AVONTUREN VAN JOOSJF PINDA EN PIETJE ROET BRIEVEN UIT BELGIE een gejuich op van je welste. Misschien zei je dan ook wel iets door middel van de ge- luids-installatie Melkmuiltje. Dat's een rapport om best óver tevreden te zijn. Alleen dat vijfje voor handwerken ontsiert het een beetje. Kan dat niet een zesje of misschien wel een ze vent je worden Ga je thuis eens oefenen. Misschien heb je wel een popje, dat een paar warme sokjes of een truitje noodig heeft. Het spreekwoord zegt „Al doende leert men Ken Maynard. Wat een fijne schuil naam Ik denk ,dat Tom Mix daar ook wel weer op af zal komen. Want je moet weten, dat Tom Mix een heelen tijd niets van zich heeft laten hooren. Misschien heeft hij wel te veel Kerstkransjes of te veel oliebollen gesnoept en voelt hij zich nog niet prettig genoeg om iedere week een briefje te schrij ven. 'k Kan best begrijpen, dat je veel van cowboy-films houdt. Ze zijn ook zoo span nend, hè Maar als je er al te veel zag, zou het kwaad kunnen, juist omdat ze zoo span nend zijn. Je zou er je bolletje bij verliezen en dat heb je immers veel te hard noodig bij je schoolwerk. Of ik een prettig Kerstfeest heb gehad En óf 't Was zoo gezellig in huis. Hè, 't moest eigenlijk een paar keertjes meer in 't jaar Kerstmis zijnwat jij Zeg, wat heb je dien brief keurig getypt't Was maar goed, dat ik op een stevigen stoel zat toen ik hem uit de enveloppe haalde, anders was ik er vast van verbazing afgeduikeld. Kun je ook al vlug typen Rosamunda. Neen, ik ben niet uit de stad geweest. Met Kerstmis had ik bezoek en met Oud- en Nieuwjaar ben ik op bezoek ge weest, dat wil zeggen bij mijn ouders thuis. Hè, wat was dat gezellig Jammer, dat die laatste en die eerste dag van het jaar ook maar vier-en-twintig uren tellen, net als alle andere dagen. Heb je al zoo'n speldje met V.T.V. er op gekregen 't Zal kranig staan als dit op je mantel prijkt. Iedereen kan dan zien, dat Rosamunda niet voor een kleintje vervaard is. Mitzi Green. Heb je veertig boeken Dat is dus haast wel een heel boekenrekje vol. Je hebt ze vast wel meer dan één keer gelezen, hé Dan worden ze pas echt je eigen, goede vrienden, en al ken je ze van binnen en van buiten, je zou ze dan toch niet willen missen. Ja, ik heb ook heel wat boeken. Wel een paar honderd. En als ik zoo naar hun kleurige ruggetjes kijk, is het net alsof ze me met trouwe oogen aanzien. Hoe is het Maandag op school gegaan? Moest je ont dekken, dat je veel was achtergekomen of viel het je nogal mee Lezeresje. Dat zal me een feest zijn ge weest Viel het net in de Kerstvacantie 't Is maar te hopen. Want als je 's nachts om drie uur naar bed gaat, ben je den vol den dag vast niet erg frisch en helder wan neer je weer om acht uur hebt moeten op staan. 'k Kan begrijpen, dat vader en moeder danig in hun schik waren -net de bloemen mand. Betsy heeft gelijk. Bloemen zijn altijd welkom, vooral voor degenen, die hun taal verstaan. Want bloemen vertellen van de wonderlijke natuur, van de kracht van zon en aarde, terwijl hun schoonheid en liefe lijkheid troost en vreugde brengen. Dag Groet Betsy eens van me. Teekenaresje. Dat's een mooi rapport Daar zullen heel wat prettige en gelukkige woordjes over gezegd zijn, die je haast tot een ijdeltuitje zullen hebben gemaakt, is t niet Jammer, dat je nu toch pas nummer vijftien bent geworden. Maar misschien is dat bij je volgend rapportje anders. Mis schien ben je dan stappen vooruit gegaan en word je tot nummer vijf of tot nummer vier uitgeroepen. Als dat eens waar was, hè Nu, 't zou best kunnen. Alleen zou je er hard voor moeten werken. Astrid Allwyn. Zoo'n Kerstvacantie is ook echt een tijd om het zich in huis knus en gezellig te maken. Ik kan me nog goed herinneren, dat ik vroeger ook altijd veel las in de Kerstvacantie. Als de broers voorstel den om een spelletje te doen, zei ik meestal „Neen, ik doe niet mee Dan plaagden ze me wel eens. Dan zeiden ze zooiets van „Neus- in-'t-boek" of „Letter-verslindster", maar ik trok me daar niets van aan en ging rustig met mijn boek verder. Danseresje. Hartelijk welkom Fijn, dat ik dadelijk zoo'n langen brief van je heb ge kregen. Daarmee ben je meteen mijn echt vriendinnetje geworden. Wat zou ik je graag eens willen zien dansen Of ik „op z'n In disch" kan dansen? Neen hoor, die kunst versta ik niet. Jij dan wel? Ben jij dan in Indië geweest Wel heb ik eens een echten Indiëër zien dansen. O wat was dat mooi. Maar gemakkelijk, zooals jij het noemt, leek het me niet, hoor. Ik vermoed, dat die dan ser jaren en jaren noodig heeft gehad om eindelijk dit te kunnen geven. Postzegelverzamelaar. Neen, het heeft in Amsterdam nog niet gesneeuwd. Jammer. Want ik houd wel van sneeuw. Dat wil zeg gen zoolang de sneeuw sneeuw en nog geen modder is. Heb jij al de schaatsen onder ge had Schrijfstertje. Laat ik je eerst eens har telijk feliciteeren met Broertje's verjaardag. En ook den kleinen peuter zelf. Dat zal me vandaag een leuk dagje wordenIs Schrijf stertje ook gauw jarig Of moet zij nog een tijdje wachten O, wat een kwade hond heb ben jullie. Maar ja ,als hem geleerd is het huis tegen vreemden te verdedigen, dan mag je hem zijn brommen en grommen niet kwa lijk nemen. Dan doet hij zijn plicht en dat is juist iets om hem te prijzen. Hebben jullie hem pas, dat hij ook zoo tegen jou gromt Als hij dan maar eenmaal weet, dat jij tot de huisgenooten behoort, dan zal hij dit wel langzamerhand nalaten en worden jullie sa men de beste maatjes. Dag Schrijfstertje. Waarom heb je juist dit naampje gekozen Keerloa. Wat is dat voor een leuk naampje 't Klinkt grappig. Keerloe't Lijkt wel of je een vogel er mee roept. Zul je me volgende week eens vertellen wat dit naampje beduidt? Zoo'n lange wandeling in de kou lijkt me wel prettig. Toen jullie bij opa waren, zijn jullie zeker dicht bij de ka:hel gekropen en hebben jullie genoten van het dampende kopje chocola of thee, dat opa voor jullie klaar maakte, is 't niet Dag Keerloe Fijn, dat je weer beter bent. Nu maar terdege op passen voor kouvatten. Professor. Mijn moeder is dien dag 69 jaar geworden. Ja, dat's al een heele leeftijd, hè Ze heeft dan ook al spierwit haar, maar het is zoo mooi, dat ik het niet graag anders zou willen hebben. We hadden een echt prettig dagje. Jammer, dat ik dien dag wer ken moest, anders hadden we den heelen dag bij elkaar kunnen zijn. Maar gelukkig kon ik tegen etenstijd komen en verder den heelen avond blijven. Wat had je een mooi rapport. Ik stond versteld van al die negens. Ach dat arme vogeltje En dat nu juist met de kou Als 't nog eens voorkomt, moet je een leeg bloempotje of een kistje neerzetten. Dan kan het vogeltje zich daar voor den nacht in- stalleeren en krijgt het toch geen verf aan zijn veertjes. DagGroeten aan Casper. Mata Hari. Laten we dan hopen, dat je daar in Nunspeet een Mata Hari wordt, die verder nooit meer ziek wordt en altijd zoo gezond zal zijn als een vischje in het water. Broer overdrijft niet, hoor. 't Is daar in Nunspeet prachtigVolop bosch en het dorpje is er zoo gezellig. Ik ben er al eens een paar keer geweest en heb er leuke kiekjes gemaakt. Weet je al wanneer je er naar toe gaat 'k Hoop maar, dat pop Truus heele- maal hersteld is wanneer je vertrekt. Dat is voor jou én- voor haar zooveel rustiger, hè Bovendien zal moeder wel een oogje op haar houden. Dag Mata HariHoud je maar flink en groeten aan Pieterbaas. Roosje. Hartelijk welkom Gezellig, dat je nu iedere week met Lelietje present bent Lelietje. Heb je nu al zooveel soldaatjes bij elkaar, dat je ze naar het kantoor van de chocoladefabriek kunt laten marcheeren om voor jou een mooi present je te halen Famke. Dat is een leuk raadseltje. Maar heb je dat wel zelf bedacht Dat wil ik graag eerst eens van je weten. Een pluim op je Zondagschen hoed voor dat prachtig rapport. Keukenprinsesje. Hartelijk welkom Mag het heele Raadselhoekje eens bij je te gast komen om te genieten van alle lekkere gerechten, die het Keukenprinsesje weet klaar te maken Dat zou me een tafel geven van je welste, hè En zouden we er wel borden voor genoeg hebben? Anders gaan we maar met ons drieën om één bordje zit ten, hoor, net zooals de kaboutertjes doen. 'k Kan begrijpen, dat je veel van je baby popje houdt. Hoe heet het lieve kindje wel Of noem je haar alleen maar Baby? Groote Zus, Als we weer eens Hille's bonnetjes krijgen, zullen we dat in onze Kinderpagina zetten en dan schrijf je maar gauw, dat je ook graag in aanmerking zou willen komen. Nu was je daarmee wel wat laat. Heb je al een paar schaatsen gekregen en heb je je daarmee op het ijs gewaagd Sneeuwkoningin. Van harte welkom En wat een gezellig langen brief heb je geschre ven. Bovendien zoo keurig, iets wat ik juist erg prettig vind. Want dat bewijst, dat je geduld hebt en het de moeite waard vindt om met het Raadselhoekje mee te doen. Vind je het zoo jammer, dat het verhaal van Trip- peltje uit is Maar ja, aan alles komt eens een einde, dus ook aan een verhaal. Maar er komt nog wel weer eens een vervolgverhaal, hoor. Dat zul je zien. Hoe staat het met de das van Broertje Is zij al klaar Ze komt nu prachtig van pas, want hu, wat is het ijzig koud In Amsterdam tenminste en in Vlissingen zal het wel niet anders zijn. Dag SneeuwkoninginLaat je nog eens iets van je regeering blijken door het te laten sneeu wen Adrie Zouteweïïe. Hartelik welkom. Weineen, je bent heelemaal nog niet te oud om mee te doen. Wees maar iedere week pre sent en laat een volgend keertje eens weten welk schuilnaampje je hebt gekozen. Lilian Harvey. Van harte welkom Vroe- r hadden we ook een vriendinnetje, dat I .ian Harvey tot schuilnaam had gekozen, maar ze schijnt niet meer mee te doen en dus kunnen we het naampje als vrij beschouwen. Wil je heusch later filmster worden Nu, dan kom ik vast eens naar je kijken en als je dan erg mooi speelt, klap ik stellig in mijn handen voor je. Zullen we dat afspreken Ja, die dans van „de stervende zwaan" ken ik wel. Er is maar één danseres, die hiermee haar naam voor altijd heeft verbonden. Dat is Anna Pawlowa. Misschien heb je daar wel eens van gehoord. Ze is twee jaar geleden gestorven, heel onverwacht terwijl duizenden menschen er op rekenden haar in haar kunst te bewonderen. Dag LilianTot de volgende week maar weer De Gilde ViertEen tita nenstrijd. „Plezante Demonstran- stranten". Het Amusement in Faillissement. Een, twee, drie..,, —en Water-Week. 20 JanuariSint Sebastiaan Patroons dag der boogschutters. Feest voor alle wip schieters in geheel Vlaanderen en Wallonië. Op dien dag viert men het jaargetijde der schutters die ter ziele zijn, des morgens met gebed, des voornoens met veel bier, des na- noens met een gildemaal en 's avonds bal- plezier. Voor het wegschieten van den „up- pergaai" (houten vogel) hoog boven van de wip, werden de kampioenen der boogschut ters in het gilde-koningschap geslagen. Voor die hooge eer moeten de heerschers van het g.'lde op Sint-Sebastiaansdag de belasting betalen van een groot vat bier, hetzij dubbel gerste, gueuzo of kriekenlambiek. Vrijdag hebben ze weer patroonsdag ge vierd, de Brabantsche, Vlaamsche en Waal- sche schuttersgilden. Reeds vroeg in den ochtend zijn zij uitgetrokken tot het vieren van het jaargetijde, muziek voorop, met wapperende vendels en slaande trommen, met den roem van eeuwen op zware antieke schilden gedragen door den gilde-koning. En in een verdoken straatje van oud-Brussel, verloren in de volkrijke Marollenbuurt, waar het oudste schuttersgilde van Brabant ge vestigd is, werd een vat gueuze getapt op kosten van den gilde-koning en nog een vat op kosten vanden koning van België, ecre-lid van het gilde. Zoodat er 's avonds de pinten hooggeheven werden, om de gilde te vieren in leute en gemoedelijkheid, wat een „Santé op Jan Nolle, de keunink van 't jaor" en ,,'nen vivat op Albert, den keunink van 't Belzjiekske Het zesdaagsche gedraai in den Winter- Velodroom te Schaerbeek is weeral begon nen. Wellicht dat er ditmaal meer gedraaid z&a worden op de baan dan in de „combine" en dat we over zes dagen ook in dit verband kunnen spreken van een titanenstrijd. Men wedt reeds op de favorieten Charlier-Deneef, Pijnenburg-Braspenning en Richli-Guim- brètière, terwijl men ook Schön-Busschen- hagen en Van Kempen-Ronse eenige kans geeft. Het wedden zit den Brusselaars in het bloed. Zij hebben het geleerd op de „paar- dencourses", die in het seizoen, bijna dag aan dag, op vier banen tegelijk rondom Brussel gegeven worden. Doch wedden bij een .zesdaagsqjie" is nogal naïef, hetgeen voor de goedgeloovigheid der Belgen pleit. Zij vergeten maar al te licht dat bij zulke .courses" geen stomme paarden doch men schen met verstand rennen en dat het pu bliek mag wikken doch de baan-directie en de coureurs vaak te voren beschikken. Wijl het titanen-gevecht der zesdagenrenners dus, alle ingebeelde sport-sensatie ten spijt, voor alles een kamp is om geld, spreken we liever over een ander niet minder spannend en zeker eerlijk gevecht. Het gebeurde in de vallei van Obourg, diep in de Ardennen. Daar waren twee edelher ten met elkaar slaags geraakt in een tita nenstrijd op leven en dood. Zij werden ech ter beiden door der dood overwonnen. Naar de ligging hunner gevonden kadavers heeft men het drama kunnen reconstituee.en. Een der viervoeters was zoodanig toegetakeld dat het hevig bloedend moet zijn neergestort om op de plaats van het gevecht te sterven. Doch als onvoorzien noodlot van zijn over winning raakte het zegevierende hert met zijn gewei verward in het gewei van zijn te genstander en moest zoo, als door een straf gericht er aan verbonden, naast zijn dood bloedend overwonnen slachtoffer, van hon ger en uitputting, een wreed einde vinden. Daarna zijn de hyena's van het slagveld ge komen de vossen en de wilde zwijnen, die het vleesch der dieren^ tot op den vezel van het been wegknaagden. De kadavers zijn ter plaatse in het dichte woud gelaten, waar, bij hun onverwacht lokaas, reeds menig vraat zuchtig everzwijn door de jagers uit de streek werd buitgemaakt. 0*9 Awel da zain plezante demonstranten Zoo spraken de Brusselaars die gisteren op den doortocht stonden der vrouwenbetooging tegen de nieuwe belastingen. Het was be doeld als een stoet der ellende en het is een optocht der vreugde geworden. Het bestuur der Belgische Arbeiderspartij had de arbei dersvrouwen naar Brussel ter betoog.ng ge roepen. Ruim twintig duizend waren er op gekomen, uit alle hoeken des lands, per trein, per tram, per autobus en per vracht auto. Het groote plein van den „Zavel", bij het Brusselsch „Volkshuis", was in een waar autopark herschapen. Vooral de industrie centra van Luik en Verviers, waar bijna evenveel vrouwen als mannen op de fabrie ken werken, waren sterk vertegenwoordigd, 't Was al Walengeklap wat men hoorde. Vanaf de Em. Jacqmainlaan trokken de vrouwen in optocht door de stad. Ze hadden veel bekijks. Maar de voorgenomen „waardi ge betooging" ontaarde onvoorzien in een „aardige vertooning". Ondanks de droeve tuiden waren deze vrouwen vroolijk als gin gen zij ter bruiloft. Jong en oud danste uit gelaten arm in arm, gierend en zingend de „Internationale" en de andere hymnen van het proletariaat. Zooveel vreugde deed het ernstige doel vergeten. Patron Vandervelde, die op de trappen der Beurs, veel te ernstig en met gefronste wenkbrauwen de leute ga desloeg, zal wel gedacht hebben „Als de vrouwen gaan betoogen maken zij er een hospartij van". Het was dan ook waarlijk een opwekkend schouwspel, waarbij alle melan cholie afwezig was. Alleen de uitgedragen spandoeken gaven in sombere opschriften het ernstige doel der betooging aan. Wij la zen „Weg met de belasting op de ellende". „Program Jaspar-De Broqueville, de armen belasten, de rijken sparen", „Weg met de re geering, Leve de revolutie", „Het kapitalis me dood, de armen brood", enz. De vrouwen gilden bijwijlen als furies en zongen onophoudelijk. Op een gegeven mo ment hadden zij het refrein aangeheven uit den tijd van „Malou le filou". Doch de woor den waren eenigszins gewijzigd, blijkbaar om minister Jaspar (Financiën een plezier te doen. Het bekende refrein luidde nu „A bas Jaspar, c'est un filou, il faut le pendre, la corde au cou" (Weg met Jaspar, het is een schurk, men moet hem hangen, het touw aan zijn nek). Minister Jaspar zal waar schijnlijk niet gehangen worden. Maar de plezante demonstranten hebben er toch weer een kermisdag door gehad. En dat is ook veel waard in deze droeve tijden. Moesten wij Verleden week gewagen van het faillissement der „Koninklijke Luiksche Optra", thans staat de grootste amusements- IIIBIlliailllBII!MlllWIIIHIIIiailllBIIIMIIIWIIllBIMiilWIII.MlllMül BilllEiillHl!llHli!IHl'ilHl."aill« dooi G. Th. ROTMAN (Nadruk verboden) t^UT^ ynar1 \MÉ Vele dagen gingen voorbij, en Joosje en Pietje gingen weer als vroeger zonder hond en zonder wagentje uit. Maar waar was Hektor in dien tusschentijd gebleven Wel, hij was weer aan 't zwerven geraakt en toen door een hondenkoopman opgevangen. En zoo lag hij op zekeren middag met twee kleinere lotgenooten op het trottoir, vastgebonden aan den stoel van den koopj- man, die, vanwege den slappen tijd, een lekker dutje deed. Slaperig door het heete zonnetje, keek Hektor lusteloos met half gesloten oogen om zich heen. Alles goed oekeken vond hjj het nog zoo erg niet, dat de hondenkoop man hem gepakt hadhij had nu ten minste kans, nog een goeien baas te krjjg- gen, en dat was toch plezieriger dan het stikhok. Maar wat was dat Hij spitste plotseling zijn ooren en sprong overeind. Waren dat, daar in de verte, Pietje en Joosje niet (Dinsdag vervolg) BIliiBliiiBilllBIlllBlliimillHilllBIIIIBilllHllllHIIIIBIÜIBlllIB Mttin.iiiiiilBiiuMiiiiBiiiiBiiilHinlBiiilMiiilttiiiiBiiiiffiiiiimiiiiiaMiill onderneming van Brussel, de „Cirque Royal" voor het bankroet. Door dit faillissement ko men weer ruim driehonderd artisten en an dere clrcus-menschen zonder werk De heer Fermo, die reeds veertien jaar de directie van den „Cirque Royal" waarnam, heeft voor zijn heengaan de Brusselsche pers bij zich genoodigd, om haar de reden van deze débacle uit te leggen. Het gebouw van den „Cirque Royal" is gemeente-eigendom en werd door de Stad Brussel ad 300.000 francs per vier maanden aan den heer Fermo ver huurd. Deze huur, die voor een speelseizoen van slechts zestien weken (alleen 's win ters) op 3000 francs of 210 gulden per dag kwam, werd nog verhoogd, door exploitatie- onkosten met een bedrag van 18000 francs cf 1260 gulden daags. Onder deze voorwaar den, die tienmaal zoo hoog zijn als voor den oorlog, kon de exploitatie niet worden voort gezet. De heer Fermo merkte in dit verband nog op dat zijn contract met de gemeente Brussel hem o.m. verbood iets anders te ge ven dan zuivere circusvertooningen, derhalve geen variété of revue-werk. Daarentegen mag het „Palais d'Eté", een der grootste variété theaters van Brussel en eveneens gemeente eigendom, wel circus-voorstellingen (met va riété-nummers) brengen en behoeft daarbij maar 200.000 francs huur voor een geheel jaar aan de gemeente te betalen. Tegen een dergelijke concurrentie, zoo besloot de heer Fermo, ben ik niet opgewassen en het is aan de gemeente Brussel zelf te wijten, dat zij haar grootste amusements-inrichting verliest. De Century failliet I Na de Luiksche Opera en het Brusselsche Stadscircus, het Antwerp- sche Century-Palace. Ieder Hollander die de laatste jaren Antwerpen bezocht, kent het Vlak bij de majestueuze Middenstatie verheft het zich als een wolkenkrabber boven alle hooge gebouwen van Meir en Keyzerlei, alleen overschaduwd door den naar den hemel grij- penden „Boerentoren", de skyscraper van den Belgischen Boerenbond. Het Century-hotel had reeds lang met financieele moeilijkheden te kampen en bij dit uiteindelijk failliet zaï het in Engelsche handen overgaan. Het is de hypotheek-houdster, de Engelsche verzeke- rings-maatschappij „Prudentia", die voor haar hypotheek ad 35 millioen eigenares van het pand geworden is en zal trachten de ex ploitatie nog ,'oort te zetten. Tot dit doej heeft die maatschappij zich verbonden met de Londensche trust Gorden Cie., die in Enge land de bekende Victoria-hotels exploiteert er te Antwerpen de voorbereidingen eener nieu we exploitatie van het Century-hotel zal tref fen. Het personeel van het Antwerpsche „Century" is tegen 24 dezer ontslag aange zegd. De huidige Belgische minister van sociale voorzorg is een kunstzinnig man. Het is de bekende schrijver Henry Carton de Wiart Aan het dankt België een nieuw initiatief, de viering der Water-week. We kenden reeds de Roode Kruis-week, de Verkeers-week, de Moeder-week, de Cinema-week, de.... weet ik nog wat er is van de week. Doch de ge noemde bijzondere „weken" zijn slechts in stellingen van gewone stervelingen. De Wa ter-week is een instelling van een buitenge woon kunstlievend man, die daarenboven mi nister is, hetgeen deze „week" een officieele tint geeft en haar welslagen belooft. Zij zal gehouden worden acht dagen na Paschen en wel met het nuttig doel, aan de gewone ster velingen te leeren, dat het zeer ongezond is hun huisvuil en afval in het water te smij ten. Dat vuil moet voortaan verbrand worden zegt minister Carton de Wiart. En hij heft in dit verband een nieuwe leuze aanDoor water en vuur tot meer hygiëne. Aan deze Water-week zal verbonden zijl een groote schilderijen-tentoonstelling var. werken gewijd aan het water der zee en der rivieren. Declamators zullen gedichten voor dragen van Gezelle en van Verhaeren en rond de fonteinen op de stadspleinen zullen folkloristische dansen uitgevoerd worden. Er zullen groote waterfeesten zijn bij de Gileppe en te Spa, aan de Keizersbron in het Zoniën- woud, aan de historische fonttin van Plinius te Tongeren en op het eerbiedwaardige Min newater te Brugge. W. v. M. HET MOORDDADIGSTE VERGIF TER WERELD. In de laatst 3 vergadering van de Engelsche Radiologische vereeniging heeft de voorzitter Lord Lee enkele verklaringen afgelegd over de ontzaglijke gevaren die er voor de raensch- heid zouden ontstaan, wanneer ondeskundige handen in de toekomst het radium als han delsartikel zouden bemachtigen. Radium is het gevaarli;kste en meest moorddadige ver gif ter wereld. De totale voor aad radium die in het bezit der menschheid is bedraagt on geveer 500 gram ter waarde van ruim 60 millioen gulden. Lord Lee liet aan deze vergadering een glazen buisje zien waarin zich een korrel keukenzout bevond. Indien deze korrel ra dium was, dan bevatte dit buisje een waarde van 15.000 pond sterling. De inhoud zou vol doende zijn om de Radiumcentrale van een heel land te voorzien. Men zou echter daar mee ook in staat zijn om door den muur heen een slapenden buurman op tien meter af stand te dooden zonder dat iemand aan een misdaad zou denken. Een milligram radium ter grootte van een zandkorrel, ja zelfs een honderdste mil ligram zou voldoende zijn om den zekeren dood van een mensch te bewerkstelligen. Dat is een onzichtbare, geruischlooze dood, want het radium dat zelfs in zoo'n geringe hoe veelheid in het menschelijk lichaam zou bin nendringen, zou eerst na verloop van jaren haar gruwelijke verwoestingen doen blijken en dan is het slachtoffer reeds reddeloos verloren. Een voorbeeld dat met verpletterende dui delijkheid de gevaren van radium demon- treert is het geval van die meisjes uit New Yersey, die in een horlogefabriek kleine ra- diumcijfers op de wijzerplaten van horloges moesten aanbrengen. Zij waren gewoon om het penseel waarmee zij de radiumhoudende stof op de wijzerplaat moesten brengen, met hun mond te oevochtigen. Jarenlang hebben de fabrieksmeisjes niets gemerktzij hadden niet het minste ver moeden dat het radiumsulfaat intusschen hun lichaam inwendig met alles vernietigen de Alpha-stralen bombardeerde. Het trom melvuur van deze doodende stralen bleef aanhouden tot aan haar dood en zal nog 1700 jaar blijven voortduren als hun beenderen reeds lang tot stof zijn rergaan. Het waren uiterst minimale kleine vadiumsulfaat-deeltjes die in het organisme der fabrieksmeisjes wa ren doorgedrongen. Maar zij waren toch meer dan voldoende om 18 jonge meisjes van het leven te berooven. Er leven nu nog 13 van deze meisjes, maar zij zijn reddeloos ver loren ze moeten er van sterven. Wellicht zouden de anderen zich niet on der geneeskundige behandeling hebben ge steld als niet een dezer meisjes toevallig ach ter haar kwaal gekomen was. Een der meis jes immers 6tond in een donkere kamer voor den spiegel en stak haar tong uit. Zij be merkte tot haar ontzetting dat haar gezicht met '«en groenachtigen, fosforiseerenden schijn was overtrokken. Dat was het begin van de ontdekking van deze vreeselijke tra gedie. Lord Lee vertelde ook de lotgevallen van een Amerikaansch millionalr, die zich door ifiarktschrepuwerige reclame had laten ver leiden om van radium-water te genieten. De man stierf onder ontzettende pijnen. Bij de sectie bleek dat zijn lichaam 30 milligram ra dium bevatte. Aan de hand van deze vo^ beelden waar schuwde spieker voor kwakzalvers en bedrie gers die met radiumhoudende artikelen de goedgeloovige gemeente trachten te bedrie gen. Radium-zeep. radium-haarwater en ra- iium-drank. Deze geneesmiddelen hebben allen een verderfelijke uitwerking en zijn een groot gevaar voor de slachtoffers. LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN V0r I1JIGEN Januari uur Zondag 22 4.66 Maandag 23 4.S8 Dinsdag 24 5.— Woensdag 25 5.02 Donderdag 25 5.03 Vrijdag 27 5.05

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 12