1000 500 300 150 25 cachets] DTAIVRE eerste blad "gemëentebestuur binnenland stads- en provincienieuws No. 33 71e Jaargang •1933; WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 S FEBRUARI en kameroverzicht (dT 8 Eén enkele Cachet 13.04 VLISSING8CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—Sregels fl.-.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen gelet op het verzoek, onder dagteekening van 22 December 1932 ingediend door A. Loois Jzn. te Vlissingen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het uitbreiden van de inrichting voor machinale houtbewerking door het bij plaatsen van twee electro-motors van 2 P.K., elk voor het drijven van een vlakbank en een boormachineeen electro-motor van 1 P.K. voor het drijven van een slijpmachine en het verplaatsen van 2 electro-motors van 5 P.K., elk en een electro-motor van 3 P.K., welke zullen worden gebezigd voor het drijven van een cirkelzaag, fraismachine en vandiktebank, welke machines eveneens zullen worden ver plaatst in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie E, no. 12C3, plaatse lijk gemerkt Groenewoud no, 5 overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid der Hin derwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet zijn beslag heeft gekregen, gelet op art. 8, tweede lid, der Hinderwet Besluiten: De beslissing op voormeld verzoek te ver dagen. Vlissingen, 7 Februari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Tarwewet, In de Eerste Kamer waren er eenige hee- ren boos, dat aan hen ook niet de Regee ringsverklaring is afgelegd. Geheel mis plaatst is die opvatting. De Eerste Kamer heeft alleen wetsontwerpen te behandelen, Qie de Tweede aannam en voor de rest heeft dit college geen taak. Het is niets dan zucht tot meeregeeren die de heeren parten speelt. Vroeger is al eens meer door de Eerste gejaagd naar dergelijke gelijkstelling met de Tweede. Het is verstandig dat de Regeering daaraan geen voet geeft. Voor den heer De Savomin Lohman was het aanleiding te spreken over rouw, erger nis en verontwaardigingvoor den heer Wibaut om niet solidair geacht te willen worden met de muiters, de „jongemenschen" op de vloot. Hij had geen aanleiding voor rouw of iets dergelijks. De voorzitter der Eerste Kamer raakte heelemaal uit het ga reel door een persoonlijken wensch uit te spreken, nl. dat de muiterij onverwijld zal worden onderdrukt, de krijgstucht blijvend hersteld en ons gezag krachtiger dan ooit gevestigd. Na dit overigens verklaarbare déraille ment van een paar senatoren, ging men zoetjes aan de Tarwewet knabbelen. Oude argumenten deden weer eens de rondte. De heer Wibaut vreesde te sterke toeeneming van den tarwebouw en deed daarom niet mee. Maar de groote meerderheid der leden deed wel mee. Met 31 tegen 10 stemmen werd het ontwerp goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De muiterij in Indië. De regeeringsverklaring welke bij den aanvang dezer vergadering door den Minis ter van Defensie werd afgelegd, bevatte niets nieuws. Alleen werd eenige deining verwekt door de mededeeling dat ingrijpende maatregelen zullen worden genomen tegen ..verderfelijke invloeden, die de geesten rijp hebben gemaakt tot aanranding van het gezag". Aan het slot deelde de Regeering mede, «at zij het op prijs stelde als de Kamer on middellijk de interpellatie—Drop - aan de orde wilde stellen. Zonder dit verzoek der «egeering zou de interpellatie waarschijnlijk oensdag aan de orde zijn gekomen. Er ware zelfs iets voor te zeggen geweest om nu tot Woensdag te wachten, omdat mis- en na<tere mededeelingen uit Indië wa- en ontvangen. Het gebeurde met „de Zeven vovinciën" i$ slechts een voortssetting van de gebeurtenissen, die aanleiding gaven tot de interpellatie van den heer Drop en een novum was deze muiterij niet. Een verward debatje over de al of niet samenvoeging van de interpellatie en de bespreking der regeeringsverklaring hield de Kamer noodeloos een uur bezig, hetgeen overbodig was. De twee onderwerpen hebben eigenlijk niets met elkaar te maken en ze bleven dus gescheiden. De heer Drop be sprak de kwestie der salarisverlaging, die tot gevolg had de muiterij. Het feit, dat er muiterij gepleegd is, is een zelfstandige kwestie, even zoo goed als het beleid der Regeering daartegenover. Natuurlijk werden deze drie punten door één gehaspeld. De heer Drop hield ze aanvankelijk wel gescheiden. Hij maakte den Minister er een verwijt van, dat hij geen overleg heeft ge pleegd nopens de verwikkelingen in Indië met de CAMBO. Tot 15 December wist men in Indië niet dat boven de 10 korting, die 1 Januari 1932 was ingegaan, in 1933 opnieuw een korting zou volgen. Op 30 December bleek de marine-commandant in Soerabaya dit laatste zelfs nog niet te weten, hetgeen blijkt uit een telegram dat deze verzond. Zelfs stelde hij het personeel gerust met de verklaring dat de kortingskwestie van de baan was. Men leefde in de meening dat een her ziening der salaris-regeling in georganiseerd overleg zou plaats hebben. Echter werd op 21 Januari een Koninklijk besluit afgekon digd, waarbij tot een korting van 14 in totaal voor het personeel en 17 totaal voor de officieren met ten minste 10dienst jaren werd vastgesteld. Dit optreden der Regeering heeft de moeilijkheden veroor zaakt, welke uit de korting zijn voortgeko men. De Regeering moest volgens den heer Drop zich dezen gang van zaken goed voor stellen en begrijpen wat een tegenvaller het voor allen was. Ook het Inlandsche perso neel had den indruk dat een tweede korting van de baan was en de Regeering moest dus de gevolgen begrijpen. Ten slotte stelde de heer Drop deze vraag acht de Minister het verschoonbaar dat ter wijl bekend moest zijn, dat onder de beman ning van „de Zeven Provinciën" groote ge moedsbeweging heerschte, de commandant met een aantal andere officieren het schip verliet, om aan den wal deel te nemen aan een feestelijke samenkomst Minister Deckers gaf diverse inlichtingen, waaruit bleek, dat de kwestie met de CAM BO al weer anders was. Eerst op 3 Januari jl. vroeg het bestuur een audiëntie aan. Gisteren is het bestuur door den secretaris generaal ontvangen. De Minister weigerde dit omdat dit bestuur met geen woord de dienstweigering te Soerabaya -heeft afge keurd. Gisteren hebben twee van de drie afgevaardigden verklaard het optreden af te keuren. De Minister zal, als een afdoende verklaring dienaangaande in hun orgaan is gepubliceerd, overwegen om een audiëntie toe te staan. Voorts deelde de Minister mee, dat alle uitgaven van de Arbeiderspers uit militaire gebouwen zullen worden geweerd, omdat die opgezet hebben tot verzet tegen het wettig gezag. Natuurlijk was dat niet naar den zin der socialisten, maar opmerkelijk koest hield men zich toch. Het schijnt alsof men toch het gebeurde liever niet voor zijn rekening neemt. De Minister was zeer positief in zijn verklaringen en men wacht klaarblijke lijk het verdere verloop nog af. De heer Wijnkoop juichte hard, maar daaraan deed de rest niet mee. Een motie—Drop, waarin uitgesproken werd dat men met de verklaring van den Minister niet tevreden is, komt morgen in stemming. Alles te samen heeft de Regeering welis waar niet gelukkig gemanoeuvreerd met haar salariskortingen, maar een dergelijke gebeurtenis mocht men daarom niet ver wachten. Misschien blijkt ten slotte dat het slechts het werk is van weinigen, doch daaromtrent valt nog niets te zeggen. Dat het muisje een langen staart zal hebben is te voorzien en straks, by de Indische be grooting, zal men er nog wel nader over spreken. Misschien is dit ook de reden, dat thans het debat kalmer en korter was dan men verwacht had. Politieke radio-uitzendingen. De minister van waterstaat heeft op de schriftelijke vragen van prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, lid van de Tweede Kamer, over het tijdstip der mededeeling aan de Tweede Kamer van het aan den Radioraad gevraagde advies inzake wering van politieke radio-uitzendingen, geantwoord, dat hij dit advies aan den Radioraad gevraagd, doch nog niet heeft ontvangenhij heeft grond voor de erwachting, dat dit binnen zeer kor ten tijd het geval zal zijn. Daar hij het advies nog niet in zijn bezit heeft, blijft de rest der vragen onbeantwoord onbekend met den inhoud van het advies, is het den minister niet mogelijk aan te geven, wanneer de behandeling daarvan zal zyn ge ëindigd. Ongeregeldheden te Paramaribo. Bij een nieuwen optocht welke gisteren plaats vond met het doel te betoogen voor vrijlating van De Kom, schoot de politie op de betocgers. Een Creool en een Hindoestani werden ge dood, terwijl zestien Creolen, Javanen en Hindoestani's werden gewond. Het plein werd schoongeveegd en de betoo- gers namen de wijk. De Javanen, die weder in massa naar de stad waren gegaan, begonnen opnieuw terug te trekken naar de plantages. De „Tel." geeft op dit Aneta-bericht de volgende toelichting De Kom is een bekende Surinaamsche com munist, die onlangs bij zijn terugkeer groote sensatie verwekt heeft onder de Aziatische immigranten. Eenige duizenden Javanen en Hindoes zijn van de plantages naar de stad getrokken. Zij zagen in hem den Messias, die gekomen was tot verlossing van de onder drukking. De optochten culmineerden Woens dag in een marsch naar het gouvemeurshuis. De politie joeg toen dc menigte uiteen. De Kom werd gearresteerd. Dit heeft in Para maribo groote opschudding verwekt. Men meent over voldoende aanwijzingen te beschikken dat de bedoeling van De Kom omverwerping van het gezag is geweest. Benoeming kapitein prov. stoombootdienst. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 Maart 1933 benoemd tot kapitein bij den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, den heer W. J. Roest te Vlis singen, thans stuurman bij dien dienst. Een zendingsfilm. Vrijdag a.s. wordt in de Nieuwe Kerk een zendingsfilm vertoond van ons Suriname, waar door zendelingen van de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) reeds bijna twee eeuwen het evangelie wordt gebracht. Bepaalde de zending zich aanvankelijk tot de daar wonende Negerslaven thans wordt eveneens met veel zegen gewerkt onder de Britsch-Indiërs en Javanen, die na de vrij making der slaven, naar Suriname kwamen om te werken op de plantages. De heer Lugène, die zelf vele jaren als zen deling in Suriname woonde, hoopt een korte toelichting te geven bij deze interessante film. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Een aanvaring. Het Duitsche stoomschip „Lichtenfels", ko mende van Antwerpen, bestemd naar Rotter dam is hedenmorgen bij den Boulevard in aanvaring geweest met het naar Antwerpen bestemde Fransche stoomschip „Fort Ar- chambault", komende van Amsterdam. De „Lichtenfels" is boven de waterlijn licht be schadigd. Beiden schepen hebben de reis voortgezet. KOUDEKERKE Vernietiging raadsbesluit. Gisteren is verschenen Staatsblad no. 19. Besluit van den 21sten Januari, tot vernie tiging van het besluit van den raad van Koudekerke d.d. 11 October 1932, waarin aan J. W. Christiaansen aldaar, ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan, vrij stelling is verleend van artikel 7f, eerste lid, van de bouwverordening voor die gemeente. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad voor het eerst in dit jaar. Als gewoon lijk hield de burgemeester een nieuwjaarsrede, welke door wethouder Stroo werd beantwoord. De in de vorige vergadering aangehouden circulaire van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor sociale geneeskunde werd voor kennisgeving aangenomen. De ingekomen verzoeken van de vereeni ging School met den Bijbel om de vergoe ding ingevolge art. 101 der lager onderwijs wet 1920 over 1932 en het voorschot over 1933 te mogen ontvangen, werden gesteld in han den van Burg. en Weth., daar de gegevens ter vaststelling van deze vergoeding en het voor schot nog ontbreken. Het verzoek van den raad van de gemeemte Ambt-Hardenberg om adhaesie te betuigen aan het adres door hem gericht aan de regee ring en de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt cm verlaging van het bedrag der be lastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, werd op voorstel van Burg. en Weth. voor kennisgeving aangenomen. De heeren Verhage en Koppejan stemden tegen. De jaarwedde van den secretaris werd vast gesteld op 2150 en die van den ontvanger op 520. Het .-eglement op het Burgerlijk Armbe stuur werd op aanwijzing van Ged. Staten een weinig aangevuld wat betreft de regeling der stemmingen. Ingekomen was een schrijven van de ver eeniging School met den Bijbel, waarin ten eerste werd verzocht om verbetering van de straat voor de school, daar de waterafvoer niet deugt. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Ten tweede werd verzocht waarschuwings borden te plaatsen in de omgeving der school om het toenemend gevaar dat het verkeer oplevert. Burg. en Weth. stellen voor hieraan niet te voldoen, voornamelijk omdat de school aan een stille straat staat. De heer Verhage stelde voor wel aan dit verzoek te voldoen daar z.i. het gevaar voor de kinderen er door verminderd zal worden. Het voorstel van den heer Verhage werd aangenomen met de stemmen van de heeren Stroo en Koppejan tegen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten de sloot aan de Noordstraat te dem pen en te rioleeren. De kosten zijn geraamd op f 270. Verder werd besloten, op voorstel van Burg en Weth. tot het aanbrengen van straat naambordjes, waarvan de kosten ongeveer 60 zullen bedragen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten aan den heer G. Hollema te Middel burg vergunning te verleenen tot het bou wen van een woning op een terrein dat niet aan een straat ligt. GOES. Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw-winterschool. Gisterenmiddag hield de vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Goes onder voorzitterschap van den heer A. C. Zandee te Woensdrecht haar jaarver gadering. Besproken werd de kwestie van het boeren- pensioenfonds, waarvoor in samenwerking met andere organisaties een commissie is be noemd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental is gedaald van 224 tot 200. Cursussen in economie, wettenkennis en fruitteelt werden voor de leden gehouden. Ook werden de gehouden vergaderingen en excursies gereleveerd. De hoogbejaarde en welbekende heer P. Lindenbergh te Wemeldinge, een der voor trekkers op het gebied van den Zeeuwschen landbouw, gezeten achter de lessenaar (Het staan viel hem moeilijk) hield vervolgens een interessante causerie over „De boer en de crisis". Spr. stelde het op zeer hoogen prijs nog eenmaal de jonge landbouwers in Zeeland te kunnen toespreken en hen te wy'zen op hun mooie beroep, waarin niets geheim is. Ook wil spr. in deze donkere tijden een bemoedigend woord spreken. Dat kan hij alleen, als hij let op het verleden, op de crisis in de tweede helft der vorige eeuw. Tot 1850 was de toestand voor den land bouw ongunstig. De grond had heel weinig waarde. Spr. weet, dat iemand nog niet eens een stuk weiland cadeau wilde hebben met een groote peperkoek toe. Er viel vaak alleen met verlies te werken. Van 1850 tot 1870 ging het beter, maar daarna kwam de groote landbouwcrisis van 1870 en later. Uit eigen ervaring weet spr., dat de Nederlandsche landbouw toen achter lijk was. De oogsten waren gering. Alles ging naar de oude methode en voor verandering voelde de boer niets. De jonge boer, die het anders wilde, werd gewantrouwd en vaak uit gelachen. Aan de weilanden werd zoowat heelemaal niets gedaan. Die leverden ook heel weinig op. Eén ding was mooide saamhoorigheid en de hulpvaardigheid onder de boeren. Ook hiervan wist spr. aardige staaltjes te vertel len. Maar de verstandelijke en bedrijfsken nis was gering. Ook heeft spr. zich vaak ge- ergerd aan de wijze waarop de boer zijn vrouw behandelde. Ze werd dikwijls miskend en deed toch zeer veel werk. Spr. vindt het van ondergeschikt belang als de boerin de gewestelijke kleederdracht aflegt. Van meer belang is de degelijkheid. In de steden loopt men ook niet in oude costuums. De crisis van 1870 en v.v. heeft ongeveer 18 jaar geduurd. Veel is door die crisis ver- I MET OXYCHINOTEINE ra worden in Nederland sedert MBER DAN 30 JAAR aanbevolen door Doktoren -Xkaimeert in 10 Minuten HOOFDPIJN KOORTS ZENUWPIJN 12 Cachets: fl 1.— ^WEJGBR^JAMAAR anderd. De kunstmest kwam. Andere produc ten als aardappelen en suikerbieten en han delsgewassen kwamen of werden meer ver bouwd. Meer en meer werd gebruik gemaakt van de wetenschappelijke voorlichting. De weilanden werden beter verzorgd. Landbouw- (aankoop)vereenigingen werden opgericht, stamboeken ingesteld, weegbruggen gebouwd, enz. De boer was vooruitstrevend geworden. Er kwam toen een zeer gunstige tijd voor den landbouw. Na den oorlog van 1914—1918 kwam het dolzinnige koopen en pachten en nu zitten we midden in de ellende. Ook deze crisis zal veel veranderen en er zullen slacht offers vallen, maar noodig zullen blijven ont wikkelde landbouwers en sterke organisaties. Daarom de lendenen omgord en de lampen brandende. BRESKENS Konynen- en pluïmvee-vereenïging. Alhier is in oprichting een vereeniging van konijnen- en pluimvee-liefhebbers. Een teeken des tijds. De Stoomtram Breskens-Maldeghem is, gebruik makende van de ontwrichting der postzendingen tengevolge der ingevoerde be zuinigingen, overgegaan tot instelling van een handigen boodschappendienst. Voor 6 of 15 cent kan men thans met iedere tram een boodschap of pakje meegeven, dat direct na aankomst wordt bezorgd. CADZAND. Gewestelijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Eenige dagen geleden vermeldden wy in ons blad, dat de Cadzandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Vereeniging „Gemeentebelang Cadzand", zooals haar of- ficieele naam luidt, besloten heeft het initi atief te nemen tot de oprichting van een ge westelijke afdeeling voor Vreemdelingenver keer. Tot de in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigde vereenigingen, die de bevordering van „Vreemdelingenverkeer" tot haar werk kring hebben getrokken, zal het verzoek ge richt worden zich in een groote afdeeling (voor propaganda voor het geheele district) te vereenigen. Voorwaar een prijzenswaardig initiatief. De gedachte Eendracht maakt Macht heeft zeker tot dit besluit geleid. Het getuigt van een heldere kijk op de zaken. Want het valt niet weg te cijferen, dat tot op heden de Zeeuwsch-Vlaamsche V.V.V.'s, hoe goed zij werken en met welke goede voornemens zij dan ook oezield mogen zyn, zich uitsluitend tot de plaats van vestiging bepalen. Indirect heeft wel de geheele streek baat bij hun reclame, maar dit wordt eerst goed bereikt door gemeenschappelijk samen werken. In andere provincies en ook in Zeeland op Walcheren, Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland heeft men reeds dergelijke afdee- lingen welke allen met veel succes voor de streek werkzaam zijn. Een goede toekomst gaan de V.V.V.'s in Zeeuwsch-Vlaanderen toegemoet. De Zeeuwsch-Vlaamsche kust zal er wel bij varen. Nu geen gemeentelijke grenzen meer, die de V.V.V.'s als het ware het ge bied omlijnen, waar zij moeten arbeiden. Exploiteeren van de geheele Zeeuwsch- Vlaamsche kust is in aller belang. Vreemde lingen letten nu eenmaal niet op de on zichtbare streepen, die de gemeenten schei den, zij trekken daarheen, waar zij de meeste bevrediging vinden. RETRANCHEMENT. Belangrijke besprekingen. Ten gemeentehuize te Retra. liement heelt een bespreking plaats gehad van het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1