1000 500 300 25 V VRIJDAG ÏO FEBRUARI EERSTEBLAD No. 71e Jaargang Uitgivi: firn I. fill DE HUM Ir., Wilsliiil St-tl, flissinien.Tilil. 10. PaslriheBing SSHT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS AANBESTEDINGEN RECHTSZAKEN ,DE ZEVEN PROVINCIËN" GEEFT ZICH OVER. '1933e verboden) i&J - 13.41 14.20 14.53 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De motorboot „Prins Hendrik". Kort geleden hebben de leden van Ged. Staten met enkele andere personen een proeftocht gehouden met de nieuwe motor veerboot „Prins Hendrik", bestemd voor de lijn HansweertWalsoorden van den prov. stoombootdienst op de Westerschelde. Naar wij thans uit de beste bron vernemen, heeft de scheepvaartinspectie verklaard, das de boot, ook zooals zij thans is, volledige veiligheid voor de passagiers biedt. Een pakkende reclame. De firma gebr. Bischoff, Walstraat, heeft in haar etalage een pakkende reclame ge maakt, welke zeker wel de aandacht zal trekken, en voor de kinderen wel bijzondere aantrekkingskracht zal hebben. Het is een beweegbare reclame, voorstel lend loopende poppetjes, welke ieder een kieedingstuk aandragen, om daarmede de luiermand te vullen. Het idéé is zeker aardig gevonden. Scheepvaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het Engel- Bche stoomschip „Athelstarre" van Gothen burg met een lading teer. RITTHEM Vereeniging voor Chr. Lager Onderwijs. De vereeniging voor Chr. lager onderwijs hield Woensdagavond haar jaarvergadering. 'Het jaarverslag van den secretaris gaf een i gunstig beeld van den toestand der school. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. Op advies van de kas-commissie werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren W. 1 Boogaard en J. Lijnse werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De secretaris P. J. de Pagter las over Luther als opvoeder. Naast het evangelie achtte Luther het Christelijk onderwijs een der beste middelen tot bestrijding van den booze. Volgens hem was het een plicht van de overheid om overal gelegenheid te geven voor voldoend onderwijs. Vele goede raadgevingen gaf Luther voor het onderwijs en de opvoeding, welke raad gevingen ook nog in onzen tijd dienen ter harte genomen te worden. Niet alleen gaf hij theorie, maar ook praktijk in de opvoeding van zijn gezin. Op de lezing volgde eenige bespreking. Nadat medegedeeld werd, dat de ouder avond op Biddag zal gehouden worden, sloot ds. G. de Ru de vergadering met dankzeg ging. GOES. Benoeming bureel-ambtenaar provinciale waterstaat. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 3 Februari jl. met ingang van 1 Januari 1933 benoemd tot bureel-ambtenaar der 2e klasse van den prov. waterstaat, den heer p. Krijger te Goes, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam op het bureau van den ingenieur van genoemden dienst te Goes. 's-HEER ARENDSKERKE. Ontslag genomen als burgemeester. De heer jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, sedert 1891 burgemeester der gemeente 's- Heer Arendskerke, heeft tegen 15 April a.s. ecrvol ontslag als zoodanig aangevraagd. TERNEUZEN Gemeenteraad. *n de Donderdag gehouden vergadering, aarin alle leden tegenwoordig waren, wijdde e voorzitter een kort woord aan het afge- <j°Pen jaar, dat hij, hoewel 'zorgvol, toch niet e den allerzwartsten bril bezag, terwijl hij voor wat de toekomst betreft, op wéés, dat U eenigen opbloei der haven, het economisch speet terstond veranderen zal. Hij heeft alle «ng dat het bij de Staten-Generaal din<* ngig wetsontwerp betreffende uitbrei den havenw^rken zal worden aangeno- v en dat daarna regelmatig aan de uit- lng daarvan zal kunnen worden gewerkt. Teneinde aan de verplichtingen der gemeen te te kunnen voldoen, zal, voor wat het slui tend houden van de begrooting betreft, de grootst mogelijke zuinigheid geboden zijn. Gunstig werd beschikt op een verzoek der Winkeliersvereeniging Ter Neuzen-Klimop, om te mogen beschikken over het parkeerter rein voor een van 23 Mei tot en met 3 Juni te houden tentoonstelling voor handel, in dustrie, scheepvaart en landbouw. Aangezien de minister van economische zaken en arbeid thans heeft bericht, dat hij in afwijking met het vorig jaar goedkeuring wil verleenen aan een openstelling der win kels tijdens den zomertijd tot 9 uur 's avonds, stelden Burg. en Weth. voor, in verband met de houding die de raad daaromtrent het vo rig jaar had aangenomen, de desbetreffende verordening aldus te wijzigen. De heer De Bakker kwam daar tegen op, daar de winkeliers den toestand thans best vinden. De heer Colsen merkte daartegen op, dat deze spreker van winkel houden geen erva ring heeft, anders zou hij wel anders spre ken. Zooals te Sluiskil is het thans voor de neringdienden een onaangename toestand. Zij moeten sluiten om 8 uur en zien dan hun cliënteele nog gaan winkelen in de aangren zende gemeenten Axel en Westdorpe, waar men tot 9 uur mag open houden. De heeren Huijssen en Van Cadsand ver dedigden het voorstel ter wille van de buiten- menschen, die geen gelegenheid hebben in den zomer na afloop van hun werk nog te gaan winkelen. Het voorstel werd aangeno men met 9 tegen 6 stemmen. Contact-commissie voor werkloozen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De vele bemoeienissen, welke voor de ge meentebesturen uit het werkloosheidsvraag stuk voortvloeien, deed de Vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in het voorm. 4e district van Zeeland (West- Zeeuwsch-Vlaanderen) besluiten tot het in stellen van een contact-commissie voor werk- loozenzorg. De commissie, waarin met uit zondering van Zuidzande, alle gemeentebe sturen door een lid vertegenwoordigd waren, koos zich tot voorzitter dr. J. G. Ramaker, secretaris van Breskenssecretaris W. J. M. Hoegen, wethouder van Sluisplaatsvervan gend voorzitter A. Cammaert, wethouder van IJzendijke plaatsvervangend secretaris A. P Kostense, secretaris van Biervliet. Het voorloopig resultaat van haar arbeid heeft zij samengesteld in een, aan de gemeen tebesturen uitgebracht, rapport, waaraan wij het volgende ontleenen De commissie heeft zich bij de bespreking dezer voorstellen op het standpunt gesteld, dat het niet op haar weg lag het economisch nut der werken te beoordeelen, maar dat uitsluitend hun beteekenis als object van werkverruiming of werkverschaffing punt van discussie kon zijn. In bespreking kwamen de volgende werken a. Ontwatering van gronden rond Aarden burg en Eede. De aandacht van de besturen dezer ge meenten werd hierop gevestigd de briefwis seling duurt nog voort. b. Centrale gasvoorziening door de fabriek te Oostburg. Het gemeentebestuur van Oostburg had dit plan geopperdaan onze uitnoodiging een voorstel uit te werken, is bereids een begin van uitvoering gegeven. c. Omlegging van rijkswegen (bij Schoon- dijke, Oostburg, Aardenburg en Sluis). Op ons verzoek heeft de commissie uit Ged. Staten inzake de werkloosheid deze zaak onder de aandacht van den hoofd-ingenieur- directeur van den rijkswaterstaat gebracht. d. Kanaal Breskens—Sluis en e. Luchthaven West-Vlaanderen. Bij de comité's, die de voorbereiding dezer plannen op zich genomen hebben, werd op spoed aangedrongen. f. Weg Hoofdplaat—Verbindingsweg. Wij traden in correspondentie met de com missie van Ged. Staten en de besturen der gemeenten Biervliet, IJzendijke en Hoofd plaat. Het gemeentebestuur van Biervliet heeft een conferentie gehad met ambtenaren van den provincialen waterstaat, die met de ver dere voorbereiding spoed betrachten, terwijl tusschen de besturen der gemeenten Hoofd plaat en Biervliet besprekingen gaande zijn g. Rijwielpad Breskens—Knokke. De vijf kustgemeenten werden aangeschre ven en het is ons bekend, dat deze een com missie gevormd hebben, die met voortvarend heid aan het opmaken van een project werkt. h. Indijking van den Braakman en het Zwin. Aan de mogelijkheid van uitvoering dezer omvangrijke werken, wordt aandacht gewijd, o.a. door met de commissie .uit Ged. Staten overleg te plegen. De commissie veroorlooft zich voorts de Aandacht der gemeentebesturen te vestigen op de zgn. tertiaire wegen en brengt den in houd van het Prov. Blad nr. 84 van 1928 (ge wijzigd bij nr. 34 van 1930) in herinnering. Zij is overtuigd, dat ook (en wellicht juist) onder de huidige omstandigheden wegsverbe- teringen van groote beteekenis tot stand kun nen komen zonder dat de kosten een te ern stig bezwaar vormen. Tenslotte ware het dorschen met den vlegel in bepaalde gevallen te bevorderen en in dit; opzicht, door overleg met werkgevers en -ne mers en hun organisaties, de vereischte sa menwerking te bereiken. De commissie meent o.a. te moeten aanbe velen het loon bij een werkdag van ten min ste 7 uur op 20 a 24 cent per uur te bepalen, verder de tewerkstelling zoodanig met de kasuitkeeringen te combineeren, dat de werk loozen beurtelings (bijv. om de week) werken en „trekken". De commissie zou het als een eerste en zeer gewaardeerde stap op den weg der uniformi- seering beschouwen, indien de te Hoofdplaat bestaande regeling als minimum werd aan genomen, zoodat in geen der gemeenten la gere normen van kracht zouden zijn. In de commissie werden van meer dan een zijde bezwaren geopperd tegen een gecentrali- seerden dienst. Een toepassing op grootere schaal van de landarbeiderswet zou voor de arbeiders zegen rijke gevolgen hebben. De commissie heeft dan ook contact gezocht met de stichting, die in deze streek haar arbeidsveld vindt. De commissie heeft ook deze aangelegen heid binnen haar werkkring getrokken. Zij vraagt aandacht te wijden aan deze zijde van het werkloosheidsvraagstuk door cursussen te organiseeren, de opening van recreatielokalen (zooals te Aardenburg, Biervliet, Oostburg en Sluis is geschied.) te bevorderen enz. Omdat op dit gebied nog slechts weinig gedaan is, en het initiatief plaatselijk genomen zal moeten worden, onthoudt zij rich van het doen van concrete voorstellen. Zij spreekt evenwel den wensch uit, dat aan naburige gemeenten kennis gegeven wordt van het bestaan van ontwikkelings- en ontspanningswerk, indien toelating van personen uit andere gemeenten mogelijk is. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg (vacature ds. D. Ringnalda) ds. M. van Dijk te Nieuweroord en ds. J. C. Houtzagers te Voorschoten. Examens. Voor het examen als machinist diploma C (theoretisch gedeelte) is geslaagd de heer J. A. van Lare, voor tweeden stuurman de heer P. J. Lieuwen en voor derden stuurman de heer J. B. van der Blink, allen leerlingen van de De Ruijterschool. Prof. dr. H. Bouwman f Vanwege de Theologische School te Kam pen zal hedenavond in de aula dier school een gedachtenisbijeenkomst worden gehouden in verband met het overlijden van een harer hoogleeraren prof. dr. H. Bouwman. In deze bijeenkomst zullen het woord voeren prof. dr. S. Greidanus, pro-rector en ds. J. L. Schouten van Amsterdam, president-curator van de Theologische School. Bij de teraardebestelling Maandagmiddag zal aan de groeve alleen worden gesproken door dr. C. N. Impeta als wijkpredikant en den pro-rector. Door ir. A. Rothuizen, architect te Middel burg is onderhands aanbesteed het verbou wen van de perceelen St. Jacobstraat 20 en 22 te Vlissingen. Ingeschreven werd door de heeren: G. Hollema, Middelburg ƒ14346.; J. N. D. Bijl, Vlissingen 14999 M. Walra ven, Middelburg 15200 A. Caljé 15670 Fa. de Muijnck 16040 W. Anker 17600, allen te Vlissingen en M. F. Goedemondt, Goes 18300. Bij dit werk zullen alleen werklieden in deze gemeente woonachtig, in dienst mogen worden genomen. De doodslag op politieagent Baas. Bij de voortzetting van de behandeling voor de rechtbank te 's-Gravenhage zijn den 42-jarigen werkman v. B., die ervan verdacht wordt op 20 September jl. den agent van po litie H. Baas te hebben doodgestoken, eischte het O.M. 15 jaar gevangenisstraf. De verdedigers mr, Rutgers en mr. Van 's Hoff 'pleitten vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. Na heropening der zitting deelde de prési dent mede, dat de rechtbank verdachte's on middellijke invrijheidstelling gelastte. De uitspraak werd bepaald op 23 dezer. Op de publieke tribune klonk luid applaus toen men de beschikking hoorde. De muiters geven zich over. Het volgende officieele telegram werd he denmorgen door ons ontvangen en op ver schillende plaatsen in de stad en te Sou burg gebulletineerd In den afgeloopen nacht werd bij den marinestaf op het departement van defensie de volgende officieele me^edeeling ont vangen Heden 9 uur werd „de Zeven Provinciën" gesommeerd voor Straat Soenda tot onmid dellijke en onvoorwaardelijke overgave door een groep vliegbooten. Hierop werd door „de Zeven Provinciën" verwezen naar de beken de proclamatie, waaraan werd toegevoegd dat niet gehinderd moest worden. Een watervliegtuig wierp een bom van 50 KG. op „de Zeven Provinciën". Lichte brand ontstond. Aan boord werden witte vlaggen geheschen. V „De Zeven Provinciën" gaf zich over. In afwijking van eerdere berichten kan thans worden gemeld, dat de Dornier wal- vliegboot slechts één bom heeft geworpen. Deze bom heeft 12 leden van de bemanning gedood en 25 gewond. Hr. Ms. „de Zeven Provinciën" is thans wederom onder commando van de officieren. Een opluchting. Het zal wel algemeen met groote voldoe ning zijn vernomen dat „de Zeven Provin ciën" zich onvoorwaardelijk heeft overgege ven. Het avontuur heeft werkelijk te lang geduurd. Ruim 5 dagen is „de Zeven Provinciën" in handen van de muiters geweest. De muitelingen zijn thans in handen van het wettig gezag. Hun verdiende zware straf zullen zij niet ontgaan. De berichten melden dat ook Europeesche srhepelingen aan de muiterij hebben deelgenomen. Deze schepe lingen zijn natuurlijk veel schuldiger dan de inheemsche en dienen voorbeeldig gestraft te worden. Het is gelukkig dat de overgave van „de Zeven Provinciën" een doortastend optre den van ons eskader niet noodig heeft ge maakt. Toch is er nog bloed gevloeid, omdat de muitelingen na de sommatie zich niet on middellijk hebben overgegeven. Het spreekt vanzelf dat toen geen oogen- blik getalmd kon worden en onmiddellijk geweld moest worden gepleegd. Er werd toen een lichte bom van 50 KG. op het schip geworpen. Het avontuur was hiermede afgeloopen. De muitelingen gaven zich over. Van de ongeveer 200 opvarenden hebben nog 18 het leven verloren. De marine-autoriteiten zullen thans heb ben na te gaan of deze blamage voor onze marine voorkomen had kunnen worden. Als er schuldigen zijn zullen deze zeker niet vr\j uitgaan. Het volledig onderzoek kan nu beginnen en wij zullen daaromtrent wel nadere bij zonderheden vernemen, omdat aan de Ka mer wel volledige inlichtingen zullen worden verstrekt. De gevolgen van den bomaanval BATAVIA. (Aneta). In aansluiting op de vorige berichten, kunnen wij melden, dat tengevolge van den bomaanval op de „Zeven Provinciën" 3 Europeanen, 12 inlanders en 3 onherkenbare schepelingen rijn gedood. Voorts is een Europesche schepeling zwaar gewond en zijn 6 inlandsche schepelingen en 2 onherkenbaren zwaar gewond4 inland sche schepelingen zijn licht gewond. De lui tenant ter zee De Vos van Steenwijk, die zich aan boord van het muitende schip bevond, heeft zeer lichte verwondingen opgeloopen. Een nader Aneta-Holland telegram meldt dat het aantal dooden 18 bedraagt, waar onder 15 inlanders en 3 Europeanen. De namen dezer Europeanen zijn de tam boers Bakker en De Bree en de marinier Kroeskop. De Europeanen hébben aan de muiterij deelgenomen. BATAVIA. (Aneta). De commandant van de zeemacht verklaarde in den Volksraad in de vergadering van heden, dat de Europee sche minderen eveneens hebben deelgenomen aan de muiterij. De ontvangen telegrammen toonen aan dat aan boord van „de Zeven Provinciën" garen; 16 officieren, 9 Euro- Alleen uit Duitschland werd in 1932 voor bijna 3 Millioen gulden aan wasch- middelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven enHolland maakt het thans minstens zoo goed maar 25 goedkooper. Neemt toch de proef met dat uitstekend zelfwerkend waschmiddel „1, 2, 3", 171/2 cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. peesche onderofficieren, 3 Inlandsche on derofficieren, 44 Europeesche korporaals en minderen, 184 Inlandsche korporaals en minderen. Bovendien wordt vernomen dat bij „de Zeven Provinciën" het plan bestond om wanneer voedseltekort zou ontstaan, koop vaardijschepen te berooven. De spanning geweken. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) In marine kringen was men algemeen blij dat de spanning van de laatste dagen geweken was. Hoewel betreurd werd dat de overgave niet geheel en al zonder geweld had plaats gevonden, stemt het toch tot voldoening dat na een lichte bom de bemanning reeds tot bezinning was gekomen. Men vestigt er nog eens onze aandacht op, dat een bom van 50 KG. behoort tot het lichtste geweld dat aangewend kan worden. Een luchteskader vertrokken. BANDOENG (Aneta). Hedenmorgen is een groot luchteskader van de luchtvaartafdee- ling van het leger in Ned.-Indië, bestaande uit 14 verkenners en jagers met een trans- porttoestel naar onbekende bestemming uit Bandoeng vertrokken. Achtergebleven Europeesche beman ning weigert patrouïlledienst. De Atjeh-correspondent van de „Deli- Courant" aan rijn blad meldt dat de zee- Leden en stokers van Hr. Ms. „de Zeven Provinciën", die aan land zijn achtergeble ven, order gekregen hebben van den mili tairen commandant, kolonel Behrends, om patrouillediensten te verrichten, zulks in sa menwerking met de marechaussees. De pa trouilles worden uitgevoerd in de richting van Tjalang en Tang Geumpang. Hierbij wordt gemeld, dat de Inheem- schen aan dit beval hebben gehoorzaamd, doch dat alle Europeesche manschappen geweigerd hebben aan dit bevel te voldoen. Zij werden daarop allen gearresteerd. De voorgeschiedenis van de muiterij. Omtrent de voorgeschiedenis der muiterij lezen wij in „de Telegraaf" Met betrekking tot de voorgeschiedenis van de muiterij-beweging worden thans na dere bijzonderheden bekend, waaruit kan worden opgemaakt, dat de marine te voren is gewaarschuwd. Behalve door den commis saris van politie te Soerabaya, is eenige maanden geleden, op grond van ingewonnen inlichtingen, door den toenmaligen resident te Soerabaya, aan den eskader-commandant gerapporteerd, dat aan boord van „de Zeven Provinciën" een communistische j,ctie werd gevoerd. Later is de gouverneur van Oost- Java hierop teruggekomen, ook met een me- dedeeling over de door den resident De Cock gerapporteerde actie, aan den eska der-commandant kolonel Van Reede. Dr. Colijn over het gebeurde in Indië. Op uitnoodiging van het provinciaal co mité van arti-rev. kiesvereenigingen in de provincie Utrecht heeft dr. H. Colijn Donder dagavond een spreekbeurt vervuld in de groote zaal van Tivoli te Utrecht, die voor deze gelegenheid veel te klein bleek, zoodat nog zeer velen in de zijpaden moesten staan, terwijl -ok op het podium plaatsen waren ingeruimd. Vóór den aanvang van de bijeenkomst zon gen de aanwezigen, begeleid door een orkest, vaderlandsche liederen en nadat de spreker, die met daverend applaus werd begroet, door mr. G. A. Diepenhorst was ingeleid, zette men het Wilhelmus in, waarvan twee coupletten ten gehoore werden gebracht. Dr. Colijn besprak bij de behandeling de? geestelijke krankheden van onzen tijd, de ge- zagsquaestie, waaraan hij de muiterij in het Verre Oosten, die alle gemoederen bezig houdt, vastkoppelde. Bij deze meer dan droe vige gebeurtenis is nog het meest erbarme lijke, aldus dr. Colijn, dat er werkelijk een deel van ons volk bestaat, dat deze dingen niet erg vindt, dat er zich nog op verheugt, dat zij het zijn, die de omstandigheden, die er toe leidden, hebben voorbereid. Na wat spr. er over in de Kamer had ge zegd, kon hij thans kort zijn. Een enkel punt "betreffende ons prestige wilde hij nog ver-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1