HONS 1000 300 25 I ---IVO. 29 l 71e Jaargang ^-1933~ - 3.00 VRIJDAG 3 FEBRUARI EERSTE BLAD 71e Jaargang M I VRIJDAG ^aeÊÊt3 FEBRUARI loenhandel Komeet" iering ijzen Iburgsche r. Stoomvaart Sim: Film F. Ill DE HIDE Jr., Bataat SI-UI, Viissiap. Wel. 19. Postrekening 00287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenigino „de nederlandsche DAüBLADPFRS" flitsen VERSCHERPTE CRISIS IN AMERIKA STADS- EN PROVINC5ENIEUWS oost- en west-souburg middelburg ritthem zoutelande. goes. kattendijke. breskens oostburg. tholen. ni VUSS1NGSCHE COURANT nderen. "35JF, 11 uur precies. aanbieding. Een jimesschoentje, j van kwaliteit, een aanbieding keus maken uit uskenstraat 58. loordeeliger I'' ZOO IETS! trische WASCH- Febr., met extra ompleet 65. iwe patent vee iets moois. SCHMACH1NE3 ten WRINGERS Alles met volle E RU1JSSCHER, PASSAGIERS, EN VEE i/.Midd. v Rott. v.m.uui vin. uur ie Dekomen "ransport- en Exp. /en G. VOS TeleC. 3. SKHOUT, Tel. 282 1EK Telef 101. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- fige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regeis 50 ct Iedere regel meerlOct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Men. geeft thans algemeen toe, dat de op- timistische verwachtingen omtrent een nade renden keer in de conjunctuurbeweging in de Vereenigde Staten niet juist zijn geweest. Een nieuwe prijsdaling is ingetreden, weer is de bedrijvigheid teruggegaan tot het niveau van voor de opleving in September, en we weten niet, of verdere teruggang zal volgen. Deze teleurstelling heeft velen ertoe gebracht uit te zien naar andere middelen om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Het blijkt thans, dat de propaganda voor in flatie van den dollar, waarmede het verlaten van den. gouden standaard gepaard zou moe ten gaan, steeds grootere afmetingen aan neemt. Een groot aantal senatoren blijkt het met Borah in dit opzicht eens te zijn. Een groot Amerikaansch bankier heeft het noodig geoordeeld tegen dit wanhoopsstreven naar inflatie te waarschuwen. Wij begrijpen dat, want het is en blijft een sprong in het duister. Niemand kan voorspellen, of de re sultaten eener dergelijke politiek in Amerika dezelfde zouden zijn als in Engeland het ge val is geweest. Maar toch zijn de gronden, waarop van bankierszijde tegen inflatie wordt gewaarschuwd, uiterst zwak. Vertrouwen is noodig, aldus de New-Yorksche geldmagnaat. Vertrouwen op wie, zouden wij willen vra gen. Vertrouwen op de bankiers en financiers, die de crisis niet hebben zien aankomen die in den herfst van 1932 alom verkondigden., dat het ergste nu achter den rug was Ver trouwen op de regeerders, die telkens weer maatregelen hebben aangekondigd, waardoor verergering der crisis zou worden tegenge houden en de baan zou hebben gebroken, zonder dat hun voorstellen en maatregelen iets bleken te kunnen uitrichten Laten ban kiers en regeerders toonen het vertrouwen waard te zijn, en dit vertrouwen zal zeer snel de plaats der tegenwoordige mismoedigheid innemen. De wereld kan echter niet blinde lings blijven vertrouwen op menschen, die de laatste jaren zoo herhaaldelijk getoond heb ben niet opgewassen te zijn tegen de taak, waarvoor zij waren gesteld. Als om dit te bewijzen heeft Hoover het noodig geoordeeld een rede te houden, waar in hij op herstel van den gouden standaard door Engeland aandrong. En welke motieven gebruikte hij daarvoor Hij wees er op, dat de Vereenigde Staten thans niet meer tegen Engeland konden concurreeren in het buiten land, dat daardoor de export verlamd werd en Amerika zich steeds meer tegen invoer moest te weer "stellen. Hij dreigde zelfs met een douaneoorlog, als het dumpen van bui- tendsche goederen tegen valutaprijzen aan hield. President Hoover is een weinig vergeetach tig. Hij zie1, over het hoofd, dat de Vereenig de Staten, tijdens zijn bewind, de invoerrech ten gestadig hebben verhoogd, lang voordat Engeland den gouden standaard had opgege ven. Hij vergeet, dat de invoerrechten voor vele producten in de Vereenigde Staten reeds prohibitief zijn, zoodat verhooging niemand zal schaden, want er kan nu toch reeds niets worden ingevoerd. En dacht de naieve presi dent nu werkelijk, dat zijn argument op En geland eenigen indruk zal maken Er is geen betere verdediging van Engeland's financieels politiek denkbaar dan juist het feit, dat de daling van het Engelsche pond den Britschen uitvoer een voorsprong geeft. Wij gelooven dan ook, dat president Hoover met zijn uit lating de door hem voorgestane zaak van den gouden standaard geen goeden dienst heeft bewezen. Hoover zelf is juist de man, die de inflatie- politiek in de Vereenigde Staten heeft inge voerd. Hij is begonnen credieten te verleenen riet staatsgeld aan noodlijdende bedrijven. Hij heeft de circulatie van bankbiljetten doen toenemen. Alleen durft hij de consequenties aarvan niet aan. Men heeft de credietver- eening door de Reconstruction Finance Cor Poration nu verminderd, omdat men ziet, dat «ze onvermijdelijk tot snelle Inflatie moet en Intusschen heeft de Amerikaansche naat de behandeling der begrooting voor- vIvtm uitgestel<J en m°et men dus zijn toe- blijven nemen tot de uitgifte van h nieuwe schatkistobligaties om in het ngrootingstekort te kunnen voorzien. Al zilI. f 1|uldiBe regeering het niet te willen, bezig de in de Vereenigde Ma en scheppen> eeweoi10,!6? en staatslietai Zijn niet in staat daard n vraagstuk van den gouden stan- °P lossen. Indien het tot een op- a komt zal deze worden bereikt door de economische krachten zelf, die spotten met het menschelijk kunnen. De groote goud valuta, dollar en franc, worden door inflatie bedreigd. Dientengevolge zal de koers van het Engelsche pond gaan stijgen en daarmede is de zaak opgelost. Of men dat terugkeer van Engeland tot den gouden standaard noemt of wel het verlaten van dien standaard door de anderen is een theoretische vraag, die niet van het geringste belang is. Nationaal Middenstandscongres 1933. Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft dezer dagen besloten om het 30ste nationaal Middenstandscongres en de daaraan voorafgaande algemeene bonds vergadering dit jaar te houden te Vlissingen, zulks op uitnoodiging van de middenstands- vereenigin g „Gemeenschappelijk Belang", alhier. Huldiging luitenant Pahud de Martagries. Alsnog heeft zitting genomen in het eere comité voor bovengenoemde huldiging de heer Toussaint, voorzitter van „Marathon". Op de laatste vergadering, die Zaterdag a.s., des namiddags 4 uur, in het Grand Ho tel Britannia gehouden wordt, zullen de defi nitieve plannen voor deze huldiging uitge werkt worden, zoodat alle aangesloten ver- eenigingen en de vereenigingen, die alsnog aan deze huldiging wenschen deel te nemen, verzocht worden op deze vergadering aanwe zig te zullen zijn. Gasthuis. In 1932 zijn in het Gasthuis (gemeente ziekenhuis) verpleegd 497 patiënten, met 22551 verpleegdagen, w.o. 25 huispatiënten met 1086 dagen. Er vonden 102 operaties plaats, terwijl 238 Röntgen-foto's werden genomen. Buurtvereenigïng St. Jacobstraat. In een gehouden vergadering van de buurt-vereeniging St. Jacobstraat is besloten deze vereeniging op te heffen. Van de in kas zijnde gelden werd heden aan ons bu reau 71 afgedragen, waarvan 61 be stemd is voor het crisis-comité en 10 voor het huisvlijt-comité. Patrimonium. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" in het Militair Te huis haar 51ste jaarvergadering, welke zeer druk was bezocht. Na afhandeling van de ingekomen volg- ken volgden de verschillende jaarverslagen. Uit het verslag van den pennigmeester bleek, dat de ontvangsten met het batig saldo bedroegen 1004.06, de uitgaven 666.19, alzoo een batig slot van 337.87. Uit het fonds voor werklooze leden werd dit jaar 302 uitgekeerd. Het saldo van het ziekenfonds bedroeg 1472.51 uitgekeerd werd 187.58. Aan 9 weduwen van oud-leden werd uit fonds „Hulp in Nood" een Kerstgave ver strekt. De bibliotheek steeg tot 425 boeken, w.o. de nieuwste werken en studieboeken. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Huser en C. Mommaas. Loop der bevolking. Over de maand Januari 1933. Ingekomen: W. van Keulen, van Dordrecht naar C 205 D. Koojj, van Rot terdam naar B 320 A. C. Haeck, van Brui- nisse naar A 222 C. Magielsen, van Mid delburg naar E 20J. Osté, van Vlissingen naar C 22M. Wouters, van Vlissingen naar C 98 J. S. Goeman, van Middelburg naar A 140J. J. van Heeselingen, van Den Hel der naar A 199aJ. Torbijn, van Middel burg naar B 368 A. J. van Langen, geb. van Rootf, van 's-Gravenhage naar C 179 T Dourlein, geb. Schot, van St. Laurens naar C 252bH. Diesvelt, van Vlissingen naar A 196b P. Meijers, van Ned.-India naar A 196bP. Meijers, van Ned.-Indië 22A. Rovers, van Valkenswaard naar C le J. M. Kodde, van Serooskerke naar A 224W. van Langen, van Vlissingen naar C 179f. Vertrokken: L. Verhagen, van D 18 naar VlissingenP. Schipper, van C 102 naai* Alblasserdam G. van Dijk, van A 68b naar 's-GravenhageJ. A. van de Walle, van c 47 naar Vlissingen I. M. de Vrieze, van C 162 naar Born-Buchten A. Sinke, van c 76f naar Middelburgc. Boone, van C 233 naar Middelburg; H. C. de Klerk, van c 252b naar MiddelburgA. Joosse, van C 22 naar KoudekerkeC. Janse, van A 288 naar RifcthemJ. de Smit, van B 265 naar Vlissingen A. HeisterborgRatelband, van C 152k naar Ter Neuzen P. de Ruijter, van B 160 naar MiddelburgG. de Smit, van A 123 naar RotterdamM. Nieuwenhuijze, geb. Paauwe,van B 29 naar Middelburg J. Aarnoutse, van A 167 naar Baarn J. A. Hoogesteger, van A 189 naar IefsekeA. J. Verhage, van A 151 naar Vlissingen. Gevonden voorwerpen. Een paar kinder handschoenen bij Krijger, Middelb. straat A 288 een pakje, een jas, een das bij Tellier, Tramhalte C 3 sleutel in winkel Broederband, Paspoortstraat. De nieuwe burgemeester. Naar ook „het Vad." ter oore komt, zal de voortdurende vacature van burgemeester van Middelburg worden bezet door den heer M. Femhout Kzn., thans nog burgemeester van Kampen, wiens benoeming in gelijke be trekking te Middelburg, dezer dagen zal afkomen. De heer Fernhout, die tot de ant-rev. partij behoort, is ook buiten zijn gemeente bekend. Hij is o.m. lid van het centraal be stuur van de Ver. tot Christ, verzorging van Krankzinnigen in Nederland en een bekende figuur in de vereeniging van Calvinistische burgemeesters enz. „Groen van Prinsterer" De „Banier" meldt dat burgemeester Fernhout thans 49 jaar is. Na eerst in Tien hoven en daarna in Mijdrecht burgemeester te zijn geweest, werd hij in 1919 als zoodanig te Kampen benoemd. Burgemeester Fernhout heeft zich, vol gens het bovengenoemd blad, in Kampen doen kennen als een bekwaam voorzitter van den raad en als een welwillend mensch voor de burgerij. K. Allaart f Op ruim 81-jarigen leeftijd is gisteren al hier overleden de heer K. Allaart, die van 1904—1923 burgemeester dezer gemeente is geweest. Ook was hij vele jaren commissaris van den polder Walcheren. Loop der bevolking. Ingekomen: W. Oosthoek en A Kruis, van Vlaardinger-Ambacht. Vertrokken: J. J. de Haas, na-ar Delft. Afd. Zeeland van de Ned. Pomologische Vereeniging. Wij ontvingen het verslag van de variëtei ten-commissie van. de afdeeling Zeeland van de Pomologische Vereeniging. Deze commissie werd op het voorstel van het bestuur ingesteld door de op 15 Januari 1932 gehouden ledenvergadering en kreeg de opdracht na te gaan of het mogelijk was de leden bij de variëtritenkeuze van meerdere voorlichting te dienen dan tot nu het geval is geweest. Reeds dadelijk bleek, dat de beste werkwijze was om de variëteiten voor elk der vruchten- soorten in te deelen in drie verschillende groepen en wel 1. De variëteiten, waarvan de aanplant zon der eenig voorbehoud kan worden aanbevolen 2. de variëteiten, die naar het oordeel der commissie niet meer voor aanplant in aan merking komen. 3. de variëteiten, waaromtrent in Zeeland nog te weinig ervaring bestaat, om ze reeds te kunnen aanbevelen. Van de onder sub; 1 genoemde variëteiten is een beschrijving gegeven, wat betreft hun groei, vruchtbaarheid, ziekteaantasting en handelswaarde. Volstaan is met alleen die eigenschappen aan te geven, die voor den practischen fruit teler van belang zijn. Het geven van een volledige variëteitsbe schrijving zou immers te ver voeren en het verslag te omvangrijk maken. By de onder s' 2 genoemde variëteiten is volstaan met alleen die variëteiten aan te geven, die in een zekere mate in Zeeland voorkomen, terwijl de redenen zijn vermeld waarom de aanplant niet langer meer gead viseerd kan worden. Onder sub. 3 L"n opgesomd de variëteiten, die in onderzoek zijn, terwijl de gegevens zijn medegedeeld voor zoover die reeds aanwezig zijn. De bedoeling is om met de werkzaamheden nog verder voort te gaan, omdat uit den aard der zaak steeds nieuwe variëteiten naar vo ren komen. Over het algemeen vertoont het sortiment nog zeer veel gebreken. Vooral is een bezwaar, dat er nog momenten zijn, waarop geen goede variëteiten ter veiling komen. Brand. Gisterenavond brak door onbekende oor zaak brand uit in de groote landbouwschuur van den heer J. Nysse texKattendyke. Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat aan de redding van het vee niet meer te denken viel. Veertig paarden en runderen kwamen in de vlammen om. Voorts verbrandde een hoeveelheid hooi en een aantal landbouw machines. Het woonhuis kon behouden blij ven. De schade wordt door verzekering ge dekt. Zwemvereeniging Scheldestroom. De zwemvereeniging „Scheldestroom" te Breskens hield deze week haar algemeene jaarvergadering in hotel Adriaansen. Deze jonge Breskensche vereeniging, die in het vorige jaar werd opgericht, heeft zich reeds van de oprichting af in veler belang stelling moge verheugen. Dit mag het be stuur tot voldoening strekken en met recht. Want met veel ijver heeft het zich direct toegelegd om voor zijn leden een geschikte gelegenheid te vinden zwemles te nemen. Dit geschiede in de Vest van het vm. fort Frederik Hendrik, gelegen aan den weg naar de Nieuwe Sluis. Alhoewel niet bij uitstek geschikt om daarin zwemles te nemen, is de plaats voor dit doel goed te noemen. Onder de kundige leiding van een instruc- trice werden 2400 zwemlessen gegeven, terwijl daarnevens nog een 4300 baden wer den genomen. Terecht merkt de secretaris in zijn jaar verslag op, dat deze aantallen wel laten zien, dat een zwembassin geen overdadige luxe zou zijn. Het bestuur heeft dit reeds in studie genomen en plannen ontworpen om een bassin in de haven te maken. Financi- eele bezwaren evenwel beletten hieraan voort te arbeiden. Want ook deze vereeni ging heeft met geldgebrek te kampen. De rekening over 1932 liet een nadeelig slot van 48 zien, hetgeen gedekt zal moeten worden door verhooging van de contributies. Toestand verergerd. De heer de W. te Breskens, die Zondag middag by het schaatsenrijden zijn been heeft gebroken, is thans naar Oostburg ver voerd. De toestand is zoo verergerd, dat hij 4 a 5 weken in Oostburg zal moeten ver pleegd worden. Een mooi succes. De bekende konijnenfokker, de heer P. J. van Hal, alhier, heeft op de internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Den Haag, thans voor de tweede maal den prachtigen wisselbeker gewonnen, met een keurcollectie eigengefokte Hollander-ko nijnen. Veefokkerij. Door de vereeniging tot verbetering van het rundvee in het vierde district (Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen) is in samenwer king met de fokcentrale besloten eind Fe- biuari een keuring van jonge stieren te or- ganiseeren. Verschillende medailles zullen daarvoor beschikbaar gesteld worden. De Thoolsche tol. Een correspondent van het „Handelsblad" schryft Toen Tholen door een vaste brug met Noord-Brpbant werd verbonden, heersclite op het eiland groote vreugde. Thans is, mede door den druk der tijden die vreugde getem perd en verlangen velen het oude veer terug Want voor de brug wordt tol geheven en deze heffing wordt een drukkende belasting. Niet alleen de ontwrichting van het bedrijfs leven, doch ook uitsluitend de achteruitgang van den landbouw maken deze tolheffing voor de eilandbewoners bezwaarlijk. Er komen nog andere omstandigheden bij, voortvloei ende uit bezuinigingsplannen en dergelijke de opheffing van het kantongerecht te Tho len is daar een voorbeeld van, waardoor men van dit eiland ook voor die zaken de brug moet passeeren en zijn tol betalen.... Die brug wordt yah lieverlede een sta in EEN MAN, DIE ZIJN VROUW LIEFHEEFT vergeeft haar alles, behalve haar kwaaltjes, want die zijn sterker dan de liefdevan een man. Een vrouw, die haar man liefheeft, verwijt hem alles, behalve zijn kwaaltjes, want die moederlijk te kunnen verzorgen en beter te maken, is haar grootste genot. Daarom, willen zij samen gelukkig door het leven gaan, moet een vrouw altijd gezond zijn en mag haar man af en toe eens last hebben van rheumatiek, lendenpijn, hoofdpijn of kiespijn. Zijn vrouw kan hem dan verzorgen en prettig beklagen. Doch dit moet vooral niet te lang duren en daarom zijn de AKKER- CACHETS, die elke vrouw in huis behoort te hebben, een goede waarborg voor een gelukkig leven, want „AKKERTJES" werken even snel als doeltreffend. Het is prettig innemen, men proeft niets, ze blijven nooit steken en veroorzaken nooit maagstoornissen. Ze zijn bereid volgens recept van Apotheker Dumont. Onschadelijk en bovendien niet duur. (12 stuks voor 50 cent). Ze werken verrassend snel bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Spierpijn, Rheumatiek, maar ook bij Slapeloosheid, Vrouwenpijn, enz. Een vrouw, die haar man liefheeft, zorge dus, dat zij deze AKKER-CACHETS in huis heeft. Hij zal haar daarvoor dankbaar zijn. den-weg voor de ontwikkeling van het eiland Tholen alleen het opheffen van den tol kan daaraan een eind maken. Zoowel voor Tholen als voor heel Westelijk Noord-Brabant is een goede onderlinge ver binding van groot gewichtdeze, de provin ciale grenslijnen overspannende, brug heeft het isolement van dit Zeeuwsche eiland op geheven en de afstanden naar het naburige Noord-Brabant aanzienlijk verkort. Maar het ligt "oor Let allergrootste ge deelte aan de belemmerende tolheffing, dat de lof die in den eersten tijd zoo spontaan en algemeen was thans in steeds sterker mate verdrongen wordt door een toon van groeiende ontevredenheid- Deze last drukt te zwaar, mét name ook wijl de huidige omstandigheden den eilander steeds méér noodzaken, zich naar den vasten wal te begeven. Wanneer deze brug door het rijkswegenfonds zou worden overgenomen, of wanneer de Prov. Staten van Zeeland mid delen zouden vinden tot opheffing van den tol, zou het geheele eiland Tholen hiervan de ingrijpende gevolgen ondervinden. Immers zou men zich ee^st dan geheel vrij gevoelen, wijl tot nu toe de brug die het isolement van dit eiland ophief in de tolheffing een groote belemmering beteekent voor het vrije verkeer met overig Nederland, en deswege slechts ten deele aan haar doel beantwoordt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afscheid, bevestiging, intrede. Ds. P. J. O. de Bruijne hoopt Zondag 26 Maart a.s. te Gapinge-Vrouwepolder afscheid te preeken en Zondag 9 April d.a.v. bij de Ger. kerk van Uithoorn intrede te doen, na bevestiging door ds. C. Lindeboom, van Am sterdam. Geen socialistische propaganda in de kerk. Het onlangs gestichte „Nationaal Vrijzin nig Christelijk Jongeren-comité heeft in een circulaire zijn bedoeling uiteengezet, waar aan het volgende is ontleend Ons doel is in de eerste plaats de recht vaardiging van den nationaal-voelende als vrijzinnig Christen. Wij moeten erkenning vragen van het feit, dat in een vrijzinnige gemeenschap ieder recht moet hebben op zijn eigen overtuiging, en niemand het recht heeft zyn eigen overtuiging als eenig-zalig- makende aan te prijzen. Wij laten gaarne an deren het recht het vrijzinnig christendom op socialistische wyze te interpreteeren, mits zij ons het recht niet ontzeggen om dit op onze wyze te doen, en mits zij in de kerk geen propaganda voor hun richting voeren. Deze rechtvaardiging zullen wij moeten bereiken door te bewijzen, dat wij het even oprecht meenen met het christendom, dat wij niet alleen ons afzijdig houdend uit de verte wil len protesteeren, maar dat wij weten te ijve ren voor de vrijzinnig christelijke zaak, en mee willen leven in het vrijzinnig christelijk gemeenschapsleven. Het is ons geenszins te doen om scheuring te veroorzaken, maar juist om deze te helpen voorkomen en het voor vrijzinnig christenen, die zich nu afkeeren, omdat ze zich bij hun geloofsgenooten niet meer thuis voelen, mo gelijk te maken, weer met hart en ziel aan het vrijzinnig christelijk leven deel te nemen. De 6e Februari. Op den jaardag der ontv peningsconfe- rentie, 6 Februari a.s., aldus prof. dr. Adolf Keller en bij de hervatting van het werk de zer conferentie, dat zich moeizaam voort sleept, past wel groote bescheidenheid aan-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1