500 OPRUIMING CHIEF WHIP G NO STAND, WANT HET DE BESTE S VOOR IEDERS E 515 IS 31 JANUARI EERSTE BLAD No. 18 71e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS Berichten en lezing. 1.35 Dansmuziek. 1724 M. - 8.05 Gra- ïcert. 12.20 Concert, et, 9.05 Tooneel. 10.20 11.20 Concert. 1.50 Orkest. 7.20 Orkest, t. 10.35 Dansmuziek. - 6.25 en 11.20 Gr*, eert. 1.55 Gramofoon- 7.20 Orkest, koor en ek. 11.20 Dansmuziek. ;.20 Orkest. 1.30 Con- Kamermuziek. 7.05 Orkest en tooneei. 11.20 Orkest. 338 Orkest. 5.20 Orkest, esdaagsche te Brussel, daagsche te Brussel. 10 Concert. 8.35 Geva- Berichten en hierna Januari, 8.30 Vara. Tuinbouw- eidskwartiertje. 9.15 elspel. 9.40 Toespraak. O. 12.00 Avro. Orkest ilverslag Nederland— >foonplaten. 4.15 Boe- ias en sportuitslagen. .00 Orkest. 6.50 Wak- Concert 8.00 Avro. ï.öo Voordracht. 9.20 iplafcen. 10.20 Concert. 10 K.R.O. Morgenwi]- Ï.C.R.V. 10.00 Kerk- nuziek. 12.15 K.R.O. 3ramofoon platen 2.10 ►ncert. 450 Voor zie- de muziek. 6.20 Kerk- userie. 810 Berichten. Dias. 10.40 Epiloog. 10.50 Berichten. 12 50 tet. 2.20Gramofoon* Orkest. 4.15 Kinder solisten 5.50 Piano- 8.20 Kerkdienst. 9.05 10 Berichten. 9.25 Or- 1724 M. 8.05 Gra- icert. 1.20 Orkest. 1.50, ïplaten. 3.50 Orkest. B.20 Orkest. 11.20 Concert. 1.20 «platen. 2.45 Orkest, n piano. 8.50 Concert, st. 10.10 Dansmuziek. 6.20 Koraal. 6.25 «platen. 12.20 Orkest, ijk programma. 7.20 ogramma. 20 Orkest. 11.20 Gra- msmuziek. 1.3Q Con- ar«-ecital. 7.10 Zang- ist en solisten. 10.30 10.20 Gramofoonpla- Uoncert. 1.20 Dansmu- 20 Orkest. 6 50 Saxo- oncert. 8.20 Orkest. 10.50 Concert. 11.50 .20 Concert. 9 20 Be geerd programma. 1Q33! D A makelijkheden, en. enz. m 20 tot 26 Januari en „Vagebonden". 20 tot 26 Januari tam" en „ZtJn terug- 22 Januari. Caba- stellingen, gezelsr.hap „de Oude Vriend- - Uitvoering Christ, osanna", Coneertge- Propaganda-ultvoe- Sportbond, „de Oude Weldadigheidsavond and Hotel Bntannu. OR AUTO'S rOERTUIGEN arl uur 4.54 456 4.50 VLISSINGEN 8.03 2054 9.25 22.19 10.48 23.26 RTLIJNEN Batavia van Rott, Jan, Michaels Jan. van Santos lan. v. Duinkerken ,9 Jan. te Soerabaya vertr. 21 Jan. van Jan te Manilla Jan Penm 19 Jan. v Napels 9 Jan. te Colombo 18 Jan Gibraltar Jan. van Padang VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uilgivt: firma f. ÜAH DE VtlDE It. Walstriai 58-60, (lissinp. Tilil. 10. Postrehenint 8(181 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1—öregelsfl. .alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen: Buurtvereeniging Paul Krugerstraat en om streken Leerl. Chr. U.L.O:- school Leerlingen Openbare U.L.O.-school Gedeelte Politie-per- soneel Vorige opgave de 26.10 - 2.50 - 4.03 - 2.15 -4308.14 Totaal ƒ4342.92 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 27 Januari 1933, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. n. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. a. Van een voordracht voor de benoeming van drie commissarissen der op tè richten N.V. „Haven van Vlissingen". De aanbeveling luidtde heeren C. A. van Woelderen, R. H. Arntzenius en ir. M. C. Braat. b. Van een voordracht voor de benoeming van een lid van den raad van toezicht der op te richten N.V. „Haven van Vlissingen". De aanbeveling luidtde heer C. A. van Woelderen. IV. Te behandelen punten f n 1 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van een gewijzigd reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. 2. Idem om de verleende gasconcessie on der de bestaande voorwaarden niet te ver- 3. Idem tot het aanvaarden van een legaat van wijlen den heer E. Berdenis van Berle- kom, bestaande uit twee schilderijen. 4. Idem naar aanleiding van het bestuur der vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het veranderen van de inrich ting der centrale verwarming in de Oranje- school aan de Bloemenlaan. - 5. Idem aan hetzelfde bestuur om de noo dige gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen voor een in te richten zevende lokaal van de Oranjeschool. 6. Idem tot hét veranderen van eenige straatnamen. 7. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Neuerlandsche Vereeniging van dansleeraren om alleen aan erkende dansleeraren vergunning te verlee- nen voor het geven van danslessen. 8. Idem tot het doortrekken van de riolee- rïng en bestrating aan de zuidzijde van het Van Nispenplein. 9. Idem tot het verkoopen van bouwgrond aan a. den heer A. Adriaanse 113 M2. k f 8 ƒ904 b. den heer J .de Jonge 113 M2, k f 8 ƒ904. 10. idem tot het verleenen van restitutie van straatbelasting aan J. J. Stokmans te BUthoven en mevrouw C. Jurry, geb. Plaisier te Rijsoord. 11. Idem tot het vaststellen van een wijzi- der gemeentebegrooting, dienst 4932 en de begrooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon, dienst 1932, 12. Idem tot het goedkeuren van de reke- mgen Van Gezon^Heidscommissie, dienst 2 en van de Zeemans- en Visschersbeurs, «enst 1931. Firma J. PERV00ST houdt Zeldzame koopjes in Karpetten, Tapijtloopers en Vitrages De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede In den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen nieuwe afdeelingen opgericht van de „Vereeniging voor. Volkenbond en Vrede", welker zetel is te 's-Gravenhage en staat onder leiding van een hoofdbestuur, dat thans mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer, als president heeft, en vertegenwoordigers van bijkans elke politieke richting en gods dienstige gezindte onder zijne leden telt. Dat kan, omdat de „Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede" is Volkenbond s- vereeniging. Zij vertegenwoordigt in ons land het volkenbondspacifisme, dat steunt op de aanwezigheid, de werkelijkheid dus van den Volkenbond. Er zijn er wel, die meenen, dat de vereeniging het opvat als zoude zij alles wat de Volkenbond doet of.... nalaat, moe ten goedkeuren. Dat is echter geheel onjuist, want deze vereeniging in ons land en soort gelijke vereenigingen in andere landen, vinden haar reden van bestaan vooral daarin, dat zij zijn, althans moeten zijn de goede vriend, die aan den Volkenbond de onmiskenbare feilen toont. Een Volkenbondsvereeniglng als deze heeft tot taak niet slechts om de vredesge- dachte in algemeenen zin ingang te doen vinden, hetgeen in dezen tijd bijkans niet meer noodig is, doch om een ieder op te wekken aan de verwezenlijking van den noo- digen vrede het zijne of het hare, hoe klein het moge zijn, bij te dragen. Een Volken, bondsvereeniging als deze tracht zoowel de samenstelling als den arbeid van c.en Volken bond nader tot de groote menigte in Neder land te brengen. Dat is geen overbodige weelde, want aan de kennis op dat punt ha pert nogal eens wat. En het zonderlinge ver schijnsel doet zich in den regel voor, dat de omvang van de kennis van den Volkenbond in volslagen omgekeerde verhouding staat tot de stelligheid van de critiek, die daarover wordt uitgesproken beteekenis van den Volkenbond ligt niet in zijn juridisch systeem, al is dat van belang, maar in het historische feit, dat thans de bereddering van de internationale verhoudin gen constitutief is ingesteld op den grondslag van collectief georganiseerd overleg. De Vol kenbond schept daartoe niet slechts den grondslag, maar ook de gelegenheid en het kader. Hij brengt de verantwoordelijke staats lieden bijeen in een gestadig contact, dat, on danks formeele gebondenheden, materieel noodwendig vrij is, en dientengevolge de vor men en wegen zal vinden, om, welke de te kortkomingen van de organisatie en van het statuut ook mogen zijn, de oplossingen te bevorderen, die door de omstandigheden wor den geboden. Dat contact is geen toovermiddel. Het werkt moeizaam en langzaam te midden der on eindige tegenstellingen, maar er ligt voor den wereldvrede een waarborg in van zeer groote beteekenis, grooter m.i. dan welke andere ook. Zij, die zonder begrip van de moeilijkheden, zoo gaarne smalen op dr.t zoogenaamd einde loos overleg en daarvoor de schouders opha len, zien voorbij, dat bij de tegenwoordige spanningen juist daarin de redding belegen Voor 1 K.W.U. 25 uur branden met een 40 Walt lamp (50 kaart) 16 uur branden meteen 60 Watt lamp (75 kaars) 13 uur branden met een 75 Watt lamp (100 kaars) 10 uur branden met een 100 Watt lamp (200 kaars) N.V. P.Z.E.M. Vraagt Inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen De „Vereeniging voor Volkenbond en Vre de" hield korten tijd geleden haar jaarüjk- sche algemeene vergadering te Arnhem. Haar inmiddels door statuten daartoe genoopt afgetreden voorzitter, de oud-minister Van Kamebeelr, heeft bij die gelegenheid woorden aan de zgn. vertrouwenscrisis, die jegens den Volkenbond bestaat, gewijd. Moet, zoo heeft hij gezegd, ten aanzien van het groote pro bleem der ontwapening, dat thans aller aan dacht tot zich trekt, de Volkenbond worden veroordeeld, omdat daarvoor nog geen oplos sing bestaat Moet op grond van de moeilijk heden, waar de Volkenbond mede worstelt, aan die instelling het vertrouwen worden ontzegd Mijn antwoord isneen. En wel, omdat in het bestaan van den Volkenbond op zichzelf een kracht is gelegen, die niet slechts opweegt tegen de gebondenheden en beper kingen in zijn statuut, maar zelfs sterker zal blijken te zijn dan deze. Ik bedoel dit. De kan zijn. Ik vraag hoe het op het oogenblik in de wereld zou gesteld zijn, indien de Vol kenbond met de mogelijkheden, die hij opent, niet bestond De conclusie, waartoe deze ervaren staats man kwam, was deze, dat er thans meer dan ooit reden is om an den Volkenbond vast te houden en er schouder aan schouder achter te gaan staan. Men moet hen zier* zooals hij isVolkenbondswerk. Omgekeerd hoede men zich er voor zijn beteekenis te onderschatten. Want, indien hij door menschelijke verblind heid en onverstand kapot wordt gemaakt, dan zou hij terugkeeren, omdat hij als permanent orgaan van georganiseerd overleg, worstelt in den tijdgeest, die den onderlingen samen hang der wereldbelangen weerspiegelt. Hij is er, omdat hij er zijn moet. Er zijn plaatsen in ons land, waar deze Vol- kenbondsvereeniging, die allen, hoe zij over het pacifistisch vraagstuk mogen denken, kan omvatten, nog niet is vertegenwoordigd. Maar wellicht zijn er ook in zulke plaatsen perso nen, die het initiatief tot die vertegenwoordi- gng willen nemen. Werkloosheid door vorst. In een circulaire aan de burgemeesters en vethouders der verschillende gemeenten heeft de minister van binnenlandsche zaker onder de aandacht van het college gebracht, dat arbeiders die werkloos geworden zijn ten gevolge van vorst, niet krachtens de steun regeling mogen worden gesteund, vermin- deze arbeiders niet werkloos geworden zijn tengevolge van de crisis. De loonsverla 'ng by de spoorwegen. Het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zal aan het op 27 Januari a.s. te Utrecht te houden bui tengewoon congres adviseeren om de voorstel len van de directie inzake de loonsverlaging, ingaande l Apri1 a.s. te aanvaarden. Vrüe Zaterdagmiddag bij de spoorwegen. De directie der Nederlandsche spoorwegen heeft aan den personeelraad medegedeeld, dat zij bereid is den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren voor het geheele personeel van den dienst van weg en werken, mits het totaal aantal werkuren van dit personeel niet min der wordt. Om daartoe t<* geraken, kunnen de vak bonden een keuze doen uit twee maatregelen, nl. verkorting van den middagschafttijd met een half uur, of de aanvang van den werktijd in de maanden Maart tot en met September te vervroegen. Indien de vakbonden een dezer maatrege len aanvaarden, zullen ongeveer 7000 perso nen daarvan profiteeren. Alhambra-Theater. De Oroote Parade na-gesynchroniseerd. De laatste tijd is, na een kleine periode van stilstand in de ontwikkeling der ge luidsfilmtechniek, een tijd van experimen ten, niet alleen voor den werkelijk serieuzen cineast, maar vooral ook voor de filmmaat schappijen, die met veel kapitaal en veel menschen werken, en te voldoen hebben aan de verlangens van een internationaal mil- hoenen-publiek. Toen, na een betrekkelijk korte periode van zoeken in de techniek van het nasyn- chroniseeren, waarin veel meer mogelijkhe den bleken te schuilen dan aanvankelijk yermced werd een techniek, die geheel op zichzelf staat en eigenlijk geboren is uit een hulpmiddel, toen beeld en geluid niet tege lijk konden worden opgenomen heeft men het aangedurfd een film in een andere dan de oorspronkelijke taal na te synchronisee ren, wat enorme moeilijkheden te overwin nen gaf, om mèt beeld èn lengte èn bewe ging èn rythme een synchroon geluid te verkrijgen. Dit stelde aan den synchroon- spreker zware eischen en een sterk concen- tratie-yermogen. Dat dit alles ten, slotte tot goede resultaten heeft kunnen leiden, ziet men bijv. aan de Engelsche versie van Fritz Lang's „M."f die door de zorgvuldige verta ling en de keuze der woorden tot een gave verfilming heeft geleid. Het is dus mogelijk, met de tegenwoordige filmtechnische hulpmidelen een na-syn- chronisatie toe te passen, die het publiek op het gebied van het geluid althans de beste resultaten biedt. De Metro-Goldwyn is er toe overgegaan The Big Parade na te syn- chroniseeren. Deze indertijd geweldig succesvolle film van King Vidor (die hiermee wel het top punt van Amerikanisme in de filmkunst naar voren gebracht heeft) is de allereerste oorlogs- (of zoo men wil anti-oorlogs-) film en heeft alleen dus nog documentair-histo- rische beteekenis. De oorspronkelijk stomme versie is reeds vele jaren geleden bier ter stede vertoond en uitvoerig besproken. Het gesproken woord hoort men hier ech ter niet, alles is muziek, kanongebulder, ge fluit De lippen bewegen De componist heeft gedacht met opzwee- pende en zeer levendige muziek de sensatie aan het publiek op te dringen. Het optrek ken der troepen naar het front is een pret tige strook in het geluid. Men hoort beurte lings met een schelle trompet de Marseil laise en het Amerikaansche volkslied door elkaar blazen. Zoo zijn er meer goede mo menten. Aan het publiek, waarop de film vroeger zoo'n buitengewonen indruk maakte, het antwoord, of dit experiment gelukt is. In het journaal o.m. sneeuwscènes van „Amerikaansche" dimencies te New-York. De bekende komieken Laurel en Olivèr Hardy zorgen voor een krachtige vroolijkheid door hun allerdwaaste streken en uitstekende mimiek. Hun avonturen als vagebonden zijn een doorloopend lachsucces. Luxor-Theater. Zijn terugkeer. De man zonder naam. Wel zelden zal men zich aan een pro gramma zóó te goed hebben gedaan als aan dit. Na het gebruikelijke nieuws van hier en daar, volgt een bijzonder sterke speelfilm met Steven Randolph (Charles Farrell) en het lieftallige cabaret-zangeresje Angie (Janet Gaynor) in de hoofdrollen. Steven, een verwend rykelui's kindje, maakt het zoo bont, dat zijn vader ingrijpt, teneinde hem op den rechten weg terug te brengen. Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, Steven zet zijn leventje van uitgaan en ple zier voort, leert de cabaratière Angie ken nen, vervalsche chèques en komt, dank zij papa's wakend oog, niet in de gevangenis terecht, t Beste lijkt den vader nu veran dering van lucht. Zijn zoon verhuist van San Francisco naar Shanghai. Door het plot selinge vertrek kon hij met Angie, die hij hartelijk lief heeft, niet meer in het huwe lijk treden. Eenmaal op het hellende vlak, wordt het hoe langer hoe erger met hem en per saldo raakt hij in een opiumkit ver zeild. Thans gebeurt het onverwachte ook Angie is daar. En daarmede is ook het keerpunt bereiktzij gaan den moeilijken weg opwaarts om ten slotte in vaders huis terug te keeren. Deze geschiedenis is rijk aan spannende tafereelen, welke in Charles Farrell en Janet Gaynor eminente vertol kers vinden. Na de pauze gaat een indrukwekkend, filmwerk, dat vertelt van een man, van wien

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1