1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 20 JANUARI EERSTE BLAD No. 17 71e Jaargang Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROV1NCIENIEUWS 1933! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerlOcMmax. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door <3en Minister van Defensie, bij beschikking van 12 Januari 1933, Vile afd. nr. 226 V, met ingang van 16 Maart 1933 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kost winnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1933, Huibertus van der Sluis. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 20 Januari 1933. De Burgemeester voornoemd, P. G. LAERNOES, L.ljS. Gemeenten en geldschieterswet. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de Ged. Sta ten ter kennis van de gemeentebesturen ge bracht een schrijven, waarin de aandacht er op gevestigd wordt, dat ingevolge artikel 15 der Geldschieterswet bij gemeentelijke ver ordeningen, op verschillende in dat wets artikel genoemde punten, voorschriften wor den vastgesteld ten aanzien van particuliere geldschietersbanken. De minister vestigt de aandacht op dit wetsvoorschrift, onder op merking, dat het aanbeveling verdient, dat in gemeenten waar aanvragen om toelating als particuliere geldschietersbank zijn te verwachten, spoedig een verordening als bovenbedoeld in het leven wordt geroepen. De wet opent daartoe uitdrukkelijk de mogelijkheid in art. 59, 2de lid. De minister merkt bij zijn vorenbedoeld verzoek nog op, dat de Ned. Vereeniging voor Volkscredietwceen en Woekerbestrijding een model van een verordening als boven bedoeld, heeft ontworpen. Varkensteelt-beperking. De minister van economische zaken en ar beid heeft, ter invoering van art. 15 lid 1 der Crisisvarkenswet voor het tijdvak van 1 Oc tober 1932 tot en met 31 Maart 1933 het totaal aantal der aan te brengen biggenmerken be paald op 1.799.500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelijke organisaties beschik baar, wordt als volgt vastgesteldGroningen 74.000, Friesland 91.000, Drente 192.000, Over ijssel 224.000, Gelderland 371.000, Utrecht 118.500, Noord-Holland 85.000, Zuid-Holland 191.000, Zeeland 45.000, Noord-Brabant 270.000, Limburg 138.000. Het program der beginselen der anti-rev. partij. Het centraal comité van de Anti-revolu- tlonnaire partij heeft aan de deputatenver- gadering een voorstel tot wijziging van het Program van beginselen aangeboden. Wy ont- leenen de voornaamste van de voorgestelde wijzigingen aan de anti-rev. „Rotterdam mer". Voorgesteld wordt art. 4 met verwisseling van de thans bestaande volgorde der ver schillende deelen en invoeging van een nieuw Punt c, te lezen als volgt De overheid, zoo deert ze, is als dienaresse ods gehouden tot verheerlijking van God's aam en behoort diensvolgens a. uit bestuur en wetgeving alles te verwijderen, wat den yen invloed van het evangelie op ons volks even belemmertb. alle kerken en gods dienstige vereenigingen en voorts alle bur- cwL0"?15®1111118, welke hun beHWenls aan- e ande de eeuwige dingen z«. te behandelen op voet van clykheidc. zich te onthouden stam"1 Tgelen' ertoe kunnen leiden, dat un worde verleend aan wat zich opzettelijk tegen de ordinantiën oas in God s Woord geopenbaardd. zichzelf, als daartoe in volstrekten zin onbevoegd, te onthouden van elke rechtstreeksche bemoeiing met de godsdienstige ontwikkeling van de natieen e. in de consciëntie, voor zoover die het ver moeden der achtbaarheid niet mist en haat uitspraak met name geen afbreuk doet aan de handhaving van 's lands onafhankelijkheid, een grens te erkennen voor haar macht. Art. 9. (in plaats van oud art. 11) te lezen Zal het volk, zoowel in zijn politieke gees- tesstroomingen, als naar zijn maatschappelijk leven in zijn verschillende openbaringen den invloed op het staatsbeleid kunnen oefenen, die het van rechtswege toekomt, dan zal voor beide naar afzonderlijke wijze van vertegen woordiging gestreefd moeten worden met toe passing van kiesrecht, dat een organisch ka rakter behoort te dragen. De politieke vertegenwoordiging kome tot- stand door middel van een kiesrecht, uit te oefenen door gezinshoofden en daarmee gelijk te stellen personende maatschappelijke door de medewerking van allen, die, in of buiten gezinsverband levend, zelfstandig werkzaam zijn door aanstelling In ambt, be diening of waardigheid of zich in eenig be roep of bedrijf verbonden hebben. Stemdwang (opkomstplicht bij de stembus) wordt door de partij verworpen. Art. 19 (nieuw) te lezen Voor zoover de handelsbetrekkingen tus- schen de landen betreft, spreekt zij zich uit voor een zoo vrij mogelijk internationaal ruilverkeer, en verlangt ze behoudens in geval van noodzakelijk verweer dat de Ne- derlandsche handelspolitiek zich naar dit, be ginsel richte. Toepassing van het beginsel der wederkeerigheid kan, onder bepaalde om standigheden, aanbeveling verdienen, terwijl invoerrechten van fiscaal karakter, met het oog op de eischen van de schatkist, onmis baar zijn te achten. Art. 18 (oud art. 17), te lezen Voor de betrekkingen met de andere naties leert zij, dat ook deze beheerscht worden door de ordinantiën, die God over de volken ge steld heeftdat, mitsdien, met ongerepte handhaving der eigen nationale omstandig heid, krachtig is mede te werken aan de ont wikkeling van het recht der statengemeen schap en daardoor aan de vreedzame oplos sing van geschillen tusschen de volken, zoo mede aan wering, desnoods met de sterke hand, van alle onrechtmatig geweld en aan den opbouw van een samenleving der naties, die aan recht en gerechtigheid beantwoordt en de geestelijke en stoffelijke belangen der volken bevordert. Voorgesteld wordt art. 20 (oud art. 17) te lezen Kracht tot handhaving onzer nationale zelfstandigheid zoekt zij allereerst in de ver sterking van het nationale besef en voorts in de instandhouding eener weermacht te lana en ter zee, zoo voor het moederland als voor de overzeesche gewesten, die waarborg bieden voor de handhaving onzer internationale ver plichtingen, en die, naar de mate van ons ver mogen onrechtmatig buitenlandsch geweld kan wederstaan. Van de overheid verlangt zij voorts, dat met volle eerbiediging en ondersteuning van hetgeen tot de ambtelijke taak der kerken behoort, voorzien worde in de verzorging der geestelijke behoeften van hen, die tot de weermacht van et koninkrijk behooren, en dat tegen voortwoekering van zedelijke ge varen onder hen worde gewaakt. In het eerste lid van art. 19 (nieuw art. 17), luidende „Verwerpende de leer van den klassen strijd, erkent zij de noodzakelijkheid, om ook door middel van onze wetgeving, beter dan thans, er toe mede te werken, dat de verhou ding tusschen de verschillende maatschappe lijke standen zooveel doenlijk beantwoorde aan de beginselen van God's Woord", wordt voorgesteld de woorden „beter dan thans" te laten vervallen. De 40-urige werkweek. Door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers is een brochure uitgegeven, waar in het vraagstuk der 40-urige werkweek wordt besproken. De brochure komt tot de conclusie, dat wettelijke invoering van een 40-urige werk week over de geheel© lijn als een ondeugde. lijk middel is te beschouwen ter bestrijding van de werkloosheid. Er wordt op gewezen, dat voorwaarde voor behoud en bij ople ving der bedrijvigheid verruiming van werkgelegenheid in ons land ishet verlies bij aanvaarding van orders tot een minimum te beperken en ons concurrentievermogen te genover het buitenland te versterken. Verla ging, niet verhooging der productiekosten moet dus op den voorgrond staan. Alle wegen, die van dit doel afleiden, worden verwerpelijk geacht. Zoo ook de weg van verhooging van productiekosten door werktijdverkorting met behoud van hetzelfde weekinkomen, dus me) verhooging van rur en tariefloon. i| t Wanneer evenwel niet alleen arbeid sprei ding, maar ook loon-spreiding wordt toege past, dan kan zeker in gezamenlijk overleg incidenteel door „short time" te werken, iets bereikt worden. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-comité werd ontvangen van het personeel van het loodswezen, betonning en verlichting te Vlissingen 126.33 en van den heer L. K. 1. Rijkstelefoon. Nieuwe aansluitingen: No. 431Breen, W. H. van, secretaris Ge zondheidscommissie, Dortmansstr. 8. No. 360 Dartelen, J. van, ingenieur Kon. Maatsch. „de Schelde", Badhuisstraat 118. No. 403 Gazan, F. H., hygiënisch poelier, Wagenaarstraat 13. No. 492 Schrijver, D. A., pension café restaurant Kaapduinen. No. 356 Wijma, Fa. B., boekhandel, Bel- lamypark 24. Vervallen aansluitingen: No. 240 Gasthuis, ziekenafdeeling, Hel- lebardierstraat 2. No. 45 Glerum en te Roller, Fa., Wal- suaat 100. No. 492 Kaapduinen, café pension rest. No. 169 Kuyck, A. C. H., insp. dekdienst der stoomv.-maatsch. „Zeeland", Boulevard Ev ertsen. No. 382 „Ziekenbarak" Gasthuis, Koren straat 8. No. 486 Zietse, L. J., manufacturen en confectie. Scheldestraat 26. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van I. Nieuwe tijdschriften en vak bladen, die ter lezing liggen in de Leeszaal en II. Opgave van opgezegde abonnementen. g geïllustreerd, m maandblad, w weekblad. I. Advertentieblad „Gemeenschappelijk Belang" (w). Algemeen weekblad voor Cnristendom en Cultuur (w). De Betrek- kinggids; blad voor mannelijk en vrouwe lijk dienstpersoneel in Nederland (w). Be vrijding gewijd aan de vernieuwing van het socialisme (m). Blindenbodeorgaan Ned. Blindenbond (m). Electrotechnisch en werktuigkundig weekblad (g). Europa; org. Ver. ter bevordering van de oprichting der vereenigde staten van Europa (mg). Film liga blad voor filmkunst, film, smalfilm radio, gramofoon, foto (mg)Focus amateur fotoblad (14 d.g). Landhuiswaarin „Onze tuinen met huis en hof (14 d.g.). Opvoeding en moraalorg. van de weezenkas (m). Periodiek van de Ver. v. oud-leerlingen der rat. schilderschool (4 X P-J-). Radio-express; blad voor radio-telegrafie en -telefonie (w. g.) R. K. tijdschrift voor kerk, school, zie kenhuis en armwezen (14 d.) Schiptijd schrift v. machinebouw, scheepvaart, zee verzekering, enz. (14 d.g). Sociale verzeke- ringsgids (m). Socialistische gids (m). Stem literair maandblad onder leiding van D. Coster mèt „Critisch bulletin"kritieken en beschouwingen (m)Succesmaandbl. voor vooruitstrevenden. Tromorg. Nat. jonge ren verbond. Tropisch Nederlandverbrei ding kennis van Ned. Oost- en West-ïndië (14 d.g.). Universum beschaving en we tenschap, efficiëncy, organisatie en succes (m.g.). Vacatureadvert.bl. voor lager, middelb. en gymn. onderwijss (3 X P* m.) Vliegveldtijdschr. gewijd aan de lucht vaart (m.g.) Vraag en aanbodvakbl. voor techniek, nijverheid en bouwvak (w). Wi reless worldhet practical radiojournal (ongeregeld g.) Zeeland, geïlL blad (w). II. Blijde wereldreligieus soc. weekblad. Buitengeïll. weekbladEconomist. Indi sche Gids. Jonge Krachtorg. N.B.A.S. Kerk en wereldorg. Ver. vrijz. hervormden in Nederland. Leven, geïll. weekblad. Nieu we wegen in vrouwen handwerk (nu opge nomen als bijblad in het aanwezige maand blad „De vrouw en haar huis"). Nieuwe taalgids. Oud-HollandNed. Kunsthistorisch tijdschriftmaandblad voor moderne reli gie en humanistische cultuur. MIDDELBURG De Kamerverkiezingen. In den rijkskieskring Middelburg zijn, naar ,de Maasbode" meldt, door de plaatselijke R.-Kath. kiesvereenigingen de volgende can- didaten ingezonden: Voor de vrije zetels de heeren E. Lockef eer, dr. L. G. Kortenhorsfc, A. de Milliano, E. Kalle, ir. G. Vrymoed O.F.M., dr. A. J. B. Oomen, G. Bulten, dr. A. Mes, K. van der Piifcfc. B. TuiffinOf mr. J. van M.\ai «eveen, M F. van Hijfte, mr. F. Teulings, dr. Van Kra nendonk—Duffels, M. van Poll, mevr. J. Meij er, C. Kuiper, W. Sassen, H. Hartendorp, G. Goossens, P. J. van Haar en, mr. J. van Hel- lenberg Hubar. Voor de omschreven zetels financiën de heeren A. Fleskens, jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, G. Bultendefensie mr. dr. L. Deckers. Het leven der Bijen. De afdeeling Walcheren der Vereeniging tot bevordering van de Bijenteelt in Neder land hield gisterenavond een goed bezochte openbare vergadering op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg De afdeelingsvoorzitter, de heer F. P. de Meijer, heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het doel der vergadering met al leen is de imkers in Walcheren in te lich ten, maar ook tevens niet-imkers op te wekken zich aan de bijenteelt te gaan wij den. Als men er eenmaal aa.i begonnen is, kan men er niet meer mede eindigen en ook hier geldt het „onbekend maakt onbemind" Spr. gaf hierna het woord aan den heer Joh. A. Joustra uit Deventer, algemeen se- cretaris der vereeniging, tot het houden van een lezing over het leven der bijen. Spr, begon met er op te wyzen, dat het leven der bijen veel overeenkomsten heeft met het leven der menschen. Maar toch zal men meermalen denken bij het bestudeeren van het leven der genoemde diertjes „was het bij ons ook maar zoo", maar op een an der oogenbiik „gelukkig dat het bij de men schen niet zoo is." Bijna uitsluitend aan de hand van eon zeer uitgebreide serie lichtbeelden heeft de heer Joustra vervolgens zeker twee en een half uur verteld over de samenstelling van een bij een volk, tallooze werkbijen met één koningin, allen van het vrouwelijk geslacht en af en toe maar een enkele mannelijke bij, die evenals de werkbijen m den zomer maar een korten levenstijd hebben, terwijl de koningin wel 5 jaar leven kan. Die naam is z.i. feitelijk niet juist, want het is niet haar taak te regeeren, doch door eitjes leg gen en dat soms wel 2500 in 24 uur om het aantal bijen op peil te houden. De naam moeder is wellicht dan ook beter, al is dit ook nog niet geheel juist, want zij trekt zich van haar kinderen totaal niets aan. Wij vernamen in den loop der causerie, hoe door beter en meer voedsel ook na 3 der zes ont- wikkelingsdagen, nog een koningin geboren kan worden in plaats van een werkbij, wil hoorden hoe slechts één koningin kan zijn cp een bijenvolk en hoe als er meer zijn de andere het met den dOod moeten bekoopen. Wij kregen kijkjes op de meest primitieve wijze van bijenhouden in uitgeholde boom stammen, tot de meest moderne bijenstallen toe, waarbij natuurlijk de verschillende gen res van bijenkorven ook niet werden overge slagen. Het winnen der honing, het behan delen van de diertjes en hun verblijven kwamen op het doek en de spreker verze kerde dat het houden van bijen geen aan leiding geeft om angstig te zijn. Bij goede behandeling zijn de dieren als de menschen en zijn ook zij niet wraaklustig, terwijl ern stige gevolgen van bijensteken tot de hooge uitzonderingen behooren. Het zou ons te ver voeren alle bijzonderheden die de zoo ten volle deskundige spreker mededeelde, hier te herhalen, maar zeker is het dat het dank bare applaus der aandachtig luisterenden en oe woorden van dank van den voorzitter, ten volle op hun plaats waren. Het was een zeer leerzame avond. RITTHEM Jaarvergadering Kolenvereeniging. De kolenvereeniging „Eensgezindheid", hield Donderdagavond haar 39e jaarvergade ring. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, o.a., dat over 1932 wa ren aangekocht 88550 K.G. brandstoffen, die met inkoopsprijs en onkosten een uitgaaf vorderden van 1266.39. De rekening sloot met een goed slot van f 296.32. De brandstoffen, steen-, eier- en bruinko len, werden wat prijs en kwaliteit betref*, tot groote tevredenheid der leden afgeleverd. Het ledental bleef stationnair, nl. 72. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren J. de Back en K. Louwerse. De eerste wenschte wegens zijn leeftijd niet meer als bestuurslid en penningmeester in aanmerking te komen. De voorzitter, de heer J. Meliefste, dankte den heer De Back voor hetgeen deze als be stuurslid en als penningmeester, welke functie hij 23 jaar heeft vervuld, voor de vereeniging heeft gedaan. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer A. Goedhart. Het bestuur zal uit zijn midden een penningmeester benoemen, wiens salaris door de vergadering werd vastgesteld De heer K. Louwerse werd met bijna alge J WAAROM VERDER SUKKELEN Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de len denen, ledematen of spieren Lijdt gij aan urinestoornissen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oor zaak van uw noodeloos lijden is Als uw bloed niet op de juiste wijze ge filtreerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende wer king van d't speciale middel tegen spit, rug pijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinestoornissen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan den en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd. 1.75 per flacon bij alle drogisten enz. meene stemmen als bestuurslid herbenoemd. De voorzitter deelde mede, dat aan het pakhuis nog eenkolen 0.95 de H.L. en eierkolen fl verkrijgbaar zijn. Op voorstel van een der leden zal het be stuur er over denken om het volgende jaar, daar de vereeniging dan 40 jaar bestaat, dit feit eenigszins feestelijk te herdenken. BRESKENS Loop der bevolking. Op 31 December 1931 bedroeg de bevolking 3025 inwoners. Zij vermeerderde in 1932 door geboorte met 82, door vestiging met 141 in woners. Totaal 3248 inwoners. zy verminderde door overlijden met 24 en door vertrek met 117 inwoners. Totaal 141. Op 31 December 1932 bestond de bevolking das uit 3107 inwoners. Er werden in 1932 15 huwelijken vol trokken. IERS EK E. Mosselen per auto naar Frankrijk De mosselkweekers te Ierseke hebben voor de levering van mosselen naar Frankrijk sedert eenigen tijd de tusschenkomst der Antwerpsche handelaren uitgeschakeld en verzenden thans zelf hun waar met groote vrachtauto's naar Parijs en ander plaatsen. Financieel leidt deze verzendingswijze tot betere uitkomsten. ZIERIKZEE. A. van der Weijde f Op 71-jarigen leeftijd is heden te Zierikzee overleden de heer A. van der Weijde, oud-lid van Ged. Staten. De heer Van der Weijde heeft vele jaren voor den Vrijheidsbond zitting gehad in de Prov. Staten en werd i->a het overlijden van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, benoemd tot lid van Ged. Staten, waarin hij het eenige lid van de linkerzijde was. In het college van Ged. Stater, heeft de neer Van der Weijde zich vooral doen kennen u.s een zeer bekwaam lid, waar het polder en waterschapszaken betrof. Bij zijn aftreden in 1931 heeft de Commis saris der Koningin 'de verdiensten van den heer Van der Weijde naar voren gebracht en hem dank gezegd voor de wijze waarop hij de belangen van onze provincie in verschillends betrekkingen heeft behartigd. HULST. Begrafenis L. F. M. van Waesberghe. Donderdagmorgen heeft de plechtige uit vaartdienst en teraardebestelling plaats ge had van wijlen den heer L. F. M. van Waes berghe, in leven bankier te Hulst. Ten sterf huize aan de Groote Bagü nestraat verzamelde zich te half elf een zeer groot aantal belangstellenden. Honderden personen volgden in den stoet, die het stoffelijk over- schot naar de St. Willibrorduskerk en de laatste rustplaats vergezelde. Voorafgegaan door de vereeniging „Door Eendracht Sterk", door directeur, leeraren, overig personeel en leerlingen der R.-Kath. Landbouwwinteschool en R.-Kath. Handels dagschool, werd het stoffelijk overschot door het personeel der firma Ls. van Vaesberghe- Janssens na' r de kerk gedragen. Na de kerkelijke seremoniën aan de groeve, trad H. A. A. baron Collot d'Escury uit Hon- tenisse naar voren. Spreker schetste de groote verdiensten van den overledene in het publie ke leven van Zec-uwsch Vlaanderen en sprak

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1