iep Btsa NLAND GEMENGD NIEUWS itische pijnen, gevatte spy n, Aangezictitspya zullen Poeders ijs per poeder 8 cent. aaar bij Jw Diogist, W M. Groenewegen. M. Groenewegen. ploitatie Maatschappij [aamstede. Torenhoeve, huren en verhuren van :eren hiervar en verder verband staat ot daar- jn. Uitgetreden comm.: Zoon, 's-Heer Arend?. 42, handel in rijwielen, etreden eigenaarJ. wyzigd in M. Alme- aar M. Almekinders, EN LEGER Nieuwediep naar id en. van defensie is bericht ierdagavond 6 uur de Z II, in verband met chtvriezen van ie ha- iaar IJmuidun zijn ge- jtlelijk te verblijven. den minister van de er zee der 2e klasse fi. bij de marinekazerne len Februari 1933 ter is de officier van den it der Le klasse A. A. ari 1933 geplaatst aan edusa". •officier-administrateur sergeant-majoor-ad- ompen. van het deta- fanterie te Bergen op ngang van 1 Februari bij het korpsgedeeite de" verneemt zal de P. Albada Jelgersma ten van Hr. Ms. „Jacob Almekinders, van het te Breda, wordt 1 Fe- j den staf van het wa- eld als adjudant van m. Militaire Academie. 3INET AFGETREDEN van de Franscne Ka- ïwyze behandeling van cieele commissie voort- ad de regeering reeds ïnskwestie gesteld en de meerderheid ge- aantal der felst be nam. De eerste groote tegen 2 uur en eischte bijna 1 uur. De re- dat naar oorsprenke- in behandeling zouden de bestraffing van uldig maken aan pro- ngstaking ol soortge- inister-president Paul at dit niet alleen had ivenwicht brengen van ok noodzakelijk was in die men in sommige ;roorzaken. stel werd ten slotte de regeering voor de iuwenskwestie nad ge- )g een oritiek moment in de rijen der socia- s bleek te zijn. behandeling werd nu in den morgen ont- ramacisch hoogtepunt, wam tot de behande- ioe uitgestelde punten, overeenstemming ig en de financieeie bereikt. Hiervan was punt het voorstel van irecte belastingen met e regeering verdedigde ekort op de begrooting worden gedekt zoowel door belastin gmaat- t verklaarde dat de istzijn dat zij gevaar emmen der socialisten ieuw de vertrouwens- ïinister-president Her- ïent in. in de hoop de mer te kunnen oein- :de net standpunt der isteeg de socialistische spreeagestoeite en de- et op naar standpunt rbü hij met nadrufc samenwerking der so- 31e men echter thans fractie eischte waren .oor haar niet worden egeering naar voorstel ,g in stemming bracht, zich gedwongen zien stemmen. na vanmorgen te ru'® )ver. Alleen de h1 vdigde groepen stern en in sommige êeval" gehele fractie, irstel w erd vei» 'inmen, Hiermede ls een einde gekomen aan het kabinetPaul Boncour. De minister-presi dent zal waarschijnlijk reeds in den loop van den ochtend den president der republiek het ontslag van het geheele kabinet aan bieden. EEN ARBEIDSCONFLICT BIJ FORD. Uit Detroit wordt gemeld, dat de Ford Motor Co. haar fabrieken in de Vereenigde Staten voor onbepaalden tijd heeft gesloten. Bi maatschappij geeft werk aan ongeveer 100.000 menschen. Het schijnt dat deze krasse maatregel het gevolg is van een staking dpor 6000 employé's, die allen tegelijk het werk hadden neergelegd en daarop de fabriek hadden verlaten. In een telefonisch onderhoud met de „Evening Standard" heeft Henry Ford ver klaard, dat de sluiting van zijn bedrijven te Detroit verband houdt met de machinaties van bankiers, dis trachten de controle te krijgen op het Ford-concern. Zekere concur renten zouden, door deze bankiers gesteund tegen hem manoeuvreeren, ten einde te ver hinderen, dat ook nog slechts één wagen zijn fabriek zal verlaten. Ford weet dat en hij weet ook wat hem te doen staat. Hun succes zal slechts enkele uren duren. Ford zal zijn vijanuen bestrijden en bewijzen, dat de fa bricatie van Ford-wagens niet kan worden stopgezet. Dit zal veel geld kosten, doch daar aan zal niets te veranderen zijn. Voorts verklaarde Ford, dat het de grootste verrassing van zijn leven is geweest toen hij Donderdag hoorde, dat 6000 werklieden der Briggs-Cy, welke de koetswerken voor de Ford-fabrieken vervaardigt, de werkplaatsen hadden verlaten zonder daarvoor een bijzon dere reden op te geven. Ford laakt deze werk lieden niet, wan4- zij hebben willen werken. Hij gelooft ook niet, dat getracht zal worden hem te dwingen zijn carrosserieën bij andere firma's te laten maken. Wat zijn eigen arbei ders betreft, onder hen bevindt zich geen enkele die wil staken. Het feit, dat zij op het oogenblik niet kunnen werken, beteekent niet dat zij staken. De toestanden bij de Ford-bedrijven zijn op het oogenblik ten volle bevredigend De fabrieken en werkplaatsen van Ford te Detroit werden door de politie bewerkt. Tot dusver zijn er nog geen onlusten voorgeval len, maar op straat trekken betoogers rond, die wr-'-willigen er van af houden van hun bereidwilligheid 'm aan den slag te gaar, blijk te geven. Vanwege het bestuur der Ford fabrieken gaf men de verklaring, dat het werk aan de fabriek niet kan worden voort gezet, wijl er gestaakt wordt bij de Briggs- Gompany, bij welke cnderafdeeling 6000 man het bijltje er bij hadden neergelegd, zulks om een kwestie van loonsverlaging. Ook de Mur ray Corporation moet sluiten, omdat er bij Ford niet meer gewerkt wordt. Omtrent het stilleggen van de Ford-fabrie ken wordt nader uit Detroit gemeld, dat hierdoor in totaal 150.000 arbeiders worden getroffen. Bij de Fora-bedrijven wordt per da.; ongeveer een millioen dollars verloren. OORLOGSGEVAAR TUSSCHEN JAPAN EN SOVJET-RUSLAND De Japansche minister van oorlog, Araki, heelt in het Hoogerhuis een rede gehouden, die groot opzien heeft gebaard, over het even- tueeie oorlogsgevaar met de Sovjet-Unie, da», het gevolg zou kunnen zijn van de Japansche militaire actie in Mandsjcerije. Ook in de Sovjet-Unie houdt men met deze mogelijk heid rekening, wat Araki bewees door te her inneren aan een uitlating van Stalin, dat de uitvoering van het eerste Russische vijfjaren plan belemmerd was door de noodzakelijk ge worden oorlogsvoorbereidingen, wat volgens Araki beteekende.'dat Rusland een Japan- schen aanval verwacht of voornemens is Ja pan aan te vallen. Japan behoeft zich echter niet ongerust te maken, want de Japansche krijgsmacht is op alle eventualitieten voorbe reid. De Japansche luchtmacht is in de laat ste jaren aanzienlijk uitgebreid en Japan zal er naar streven een luchtvloot te bouwen, dis gelijkwaardig is aan die van de Sovjet-Unie. Voorts worden overal militaire trainingskam pen voor de Japansche jeugd ingericht, zoo dat in de toekomst de Japansche verdediging aan alle aanvallen het hoofd zal kunnen bie den. Wat China betreft dient vroeg of laat een einde aan den strijd te komen, aldus Araki. Wanneer China troepen naar Jehol zendt, zal Japan beslissende stappen moeten doen en zal de regeering zich wellicht tot een geheel nieuwe politiek gedwongen zien. LUCHTVAART Een nationale Iuchtvaartschool te Eindhoven. De Noord-Brabantsche Aeroclub te Eindho ven heeft besloten tot het aangaan eener overeenkomst met de N.V. Nationale Iucht vaartschool te Rotterdam, —adat binnenkort te Eindhoven een afdeeling dier school zal gevestigd worden. Voorts besloot de club tot oprichting van een fraai clubgebouw op het terrein, naar het ontwerp van ir. L. Kalff dit belooft een attractioneel huis te zullen worden voor de bezoekende sportvliegers. Een veiligheidstoestel met „parachute* voor onderzeeërs. Met den oneigenlyken naam „parachute' duidt de „Hl. London Naws" in haar jongste nummer een hulpmiddel aan, waarmee de bemanning van een gezonken onderzeeër, die niet meer naar boven kan komen, aan het vaartuig en daarmee aan den dood kan ontsnappen. De Engelsche onderzeebooten zijn of wor- cen alle van deze inrichting voorzien Zij bestaat In hoofdzaak uit een soort kist, die door een waterdicht luik verbonden is met het inwendige van de boot, terwijl een bo- venluik uitgang kan geven naar buiten. De manschappen kunnen een voor een ontsnappen. De man kleedt zich daartoe in eer eenvoudig soort duikerpak, „Davies es cape apparatus". Dit is o.m. voorzien van een uittrekbare klep, die de opstijging in schuine richting leidt, om te voorkomen dat de man te snel in een anderen atmosferi- schen druk komt. Als de man in de kist heeft plaats geno men wordt deze met water gevuld, waarna hij door het bovenlulk naar buiten klimt. Zoodra binnen de boot wordt waargeno men dat de man de boot verlaten heeft, wordt het bovenluik gesloten en het water uil de kist verwijderd. Daarna is het toestel gtreed een volgenden man toe te laten om den onderzeeër te ontwijken. Indien deze inrichting aan het doel be antwoordt, zal het o.i. niet langer toelaat baar zijn de onderzeeërs te doen onderdui ken zoolang zij het veiligheidstoestel missen. EVENTJES LACHEN Autorijder (die bijna een hondje van een oude dame overreden heeft) „Ik hoop, me vrouw, dat ik uw hondje niet bezeerd heb Dapie „Neen, lichamelijk letsel heeft hij niet gekregenmaar u heeft stellig zijn ge heele zenuwgestel in de war gebracht!" Automobilist (die door de politie aangehou den is wegens t: snel rijden) „Ik heb erg veel haast om bij mijn advocaat in de stad te komen vcor een conferentie". Politie „Dat treft u dan, dan kunt u hem nu over nog een zaak spreken". Vrijgezel„Gisteren heb ik nog een dame blij gemaakt met te vertellen, dat een zeker mormel met een rond gezicht, kaal hoofd en een wipneus op haar leek 1" Vriend „Och, kom Vrijgezel„Het is toch heusch de waar heid 1 Het was haar baby 1" Crediteur„Ik ga niet eerder van u weg, voor u mij betaald hebt". Debiteur: „Dus u wordt mijn vriend voor het geheele leven „Wat gaat je man tekeer Waarom is hij zoo woe lend „Ze prijzen het huwelijk door de radio". „Zoo, zoo, dus spreekt je dochter het Es peranto zoo uitstekend „Ja, ja, als iemand, die er geboren is". Ongelukken. Een 61-jarige vrouw te Utrecht had in de kamer van haar woning te dicht by het vuur gezeten, met het gevolg, dat haar kleeren vlam vatten. Ze holde toen naar buiten, waar zij spoedig ge holpen werd. Gisteren is zy, alhoewel het zich oorspronkelyk niet zoo ernstig deed aan zien, aan de gevolgen overleden. Bij het Westelyk viaduct bij het Centraal Station te Amsterdam is het ïyk van een ongeveer 55-jarigen man uit het water opgehaald. Naar later vastgesteld werd betreft het hier een bewoner van een logement aan den Ach terburgwal. De brand van de „Geor ges Philippa r". De „Paris Midi" publiceert den tekst van het rapport van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van den brand aan boord van het Fransche motorschip „Georges Phi- lippar" in de Golf van Aden. Dit rapport, dat tot nog toe geheim was gehouden en tot publicatie waarvan de minister voor de koop- vaardy zich pas bereid verklaarde toen na den brand aan boord van de „Atlantique" van alle kanten scherp tegen de geheimhouding er van werd geprotesteerd, komt tot de con clusie, dat volgens menschelyke bereken>ng slechts grove fouten in de electrische instal latie aaboord van de „Georges Philippar" kunnen worden beschouwd als oorzaak van den brand. Daarby komt een onverantwoor- deiyke nalatigheid, die de snede uitbreiding van den brand heeft begunstigd en den om vang van de ramp heeft vergroot. Het vuur werd Zondag den 16en Mei 1932 te 10.50 uur in de cabine no. by het elec trische schakelbord ontdekt. Toen de be woonster van deze cabine den hutbediende waarschuwde, heeft deze nagelaten het hand- bluschapparaat, dat zich in de onmiddeliyke nabyheid van deze hut bevond, te gebruiken. Pas twintig a twee-en-twintlg minuten na de ontdekking van het vuur werd de kapitein hiervan op de hoogte gesteld. Daarby werd hem zelfs niet eens de juisie plaats waar de brand was uitgebroken verteld, zoodat ver scheidene minuten verloren gingen met zoe ken, alvorens hij bij hut no. 5 kwam. Inmid dels had het vuur zich uitgebreid en het E- en F-dek bereikt. Te 2.16 uur moest reeds het bevel werden gegeven het schip te verlaten en des middags te half drie was het onmo- geiyk, nog by de reddingbooten te komen. Bij het onderzoek naar de oorzc.ak van de ramp heeft de commissie kwaadwilligheid en onvoorzichtigheid reeds a priori uitgescha keld, aangezien geen enkel bewys hiervoor aanwodg was. De derde hypothese van een fout in de electrische installatie is daaren tegen door de verklaringen van een groot aantal passagiers volkomen bevestigd .By het gebruik van electrische apparaten als stryk- yzers, verwarmingstoestelletjes enz., consta teerden de passagiers steeds weer kortslui ting. Toen men de purser hiervan op de hoogte stelde, antwoordde deze, dat de elec trische installatie nog niet zonder fouten werkte en dat zy by aankomst van het schip te Marseille 2ou worden nagezien. Een passa gier verklaarde, by het aanraken van den electrischen schakelaar en zelfs van zyn ijze ren bed, electrische schokken te hebben ge voeld. In een andere hut was de electrische schakelaar bijna uit elkaar geslagen. Weer andere passagiers hebben een week vóór het uitbreken van den brand steekvlammen zien slaan uit een schakelaar bU het zwembad. In verscheidene hutten klaagde men er van tyd tot tyd over, dat er een lucht als van ver brande gummi hing, terwyi by de gebruike- lyke scheepsinstallaties vier lampen op één zekering branden, stonden aan boord van de „Georges Philippar" twintig lampen op één zekering. Bovendien zou de geheele installatie zyn aangelegd voor 110 volt, terwyi op het schip 220 volt werd gebruikt. De snelle uit breiding van den brand is naar de mee ning der commissie voor een groot deel veroorzaakt door het vele gebruik van kost bare houtsoorten voor de betimmering. De grootste schuld hebben echter diegenen, die wisten dat er brand aan boord was ontdekt en daarvan op onverantwoordelyke wijze pas twintig minuten later ter bevoegder plaatse mededeeling deden. Een dollarprinses ge huwd. Aan boord van de ,3remen", het even luxueuse aio snelvarende Oceaan- schip, dat thans op weg is van New-York naar Europa, bevindt z.ch een jouggetrouwd paar, waarvan voo.al de vrouweiyke helft reeds veel van zich heeft doen spreken, lezen wij in „de Tel". En dat is geen wonder, wan neer men bedenkt, dat zy een der rykste erfdochters van de Vereenigde Staten is, een der dollarprinsessen van den bloedeeen dochter van wylen John Jacob Astor, die in- dsrtyd by de ramp van de „Titanic" om het leven kwam. Dit is niet de eerste maal, dat miss Alice Astor in het huwelijksbootje stapt. Zy heeft reeds een minder goed afgeloopen reis met dit soms zoo wanksle vaartuigje achter den rug, als gemalin van prins Obolenski. Wèl verschillend waren de omstandigheden, waarin haar belde huwelyken werden geslo ten. Toen zy in 1924 met den Russischen prins in den echt trad, was dit de gebeurtenis van het Londensche seizoen. Er hadden glo rieuze feestelykhsdsn plaats, waarby alles, wat een rol speelt in de society, de jonge bruid, die op haar 21ste jaar een legaat van haar vader ten bedrage van vyf millioen dol lar in ontvangst had genomen, kwam com plimenteeren. Het huweiyk tusschen Alice Astor en Serge Obolenski werd evenwel de vorige maand ont bonden, en enkele weken later ging de Jonge vrouw een nieuwe echtverbintenis aan, dit maal met Raimund von Hofmannsthal, den 2S-jarigen zoon van den bekenden Oosten- rijkschen dichter Hugo von Zloffmansthal, die onder meer het libretto schreef voor Strauss' „Rosenkavalier". Thans ontbrak elke ulter- ïyke praalhet huwelijk werd streng geheim gehouden, en voltrokken in een sobere rechtszaal Newark. De gebeurtenis werd eerst bekend, toen het jonge paar zich reeds aan boord van de ,3remen" bevond. Natuur- ïyk werd de ambtenaar, die hrt huweiyk had gesloten, door weetgierige journalisten met vragen gebombardeerd. Hy vertelde, dat de jonge Raimund verklaard had, schrijver $e zyn, doch er aan ".ad toegevoegd, dat hij tot dusver nog niet veel had gepresteerdhy hoopte evenwel, nog eens even beroemd te zullen worden als zyn vader. De griep. In den loop van Don derdag he^ft de griep verder in Duitschland om zich heen gegrepen. Te Bochum moesten het lyceum en enkele openbare lagere scholen in de voorsteden werden gesloten. In geen der ziektegevallen heeft de griep echter een kwaadaardig karakter. Ook te Herne worden vanaf Zaterdag van dt 35 openbare scholen er 24 gesloten voorloopig voor den duur van een week, terwyl een hooger lyceum reeds heden werd gesloten. Te Duisburg is het aan tal griepgevallen bij de pesterijen zoo groot, dat het aantal bestellingen is beperkt. De Spaansche schatgra ver.— De beruchte Spaansche schatgraver laat weer van zich hooren. Eenige Hagenaars hebben nl. dezer dagen brieven ontvangen, waarin de Spanjaard vraagt over te komen naar Frankryk, om tegen storting van een bepaald bedrag, een koffer te kunnen vvy- maken, welke In verband met zyn faillisse ment, aan een Fransch spoorwegstation wordt vastgehouden. In een geheim vak van dezen koffer be vindt zich, volgens den Spaanschen brief schrijver, een bedrag van 1.800.000 francs. Als belooning ontvangt hy, die aan het verzoek om naar Frankryk te komen en een bedrag te storten, voldoet, één derde gedeelte van genoemde som. Het scherpe gehoor,— Er bestaat een zoogenaamde „gehoorproef" waarby iemand allerlei geluiden binnen en kele seconden moet leeren onderscheiden. Maak daar een spelletje van en laat iemand byv. voor iedere maal, dat hy fout raadt, een pand geven, dat hy later kan inlossen. Geblinddoekt moet de proefpersoon de vol gende geluiden binnen drie seconden kunnen onderscheidenhet breken van een takje, het blootsvoet loopen op den grond, het schryven van een pen op papier, het aan rijgen en uittrekken van schoenen, het gooien van een steen, het aansteken van een lucifer, het opvouwen of verscheuren van een blad papier, het dichtknypen van een zak mes, het Inschenken van een glas Water, enzoovoorts. Je zult eens zien, hoe sterk Je gehoor hierdoor wordt verscherpt en hoe je dit later te pas komt Bjjna 200 kinderen ziek geworden na Inenting tegen diphterie. Een aangelegenheid, die levendig aan het te Lubeck voorgevallene herinnert, houdt de openbare meening in Bourbon-Lancy (Fr.) thans bezig en baart groote ongerustheid. By Charolles zijn nl. sedert 20 December jl. niet minder dan 172 kinderen tengevolge van een inenting ziek geworden. Een der kinderen is twee dagen na de inenting gestorven, zeven anderen, wier toestand nog zorgwekkend is, bevinden zich onder voortdurende medische observatie. Op 20 December vond in het plaatsje van overheidswege een Inenting plaats tegen diphterie. Reeds den volgenden dag klaagden de geënte kinderen over pijn op de plaats van de inenting, terwyl enkele dagen later hooge koorts optrad, gepaard mei zweren en gezwollen plekken. By byna alle kinderen moest operatief ingegrepen worden, teneinde den etter te verwydsren. Ofschoon het onder zoek nog niet geëindigd is, beweert men reeds, dat de entstof niet goed geweest is. De millioenen van Ella Wende 1. De stryd om de mulioenen- erfenis van Ella Wendel is thans geëindigd. Zooals men zich zal herinneren, is Ella Wen- del begin 1931 gestorven en liet zy een ver mogen na dat op 100 miliioen dollar werd geraamd. Toen men haar testament opende, bleek, dat zy haar reusadhtig vermogen gedeeltelyx aan weldadige instellingen, gedeeltelyk aan haar lievelingshond had nagelaten. Na het bekend worden van het testament begon een beweging onder allen, die den naam Wendel droegen en meenden, aanspra ken te kunnen laten gelden. Daar de Wen- dels uit Zuid-Duitschiand afkomstig war on, meenden ook vele- Duitschers recht op de er fenis te kunnen laten gelden. In het geheel waren er niet minder dan 2300 personen, die dachten een gedeelte van de erfenis te kunnen opeischen. zy vereenig- den zich tot een bond, die een Duitsch advo caat voor hun zaak spande. Deze advocaat vertrok naar New-York, om daar de belangen van zyn cliënten te bepleiten. De Amerikaansche rechtbank heeft thans negen personen, die alle in de Ver. Staten leven, als erfgenamen erkend, doch de aan spraken van alle overige candidaten afgewe zen. Het vermogen van de Wendels is in den zelfden tijd als dat van de Astors ontstaan. Gottlieb Wendel had met zyn pelterijenhanif-1 reusachtige winsten gemaakt en bepaalds in zyn testament, dat het vermogen nooit an ders dan in grond belegd mocht worden. D >zi de waardevermeerdering van den grond is het vermogen nog reusachtig toegenomen. De laatste nakomelingen waren eenigszins zon derling. Zoo ook Ella Wendel. Zij leefde in een klein huisje in de Vyfde Avenue en stierf op 87-jarigen leeftyd. De blindedarm aan de verkeerde zijde. Dokters van het ziekenhuis te Calt (Otario) hebben, naar Reuter meldt, tijdens de operatie van een jongeman ontdekt, dat zyn blindedarm zich aan de Unkerzyde, in plaats van aan de rechterzijde van zyn lichaam bevond. Een verder onderzoek toonde aan, dat ook zyn andere vitale organen, zooals het hart. de milt en de lever aan de verkeerde zyde zaten. De blindedarm-operatie ls goed geslaagd en de jongeman geniet gewoonlyk een uit stekende gezondheid. In de Poolzee vastge vroren. In het Oostelyk deel van de Poolzee zyn zeven schepen in het poolys vastgevroren. Het zyn allen Sovjet-schepen, die huishoudelyke artikelen en jachtbenoo- digdheden naar bewoners van het hooge Noorden brengen. Vóór de strenge vorst inzette, hebben zy echter nog 6000 van hun 10.000 ton lading kunnen ontschepen. De schepen staan ii. voortdurende draadlooze verbinding met net vasteland en hebben voldoende levensmidde len, geneesmiddelen en brandstoffen aan boord om den winter door te komen. Een nieuwe smokkeltruc ontdekt. De douane-beambten te Alexandrië hebben, naar Reuiur vertelt, een handige wyze van smokkelen ontdekt. Twee leden der bemanning va:i een in de haven voor anker liggend schip hadden naar de meening der douane zeer veel koperen knoooen op hun uniformen. Dit trok hun aandacht en by onderzoek bleek in elke knoop een gouden munt te zitten. Op deze wijze wilden de mannen voor een waarde van 1000 gulden aan goud in het land smokkelen. De belde geslepen smokkelaars werden gearresteerd. Het bote r-m enggebod In Duitschland. In de begrootings- commissie van den Ryksdag heeft deryks.- minister voor landbouw en voedselvoorzie ning, Von Braun, uitvoerig gesproken over den toestand der levensmiddelenpryzen in Duitschland. Hy weidde met name uit over de bestaande groote marge tusschen de landbouw-indexcijfers en die van de indus- tireproducten. By de margarine-Industrie ls de aanwen ding van walvischtraan voor de Duitsche vetproductie catastrofaal. Het goedkooper worden van de walvischtraan komt niet ge noeg tot uitdrukking in de margarinepryzen. Wy zullen nog steeds een voorloopigen vet- invoer noodig hebben, verklaarde de minis ter. Terwyl in het jaar 1928 de grondstoffen van de margarine voor 16 uit walvisch traan bestonden, bedraagt dat percentage thans ongeveer 40. Vroeger werd margarine byna uitsluitend van rundvet gemaakt. Te gen een margarinebelasting heb ik mij steeds verzet, aldus minister Von Braun, omdat ik de overtuiging heb, dat men zulks op sociale en andere gronden niet doen kan Voor de arme volkslagen mag onder geen enkele omstandigheid het vet, de margarine duurder worden gemaakt, althans wat be treft de goedkoopere soorten. Anders staat het by de duurdere kwaliteiten. In de ver ordening van den rijkspresident van 23 De cember jl. is aan de ryksregeering slechts het recht gegeven tot een menggebod en toi contingenteering der productie Of zy daar van gebruik zal maken, hangt er vanaf, in welken vorm met de marg ine industrie tot een accoord wordt gekomen. ZEER GROOTE VERTRAGING IN DE POSTVERZENDING DOOR IJSGANG. De „Ter Neuzensche Courant" schrijft Vryaagmorgen bleven we weer eens ver geefs op onze post wachten, die voor geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlnanderen vla Walsoor den wordt toegezonden. Eet was in den vroegen morgen over de eb en er komt van het Bc.gisch gedeelte reeds veel dryfys mee op de Schelde, dat door den Oostenwind voor Walsoorden tot een byna aaneensluitend veld was snamg^dxexen. De veerboot „Koningin WJhelunna'', die daar den dienst verricht, kon ais gevolg daar van niet aan den steiger komen el: is naar Hansweert teruggekeerd. Door de tegcuwoor- dige organisatie dor postverzendingen is het wegens de regeling uit een centraal punt niet nugelijk viug maatregelen te ncinen. Ware bijv. de zending voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen onmicdcliyk per vrachtauto naar HoedekeasKcrke vervoerd, dan had men die hier te 9.35 kunnen ontvan- geNu verzending per trem via Goes over Hoedekenskerke is gevolgd, ontstond door vertraging van den trein opnieuw vertraging en kon de te 12 uur arriveerende Jicot de post niet afwachten. We zitten nu dus nog zonder en zullen eerst in den laten namiddag onze eerste post ontvrngen. De auto die d-s morgens de post uit Wal soorden aanvoert, heeft niet gereden, omdat er geen post was gearriveerd, desrh blijkbaar is verzuimd er or te letten, dat die ook van enkele kantoren post mee terugbrengt, het geen nu ook niet is geschied. Op die wijze ontstaat in die verzending zeer groote ver traging. Naar we vernemen heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel, de heer Var. Rompu, van een en ander op de hoogte gebracht, zich in verbinding gesteld met de msjiectie te Middelburg, en v; n deze de toezegging gekre gen, dat zoolang ysgang is te vreezen en bo vendien de toestand der Schelde ook dat nog gedoogt, de post voor deze omgeving vla Hoe- dekenskerke—Ter Neuzan zal worden gezon den. Voorts vernemen we, dat de „Koningin Wilhelmina" een schip, een schip waarmede in het ys moeilyk te manosuvreeren is we gens den stand der schroeven en roeren, naar Vlissingen terugkeert en de dienst Hans- weert—Walsoorden door een der andere schepen van den dienst zoover dit mogelyk zal blyken zal worden uitgevoerd. Ondertusschen blijkt uit bovenstaande dat het ys, dat in Holland de vaart op de rivie ren en kanalen vrywel onmogelyk heeft ge maakt, ->k hier hinderlijk kan worden. Het is myn persooniyke overtuiging dat men, gezien de winsten, welke in de marga rine-industrie, die voor 70 m buiten- landsche handen ls, de laatste jaren behaald zyn. geen bezwaren mag hebben om een ze ker menggebod voor te schrijven, ik ben er intusschen evenzeer van overtuigd, dat een menggebod voor wat betreft de betere soor ten, geen panacée voor alle landbouwvsrliezen zal beteekenen. Daartoe moet een groot aantal kleinere en grootere middelen syste matisch worden aangewend. Daartoe reken ik intusschen de boter-bymenging. Volgens ervaringen, opgedaan in andere landen, moet de oplossing van dit probleem, wat het technisch gedeelte betreft, als volkomen bereikt zyn te beschouwen. Daarby geloof ik ook heden nog, dat een menging met mar garine een zekere verlichting voor den land bouw zou meebrengen, zonder dat de goed koopere soorten duurder zouden worden. On te onthouden! Om donkere vlekken uit bruine schoenen te ver- wy deren maakt men een mengsel van ge lijke deelen ammoniak, melk en water, schudt dit goed door elkander, bijv. in een fleschje en bevochtig een lapje met dit mengsel en wrijf de schoenen daarmee in. Laten drogen en nawrijven met goede bruine was. indien men het fleschje goed gesloten houdt, kan men het geruimen tyd bewaren. Nieuwe zoutwinning. - De zeeboezem van Karaboegas aan de Kas pische Zee wordt op het oogenblik geëxploi teerd voor de productie van chemicaliën. In deze geheel ingesloten zee, die veel over eenkomst heeft met de Palestijnsclie Doode Zee, leven geen visschen. Planten groeien er niet. Het water verdampt onder de heete zonnestralen zeer snel en daardoor is het zoutgehalte ongewoon hoog. Op den bodem hebben zich in den loop der eeuwen allerlei kristallen afgezet. De waarde van deze zou ten wordt op 6 milliard ton geschat. De gol ven werpen telkens van dat bezinksel op de kust, waar het snel opdroogt en zoo kan worden benut. Met technische hulpmiddelen gaat men thans den zeebodem van Kara boegas exploiteeren. Op de kust is reeds een groote industrie ontstaan, er is wu stad verrezen, waar 20 000 werklieden, die in die industrie werken, zyn ondergebracht. Het Hakenkruis. In de „Köln. Zeitung" heeft prof. Herb. Kühn de nis en de beteekenis van het Hakenkruis beschreven. Het is een oud, religieus symbool, dei w&ar- schyniyk de maan in haar vier van ontwikkeling voorstelt, en dat da lachte aan vruchtbaarheid, 'veadom cn yi-tel uit beeldt. Daarom werd het voor*! op ochslea en vaatwerk geteekend, daar m Lot \-::re Oosten, waar tiet zijn oorsprong had, water 't element van leven en jroel C-Jc de vrouweiyke godheden van TrcyV oil Grtskon- land waren in den re^el vhl. het 1: a/».r 'Tuis voorzien. De gedachte van heil als ru1 .ctee j categorie, verbreedde zich tot du idgi..neene beteekenis van geluk zoo, a!s p'uUk .tuckem heeft het kruis zich over de geheele wereld^ verspreid. De opgravingen van Woolley in Ur der Chaldeeën hebben ook over de herkomst van

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3