500 DONDERDAG 19 JANUARI EERSTE BLAD No. 16 71e Jaargang 1933- burgsche Stoomvaart Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Tolef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Pie ist en 3t. R- ar ijk g- in. sre iat en >ok 3ij: GEKOOKTE den wagen, eldestraat 6. ïg CLIVIA'S en vanaf I. ijgbaar in de [aterdags op de DAGELINCKX. Stoelen 20. bassief, 10. prima, 10. c.M. br. 7,50 IEGELS ƒ8.— soirs a 20. ;veerend 13.50 Prima werk. an HAARDEN, en FORNUI- RUIJSSCHER, bij de Oranje- 1ANNENKOOR, [•LLAERS. Aan- den Dinsdags- e Willem III. ETEN" worden door slechte v schoeisel eens Bellamypark. >urg-Rotterdam gen plaatsen PASSAGIERS, EN VEE .Midd Iv.m.uurl v Rott vm. uur 8 8 8 8 8 8 bekomen lansport- en E^c. |n G. VOS, Telef. .KDER& T^. 152. SK, TeleL SCI. 282 ¥LI55ING5CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et ledereregel meerlOcLfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een ha'nd, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Declamatie-avond C.K.W.O. Gisterenavond trad in het voor bovengenoemde vereeniging als decla -nator op de heei- Jac. van Elsacker van Rotterdam. De groote zaal was geheel beze rn z«n openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer J. Marijs, aan het eerste op treden van den heer Van Elsacker voor de S.O, eenige Jaren geleden, dat aange name herinneringen heeft achtergelaten, getuige de nu weer groote belangstelling. De heer Van Elsacker opende zijn welver zorgd programma met „Sneeuwdag sc e uit het groote stadsleven van Ida Haakman, een verhaal uit de dagen der oude Huur koetsiers. Reeds dit eerste nummer bracht ,1e geheele zaal in de grootste aandacht. Hoe leefde men mede met het oude paard en den goedhartigen baas, die als trouwe kamera- oen 10 Jaar lang hadden gewerkt voor een schamel stuk brood. Hierna volgden enkele religieuse gedich ten van 17e eeuwsche dichters, nl. „Laat krijgen» van Jan Luyken en „Daermoet veel strijds gestreden zijn' van Dirk Ra Camphuyzen, die gevoelvol werden voorge dragen. Eveneens was dit het geval met Moederken" cn „Gij badt op eenen berg alleen", beiden van Guido Gezelle. Deze Vlaamsche priester-dichter had de vroom heid en bescheidenheid van zijn moeder cn het eerste gedicht is gewijd aan de nage dachtenis van zijn moeder. Hierna droeg de declamator voor een schetsje van Top Naeff „Wandeling waarin op ontroerende wijze werd uitge beeld de smart van den 17-jarigen zoon, die van de verpleegster weten wilde of de ziekte van zijn moeder sterven zou worden. Vervolgens gaf de heer Van Elsacker twee schetsjes van Ch. Cocheret„Tachentig" en „Justitia", twee fijne stukjes, evenals „Zijn eerste lange broek" van A. M. de Jong, waarop als laatste nummer voor de pauze volgde het leuke„Boerke Naes", van Guido Gezelle. Na de pauze gaf de heer Van Elsacker een stukje fijne humor, waarin toch ook de tragiek zat van een arme Joodsche familie ,Heuzensom", die hun onverwacht verkregen „kapitaal" van 50 bestéden aan allerlei nuttige voorwerpen. „Nonkel Pol" van F. de Sinclair was een tragisch-komisch historische verhaal van echt Vlaamsch volksleven, voorgedragen op de manier waarop wij dit van dezen decla mator gewoon, vol sprankelenden humor, evenals „Liske van Jef" van Henri 't Sas, een scène uit het Brusselsche Marollen- kwartier. Nog een Vlaamsch stukje was „De wijze rechter" van H. van Winsen, en werd het humoristisch gedeelte besloten met .Stemmetje" van Ch. Cocheret. Tot slot werd voorgedragen het stemmige „De averulle en de blomme" van Guido Gezelle, een gedichtje vol rythme. De aanwezigen betoonden na de pauze door spontaan applaus en gullen lach hun erkentelijkheid voor het gebodene door den heer Van Elsacker. Hedenavond wordt voor de andere leden der C.K.W.O. hetzelfde programma gegeven. Ned. Coöperatieve Vrouwenbond. De feest- en propaganda-avond van bo vengenoemde vereeniging, die gisterenavond in de „Oude Vriendschap" gehouden werd, mag goed geslaagd heet/en. De zaal was ge heel bezet. Een opwekkende rede werd gesproken door mevr. Lena Moll uit 's-Gravenhage. Dezen avond zullen we niet gaan klagen, aldus spreekster, maar als huisvrouwen ons afvragen, welke onze taak is in deze dagen van crisis. Naast het huisgezin staat het groote wereldhuishouden, waarin velen el lende hebben. De eene groep bestrijdt de andere en alles drijft in het handelsstelsel om winst. De moderne techniek is mede schuldig aan de groote werkloosheid en hoe- velen hunkeren niet naar de overproductie, die nu vernietigd wordt. Maar hoe treurig de werkloosheid ook is en hoe de handel ook kwijnt, met de coöperatie gaat het goed, niet alleen in Vlissingen, maar ook- in andere plaatsen des lands. De huisvrouwen van den Coöperatieven Vrouwenbond koopen in haar eigen onderneming en spreekster wekte op tot trouw aan de coöperatie. Als wij nagaan hoe de coöperatie in het buitenland bloeit, dan gaan we een goeden tijd tegemoet en spr. brengt hulde aan de genen, die den stoot hebben gegeven om de coöperatie op te richten. Het is de taak van den Vrouwenbond de coöperatie te steunen en zoo mede op te bouwen een maatschap pij van vrede, welvaart en kameraadschap. Hierna voerde nog het woord de heer A. de Bart, voorzitter van „de Broederband". Deze wees op de uitbreiding en den bloei van de coöperatie en het werk dat door haar verricht werd. Een woord van fel pro test moest spreker laten hooren tegen de aanvallen, die in den laatsten tijd op „de Broederband" gericht worden. In geen periode is het ledental van „de Broederband" zoo groot geweest en de om zet geeft reden te gelooven dat wij een goede toekomst tegemoet gaan. Na de pauze werd een feeënspel opge voerd „De zeven feeën en de coöperatie". De avond werd afgewisseld door declama tie van Miekc van Oorschot. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van bovengenoemde vereeniging dit jaar haar eerste gezellige bijeenkomst. De voorzitster wenschte alle aanwezigen, colt namens de andere bestuursleden een voorspoedig en gelukkig Nieuwjaar. Daarna gaf mej. Bok, lipleesleerares, een kwartier les in het liplezen. Verder was de heer Lems zoo vriendelijk zijn gewaardeerde medewerking te verlee- nen. Hij heeft een zeer interessante film vertoond, tafereelen in Indië en China voor stellend. Na de thee volgde nog een leuke film „De Vlissingsche brandweer houdt oefening". De voorzitster bedankte den heer Lems voor zijn medewerking en sprak de hoop uit hem spoedig nog eens terug te zien met een andere film. Verder werd de avond besloten met gezel schapsspelen. Buurtvereeniging ontbonden. De buurtvereeniging voor de Paul Kruger- straat en omgeving is ontbonden. De gelden zijn aan de leden terugbetaald. De niet afge haalde gelden tot een totaal bedrag van ƒ26.10 zijn aan ons bureau gestort, ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van den hevigen brand welke ln het Arena gebouw te Rotterdam heeft gewoed geven wij een duidelijk overzicht van de ruïne een ;oto betrekking hebbende op de crisis-verkenswet, die op het oogenblik nogal belangstelling heefthet ongeluk op den onbewaakten over weg op de grens van de gemeenten Houten en Schalkwijkdoodenmasker van Z.Em. kardinaal W. M. van Rossumde begrafenis van mr. P. J. van Wijngaarden, in leven no taris te Rotterdam, welke plechtigheid werd bijgewoond door Prins Hendrik, Huldiging luitenant Pahud de Montagnes. In achterstaande advertentie worden ver- eenigingen die wenschen deel te nemen aan de huldiging van luitenant Pahud de Mon tagnes, verzocht Zaterdag a.s., des middags 4 uur in Grand Hotel Britannia aanwezig te zijn. Diefstal. Ten nadeele van zekeren G. te Vlissingen, werd dezer dagen een rijwiel dat hij aan het rijwielpad langs de duinen onder de gemeente Koudekerke had geplaatst, ontvreemd. MIDDELBURG Een ernstig ongeluk. Op het gemeentelijk sportterrein had gis teren een ernstig ongeluk plaats. Een 12- jarige jongen werd door een anderen jongen bij het hockey-spel met een hockey-stick te gen het hoofd geslagen, waardoor een oog werd uitgeslagen en de jongen bovendien een hersenschudding bekwam. Hij werd in ernstigen toestand naar het gasthuis vervoerd. Verplaatsing rijksveldwachter. Met ingang van 20 Januari a.s, is de rijks veldwachter B. C. van Boekei, verplaatst van Amsterdam naar Middelburg, OOST- EN WEST-SOUBURG Een jaarfeest. Dinsdagavond jl. vierde de Chr. Jonge- lingsvereeniging „Weest Getrouw" haar 16e jaarfeest. Een goed bezette zaal „Rehoboth" getuigde van de belangstelling in en mede leven met deze vereeniging en haar werk. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering geopend en de avond doorgebracht met bij belinleiding en voordrachten, afgewisseld dcor orgel-i'el en zangnummers. Het afge loopen jaar was voor de vereeniging gunstig, het aantal leden steeg tot 26. De inkomsten bedroegen ƒ322.52, de uitgaven 320.20 >/2, batig saldo 2.ZV/2. De bibliotheek bestaat thans uit 319 leesboeken en 110 studieboe- aan. Een gehouden causerie over „verant- aan. Een gehouden Causerie over „verant woordelij kheid" werd met aandacht gevolgd en was dit ten volle waard. Ds. Spijkerboer sprak v-en slotwoord en eindigde met dank zegging. BIGÜEKERKE. Nationale schietwedstrijd. De schletvereeniging „Nut en Genoegen" alhier, besloot in hare vergadering van 17 dezer, in de Pinksterweek een vierdaagscher» nationalen schietwedstrijd te organiseeren. AARDENBURG. Een auto-ongeval. Dinsdagavond reed de autobus van den heer M. uit Sluis, waarin een zevental per sonen gezeten waren, op den Rijkssteenweg van Draaibrug naar Aardenburg op een boom, omdat de heer M. moest uitwijken voor scholieren, die, als naar gewoonte, de grootste helft van den weg in beslag namen. Vermoedelijk mede tengevolge der glad heid van den weg, kwam de auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg te recht. De meeste passagiers kwamen met den schrik en gescheurde kleeren vrij. Alleen de heer L., wachtmeester der Kon. maréchaus- sée te Aardenburg, was cr erger aan toe. Hij zat naast den chauffeur en kwam door den schok met het hoofd door de voorruit. De glasscherven veroorzaakten een diepe snij- Wonde aan den slaap. Met veel bloedverlies werd de heer L., na door een. dokter verbon den te zijn, naar huis vervoerd. De auto leed aanmerkelijke schade. De politie maakte van een en ander procesverbaal op. BOSCHKAPELLE. Zware mishandeling. Toen dezer dagen de landbouwer M. te Boschkapelle in een woning met enkele ken nissen zat te praten, kwam daar een zekere R. uit Boschkapelle binnenstuiven, die zeide dat hy nog een appeltje met M. had te schil len, omdat M. destijds in een strafzaak tegen R. zou hebben getuigd, waarop hij vertrok Toen M. eenige oogenblikken daarna de wo ning verliet en zijn fiets nam om weg te rij den, stond R. hem op te wachten, greep hem aan en sloeg met een paal op z\jn hoofd en armen, tengevolge waarvan M. een ernstige hoofdwonde bekwam en een fractuur aan den rechterarm opliep, die door een dokter moest worden verbonden. De marechaussee stelde een onderzoek in en hield R. aan. Deze ontkende zich aan de mishandeling te hebben schuldig gemaakt, doch op zijn kleeren werden bloedvlekken aangetroffen. R. is ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 5 geval len van roodvonk, n.l. 3 te Krabbendijke en 1 in ieder der gemeenten Kortgene en Krui- ningen en 1 geval van diphtherie te Goes. By beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast de luitenant ter zee 2e klasse A. van Kar- nebeek bü de onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord en de luitenant ter zee 2e klasse R. Stufken bij dezelfde met 24 Januari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse C. ter Poorten, a.b. Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord met 30 Januari 1933, de luitenant ter zee le klasse I. W. Reynierse te Willemsoord en belast met de betrekking van adjudant van den commandant der marine aldaar met 31 Januari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse J. H. J. Nepveu aan boord van Hr. Ms. „Friso" met 6 Februari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse B. J. ten Brink a.b. Hr. Ms. wacht schip te Vlissingen; met 10 Februari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse G. P. de Lange te Willemsoord (bu reau Personeel) en de luitenant ter zee le klasse F. J. van de Poll, Rykswerf te Wil lemsoord met 14 Februari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse A. M. Valkenburg bij de onder- zeeJiensl' eiiie te Willemsoord; Een kruidig Boek te lezen dat is een feest voor den geest Boekhandel D'HUY geeft U goede keus. met 15 Februari 1933, de volgende luite nants ter zee der 2e klasse, allen bü de ma rinekazerne te Willemsoord J. S. Friederich, J W '.ch Rolling, C. L. J. T. Douw van de Krap, G de Bach, en L. J. van der Veen met 16 Februari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse G. IJ. G. Fraser, tüdelük belast met het bevel over Hr. Ms. „Douwe Aukes met 24 Februari 1933, de luitenant ter zee 2e klasse S. den Boeft, bü ie onderzeedienst- kazerne te Willemsoord met 17 Maart 1933, de luitenants ter zee 2e klasse P. S. Alstede en M. A. J. Derksema bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Bü beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klasse H. D. Lindner den 16 Februari 1933 eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Douwe Aukes" en ter beschikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine sergeant-torpedomaker W. W. Brouwer van de „Schorpioen" naar de kazer ne onderzeedienst, geplaatst bij den afbouw van de K XV te Rotterdam sergeant-mon teur J. Klaassen van de kazerne te Amster dam naar de kazerne onderzeedienst, ge plaatst bü den afbouw van de K XV te Rot terdam opperschipper J. M. van Hemert, van het wachtschip te Willemsoord, aangewe zen overplaatsing naar het vliegkamp de Kooü ingetrokkensergeant-konstabel M. Drechsler van de .Heemskerck" naar het wachtschip te Willemsoord sergeant-machi nist A. Roest van de „Heemskerck" naar 1 t wachtschip te Willemsoord; sergeant-botte lier J. H. Mooser van de „Heemskerck" naar het wachtschip te Willemsoordsergeant konstabel F. J. van Wük van het wachtschip te Willemsoord naar de „Heemskerck" ser geant-machinist S. de Groot van de Kooü naar de „Heemskerck" sergeant-bottelier I. A. de Visser van het wachtschip te Vlissingen naar de „Heemskerck" sergeant-bottelier C. Smit van het wachtschip te Willemsoord naar de „Schorpioen" sergeant-hofmeester A. A. Goedhart van het wachtschip te Willemsoord naar de „Schorpioen" sergeant-konstabel M C. de Lange van het wachtschip te Willems oord naar het Kon. Instituutmajoor-ma chinist A. Cupido van de „Van Speück" naar het wachtschip te Willemsoordmajoor machinist J. Z. J. Hazebroek van de „Van Speück" naar de kernb. van de „Gelderland' sergeant-machinist G. M. Blok van de „Van Speück" naar de Kooü'. De aanneming voor lichtmatroos bü de ma rine zal op 6 Maart a.s. weder worden open gesteld. De adjudant-onderofficier administrateur J W Kesteloo van het 14e reg. inf. wordt met ingang van 2 April 1933 overgeplaatst bi] de school voor dienstplichtig onderofficier ad ministrateur te Middelburg. De adjudant-onderofficier administrateur T. I. Hage van het 14e reg. Inf. is met in gang van 2 April 1933 overgeplaatst bü het 3e reg inf. met bestemming om te worden werkzaam gesteld op het bureel van den indeelingscommandant te Middelburg. De adjudanten onderofficier administrateur J. P. Timmermans en P. M. J. Beers blüven bü liet 14e reg. inf. De adjudant-onderofficier administrateur L. D. J. Baljé van het 14e reg .inf. wordt op 2 April 1933 overgeplaatst bü de School voor reserve-officieren der infanterie te Kampen. De rangindeeling der officieren. De drie officierenbonden, de neutrale, de katholieke en de christelüke, hebben bü den minister van defensie bezwaar gemaakt te gen de rangindeeljng der officierenhet aantal beroeps- en reserve-officieren wordt te klein, om bü mobilisatie de open plaatsen te bezetten. Hierover schrijvend, zegt de militaire medewerker van „het Vad." De reorganisatie welke te verwachten is. zal dit proces nog verscherpenDe officie- renvereenigingen voorzien, dat er in de naaste toekomst zelfs luitenants zullen zün, die den kapiteinsrang niet voor het vüftig- ste jaar bereiken, en een groot aantal kapi teins, die de léefrijdsgrens van 53 jaar over schreden zullen hebben, voor zij voor bevor- dering aan de beurt komen. Het bedenkeiyke is, dat door deze bena deeling van persooniyke belangen boven dien, gelijk de officiervereenigingen betoo- gen, onvoldoende in de oorlogsencadreering voorzien wordtin de kapiteins- en ma joorsrangen bestaat een groot tekort. Ge volg hiervan zal zijn, dat by mobilisatie een groote verschuiving noodig wordt in de be zetting der commando's, waardoor juist op het tijdstip dat alles aankomt op orde, re gelmaat en verband, deze door het legerbe stuur zelf verstoord moeten worden. EEN BIJEENKOMST TUSSCHEN HITLER EN VON PAPEN. Gisteren heeft een bijeenkomst plaats ge had tusschen Hitler en Von Papen. Men ge looft dat Von Papen weder een poging heeft gedaan, Hitier en rijkskanselier Von Schlei cher bijeen te brengen, doch dat deze poging een negatief resultaat heeft gehad. Dit blykt uit het feit, dat de besprekingen tusschen Von Papen en Hitier vermoedelijk niet zullen worden voortgezet en voorts uit de omstan digheid, dat men in welingelichte kringen voor het tegenwoordige geen mogeUjkneid aanwezig acht voor een onderhoud tusschen den rükskanselier en Hitier. Men wüst er op, dat de démarches van Von Papen niet zün geschied op initiatief van den rijkskanselier en dat laatstgenoemde ook niet tot een dergelijk initiatief zal overgaan. Bij zondere onvoorziene gebeurtenissen daarge laten, zal er zich derhalve vóór de by een komst van het seniorenconvent geen nieuwe ontwikkeling van belang voordoen. In de kringen der rijksregeering wordt er opnieuw met nadruk op gewezen, dat de rijks kanselier ongetwijfeld volmacht tot ontbin ding van den Rijksdag zal krijgen, voor het geval dat.de parlementaire situatie dit nood zakelijk zou maken, dus wanneer het parle ment door het aannemen van een motie van wantrouwen te kennen zou geven, dat het een conflict wenscht. Een wyziging in de samen stelling van het kabinet vóór het bijeenkomen van den Ryks'dag wordt niet waarschijnlijk geacht. De vraag is nu, of het seniorencon vent de Rüksdagzitting opnieuw uitstelt, dan wel of deze zitting op 24 dezer zal plaats heb ben en tot het conflict met de regeering zal leiden. DE ONLUSTEN IN SPANJE. Naar aanleiding van de jongste revolution- naire onlusten in Spanje schrijft de corres pondent van „El Debate" te Barcelona, dat iedereen, ook de regeering, thans zal moeten erkennen, dat de opstandige beweging tot dusver niet maar een geringe „poging" ge weest is en dat het groote plan tot een defi nitieve omwenteling blijft bestaan. Dit wordt trouwens dagelijks door de revolutionnairen verkondigd niet alleen in anonieme vlug schriften en door middel van een geheimen zender, die geheel Barcelona in opschudding brengt, maar ook openlijk in de anarchisti sche en communistische bladen, welke men in ieder geval niet kan verwijten, dat zy de re- volutionnaire plannen verbergen. Wij kunnen er zeker van zyn, zoo gaat de correspondent van het groote katholieke or gaan voort, dat binnen korteren of langeren tyr deze plannen verwezenlijkt zullen worden. In de extremistische pers is dezer dagen een geweldige "ampagne voor een nieuwe revolu tie begonnen. De communisten van allerlei schakeering hebben tegen de „federacion anarquica Iberica", die ook de jongste onlus ten verwekte, slechts deze eene grief, dat zij de zaak alleen heeft willen opknappen, zonder tevoren alle revolutionnairen in één front te vereenigen. Zoo verklaren de communisten van het „Bloque obrero y campesino" openiyk in hun orgaan, dat „zij strüden voor een logische en vastberaden actie tot vorming eener regeering van arbeiders en boeren, die de étappe der socialistische revolutie kunnen inleiden". Aan de vorming van dit ééne groote revo- lutionnaire front wordt thans gewerkt en het is zeer wel moge'yk, dat zy die aan de vor ming van dit „frenre unico" werken, ook op de medewerking der socialisten rekenen. Gewonde krankzinnige overleden. De 43-jarige fotograaf, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor zyn woning in de Kranestraat te 's-Gra- venhace door een revolverschot in het onder lijf werd getroffen, nadat hy zyn vrouw met een twintigtal messteken levensgevaariyk had verwond, is aan de gevolgen van de verwon- ling overleden. De toestand van de vrouw is bevredigend. Ook de toestand van den agent van politie is naar omstandigheden goed. Een valsche munter. Sedert ©enigen tijd was in de gemeente Oud- Beierland valsch zilvergeld in omloop. De achterdocht van de politie was daarby op gemerkt door een 30-jarigen metselaar, die

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1