HARMS BOLS BRILLEN Voor warme grog OUDE JENEVER msuLAiRE prnmin UIT DRAAD EN LUCHT LAND- EN TUINBOUW GEMEENTEBESTUUR HELDER BOSMAN Dr. DETMAR Kederiantlsche Reisvereeniging FEESTAVOND Per Literkr. t4 10 Sj 4'2°o Pandbrieven a BEZOEKT den Weldadigheids Cabaret Avond het hakenkruis nieuw licht geworpen. Aan vankelijk meende men, dat Troje de geboor teplaats ervan was. Hier ontdekte de Zweed Ludwig Müller het reeds op oude spinnewie len. In 1904 vond men een oude cultuur in Zevenburgen, waarbij men ook het hakenkruis aantrof. Maar de blootlegging van de oude koningsgraven te Ur heeft aan het licht ge bracht, dat reeds duizend jaar eerder, in 3200 vóór Chr., de Elamieten te Susu het haken kruis als een gewijd teeken vereerden. Het is niet van Indo-Germaanschen of Semieti- schen oorsprong. Wel hebben de Semieten, de Assyriërs en Babyloniërs het van de Elamie ten overgenomen en het verder naar het Zuiden en Westen verbreid HOFBERICHT. 'S-GRAVENHAGE. (C.B.) H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Juliana zijn hedenoch tend naar Zwitserland vertrokken voor het voorgenomen verblijf aldaar. Op het perron waren verscheidene belangstellenden aan wezig, die H.M. en HK.H. bij hun vertrek te 9.48 een eerbiedigen groet brachten. HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. AMSTERDAM. (V. D.) Na langdurige be sprekingen zijn partijen, welke betrokken waren bij het conflict in de heerenkleeding- confectiebedrijven overeengekomen de col lectieve arbeidsovereenkomsten te verlengen tot 31 December 1933, met dien verstande dat een loonsverlaging van 4 zal worden toegepast. De reeds in 1932 gegeven loons verlagingen zullen hierop in mindering ge bracht worden. Mochten ten deze geschillen ontstaan, dan zullen deze door arbitrage v/orden beslecht. Behalve de werknemers, die een vast loon van 15 of minder ver dienen, zullen ook nog eenige andere groe pen van arbeiders in 1933 geen loonsverla ging ontvangen. In de thans geldende ta rieven werden door eenige werkgevers in overleg met de werknemersorganisaties ver schillende verbeteeringen aangebracht. Voor 1 Maart as. zal een commissie worden ge ïnstitueerd, bestaande uit werkgevers en voor de andere helft uit werknemers, met cpdracht de tarieven aan een herziening te onderwerpen. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. DUBLIN. Van de 153 zetels in den Ierschen Deal is thans de bezetting van 135 bekend. De ValeraVianna-partij heeft 68 zetels, de partij van Cosgrave 41, de onafhankelijken 8, de Centrum-party 10, arbeiderspartij 7 zetels en de onafhankelijke arbeiderspartij 1 zetel. Tct nog toe heeft de Valera een absolute meerderheid van 1 zetel. De eerste zichtbare uitwerking van de verkiezingsoverwinning van De Valera zal de definitieve afschaffing zijn van den eed van trouw der Iersche af gevaardigden aan de Engelsche kroon. Voorts kan er op worden gerekend, dat De Valera zijn verdere verkiezingsbeloften, afschaffing van de functie van gouverneur-generaal en hervorming van den Senaat, zoo spoedig mo gelijk zal verwezenlijken. Ook de kwestie van vereeniging van Noord-Ierland met den Ier schen Vrijstaat tot één republiek zal waar schijnlijk aan de orde worden gesteld. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. PARIJS. (V.D.) De president der republiek Lebrun, zal waarschijnhjk reeds vanmorgen de voorzitters van Kamer en Senaat ontvan gen om den door den val van het kabinet- Boncour ontstanen toestand te bespreken. Als opvolger van Boncour wordt in de eerste plaats genoemd minister Daladier, die als mi nister van publieke werken doel van het af getreden kabinet uitmaakte. Daladier behoort tot den linkervleugel der radicaal-socialis tische party en men schrijft hem het voor nemen toe, indien hy met de regeeringsvor- ming wordt belast, den socialisten een vast geiy'nd program voor te leggen. Indien de socialisten weigeren aan de regeering deel te nemen, zou naar men meent te weten, Dala dier voornemens z?jn van koers te verande ren om zich tot rechts te wenden met het verzoek een concentratie te vormen. Enkele eindbeschouwingen over de bemesting der vruchtboomen. Wij hebben gezien dat stikstof en kali voor de vruchtboomen zeer belangrijke voe dingsstoffen zijn, terwijl fosforzuur en kalk in veel geringer hoeveelheden behoeven te worden aangewend. Ten opzichte van de kalk moet er echter rekening mede worden gehouden, dat deze tevens worden gegeven voor grondverbetering en daarom de aangewende hoeveelheden aan- merkeiyk hooger worden genomen, dan voor de bemesting noodzakelyk is. Daarbij komt nog, dat kalk niet jaarlyks wordt gestrooid, doch by goede exploitatie eens in de drie of vier jaren. Zeer dikwijls ryst echter ook de vraag op, of het niet beter zou zijn, met het oog op de goede ontwikke ling der boomen dat men ieder jaar wat kalk zou toevoegen en dan natuuriyk in kleine hoeveelheden, dan men nu gewend is uit te strooien. Een overvloedige stikstofbemesting, zullen velen vragen, zou dat nu ook wel aan te be velen zijn, omdat een sterke stikstofgift de bladgroei zoo sterk bevordert. Volkomen waar, maar men diene dan juist te letten, dat de meststoffen in gelijke verhoudingen worden aangewend, dus niet zooals velen deen, alleen stikstof, oi alleen kali, of kalk of fosforzuu^ w Maar men bemeste in de juiste verhouding. Dus zóó, dat niet een voedingsstof in de minderheid is, dan alleen kan en mag men verwachten, dat hierdoor dus de onvrucht baarheid niet kan worden veroorzaakt. Dat echter thans in de meeste boomgaar den of particuliere tuinen niet voldoende stikstof aanwezig is, biykt wel eens in de ja ren dat de boomen sterk met fruit beladen zyn. De bladontwikkeling is in die jaren meestal slecht, terwyi van een nieuwe scheutvorming dikwyis geen sprake is. Is het dan wonder, dat Ue boom eerst weer een jaar van rust noodig heeft, om den volgenden oogst te kun nen produceeren? Nu zal men door een overvloedige bemes ting wel niet altyd een massa fruit hebben, ook dan zullen er wel jaren tusschen komen, in welke de vruchtboomen niet voldoende, althans in de verhouding van de toegediende meststof vrucht geven. Dan toch is o k van beteekenis, dat de boom in een zeer gunstige positie verkeert en derhalve goede kwaliueit vruchten geeft. Een bewezen feit is ook, dat by goed groeiende boomen de kwaliteit veel beter is dan by slechtgroeiende. Zelfs, wanneer gerekend wordt, dat ge middeld door bemestingen slechts halve oog sten worden verkregen, er zyn tenslotte veler lei andere invloeden, welke nadeelig kunnen werden op het voortbrengingsvermogen der boomen, dan nog zal de bemesting een be langrijke rox spelen. De bemestingscijfers zullen voor de ver schillende deelen van ons land sterk uiteen- loopen en het doorgaan met proefnemingen zal steeds van groote beteekenis zyn voor het verkrijgen van de juiste gegevens. Nochtans zullen ook die gronden, welke rijk zyn aan voedingsstoffen, door fruit- aanplantingen worden uitgeput en zullen deze, zoodra ze in een volle opbrengst ko men, zulke hooge eischen aan den bodem stellen, dat bymesten op de beste gronden noodzakeiyk zal blyken. Hoewel ik in deze artikels niet heb ge sproken over de juiste tyd van aanwending, zal dit in vele gevallen in het vroege voor jaar kunnen plaats hebben, b.v. Februari— Maart. Het spreekt wel vanzelf, uat jonge boomen niet zooveel noodig hebben als oude, men diene er evenwel op te letten, dat alle aan gewende meststoffen goed tot hun recht komen. By Jonge boomen wordt gemest over een oppervlakte van 0.50 M. tot 1 M. buiten de kroon. Dus niet zooals velen doen alles tegen den stam gooien, dit is geheel verkeerd, aange zien bekend is, dat het wortelnet van een boom rich veel verder verbreid, dan de kroon zich uitstrekt, waarom dan ook het bemesten over een grooter grondvlak genomen wordt, zoodat de nog jonge wortels de voedingsstof fen kunnen opnemen. Juist door een volledige en voldoende be mesting zal de gezondheidstoestand van den bcdem goed biyven en zoodoende de aanwe zige vruchtboomen van deze aanwezige stof fen steeds kunnen prof teeren. Wy hebben dus gezien, dat in de meeste gevallen onze gronden ïyden aan ondervoe ding. Door deze ondervoeding is het niet mo gelijk lat een vruchtboom aan alle gestelde eischen voldoet en zal ook de kwaliteit van het fruit steeds minder zyn. Ook voor de vele diverse kleine tuinen, welke in den regel beplant zyn met enkele vruchtboompjes, zal het steeds hoofdzaak blyven, dat by voorkomende afwyklngen als het niet voldoende dragen, slechte kwaliteit enz., de volle aandacht wordt besteed aan een volledige bemesting. Dus niet eenzydig, maar zoo mogelyk alle voedingsstoffen toe dienen. Dan alleen kan en mag men van zyn boo men verwachten, dat zy gezond gaaf fruit geven. Hoewel nog zeer vele andere factoren een goede oogst en kwaliteit beletten, zullen wy die een volgende keer bespreken. RADIO-RUBRIEK Maandag 30 Januari. Hilversum, 1875 M. Algemeen program ma. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen- wyaing. 1C.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voor dracht. 11.00 Orgelconcert. 12.00 Orkest en draaiorgel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Or kest. 4.30 Pianorecital. 5.00 Orkest en zang. 6.30 Boekenhalfuur. 7.00 Orkest. 7.30 Lering. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkest. 9.45 Gramofoon platen. 10.00 Orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. N.C.R.V. 8.00 Schriftle zing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Christelyke lectuur. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 2.45 Voor dc keuken. 3.15 Knipcursus. 3.30 Hoedenmaak- cursus. 4.00 Bybellezing. 5.00 Gramofoonpla ten. 5.10 Concert. 6.30 Vragenuurtje. 7.30 Po litieberichten. 8.00 Samenkomst Leger des Heils. 9.30 Zang. 10.00 Vaz Dias. 10.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwyding 10.50 Berichten. 12.20 Orkest. 1.20 Orgelspel 2.05 Orkest. 2.45 Voor scholen. 3.20 Concert 3.45 Voor scholen. 4.05 Orkest. 4.50 Orgelspol 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Piano muziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Orkest. 9.20 Be richten en lezing. 10.00 Hoorspel. 11.05 Dans muziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert. 12.50 Gramo foonplaten. 1.25 Concert. 1.55 Concert. 7.40 Concert. 8.20 Cabaret. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2 5f Orkest. 7.20 Deensche dansen. 8.25 Fluit- en harp-recital. 9.30 Orkest. 10.10 Dansmuziek Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 4.20 Con cert. 7.20 Dansmuziek, 8 20 Concèrt. 9.50 Too- neel. 11.50 Concert Brussel, 508 M. 12.20 Gramofoonplaten I.30 Orkest. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoonpla ten. 6.50 Orkest. 8.20 Orkest. 10.30 Hot Jazz. II.00 Gramofoonplaten. 338 M. 12.20 Or kest. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest. 9.20 Orkest. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert. 7.30 Vroo- Ujk uurtje. 8.30 Concert. 9.30 Berichten en hierna dansmuziek. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op artikel 4 der Armenwet brengen ter openbare kennis, dat door hen, wegens opheffing, van de lyst der instellin gen van weldadigheid, bedoeld in artikel 3 d«r A rw. en wet, is geschrapt „Het Gasthuis", welL'. o.m. armenverzorging (verpleging va a zieken van alle gezindten) voortdurend ten doel had en door hen was gerangschikt onder de ins'vlhngen bedoeld in artikel 2, sab. a, dei- Armenwet, zynde gemeente-instellingen door de burgeriyke overheid geregeld en door haar bestuurd. Vlissingen, 28 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Samengesteld door het Kon Metereolugisch Instituut te üe H'lt. Hoogste barometerstand 773 te Munchen Laagste barometerstand 731 te Vardö. In het Noorden zwakke, veranderiyke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig ot geen neerslag. Lichte vorst tot temperatuur cm het vriespunt. In het Zuiden zwakke wind uit Ooste!yke richtingen. Nevelig tot licht bewolkt. Waarschynlijk droog weer. Strenge tot matige vorst-des nachts, overdag lachte vorst. Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit otticieeie qegevens samengesteld door het Kon Meteor Instituut Over Skandinavië heeft zich een depressie sterk uitgediept, zy beweegt rich snel naar het Oosten en wordt gevolgd door ferme drukstijging, terwyl daarby koude uit de IJs zee wordt aangevoerd. Over IJsland ligt thans echter een nieuwe depressie, zoodat het 'e vraag is of de koude ver in Skandinavië zal doordringen. In het Zuiden heeft de depren- sie zich verder over de Golf van Biscaye uit gebreid. De hooge druk is intusschen weer een weinig in beteekenis afgenomen. Tenge volge van de sterke barometerdalingen in het afgeloopen etmaal in Zweden en Noorwegen is de as van het hooge drukgebied Zuid waarts verplaatst, zoodat zy hedenmorgen het Noorden van ons land bereikte, zoodoende werd er van het Noorden en Westen wat vochtige lucht Ingevoerd, nam daar de be wolking toe en steeg de temperatuur, Trwyl In Groningen eenige lichte neerslag viel. Het lykt echter waarschyniyk dat de as van het hooge drukgebied voorloopig stationair zal blyven. In het Zuiden van ons land is daar om hedennacht nog strenge tot matige vorst, morgen overdag nog matige tot lichte vorst te wachten. In het Noorden biyft de vorst licht, terwyl de temperatuur tijdelijk een weinig boven 0 kan sty gen. Een ferme dooi- inval is echter nog niet te wachten. Vooral in Z.-O. Duitschland zyn de temo^aturea nog laag. In N.-W. Duitschland is de vorst afgenomen, terwyl in Zuid-Frankryk flinke dooi inviel. Over de Britsche eilanden vroor het hedennacht hier en daar matig. Over bet algemeen is het rustig weer. Aan de Noot- sche kust woedt van Nordöjan tot Vardö een sneeuwstorm uit N.W. tot N.O. Neerslag van beteekenis viel alleen aan de Noorsche kust. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 28 Januari 1933, des vm. 11.30 uur Londen 8.44*4 Berlyn 59.191/2 Pa rijs 9.71Brussel 34.60 Zwitserland 48.13; New-York 2.48%. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 28 Januari, 12 uur. De Amsterdamsche fondsenmarkt had he den wederom een zeer lusteloos verloop. Het aftreden van het ministerieBoncourt in Frankrijk en de onzekere politieke situatie in Duitschland, stonden een uitbreiding van den handel in den weg, terwyl bovendien de stemming er in ongunstigen zin door werd beïnvloed. Aan den anderen kant werd het verloop van Wallstreet niet slecht beoor deeld. Het gevolg was dat de handel ter Beurze heden uitermate gering was, terwyl de noteeringen bijna geen veanderingen on dergingen. Alleen in de Youngleening was de affaire iets omvangryker Het fonds daalde beneden 60. In Koninkiyken opereerde by na uitsluitend de daghandel, doch deze was niet in staat leveratief te werken. De koers schommelingen waren zeer gering en om streeks de slotkoersen van gisteren. Cultuur waarden lagen buiten de attentie op onge veer de prijzen van gisteren. Scheepvaart- aandeelen en Mynwaarden waren nagenoeg onveranderd. De Amerikaansche fondsen lagen verdeeld. De Ned. Obligatiemarkt was lui. Prolongatie 1 STOOMVAARTLIJNEN „Blitar" (thuisr.) 26 Jan. van Marseille „Chr. Huygens" (uitr.) 26 Jan. te Colombo „Garoet" (uitr.) p. 26 Jan. Gibraltar „Johan van Oldenbarnevelt" (uitr.) 27 Jan. van Southampton „Kota Agoeng" (uitr.) 27 Jan. te Genna „Kota Tjandi" (thuisr.) 27 Jan. te Suez „Nieuwkerk" (uitr.) 26 Jan. te Beira „Nykerk" (thuisr.) 27 Jan. te Suez „Serooskerk" (thuisr.) p. 26 Jan. Ouessant „Tabian" (uitr.) p. 25 Jan. Las Palmas „Tabinta" (uitr.) 23 Jan. van Bombay „Zeelandia" (uitr.) 26 Jan. van Las Palmas MARKTBERICHTEN GROENTE- EN FRUITVEILING VLISSINGEN. 27 Januari 1933. Marnix 15 ct.zure bellefleur 1516 ct. reinette v. Zorgvliet 18 ct.roode kool 4—5 ct.gele kool 2'/2—3 ct.bruine boonen 8— 12 ct.uien 3—5 ct.koolrapen /21 ct. spruiten 13—28 ct.kroten V2-"3 -ct- wyn- peen V/22 ct.witlof 22 ct.schorseneeren 10—11 ct., alles per K.G.kipeieren 48 ct per 10 stuks; boerekool V/24 ct.roode kool 55/2 ct.savoye kooi 3>/25 ct. bloemkool 6—18 ct., alles per stukselderie 59 ct.prei 1017 ct., beiden per bos veld sla 64—66 ct. per kistveldsla 10—12 ct. peterselie 1024 ct. per chip. AGFNDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van 27 Januari tot Februari„Ein tolles Madel' en „hei Geheime Commando". Luxor-theater. Van 27 Januari tot 2 Fe bruari „De Lichtzinnige" en „De Vroo- lyke Bandiet". Zaterdag 28 Januari. Openbare uitvoering Accordeon vereeniging „Crescendo", Con certgebouw, 8 uur. Woensdag 1 Februari Weldadigheidsavonc R.-Kath M.T.V., Grand Hotel Britannia 8 uur Vrijdag 3 Februari. Feestavond Neder 1 Reisvereeniging, Grand Hotel Britannia, 8 uur. AdvertR!it"''n Heden overleed in het St. losenh Ziekenhuis, na een angdurig geduldigliiden.onze elielde Vader, Behuwd- iio ol- en Overgrootvader, CORNELIS VAN SItENKISTE, Weduwnaar van Elizabeth orens, in den ouderdom van ruim vU jaar. Namens de diepbedroefde Familie, C. M. VAN S1EENKISTE. Vlissingen, 27 |anuari 1933. Dijkslraat 83. De teraardebestelling zat plaats hebben op ümsaag 31 januari as. te 1 uur. Hierdoor betuigen wij onzen hartelijken dank aan den WelEd Zeergel Heer Ur HUIlSMAN, vooi de zorgvolle behandeling tijdens de ziekte van onze geliefde Vrouw en Moeder. Uil aller naam, N. VRi Oost-Souburg, Vliss. straat B 275 Oi Een „Ful Vue" Bril is zoo licht als een veertje BELLAMYPARK 38 - VLISSINGEN is verhinderd Maandag spreekuur te houden. Straalpuzzle. Van Maandag t/m Zaterdag 11 Febr. bij iedere tl.— bood ciiapp ouzzle cadeau.Winst kans een or meerd.pakketren bood- schapp. ad 110.—15 t 2.50 of f 1 C. M. KOLE, Palingstr. 35. Cognac Punch Rum Aid. WALCHEREN. 20 'arig beslaan der Aldeding op VKI1UAU 3 FEBRUAhl 1933 om 8.15 uur in Grand hotel „ÖKI 1 ANiniA" Opvoering van het BL1|SPEL „Jan Ongeluk." Verder Zang en Dans. Muziekkapel: „The Jolly Brifannaders". Na afloop tram naar Middelburg, loe ang: houders van Seriekaarten op verioon. leden zonder Seriekaarl 70 cenls. Niet-leden 90 cents (Bel. inbegr.) Ieder lid mag een niet-lid intro duceer en voor ledenprijs. Bewijzen van lidmaatschap op aanvrage verioonen. hel fijnste merk. £iken dag één glaasje. Verkrijgbaar bij alle slijterijen. Vraagt dit alom bekend merk ook per glas in alle café's. te ZIERiKZEE Stelt verkrijgbaar 100 '2 °,'0 Te Vlissingen bij de Amsterdamsche Bank Pandbrieven Insulaire behooren tol de be- leggingslondsen der Rijkspostspaarbank en dei Rijksverzekeringsbank. hollandsche circulaires hollanusche kaarien met passende Enveloppen. FIRMA F. VAN l)fc VEI DE Jr. Straalpuzzle. Van Maandag t/m Zaterdag II Febr. hij iedere t 1 boodschapp puzzle cadeau. Winst kans een o meerd. pakketten bood- -chapp ad I 10.15. ,12.50 of i 1.-. c. M. kole, Palingsir. 35 door do Vereeniging „NI K. T." onder leiding van den heer P. M wolsky o.m ten ha'e van de „Vliss Vrouwen Ver. tot hulp van herstellende Zieken". Voorzitsler. Mevrouw C. VAN WUEDEREN Spkenglk; de „Sb Elisabeth-Vereeniging" tol hulp van R-K. Zieken en Kraam vrouwen. Presidente: Mevrouw N. DE UROEN-Krahmer, enz. enz Muziek, Zang, Dans, Voordracht, rigen costuums, Eigen décors, Entrée (mils kaarlen vooruitgenomen 1075, incl. bel.) bij de Comité leden. Zie Reclame biljet 'en en uitvoerige programma boekjes s- Avonds aan de kas 11.— (incl, bel.) Bespreekt tijdig uw plaats in Utand Hotel .Britannia".

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 4