NOOTJES Bij Griep r«s BUITENLAND 'Hef; bulletin van hedenochtend over den toestand van prof. Slotemaker de Bruine luidt als volgtProf, Slotemaker de Bruine gaat steeds goed vooruit, de patiënt is gis teren voor het eerst op geweest. Burg. en Weth. van Amsterdam zijn voor nemens den gemeenteraad een concept-ver- ordernig tot gedwongen verlaging der huren voor te leggen. Te Haarlem zijn op verschillende plaatsen vuurpotten neergezet, waar de voorbijganger even wat warmte in zich op kan nemen. Er staat er een op de Groote Markt en er zul len er worden gezet bij de Amsterdamsche Poort, Stationsplein en Houtplein. Prins Knud, de tweede zoon van koning Christiaan van Denemarken, is verloofd met zijn niern- Caroline Mathilde, ee 1 dochter van 'skonings broeder prins Harald. i V. A. R. A. Louis Davids c.s. Concertgebouw. Op bezadigden toon en in welgekozen woor den, opende de voorzitter der afdeeling Viis- singen van bovengenoemde omroepvereeni- ging, de heer P. Platteeuw, gisteren den Louis Davids avond, zijnde een der veertig avon den door het hoofdbestuur der V.A.R.A. met medewerking van „Den kleinen man" en zyn vrooiyke gezellen en gezellinnen georgani seerd. Daar de arbeidersklasse inzonderheid door de crisis geteisterd wordt, stemde de opkomst tot tevredenheid. Spr. zeide, dat het hard noodig is, gezien de wyze van bestrijding der V.A.R.A., dat zy steeds doorgaat, met het voeren van propaganda, opdat de arbeiders, houden wat ze hebben. De V.AJt.A, is een noodzakelijke schakel in de arbeidersbewe ging geworden. Dat zulks beseft wordt blijkt wel uit de resultaten, ondanks de malaise van de actie voor het V.A.R.A.-fonds en de VAPl.A.-frontactie. Ofschoon ook de afdee- ling Vlissingen van de crisis te lijden heeft, is zij toch gegroeid niet 85 leden, zoodat zij thans 644 leden telt. De vrijwillige bijdragen tot het fonds maakten, dat 70 werkloozen gratis lid '-an de V.A.R.A. kunnen zijn. Nadat de heer Platteeuw speciaal den heer De Vries voorzitter yan het hoofdbestuur der V.A.R.A., en de medewerkenden had verwelkomd, gai hij het woord aan Louis Davids, die met zijn geestig babbeltje direct de zaal aan prettige niet knellende banden lei. In enkele seconden waren de wintergezichten, voor zoover zij dat nog niet waren, ontdooid. En zij bleven dat. den lieven ganschen avond. Ruim veertien dagen geleden hebben we Louis Davids' feest van geest bijgewoond. In hoofdzaak gaf hij thans met zijn ensembie hetzelfd: program ma, dat zich in tof ej. in vertolking weer handhaafde op het hocge peil, waarop zijn eersten avond in onze stad stond. Ook nu oogstte hij met zijn gezelschap een overwel digend succes en de lach was niet van de lucht. Berthe Stuy, Irena Körner, Fried Wal ter, Jane Lee, Son Rethel en H. Davids ons compliment voor uwe prestaties. Aan Louis Davids een „extra" tevredenheidsbetuiging men moet immers weten, wie de baas is, zege hij zelf voor alles, waarop hij ons heelt onthaald en dat ons, trots die herhaling zelf gaf hij wel enkele andere nummers doorloopend heeft geboeid. Voor de pauze veerde de heer De Vries het woord, daar, zooals hij zeide, de Louis Da vids lachavonden niet alleen belegd zijn om den V.A.R.A.-leden een genoeglijken avonö te bereiden, doch ook benut moeten worden om de ideeën te propageeren. Spr. vertelde, dat de V.A.R.A. een kwaad jaar achter den rug heeft en dat hot deze omroepvereeniging goed gaat in den lande. De zomer bracht een achteruitgang in ledental, zoodat de tegen standers met de sterke hoop rondliepen, dat het nu met de V.A.R.A. gedaan zou wezen. De directeur van A.VJt.O., de heer Vogt, heelt zulks zelfs voor den microfoon gezegd als mede een aantijging over schuldenlast ena. De V-A.R.A. heeft echter geen enkelen schuldeischer. Niettegenstaande de crisis wa ren de inkomsten grooter, in twee maanden was het ledental ingehaald, 6, 7, 8 duizend nieuwe leden werden geboekt en de V.A.R.A. frontactie bracht 97 mille op. Spr. houdt er niet van om over de A.V.R.O. te spreken, maar het is noodzakelijk, gezien de geschie denis, een en ander naar voren te brengen. De heer De Vries bestreed nu het luistervin ken-aantal der A.V.R.O., dat steeds 25.000 te hoog wordt opgegeven, vermits volgens de no tulen der bestuursvergadering der A.V.R.O. deze omroepvereeniging 100.000 en geen 125.000 leden telde toen het zendtydbesluit in 1930 zijn beslag kreeg. Een accountants rapport, dat gepubliceerd is, noemt thans een aantal van 171.000, doch hier by is op een foutieve basis voortgebouwd en wel rekening gehouden met nieuwe leden, coch niet met afschrijvingen, daar de A.V.R.O. per halt jaar werkt. De V.A.R.A. administreert per week en telt thans 143.000 leden, hetwelk de A.VJt.O. in de boeken mr.g nagaan. Maar Laat de A.V.R.O. ons zulks eens aanbieden, riep spr. uit. Het ledental is voor ons van groote beteekenis, vervolgde spr., daar de A.V.R.O. nog steeds zegt, dat zU de grootste omroep vereeniging is en nog altijd om een volle week zendtijd vraagt. De A.V.R.O. ging het vorig jaar volgens haar eigen gepubliceerde cijfers met 50 mille achteruit, de V.A.R.A. met ruim 1 ton vooruit. De A.V.R.O. heeft haar geld op de bank, doch wy hebben net beste gebouw, de allerbeste microfoons en een perfecte studio. Bovendien staaf de 97 mille van de frontactie als reserve op de bank. De A.V.R.O. wil nu ook gaan bouwen, doch dan kan hy zyn geheele kapitaal van l/2 mil- Jicen uitgeven en komt nog te kort voor het Gleichwellen systeem. Zij wachten met de uitvoering van deze plannen, omdat zij finan cieel daartoe niet in staat zijn. Spr. wilde, dat de A.Vü.O. van een en ander nu maar werk maakte, hoe beter de Nederlandsche omroe pen zijn, hoe liever hy zulks heeft. Voorts wees spr. op de moeiiykheden van 8 Novem ber en 6 December jl., op de hoogtydagen der arbeiders, op do ministerieele dictatuur inzake gebruik van telefooniynen, waardoor de arbeidersbeweging buiten de wet is gesteld, op de wering van politiek uit den aether, op de radio-controle-commissie. Volgens spr davert de A.V.R.O.-microfoon van het mili tairisme, terwyi de vrijzinnig-democraat prof Van Embden vcor de V.A.R.A -microfoon sprak over ontwapening. Alleen de VA.R.A yvert voor meer rechtvaardigheid, neemt stelling tegen loonsverlaging en vermindering der uitkeeringen aan werkloozen. Er is maar één microfoon, waarvooi gesproker, kan wor den over het wereldbeeld van het militairisme de radio-controlecommissie schrapte ech ter onlangs nog een simpele passage, welke feiten noemde over stygende bewapenings uitgaven en typisch is, dat de Roomsch- Katholieke en Christelijke arbeiders daarover brieven met adhesle-betuigingen aan de V.A. R.A. zenden. Eisch is, dat de V.A.R.A., be sloot spr. z"n herhaaldelijk door applaus on derstreepte rede, die pal staat voor volksop voeding en volksvoorlichting, groeit en mach tig blijft, opdat schendende hand haar niet aanrake. Gezien het leger van werkloozen kan de leuze niet wezen „Op naar de 200.000 leden", doch wel riep de heer De Vries de ar beiders op voor een groote campagne, ten einde verkalking der arbeidersklasse en der V.A.R.A. tegen te gaan. Luxor-Theater. De lichtzinnige. De vroolijke bandiet. Als steeds opent het journaal het pro gramma en biedt de laatste snufjes. Daarna volgt een schitterende reeks opnamen van vulkanische natuurverschijnselen. By zonder interessant I De eerste hoofdfilm verplaatst ons naar een café in een van de havenplaatsen naby Marseille, waar Lita, de bruinoogige Spaan- sche zingt en danst en mannenharten in vuur en vlam zet. zy flirt met iedereen, houdt van iedereen en trouwt met iedereen, hetgeen tenslotte op een drama moet uit- Icopen, als de rivalen tot de conclusie ko men, dat er met hen gespeeld wordt, door dat zij constateeren, dat zij Lita niet alleen hebben. En zoo komt het op zekeren dag Er valt een slachtoffer en de dader, Jerry Flanagan, van wien Lita oprecht houdt, verzeilt achter de tralies. _)an komt de ge wetenswroeging en zy stelt ailes in het werk om Jerry in de gevangiens te bereiken. Een oproer in die gevangenis, waarby deze zich zeer verdienstelyk maakt, door het leven van de gevangenbewaarders met dat van hun vrouwen te redden, komt haar daarby te hulp, want Jerry krygt vrijspraak, zoodat niets hun vereeniging meer in den weg staat. Een heel mooie speelfilm met Dolores del Rio als Lita en Edmund Lome als Jerr in de hoofdrollen. r In het tweede hoofdnummer is Edmund Lowe de jolige sergeant van de cavalerie, die den vroolyken, dapperen, gladden grens- bandiet Cisco Kid (Warner Baxter), op wiens hoofd een belooning is gesteld en die verliefd is op alle mooie meisjes, waarvan hij er echter geen enkele vertrouwt, moet vangen. Dat dit gemakkelijker gezegd dan gedaan is, vermits de romantische struik- roover zich verzekerd ziet van de hulp der vurige, gevaarlijke Mexicaansche, Conchita Montenegro, toont het verloop van deze rolprent, welke door Irving Cummings werd geregisseerd. Ijsvermaak, De strenge vorst der-laatste dagen heeft het ys overal absoluut betrouwbaar ge maakt. De samenwerking in onze stad, waarvan de burgemeester in zyn Nieuwjaarsrede ook gewaagde, wordt op gelukkige wyze op de juiste momenten geboren. Wy kunnen ons gelukkig pryzen, dat, als het moet, de echt- Vlissingsche jongens klaar staan om daad- werkeiyk en belangeloos op de ons eigen optimistische wyze in het belang van het geheel de handen uit de mouwen te steken. De yspret is een verbroederingsfeest voor jong en oud, voor geheel de staa en waar het ijs aan den Spuiboezem nog veel te wenschen liet, daar werden gisteren de han den in elkaar geslagen om den toestand aldaar te verbeteren. Dank zy de loyale medewerking vah de noodige instanties, die hier onvlissingsche bureaucratie sreeds weten cpzy te schuiven, de werkers te hulp te ko men en door een vlotten steun tot succes in- spireeren, kon de basis gelegd worden tot verderen opbouw, ook voor de toekomst, op dat banen, regeling en rygenoegens zoo goed mogelijk zyn. Zagen wij 's middags niet reeds een onzer meest actieve en populaire -Vlissingers met de schop in de hand voor gaan, en was 's avonds onze yverige, vrij- willige brandweer niet reeds in de koude bezig het mogeiyke te bereiken door de scheuren met water te vullen en althans één groote baan prima te maken, wy, Jjs- publiek, zyn dankbaar voor dit genomen initiatief, wat wy zullen toonen door der baanvegers te gedenken, by te dragen in het aanschaffen van biyvend baanmateriaal door geen praatcritiek uit te oefenen, door, zoo noodig, te helpen, en vooral door by te dragén in de algemeene orde van rechts- houden en het behartigen van ieders vei ligheid en genoegen. Ten slotedank aan onze oude, trouwe ..Kom". Die niet wil verdwynen en, om deze mooie ijsgelegenheid, nog maar niet moet verdwijnen. Zeker, des zomers is het een muggenkweekplaats en modderbad, óók een der rommelplekken, die nog véél moet op knappen. De afgekloven palen', het hier be ruchte pinnekesdraad, de slechte kanten, dat alles kon zyn een fraaie vyver, met plantsoen in het midden en op de zijden. maar heelemeal weg Er is hier al zoo wei nig rygeiegenheid. Daarom ook waardee- rmg voor onze Vlissingsche „Kom" l Men kan nu ook uitstapjes op de schaats maken naar Middelburg, Domburg en Veere en de vesten te Middelburg zyn alle berijd baar. Ijsgang. De stoombootdienst van de N.V. Middel- burgseïie Maatschappy van Stoomvaart, dienst Vlissingen—Middelburg—Rotterdam, is door ijsgang gestaakt Feestavond Ned. Reisvereeniging. De afdeeling Walcheren van de Neder- landsche Reisvereeniging zal op Vry dag 3 Februari a.s. een feestavond organiseeren, mede ter herdenking van het 20-jarig be staan der afdeeling, by welke gelegenheid in het Grand Hotel Britannia alhier de klucht in drie bedrijven „Jan Ongeluk" zal worden opgevoerd. Dit stuk mocht by de pers een gunstig onthaal vinden en een der vele goede recen- ties luidt „Een stampvolle zaal.... een bulderend publiek.... daverend gelach en heftig ap plaus.... Wat wil een dilettantengezelschap nog meer Voor hen, die op hoogst gezellige wyze kennis willen nemen van doel en werken dezer nuttige vereeniging, is de gelegenheid daar. De toegangsprijzen zyn zoo laag moge- lyik gesteld. Zooals uit achterstaande adver tentie biykfc, is er na afloop gelegenheid tot dansen en is ervoor gezorgd, dat de Middel- burgsche bezoekers per extra tram huis waarts kunnen keeren. Wereldbibliotheek-tentoonstelling in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Woensdag 1 en Donderdag 2 Februari houdt de Wereldbibliotheek-vereeniging (W.B) naar Jaariyksche boekententoonstel ling te Vlissingen, ditmaal in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Badhuisstraat 64 boven, van 46 uur en va.i 730930 uur. „Uitnoodigingen" tot het bezichtigen wor den rondgestuurd aan de leden van de O. L. en Bibl., van het Inst. v. \rbeidersontw., van C.K.W.O. De leden van A.G.O. worden verzocht hun uitnoodiging te komen afhalen by de penningmeesteresse, mej. J. H. Gasille, Wilhelminastraat 21 boven. Verder zyn voor alle andere belangstellen den ook gratis in de leeszaal uitnoodigingen te bekomen. Op vertoon van een uitnoodiging hebben 2 personen boven 16 jaar vrijen toegang, ter- wyl deze tivens een premie-bon bevat, alleen geldig voor bezoekers en tydens de tentoon stellingsuren, waarop men voor ƒ2 4 boeken kan kiezen uit een 14-tal, vermeld op de uitnoodiging. Wat uil en wat doet de W.B.? „zy verd in 1905 in het leven geroepen door L. Simons t 1932, gedreven door de overtuiging, dat ontwikkeling vermeerdering van volkskracht tbeteekent. Hy wilde het Ne- derlandsche volk tot zelfopvoeding brengen door het boeken te geven die goed zyn door inhoud vo:m, door hun uiterlyke verzor ging aantrekken en prikkelen tot nadere kennismaking, tot blyvend in bezit hebben wat mogeiyk wordt gemaakt door goedkoope abonnementen en betaling in termijnen. Let op den sprekenden naam van de uitgevers- maatschappy der W.B.Uitgevers-maat- schappy „Tot verspreiding van goede en goedkoope lectuur." Simon's doel wasieder moest een eigen bibliotheekje kunnen aanleggen van goede werken die huisvrienden zouden kunnen worden." (Uit het Gedenkboek). En met dat doel voor oogen begon de W.B. haar taak, die zich niet alleen bepaalde tot het uitgeven van goede oorspronkelijke ro mans, maar ook de waardevolle literatuur van de wereld werd vertaald (Aeschylos, Dante, Cervantes, Boccaccio, Goethe, Dumas, Emerson, Rousseau, enz.) en onder ieders be reik gebracht. Ook de verspreiding van we tenschap in populairen vorm werd door haar ondernomen, werken op het gebied van godsdienst en wysbegeerte, maatschappy-, leer, technische en schoone kunsten worden uitgegeven (Encyclopaedic en monografieën). Tot nu toe zijn ruim 1000 boeken uitgegeven en verspreid in ruim 5.000.000 exemplaren. En jaarlyks brengt de W.B. een 16-tal nieuwe werken, deels vermakelijk en boeiend, deels vol innerlijke waarde en schoonheid, desls algemeen ontwikkelend. De nieuwe jaargang 1933 kan men op de tentoonstelling bekyken naast de vele boe ken der vorige jaargangen. Daar kan men ook den volledigen geïllustreerden catalogus raadplegen en inlichtingen krygen over „vaste abonnementen" en „abonnementen naar vrije keuze". Zoo tracht de W.B. haar Ideaalduizenden woningen en levens te verhelderen door het bezit van een eigen boekery van waardevolle werken te bereiken en deze tentoonstelling geeft U een denkbeeld van haar streven. Naast de groen^roode en de blauwe band jes, vindt men er de nieuwe in stemmig lin nen gebonden werken, daartusschen blinkt het zwart-wit van de kleine verzameling ex libris van den Ned. Exlibris kring en de fraaie reproducties van meesterwerken (bio grafieën van Meurs) luisteren het geheel op. Komt u vooral eens kykenWoensdag 1 en Donderdag 2 Februari, 4—6 en 7.30—9.30 uur. Een weldadigheids-cabaretavond. Woensdag a.s. zal de vereeniging M.K.T. (Middelburgsch Klein Tooneel), ten bate var enkele liefdadigheids-instellingen een uitvoe ring geven in de groote zaal van Grand Hotel Britannia. Wie het voorrecht had de eerste uitvoering in meer beperkten kring te Middelburg by te wonen, was zeer voldaan over hetgeen deze club te genieten gaf. De leiding van den heer P. M. Wolsky ts eer} waarborg te meer, dat in de RuUterstad de uitvoering niet zal achterstaan by die welke in Zealand's hoofdstad reeds gegeven werd. De „Middelburgsch? Courant" van Zater dag 21 dezer gaf van deze uitvoering het vol gende verslag „Ten nuttigen bate der zoo leege kas vax< „Kinderbescherming" toonden gisterenavona in de Vergenoegings-bovènzaal Middelburg- sche Klein Tooneelsten verrassende bedre venheid in de zgn. klein of te wel cabaret kunst. Een avond dus van woord, lied, muziek dans en tooneeleen avond van veel luim en wat ernst zoo nu en dan ter afwisseling, een avond van veel genoegeiyke vergenoeging vroolyken lach, van toegeefelykheid van mee werkend waardeeren. Een avond dat allen zich uit thuis voelen. Een avond van clubjes aan tafeltjes, aan deze en van veel dilettan tenwerk aan gene zyde van het ingenieus ge- improviseerde voetlicht. Knap dilettanten werk. Een qhansoi, die er de juiste stemming al bij het tweede complet in had, die hei goede gebaar, de typeerende actie by zyr. liedjes vond, die er de schlagers insloeg en *r de refreintjes mee suggereerde. Aardig dilettantenwerk ook der dames-ca- baritières in het frissche Tiroler Leben (dé cor) in de persiflage der bedenkelijke leer gierigheid sommiger moderne jeugd (zoo van „a Paramount" Oeloopen 1) Dapper-gedurfd en muzikaal-aangelegdi prestaties van e*n zeer jongen harmonica-ist Groepjes, c'ansjes, liedjes mooi voorgedragen soli van den zoo bekenden cellist den heer Vleugels, begeleid door den heer Jesayes. Zee»- vlugge afwerking. Oabaretstemming, stijgend met het klimmen der uren. Het trio Vleugels in de pauzes". Moge een groote opkomst van het publiek het „weldadig" rerk dezer M.K.T.'ers tot be looning strekken. Nu geen woorden, maar daden Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De R.A.I.-tentoonstelling te Amsterdam. Verwelkoming van het echtpaar Van der Leeuw op Waalhaven, na hun vlucht naar Oost-Afrika. - Treinontsporing te Haarlem Het kruien van het ijs op de Gouwzee bij Marken. Overzicht bij de Willemsbrug te Rotterdam van den zwaren ysgang op de Maas. Schaatsenwedstryd te Groningen om het kampioenschap van Nederland voor dames. Gecostumeerd ysfeest te Diemen De bekende schaatsenrijders Heiden en Scheer nemen dee1 aan de provinciale wed strijden te Zutfen en worden bekransd. Heiden en Scheer maken een eereronde. Een prachtige ijsbaan voor Amsterdammers De ijszeilschuitjes der Volendammers. Geweldige brand te Tilburg. Afscheid van den burgemeester van Zwolle, mr dr. Van Rooyen en de nieuwbenoemde functionaris, ür. baron De Vos van Steenwyk. MIDDELBURG Ir. J. A. J. Sibmacher Zijnen f Op 7D-jarigen leeftyd is te Utrecht over leden ir. J. A. J. Sibmacher Zynen, oud hoofdingenieur van den provincialen water staat in Zeeland, ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Vereenïgïngen. Met de Staatscourant van heden werden de statuten verzonden van de „Vereeniging van handelaren in granen, zaden en peul vruchten in Zeeland", gevestigd alhier. BRESKENS De Carnegie-medaille. Naar de „Br. Courant" verneemt, zal aan de heeren Jac. van den Heuvel Sr., Joz. Ver meulen en J. Vermeulen Joz.z. de Carnegie- medaille worden uitgereikt voor de hulp die zij hebben geboden by gelegenheid van het ongeval met het Belgische stoomschip „Joyce op 3 September 1932. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. Gisterenmiddag heeft op het kanaal Ter Neuzen—Gent te Ter Neuzen, ter hoogte van het 1ste dok een botsing plaats gehad tus- schen de geladen kas „Rubens" 1136 ton groot, komende van Zonn en bestemd naar Gent, geladen met Chinaklei, gesleept door dc sleepbooten „Terneuzen" en „Liège", en het met zwavelzuur geladen sleepschip „Synthese", komende van Sluiskil en ge sleept dor de sleepboot „Sina". Beide schepen kregen avery. De „Rubens" die een weinig water maakte, heeft direct de reis naar Gent voortgezet. De „Synthese' kreeg een groot lek aan stuurboordzy bene den de wateriyn, en maakte direct veel wa ter. Men heeft echter een bekisting gemaakt en het vaartuig zoodoende drijvende kun i-en houden. De aanvaring onstond doordat de „Rubens" uit zyn roer liep en de „Syn these" met veel kracht midscheeps raakte. SCHERPENISSE. De kermis afgeschaft. De gemeenteraad te Scherpci1cse h- f 1 met 4 tegen 3 stemmen besloten tot al schaffing van de kermis. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 16—23 Januari werd bl het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden fMiddelburg J. Groenewegen, Markt K 110, koff'ehuls Uitgetreden eigenaarJ, Groenewegen. Hun en Influenza, Rheumatische pynen. gevatte Koude, Hoo) ip'jn, Kiespyn, Aangezichtspyn en vastzittende Koest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prys per poeder 8 cent, Doos 45 ct Verkrijgbaar bij Jw Diogisi, delsnaam gewyzigd in W M. Groenewegen. Nieuwe eigenaar W. M. Groenewegen. N.V. Land- en Exploitatie Maatschappy „Nieuw Haamstede". Haamstede. Torenhoeve, koopen en verkoopen, huren en verhuren van landery m, het expioiteeren hiervan en verder alles, wat daarmede in verband staat of daar aan bevorderlyk kan zyn. Uitgetreden comm.: J. Terpstra, Groningen. Firma Jacob Smit Zoon, 's-Heer Arendg. kerke Dorpstraat E 142, handel in rywielen, onderdeelen enz. Uitgetreden eigenaarj, Smit. landelsnaam gewyzigd in M. Alme- kinders. Nieuwe eigenaar M. Almekinders. MARINE EN LEGER Torpedobooten van Niemvediep naar IJ muiden. By het departement van defensie is bericht ontvangen, dat Donderdagavond 6 uur de torpedobooten Z I en Z II, in verband met net gevaar voor het dichtvriezen van le ha ven van Nieuwediep, naar IJmuidcn zyn ge dirigeerd, om daar tydelijk te verbiyven. By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse fi. C. Wessels, dienende bij de marinekazerne te Willemsoord, den len Februari 1933 ter beschikking gesteld en is de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse A. A. Roosa den 15en Februari 1933 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Medusa". De adjudant-onderofficier-administrateur R. M. J. Beers en de sergeant-majoor-ad- ministrateur L. H. Plompen, van het deta chement 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom, worden met ingang van 1 Februari a.s. werkzaam gesteld by het korpsgedeeite te Middelburg. Naar de „Maasbode" verneemt zal de vlootaalmoezenier J. A. P. Albada Jelgersma den oefentocht meemaken van Hr. Ms. Jacob var; Heemskerck". De le luitenant W. A. Almekinders, van het 6e regiment infanterie te Breda, wordt 1 Fe bruari overgeplaatst by den staf van het wa pen en werkzaam gesteld als adjudant van den gouverneur der Kon. Militaire Academie. HET- FRANSCHE KABINET AFGETREDEN In de nachtzitting van de Franscne Ka mer werd de artikelsgewyze behandeling van het voorstel der financieele commissie voort gezet. Tegen 2 uur had de regeering reeds viermaal de vertrouwenskwestie gesteld en zy was steeds weer in de meerderheid ge weest, hoewel zy een aantal der felst be streden artikelen terugnam. De eerste groote moeilijkheid ontstond tegen 2 uur en eischte een onderbreking van bijna 1 uur. De re geering verlangde nl. dat naar oorspronke lijke voorstellen weer in behandeling zouden worden genomen over de bestraffing van diegenen, die zich schuldig maken aan pro paganda voor belastingstaking of soortge- iyke overtreding. Minister-president Paul Boncour verklaarde dat dit niet alleen had te maken met het in evenwicht brengen van de begrooting, doch ook noodzakeiyk was in verband met de paniek, die men in sommige kringen trachtte te veroorzaken. Het regeermgsvoorstel werd ten slotte aangenomen, nadat de regeering voor de yyfde maal de vertrouwenskwestie had ge steld. Hieraan ging nog een oritiek moment vooraf, toen men het m de ryen der socia listen onderling oneens bleek te zyn. De artikelsgewyze behandeling werd OU voortgezet, doch vroeg in den morgen ont stond wederom een dramatisch hoogtepunt, toen men tenslotte kwam tot de behande ling der tot dan toe uitgestelde punten, waaromtrent nog geen overeenstemming tusschen de regeering en de financieele commissie kon worden bereikt. Hiervan was wel het voornaamste punt het voorstel van de regeering om de directe belastingen rast 5 te verhoogen. De regeering verdedigde het principe dat het tekort op de begrooting gelyktydig diende te worden gedekt zoowel door bezuinigingen als door belastingmaat regelen. Paul Boncourfc verklaarde dat de regeering in het bewustzyn dat zy gevaar liep het zonder de stemmen der socialisten te moeten doen, opnieuw de vertrouwens kwestie stelde. Oud-minister-president Her- riot greep op dit moment in, in de hoop de stemming van de Kamer te kunnen beïn vloeden en verdedigde het standpunt der regeering. Na hem besteeg de socialistische leider Leon Blum het spreekgestoelte en be zwoer de regeering niet op haar standpunt te bbjven staan, waarby hy met nadruk wees op den wil tot samenwerking der so cialisten. De offers, die men echter thans van de socialistische fractie eischte. waren te groot en konden door haar niet worden gebracht. Indien de regeering naar voorstel zooals iet er thans lag in stemming bracht, jouden de socialisten zich gedwongen zien egen de regeering te stemmen. De Kamer ging hierna vanmorgen te ruim 1 uur tot stemming over. Alleen de m d0 .egeering vertegenwoordigde groepen stern- ten voor de regeering en in sommige geval- en nog eens niet de geheple fractie. Szt retrf.'.ng-voorstel ftenj venvo'P® ust 380 l,gen 193 steumen,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2