500 300 25 EERSTE BLAD Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHETS No. 25 71e Jaargang 1933 MAANDAG Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 30 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpfrs" STADS- EN PROVINCIENiEUWS oost- en west-souburg biugekerke. gofs. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerlOcMmax. lOregels). Bij3-maalplaatsingvanl—5regelsfl. .allestegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Huldiging- luitenant Pahud de Mortagnes. Zaterdagmiddag werd in hét Grand Hotel Britannia de tweede vergadering gehouden, uitgeschreven door „Vlissingen Vooruit" in verband met bovengenoemde huldiging. Behalve de genoemde vereenigingen, die zich vorige week reeds opgegeven hadden, werd nu ook nog de medewerking toegezegd van de V. C. Vlissingen, wier voorzitter ver tegenwoordigd was, zoodat hierdoor bijna alle voornaamste sportvereenigingen hier ter stede nu hun medewerking zullen verleenen, wat zeker een mooi resultaat mag heeten. Nadat de voorzitter, de heer J. P. van Krie ken, de bijeenkomst geopend had, werd het dagelijksch bestuur van het werkend comité als volgt vastgesteldde heeren J. P. van Krieken, voorzitter, J. Smits, secretaris en F. G. Lemmers, penningmeester. De voorzitter wees er daarna op, dat de medewerking van de diverse muziekgezelschappen, die hiertoe waren aangeschreven, tot zijn spijt, wegens verschillende reden verhinderd waren. Van de vier aangeschreven muziekgezelschappen, werd alleen de medewerking verkregen van de marinekapel, welke natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Verder kon de voorzitter me- dedeeling doen, dat de signaal-afdeeling van de Vlissingsche Turnvereeniging zich spon taan heeft aangeboden om ook aan deze hul diging mede te werken. Hierna werd verder in korte trekken het plan en de wijze waarop de huldiging zal plaats hebben, besproken en voorloopig vast gesteld, welke planen op de vergadering van Zaterdag a.s. verder definitief zullen worden vastgelegd, zoodat wij hierop volgende week nog terugkomen. Tot zijn groot genoegen kon de voorzitter melden, dat tot nu toe onderstaande personen in het eere-comité zitting wenschen te ne men C. A. van Woelderen, burgemeester, voorzittermr. J. Adriaanse, namens den Zeeuwschen Athletiekbond R. H. Arntzenius, directeur Ned. loodswezen J. P. van Bel, of ficial K.N.V.B.F. Bisschop, gemeente-secre taris A. E. Dudok van HeelW. P. Edelman, wethouder van onderwijsJ. J. van der Jagt voorzitter Vlissingsche Zwemclub G. J. de Jonge, directeur prov. stoombootdienstP. G. Laernoes, loco-burgemeester A. Mets Jr secretaris Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer H. J. M. van Raalte, voorzitter ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer; C Rühl, onder-commandant der marine mr R. M. W. J. van der Slikke, garnizoenscom mandant J. Slooves, directeur Pzem dr. A. Staverman, voorzitter van den Zeeuwschen Zwembond K. de Vries, voorzitter van den Zeeuwschen Athletiekbond, mr. G. W. van der Veur, gemeente-secretaris te Middelburg en mevr. wed. A. W. Smits. Daar van verschillende personen nog geen bericht was binnengekomen, zal het eere comité nog wel met enkele personen worden Uitgebreid. Met een aansporing tot de vergadering om wear allen tegenwoordig te zijn, sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering. Albert Schweitzer. Voor de afdeeling Vlissingen van de on- derofficierenvereeniging „Ons Belang" trad Vrijdagavond jl. in de bovenzaal van den keer Moeliker als spreker op ds. Nauta, le- gerpredikant, met het onderwerp „Het le ven en werken van Albert Schweitzer". Na een korte inleiding door den voorzit ter, waarbij hij de talrijke aanwezigen en in bet bijzonder ds. Nauta een hartelijk welkom toeriep en vervolgens het groote nut van den ontwikkelingsarbeid voor de onderofficieren, verband met hun taak als militair onder ijzer, nog eens duidelijk in het licht stelde, 8af spreker het woord aan ds. Nauta. °eze zeide zijn onderwerp zoo te willen j'egelen, door in het eerste gedeelte „het even en werken van Schweitzer" in woord on in het tweede gedeelte in beeld te bren gen. Hierna ving spreker zijn rede aan en v-ist op buitengewoon boeiende wijze het «ven en werken van dezen eminenten toensch te ontvouwen. Diep liet spreker ons zien in het zieleleven Van dezen veelzijdig begaafden mensch? Reeds op zeer jeugdigen leeftijd schuilden fc hem de eigenschappen, die hem de plaats ,n de wereld hebben gegeven, die hij thans nneemt. op 30-jarigen leeftijd toch was bert Schweitzer reeds doctor in de philo- j*>Phie en theologie, musicus enorgel- uwerterwijl hij daarna nog promoveerde tot ar. m de geneeskundevoorts is hij een begaafd schrijver en organisator op velerlei gebied. Daarnaast is hij de eenvoudige, maar tevens de magistrale mensch, die alles wil voor zijn naaste, die zijn, niet onder woorden te brengen, opofferenden arbeid onder de negers in Afrika, doet uit zuivere naasten liefde niet alleen, doch mede uit gevoel van schuldbesef ten opzichte hunner. Interessant is te hooren de aanleiding van Schweitzer's gaan naar Afrika. Na de pauze zagen wij zijn leven en wer ken in beeld. Vanaf zijn ouderlijk huis en zijn huidige woning werden wij gevoerd tot diep in de Afrikaansche oer-wouden. Wat een schitterende natuurtafereelen, maar ook, welk een machtig werk is en moet er worden verricht om hospitalen, barakken, woningen, kerken enz. te bouwen. Maar ookwat een ellende onder de negers; wat een vreeselijke ziekten waaraan de bevolking lijdt En welk een ontzaggelijke moeilijkheden zijn er te overwinnen, voorwat betreft ge woonten, zeden, talen en eigenschappen der verschillende stammen, waarbij vooral het biigedoof zoo'n voorname rol speelt. Verbijsterend is het aandeel dat Schweit zer persoonlijk heeft, zelfs bij den meest eenvoudigen arbeid, hetgeen natuurlijk mede verband houdt met het ontwikkelingspeil der negers. Om nu de uitersten maar eens te geven bü het dragen van boomen loopt Schweitzer zelf mede onder den boom dit wordt niet gedaan uit een sportief oogpunt, maar dat v noodig, daar anders de grootste ongeluk ken gebeuren. Het bouwen van hospitalen enz. moet hy in de kleinste bijzon derheden regelen en vaak doen. Dan weer is hij chirurg en geestelijk lei der. Trotsch is Schweitzer op het feit, dat hij door kruising a.h.w. een geitenras heeft gekweekt dat uitstekende melk geeft voor zieken en zuigelingen, hetgeen van buiten gewoon groot belang is. In alles wordt Schweitzer bijgestaan door een kleinen, trouwen staf van medewerkers, die, met uitzondering van de negers, om de 3 of 4 jaar worden afgelost. Ds. Nauta beschikte overheen keur van plaatjes, die door hem op vlotte en onder houdende wijze werden toegelicht. Het was een schitterende avond en duide lijk heeft ds. Nauta deze waarheid vertolkt „Met Albert Schweitzer wordt getoond wat de mensch vermag Hij vuurt de menscben aan tot het goede, hij geeft aan anderen, hij staat boven klas sen, landen en partijen, hij is wars van elk gedoe, kortom hij is een mensch, een lichtend voorbeeld." De platenreeks eindigde met een beeltenis van een zeer jeugdigen neger, wiens oogen vragend op ons waren gericht, met de bede „helpt ons Een langdurig applaus was de belooning der schitterende rede van ds. Nauta. De voorzitter dankte ds. Nauta hartelijk voor hetgeen was geschonken en hoopte dat allen iets mochten mededragen van den grooten Schweitzer. Den aanwezigen werd dank gebracht voor het aandachtig gehoor en groote opkomst, waarna spreker de vergadering sloot. Eerste Vlissingsche Accordeon-Vereenïgïng „Crescendo". Concertgebouw. Voor een goed bezette zaal heeft deze vereeniging een geslaagde uitvoering gege ven van een tiental door den directeur, den heer M. P. Ventevogel, voor accordeon be werkte nummers. Alvorens aan de afwerking van het mooie programma begonnen werd, riep de voorzitter, de heer J. T. Verhoef, den aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna hij een beroep deed op de donateurs om de vereeniging weer te willen steunen. In 1932 zijn geen donaties geïnd in verband met de slechte tijden en de voorbereiding en studie voor het concours. De leden hebben toen een hooger contributie betaald ter bestrijding van de kosten, redenen waarom de voorzitter* hoopte wederom op de hulp der donateurs te mogen rekenen, temeer waar ook het lid maatschap van den Zeeuwschen Bond van Accordeon- en Mond-accordeon Vereenigin gen uitgaven met zich brengt. Voorts deelde de heer Verhoef mede, dat wegens ziekte en familieomstandigheden vijf leden afwezig waren, hetgeen de directeur nader verdui delijkte met de toelichting, dat aan de eer ste partij 50 en aan de tweede 30 dei- spelers ontbrak. De daaruit voortvloeiende vermindering van klankvolume en klankgehalte daarge laten, mag „Crescendo" over het algemeen tevreden zijn over deze uitvoering. Tech nisch is men flink vooruitgegaan, de loopjes aan den discant komen er goed uit en de basbegeleiding is teekenend. Geopend werd met den „Crescendo"-marsch van Brox. Daarna hoorden we de fantasie „Les Dra gons de Villars" van Witterwulghe, waarin den bas-solo alle recht wedervoer, de bekende Hongaarsche dansen No. 5 en 6 van Brahms, waarvan de laatste ons rhythmisch beter beviel dan de eerste, een tweetal walsen „Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss, waarin het passagespel iets vervloeide en „Reveries" van Lagasse Pomphil, waarin vooral het eerste Spaansch getinte gedeelte frappeerde en ook de cadenza opviel. De muziek van Ketèlby is van een licht, popu lair karakter. Van dezen componist werd ds fantasie „In einen Chinisischen Tempel- garten" gespeeld, waarbij het gedragen deel „Gezang van de monniken in den tempel", dat zich wèl leent voor accordeon, mooi werd voorgedragen. De heer J. van Houcke speelde ter afwisseling van de orkestnum mers het bekende salonnummertje van Gustav Langer de „Grossmtitterchen" en be wees daarmede, dat hij niet alleen zijn in strument beheerscht, doch ook aan de voor dracht aandacht wijdt, zoodat van een weergave met gevoel gesproken mag worden. Een ander accordeonist onderscheidde zich als solist in Montagne's „Air Varié" rustig en zeker speelde hij de mooie variaties en het orkest sloot zich daar prachtig bij aan. De frissche marsch van Jakma „Overste Ba- rendse" besloot de uitvoering. Orkest en solisten oogstten veel en dankbaar applaus. Moge hierin voor allen een stimulans liggen om, onder leiding van den ijverigen dirigent Ventevogel, op den goeden weg voort te gaan, waarbij we nog als desiderata stéllen scherpere nuanceering en attentie voor de verhoogingen en verlagingen. Na de pauze ging de klucht in één bedrijf „De bestelde schoonzoon", terwijl een gezel lig samenzijn den avond besloot, O. De bootdienst VlissingenTer Neuzen. Na de aanneming door de Prov. Staten van het amendement-Dominicus tot het opheffen van den Zondagsdienst op de lijn Vlissingen Ter Neuzen, is door Ged. Staten bepaald, dat met ingang van 5 Februari a.'deze Zon dagsdienst wordt opgeheven. Weensche Operette Gezelschap, directie Willy Gensch. Het Weensche Operette Gezelschap, di rectie Willy Gensch, dat dezer dagen in Zeeland op zal treden (2 FebruariMid delburg, Schouwburg 3 FebruariVlissin gen, Concertgebouw 4 Februari te Goes „Schouwburg Schuttershof") met Emmerich Kalman's meesterwerk„Grafin Mariza", een operette in drie acten, heeft overal in de groote steden een overweldigend succes behaald. De persverslagen zijn schitterend. Wij laten hier eenige volgen „Handelsblad" Een avond van charme, vlinderlichte elegance, spel en regie ten zeerste verzorgdopgetogen publiek. „De Telegraaf": in één woord De opvoe ring in haar geheel was &f. „De Tijd" Een sedert jaren onge kend operette-succes in de hoofdstad.... een overweldigend succes. „De Maasbode" Agemeene verrassing en overgroote voldaanheid over hetgeen dit gezelschap heeft geboden. „Oprechte Haarlemsche Courant"Een nieuw operette-gezelschap dat voor de beste oie op onze tooneelplanken verschenen, niet hoeft onder te doen. .„De Gelderlander" Maria Karin is onge twijfeld een tweede Friedl Dotza, waarmede Fritz Hirsch de operettenwereld destijds heeft veroverd. „Dagblad van Arnhem"Inderdaad een uitbundig succes. Vooral voor Maria Karin en Ferdinand Mahir. „Groninger Dagblad"Dit operette-ge zelschap een van de beste ensembles. „Ons Noorden" Een voorstelling die vol strekt niet achterstaat bij die van Hirsch. „Prov. Gron. Crt."Dat het publiek mee voerde tot een hier slechts zelden voorko mend enthousiasme.... een lang aangehou den ware ovatie. Anti-rev. Kiesvereenigtng. De anti-rev. kiesvereeniging zal morgen avond in het Militair Tehuis een vergadering houden, in verband met de candidaatstelling voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een serie interessante kieken van het ijs op de rivier voor Dordrecht. De dichtge vroren Gouwzee en het vervoer van goederen en vee per slede. Marken in het ijs. Koek en zoopjes met gramofoonmuziek. Tentoonstelling van manden voor fruit en groente in het Utrechtsche Jaarbeursgebouw. De automatische verkeerslantaarn op de vischmarkt te Dordrecht. Scheepvaartberichten. Zaterdagavond omstreeks 7 uur liep het Engelsche stoomschip „Norwich Trader", dat geladen met stukgoed van Antwerpen naar Yermouth voer, nabij Baarland omhoog. Zondagmorgen werd het schip bij hoog wa ter vlot gesleept, door de sleepboot „Ray- mont" van de N.V. August de Meyer Zn. en vervolgde ongeschonden de reis. Het ijsvermaak. Hoewel het Zaterdagmorgen in Groningen en Friesland heeft geregend en de thermo meter 4 graden boven het vriespunt stond, kon hier Zaterdag en Zondag volop van de ijssport worden genoten. Het was beide da gen ideaal weder voor de schaatsenrijders. De koude, snijdende wind was gaan liggen. De temperatuur was wel iets hooger gewor den, doch de dooi was nog niet ingevallen. Het is wel te begrijpen dat duizenden en duizenden van het ijsvermaak hebben ge noten. Op den Spuiboezem was het zeer druk en ook op de baan van de ijsclub „Vlissin gen" werd veel gereden. Het gecostumeerde ijsfeest dat de ijsclub „Vlissingen" zou geven is dcor den ingetreden dooi uitgesteld moeten worden. De weervoorspelling is dus goed uitgeko men. Voor het Noorden was reeds Zaterdag dooi voorspeld en daarna kwam het Zuiden aan de beurt. Het ijsvermaak heeft dit seizoen wel niet bijzonder lang geduurd, maar wij hebben toch weer eens echt winterweer gehad. Er valt de laatste jaren zoo weinig te ge nieten van de ijssport, dat geconstateerd mag worden dat de winter van 1933 daarop een gunstige uitzondering heeft gemaakt.^ Op de flink verlichte banen van de ijs club „Middelburg" aan den Seissingel werd Zaterdagavond een gecostumeerd ijsfeest gegeven, waarvoor verschillende prijzen wa den beschikbaar gesteld. Het bestuur had nog plannen voor het organiseeren van wedstrijden. Hiervan zal wel niets meer komen, want hedennacht is het weer omgeslagen en is de dooi ingetreden. Er is door vele schaatsenrijders ook ge bruik gemaakt om tochtjes te maken over de verschillende watergangen. Uitvoering Christ, fanfarekorps. „Vlijt en Volharding", het Christ. Fanfa recorps alhier, gaf Donderdag- en Vrijdag avond in „Rehoboth" een uitvoering voor baar donateurs en begunstigers. Een uit ne gen nummers bestaand program werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Vooral vielen in den smaak van het publiek „Potpourri over gewijde liederen" van W. H. Scholtens en „Het arriveeren van de Post", karakterstuk van R. Ellenberg. De heer J. J. van Soelen, directeur der vereeniging, mag met voldoening op deze uitvoering terugzien. Een tooneelstukje „De verloren erfenis of eerlijkheid beloond" zorgde voor een aange name afwisseling. Een leelijke val. Zaterdagavond had een jonge man, J. v. E.. toen hij te voet met eenige vrienden langs den watergang huiswaarts keerde, het onge luk achterover te vallen en bleef hij bewuste loos liggen. Hij werd bij bewoners aan den Nieuwen Vlissingschen weg binnengedragen zonder bij kennis te komen. Geneeskundige hulp werd igeroepen, die opname in het Gast huis noodig oordeelde. Zondagmiddag kon hij na bij kennis te zijn gekomen, per auto huis waarts vervoerd worden. Gevonden voorwerpen. Een paar heeren handschoenen, adres café „de Zwaan". Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. In zijn Nieuwjaarsrede wees de voorzitter op den slechten toestand in het landbouw bedrijf, die zijn terugslag vindt op de in woners, waarvan het grootste deel zijn be staan hierin vindt. Spreker memoreerde de genomen besluiten en concludeerde dat de financieele toestand der gemeente niet een opwekkend beeld vertoont, doch dat deze ook niet zorgwekkend kan worden genoemd, dank zij het goede financieele beleid in voorgaande jaren. Spreker eindigde met, zijn beste wenschen uit te spreken voor het nieuwe jaar, wat de heer Coppoolse, namens den raad den voorzitter wederkeerig toe- wenschte. Aan de gemeente Koudekerke is ver schuldigd 94 wegens uitkeeringen ingevolge den onderwijswet, aan Vlissingen 47 voor ae Zeevaartschool en aan den keuringsdienst van waren 126 als bijdrage voor 1933. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die VoIgent recept van Apotheker Dumont AKKERTJES" Een verzoek van den Christ. Besturenbond vcor Koudekerke en omstreken tot invoering van een kolentoeslag voor de werkloozen wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs wordt een voorschot op de ge meentelijke vergoeding verleend van 439 en aan die voor Chr. Volksonderwijs 531. In behandeling komt thans een verzoek van C. van Keulen, L. van Keulen en P. Dingemanse om vergoeding ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920 voor het ver voer van hun leerplichtige "kinderen naar de „Boaz-school" te Meliskerke, welke vergoe ding 210 per jaar bedraagt. In hun voorstel deelen Burg. en Weth. mede, dat zij een tweetal conferenties heb ben gehad met de verzoekers, waarbij op eigen verzoek ook het hoofd der school aan wezig was. Hierbij bleek, dat adressanten niet bijzonder goed met hun aanvrage weg konden en zelf erkenden min of meer sug gestief te hebben behandeld. Adressanten bleken ervan overtuigd te zijn, dat, hoewel de grondslag der „Boaz-school" en die der school op Gereformeerden grondslag alhier dezelfde zijn, er toch verschil aanwezig is, aangezien de statuten een ongewijzigd arti. 30 bedoelen, terwijl van het bestuur min stens 3 leden lid van den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente moeten zijn. De afstanden van hun woningen naar de school is hun door het hoofd der school medege deeld en hierop hebben zij vertrouwd. Burg. en Weth. meenen in meerderheid dat er verschil is tusschen de scholen al is het zeer gering. Omtrent den afstand is er evenwel verschil doordat de woningen van de aanvragers P. Dingemanse en L. van Keulen, indien de langste weg wordt geno men, resp. slechts ongeveer 3391 en 3723 meter van de school verwijderd zijn, zoodat door deze aanvragers geen aanspraak kan worden gemaakt op de vergoeding. Burg. en Weth. zijn van meening, dat buiten den weg ook van de twee voetpaden gebruik kan worden gemaakt, terwijl ten slotte wordt voorgesteld om aan C. van Keulen voor drie kinderen een tegemoetkoming te geven, be rekend naar den kortsten afstand langs het voetpad, zijnde 41^ KM. en daarvoor als basis te nemen rijwielgebruik en daarvoor ae vergoeding te bepalen op 1 cent per KM., wat 'neerkomt op een jaarvergoeding van 54. Over dit punt ontspon zich een uit voerige discussie. Het voorstel van Burg. en Weth. werd ten slotte aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Lampert, J. Janse en Cop poolse. Medegedeeld werd, dat de minister een rijkssubsidie heeft toegezegd in de kosten der werkverschaffing onder voorwaarde dat een uurloon wordt gegeven van twintig cent, terwijl zooveel mogelijk in accoord moet worden gewerkt, bij regenverlet 16 cent. ter wijl verplicht wordt tot verhaal van y4 der premie voor de Ziektewet. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer G. Schout. Afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Pomologisclie vereeniging. Zaterdagmidag hield deze afdeeling te Goes een druk bezochte vergadering onder voor zitterschap van den heer H. A. Hanken. Uit het verslag van den secretaris-penning meester, den heer J. Q. G. Lenshoek bleek, dat er vorig jaar een interessante excursie is gehouden, waaraan 41 personen deelnamen, dat voor 5424 sproeimiddelen is aangeschaft, dat enkele cursussen werden gehouden, dat een variëteitscommissie werd ingesteld, die reeds nuttig werk leverde en dat het aantal leden met 18 is vermeerderd. Ontvangen is 341.92, uitgegeven 143.82, alzoo een batig saldo van f 198.10. Er werd weer gelegenheid gegeven om be strijdingsmiddelen te bestellen. Eigenaardig was, dat dezelfde fabrikant, aan de centrale vereeniging een hooger bedrag aan deze ver eeniging vroeg dan aan de afdeeling. Dit jaar zal de excursie gehouden worden in .iet laatst van Augustus Aan het proefbedrijf te Utrecht wordt f 50 subsidie verleend. Het eerste verslag der variëteitscommissie werd hierna aangeboden. Aan de commissie, speciaal aan den heer Van der Plassche werd

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1