vernietigen. Is het wonder, dat de talrijk opgekomen leden van A G.O. zich kostelijk hebben geamuseerd hij de vertolking van dit bl.yspelt dat geheel Af was, daar de typeering en ensceneerlng, dank zy de regie van Ko van Dyk geheel overeenstemde met den geest van het stuk zelf. En hoe kostelyk was het' sluitend sa menspel van Bingham, Crofts en Hodges vooralgeen cogenblik van verflauwing in aandacht gedurende het heele stuk viel waar te nemen. Nauwelyks was het gelach over het eene moment verstomd, of een nieuw lach-salvo barstte los. Geen wonder dan ook dat na elk der drie bedryven een geestdriftig gejuich opsteeg uit de zaal, die aan het einde van het derde bedrijf een staande ovatie werd voor de acteurs, die byna drie uur aan een stuk den leden van A.G.O. een vrooiyken, maar tegelyk kunstvollen avond hebben ge geven. Dit seizoen heeft het bestuur van A.G.O een gelukkige hand gehad by het uitzoeken voor een serie avonden, die besloten wordt met een opvoering van Grompie door het ge zelschap van Cor Ruys, dat in Maart voor de vereeniging zal optreden. Bij de aankon diging op dezen avond voor de uitvoering van dezen zesden avond werd vanwege het be stuur medegedeeld, dat voor het bywonen dezer voorstelling een extra-bydrage zal moeten worden geheven van 1 per lid, alles inbegrepen. We spreken de hoop uit, dat deze laatste avond van het seizoen 1932 1933 een even groot succes vcor de vereeni ging moge zyn als de uitvoering van gisteren. Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren. Donderdag jl. hield de afdeeling Vlissin gen van bovengenoemde vereeniging haar jaariyksche algemeene vergadering. By afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer G. J. Fros. De secretaresse bracht haar jaarverslag uit en legde namens de penningmeesteresse, die door ziekte verhinderd was, rekening en verantwoording van het geldeiyk beheer over. Vervolgens bracht de heer Verhagen zyn jaarverslag uit over het nood-asyl. In plaats van den heer Knoop, die de functie van voorzitter had moeten neerleg gen, werd benoemd de heer Q. van Vugtde beide periodiek aftredende functionaressen, mevr. Niemeijer—van Ackeren en mej. E. G. de Ruyter, resp. secr. en penningm., werden herkozen. Uit de jaarverslagen nemen we het vol gende over Gedurende 1932 werden in het nood-asyl verpleegd 47 honden en 41 katten, en vonden 3 zwerfhonden, 6 zwerfkatten en 10 diverse andere zwervers onderdak. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 662. Aan de openbare scholen en op verschil lende plaatsen in en rond de stad werden met medewerking van de gemeente de be kende borden „Behandel de Dieren met zachtheid, Spaar de Vogels" aangebracht. Verschillende klachten, door het bestuur ontvangen, werden door de politie onder zocht. Diverse tydschriften en propaganda materiaal zyn te allen tyde by de secreta resse beschikbaar, zoowel voor leden als be langstellenden. Gedurende de In Maart 1932 gehouden winkelweek stelde de firma Polderman, Walstraat, een étalage ter beschikking, waarin werden tentoongesteld eenige in miniatuur vervaardigde voorwerpen, o.a brandvrije stallen, caroussel met vry-draal- enden uitloop, enz. enz., alles uitgedacht gemaakt door den heer A. Goedhart, die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend. Hierna was aan de orde de propaganda filmavond, die op 16 dezer in hotel „Britan nia" zal plaats hebben, waartoe leden en belangstellenden vrijen toegang zullen hebben. Blykens achterstaande advertentie zal de afdeeling Vlissingen der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren op a.s. Donder dag in hotel „Britannia" twee films vertoo nen, nl. „Een redding in de Alpen", een film over St. Bernardshonden, en „De klok van Artry". Beide worden toegelicht door den heer J. Ennik, den bekenden inspecteur van genoemde vereeniging. De leden en be gunstigers hebben vrijen toegang. Voor wie verder de films wil komen zien, kan gratis toegangskaarten afhalen by de secretaresse, mevr. Niemeyer, Boulevard Evertsen 32, op Dinsdag en Woensdag, vanaf 2 uur nam. Surinamefilm. De zendingsfilm over Suriname, voorafge gaan door een causerie met lichtbeelden, werd gisterenavond in de Nieuwe kerk ver toond. Na het welkom- en openingswoord door ds. Vossers, vertelde de heer Lugène, die zelf jaren in Suriname als zendeling heeft door gebracht aan de hand van een keurige serie historische platen over het ontstaan van het zendingswerk, ln het byzonder over het werk der Evang. Broedergemeente, de Herrn- hutters. Spreker schetste het ontstaan der Evangelische Broedergemeente, en hoe twee- eeuwen geleden van Herrnhut uit de eerste zendelingen werden uitgezonden, welk getal nu gestegen is tot 3033, behalve de vrouwe lijke krachten. De zendelingen trokken naar alle deelen der aarde en spreker wees op hun ontberingen en moeiiyken arbeid, maar ook op de zegeningen welke zy hebben mo gen ondervinden. De film Suriname gaf een beeld van land en volk en hoe de zendelingen leven en reizen. Vanuit Amsterdam vla Madeira ging het naar Paramaribo. Voor het aan wal gaan bewonderden wy de prachtige kust en kregen een indruk van deze stad, waar 65 jaar geleden de slaverny nog heerschte, maar nu 7 groote kerken staan, een stad van alle mogeiyke rassen en volken, welke daar handel en nering komen dryven. Per auto ging het door Paramaribo en een bezoek werd gebracht aan de levendige markten en moderne hospitalen. In het tweede gedeelte zagen wy de Suri- naamsche bevolking aan den arbeid en kregien wy een overzicht van de verschil- TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 14 FEBRUARI in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 7 /2 9 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon- gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het bureau. lende cultures. De veeteelt staat in verband met de cocoscultuur, en achtereenvolgens gingen aan ons oog voorby cocosplantages, suikerriet- en koffieplantages met de daarbij komende bewerking in de fabrieken. De film sloot met een tocht door het on- toegankeiyke oerwoud, bewoond door bosch negers. Het is onbegrypelijk, hoe zy in deze oerwouden kunnen leven, waarin reeds 216 zendelingen, te midden .van hun arbeid zijn gestorven, hun leven gevende voor menschen die leven in een land van geesteiyke duis ternis. Met den kolonialen spoortrein ver trokken wy uit Paramaribo, verder per ka belbaan naar den rand van het oerwoud, waar de eerste boschbewoners ons begroet ten. Van uit de zweefcabine hadden wy een v yden blik over de eindelooze bosschen van Suriname en verder gaande met ranke kor jalen genoten wy van de tropische pracht der wildernis, hoewel de reis gepaard ging met vele gevaren. En toen de avond daalde en de rust over het oerwoud weerkeerde, namen wy afscheid van Suriname, met waardeering denkende aan de zendelingen, die daar hun moeilik, zendingswerk verrichten. Na gezamenlyk zingen sloot de heer Lu gène de by eenkomst met dankgebed. Alhambra-Theater. Vadertje Langbeen. De koning van Pelikanië. Daddy Longlegs Vadertje Langbeen het aardige en geestige boek van Jane Web ster, is wel iedereen bekend. Het is de ge schiedenis van de kleine Juddy Abbott uit het akelige vondelingengesticht, die door één der regenten, een zeer gefortuneerd jcngmensch, wordt groot gebracht en later met hem trouwt. In dit boek wordt het stroeve gediscipli neerde geteekend van een huis, waar heel jonge schepseltjes worden groot gebracht zender wezenlijke liefde. Toch is er noch in het boek, noch in de film, die er naar ge maakt is, ook maar iets schrynends te be speuren. Even als het boek zal men de film met genoegen in zich opnemen. Janet Gaynor als Juddy Abbott is werke- lyk allerliefst. Jaren geleden heeft Mary Pickford deze rol gespeeld, doch Janet speelt inniger .Warner Baxter speelt juist, zooals I het moet, de voogd. De regie is op decente wilze gevoerd. Ook de nydige directrice is een uitnemend type, terwyi de jeugdige acteurs van John Griers Home acteeren, alsof zy hun leven lang gestichtskinderen geweest waren. Onze bekende Watt en /2 Watt spelen ditmaal een goedmoedige, politieke satyre cp de hun bekende wyze, zoodat men, of men wil of niet, weer moet lachen om de grappen en de grollen. Om een verdreven prinses in haar rechten te herstellen, klim men zy zelfs in een paar pracht-generaals- uniformen, die hen werkelyk imposant staan. De dwaze geschiedenis eindigt ermee, dat het volk /2 Watt den vacanten troon aanbiedt. De kleine man heeft echter ge noeg verstand om intyds te verdwynen en eeuwige trouw belooft te worden in de bur- gerlyke, dOèh stevige armen, die zyn rond heid teeder omvatten. „Luxor"-theater. De weg naar Rio Vrouw Lehman's dochters. De hoofdverdienste van het eerste hoofd nummer, een tendenz-film, is, dat het sce nario simpel gehouden is en dat de feiten doodgewone alledaagsche dingen zyn, welke er iedereen kunnen doen Invliegen. Juist daardoor is deze rolprent een felle aanklacht tegen het misdadige beroep der meisjeshan delaars, dat, ondanks alle tegenwerking der internationale politie, nog steeds voortwoe kert als een verderfelijke plant in onze sa menleving. Daarom moeten ouders met hun dochters deze rolprent gaan zien, opdat eer lang aan deze meer dan ergerhjke toestan den een einde kome. Hier geldt het een typiste (Marie Solveg), die onder valsche voorwendsels naar Rio de Janeiro wordt om lokt en eenmaal daar aangekomen door de omstandigheden gedwongen, trots haar po gingen om er uit te geraken, langzaam maar zeker in de poel der zonde verzinkt, waaruit zy ter elfder ure door haar verloofde, die haar is nagereisd, wordt gered. Marie Solveg en Oskar Howolka, de handelaar in blanke slavinnen, spelen de hoofdrollen zy geeft een sobere uitbeelding, hy maakt er een crea tie van. Hoe zeldzaam geraffineerd dit ge spuis te werk gaat, biykt ook uit de rol van de koppelende pensionhoudster, gespeeld door Senta Soeneland. Na deze tragedie, biedt de andere hoofd film dikwerf stof tot hartelijk lachen Dit is de geschiedenis van een portiersvrouw, die haar drie dochters aan den man wil hebben en daarin ook slaagt. Haar opzet, om ze nl. een betere party te laten doen dan zy eertijds zelf heeft gedaan, gelukt wel is waar niet ten volle, maar zy zijn ten slotte toch onder de pannen. Het huwelijk van de stille Emma (Hertha Thiele) met een chauffeur was een gedwongen fraaiigheid (stille waters hebben diepe gronden) Gerda huwt met den pa troon van haar zwager en Lissy krygt via de vriendschap van haar directeur een banket bakker, die reeds jaren een oogje op haar had. Vrouw Lehmann (Hansi Niesi) tfraagt film, waarin ook I die, door de aanv familierelaties, toij caties aanleiding j zijn voor het Ned vólgen, enkele sch ming. Met de journalei bezoek overwaard Het nieuws ij Overdracht var! graf van wylen eb terdam. Foto Een ky'kje op het vincïën." Verscl rondom Den Hele de buitenhaven te bereidende werkzi raai Van Heutz-r piadeplein te Aim ongeluk by Mep treinen met elkaa Laatste tocht van schip naar de i kerk. De hu van de „Achilles",] maakte by den b: in het Scheepvaart jaariyksche rij jool ten, enz. enz. Een De R.-Kath. Da recteur de heer A< dag 16 Februari, des avonds 8.15 uu Als solisten zulle ma, sopraan te Ar Hollaers, bariton Aan den vleugel singen. Over de sopi schrijft „de Maasb tig geschoold en Deze dramatische van Schubert met van dictie. „Nieuwe Rott. nieuwe schakel in jonge kunstenaars groote genoeg blee groote Concertgebc Uit „de Telegraa een der solisten, aria uit Handel's een muzikalen en 1 Wij hebben nog i lezen over Jans gunstig zijn. De Coöperati Donderdagavond Boerenleenbank U algemeene vergade Uit het jaarvers] 31 December 1932 In 1932 was d volgtVoor spa ar g rekening-courant ning-courant en v De balans per 31 volgende posten voorschotten 46 gen 12.604.76, 10.911.15, jaardep C.B. 50, Effecte voorschotrente ƒ421 f 148.75. Creditzijd loopende rekeningé 2.819.45 en winst De heer A. Maljj de heer J. Kleine] van toezicht en J. Stroo als plaatsi herkozen. De rente voor 19 voor spaargelden ning-courant 3 voorschotrente courant 4y2 Feestvergad Vrijdagavond het dertig-jarig be een gezellige byee alle opzichten goe De voorzitter op een hartelyk woor< ryke aanwezigen, zleknummers en gemaakt. Na plaats. De muzie' mede de voordrc smaak. Een gezel avond. de Handelsregister In de r eek va Werd by het burea daan van de volg( wüzlging Zeeuwsche Eilam N.V. Cultuur N.V, Zuid-Preangei Mij. „Sanghyangda: Cultuur My. „Goei My. „Bandaralam" rang Anjar", Houtl tures. Overl. Comm J- C. de Goffau, A 19, handel in n Ultgetr. eigenaar gezet in een vennoc delsnaam gewyzigd *au. Venn.j. c. Firma I. Hage, 202, schoenmaker treden venn.I, H

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2