1000 500 300 150 100 25 PANTOFFELWEEK KLIJ BERG'S DINSDAG 24 JANUARI EERSTE BLAD No. ao Tie Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN FR0VINCIEN1EUWS VOOR DEN WINTER MARINE EN LEGER RECHTSZAKEN SPORT FAILLISSEMENTEN INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND SCHOENMAGAZIJN -1933! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels rl.25. iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl -5tegelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger guiden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Zondagsdienst op de lijn Vlissingen— Ter Neuzen opgeheven. In de heden gehouden zitting van de Prov Staten is met 20 tegen 19 stemmen aangeno men het voorstel-Dominicus waarover in de vorige zitting de stemmen staakten om den Zondagsdienst op de lijn Vlissingen—Ter Neuzen op te heffen. Vóór stemden de anti-rev., christeiyk-histo- rischen, staatkundig-gereformeerden en de heer Van Dalsum (vrij kath.) Afwezig waren de hoeren Adriaanse, Over- hoff en Goossens, die tegen dit voorstel zou den hebben gestemd. Men zie verder het verslag van de Prov. fitaten in dit nummer opgenomen. De bootdienst Vlissingen—Terneuzen. In verband met het voorstel tot voortzet ting van den bootdienst VlissingenTerneu zen voor rekening J geheel van de provincie, nu de minister de 80 pet. subsidie in het te kort voor deze lijn heeft ingetrokken, heeft de directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij zich met ©en adres tot de Staten van Zeeland gewend. Zij be toogt dat op haar tramlijn van Terneuzen naar Breskens ten allen tijde een treinen loop kan worden ingevoerd in .aansluiting op de veerboot Vlissingen-—Breskensdat de mistijd niet grooter zal zijn dan nudat de reis niet duurder behoeft te zijn dan nu en dat een goede verbinding in het leven zou v/orden geroepen, die dor provincie weinig kost, indien en zoodra de kostbare bootver binding Vlissingen—Neuzen zou worden op geheven. De directie der Nederl. Spoorwegen be toogt in een adres, datzij door inlegging van doorgaan-le rijtuigen van Hoedekens- kerke naar Vlissingen een goede aansluiting O»- den bootdienst TerneuzenHoedekens- kerke in het leven kan roepen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan aL werkzoe kenden ingeschreven 2 drukkers, 1 behanger, 1 uitvoerder, 2 mastiekers, 1 betonwerker, 34 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, 30 metselaars, 25 opperlieden, 41 schilders, 11 stucadoors, 2 tegelvormers, 66 timmerlieden, 5 ververs, 3 vlechters, 2 voegers, 1 wagenmaker, 2 wa- terbouwk. opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuigk. en bouwk., 6 meubelmakers, 5 politoerders, 4 stoffeerders, 7 kleermakers, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 677 metaalbewer kers (w.o. 285 tijd, werkloos), 2 bierbottelaars, 6 brood/banketbakkers, 2 koks, 3 aides, 1 sla ger, 9 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 win kelbediende, 1 besteller, 8 chauffeurs, 10 kellners, 5 loopjongens, 5 sleepers, 28 trans portarbeiders, 45 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 3 teekenaars, 2 werktuigkundi gen, 1 musicus, 1 verpleegster, 1 kamermeis je, 3 werksters, 1 dienstbode, 12 portiers loo- pers enz., 45 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 115 losse arbeiders. Totaal 1249 ingeschrevenen, waarvan 104 in de werkverschaffing. Vorige week 1221 personen. Alzoo een vermeerdering van 28 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ben tweetal opnamen van den voetbal wedstrijd HollandZwitserland. Prinses «Juliana op de Haagsche ijsbaan. De 72 meter hooge heftoren van de spoorbrug aan de Koningshaven, waarvan de varensgezel Tabernee Zaterdagmiddag af sprong en te pletter viel. Het ongelukkige slachtoffer ais cow-boy. Ontruiming van de Kraling. sche ijsclub wegens den slechten toestand van het ijs, De officieele wedstrijd, uit geschreven door den Kon. Ned. Schaatsen- riidersbond, om het kampioenschap schoon tijden voor dames op de baan te Hengelo en de kampioene, mevr. de StoppelaarVisser. 7" Huldiging van prof. Steinmetz bij zijn 25- Jarig hoogleeraarschap, in de aula der Am- sterdamsche universiteit. De bekeruitrei- jdng van den rondrit te paard door Neder land, waarbij mej. Kramer uit Döorn twee hekers won. Een ernstige binnenbrand. Hedenmiddag omstreeks kwart voor één Is en ernstige binnenbrand ontstaan in het ca „de Witte Ballon" in het Bellamypark. «.„J. ra^d was ontstaan door een lek in den schoorsteen. Tusschen het plafond en den vloer van de eerste verdieping begon het te branden. De pol1 tie heeft met den slangenwagen den brand gebluscht. De commandant van de brandweer ver scheen ook nog ter plaatse, doch deze achtte alarmeering van de brandweer niet noodig. Een Van Houteh's filmavond. In Grand Hotel Britannia wordt Donder dag a.s., om 8.15 een Van Houten's film avond gegeven. Het bedrijf van deze bekende cacao-firma woidt op het doek gebracht. Wij verwijzen belanghebbenden verder naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. OOSTBURG. Vergadering van gedipl. leerlingen der winterlandbouwcursussen. De vereeniging van gediplomeerde leerlin gen aan de winterlandbouwcursussen in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft op Zater dag 21 Januari jl. in het café van den heer Mabesoone te Oostburg haar algemeene le denvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq, opende de bijeenkomst met zijn teleurstelling uit tin spreken over het z.i. te gering bezoek, vooral wat de oude garde betreft, maar heette toch de aanwezigen (een 50-tal) van harte welkom en hier wéér vooral de jongeren in het bij zonder werden welkom geheeten de heeren ir. J. D. Drost, algemeen secretaris der Z.L.M., die in deze vergadering voor de leden zou op treden en de heeren Leenhouts en Becu, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Oostburg der Z.L.M., de eerste tevens eere voorzitter der vereeniging. De voorzitter wilde het openingswoord niet te lang maken, doch meende toch een terug blik te moeten slaan op 1932 en dit geeft geen bemoediging, we kunnen nu reeds zeggen, dat de financieele uitkomsten slecht zijn, de re serves zijn opgebruikt, ondanks alle steun maatregelen, hoe goed ook bedoeld, is alles nog even duisterwel was de steun aan de tarweteelt een gelukkige vondst, overigens, zooals gezegd, alles even duister, het eenige licht, dat er is, is kunstlicht, spreker zou haast zeggen zoeklicht. Spreker behandelt vervolgens de onevenredigheid tusschen ont vangsten en uitgavende sociale wetten drukken den landbouw veel te zwaar en moe ten uit de verliezen betaald worden had het verder over de moeilijkheden met raad van arbeid, soms met den minister en het kan tongerecht. Uit de rekening blijkt, dat de vereeniging 125 leden telt en dat de ontvangsten de uit gaven hebben overtroffen met een som van ruim f 965. De penningmeester werd met een woord van dank voor zijn richtig beheer gedechargeerd. Op voorstel van den voorzitter werden de heeren J. A. Risseeuw en E. H. L. de Milliano, die zooveel voor de vereeniging hebben ge daan en thans als bestuurslid aftreden, tot eere-leden benoemd. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden herkozen de heeren Van Waes, De Badts, Risseeuw en Provoost. De heer ir. Dorst hield daarop zijn rede „Nederland als landbouwland in verband mer den afzet der landbouwproducten". De inleider haalt een gedicht aan van René de Clerck en van onzen dichter Poot, maar dit laatste ziet meer op het zeer oude bedrijf, toen alles nog vanzelf ging. Spr. begint liever by den laatsten grooten landbouwcrisis van de tachtiger jaren. Toen werd als het ware nog enkel voor het binnenland gewerkt en was de landbouw nog zeer achterlijk. In het laatst der 70er jaren werd op groote schaal met ontginning van groote vlakten in Ame rika, het daar verbouwde werd naar de kusten vervoerd, waar het weldra zün weg vond naa: de Euopeesche markten. De graanpryzen, vooral die van tarwe werden toen enorm laag, wat weer ten gevolge had, dat de boeren overgingen tot verbouwing van andere gra nen, waarna verdere uitbreiding kwam met handelsgewassen, peulvruchten enz, maar ook daarvan kwam spoedig overproductie. Toen wierp men zich hier in Nederland op de vee teelt zoo is het hier te lande na de groote landbouwcrisis hoe langer zoo meer gegaan in de richting van export. Maar export is vol gens spreker niet de eenige oorzaak van den nood van den landbouw, neen juist by het in slaan van den weg van den export is gaan verminderen. Er is thans oneindig veel min der bouwland in Nederlandvooral in het Oosten en Noord-Oosten is veel grasland aangelegd, om het vee voor export aan te wenden. Ook met den tuinbouw is het zoo ge gaan en r.u is de vraag was dit de juiste methode Het antwoord moet luiden Voor dien tyd was het de juiste methode, is het de goede richting uitgegaan, er is een tyd van bloei gevolgd, waartoe de ligging van ons land sterk meewerkte. Toentertyd kwamen op alle buitenlandsche markten producten van den Nederlandschen landbouw, vrijhan del vierde hoogty. Nu is de na-oorlogsche periode de groote verandering hoe langer zoo moeiiyker wordt het, onze producten op de buitenlandsche markten te brengen, ja ze worden zelfs ge weerd; neemt het buitenland nog verdere maatregelen, dan staat de ondergang van den veestapel voor de deur. Engeland byv. heeft de vryhandel vaarwel gezegd en trekt men door sterkte protectie zijn producten ui: de Dominions (verdrag van Ottawa). Van het; grootste belang is het, dat wy weten wat het buitenland dcet om zijn producten te bescher men wy hangen geheel af van de elders te nemen maatregelen. En nu is de groote vraagwat zullen ze met ons beginnen, zul len onze producten toegelaten worden Sinds 1929 is de export sterk gedaald, met 58 de cijfers zijn werkelijk ontstellend, we weten niet meer -'aar we heen moeten Friesland en Holland zitten tjokvol met vee, wat de grenzen over moet, doch geweerd wordt. Be perking van den veestapel is het paroolwat er gebeuren moet is een dringend vraagstuk. Die reuzen-export is thans verkeerd gebleken, doch niemand kon vooruitzien. De vraag treedt naar voren welken weg moeten wy uit? Maar gaan produceeren voor het bin nenland, dan volgen we hierin de omliggende landen na, doch vraagt men hoe moet dat, dan komen de moeilykheden. Het maalpercentage op 40 is reeds een stap in de goede richting. Maar wat met het weiland, waar zooveel ingeschikt is voor den landbouw, van die zgn. stopverfgrond. Dit vraagstuk is inder daad zeer moeiiyk we moeten zelf gaan ver bouwen de voedergewassen ter beperking van mais en dergelijke, we moeten allerlei maat regelen gaan nemen voor eigen productie. Toeslag op de pry zen is ook een vraagstuk. De Nederlandsche landbouw kan verdedigen, dat de gegeven steun biliyk is, maar dit ziet men, vooral in steden nog te weinig in, want zegt men daar, door dien steun wordt alles duurder gemaakt. Loonen en salarissen mo gen niet geregeld worden ten koste der boe ren de steden profiteeren nog steeds van de lage pryzen van landbouw- en veeteelt-pro ducten. De groote pers werkt daarin nog veel mede ten nadeele der boeren, men voert als het ware een soort „hetze" tegen de boeren. Een belangryke taak voor de landbouworga nisaties is het er voortdurend op te wyzen, dat het niet juist is, dat de Nederlandsche landbouw de pry zen opschroeft. De productie moet loonend werken daar moet verande ring komen, voortdurende steun is gemoti veerd en biliyk. AARDENBURG. Smokkel - misère. Een veekoopman uit Aardenburg, die we gens het vermoeden van betrokken te zyn by smokkelen in België was gearresteerd, bleek in het bezit te zyn van een afschrift van een volledig dienstrooster der grensbe ambten in de omgeving voor de drie komen de dagen. Eenige grensbeambten zyn in verband hiermede geschorst. Het ijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niettegenstaande de strenge vorst der laatste dagen blyft het ys op de meeste kreken in Zeeuwsch-Vlaanderen onbetrouw baar. Bovendien wordt veel water uit de kreken afgevoerd door de zeesluizen, zoodat het op de diepere gedeelten uiterst gevaarlijk blijft. Ook zyn duizenden watervogels druk ir. de weer om groote oppervlakten open te houden, zoodat van goede ysbanen in deze streek geen sprake is. De schaatsenliefheb- bers moeten zich dan ook tevreden stellen met primitieve baantjes op plassen en pol- dcrslooten. 'Vanwege den lagen waterstand kan het terrein van de Axelsche IJsbaan niet blank gezet worden. Het kanaaltje van Axel naar Hulst ligt nog gedceltelyk open. Er is in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen veel sneeuw gevallen, zoodat op sommige plaat sen de sneeuw 10 cM. hoog ligt. Het verkeer ondervindt hierdoor veel belemmering, vooral op de over het algemeen slechte keiwegen. Bij Kon. besluit is de titulaire rang van schout-by-nacht verleend aan den gepens. c'irigeerend officier van gezondheid der le klas M. M. Jung. Hr. Ms. mynlegger „Gouden Leeuw", onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. J A. van Staveren, is 19 Januari te Colombo aangekomen en gisteren weder vandaar ver trokken. Reorganisatie van het leger in Oost-Indië. By het leger in Oost-Indië zullen de na volgende wyzigingen in de organisatie wor den aangebracht a. infanterie. Het aantal regimenten wordt van 6 gebracht op 4het aantal compag nieën blyft 54 en het aantal bataljons wordt van 18 teruggebracht op 16. By ieder regi ment wordt de compagnie mitrailleurs ver vangen door een afdeeling mitrailleurs en infanteriegeschut. b. cavalerie. Dit wapen wordt verminderd met 2 eskadrons. c. artillerie. Dit wapen wordt geconcen treerd in l afdeeling gemotoriseerde veld artillerie, 2 afdeelingen bergartillerie, 1 af- ceeling houwitsers en 1 korps kust- en lucht- doelartillerie. Bezoldigingen dienstplichtig personeel. Ingevolge het Kon. besluit van 13 Januari zal het dienstplichtig personeel der Konink- lyke landmacht gedurende het tydvak van 16 Januari 1933 tot 1 Maart 1935 de volgende bezoldigingen genietensergeant-majoor (opperwachtmeester), gehuwd zynde of ge huwd geweest zynde, 1215 's jaarsonge huwd zynde of nimmer gehuwd geweest, f 1195 's jaars. Sergeant (wachtmeester fourier) gehuwd zynde of gehuwd geweest zynde, 935 's jaarsongehuwd zynde of nimmer gehuwl geweest, 925 's jaars. Soldaat 18, korporaal 32, tamboer, hoorn blazer of trompetter 27 cent per dag en zyn verminderingen toegepast voor chauffeurs. De kraanvogels in den Haagschen Dierentuin. De procureur-generaal heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het beroep van den directeur van den Haagschen Die rentuin, die door de Haagsche rechtbank strafbaar is geoordeeld omdat hy er niet voor zorgde, dat kraanvogels in dien tuin in den laatsten zomer een voor omwonenden hinder- lyk rumoer maakten. De aanslag op agent Baas. Op Donderdag 9 Februari a.s. zal door de Haagsche rechtbank worden behandeld, de strafzaak tegen den thans gedetineerden communist v. B., verdacht van doodslag, gor- pleegd op 20 September van het vorige jaar op den politieagent Baas, op de Heerengracht te Den Haag. De zesdaagsche te Brussel. Gisterenavond waren omstreeks 5000 toe schouwers aanwezig. Na de sprints van 8 urn- ontstond een ernstige valparty, waarvan Bu- schenhagen het slachtoffer werd. Hy bleek zoo ernstig gevallen te zyn, dat hy niet meer in de baan kon verschijnen. Een nieuw kop pel Pijnenburg—Schön werd gevormd. (In den vooravond had Duray opgegeven waardoor Pijnenburg als reserve alleen reed) Na de sprints van 9 uur was de stand als volgt Aan den kop Charlier—Deneef 114 p., Pij nenburg—Schön 107 p., Broecardo—Guim- bretière 54 p., De Pauw—Van Nevele 52 p. op 1 ronde Van Hevel—Van Slembroeck 45 p.op 2 randen Haemerlinck—Debruyker 113 p., Richli—Wambst 100 p.op ronden Le- maire—Martin 71 p., Rielens—Van Buggen- hout 56 p., Van Kempen—Aerts 51 p., Smets Haegelsteen 40 p.op 5 ronden Loncke— Verhaegen 88 p.cp 1? rondenGoossens— Huygens 46 p., op 24 ronden van Hout—Van Hoek 58 p. Het faillissement van Henri Wauters, wijnhandelaar te Sas van Gent, curator mr. J. Erasmus te Oostburg, is geëindigd door in kracht van gewijsde gegane homologatie van het accoord. De preferente schuld- eischers krijgen 100 en de concurrente schuldeischers 10 hunner vorderingen. Het faillissement van M. Okkerse, koopman te Bruinisse, curator mr. c. J. B. du Croo te Zierikzee, js opgeheven wegens gebrek aan baten. Üulteo verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd opname van het volgende in uw blad, waarvoor by voorbaat onzen dank. Het zal velen der ingezetenen van Vlissin gen een genoegen gedaan hebben, uit uw blad van jl. Zaterdag te vernemen dat door Burg. en Weth. dezer gemeente reeds in de a.s. ge meenteraadsvergadering van Vrydag 27 dezer een voorste, zal worden gedaan tot het be noemen van een drietal commissarissen èn één lid van den raad van toezicht voor de N.V. Haven van Vlissingen. Voor de benoeming van Commissarissen wordt een drietal personen aanbevolen, waar uit zoude moeten worden afgeleid dat deze drie heeren feitelijk by acclamatie zouden moeten worden benoemd Het komt ons ech ter voor dat beter een vijf-bt-zestal voorge steld had kunnen worden, opdat er een rui mere keuze voor H.H. gemeenteraadsleden hadde geweest. Dat onze Burgemeester, zoowel als com missaris èn lid van den raad van toezicht, bij acclamatie gekozen wordt, spreekt vanzelf, doch zyn we van meening dat bij de voor dracht voor de overige twee commissarissen óók gedacht had moeten worden o.a. aan onzen oud-wethouder, den heer M. Laernoes aan één der twee directeuren van de Kon. Maatschappij „de Schelde" alsook aan den heer C. Rühl, oud-onder commandant van Zeeland, enz., die, alhoewel binnenkort gepensionneerd, toch te Vlissingen zal blyven wonen, als we goed zyn ingelicht 1 We hopen dus, dat er nog tydig een ge- wyzigd voorstel zal worden ingediend óf dat by de stemming op a.s. Vrydag zulk een na der voorstel zal worden aanhangig gemaakt Ofschoon deze nieuwe haven, volgens een op scheepvaartkundig gebied deskundig Rot- terdamsch tydschrift van 11 Januari 1933, „tot totale mislukking voorbestemd is", zijn er gelukkig nog deskundigen die een anderen kyk op deze zaak hebbenWenscheiyk is het da- rom dat by' de keuze van commissa rissen, enz., erop gelet worde dat deze te be noemen heeren, naast geschiktheid, enz. óók over voldoenden vrijen tijd beschikken om zich, zooveel als maar eenigszins mogeiyk is, voor deze nieuwe haven nuttig te maken en zich te beyveren dat genoemde „profetie" van „gedoemde mislukking" niet bewaarheid worde en te zyner tyd zal biyken een groote kortzichtigheid en flater geweest te zyn. Eenige belanghebbenden van den waterkant. DE OORLOGSSCHULDEN. De mededeeling dat de Ver. Staten bereid zyn, de onderhandelingen over het vraagstuk der oorlogsschulden te hervatten, wordt door de geheele Britsche pers als de belangrykste politieke gebeurtenis van den laatsten tyd beschouwd. Het het eerste succes van de Engelsche politiek, sedert Engeland op 15 December zyn verplichtingen tegenover de Vereenigde Sta ten is nagekomen. Verder wordt er de na druk op gelegd, dat het vraagstuk der oor logsschulden thans gemeenschappelijk met de andere belangryke econo. ilsche wereld- Geheel onze voorraad Pantoffels moet voor enorm verlaagde prijzen de deur uit. ZIE ETALAGE ZIE ETALAGE

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1