500 300 25 WOENSDAG 1 FEBRUARI Ook a! Griep? MKER.QCHET5 IVO. 27' 71e Jaargang Ï933 llilpis: firn fJlHDlfüBE Ir., WilsM 58-10, tlissinp. Ifltl. IS. Poilnfaini HOT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ontevredenheid op de vloot. Een bekend spreekwoord luidtgelijke monniken, gelijke kappen. In deze zegswijze komt de publieke geest voor recht tot uiting. Men moet de menschen, aldus is de bedoeling, over één kam. scheren óók alweer een spreekwoord en behoort de een niet te be- voordeelen boven den ander. Volkomen in strijd met de eerst-aangehaalde zegswijze zou een uitspraak wezen, welke luidtgelijk kappen (te lezen als werkwoord) van onge lijke monniken, t.w. gelijke offers vergen van menschen in ongelijke omstandigheden. We herinneren aan de geschiedenis van de arme weduwe, wier penningske méér beteekende dan de groote gave van den rijke. In ons belastingstelsel heeft het „gelijk kappen van ongelijke monniken" vele jaren gegolden en het principe is al dien tijd als juist aanvaard. Eerst in de laatste decennia is men er op teruggekomen en heeft men het beginsel van progressie toenemend hef fingspercentage bij hoogere inkomsten toegepast. We zien thans allen wel in, dat de rechtvaardigheid het zoo vereischte. Wanneer de staat nu kortingen gaat toe passen op de loonen en salarissen van het overheidspersoneel, uitsluitend op grond van noodzaak om er een deel van het begrootings- tekort mee te dekken, dan is dat ook een soort van belastingheffing, wel een, die slechts een deel van het volk, een bepaalde catagorie van burgers treft, maar daarom nog niet on- gemotiv erd behoeft te worden geacht, om dat cjize groep der maatschappij van de crisis minder te lijden heeft dan een andere. Het komt ons evenwel onjuist voor, dat de regeering bij de toepassing van salariskor tingen nu eens weinig, dan weer in het ge heel geen rekening houdt met de ongelijke draagkracht, m.a.w. dat ze gelijk aan het kappen gaat van ongelijke monniken. Daarover komt nogal eens wrevel tot uiting. Die wrevel culmineerde dezer dagen in een dienstweigeringsactie op verschillende sche pen van onze vloot, in de Indische wateren vertoevende. Men behoeft zooiets niet te tragisch op te vattenhet is nog lang geen revolutie. Zelfs het best gedisciplineerde kind springt wel eens uit den band en een jaar geleden heeft zich ook op de Engelsche vloot, waar de krijgstucht zóó streng is, eenzelfde verzet, voortgekomen uit eenzelfde motief, voorgedaan. We vinden het niet juistals b.v, voor het vlootpersoneel een gelijk kortingspercentage hetzij van 17, 14 of 10 wordt toege past. We willen geenszins beweren, dat alle lage inkomens vrijgesteld behooren te wor den, wanneer een aanzienlijke loonsverlaging noodzakelijk is. Tenslotte maken de vele klei ne loonen een belangrijk grooter som uit dan de weinige hooge tractementen, maar het druischt in tegen een behoorlijk gevoel voor recht, wanneer gelijkheid wordt gezocht in een kortingspercentage, terwijl dat in het te brengen offer een zéér ongelijk verschil maakt. We weten niet precies, wat een ma troos of zelfs een korporaal aan boord van onze marine verdient, maar toch zijn we er van overtuigd, dat een korting van 14 zijn huishoudelijk budget vele schepelingen zijn getrouwd moet .ruïneeren, terwijl de ad miraal de gevolgen van zoo'n korting niet aan zijn maaltijden zal behoeven te onder vinden. Bij salariskortingen passe men even zeer het stelsel van progressie toe, als bij de belasting op de Inkomens. De regeering verzuimde dat tot heden. De „Javabc"2" bracht dezer dagen nog bericht, dat de korting op de Indische pensioenen ad 10 %t reeds zal aanvangen met de bedra gen vanaf 200 gulden per jaar. Daartegen zal de Alg. Mil. Pensioenbond op 4 Februari in Den Haag een spoedbijeenkomst houden. We kunnen ons den schrik der gepensionneer- de Indische militairen voorstellen. Vele dui zenden werkloozen „krijgen" een steun van 10—20 gulden per week, waartegen we na tuurlijk geenszins bezwaar hebben. Maar dat dan 10 moet worden gekort op de paar honderd gulden „verdiend" pensioen van hen, die in de tropen het vaderland be schermden en de eer van vlag en natie -- ^ooals dat in feestelijke toespraken heet hielpen hoog houden, zóó iets is in staat <>m den gedupeerden een oud-Indischen tro penkolder te bezorgen. In zorgelijke tijden behoeft het land een es uur, dat met strenge hand regeert, maar eng wil *ii~v zeggenonredelijk. N.V. Haven van Vlissingen. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 9. Wet van 12 Januari 1933 tot machtiging van de ministers van waterstaat en van finan ciën tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlissingen" en tot het sluiten van een over eenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en de daartoe behoorende inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Een afscheid. Gisterenavond, na het beëindigen van den werktijd, verzamelde het personeel der N.V. Bierbrouwerij „de Meiboom" alhier zich ten kantore der vennootschap, om afscheid te ne men van den brouwmeester, den heer G. A. de Groen, die na een diensttijd van bijna 35 jaren de brouwerij met pensioen ging verla ten. Hij werd daarbij door den directeur1 harte lijk toegesproken, waarbij werd gememoreerd hoe de brouwerij destijds bij zijn indiensttre ding was en nu bij zijn verlaten is geworden, waarvan een deel aan hem is te danken. Ook het lief en leed, tijdens zijn diensttijd mede gemaakt, werd door den directeur naar voren gebracht, waarvoor hij hem zijn dank be tuigde en hem voor dit alles een blijvends herinnering aanbood. Ook van het kantoor personeel had hij een geschenk in ontvangst te nemen, alsmede een van het personeel der brouwerij. De scheidende brouwmeester dankte zicht baar bewogen den directeur voor de tot hem gerichte hartelijke woorden, alsmede het kan toorpersoneel en het personeel der brouwerij, waarbij hij dé laatste aanspoorde onder lei ding van zijn opvolger, zijn zoon, denzelfden ijver te willen" betrachten, die hij zooveel ja ren van hen had mogen ondervinden. Op de gezondheid van den brouwmeester werd een toast uitgebracht en bleven de heer en mevrouw Groen, welke laatste bij het af scheid nemen ook tegenwoo.dig was, nog eenigen tijd met het geheele personeel gezel lig bijeen, waarna deze plechtigheid was af- geloopen. Alhambra-Theater. De hygiëne van het'huwelijk. De vrouwenarts. Een tweetal bijzondere films worden ge durende drie dagen in het „Alhambra" ver toond. De film over de Hygiëne van het Huwelijk werd gemaakt met medewerking van professoren der Weensche Universiteit. Dit merkt men al spoedig aan allerlei din gen, die niet op Nederland betrekking heb ben. De sanatoria en orthopaedische zieken huizen bijvoorbeeld, welke er worden ver toond, zijn specifiek buitenlandsch. Op zeer begrijpelijke wijze wordt getoond, wat, naar veler inzicht, iedereen van het huwelijk dient te weten. Behandeld wordt c.a. geneeskundig onderzoek vóór het hu welijk, gevolgen van verschillende ziekten, geslachtsleven, ontwikkeling en geboorte van den mensch, zuigelingenzorg, enz. De film is vol ernstige waarschuwingen en beoogt de hoogheid van het huwelijk te bevorderen. Met groote kieschheid heeft men er voor gezorgd, dat deze film volstrekt niet zou geven een prikkelende aanschouwing van zwoele erotiek. Zij is zuiver wetenschappe lijk en voortdurend diep ernstig. Ongetwij feld zal zij velen tot nadenken stemmen en invloed kunnen uitoefenenen ten gunste van een betere sexueele hygiëne. De tweede, hierbij aansluitende, film ls „De Vrouwenarts", waarbij Hans Albers een kleine rol vervult. Ook van deze boeiende film, gaande over een verwant onderwerp, moet, naar onze meening, een groote op voedende kracht uitgaan, en zij zal eveneens wanbegrippen en misstanden door haar schoone en decente voorlichting uit den weg kunnen ruimen. De titelrol wordt zeer goed gespeeld. Alles ter leering en waarschuwing om te doen begrijpen van hoe groot gewicht de verzorging en bewaring van het wonder- schoone lichaam is. Gezorgd werd, dat deze stomme films een mooie en passende begeleiding vonden door een goed geïnspireerd trio van den heer De Rooij. Antï-rev. kïesvéPeënigfng. Gisterenavond vergaderde de antï-rev. kiesvereeniging in het Militair Tehuis al hier. Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer P. G. Laer- r.oes, wees deze op de belangrijke gebeurte nissen, welke dit jaar plaats hebben. Wij hopen te herdenken den 400en geboortedag van Willem den Zwijger, den grondlegger van onze volksvrijheden en daarom voor ons anti-revolutionairen bijzonder gewichtig. Yo§ij|l ia orgp tijd toen dezelfde groote ■vraagstukken aan de orde als 400 jaar ge leden, zij het dan ook in een anderen vorm. Ook nu tracht men onze maatschappelijke en geestelijke vrijheden aan te randen. Wij zijn het Oranjehuis veel dank verschuldigd voor hetgeen het in den loop der eeuwen voor ons volk heeft verricht en op ons rust de dure plicht mede te werken aan het behoud van hetgeen verkregen is. Daarom zijn ook de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer van zoo groot gewicht, wat spre ker nog nader uiteenzette. Hierna werd overgegaan tot voorloopige candidaatstelling voor de Tweede Kamer verkiezingen. Op de voorloopige lijst werden geplaatst de twaalf thans zitting hebbende Kamerleden, met dr. H. Colijn als lijstaan voerder, terwijl de lijst werd aangevuld met de heeren Dominicus, Schwartz en Van Mazijk. Tot lid van het Centraal Comité werd ge kozen de heer Schwartz, voorzitter van de centrale provinciale kiesvereeniging. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer G. van de Putte. Nadat nog de komende propaganda voor de Kamerverkiezingen onder het oog wa3 gezien, eindigde de heer J. Baarschers met dankzegging. Als het gety verloopt, verzet men de bakens. Dit kunnen wij zeggen na bezichtiging van het tot etalage ingericht voorgedeelte der schilderswerkplaats van de heeren A. de Landmeter Zoon, Waalstraat De nieuwe schildertechnieken, die zfj naar voren brengen, toonen den toeschouwer dui delijk, dat in deze branche nog wel iets meer dan het gewone is te bereiken. Gezien de vele modellen die nog wachten op een plaatsje in de met zorg samenge stelde etalage, gelooven wij dat nog menige pakkende expositie zal volgen. Wij twijfelen niet of deze „etalage van een schilder" zal van kijLj-s wel koop er s kunnen maken. Een filmvoorstelling voor werkloozen. De Syndicalistische Federatie van Metaal bewerkers geeft morgenmiddag half drie, in de „Alhambra'-bioscoop een filmvoorstelling voor alle werkloozen en hun vrouwen. MIDDELBURG Burgemeester van Middelburg. Het „Centrum" meldde Maandag bij ge ruchte te hebben vernomen, dat de burge meester ^an Kampen, de heer M. Fernhout. benoemd zal worden tot burgemeester var. Middelburg. Bij informatie bleek aan „de Zeeuw", dat ook te Kampen dit gerucht de ronde dcet. Omtrent de al of niet juistheid van dit ge rucht, kan het blad echter geen zekerheid ver krijgen. Wij kunnen aan dit bericht nog toevoegen, dat de heer Fernhout door de regeering zou zijn aangezocht voor dit ambt. Zeeuwsche Hypotheekbank. In een op Dinsdag 14 Februari te houden buitengewone vergadering van aandeelhou ders van de Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg, zal worden overgegaan tot de benoeming een een directeur, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer mr A. A de Veer. Het aantal werkloozen. Nog voortdurend breidt het aantal werkloo zen te Middelburg zich uit en het heeft deze week voor het eerst de 1000 bereikt. Bij de verschillende werkverschaffingen waren 97 personen werkzaam. GOES. Gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen in Zeeland. De Bond van vereenigingen van gediplo meerde oud-leerlingen van land- en tuin bouwwintercursussen in Zeeland hield giste ren zijn algemeene vergadering te Goes, De voorzitter de heer W. de Buck, wees op de teleurstellingen, die in het bedrijf worden ondervonden, waardoor het geen wonder zou zijn, indien het idealisme bij de jongere boe ren werd gedoofd. Toch moeten we elkander moed inspreken. We zijn dankbaar voor den regeeringssteun, maar deze zal nog wel moe ten worden uitgebreid. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer A. Sinke bleek, dat er door de afdee- lingen weer veel werk was verricht, zooals houden van lezingen, maken van excursies, aanleggen van proefvelden, enz. De rekening wees een batig saldo aan van f 367. Besloten werd het 20-jarig bestaan der ver- eeniging in de maand Juli a.s. te Oostburg te vieren, Rapport werd uitgebracht door een com missie omtrent het boerenpensioen. Narar de tarieven der Rijksverzekeringsbank <Raad van Arbeid) en pensioenrisico-afdeelimg van Cenaraal beheer, was een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat de tarieven van de laatste verreweg de goedkoopste waren. Een uitvoerig rapport hierover zal dezer dagen verschijnen. Het zal dan noodig zijn, dat een vereeniging wordt opgericht van hen, die zich voor een pensioen willen verzekeren. Aan aansluiting bij pensioenrisico werd ook de voorkeur gegeven boven aansluiting bij het Friesche fonds. De afdeelingen zullen deze zaak in bespre king nemen op hun vergaderingen in dezen winter. Op de as. zomervergadering of op een daarvoor speciaal te beleggen vergadering zal dit punt definitief worden beslist, zoodat alles zijn beslag zal krijgen vóór den a>.s. winter. Hierna hield de heer J. M. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten van Zeeland een lezing over het onderwerp „De positie van den Nederlandschen landbouw in onzen tijd". BRESKENS Vergadering ziekenfonds. In de jaarlijksche vergadering van de ver eeniging Ziekenfonds te Breskens, werd ver slag uitgebracht door den secretaris en den penningmeester, waaruit bleek dat het maat schappelijk kapitaal bedraagt 4540.05. De aftredende bestuursleden de heeren J. Brocké en A. Wisse werden herkozen. De contributie bleef onveranderd, terwijl de uit- keering met 25 cent per dag werd verhoogd. De afgetreden voorzitter de heer J. M. H. van de Sande werd tot eere-voorzitter be noemd en hem dank gebracht voor de wijze waarop hij gedurende 24 jaren het voorzitter schap heeft vervuld. Op voorstel van een der leden werd besloten den heer Van de Sande een blijvend aandenken aan te biede. In de bestuursvergadering werd de heer G. Pleijte-Seen tot voorzitter benoemd. GROEDE. Loop der bevolking. I n g e k o m e n M. W. Jongsma, Molen straat 49, van Boskoop L. A. Cammaert, Nieuwvlietscheweg W 69, van HooftplaatP. G. de Graaf, Wafeldorp W 10, van Breskens J. C. du Mez, Nieuwvlietscheweg W 72, van Aardenburg. Vertrokken: P. W. Neele, Kruisdijk O 181, naar SchoondijkeE. J. Leurgans, Marolleput W 30, naar SchoondijkeIz Voogdt, St. Bavodijk W 101, naar Breskens Iz. Quaars, Noordweg W 151, naar Nieuw- vliet J. Quaars, Rijksweg O 79, naar Nieuw- vlietwed. Quaghebeur, Oudemenne O. 195 naar HelmondP. I. Buize en J. P. Buize, Lentedijk O 126, naar Zuidzande J. H. Som_ mer, Molenstraat A 49, naar LeerdamJ Cornelis, Torenweg, naar Oostburg. OOSTBURG. Een rusthuis voor ouden van dagen. De heer J. Weling te Nijmegen zal te ..Oost burg in de Ned. Herv. kerk spreken over de plannen tot oprichting van een rusthuis voor ouden van dagen, uitgaande van den kerke- raad der 'Herv. gemeente aldaar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Heer Arendskerke ds. C. D. Buenk te Angelo. De eerste maand. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 verzoekt ons plaats voor het vol gende De eerste maand van het jaar is bijna ten einde. Om in de geraamde behoeften van het zendingswerk der Samenwerkende Cor poraties te voorzien, was er deze maand 91.500 noodig. Wij hebben tot heden ont vangen het luttele bedrag van 14.000. Nu komt het wel nooit voor, dat er in Januari alles ontvangen wordt, wat noodig is, maar het is, voorzoover wij ons kunnen herinneren ook nog nooit voorgekomen, dat er zóó wei nig werd ontvangen. Verleden jaar was het bijna 35.000. Nu 14.000 Verder commentaar mag overbodig heeten. De zeevaartschoop op Texel. Bij het gemeentebestuur te Texel is bericht van de regeering binnengekomen, dat het rijkssubsidie aan de Zeevaartschool op Texel nog tot 1 September verleend zal worden. Daarmee is het bestaan van de school in elk geval tot het einde van het loopende cursus jaar verzekerd. Getracht zal worden de school ook na September te doen blijven bestaan, Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgent recept eon Apotheker Dumont "AKKERTJES" RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld J. P., 39 jaar, chauffeur te Goes,verdacht van verduistering van een costuum in 1932 ten nadeele van M. Eversen, vrijgesproken. A. H. M. S., 23 jaar, te Ierseke, verdacht van smaadschrift te Ierseke op 2D November jl., gericht tegen S. de Wee, 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. v. W., 19 jaar, bakkersknecht te Wol- phaartsdijk, verdacht van huisvredebreuk in het gebouw van Tavenu te Wolphaartsdijk op 3 December jl., 15 boete subs. 5 dagen hech tenis. J. K., 28 jaar, melkslijter te Koudekerke, verdacht van mishandeling van H. Aarnouts te Middelburg op 8 December jl., 5 boete subs 5 dagen hechtenis. A. V., 40 jaar, arbeider, M. v. F., 31 jaar, landbouwer, beiden te Waarde, verdacht van resp. vernieling van een afsluiting en oprui ming daartoe te Waarde op L December jl. uitgesteld. J. M. L., 49 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van mishandeling van D. Botbijl en beleediging van.: een politieagent te Middel burg op 12 December jl., 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. D. G., 21 jaar, arbeider, M. S. v. E., 25 jaar, arbeider, beiden te Heinkenszand, verdacht van onderlinge mishandeling te Heinkens zand op 13 December jl., 15 boete subs dagen hechtenis voor no. 1 en 14 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk voor no. 2. J. L., 19 jaar, arbeider te Haamstede, ver dacht vSn diefstal van een vulpen ten nadee le van L. v. d. Berge op 1 December jl. te Haamstede, 10 boete subs. 5 dagen hechte nis. C. d. D., 22 jaar, chauffeur te Hoedekens- kerke, verdacht van diefstal van een lading grind te Wemeldinge op 13 December jl., ten nadeele van J. Traas, 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. M., 44 jaar, graanhandelaar te West- kapelle, verdacht van mishandeling van C. Kleinepier te Zoutelande op 21 December jl., 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. M. d. B., 19 jaar, rijwielhersteller te Wissekerke, verdacht van diefstal van geld te Wissekerke op 31 Augustus jl., ten nadeele van J. Kasteleijn, 14 dagen gevangenisstraf. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in Zeeland heeft heden aanbe steed a. het maken van een nieuw wegvak te Capelle in den rijksweg Zijpe-Zierikzee on der de gemeente Nieuwerkerk. Raming 20.000. InschrijversJ. H. v. d. Ven. Vlissingen ƒ19.200; A. A. de Wilde, MiddeLburg ƒ18.875; H. Stouten, Oosterland j 18 795 M. Hooge- steger, Wemeldinge f 18,880 W. Roosen burg, Eindhoven 18.337 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 18.200 M. v. d. Velde en J Bossers, Brui- nisse 18.193 firma F. Duinhouwer Sr., Goes 18.181F. v. d. Hulle, Oosterland 18.100 L. G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schore 18.000 C. v. d. Klippe, Vlissingen 17.960 M. v. d. Linde, Scharendijke 17.930 A. Bol, Hendrik-Ido- Ambacht 17.888 L. Visser Tz., Papen- drecht 17.690 W. Wandel, Nieuwerkerk 17.280 A. J. Vergooi, Dreischor en J den Oude, Zierikzee 16.260 Gebr. A. en L. B. Bras, Dordrecht 14.795. b. het uitvoeren van baggerwerk in het Veergat in de nabijheid der buitenhaven van het kanaal door Walcheren, Inschrijvers N.V. Baggermaatschappij De Vries en S. A. Bosch, Den Haag, 10.1 ct. N.V. A. Hofman, Haarlem 10.1 ct N.V. E. J. Bakker en Co.'s Aannemersmaatschappij, Gorinchem 9.6 ct.Hollandsche Aannemers- Maatschapy N.V., Den Haag 8.8 ct.N.V. Het Nijmeegsche Bagger- en Aannemersbe drijf, Nijmegen 8.5 ct.N.V Baggermaat schappij Bos en Kalis, Slie jcht 7.8 ct. A, Bos Pz., Sliediecht 7.5 ct. per opgebag gerde M3. specie.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1