LAND- EN TUINBOUW UIT DRAAD EN LUCHT BURGERLIJKE STAND .en en zich zoodoende nse was echter onder en dreef ongeveer 30 ;ee. Het was een zeer de loodsboot met zoek- trachtte te ontdekken. 1 hulpgeroep de plaats r aan te duiden. dat zijn collega in bedacht zich niet en zoodoende zwemmend je ven, teneinde pogin- :llen hem naar de jol Ük in zijn maat te be ing van' alle krachten igen reddingboot te 7as de loodsboot door ren van den schipper n jol genaderd en men renkeüngen aan boord feit had gisterenmor- an de loodsboot een oedigen redder plaats mschip. k van het schip waren nemend directeur van it ter zee le klasse J. lissaris van Maassluis voerders van de loods- Hart en A. Kuipers, den redder en de ver- ►odsboot 17. de het woord, memo- i Teensma en dankte mooie verrichtingen, trotsch kan zijn. Mede van het loodswezen, .aer, wenschte hij hem feit dat het H. M. de hem de bronzen eere- ievend hulpbetoon te personen den redder kwam de kweekeling is zeer ontroerend be ing. erenwagens mstreeks 9 uur gister- ukelen een spoorweg waardoor aanzienlijke :eer tusschen Utrecht jtaan. Drie goederen- geertrein ontspoorden tot nu toe onbekende spoor Utrecht—Am- werd. en vonden niet plaats, men vanuit Utrecht ijn zoo spoedig moge- i. Intusschen kon het met groote vertraging sschen Maarssen en its over één spoor ge- am—Utrechtspoor. De 21.18 aan het C.S. te Lomen, zat vlak achter personentrein moest rden teruggebracht en re spoor verder naar orden. Alle personen- groote vertraging te 5-trein van Emmerik, msterdam W.P. moest icht omgeleid en via rdam gereden. en. Gistermor- Sluis 10 van de Zuid- opgehaald van den aannemer te Asten, Lierop een aanbeste- 5 ongeveer 10 uur des m. Waarschijnlijk door hij te water geraakt, negen kinderen na. ouw van een glazen- de Rochussenstraat te mmiddag de kachel zij het ongeluk, ver- rermatig gebruik van in brand te geraken, rap en de deur uit, tegenwoordigheid van met zijn jas te om- de vlammen vermocht minkt werd de vrouw rervoerd. Daar is zij Op den Leidsche- - jarige wielrijder on- m over, waardoor hij rerd aangereden. Hij .ding en wonden aan den geneeskundigen nuis gebracht. Gis- jarige bewoonster van te 's-Gravenhage van g gevallen, tengevolge ende hoofdwonde en Iding bekwam. Bij dappelen uit den IV2 „Brilhoeve" van den rstraten, had een 25- :ht het ongeluk, dat moren grond met een nstortte. De man werd bedolven. Slechts zijn ebleven. Gelukkig wa- a de omgeving werk- as der instorting on- len biet li, dat de man lijk uit zijn benarde Met bijlen en schop- grond worden wegge- i te maken. Hij werd Steenbergen overge- t den volgenden dag >men. Zijn toestand is aan den k e t - herinneren, dat eeni- oego-Slavische stoom- te Rotterdam aan 3 daar de reederij een kolenhandelaar daar steeds niet voldaan die bang was kaar rechten op de haar toekomende gage te ver liezen, weigerde van boord te gaan en het geval begon zoo langzamerhand de afmetin gen van een cause célèbre te krijgen, eer ten slotte een oplossing verkregen werd. Thans heeft het drama een slot-acte ge kregen. Het schip is voor een bedrag van 22.700 verkocht aan de scheepsslooperij „Koophandel" te Nieuw Lekkerland, waar heen het binnenkort de laatste reis zal ma ken. Een groote zwendelzaak. Een groote zwendelaffaire, waarin onge veer 40 personen betrokken zijn, van wie en kele in Nederland relaties onderhielden, houdt op het oogenblik de Keulsche politie bezig. In een te Keulen gevestigde fabriek van auto-onderdeelen heeft een boekhouder se dert geruimen tijd valsche boekingen ver richt. Hy was met een aantal zakenlieden te Keulen in relatie getreden en leverde hun tegen buitengewoon lage prijzen allerlei auto- onderdeelen. De schade, die de fabriek hier door geleden heeft, beloopt ongeveer 80.000 mark. De artikelen werden ook geleverd aan af nemers in het buitenland, o.a. te Rotterdam en Amsterdam, waar ze dan tegen spotpryz- jes te koop werden aangeboden. Het onder zoek der Keulsche politie strekt zich in ver band hiermede ook tot Nederland uit. Een valsch meesterwerk. Kort vóór het uitbreken van den oorlog werd door een Berlynsch museum een mar meren beeld aangekocht. Het stelde een go din voor, gezeten op haar troon. Het museum betaalde er een millioen mark voor, maar de keizer betaalde hiervan de helft. Verscheidene deskundigen op gebied van oude Grieksche kunst, waaronder de bekende prof. Wiegand, waren van oordeel dat dit meesterwerk, waarschijnlijk gemaakt uit marmer uit Paros, dagteekende uit de eerste helft van de vijfde eeuw vóór onze tijdreke ning. In Italië wijdde men groote belangstelling aan dit werk. Men beweerde dat het het schier-eiland niet had mogen verlaten en zelfs werden stappen gedaan om het weer af te koopen van het Bsrlijnsch museum. Thans kondigen Italiaansche bladen het verschijnen aan van een studie van prof. Galli, eveneens een bevoegdheid inzake oud heidkunde, waarin aangetoond zou worden dat het duur betaalde marmeren beeld geen oudheidkundige waarde bezit, omdat het valsch is. -Goudvlsschen ter bestrij ding van malaria. De regeering van Tunis overweegt een plan om goudvis- schen te gebruiken bij de bestrijding van de malaria. Den afgeloopen zomer is in Tunis een ernstige malaria-epidemie uitgebroken, als gevolg van de groote overstroomingen, waardoor talrijke meren en plassen zijn ont staan, waarin de malaria-bacillen voort woekeren. Men heeft nu voorgesteld, in deze meren en plassen goudvisschen uit te zetten, die de malaria-larven en muskieten zouden eten. De eenige moeilijkheid, die aan deze po ging verbonden is, is gelegen in de groote vluchten watervogels, welke de goudvisschen op zullen eten, tenzij beschermende maatrege len worden genomen voor de visschen. Een ander voorstel is om over moerassen vliegmachines te laten vliegen, en hieruit chemicaliën in poedervorm te strooien, om de bacillen te verdelgen. Huiseigenaar-bedelaar. Voor de rechtbank te Marseille heeft een 60-jarig man voor de achttiende maal te rechtgestaan wegens bedelarij in de straten. De politie ontdekte dat deze bedelaar eige naar is van een groot blok hu'zen en vele in verschillende café's geplaatste automaten. Tot zijn verdediging voerde de man aan, dat of schoon hij een rijk man scheen, de tijden zeer slecht waren, zelfs voor huiseigenaren, daar de burgers de huur niet betalen en de belastingen hoog zijn. Van hetgeen het bede len hem opbracht, betaalde hij zijn belasting. De rechter, die hem tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeelde, merkte op, dat hij voor acht maanden van zijn zorgen bevrijd zou zijn, waarop de man antwoordde, dat in tegendeel zijn huurders voordeel van zijn af wezigheid zouden trekken om zijn huizen te bewonen zonder de huur te betalen, zoodat zijn zorgen eerst recht begonnen. Ernstig spoorwegonge luk in Engeland. Bij Loungh- borough (Leicestershire) is gisteren een ex- presstrein met een snelheid van 80 KM. op een rangeerenden goederentrein ingereden. De stoker van den expresstrein werd op slag ge dood de conducteur en twee passagiers liepen ernstige verwondingen op. De tien wagons en de locomotief van den goederentrein werden uit de rails gelicht en zijn volkomen vernield. De locomotief en twee wagons van den sneltrein zijn eveneens gederailleerd. De dood van den stoker werd veroorzaakt, doordat de stoker heeft geprobeerd van de locomotief af te springen, waarbij hij zoo leelijk terecht kwam, dat hij letterlijk werd onthoofd. Meld, die solliciteert: „Dertien kinderen, neen, ik geloof niet, dat ik hier de betrekking zal aannemen Mevrouw „Och, kom, wees toch niet zoo bijgeloovig Echtgenoot met een voorbeeldig geduld ».2eg, liefste, wil je er aan denken, dat, als je weer eens mijn scheermes gebruikt om hout te hakken, je het niet in hst kolenhok laat, liggep. Daar roest het zoo en ik ben al tijd erg voorzichtig met mijn scheermes". Mijnheer Slokop„Ach, wat heb ik het be nauwd van die dertien spekpannekoeken. Had ik er maar een meer genomen, dertien \s een ongeluksgetal", HijWat doe jc, als een man je pro beert te kussen Zij Ik vertel het aan alle meisjes, die ik ken. Voor kleine tuinen. Het is nu tijd voor het bemesten onzer ga zons. Hiervoor kunnen we o.a. de compost- hoop zeer goed gebruiken, nadat deze eenige malen is omgezet geworden en grove deelen eruit verwijderd .Ook goed verteerde stalmest is uitstekend, en wie de beschikking heeft over bagger, kan ook dit, nadat het doorvro ren is, met succes op het gazon aanbrengen. Hieraan kunnen we dan nog toevoegen een bemesting met kunstmest, waarvan we hoe veelheden gebruiken als voor de moestuin werden aangegeven, en inplaats hiervan kun nen we ook een mengsel gebruiken, b.v. het mengsel 568, waarvan we 25 K.G. per Are uitstrooien (de cijfers geven aan de ver houding der verschillende stoffen, die het mengsel bevat als stikstof, fosfor en kali)Op deze wijze krijgt het gazon een flinke bemes ting en dit is ook wel noodig, daar we het immers den geheelen zomer door eens per week maaien en knippen en er dus veel van gevergd wordt. Ook zullen we op slecht be mesten grond veel meer last hebben van wortelonkruiden, die met hun dieper gaand wortelgestel, zich gemakkelijker kunnen hand haven dan de grassen. Door een bemesting met bovengenoemde stoffen, zal het gazon van strengen vorst ook minder te lijden heb ben en eerder groen zijn. Ook zullen de ga zons in den zomer dan minder te lijden heb ben van de droogte. Deze humusvormende stoffen worden, na een paar weken met een riek uiteengeslagen, wat we, zoo noodig, nog eens herhalen en, nadat door weersinvloeden als regen en vorst, alles goed fijn geworden is, harken we de gazons schoon Omstreeks begin Maart dienen we, bij droog weer, alles nog eens flink te rollen, opdat mogelijke steentjes en andere harde bestanddeelen in den bodem worden gedrukt, zoodat we een goede, vlakke bodem krijgen, die met de maaimachine gemakkelijk te bewerken gis. Zoolang de bodem bevroren is, strooien we de kunstmest nog niet uit, daar dit gevaar voor verbranden van het gazon zou geven. Ook denken we er wel aan niet onnoodig over stijf bevroren gazons te loopen, daar de spo ren hiervan lang zichtbaar blijven. By' sneeuwval van eenige beteekenis letten we op onze conifeeren en andere groenblijvende planten. Hierop blijft de sneeuw gemakkelijk pakken, door het gewicht ervan zakken de takken uiteen en verliezen hun natuurlijken vorm. Schudt ze daarom dadelijk voorzichtig af, voordat de eropvolgende vorst de sneeuw massa heeft doen vastvriezen. DE FRANSCHE KÖLENNIJVERHEID. De correspondent van „het Vaderland" te Parijs meldt: Het vorige jaar is er ongeveer vier millioen ton minder kolen uit de Fransche mijner» gehaald dan in 1931. Het binnenlandsche verbruik verminderde met bijna 9 millioen met betrekking tot het voorafgegane jaar en met tegen de 19 millioen ton vergeleken met het maximum 1920 (90 millioen ton). Bin nen de tegenwoordige nationale grenzen bleef het Fransche verbruik twee en een half millioen ton onder het cijfer van 1913. De gedeeltelijke werkloosheid breidde zien uit. In zekere groote kolengebieden in het Noorden en Lotharingen wordt tot twee da gen per week niet gewerkt. De koleninvocr liep met 7.750.000 ton achteruit, met 1931 vergeleken, en het aantal Fransche arbeiders in deze bedrijven daalde eveneens. Het heele jaar gold het coïvtingenteerings- stelsel, waarvan het gemiddelde neerkomt op 70 van den gemiddelden invoer van elk land gedurende 1928, 1929 en 1930. Verder werden buiten contingent een tonnage van 100.000 per maand aan de zeehavens en sinds October aan zekere departementen en lichamen verscheidene aanvullingen toege wezen. In den totalen invoer bedroeg het aandeel van Nederland 7.3 Uit ons land werd in 1932 1.044.000 ton minder ingevoerd dan in 1931. De uitvoer uit Frankrijk en het Saargebied bleef 31 ten achter bij dien van 1931 en 54 bij dien van 1929. Sinds 1930 zijn de dagloonen van de Fran sche mijnwerkers verminderd met 12 tot 14i/> volgens de bekkens. Een nieuwe vooruitgang van het gemiddelde arbeiders rendement deed zich in 1932 voor, zonder dat dit met het o.a. in Nederland vastge stelde vergeleken kon worden. Met betrek king tot het gemiddelde van 1930, dat weer het cijfer van 1913 bereikte, steeg het ge middelde arbeidersrendement met 92 KG. of 13 De contingenteeringsmaatregelen hebben niet tengevolge gehad, dat de prijzen van de buitenlandsche steenkool op de Fransche markt verhoogd of zelfs maar gestabiliseerd werden. Veeleer trad een nieuwe verminde ring met frs.x 14.50 per ton van het eene op het andere jaar in. Onder den druk van den slechten verkoop hebben de verschillende Fransche kolengebieden aangaande verlaagde bedrijvigheid en ordening in de verdeeling een overeenkomst getroffen, welke het heele gebied omvat, behalve de kuststrook van Calvados af tot aan de Pyreneeën. De Fransche markt is daarmee geregulariseerd en te belangrijke verschillen tusschen de bekkens ten aanzien van productie en werk loosheid werden er door voorkomen. In het laatste kwartaal heeft zich een tamelijk belangrijke herleving voorgedaan, die echter in het begin van dit jaar niet be vestigd Is. De moeilijkheden om de Fransche kolen te spuien blijven dezelfde. De werk loosheid is daardoor toenemende, wat vooral de industrieele kolen geldt, TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Aan den heer De Visser wordt verlof verleend de regee ring te interpelleeren over uitbreiding van den steun aan werkloozen en aan den heer Drop over de korting op de salarissen van het Indisch marinepersoneel. De voorzitter stelt voor deze interpellaties te houden dadelijk na het wetsontwerp in zake de rechterlijke macht. De hoeren Drop, Kortenhorst, Cramer en De Visser dringen op spoed aan. Een voorstel—De Visser om de Indische begreoting te behandelen voor het ontwerp weeldeverteringsbelasting wordt verworpen met 60 tegen 19 stemmen (communisten, sociaal-democraten en Braat). Het voorstel van den voorzitter wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Voortgezet wordt de behandeling van het wijzigingsontwerp kieswet. De heer Van den Bergh verdedigde een amendement tot het instellen van een sys teem voor voorkeurstemmen, ter bestrijding van den nutteloozen last van allerlei dwerg partijtjes. Minister Ruys de Beerenbrouck noemt het amendement een staatsrechterlijke labora toriumproef. In de praktijk zijn daaraan verschillende bezwaren verbonden. Bovendien is er een bezwaar tegen het amendement wegens de kosten. De heer Beumer heeft eerbied voor het vele en vernuftige werk van den heer Van den Bergh. WERKLOOZENZORG. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Door het de partement van binnenlandsche zaken is aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden voor een overzicht van gegevens voor werk- loozenzorg in een tijdvak van 27 November 1932 tot en met 31 December. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn uit 1033 gemeenten gegevens binnen geko men. Uitgegeven door de gemeenten zonder aftrek van subsidies van staat en provincie aan werkloozensteun 9.809.427. Uitgegeven door de gemeenten zonder aftrek van sub sidies van staat en provincies voor werk verschaffing 2.476.150. Uitbetaald door werkloozenkassen een be drag van 2.701.116. Door het rijk is betaald 444.408. Van 44 gemeenten met rond 165.000 in woners waren nog geen gegevens ontvangen. DE AMBTENAREN-RECHTSPRAAK. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Naar wij ver nemen is thans bij Kon. besluit van 26 Ja nuari jl. bepaald, dat de 2e titel benevens de artikelen 128, 129 130 van de ambte narenwet 1929 en de militaire ambtenaren- vet 1931 in werking zullen treden met in gang van 1 Maart a.s. Daarmede zal dus de ambtenaren-rechtspraak haar intrede doen. Dit beteekent, dat van deop of na 1 Maart as. door een administratiaf orgaan te ne men beslissingen ten aanzien van burger en militaire ambtenaren als zoodanig of hun nagelaten betrekkingen rechthebbenden op de in art. 58 der ambenarenwet genoemde gronden beroep zal kunnen worden ingesteld bij den ambtenarenrechter (ambtenaren gerechten, centrale raad van beroep). KOLENDAMPVERGIFTIGING. 's-BOSCH. (V.D.) Hedenmorgen is in de pastorie te Terheiden de pater Eusebius van de orde der Capucijnen ten gevolge van ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. Hij was in de wereld Hubertus Roest. Toen de pater die in de parochie een volks retraite aan het leiden is op den vastgestel- dentijd voor de H. Mis niet aanwezig was en men geen gehoor kreeg toen men op de deur van zijn kamer klopte, bleek bij het ingestelde onderzoek, dat hü tengevolge van kolendamp vergiftiging buiten bewustzün op den vloer van zün kamer lag. Een ontboden geneesheer heeft nog langen tyd kunstmatige ademhaling toegepast, even wel zonder resultaat. HET IJS GAAT KRUIEN. ZALTBOMMEL. (V. D.) Hedenochtend is de Waal bij Zaltbommel gaan kruien. Het ijs zakt met groote snelheid af. Op den veer- dam en de kribbe stapelt het ijs zich enkele meters hoog op. AANSLAG OP EEN BURGEMEESTER. ROERMOND (V. D.) In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is te Nederweerd een aanslag gepleegd op den burgemeester van die gemeente, die tevens lid is van de Prov. Staten van Liraburg. Door het werpen van steenen tegen zün woning werd de burgemeester naar bui ten gelokt. Toen de heer J. van Uden buiten kwam, werd van den rijksweg af op hem ge schoten. Hij werd door enkele hagelkorrels in de borst getroffen, terwül hü een schamp schot aan het hoofd kreeg. Zün toestand is niet levensgevaarlijk. De burgemeester had nog de kracht om-naar binnen te gaan. De telefoonverbinding bleek verbroken, daar de leiding waarschijnlijk gebroken was door een steen. De politie heeft een man aangehouden. Omtrent de aanleiding van den aanslag tast men nog in het duister. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 1 Februari 1933. 5e Klasse 11e Lijst. 1000 No. 1197 3789 400 No. 1725 5803 7143 7825 8442 15870 200 No. 1265 8474 13482 16661 100 No.1707 4080 4787 8180 8206 11651 13103 15146 16616 17406 19622 20242 DE SCHULDENKWESTIE. LONDEN. (V. D.) Van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt vernomen dat Enge land voornemens zou zün by de komende onderhandelingen over de schuldenregeling met de Ver. Staten, pogingen te doen om de Ver. Staten te bewegen tot het verleenen van een moratorium op langen termyn. Voorts zou het in de bedoeling van Enge land liggen te verzoeken den schuldenaars die Amerika den termyn van 15 November jl. hebben betaald, het gestorte bedrag tot na afloop van het moratorium terug te betalen. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. BERLIJN (V. D.) Naar in politieke kringen verluidt, acht men het zeer on^aarschynlyk, dat de onderhandelingen tusschen Centrum en ryksregeering nog tot eenig resultaat zul len leiuen, aangezien in regeeringskringen reeds eerder was verklaard dat de regeering, indien het centrum niet bereid was de re geering te telereeren, den Ryksdag zou ont binden, Daaromtrent deden zich hedenmid dag te Berlyn wilde geruchten de ronde. Van deze geruchten kon tot nog toe geen beves tiging worden verkregen. BERLIJN (V. D.) Rykspresident Von Hin denburg ontving hedenmorgen rykskanselier Hitier en vioe-kanselier von Papen, die hem inlichtten omtrent den politieken toestand. Het rükskabinet kwam hedenmiddag in een zitting byeen, die hedenavond om 7 uur zal worden voortgezet. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. BERLIJN (V. D.) In welingelichte politieke kringen verwacht men dat de ryksregeering in de kabinetszitting, die hedenavond om 7 uur wordt gehouden, zal besluiten tot ont binding van den Rijksdag. BERLIJN. (V.D.) De geruchten over de ont binding van den Rijksdag, waartoe het ryks- kabmet vanavond zal besluiten, nemen een steeds definitiever vorm aan en reeds weet men in politieke kringen mede te deelen, dat, wanneer de Ryksdag inderdaad nog heden wordt ontbonden de nieuwe verkiezingen op Zondag 5 Maart as. zullen worden gehouden. MEMOIRES VAN DEN EX-KEIZER. NEW-YORK. (V.D.) „United Press" meldt uit Doorn, dat ex-keizer Wilhelm II zich in den laatsten tyd bezig houdt met het rang schikken en bewerken van zy'n tot nog toe niet gepubliceerde stukken in zy'n persoon lijk archief, die hij voornemens zou zijn te publiceeren, ten einde zich tegenover de we reld vrij te pleiten van de beschuldigingen, die tegen hem zyn gericht en te bewyzen dat aan den Vooravond van het uitbreken van den wereldoorlog, de volle verantwoor- aelijkheid voor een eventueel Europeesch conflict uitsluitend by Engeland lag. Reeds thans heeft „United Press' 'de beschikking gekregen over eenige documenten, die gis teren dan ook zijn gepubliceerd. DE FRANSCHE REGEERING. PARIJS. (V. D.) Dadelijk na het overne men van zyn ministerie had de nieuwe mi nister van financiën, Georg Bonnet, een be spreking met zyn medewerkers over de kwestie van het weer in evenwicht brengen der begrooting. Bonnet kwam tot de con clusie dat zijn voorganger Chéron het tekort te hoog had aangeslagen, dat volgens den nieuwen minister slechts ruim 6 milliard francs bedraagt. Naar verluidt, zou hij voornemens zyn dit tekort te dekken door het opnemen van een leening van 314 milliard francs en door be zuiniging ten hoogste van V/2 milliard francs en 1 milliard francs aan nieuwe belastingen. Reeds gisteren had Bonnet tevens een onderhoud met vertegenwoordigers der or ganisaties van oud-strijders, met wie hij tot overeenstemming zou zijn geraakt over een geringe korting der uitkeeringen. Voor de salarissen der ambtenaren zal waarschijnlyk een nieuwe progressieve schaal worden in gevoerd. In de Kamer hebben gisteren ver schillende fracties vergaderd, teneinde hun houding vast te stellen tegenover de nieuwe regeering. Definitieve besluiten heeft ech ter geen enkele fractie genomen. In den Senaat staat men weliswaar niet afwijzend tegenover het nieuwe kabinet, doch men vraagt zich af of het Daladier zal gelukken in de Kamer een blijvende meer derheid te vinden. DE MANDSJOERIJSCHE ONAFHAN KELIJKHEID. LONDEN. (V. D.) De „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartü, brengt het opzienbarende bericht dat Engeland te Ge neve zou weigeren eenige verklaring goed te keuren, waarin de nieuwe Mandsjoerijsche staat Mandsjoekwo veroordeeld of niet er kend wordt, nadat Japan als tegenprestatie een belangryke concessie aan Engeland zou hebben gedaan. Deze concessie zou hierin bestaan, dat Japan Engeland de vrije hand zou laten in de oprichting van een onaf- hankelyken staat Tibet, die dan geheel on der Engelschen invloed zal komen, zooals Mandsjoekwo onder Japanschen invloed staat. Naar de „Daily Herald" verklaart uit Japansche bron te hebben vernomen, zou de eerstvolgende stap thans de uitroeping van de onafhankelykheid van Tibet zyn. De Engelsche regeering zou dringend wenschen dat deze onafhankelykheid zoo spoedig mo gelijk wordt verwezenlükt en zou met het oog hierop geen daadwerkelyke oppositie voeren tegen de uitroeping van de Mand sjoerijsche onaf hankelii kheid. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 1 Februari, 3 uur. De drastische verlaging van het dividend op de preferente aandeelen der U. S. Steels Corporation heeft op de Amsterdam- sche Beurs een minder prettigen indruk gemaakt. Nochtans was de stemming niet ongunstig, waartoe werd meegewerkt door de berichten uit Parijs, volgens welke het be- grootingstekort veel geringer zou zijn dan men aanvankelijk had verondersteld. Door de bevredigende dividend-uitkeering door Sie mens en Halske en de verwachting dat de Ned. Ford My. wederom een dividend zal uitkeeren, nl. 5 tegen nihil verleden jaar. De handel was van beperkte afmetingen. U. S. Steels stonden in het centrum der belangstelling en waren flauw. Later had een licht herstel plaats en steeg de koers tot 2714. De overige Amerikaansche waar den golden iets lager. Koninklijken hadden een stille markt. De noteering lag een klei nigheid beneden de vorige slotkoersen. Phi lips enUnilevers ondergingen nauwelijks eenige verandering. Suikerwaarden openden wat lager, in verband met de daling van den prijs van bet product, in het verdere ver loop trad een herstel in. H.VA..'s sloten prijshoudend. Tabakken boden weerstand, terwijl Rubberaandeelen tot reactie neigden. Scheepvaarfcaandeelen en Mynwaarden wa ren verwaarloosd. De Duitsche Obligaties waren zwakker in verband met allerlei ge ruchten omtrent de politieke situatie m Duitschland. De Nederlandsche Obligaties waren prijshoudend. Prolongatie 1 WISSELKOERSEN Noteering van heden, 1 Februari 1933, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.45 14 Berlijn 59.1314 Pa rijs 9.71Brussel 34.61Zwitserland 48.111/2 New-York 2.48%. Samengesteld door het Kon. Metereologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.7 te Weenen. Laagste barometerstand 725.5 te Seydis- fjord. Verwachting tot den avond van 2 Febru ari Krachtige tot matige Zuid-Westelyke tot Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Mogelyk later opklarend. Tydelijk regen. Aanvankelijk zachter, later waar schijnlijk zelfde temperatuur. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Meteor. Instituut. Het depressie-systeem bij IJsland heeft zich uitgediept en zich vooral naar de Brit- sche eilanden uitgebreid. Ook over Skandi- navië is de barometer dalende, de kern van het hooge drukgebied, die gisteren over Z.- Frankrijk lag, heeft zich naar Z.-Duitsch- land en Zwitserland verplaatst. Tengevolge van de daling van den luchtdruk in het N. W. en de stijging in het Z.O. is het lucht- drukverval in onze omgeving sterk toegeno men. Het stormt in het Kanaal en de Oost zee met de daaraan grenzende kustgebieden. In Zuid-Frankryk, Zwitserland en Zuid- Duitschland is het rustig weer. De tempe ratuur is daar weer een weinig gedaald. Over de Britsche eilanden, onze omgeving, Noord-Duitschland en Denemarken zijn de temperaturen gestegen, op' uitzondering van Ereslau was hedenmorgen geheel Duitsch land vorstvrijslechts in Lapland en Fin land was de vorst nog van eenige beteekenis. De luchtdrukverdeeling en haar verandering wijst op verderen aanvoer van warmer en vochtiger lucht uit' Z.W. tot W.-richtingen. Daarbij zal tydelijk regen optreden en des nachts de temperatuur stijgen. In de afge loopen 24 uur viel vooral aan de Noorsche luist en de Britsche eilanden veel neerslag. Blacksod (Ierland) had 31 m.M. MIDDELBURG van 27—30 Januari 1933. BEVALLEN. W. A. Kasander, geb. Verhagen, d. OVERLEDEN. P. C. Geldof, 23 j., geh. met C. de Regt. S. Vader, 82 j., wed. D. de Visser. C. P. Cappon, 13 j., z. I. J. Neuféglise, 68 j., geh, met M. Th, Sijnnesael.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3