1000 500 300 25 IVO. 13 71e Jaargang f1933; MAANDAG Uitgave: Firraif (ill IE YELDEIr.. Halslint SI-ID, (Iissiiitn.lilil.ll. Pvstreheeing66281 16 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENÏEUWS JONGENS-RIJBROEKEN EN PLUS FOURS VANAF f 2 25 H. RABBERS Co. GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS-Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor Belgig, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad f4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van I - 5 regels 50 ct. Iedere regel meerlOctimax. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1 5regels fl. .alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHF DAGBI ADRF.RS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verlaging jaarwedden wethouders. Wij hebben reeds gemeld, dat gedurende een tijdvak van drie jaren, ingaande 1 Ja nuari 1933 op de jaarwedden voor zoover dtze hooger zijn dan 100 der Zeeuwsche wethouders een tijdelijke korting zal worden toegepast in dier voege, dat de korting zal bedragen voor hen die gehuwd zijn of ge huwd zijn geweest 2]/2 pet. van de eerste 2000, en voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest 2'/2 pet. van de eerste 1000 en 5pct. van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging. Onwillekeurig komt de vraag naar voren, oi deze korting voor de betreffende gemeen ten van veel belang is. Van de 109 Zeeuw sche gemeenten vallen er 58 (met een in wonertal van 1600 of lager) met in totaal 116 wethouders niet onder deze korting. In de 51 resteerende gemeenten (met een inwo nertal boven 1600) met in totaal 103 wet houders wordt jaarlijks in totaal aan wet houders jaarwedden uitbetaald 29.040, zoo dat de korting per jaar voor de geheele pro vincie slechts 726 bedraagt, welk bedrag ir. het uiterste geval kan stijgen tot 813.50 indien één of meer wethouders van Middel burg (2) en Vlissingen (3) ongehuwd zijn of r.immer gehuwd zijn geweest. De kleinste korting ad totaal ƒ6 vindt plaats in de 12 gemeenten met 1601 tot en met 2300 inwo ners en met een jaarwedde voor iederen wethouder ad 120 de grootste korting wordt toegepast te Middelburg 100 en in het uiterste geval 150), Vlissingen 112.50 resp. 150), Goes 59) en Terneuzen(/ 50). Kinderfonds P. T. T. Britannia. Na den succesvollen feestavond te Middel burg ten bate van bovengenoemd fonds, vond Zaterdag alhier een soortgelijke soirée plaats, welke ter volmaking van de triade nog door een Goeschen avond gevolgd wordt. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer P. W. Suurmond, mocht aan een flink gevulde zaal het welkom toeroepen en wel speciaal aan den heer G. Wolters, direc teur van het, postkantoor te 's-Gravenhage, voorzitter van het „Kinderfonds P.T.T.". Spreker bracht dank aan alle medewerken den, inzonderheid mevr. R. BrandBekker met orkest, winkeliers en particulieren, die op eenigerlei wijze steun hadden verleend. Nadat de heer Suurmond nog had medege deeld, dat het postpersoneel zich niet geheel uit zijn werksfeer had kunnen losmaken en daarom een postkantoor had medegebracht (een leuk idéé 't welk in de pauze geopend zou wezen voor verkoop van kinderzegels en coupons, gaf hij het woord aan den heer G. Wolters, die doel en streven van het kinder fonds uiteen zou zetten. De heer Wolters be gon met een woord van hartelijken dank ten eerste aan het comité voor de gevoerde actie, ten tweede voor de uitnoodiging hem bereikt, ten derde aan alle medewerkenden. Spr. zei- de voorts, dat op dezen feestavond nut qn genoegen vereenigd wordenhet genoegen is voor de aanwezigen, het nut is voor de kin deren van het P.T.T.-personeel, die hier niet aanwezig kunnen zijn, doch er het meeste belang bij hebben en er ook voordeel van zul len genieten, daar spr. overtuigd is, dat deze feestavond een batig saldo zal afwerpen. De heer Wolters vertelde hoe 5ï/2 jaar geleden op initiatief van den directeur-generaal P.T.T. het fonds was gesticht, om uiting te geven aan de gedachte, dat het beste, wat wij doen kunnen aan de maatschappij in het alge meen, wel hierin gelegen is, dat het kind in onze volle belangstelling staat. Spr. refereer de zich aan de geboorte van het Qhristenkind in een simpele kribbe in den stal te Bethle hem, welk verhaal ons steeds blijft treffen, aan den kindermoord van Herodes, welke ons met diepe verontwaardiging vervult, omdat het kind een bijzondere plaats in ons hart in neemt. Gedurende den tijd, dat het fonds be staat, heeft het succes de verwachtingen verre overtroffen, dank zij de medewerking van de correspondenten. Het fonds heeft overal de sympathie van het gansche P.T.T.-personeel, ongeacht richting, kleur, werkkring enz., om dat „het kind" het criterium -is. Het fonds verleende hulp aan kinderen, die ziekenhuis- verpleging behoefden, die in een sanatorium moesten worden opgenomen, die chirurgische behandeling van noode hadden, aan gezonde kinderen, wier moeder ziek is of niet meer leeft en bij vreemden moesten worden opge nomen enz. Overal heeft het kinderfonds steun gegeven. Dank zij de sympathie kon in jaar 28.000, waarvan alleen in 1932 9000, aan het kind worden besteed. Ieder jaar komen er meerdere aanvragen, doordat het fonds meerdere bekendheid verkrijgt. Daaruit vloeit voort, dat het bestuur ook meer zou willen geven, en daarom is het zoo dankbaar voor de hulp uit eigen beweging van het comité in Zeeland ter bereiking van dit schoone doel. Veel is hier reeds verwor ven nü Middelburg thans Vlissingen en over een week Goes. Met een spontaan „Laat ieder een voorbeeld nemen aan Zeeland en Vlissingen hoog besloot de heer Wolters zijn gloedvolle toespraak, welke met een krachtig applaus door de aanwezigen werd onderstreept. Het officieele gedeelte was hiermede afge- loopen. Thans volgde de afwerking van het attractieve, lijvige programma, dat aan mu ziek, cabaret en tooneel was gewijd en welks vertolking zeer te loven was, ja zelfs in som mige nummers, vèr boven amateurswerk uit ging. Een orkest, onder de temperamentvolle leiding Tan mevr. R. Brand—Bekker, bracht verschillende populaire werken met flink suc ces ten gehoore, zooals den frisch gespeelden marsch van Blankenburgh „Abschied der Gladiatoren", de fraai genuanceerde wals „Die Hochzeit der Winde" van Hall, Thiele's nog steeds aardige potpourri „Aus der Woche" en Komzak's „Sturm Galop". Wegens het late uur verviel de cavatine voor trombone (solist de heer Jac. A. Hollaers) „Le rêve de Jeanne d'Arc". De verzorging van het cabaret bleek by den heer J. Belderok Jr. in excellente handen. Met zijn pittige liedjes aan den vleugel, meest eigen creaties (De postmeneer, Crisis tijd, Aal), oogstte hij, evenals met „De juf frouw van de telefoon" van Clinge Dooren- bos, terecht grooten bijval. Een slagvaardig pianist en voortreffelijk mixer bleek hij in de reeks „Schlagers", die door Netty en Wim Louwerse onder de etiquette„Cocktail" met .daverend succes werd gelanceerd. Een aller aardigst nummer was ook het zeer toepasse lijke, door Clinge Doorenbos belangeloos ver vaardigde liedje „Een duit in het zakje dat door een achttal karakteristiek gecostumeer- de dames-telefonisten werd voorgedragne, en een ware ovatie uitlokte. Moge het „Kinder fonds P.T.T." in staat zijn de jeugd haar heilige rechten „Zon, Gezondheid, Vreugd" te geven. Voor wie het nog niet wist zij ver meld, dat het giro-nummer van het fonds is 133870. De tooneelisten hadden zich de vertolking van Rentmeester's blijspel „Een knap stel" tot taak gesteld. En zij hebben dat met schit terenden uitslag bekroond gezien. Het werd vlot met goede uitbeelding der rollen gegeven en bracht de lachspieren nog al eens in be weging, door de aardige intrigue, welke aan het stuk ten grondslag ligt. Voor vijf en twintig gulden en om een man, die men uit verkoren heeft te verwerven, doet men, voor al in den tegenwoordigen tijd, heel wat Hannes en Ella noemen we in dit verband gaarne even afzonderlijk, zonder aan de pres taties der overige medespelenden ook maar iets tekort te willen doen. Door den heer W. H. Segboer uit Middel burg werd mevr. Brand—Bekker en haar or kest dank betuigd, allen hadden een bou quet je in ontvangst te nemen. Voorts dankte hij de heeren Hollaers en Jansen, alsmede mej. Joosse, die een bijzonder werkzaam aan deel in de voorbereiding hadden genomen. Namens het Vlissingsche comité werden mevr. Brand bloemen aangeboden door den cor respondent, den heer G. M. van Popering. Diverse attracties met fraaie prijzen brach ten geld in het laadje. Men had er heel goed slag van om het publiek te laten „offeren", zoodat wij niet twijfelen of de Vlissingsche avond zal een mooi batig saldo hebben afge worpen. Een gezellig samenzijn, waarbij onder lei ding van den heer J. Belderok Jr. menig offer op het altaar der lichtvoetige muze werd ge plengd en Jesayes' jazz-band zich niet onbe tuigd liet, besloot den feestavond, welke voor organisatoren en uitvoerenden en, naar we vertrouwen, ook voor het „Kinderfonds P.T.T." een volslagen succes was. Hierdoor zal tevens wel beslist zijn, dat we in het vol gend winterseizoen ook hier weer van „een Postavond" zullen kunnen genieten. Cabaret Willem Goossens. In „de Oude Vriendschap" zullen Zaterdag en Zondag a.s. voorstellingen worden gegeven door een cabaret, onder leiding van Willem Goossens. Dit caberet beschikt over uitstekende krachten, wat duidelijk blijkt uit de verschil lende persbeoordeelingen. Het „Dagblad van Rotterdam" schrijftDe Hollandsche artisten die optreden onder di rectie van Willem Goossens, hebben veel sue ces. Een programma dat in een goed en pret tig tempo wordt afgewerkt en zeer veel af wisseling brengt. De „Voorwaarts" Dé directie v&h „Lybelle" heeft het aangedurfd om in haar gefeou® de- Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. ze maand (Juli 1932) onder leiding van Wil lem Goossens variété-cabaret-voorstellingen te geven. Laten wij allereerst zeggen dat deze poging zeer geslaagd is en dat de volle zaal hiervan door hartelijk applaus na elk num mer ge' i'gde. Een uitstekend programma, dat veel publiek zal trekken. De dichter-zanger J. H. Speenhoff ver klaart De cabaret-variété-voorstellingen onder leiding van Willem Goossens te Rotter dam gegeven, waren minstens zoo goed als de gerege^.e variété-voorstellingen in "-"la" te 's-Gravenhage. De bekende tooneelkunstenaar Henri Mor- riën vat zijn oordeel als volgt samen Het tournée-programma van het cabaret Goos sens is rijk aar afwisseling, terwijl alle num mers van goede Holandsche artisten zijn. Wij moeten er respect voor hebben. Wij eindigen met een aanhaling uit den „Amusementsgids"Moge het publiek de moedige onderneming van den bekenden kun stenaar Willem Goossens op prijs stellen en onze landgenooten toonen dat Hollandsche kunst, ondanks alle concurentie, nog altijd gewaardeerd wordt. Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" Voor deze vereeniging wordt Donderdag a.s., des avond 8.15 uur, in het Concertgebouw alhier een openbare psychometrische séance avond gehouden door mevr. Joost van Hei ningen uit Nijmegen. Christelijke Zangvereeniging „Hosanna" Bovengenoemde zangvereeniging geeft Dinsdag 24 Januari a.s„ onder leiding van den heer J. W. Bommeljé, een uitvoering in het Concertgebouw. Als gewoonlijk brengt „Hosanna" een keurig welverzorgd program ma, waarin speciaal het Christelijk lied op den voorgrond treedt. Het programma bevat weer een groote verscheidenheid. O.a. liederen van M. Vulpins, Joh. H. Caro, Cath van Ren- nes, Leo Mens, F: Mendelssohn-Bartholdy, Jac. Bonset en een drietal liederen gecom poneerd door den heer Bommeljé zelf terwij] tot slot gezongen zal worden„Lente Bood schap" van Niels W. Gade. Het spreekt van zelf, dat het Concertge bouw weer geheel uitverkocht zal zijn, want in een ernstigen tijd als dezen zal het goed doen een avond te mogen verkeeren onder de bekoring van het Christelijk lied. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. De gemeente-geneesheer heeft er Burg. en Weth. op attent gemaakt, dat bij het voor komen van een ongeval aan de slachtoffers daarvan geen goede eerste hulp bij ongeluk ken kan worden verleend. Op zijn advies heb ben Burg. en Weth. onderhandelingen ge voerd met het bestuur van de Godshuizen en overleg gepleegd met den commissaris van politie en stellen zij thans aan den gemeen teraad een regeling voor volgens welke tegen betaling van ƒ300 vanuit het gasthuis me dische verpleegstershulp met gebruik van verband- en ander materiaal verzekerd is. Een der leden van de commissie van finan ciën acht deze regeling overbodig en meent dat deze ƒ300 in dezen tijd daarvoor niet beschikbaar mag worden gesteld, doch Burg. en Weth. betoogen, dat meermalen gebrek aan georganiseerde eerste hulp is gebleken en handhaven hun voorstel. Reeds een paar maal is in de vergaderin gen van den gemeenteraad gewezen op de groote kosten, die het hebben van drie brug wachters voor de bruggen over de kade, die op vele dagen slechts zelden open moeten, met zich brengt. Burg. en Weth. komen thans met een rege ling, waarbij met twee brugwachters kan worden volstaan en overigens telefonisch hulp kan worden ingeroepen van personeel der ge meentewerken. Hierdoor zal rond ƒ1400 per jaar worden bezuinigd. Burg, en Weth. stellen voor, een wijziging te brengen in de huur voor gasmeters en wel zoo, dat die voor 10-lichts- en 30-lichts- meters met 5 cent per maand vermindert. Daardoor worden de huurprijzen voor 3- ïichts 30 ct., 5-lichts 40 ct., 10-lichts 40 ct., 20-lichts 65 ct., 30-lichts 65 ct. per maand. Verder stellen Burg. en Weth. voor, het gemeentelijk electrisch bedrijf te doen aan sluiten bij de N.V. tot keuring van electro- techhische materialen te Arnhem, waarvan de kosten op ƒ754 per jaar zijn te ramen. Eenigen tijd geleden Is de gemeente eige nares geworden van de buitenplaats „de Griffioen" aan den Seissingel. Burg. en Weth. stellen nu voor de bij de buitenplaats behoorende perceelen grond te verwerken tot een park, waarin voor 22 woningen plaats zal zijn. Burg, en Weth. berekenen een opbrengst der gronden van f 44.000, waar tegenover staat voor aankoop, bouwrijp maken en renteveriies ƒ37000, alzoo een overschot van ƒ7000. Voor het bouwrijp maken is 16.^00 begroot en vragen Burg. en Weth. daarvoor een crediet aan, te dekken door een geldlee- ning. Zij zien in dit werk een goed middel tot vermindering der werkloosheid. Wat het huis betreft en den koepel in den tuin, hier voor vragen zij 7000 aam om het huis zoo té verbouv.en, dat het in twee deelen kan worden verhuurd en dit en ook den koepel in beteren staat te brengen. Kosten van aan koop en herstellen samen worden op 17500, huuropbrengri der woningen samen op 1500 geraamd, waardoor ongeveer 8»/2 aan huur is te maken. TeneL-de een extra hulp voor de werkloo- zen door het Nationaal Crisis-Comité ook in 1933 mogelijk te doen zijn. vragen Burg. en Weth. voor het eerste half jaar 1933 een cre diet van 1043.75 aan. Ten aanzien van een verzoek van den Christelijken Besturenbond stellen Burg. en Weth. voor inzake steunverleening aan werk- looze kleermakers ieder geval afzonderlijk te beoorde :len. Behandeling gemeente-begrooting. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling de behandeling van de gemeente-be grooting voor 1933 te Middelburg te doen plaats hebben in de vergaderingen van den gemeenteraad op Woensdag 25 en Vrijdag 27 Januari, telkens des middags te 2 uur en des avonds te 8 uur. Woensdag 1 Februari zal de raad dan weer bijeenkomen ter behandeling van ver schillende andere voorstellen. GOES. Solistenconcours. Voor den solistenwedstrijd, welke Zater dag 25 Februari 1933 in de groote zaal van het Schuttershof te Goes zal worden gehou den, waren 90 inschrijvingen ontvangen. De wedstrijd vangt aan vm. li uur. Als bondsaccompagnateur is aangewezen de heer P de Rooij, musicus te Vlissingen. KRABBENDIJKE. Een noodlottig ongeluk. Hedenmorgen is onder de gemeente Krab- bendijke op den rijksweg zekere H„ wonende te Kruiningen, aangereden door een uit de richting Goes komenden auto, bestuurd door de heer C. uit Middelburg. De man was op slag dood. Volgens oogge tuigen zou den bestuurder geen schuld treffen. GROEDE. Benoeming onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Juliana- school te Bussum is benoemd mej. A. J. Brak man te Groede. HULST. F. van Waesberghe f Op 51-jarigen leeftijd is gisterenmiddag de bekende bankier F. van Waesberghe te Hulst overleden, tengevolge van een hart ziekte, welke zich langen tijd geleden had geopenbaard. Hiermede is een der meest op den voor grond tredende figuren in het katholieke en publieke leven in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij plotseling onttrokken aan zyn zeer talrijk gezin, zijn drukke zakenleven en de vele openbare functies, welke hij bekleedde. De heer Van Waesberghe was oud-lid van de Prov. Staten. In verschillende functies heeft de heer Van Waesberghe nuttig ge werkt in het belang van het land van Hulst Z1ERIKZEE. Schattingsdeskundige. Ged. Staten van Zeiand hebben den heer A. van der Weijde te Zierikzee, op zijn ver zoek, ontheffing verleend van zijn benoeming als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in het calamifceuze .waterschap Bruinisse, en In diens plaats als deskundige tot het doen van die schatting benoemd den heer J. Padmos te Duivendijke. MHIIIIIIIIUUHIKIIIIIIIIllllMHilMlllHljillllllll MODERNE DESSINS IJZERSTERK LEKKER WARM COLIjNSPLAAT. Aangehouden. Door de politie te Bergen-op-Zoom is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere C. D., garagehouder te Co- iijnsplaat, verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillissement. Inbrekers gepakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag betrapten twee agenten op de Prinsengracht te Amster dam twee mannen, die een hek, toegang ge vende tot de achterzijde van een perceel 'n de Vijzelstraat, hadden verbroken. Toen zij zich ontdekt zagen, namen de mannen de vlucht, achtervolgd door de agenten. Tijdens deze achtervolging loste een der verdachten een schot, waarop een der agenten eveneens een sGhot loste. De man die geschoten had, werd cp het Amstelveld door de agenten ge grepen. De andere verdachte werd later even eens aangehoudenhij had zich onder een auto verborgen. Beide verdachten waren in het bezit van een dolkmes een hunner had bovendien bij zich een alarmpistool, sleutels en een fleschje peper. Een winkelier uit de Vijzelstraat gaf later kennis, dat zijn win kelruit gebroken, vermoedelijk tengevolge van het schieten. De moordaanslag t e N y- m e g e n. De toestand van de 26-jarige vrouw L. te Nijmegen, die Vrijdagavond door haar man in een aanval van woede met een mes in den rug getroffen werd, zoo dat de rechterlong op ernstige wijze werd geraakt, is nog zeer zorgwekkend. De vrouw moet volslagen mst hebben om haar leven te kunnen edden. De dader, die een volledige bekentenis heeft afgelegd en verklaarde de vrouw te hebben willen vermoorden, omdat zij niet meer met hem wilde samenleven, zal Dins dag aan de justitie worden uitgeleverd. Nachtelijke aut. manoeu vres. Zondagnacht om half twee wilde de heer F. D. uit Zandvoort, die met zijn auto op den rijksweg onder Naarden reed, terugkeeren in de richting Laren. Bij het keeren passeerde hij een auto. komende uit de richting Amsterdam, zonder echter te be merken, dat daarachter een motorrijwiel reed. Een botsing volgde. De motorrijder, de heer S. H. uit Amsterdam, werd tegen den grond rresling2rd én kwam ,met het rechter been onder den motor. Hij bekwam een ge compliceerde breuk aan het rechterbeen en werd per ziekenauto naar de Majellastichting te Bussum overgebracht. De duorijder, W. F. uit Amsterdam, was bijtijds van den motor die geen groote vaart had gesprongen. Hy bekwam geen letsel. Stoomschip aan den g r o n d. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens dikken mest het Spaan- sche stoomschip „Urkiola Mondi" ter hoogte van paal 66, even ten Noorden van Zandvoort voorbij Hotel „d'Orange". aan den grond ge raakt. Het schip, metende mgeveer 3000 ton, was op weg met een lading ijzererts van Bil bao naar IJmuiden. Toen de kapitein be merkte Jat hij te dichi op de kust zat, trachtte hij weer naar zee te komen, hij was echter reeds tusschen de derde en vierde bank en raakte bij de poging, weer in dieper water te komen, vast op de vierde bank. Uit IJmuiden zijn sleepbooten ter assisten tie uitgevaren. Uit den Nieuwen Waterweg zijn eveneens sleepbooten vertrokken. De ka pitein van het stoomschip wees echter assis tentie af, daar hy hoopte Zondagavond om vijf uur bij hoog water, op eigen kracht vlot te komen. Pogingen. Zondag in den ochtend aange wend, om los te raken, mislukten. Maar te half vier Zondagmiddag, bij opkomend water, is het schip op eigen kracht weer vlot geko-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1