500 300 25 KING EERSTE BLAD No. 31 71e Jaargang 1933 W OENSDAG Uitgave: fiina f. VAH Dï VEIDE Jr.. Hfelsliaal 51940, Vlissingen. Telel. 10. Pestvehening S6B1 25 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen DE ECONOMISCHE TOESTAND. STADS- EN PROVINCIENIEUWS PEPERMUNT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct. Iedere regel meer lOct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl -Sregelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Toen wy dezer dagen met een bekend groot-industrieel over den economischen toe stand spraken en wij ook het onderwerp van den vrijhandel aanroerden, kon hij niet na laten zijn spijt uit te drukken over het feit, dat er thans zoovele wei-denkende menschen tot de politiek van beschermende maatrege len overhellen. „Het is zonde en jammer", zeide hij uit het diepst van zijn hart, „dat men nog niet een half jaar desnoods de tan den op elkaar zet. Wie weet of Amerika on der het nieuwe bewind van Roosevelt niet een anderen weg zal inslaan". Dacht U dan niet, zoo vroegen wy, dat de niet-betaling van de oorlogsschulden door Frankryk en de wel-betaling door Engeland tot een verscherping van den tarievenstrijd zou kunnen leiden „Ja, als wij zoo redeneeren, komen wy er natuuriyk nooit. Het wil er by my echter niet in, dat het gezonde verstand nu geheel uit de wereld zou zyn verdwenen. Bovendien moet U niet vergeten, dat er in de protec tionistische landen reeds een kentering merk baar is. Weliswaar heeft Engeland in een zijner antwoordnota's aan Amerika gedreigd met vergeldingsmaatregelen ten aanzien van den Amerikaanschen export, doch het is nauweiyks denkbaar, dat deze maatregelen ook in de praktyk zullen worden toegepast. Immers, Engeland zou zichzelf een zwaren slag toebrengen, indien het by voorbeeld een extra belasting zou leggen op grondstoffen uit Amerika, welke voor de Engelsche in dustrie onontbeeriyk zyn. Nemen wy slechts het geval van de ruwe katoenZou Enge land daarop een hoog invoerrecht heffen, dan zou aan de katoen-industrie in Lancashire de genadeslag worden toegebracht. Reeds heeft de Engelsche regeering door dv overeenkom sten van Ottawa aan tal van Engelsche in dustrieën, welke voor hun afzet op de we reldmarkt zyn aangewezen, groote schade toe gebracht. Is het geen waanzin, dat men een extra invoerrecht is gaan heffen op ïynzaad uit Argentinië, ten bate van lijnzaad uit Britsch-Indië Daardoor heeft men de grondstof voor de Engelsche ïynoliefabrikan- ten duur gemaakt, en deze kunnen nu niet meer op de wereldmarkt concurreeren. Neen, ik geloof er niets van, dat Engeland het op een tarievenoorlog zou laten aankomen. De gevolgen daarvan zouden heel wat noodlotti- ger kunnen zyn dan de gevolgen van de be taling der oorlogsschulden." Maar zal Amerika zyn rechten willen ver lagen? „Myn indruk is, dat Roosevelt beter dan Hoover dit vraagstuk zal weten op te lossen. Trouwens, men heeft geen kans meer. Het is nu wel gebleken, dat beschermende rechten het leven van de massa duur maken, zonder dat men de algemeene welvaart er mede ver hoogt. Waarom bouwt Ford zyn fabrieken in het buitenland Toch niet, omdat men daar beter werkt. Wel echter, omdat men er la gere loonen betaalt. Indien Ford in de ge legenheid zou zyn om zyn automobielen uit de Belgische Ford-fabriek in Amerika in te voeren, zou hy dat stellig doen en dan zou den de Ford-fabrieken in Amerika gesloten worden. Loonsverlaging in Amerika is heel moeilijk toe te passen, omdat de levens standaard er te hoog is. Alles is er beschermd en daardoor zyn de pryzen der eerste levens behoeften er hoog. Dit nu begint men in te zien en ook begint het inzicht te rypen, dat men niet zonder de buitenwereld kan. Niet onmogeiyk is het, dat het schuldenvraagstuk zyn oplossing zal vinden in een verlaging der tariefmuren. Want ook schulden kunnen tenslotte niet anders dan door den uitruil van goederen betaald worden. Wil Amerika op den duur dus zyn schulden innen, en daarby denk ik niet in de eerste plaats aan de oorlogsschulden, doch vooral aan groote particuliere vorderingen, dan zal men een coulantere houding tegenover den import van buitenlandsch goed moeten aannemen" Het is dus jammer, dat Nederland thans «enige neiging tot bescherming vertoont? „Dat is natuuriyk altyd jammer, doch op het oogenblik is het dubbel te bei "euren, om- dat wy mogeiyk aan den vooravond van een verbetering staan. Waarom laat men de ver lezen niet dragen door hen, die „.daarvoor het risico hebben aanvaard Waarvoor die- Pen de reserves van een onderneming, als öien daarop in slechte tyden niet durft terug tasten Wat hebben wy aan de bewering, dat het Nederlandsche bedryfsleven finan- ieei krachtig genoeg is om deze slechte uaen door te komen, indien er thans geen se&ruik gemaakt wordt van. die krachtige finaneieele positie Steeds weer vergeet men, dat wanneer een enkele ondernemer fouten maakt, de nadeelen daarvan zich beperken tot die eene onderneming, maar dat, indien de Overheid met een maatregel het geheele bedryfsleven bindt, de nadeelen vanzelf ook op het geheele volk terugslaan, indien nader hand biykt, dat die maatregel verkeerd is ge weest. En het ïydt geen twijfel, dat elke pro tectionistische maatregel op verkeerde grond slagen berust." Maar is in dezen tyd het vryhandelsbegin sel geen dogma „Met dergeiyke goedkoope argumenten laat Ik my niet in. Daarmede strooit men het groote publiek zand in de oogen en stelt men het als zeer ruim-denkend voor, indien men onder de huidige omstandigheden van het vrijhandelsbeginsel durft afwijken. Men zou het evengoed een dogma kunnen noemen, wanneer men niet wenscht af te wijken van gezonde leefregels. Moet men een zieke echter voorpraten, dat een gezonde leefwijze uit den booze is Welnu, het economische leven der wereld is door en door ziek en dat zal steeds erger worden, wanneer men met kwakzalvers middelen, zooals contingenteeringen en in voerrechten, gaat werken om den patiënt te genezen." En het verdrag van Ouchy „Dat is ongetwijfeld een stap in de goede richting. Vele kleintjes maken één groote zoo ook indien het verdrag van Ouchy eenmaal geratificeerd zal zyn het Bel gischLuxemburgschNederlandsche tolge- bied, zooals dat by de overeenkomst van Ouchy is gedacht. De tendens van Ouchy gaat in de richting van den vrijhandel en de bedoeling is, een gat te slaan in het Euro- peesche protectionisme. Op grond van deze gedachte zyn de partyen overeengekomen om de tusschen hen bestaande tariefmuren tot op de helft hunner tegenwoordige hoogte terug te brengen. En verder hebben zy zich verplicht om tegenover andere landen, waar mede zy handelsverdragen hebben afgeslo ten, van protectionistische maatregelen te onthouden, behalve wanneer het afweer van vreemde invoerbeperking betreft. Dit laatste maakt het verdrag natuuriyk vry van ideaal, terwyi er ook nog tal van andere bepalingen zyn, welke de beteekenis vin Ouchy naar beneden halen. Maar de goede wil valt toch niet te loochenen. In Duitsche bladen gaan zelfs reeds stemmen op voor aansluiting by Ouchy. Voor Duitschland is het Belgisch— Nederlandsche tolgebied namely k een zeer belangryk afzetgebied, waarmede de Duitsche industrie terdege rekening heeft te houden. Vandaar ook de actie der Duitsche groot industrie inzake opheffing der Duitsche con- tingenteering, waardoor de Nederlandsche landbouw- en zuiverproducten zoo zwaar ge troffen worden Het staat de Duitsche nijver heid klaar voor oogen, dat men niet met Nederland en België in een gemeenschappe- lyk tolverbond kan zitten .indien men tege- lykertyd Nederlandsche boter en kaas zou blyven contingenteeren." Zal de Duitsche landbouw echter voor op heffing der contingenteering te vinden zyn „Er zijn daarvoor enkele aanwyzingen. Men begint namelijk in te zien, dat alles, wat den export van industrieproducten belemmert en dus de koopkracht van de industrieele be volking afbreuk doet, van onmiddeliyken terugslag op den landbouw is, en dat de be scherming van den landbouw door beperking van buitenlandschen invoer de slechtste dienst is, welken men den eigen landbouw kan bewyzen. Maar de jongste rede van den Duitschen rykskanselier vormt op dit punt wederom een teleurstelling, in zooverre nog meer bescherming van den Duitschen land bouw in het vooruitzicht wordt gesteld. Ouchy noodigt uit tot aansluiting, maar Von Schleicher toont daarvoor blykbaar nog niet voldoende begrip Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". i 11 s i Concertgebouw. In spyt van het felle winteren, hadden zeer velen zich gisterenavond naar de uitvoe ring van bovengenoemde zangvereeniging be geven wel een bewys, dat men het Christe- ïyk lied gaarne hoort en dat „Hosanna" een uitstekende reputatie geniet. Onder de knap pe leiding van den heer J. W. Bommeljé ls er dan ook weer met animo en overtuiging ge zongen, met mooi verzorgden klank en fraaie nuanceering, met goede voordracht en frap pante zuiverheid. Een resultaat dat slechts het gevolg kan zyn van ernstige studie, liefde tot den koorzang en deugdeiyk onderwys. Het programma bevatte een achttiental zangnummers, welke we niet alle zullen me- moreeren. Op de vertolking van Caro's „Dc eeuwige rust", „Kastanjelaar" van Kouse maker, „Geef ons vrede" van Mendelssohn, „Fsalm 68' van Greiter Mens, „Slaap myn kereltje" van Nauta en Gade's cantate „Lente-Boodschap" moeten we echter toch de aandacht vestigen. Enkele daarvan moesten zelfs herhaald worden. Een drietal liederen stelden Bommeljé's kwaliteiten als componist in het licht. Dankbare melodiën, welke de stemming juist weergeven, zooals voor koor „Gebed voor het Vaderland" (gedicht van H. den Engelsman) en „Reislied", voor trio het fijnzinnige „Pozen in den winter" (eveneens woorden van H. den Engelsman). By zonder mooi werd ook het duet „Het Angelus klept in de verte" van Rennes en de tenorsolo „Le vensmoed" van Francken (woorden van de Génestet) gezongen. Afwisseling in den koor zang bracht de trouwe begeleider aan den vleugel, de heer Simon van der Meer, door het Adagio Sostenuto .en het Allegretto uit Beethovens „Mondschein Sonate" op werke lijk prijzenswaardige wijze voor te dragen. De aanwezigen waren steeds geheel oor en be loonden alle uitvoerenden met spontane be tuigingen van instemming. De voorzitter, de heer P. J. Woltering, die met gebed opende, na afloop dankte voor de opkomst en den pianist zijn erkentelykheid betuigde, verzocht ds. H. A. Wiersinga, die den geheelen avond aanwezig was, met dank zegging te sluiten, aan welke uitnoodiging deze gaarne voldeed. O. Nederl. Arbeiders Sportbond. Afdeeüng Vlissingen. De Oude Vriendschap. Voor den propaganda-feestavond van bo vengenoemde vereeniging bestond wel be langstelling. De groote zaal van „dé Oude Vriendschap" was heel goed gevuld, toen gisterenavond om ongeveer half negen, in- plaats van 8 uur, zooals de aankondiging had geluid, de voorzitter aan allen, in het bijzonder den heer Ru Mulder, den Bonds- secretaris, en de kameraden uit Middelburg het welkom toeriep. Hy memoreerde, wat er iii het afgeloopen jaar was voorgevallen en na medegedeeld te hebben, dat in de leiding geen verandering was gekomen en de hoop te hebben uitgesproken, dat velen zich als lid of donateur zouden laten inschrijven, gaf hy woord aan den heer Ru Mulder. Deze zou, naast het ernstige uit de revue „Wij beffen ons op", een tweetal vroolijke num mers ten beste geven. En om die twee voor drachten is braaf gelachen. Voor de pauze ging „Standing en Misunderstandnig", waar we tegenwoordig waren by het gesprek tus schen een douairière en een Amsterdamschen 01 geldraaier, wiens dochter den zoon van eerstgenoemde aan den „haak" heeft gesla gen. De moeder wil deze „mésalliance" niet. Aigemeene hilariteit wordt gewekt door des orgeldraaiers telkens herhaalde vraag „waarvoor heeft Mefrou me eigelijk laten roepen." Na de pauze werden de lachspieren hevig geprikkeld door de beschryving van een vliegtochtje van een Amsterdamsch echtpaar, die na afloop daarvan „Quitte" bleken te zyn. Deze beide nummertjes met de „demonstratie "krachtsport" waren les notes gaies van dezen avond, waarin slechts zeer weinig werkelyke sport werd gegeven, te weten een nummer brugoefeningen man- ren, een dito voor vrouwen en rekoefenin- gen mannen, welke toesteloefeningen een prettigen indruk gaven van wat gepresteerd kan worden, benevens een zwaar nummer vrye oefeningen mannen, dat, Jammer ge noeg niet heelemaal tot zyn recht kwam, omdat de uitvoerders niet stipt gelyk werk ten. Na de brugoefeningen vrouwen heeft de heer Broekman, Bondssecretaris, gesproken over de beteekenis van de sport voor de ar beiders. Hy besprak de cultureele waarde van de arbeiderssport, die hij plaatste naast de geestelyke ontwikkeling, welke krachtig in de hand wordt gewerkt door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Naast of in zyn terminologie juister, tegenover de officieele sport, »*lke door hem kyksport, sport uit winstbejag werd genoemd, plaatste spreker de arbeiderssport, die niet als de eerste een aanfluiting is geworden van lichamelyke opvoeding. In tegenstelling met de feesten der neutrale sport, die spreker aanduidde als inhoudlooze, als niets dan jazz-band- by eenkomsten, wees spreker op de Sport bond-revue met verzen van Martien Bever sluis, declamatie van Ru Mulder en décors ontworpen door Alb. Hahn Jr. Met een op wekking tot deelneming aan de arbeiders- sportbeweging eindigde de heer Boekman zyn toespraak, die luid werd toegejuicht. Nu ging de revue „wy heffen ons op", een verheerlyking van de sport, die vriendschap en vrede kweekt en waarin naast eenige ta- fereelen, welke den oorlog we denken hlerby aan de tafereelen met soldaten, trom geroffel en kanongebulder in een scherp licht stellen met geeseling en felle bewoor dingen van Beversluis, andere worden ge plaatst, die een verheeriykend beeld geven van de eensgezindheid en vriendschap door de sport gewekt. We zien nog voor ons dat tafereel, waar de winzucht gegeeseld wordt en de symboliseering der vrouwenbeweging tegen den oorlog, waar een in rouw gedom pelde moeder zich tegenover een vuurmond plaatst vóór haar kind en de verheerly kende apotheose aan het slot, de gymnastiekver- eeniging met het vaandel met de initialen N.A.S.B. De beelden sloten zich prachtig aap bij de striemende woorden van Beversluis en staken flink af by de karakteristiek ontwor pen décors van Alb. Hahn Jr. De revue werd besloten met het, door de zaal staande meegezongen Arbeiderslied. Ter onuersteu- ning van het geheel was vrijwel onzichtbaar opgestelde muziek aanwezig. Het kan wellicht, door de lengte der de clamatie, niet anders, maar onzes inziens zouden de beeldengroepen beter tot haar recht gekomen zyn, indien het doek by elk tafereel wat korter open ware geweest. Wat vertoond werd, viel blykens het tel kens terugkeerende applaus, ten zeerste in don smaak van de overtalryke aanwezigen. Ijsvermaak. De strenge vorst van de laatste dagen heeft het ijs volkomen betrouwbaar gemaakt. Op de Spuiboezem en op de baan van de ysclub „Vlissinger" wordt dan ook druk gereden, evenals op de watergang tusschen Vlissingen en Souburg. De vesten te Middelburg zyn goedgekeurd, behalve enkele gedeelten, welke zijn afgezet. De baan van de ysclub „Middelburg" is heden opengesteld voor het gedeelte van de vest tusschen de Seisbrug en de Griffioen. Deze baan is echter alleen toegankelijk voor de leden. Provinciale Staten. Nadat de afdeclingen te kwart over twee bijeen waren gekomen ter behandeling van het voorstel tot wyziging van het besluit tot afkoop van den tol op den weg St. Kruis— St. Laureyns, heropende de voorzitter te kwart voor drie de algemeene vergadering. Uit het voorgelezen algemeen verslag bleek dat in de afdeelingen geen bezwaar was ge maakt tegen het voorstel, dat dan ook zon der hoofdelyke stemming werd aangenomen. Hierna ging de vergadering op voorstel van den voorzitter over in eene met geslo ten deuren. Te ongeveer kwart over drie werd de open bare vergadering heropend, waarna de voor zitter de vergadering en tevens de zitting m naam der Koningin sloot. HOEDEKENSKERKE. Onderscheiding. By Kon. beslui" is de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan W. Maartensen, grafdelver der parochie van den H. Bonifatius, te Kwa- dendamme, gemeente Hoedekenskerke. ZIERIKZEE. Begrafenis A. van der Weyde. Maandagmiddag is liet stoffebjk overschot van den heer A. van der Weyde, in leven oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, op de algemeene begraafplaats te Zierikzee ter aarde besteld. Onder de vele aanwezigen wer den opgemerkt de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van üf- ford, leden van Ged. Staten en Prov. Staten, mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer, jhr. J. van Vredenburg, voorzitter der Thoolsche waterleiding, de ra"'' van beheer en directeur van de waterleiding-maatschappy „Schou- wen-Duiveland". Het dageiyksch bestuur van het waterschap Schouwen, jhr. R. R. L. de Muralt, oud-ingenieur van Schouwen. De Commissaris der Koningin herinnerde aan de talryke functies, waarin de heer Van der Weyde het algemeen belang heeft ge diend. Mr. P. Dieleman sprak namens den Zeeuw- schen polder- en waterschapsbond, waarvan de heer Van der Weyde mede-oprichter en stichter is geweestde heer mr. G. A. Boon namens den Vryheidsbond. Nog verschillende andere sprekers voerden het woord. Het slotwoord werd gesproken door ds. H. J. Barnouw, predikant by de Ned. Herv, ge meente. De zoon van den overledene, de heer A. P. van der Weyde, dankte allen voor de betoon de belangstelling en de eer zyn overleden vader bewezen. Zeeuwsche leg^redstrijd voor kippen van de V, P. z. Aan den gehouden Zeeuwschen legwedstryd voor kippen, gehouden door de V.P.Z., namen 8 toornen deel. De eerste prijs werd behaald door de toom van den heer N. Polderman te St, Maartensdijk, met 996 eieren, die 58.925 De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele King-pepermunt ditzelfde middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. kilo wogen, met een gemiddeld gewicht van 59 gram. Over h?t algemeen waren de uitsla gen lager dan het jaar te voren. Het bestuur der V.P.Z. besloot dit jaar geen legwedstrijd uit te schryven. Vereenigingen. Met no. 17 van ds „Staatscourant" zyn verzonden afdrukken van de statuten betref fende een wyziging in de statuten van de Vereeniging School met den Bijbel, gevestigd te Nieuwerkerk (provincie Zeeland) en van de sociëteit „Harmonie" gevestigd te Sas van Gent. DE CONFERENTIE INZAKE DE 40-URIGE WERKWEEK. De conferentie inzake de veertigurige werk week heeft met 35 stemmen tegen 2 en 19 stemmen blanco een resolutie aangenomen, waarbij de gemiddelde werkweek niet langer mag zyn dan 40 uur, met uitzondering van enkele gevallen, die in de conventie vastge- legü zullen worden. Met 36 tegen 2 stemmen en 16 blanco werd het principe aanvaard van de beperking van het aantal overwerkuren. Een voorstel van de Engelsche arbeiders-af gevaardigde betreffende een sociale regeling voor spoorwegen en transporten haalde 27 stemmen tegen 1 en 17 blanco, m«.ar bereikte het noodzakelyke quorum niet, waarna de conferentie de quaestie besprak van de toe komstige toepassing der conventie op de klei ne ondernemingen. Met 35 stemmen tegen 19 onthoudingen werd de noodzakelijkheid erkend van speciale regelingen voor kleins endernemingen, maar het quorum was niet aanwezig. Een voorstel van den Belgischen arbeidersgedelegcerde Mertens om twee con venties op te stellen, nl. één voor de industrie en één voor den handel en de kantoren haal de 22 stemmen tegen 34 onthoudingen, zoodat ook hier het quorum niet aanwezig was. De zelfde quaestie, voorgesteld in anderen vorm haalde 26 stemmen tegen 1 en 22 onthoudin gen, zoodat het quorum nogmaals afwezig was. Vervolgens werd gestemd over de vraag, of een conventie-ontwerp ook betrekking be hoort te hebben op handelsinstellingen en kantoren, waarby met 23 stemmen voor en 24 onthoudingen het quorum niet werd be reikt. Met 41 tegen 1 en 10 onthoudingen werd ten slotte de noodzakelykheid erkend van een periodieke mededeeling der regeerin gen van gegevens betreffende technologische werkeloosheid, ten opzichte waarvan juiste gegevens ODtbreken. De voorzitter van de groep van werkgevers, dio vervolgens aan het woord kwam, bracht in herinnering, dat voor de opening der be sprekingen de werkgeversgroep verklaard had zich te zullen onthouden by alle stemmingen betreffende de uitwerking van een ontwerp- conventie, hetgeen in de voorafgaande stem mingen gebleken was en waaruit de onmoge lijkheid bleek voort te gaan op de thans inge slagen weg. Spr. wyst er op, dat het feit, dat de werkgevers hier aanwezig zyn, niet kan worden beschouwd als goedkeuring. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Duitsch-nationale Ryksdagfractie pu bliceert een motie, waarin wordt gezegd, dat ter overwinning van den in Duitschland be- staanden noodtoestand een principieele be slissing wordt vereischt met betrekking tot een reeks vitale kwesties der natie. Speciaal is, aldus de motie, een doortastende oplos sing der economische problemen noodzake- Jyk. Te dien einde zal een aigeheele reorga- S/ r—

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1