Vlissingsche Courant PL0UVIER alleenverkoop MAILSCHOENEN tweede blad brieven uit de hofstad feuilleton Op zoek naar een Bruid VAN AMSTEL EN IJ. Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. JJs-Vermaak Op de banen der Vlissingsche IJsclub. vaD de van Zaterdag 28 Januari 1933. No. 24. Hoofdtooi. Allerlei. Is bij u ter stede de middelbare jeugd zich ook gaan tooien met fleurige petten en ba retten Hier is het vrijwel algemeen. Met het bekende conservatisme heeft men weer even de kat uit den boom gekeken, maar gelukkig past de jeugd zich nog iets sneller aan. Natuurlijk zijn er weer ouderen ge weest, die hun boosheid moesten uitstorten en in één der dagbladen verscheen zelfs een ingezonden stuk van een moeder, die be wij- zen van instemming vroeg om een actie te gen de nieuwigheid te openen. Rare men- schen heb je toch op de wereldvan die menschen, die nooit iets leeren. Als zoo iets als die petten-en-baretten zucht invalt, laat het dan gaan. Dan is er altijd nog kans dat het snufje mislukt, maar als er tegenstand komt, gelukt het zeker. Wat is er tegen t Is zoo echt Duitsch, heet het, het zijn echte „moffen-petten". Wat dan nog Het ware te wenschen dat met de pet ook de discipline van de „mof fen" eens wat werd overgenomen. Want daarmede is het droevig gesteld. Dat bleek Zaterdag Jl. weer eens op één der ijsbanen. Een gedeelte daarvan was naar het oordeel van het baan-bestuur te zwak om bereden te worden. Het moest derhalve worden af gezet. Met geen mogelijkheid gelukte het echter het publiek ervan te verwijderen en het eind was dat het ijs brak en velen een paar natte beenen hadden. Zondagmiddag werd op de andere ijsbaan om vier uur per loudspeaker het sein gege ven dat de baan ontruimd moest worden Met heel veel moeite was het na meer dan een uur pas gelukt het bevel uitgevoerd te krijgen. Dat is nu echt Hoilandsch, tuchte loos, tegenstribbelend, opzettelijk in de con tramine. Dat hebben wij dan bij de „mof fen" en bij de Zwitsers anders gezien. Eén signaal en alles stond stop. Om nog eens op die uniform-petten terug te komen. Een tegenstander vond dat het onaangenaam was voor een jongen, die ;n een klas bleef zitten, dat hij twee jaar met de zelfde pet zon loopen en Jat iedereen dat zou zien. Alweer dat lieve sparen van de stumperds, maar aan de goeden dan eens v/at eer te gunnen, daaraan denkt men niet. De tram gaat ook een nieuwigheidje in voeren, nl. de mondelinge reclame. Men kan tegen grove betaling gedaan krijgen, dat bij een halte van de tram door den conducteur een naam van een winkel in de onmiddel lijke nabijheid daarvan wordt afgeroepen. Er schijnen nu eenmaal menschen te zijn, die van zulk soort reclame heil verwachten. We zien het niet in. Het trammend publiek weet heusch de namen der zaken wel en het be taalde geschreeuw van een conducteur zal geen sterveling bewegen om van idéé te veranderen. Het brengt geld in de lade en daarom is het te doen. Er is over 1932 een tekort op de exploitatie van 477 duizend gulden en men wil een paar lapjes van duizend in halen. Hetgeen niet gelukt. Er zullen andere mid delen noodig zijn om dit gat te stoppen en cm die andere middelen te vinden zal men andere menschen met de leiding moeten belasten. Maar dit doet men niet. De tram if. ten doode opgeschreven en men kan haar leven alleen nog wat rekken door lapmid delen. Men heeft nu de zgn. gele band-taxi's een strop aangedaan. De beruchte verordening, die wij onlangs hebben meegedeeld is door den gemeenteraad aangenomen. Of daar de zaak mee uit is, valt te betwijfelen. In ieder geval, blijft het rijden mogelijk van de ga EEN VROOLIJKE LIEFDESROMAN VAN BERT A RUCK. lNadruk verboden 45) -.Zeker nietZeker niet drong Daisy begeerig aan. ..Nu goed, dan zal ik het hem morgen zoo voorzichtig mogelijk mededeelen.' Daisy haalde diep adem. „Goeiertzei ze' torw'Jl zij my harteiyk kuste. „Wel te rusten i ik mag wel gauw haar bed gaan, anders *rio ik er morgen niet frisch uit. En dat mag niet i" Neen, ik geloof, dat e'.k meisje, dat op een andere manier is verloofd dan ik, haar best moet doen om er beier uit te zien dan gewoon. ..Wel te rusten", zei ik eenigszins ernstig, wen zij wegtrlppeldc. Nu wei^chte ik niet, Jat zy van „hem" mocht dioctr.en. zy zou net op een of andere manier toch wel doen. van mynheer Smith natuurlijk I Van Billy. Als wy in de vijftiende eeuw leefden, toen edereen by na aan heksen en toovenary-.ge- utfde, zou men gedacht hebben, dat Daisy ar mooie donkere oogen met een of ander overkruid waren ingewreven, waardoor zy JP den eersten den besten idioot, dien zy zou verliefd worden, en om hem den ^n> knapsten man van de wereld zou Ve*stooten. rage uit en alleen het zgn. snorren zal kun nen worden bestreden. Echter kan men we ten dat het publiek absoluut tegenover deze verordening staat en er alleen een poging inziet om de tram te helpen. Vandaar dat van medewerking van de zijde van het publiek niets te verwachten is. De verordening is op z'n minst genomen zeer twyfelachtig wat haar wettigheid betreft en het is nog niet zoo zeker, dat de rechter haar in alle op zichten bindend zal verklaren. Bij de behandeling der gemeentebegroofcing zyn allerlei onderwerpen behandeld. Het is niet heel belangryk wat er gezegd is. Het klein-burgerlyke karakter dat de gemeente raad hoe langer hoe meer heeft gekregen, maakt dat grootere kwesties tot piet-luttig- beden worden en dat onbeduidende zaken tot gewichtige zaken worden opgeblazen. Er is by voorbeeld druk geredekaveld over het strandleven. Wat daarover gezegd is, is uiterst humoristisch. Het verraadt 't klein burgerlijke karakter zoo sterk. Het grappigst is wel dat het zgn. vrye strandleven in de tenten aan het zgn. stille strand als goed voorbeeld is gesteld aan dat op het heusche Kurhaus-strand. Precies wat wy vroeger al voorspeld hebben. De zaak is namelyk deze, dat aan dit Kurhaus-strand gelegenheid tot kyken bestaat van allerlei netjes-aangekleede dames en heeren, die over den boulevard flaneeren. Die hebben hun kritiek, waaraan een flinke dosis jaloerschheid niet ontbreekt. Als een styve' hark van een ouderwetschen wethouder met zyn Zondagsche pak aan daar komt koekeloeren, krygt hij natuurlijk de stuipen op zijn edelachtbaar lyf. Wie echter zelf deelneemt aan het vermaak, staat er heel anders tegenover en krygt die Wat valt hierop anders te zeggen, dan dat de liefde blind is en zelf ook een dwaas iets moet zyn Het is vreeseiyk. Ik geloot, dat ik geen oog dicht zal doen en aldoor maar over dat akelige onderwerp zal liggen piekeren. Hoe het echter ging, weet ik niet; de slaap moet, zoodra myn hoofd op het kussen lag, zich over my ontfermd hebben, ik werd wakker toen de zon in myn bed scheen en Betty met het kopje thee by my stond. Myn eerste gedachte was„Alweer mooi weer vandaag" en dan „Lieve hemel er moet van daag iets vreeseiyks gebeuren. Wat is dat? Ach, het is dat, wat my steeds voor den geest staat myn huweiyk met Hilary Sy- kes. En dan „O neen, er moet eerst nog iets anders gedaan worden. Ik moet die boodschap aan den luitenant-bruggenbouwer gaan brengen. Ik moet hem gaan zeggen, dat myn derde poging om een vrouw voor hem te zoeken, weer is mislukt I Ik moet fcem vertellen, dat ik zyn hart kom breken dat Daisy, die hy zoo bemint, haar hart aan een ander heeft geschonkenArme, arme jongen XXII. Het ultima lum van Hilary. Ik liet thuis de boodschap achter, dat ik laat aan de lunch zou komen, want ik had besloten, den bruggenbouwer tegen etenstyü op het plein by de brug op te wachten en tot aan zyn kosthuis met hem mee te loo pen. Myn boodschap drukte my als een centenaarslast en lag zoo zwaar op myn maag als de vetste plum-cake van tante stuipen niet meer. Zóó is het aan het vrye strand gegaan, zóó zal het ook aan het an dere deel gaan. Er is een verandering op komst. De strand-pyama's zyn er een bewys van en thans tydens de schaatsènryders-periode is algemeen de sport-broek voor de meisjes en de vrouwen in zwang gekomen. Het trai- ning-pak heeft evenals de pet en de baret stormenderhand zijn overwinning behaald Houdt het maar tegen als ge kuntDe meisjes vertikken het om zich nog langer door ouderwetsche praatjes te laten rin- geiooren. zy pakken aan wat zy willen en hebben maling aan die oude traditie. De kleeding wordt uit de klauwen van oude mode gered en het praktische gaat algemeen overheerschen. Eindelijk zal in dit opzicht het nuchtere verstand eens de leiding krij gen en zich te weer stellen tegen hardnek kige traditie en conventie, die eeuwen door zoo'n verderfeiyken invloed heeft gehad ook op de gemoedsgesteldheid van zeer velen. EIBER. Amsterdamsche teruggang. Hoo- ae "belastingen en -huren. ATeer vertrek dan vestiging. Onverant woordelijke uitgaven. Tram-exploi tatie en sectietarief. Onze paupers. Ijsvermaak De cijfers van de gemeentelijke statistiek geven de laatste jaren dan wel te denken. Amsterdam bevindt zich gelukkig nog niet in de moeilyke impasse als byv. Kampen Montague haar had kunnen doen. De eenige troost voor ons gezin, op dien verve lenden morgen was een geruststellenden brief van moeder, met het bericht dat va- aer's arm prachtig genas en dat hy nu wei spoedig naar Engeland overgebracht zou worden. Een ding hinderde my echter geweldig en dat was het bezoek van Hilary, die vroeg zou komen. Ik heb er een hekel aan als mannen voor den middag in huis zyn. Iedere man ik durf zelfs zeggen, vader. Alle mannen behooren na het ontbyt naar hun kantoren of bezigheden te gaan en de vrouwen on gemoeid aan hun huishouden te laten. Het is hinderiyk als een man op die uren van den dag je ik bedoel de vrouw in den weg loopt, als zy haar huiswerk verrichtai die kleinigheden verzorgt, die niets lyken en die een man o, zoo zou missen, als ze niet in orde waren. „Mannen, 't is vuil over den vloer, 's morgens", zegt onze werkster. Goeie help Ik vergat, dat Hilary, nu hy niet meer in zaken is, ook zoo'n sta-in-den- weg zal zyn. Maar hy zal 's morgens wel in de bibliotheek van „The Gables" blyven. Hy teekent veel voor liefhebbery. O ja, ik zou het over zyn bezoek van dezen morgen heb ben. Ik was druk aan het wasschen van fyn goed, toen Betty by my kwam en zei, dat Hilary my wenschte te spreken. Het was kamerdag en alle stoelen van het salonston den in de hal. Juffrouw Mc Alister was aan 't brieven- schryven in de eetkamer, dus nam ik Hilary mee ar het kleine vertrekje, dat vader „stervend Kampen" schreef men onlangs waar de bevolking van jaar tot jaar afneemt, Landbouw en industrie verkwijnen en de eens zoo belangrijke scheepvaart van geen betee- kenis meer is. Toch zyn de omstandigheden ook voor Am- sterdam verre van gunstig. Is stilstand reeds achteruitgang, de achter uitgang zelve, zy het dan ook wellicht van tydelyken aard, is voor een stad waar de be volkingstoename en het handelsverkeer als welvaartsgraad moeten gelden, een zeer be denkelijk verschynsel. Hoewel nog niet belangryk gedaald, is de Amsterdamsche bevolking in het afgeloopen jaar door het vertrek van een kleine duizend ingezetenen toch teruggeloopen, waartegen over slechts een gering aantal nieuw-geves- tigden staat. En men mag als zeker aannemen, dat onder de vertrekkenden velen waren die, hoewei niet onvermogend, de hooge belastingen hier ter stede niet langer konden opbrengen en nu in de omgeving (Gooi, Amstelveen en bollenstreek) op veel ruimer en desondanks nog goedkooper voet kunnen leven. Terwyl de nieuw-inkomers in den regel niet draagkrach tig maar veeleer armlastig zyn. Belasting- en huurvermindering alleen kunnen de stad redden van een débacle als waarin zich thans het eens zoo welvarende- El otterdam bevindt. Maar dan zyn ook in grijpende bezuinigingen op de gemeeitelyke uitgaven noodig en mogen er geen badhuizen van ruim l millioen gebouwd worden en geen b(:dragen van li/2 millioen voor bouw van een clubhuis annex sportvelden worden gevoteerd. Alleen de plotseling ingetreden finuncieele depressie heeft de uitvoering van dit dwaze plan belet. De onverantwoordelyke hooge zyn rookkamer noemtalsof hy niet in elke kamer van het huis zyn slaapkamer in begrepen rooktIk zag direct aan het ge zicht van myn verloofde, dat er een trek van triomf op lag. „Ik had toch wel geiyk, Josephine", begon hy op een soort heb-ik-het-je-niet-gezegd- toon, „Had ik geen gebjk Eerst begreep ik niet, wat hy bedoelde. „Over uw zuster Daisy" zei hy. „O", zei ik met een diepe zucht by de herinnering aan haar noodlottige verliefd heid op mynheer Smith. „Jamyn zuster beeft het my vanmorgen vroeg verteld" vervolgde Hilary, „u ziet, dat ik dus wel de- geiyk gelyk hach" „Gebjk zei ik twyfelachtig. „Ik wist niet dat je dacht, dat zy de voorkeur gaf aan mynheer Smith." „Ik zinspeelde niet op die genegenheid" antwoordde Hilary, terwyl hy met vaders vouwbeen begon tw tikken. „Ik zinspeelde op het feit, dat de bezoeken van dien mynheer Rowlands niet voor uw zuster bestemd wa ren. Zooals ik verwachtte, golden zijn bezoe ken u 1" „Och, Hilary, praat toch geen onzin", barstte ik los. Het was al hard genoeg voor den bruggen bouwer, dat Daisy hem den bons gegeven had en nu moest hy nog in dit daglicht ge plaatst worden „Hüary", zei ik. „Hy kwam voor Daisy Zoo is hetDat niet alleen, maar hy weet nog niet eens, dat zijn bezoeken tevergeefs geweest zyn. Hy ^et nog niets van haar verloving. Dat moet hem nog meegedeeld 4e week 1883 De eerste zitting van den gemeenteraad werd gehouden op Maandag 22 Januari. Burgemeester A. Smit achtte zich gelukkig te kunnen constateeren, dat het afgeloopen jaar niet ongunstig voor de gemeente is ge weest. De algemeene welvaart toch was toe- hemende, de bevolking vry aanzienlijk ver meerderd. Als onmiddellijk gevolg hiervan verkeeren de gemeente-financiën in een lang niet gekenden bloeienden toestand, waardoor de mogelijkheid is geboren, de noodige gel den aan te wyzen voor het voldoen aan op gelegde rykswetten en het beramen van plannen om nieuwe bronnen van welvaart voor deze gemeente te openen, terwijl hy er ten slotte dankbaar op wijst, dat in net al gemeen de meest gewenschte eenstemmig heid en waardeering voorzaten by de be handeling van gemeentezaken, waardoor zyn taak als voorzitter zeer werd vergemakke lijkt en de belangen der gemeente niet het minst werden gebaat. Moge, zegt spreker, ook dit jaar onder Hoogeren zegen, rijke vruchten afwerpen voor den bloei en de welvaart der gemeente, die ons allen dierbaar is. De heer Pot zegde namens den raad den voorzitter harteiyk dank voor de door hem uitgesproken woorden. Hy hoopte dat zijn wenschen zullen vervuld worden. Met den voorzitter zich verheugende in den by aan vang bloeienden toestand der gemeente, welker financiën steeds een gunstiger ver houding aannemen, brengt hy dankbaar hulde aan zyn onvermoeid streven om de belangen dezer gemeente steeds bevorderlijk te zijn, daarbij erkende hij diens ijver, door zicht, moed, maar bovenal zyn taai geduld, zonder welke Vlissingen nog niet zou heb ben verkregen, waarop het thans mag bogen. Besloten wordt met het ryk een contract aan te gaan tot overdracht der vesting- gronden aan de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Middelburg heeft haar ingenomenheid betuigd met de over dracht der havenwerken aan Öe Kon. Mij. „de Schelde", waarbij de wensch wordt ge uit, dat het tot stand komen dezer overeen komst strekken zal tot heil dezer gemeente en hare ingezetenen, voor welker bloei en verdere ontwikkeling thans de schoonste vooruitzichten bestaan. Tot hoofd van school B wordt met 12 van de 14 uitgebrachte stemmen benoemd de heer J. F. Op den Zieke, te Dordrechttot onderwyzer aan school E de heer Th. H. Ph. Hoste te Halsteren tot helpsters by het onderwys in de nuttige handwerken aan school C. mej. de wed. H. A. Sitsen en mej. H. H. Muller Drenth. Het bouwen van twee scholen met wonin gen op het Hoofdwachtplein, raming j 80.000 en een school met woning op de Groote Markt, raming 34.000, is na openbare aan besteding, door Burg. en Weth. opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer C. Meyers te 's-Gravenhage, resp. voor 76.809 en 33.869. uitgaven voor allerlei te luxueus uitgevoerde oojwplannen, w.o. ook brugbouw, wreken zich tnans in den vorm van een ondragelyken schuldenlast. Ook de aankoop van net Pa- icisierrein blykt al meer en meer een schade post alleen aan renteverlies reeds 25 a f 30000 per Jaar. Er is hoegenaamd geen be langstelling voor dit terrein en aan den öolw van een nieuw stadhuis valt voorj-rst rJet te denken, tenzij de indertyd benoemde studiecommissie mocht voorstellen het Dam- paleis aan de regeering te verkoopen. Haar rapport zal binnenkort verschynen eu moet de c ngeschiktheid van het gebouw ais raad huis aantoonen. Als receptie-gelegenheid zou het b-uikbaar zyn, maar de restaura e- en onderhoudskosten als zoodanig zulle a ver- moedeivk de draagkracht van het gemuente- lyk uudgèt te boven gaan. De kansen op nieuwbouw zyn dus gerezen en daaimede ook het vooruitzicht, hoewel worden. Daisy zoowel als ik vreezen, dat het zyn hart zal breken Hilary gaf een eigenaardig snuifgeluld ten beste, dat ik in den direntuin bij de lama's ook wel eens heb gehoord. „Zijn hart bre ken „Ja, hy houdt zielsveel van haar. Dat weet Daisy. Maar zy kan het niet helpen, dat zy mynheer Smith de voorkeur geeft. Zij heeft echter fijn gevoel genoeg om te besef fen, hoe diep hy er door getroffen zal zyn en daarom is zy zoo verdrietig, dat zij Row lands moet teleurstellen." „Mag ik weten, wat de verstooten min naar er zelf van zegt „Het is hem nog niet verteld", zei ik droe vig. „Ik meen, dat ik je reeds gezegd heb, dat ik hem vandaag die Jobstyding moet brengen." „Moet u dat doen, Josephine zei Hilary en legde het vouwbeen met een slag neer, ttrwyl hy my scherp aankeek. „Waarom doet uw zuster niet, wat ongetwyfeld haar taak is „Omdat zy het zelf niet durft te doen. zy kan het niet, zegt ze en zy denkt dat die arme Dick liever van my de treurmare zal boor en, dat de slag hem dan niet zoo zwaar sal treffen." „O ja?" zei Hilary op den meest hatelij- ken toon „Dan veronderstel ik, dat u hem andaag zult spieken, niet waar „Ja." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5