N.V geeft tot en met Donderdag Coosje Buskenstraat 67 Telefoon 392 Beleefd aanbevelend, NOOTJES UIT DRAAD EN LUCHT Advertentiën VERH naar Koudekerk G. J. M. AUTOT CHRISTELIJKE „HOS SINGE 7>.S. Allee de aanslt getoenseh den uo/di HET TRICOT- en WOLPALEIS ROGW KORTING Het bulletin van den behandelend genees heer omtrent prof. J. R. Slotemaker de Brui - ne, zoowel dat van gisteren als dat van he den, luiddeDe professor heeft een rustigen nacht gehad. Zijn toestand blijft goed. In de week van 9 tot 14 Januari werden in ons land uitgesproken 106 faillissementen. Te Amsterdam zijn in het geheel 667.072 weldadigheidszegels verkocht, waarvan de to tale toeslag voor het kind bedraagt 19.792. Het vorig jaar werden in de hoofdstad 782.504 zegels verkocht. Dat de publieke vermakelijkheden te Rot terdam de nadeelige gevolgen van de eceno- mische crisis ondervinden, blijkt wel hieruit, dat de opbrengst van de belasting op de ver makelijkheden in 1932 heeft opgebracht ƒ783.809 tegen ƒ946.011 in 1931, alzoo een teruggang van ongeveer 18 pet. De bevolking van Groningen is gestegen tot 109.948. Er wonen ruim 5000 vrouwen meer in Groningen dan mannen. De Friesche hoofdstad telt thans ruim 49000 inwoners. In de gezamenlijke Limburgsche steen kolenmijnen werden in 1932 geproduceerd 12.756.447 ton steenkolen tegen 12.901.391 ton in 1931. In enkele plaatsen in ons land zijn de ijs banen reeds geopend, o.a. te Alkmaar en Delft. De vorst is in Friesland zeer streng ge weest. Men zal bij eenigszins aanhoudende vorst in Friesland spoedig van de ijssport kunnen profiteeren. In België komen thans zeer vele gevallen van griep voor. Vooral in groot-Brussel heerscht de ziekte in hevige mate. In een der kazernes te Brussel waren Zaterdag 350 personen door de griep aangetast. De ziekte is ditmaal echter niet kwaadaardig. By de Landdagverkiezingen in Lippe heb ben de nafcionaal-socialisten 9 zetels verkre gen tegen 1 in den ouden Landdag. De soci aal-democraten liepen terug van 9 op 7 zetels. O Ten Noorden van het vliegveld Altenrhein in Oostelijk Zwitserland is een vliegtuig van 120 meter neergestort. De beide inzittenden werden gedood. Het bruto inkomen van de landbouw-be- volking in de Ver. Staten wordt over 1932 geschat op 5240 millioen dollar, tegen 6965 millioen in 1931 en 9406 in 1930 en 11950 in 1929. Zaterdagmorgen heeft in een groot deel van Lancashire, Yorkshire en Westmoreland een lichte aardbeving eenige consternatie verwekt. Te Manchester braken eenige ruiten. Schade van beteekenis is niet veroorzaakt. Vier schokken zijn duidelijk gevoeld. men. Aan deze stranding is nog een avon tuur verbonden van twee Zandvoortsche jon gelui, die per kano naar het schip zijn gevaren. Zij keerden echter niet terug en in het dorp heerschte over hun uitblijven groote ongerustheid. Later bleek, dat de kano vlak bij de sleepbooten door de deining was omge slagen, waarbij de beide opvarenden te water waren geraakt. Een hunner wist zich aan de kano vast te klampen, de andere greep een lijn, die van een der sleepbooten werd uitge worpen. Met veel moeite werden de beide drenkelingen aan boord gebracht en later te IJmuiden aan wal gezet. Aan boord had men hen voorzien van droge kleeren en zoo arri veerden zy na eenigen tijd in stokersplunje per auto te Zandvoort, Inbrekers gearresteerd. Het is de recherche te Leeuwarden gelukt de daders te arresteeren van de inbraak in het kantoor van de firma A. Krammer aan den Harlingertrekweg te Leeuwarden, waar de brandkast werd geforceerd en verschillen de voorwerpen werden ontvreemd. Het ble ken te zijn de 18-jarige smid E. P. en de 18- jarige loodgieter J. W., die een bekentenis hebben afgelegd. Zij zijn ook schuldig aan een inbraak, welke korten tijd geleden aan de Biltschestragt te Leeuwarden is gepleegd Een groote effecten- zwendel te Parijs. Naar aan leiding van een door een wisselagent inge diende klacht, zijn een bankier en een be diende van den wisselagent aangehouden. De bediende van het wisselkantoor had bij zijn patroon aandeelen weggenomen en ze aan den bankier overhandigd, ter dekking van door laatstgenoemde ondernomen speculaties. De wisselagent zou in het geheel voor vijf millioen frank benadeeld zijn. De vereeniging van wisselagenten heeft het parket verzocht het kantoor van den betrokken bankier te sluiten en de aanwezige fondsen in beslag te nemen. Omtrent de verduisteringen wordt nader ge meld dat de bediende, die de aandeelen aan den bankier verschaft heeft, sedert 14 jaar in dienst was van den wisselagent en diens volle vertrouwen genoot. Eerst eenige dagen geleden werden de oneerlijke praktijen van den man ontdekt. In het. geheel zou een waarde van ongeveer 20 millioen aandeelen ontvreemd zijn, naar men hoopt, dat hiervan nog een groot gedeelte zal worden terugge vonden. Daar de aandeelen trouwens door den bankier voor speculaties gebruikt zijn, dient men af te wachten hoe deze speculaties afloopen, zoodat het nog heel niet zeker is, dat alles verloren zou zijn. De lokalen van de bank zijn justitioneel verzegeld. Autodiefstallen in Duitschland. - Bij haar nasporin gen in verband met de veelvuldige autodief stallen in Dultschland, waarover eenigen tijd geleden bericht werd, heeft de Duitsche po litie een nieuwe, zeer belangrijke arrestatie gedaan, waardoor zij den hoofddader der auto-dievenbende in handen kreeg. In verband met een moord, eenigen tijd geleden op den industrieel Huth te Berlijn gepleegd, werd een groot aantal personen in arrest genomen. Onder de gearresteerden be vond zi3h ook zekere Willy Schön. De man had niets met de moordzaak te maken, maar al spoedig bleek, dat deze arrestant de ge zochte leider der beruchte auto-dieven was, en als zoodanig in het politieblad vermeld stond. De 38-jarige W. Schön, door wiens toedoen honderden Duitsche luxe-auto's, voor een waarde van eenige millioenen guldens gesto len werden en hoofdzakelijk naar Nederland werden verkocht, bleek eigenaar te zijn van de groote werkplaats in Dusseldorf, waar de gestolen auto's een zóódanige metamorfose ondergingen, dat zij voor den eigenaar geheel onherkenbaar waren. Smokkelen van marga rine. De Duitsche douane heeft het spoor ontdekt van een groote smokkelorgani satie, die langs de geheele grens van Lim burg tot de Wadden werkt en haar speciali teit in het smokkelen van margarine maakt. Tal van Duitsche en Nederlandsche hande laars hebben vrachtauto's gehuurd om de margarine naar de Nederlandsche grenzen te brengen en er is reeds vastgesteld kunnen worden, dat op één dag eenige duizenden kilo's bij Nijmegen of Venlo frauduleus over de grens gebracht zijn. Men beweert ook zelfs dat Duitsche grossiers in het Roergebied en de Rijnprovincie groote partijen margarine opkoopen om ze, volgens vaste contracten aan bepaalde Nederlandsche grossiers verder te verkoopen. De Nederlandsche douaniers en marechaussees beproeven al het mogelijke om de smokkelarij tegen te houden, maar zij kunnen niet veel uitrichten, omdat de grens bewaking slechts zwak is. Ontsnapten van het Duivelseiland. Meer dan hon derd veroordeelden ontsnapt van het Dui velseiland, de Fransche strafkolonie in Fransch Guiana, zijn volgens Reuter de laat ste twee jaren op het Engelsche eiland Tri nidad geland. Deze ontsnapten, die allen volkomen uit geput en meer dood dan levend zijn aange komen na in open bootjes een afstand van 700 mijl te hebben afgelegd, vinden op Tri nidad de zoozeer begeerde vrijheid. Zij weten dat zij vrij zijn op Trinidad, daar uitlevering aan de Fransche autoriteiten eerst plaats heeft nagerechtelijke stappen welke zoo ingewikkeld zijn, dat men hiertoe niet overgaat. Vrouw van den tooneelschrijver„En Dientje, vondt je gisterenavond het stuk van mijn man, dat in den schouwburg werd op svoerd, mooi Dientje (de meid) „Ja, mevrouw, hee ooi. Vooral de scène, waar de dienstmei •aar mem uw een klap in het geacht geeft DE WINKELSLUITINGSWET. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der firma C. Jamin, waarvan de directeur door den Haagschen kantonrechter is veroordeeld wegens het openhouden van een filiaal te 's-Gravenhage, buiten 'e uren, die art. 3 dei gemeentelijke verordening van 's-Gravenhage bepaald heeft, krachtens art. 9 der winkel sluitingswet, dat afwijkingen toelaat op grond van „bijzondere omstandigheden". De firma Jamin was van meening, dat het hebben van veel filialen niet een zoodanige bijzondere omstandigheid is, maar een die zich voordoet in alle groote plaatsen. De kantonrechter verwierp dit verweer, maar de rechtbank ontsloeg verdachte van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de offi cier van justitie cassatie aanteekende. De procureur-generaal bij den Hcogen Raad was het met het standpunt van den of ficier, die veroordeeling had gevraagd, eens maar de Hooge Raad, heden arrest wijzend, heeft het bedoelde artikel der gemeentelijke verordening onverbindend verklaard, op grond, dat daaruit niet blijkt, welke de „bil zondere omstandigheden" zijn, waarop hei gebaseerd is. Op dezen grond heeft de Hooge Raaad heden het cassatieberoep van den of ficier verworpen. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van G. J. A., gewezen chef-veldwachter te Zetten, die door het gerechtshof te Arnhem tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens brandstichting in zijn woning. BRAND IN HET ARENA-THEATER. ROTTERDAM. (V.D.) Omstreeks halfvijl hedennacht is een felle brand uitgebroken In het variétégebouw Arena" aan het Stations - plein te Rotterdam. In korten tijd nam de brand een geweldigen omvang ^an en reeds te kwart voor vijf stortte de koepel van het ge bouw naar beneden. De brandweer was met zeer veel materiaal, w.o. 5 motorspuiten uit gerukt. Men heeft hard gewerkt om de aan grenzende gebouwen o.a. het gebouw van de St. Josephgezellen te behouden. Met 18 stra len werd water gegeven. Omstreeks half zes scheen men den brand meester te zijn, doch te ruim 7 uur laaiden de vlammen weer op. Het Arenagebouw is totaal verbrand. Het in het gebouw gevestigde atelier en de kantoren zijn geheel vernield. Van het St. Josefsgezellengebouw zijn de fietshokken verbrand. De woning boven het gebouw aan den hoofdingang van den schouwburg is aan den achterkant zwaar be schadigd. Het gebouw Is eigendom van mevr. Sophie Spree en is verzekerd. De .Arena" zelf is eigendom van het concern Scala te Berlijn. Dit was niet verzekerd, ook niet tegen be drijfsschade. Ook het gezelschap van Aerschot en Bos kamp, dat in de „Arena" uitvoeringen gaf, lijdt groote schade, daar alle costumes en déoors /erloren zijn gegaan. De brandweer heeft met volle kracht tot ongeveer 9 uur gewerkt. Een half uur later stortte het gebouw aan de zijde van de Diergaarde verder in. In drie kwartier fcijds was het geheele gebouw uifcge brand. Al direct na aankomst van het groote materiaal was het duidelijk, dat het gebouw, dat hoofdzakelijk bestond uit hout, gestut door een ijzeren constructie, „iet te redden zou zijn. Gr^ot gevaar heeft langen tijd voor de omgeving bestaan. Een vonkenregen daal de neer op het spoorwegpostkantoor no. 2. Maatregelen moesten ook worden genomen voor het station Delftsche Poort, waarvan hel dak gevaar liep in brand te raken door de vonken. De roofdieren-galerij en het apenhuis der diergaarde, die vlak tegen de Arena zijn aangebouwd, liepen eveneens gevaar. De di recteur van de diergaarde, dr. Kuijpers, nam dadelijk de noodige maatregelen. Wanneer het roofdierenhuis inderdaad zou zijn aange tast, dan zouden alle leeuwen, tijgers er poema's door het personeel zijn doodgescho ten, Men beschikte niet zoo spoedig over vol -Joende hokken om deze dieren te kunnei •edden. Gelukkig is het echter niet zoo ve ekomen. Om kwart'voor 6 begon de vuurzee iets te nemen, Om kwart voor 7 laaide het vuur opnieuw op. Eerst om 9 uur hedenmorgen kon de brandweer met de nablussching beginnen. Het blusschen ging met veel moeilijkheden ge paard, vooral door de strenge vorst. Hoe -root de schade Is, die aanzienlijk is, kan tot nog toe onmogelijk worden vastge steld. Door den brand zijn 65 man, die vast werk hadden, zonder werk gekomen. De geheele muziekbibliotheek ter waarde van ongeveer ƒ3000 is verloren gegaan. Ook de meeste muziekinstrumenten zijn aan de vlammen ten prooi gevallen. De brand is ontdekt door een der stokers, die in het gebouw vertoefde. Deze stoker, die 's nachts had geholpen bij het klaarzetten van décors, was niet weggegaan, omdat hp om 6 uur de verwarming weer zou moeten opsteken. Om half 5 werd hij opgeschrikt door een knal. Hij probeerde het licht op te draaien, maar c it bleek overal defect. lij opende een deur, toegang gevend tot een der gangen naar de zaal, waaruit hem rook tege moet kwam Hij rende naar de telefoon om de brandweer te bellen. Hij had opgemerkt, dat er een vuurgloed was op de bovenverdie ping in de projectie-cabine. Waarschijnlijk zal de oorzaak gezocht moeten worden in kortsluiting in de projectie-cabine. Het zal echter wel onmogelijk zijn in de ruïne sporen te vinden, die tot een definitieve vaststelling van de oorzaak zouden kunnen leiden. Reeds spoedig laaide een geweldige vlammenzee boven de omliggende gebouwen cn dat der St. Josephgezellen. waarachter de Arena ligt uit. Om kwart voor 5 de motorspuiten wa ren pas beginnen te werken kwam met donderend geraas de koepel, die op het ge bouw staat, naar beneden. ERNSTIG ONGELUK OP LEN ONBEWAAKTEN OVERWEG HOUTEN. (V. D.) Te kwart voor 10 he denmorgen heeft op den onbewaakten over weg op de grens van de gemeenten Houten er Schalkwijk een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij 3 slachtoffers vallen te betreuren De heer F. de Groot 50 jaar oud, expediteur te Ameide, reed met een vrachtauto in de richting van Schalkwijk Bij den onbewaakten overweg zag hy een trein uit de richting Utrecht naderen. Voor dezen trein stopte hy en toen de trein was gepasseerd, wilde hy den overweg overryden Hy had echter niet bemerkt, dat uit de richting 's-Hertogenbosch even later de sneltrein den overweg zou passeeren en Juist toen de vrachtauto op de lijn uit de richting 's-Hertogenbosch was. werd het voertuig in volle vaart door den trein gegrepen. De vrachtauto werd totaal vernield en over giooten afstand meegesleurd. De heer De Groot werd levensgevaarhjk gewond en is naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Met den vrachtauto reden verder mee de 20-jarige P. van Bruggen en de 16-Jarige R. van Bruggen, twee broers beiden uit Ameide. Beiden werden op slag gedood. Hun lyken zyn naar het iilkenhuis to Schalkwyk overgebracht. Direct na het ongeval was assistentie ter plaatse van het station Schalkwijk. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 16 Januari 1933. 5e Klasse le Lijst. 1000 No. 2402 6250 400 No. 12261 15016 f 200 No. 3935 5842 10164 10285 100 NO. 3145 4855 7026 7205 8161 1142 12921 DE NIEUWE ENGELSCHE DOUANE TARIEVEN. LONDEN. (V.D.) De „Daily Telegraph meldt, dat de nieuwe douanetarieven tot no? toe 26 Millioen pond sterling hebben opge bracht en da* deze inkomsten tot einde Maari waarschyniyk een bedrag zullen bereiken van 33 millioen pond sterling. In parlementaire kringen heeft men boven dien den indruk, dat bezuinigingsplannen mgevoerd kunnen worden, waardoor belang- 'Üke belastingverlagingen mogeiyk zyn. De kanselier van de schatkist begint thans met de voorbereidingen voor de nieuwe be- irooting, waarby hy zich zal laten leiden ioor het principe van strenge bezuiniging er. ie noodzakelijkheid van belastingverlaging Waarschyniyk zullen alle adviezen van de bezuinigingscommissie, die oen totaal van L00 millioen pond sterling aa" bezuinigingen heeft voorgesteld, niet kunnen worden uitge voerd. De regeering zal echter een deel van de voorstellen der commissie overnemen. HET STOOMSCHIP „SACHALIN" MET MAN EN MUIS VERGAAN? TOKIO. (VX>.) Volgens de jongste berich ten bevonden rich op het stoomschip „Sa- chalin", dat in de zee van Ochotsk in brand is geraakt niet 400 doch slechts 250 opvaren den, waarvan 200 passagiers en een beman ning van 45 koppen. Alle pogingen o~ met het brandende schip in draadlooze verbinding te komen, bieven zonder resultaat. Een Ja- pansch stoomschip, dat in de nabyheid van de „Sachalin" zich ophield, deelde mede geen spoor van het stoomschip te hebben gevon den. Dientengevolge vreest men, dat het schip met man en muis is vergaan. De Sovjet-ambassade, te Tokio verklaart, dat zy dit bericht niet kan bevestigen, aan gezien geen der radiostations aan de Zee van Ocholsh berichten heeft geseind over het lot van de „Sachalin". HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT SHANGHAI. (V. D.) Volgens berichten m de Chineesche pers is de Chmeesche opper bevelhebber er in geslaagd 400.000 man Chi neesche troepen te concentreeren tot afweer van den Japanschen aanval. In alleryi wor den voorbereidingen getroffen om deze troe penmacht tegen het Japansche leger in het veld te brengen. Volgens een bericht uit Moekden wordt van Mandsjoerysche zyde gemeld dat de nieuwe Mandsjoerysche troepenafdeelingen, bestemd voor den strijd tegen de Chineesche vrijwilligers in Mandsjoerye Taonau zyn gepasseerd. Chineesche troepenafdeelingen zetten de guerilla tegen de Japansche troe pen langs de grens van de prov. Jehal voort en zouden daarby gedurende het afgeloopen weekend den Japanners veel schade hebben berokkend. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 16 Januari, 3 uur. De ondernemingslust was heden wederom zeer gering. Het zwakkere slot en de onge- animeerde tendenz op de Amerikaansche markt en de ongunstige commentaren op de rede van den rijkskanselier von Schleicher, oefenden een minder prettigen invloed uit. De handel was van uiterst beperkte afme tingen, terwyi de noteeringen tot reactie leidden. Philips waren zoo goed als onver anderd. Volgens mededeelingen zou de My. 1? millioen gulden bruto nebben verdiend, waardoor 6 (vorig jaar 4 mogeiyk zou zyn. Aku's en Unilevers waren iets lager. Voor KoninKiyken was de belangstelling van v/einig beteekenis. De stemming was gedrukt en de noteering was 1 lager. Rubberaan- deelen hadden een uiterst beperkte markt. Amsterdamrubbers zagen zich 1 ont gaan. Tabakken trokken slechts weinig be langstelling met onveranderde noteeringen. Suikerwaarden waren stil en prijshoudend. Scheepvaartaandeelen waren in reactie. Ned. Scheepvaart-Unies kwamen lager. Myn- waarden lagen veronachtzaamd, De Ameri kaansche fondsen waren lager. De Duitsche Obligaties kwamen in reactie. De Ned. Obli ge tiemarkt was verdeeld. Prolongatie 1 WISSELKOERSEN Noteering van heden, 16 Januari 1933, des iam. 3 uur (officieel) x New-York 2.49 Londen 8.30% Ber il 59.131/2 Brussel 34.501/2 Parys 9.72 Zwitserland 47.931/2. Met groote bodschap geven wij kennis van de geboorte onzer Dochter RENSKÉ. P. HAARSMA. W. P. HAARSM FIBBE Mierlo Hout, 15 Januari 1933. Zuidel. Parallelweg 29, Heden ov< diepe droefht de Zoon, Br broeder en O ADRIËN I in den leefti; jaar. 1 Uit Wed. C. Vlissingen, 1 Glacisstfaa Algemeene Tot onze overleed hed' te zijn van menten der S dierbare Mo. Groot- en O' Mevrouw de ANNA MP gebore in den ouderd Uit all Vlissingen, 1 Groenewou De uitvaart Woensdag 18 in de kerk var, Voor de vele neming, ontvan lijden van onzei Behuwd- en Gri JOHANNES BEI wij onzen harte Namens B. A Vlissingen, 16 Boodschappe uur en behalv, nen ook afgeg CIJVAT, Sc| DE NOOIJER PER AUTOC A.s. Woensdag DAM, 2.£ A.s. Zondag na; te BRUSSE 30—31 Januari DAM over mobielen-T Prijs Amst. Utrecht 4 TE VU Lid van den Zang- en Oratc in Ne Dir. de Heer jj 1 DINSDAG 24 in het „CONCE1 de Emmastraal Het tekstboi toegang) is vei stedelijke bela bij Bestuur en A. PUIJPE, W;

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2