BURGERLIJKE STAND maakt, gewaarschuwd, dat er uit den lift koker een verdachte lucht kwam, meldt „de Tel.". By onderzoek vond men onder in den liftkoker het lijk van een vrouw, met het ge zicht naar omlaag gekeerd. De directie waar schuwde de Justitie en al spoedig werd het stoffelijk overschot herkend als dat van een 51-jarige vrouw, die sinds 6 Januari uit haar woning in de rue du Clapier te Antwerpen verdwenen was. Zij had haar huis op dien dag 's morgens om halfelf verlaten, terwijl haar man aan zijn werk was. Niemand van het personeel der electriciteitsmaatschappy heeft haar zien binnenkomen. De lift bevindt zich bij den ingang en staat ten dienste van het publiek. Men vond bij de vrouw een taschje, waarin zich 240 francs bevond. Men gelooft in verband hiermede niet aan een misdaad. Gebroken porselein, al bast en ivoor. Gebroken porse lein, albast en ivoor kan men op de vol gende wijze herstellen. Men warmt de ge broken stukken zeer voorzichtig, bestrijkt de breuk met 'n dunne oplossing van vischlijm in lauw water, voegt de stukken nauwkeurig op elkaar en laat alles drogen. Is de opper vlakte der voorwerpen bij de breuk bescha digd, dan tracht men wat krijt te verven met de kleur van het voorwerp en smeert dit krijt op de afgeschilferde stukjes. Ook kan men zich uitstekend van oude witte of grijze verf bedienen. Wanneer men het steengoed dan voldoenden tijd, bijv. een half jaar of langer, ongebruikt laat staan, kan men het ook weer heel goed voor wanne vloeistoffen gebruiken. Men sluite het potje met verf echter af met 'n stukje perkamentpapier, daar ze an ders te veel droogt. Eveneens verkrijgt men een goede aarde- werklijm, door 'n weinig gips aan te mengen met eiwit. Kitlijm maakt men door 5 blaadjes gela tine op te lossen in een weinig azijn en dit eenigen tijd te plaatsen in een pannetje met kokend water. De bij iederen drogist verkrijgbare kitlijm voldoet dikwijls ook goed, doch is vrij wat duurder dan de zelfbereide. Wild-West avonturen. Zeven kleine jongens speelden in Ebchester Woods, bij Durham, een overoud Engelsch spel, „Follow my leader" genaamd. Het be staat hieruit, dat één der jongens een reeks toeren verricht hardloopen, klimmen, springen enz. en dat al de anderen hem na moeten doen. Diegene, die in gebreke blijft een der voorgedane oefeningen uit te voeren, komt achteraan te staan en aldus geeft de plaats, die de spelers ten slotte in nemen, de bedrevenheid, vlugheid en kracht van elk hunner aan. Dit spel speelden de zeven kleine jongens in het bosch van Ebchester. De „leader" kroop als een Indiaan, op de punten van zijn teenen en vingers over den grond (heel moeilijkprobeer het maar eens) en de zes anderen deden het zoo goed en zoo kwaad als het ging, na. De „leader" bewoog zich voort in een kleinen cirkel, zoodat het zevental kruipende kereltjes een kring vormde. Mid den in dien kring, maar aanvankelijk aan het oog der jongens onttrokken door struik gewas en boomstammen, knielden twee man nen en openden brieven die op een hoop op den grond lagen, bij een gescheurden post zak. „Ga wegriep een der mannen. Maar de kinderen lachten en de leider kroop voort, den kring steeds enger makend. De beide kerels staarden met groote oogen naar de zeven kleine jongens, die zich als een slang naar hen toe kronkelden. Eindelijk werd het hun te machtig. Zij sprongen over de jongens heen en kozen in paniek het hazenpad. DE FILM. Uit Frankrijk. Te Lyon is een comité gevormd om de herinnering aan de geboorte van de film in die stad te bestendigen. Dat de gebroeders Lumière als de uitvinders van de bioscoop, zooals wij ze kennen, moeten worden be schouw, is na het wel gedocumenteerde werk door G. M. Michel Goissac aan de Histoire du Cinématographe gewijd, niet meer be twistbaar. Een parthenon van de film moet het worden ter eere van Auguste en Louis Lumière. Men wil het oprichten aan de sa menvloeiing van de Rhone en Saöne. Tot een universeele centrale van de film kan het uitgroeien. Over de geheele wereld is de in schrijving opengesteld. Het monument moet tegelijk een zinnebeeld en een actief orga nisme worden, een historisch museum van cle film of filmatheek, die gestadig bijge houden wordt, een studie-centrum met la^ boratoria ten dienste van de wereld en het cinematografische in vollen omvang. In ons land heeft de Fransche film een grooten achterstand in te halen. Men hoopt hier met meer geld en materiaal de Ameri kanen te overtroeven. De filmuitgevers zijn van methode veranderd. Een Fransche ven nootschap heeft in één hand de productie, distributie en exploitatie samengebracht en in Frankrijk en Fransch sprekende landen een belangrijke reeks zalen ingericht, waar haar eigen films een afzet vinden. Het wachten is nu op de banken en de overheid. Een half uur later leverden de kinderen den zak en de brieven, die gestolen waren uit een naburig spoorwegstation, aan het po litiebureau van hun woonplaats af. Botsing tusschen auto en autobus. Gisterenavond heeft tusschen Rinkerode en Drensteinfurt in de nabijheid van Munster een ernstig verkeers ongeluk plaats gevonden. Een Nederlandsche personenauto, afkom stig uit Hengelo, welke met vijf inzittenden op den terugweg van de te Dortmund ge houden „Zesdaagsche" was, kwam in botsing met een uit de richting Munster komende autobus, waarin zich een twnitlgtal leerlin gen van de landbouwschool uit Epe bevond. De autobus sloeg om. De Nederlandsche wa gen vloog 50 M. verder over den kop. De vijf inzittenden van den Nederlandschen wagen en een leerling van de landbouwschool wer den gewond. Verschillende leerlingen werden door de glasscherven licht gewond. Hun ver wondingen bleken niet van zulken ernstigen aard te zijn, als aanvankelijk werd gemeld. Zy konden allen, na ter plaatse te zijn ver bonden, naar huis terugkeeren. De auto is geheel vernield. Honing als geneesmid del Honing is een zeer bijzonder sap, dat in uitgelezen natuurlijke laboratoria wordt bereid en niet alleen vitaminen, fer menten en enzymen bevat, doch ook buiten gewoon veel vruchten- en druivensuiker, nl. 35 a 40 Reeds in den tijd van den Griek Hippocrates, den vader der geneeskunde, werd de honing gebruikt bij het bereiden van verschillende geneesmiddelen, en toen men den honing in onzen tijd chemisch ging on derzoeken, werd hij a.h.w. opnieuw ontdekt en in eere hersteld. Vele leverziekten, ver giftigingen, bloedarmoede en tal van andere kwalen worden door honing genezen en bij ernstige aandoeningen der urinewegen doet honing wonderen. Bovendien doodt hy ziektekiemen en bevordert de genezing van wonden. Dit feit blijkt ook daaruit, dat ho ning nooit beschimmeld raakt, en was reeds bekend bij de oude Egyptenaren, die honing gebruikten bij het balsemen van hun lijken. Een honingkuur, waarbij men bijv. vier weken achtereen een ons honing per dag of iets minder gebruikt, bevordert ten zeerste do stofwisseling en de bloedvcrming. Het lijkt veel, doch als men deze hoeveelheid honing in den loop van den dag gebruikt om boterhammen te besmeren, koffie en thee zoet te maken en een weinig te snoepen, komt men al een heel eind op streek. In den winter heeft honing nog het bijzondere voordeel, dat hij door zijn licht-verteerbaar- heid eerder dan eenig ander voedingsmiddel ir» het bloed komt en het lichaam verwarmt. Verder kan men voor de kinderen een schoteltje honing voorzetten om van te snoepen, liever dan dat zij allerlei snoep goed eten, dat èf duur öf schadelijk is. Waar de bovengenoemde goede eigen schappen van den honing voor een groot deel afhankelijk zyn van zyn gehalte aan vruchten- en druivensuiker, dient men erop te letten, dat men werkelijke „bloemen- honing" koopt. Er zijn nl. imkers, die hun bijen ook 's zomers suikerwater geven, opdat de raten maar spoedig vol worden. Deze suikerhoning bevat niet die waardevolle bestanddeelen, welke de bijen anders nood gedwongen uit de bloesems moeten halen, al is het dan ook gegarandeerd „bijenhoning" Het al of niet hard worden, beter gezegd kristalliseeren van den honing, heeft met de voedingswaarde niets te maken. De kleur hangt af van de planten, waarvan hij ge wonnen is. Bladhoning is bijna altijd lichter dan bloemenhoning. Heidehoning is bruin achtig en taai vloeibaar, lindebloesemhoning Welk een omvang het filmbedrijf in Frankrijk genomen heeft is bekend. Pathé Aubert Gaumont hebben een wereldnaam. Voor drie milliard frank is in die en soort gelijke zaken gestoken. De omzet van deze industrie gaat per jaar de vier milliard te boven. Het aantal zaken wordt op vier dui zend gesteld, met een totaal van 2.500.000 plaatsen. Parijs alleen telt er een 100. Men is nog te zeer geneigd dit bedrijf uitsluitend uit het oogpunt van ontspanning te be schouwen voor technische naspeuringen ;s d« film een onwaardeerbaren steun. Het snelle trillen van de auto's, in technische taal de shimmy, kon dank zy de film, pas met vrucht bestudeerd worden. Voor het bloote oog is ze feitelijk niet waarneembaar. Door het verschijnsel vertraagd te reprodu- ceeren wist men een bevredigende oplossing te verkrijgen. Een Fransche spoorwegmaat schappij schijnt hetzelfde middel toe te passen om de wijze, waarop een wagon zich in een bocht gedraagt, aan te teekenen. De film doet, naar men weet, ook bij de opleiding van technisch personeel dienst. Voor de bestuurders van motorbussen bijv tracht ze door boeiende beelden de aandacht af te leiden. De examinandus zit daarbij m normale omstandigheden aan het stuur, ter wijl de film van het verkeer zich precies van het standpunt van den chauffeur af ontrolt. Voor de chronometrage kan hetzelfde middel gebruikt worden, in het blad „Journée in- dustrielle" heeft G. Damasd den Neder- heeft 'n groengouden weerschijn en acacia honing is even licht van kleur als de bloe sems, waaruit hij verkregen is. De verschil lende soorten van honing kunnen, evenals zulks bij wijn, thee en koffie het geval is, door fijnproevers van elkaar worden onder scheiden. Aardverschuiving. Op het eiland Majorca zouden verscheidene mij len land, niet ver van Palma, naar zee zijn afgezakt. Door deze zware aardverschuiving zou een huis bedolven' zyn en de amandeloogst ver nield. De verschijnselen gaan gepaard met een onderaardsch gerommel en ontploffin gen, waardoor groote brokken steen en mas sa's aarde tot op groote afstanden werden weggeslingerd. De eilandbewoners zijn doodelyk verschrikt over deze ongewone gebeurtenissen. Tot dus ver is geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken. Een konynenplaag. De regeering van Nieuw-Zuid-Wales heeft, naar Reuter meldt, besloten een bedrag van 200.000 pond uit te trekken voor de bestrijding van de konijnenplaag op het platteland. De konijnen zijn zoo groot in aantal, dat zij een ware bedreiging voor de landbouwers vormen. Op een landgoed werden in één en kele week niet minder dan 35.000 konijnen gedood en op een ander grondeigendom, waar twee nachten lang een groote jacht op de schadelijke dieren werd gemaakt, werden tezamen 11.000 exemplaren gedood. De regeering wil de bestrijding van de plaag ter hand nemen door middel van het vangen in netten, en deze maatregel brengt een groote bedrijvigheid teweeg in de netten- industrie. De fabrieken worden met orders overstelpt en kunnen aan de aanvraag nau welijks voldoen. In één fabriek is het aantal arbeidskrach ten gedurende de afgeloopen 5 maanden ver drievoudigd, om de groote orders van regee ring en particulieren te kunnen afwerken. Een waarheids museum. Sedert 1903 neemt de wetenschap, by ge boortehulp, soms haar toevlucht tot een be dwelmende slaap, waarbij eerst morphine, later scopolamine gebruikt werd. Sedert kor ten tijd tracht men in Amerika die methode, die van Duitschen oorsprong is, toe te pas sen op verdachten, van wie men bijzonder heden over gepleegde wandaden wenscht te vernemen. Hoe men daartoe gekomen is ver dient wel eens te worden verteld. Dr. Robert E. House, van Ferris, (Texas) had, als accoucheur, kunnen vaststellen, dat in slaap gebrachte patiënten toch den zin van de tot hen gerichte vragen begrepen en er vrijmoedig en volledig antwoord op gaven. Eens, dat men een pasgeboren wicht wilde wegen en de echtgenoot de weegschaal niet kon vinden, riep de vrouw, in haar slaap, waar zij die had neergezet. Dat bracht hem tot veruer onderzoek en herhaalde proefne mingen en hij kwam tot het besluit, dat ge durende de bedwelming met scopolamine de hersenssfeer, die het den menschen mogelijk maakt schoone maar onware geschiedenissen te „dichten", tot werkeloosheid wordt ge bracht, terwijl de gedeelten, waarmede de herinnering in verband staat, naar waarheid worden beantwoord. Daarbij komt nog, dat de aarzelingen en storingen die VI een niet be dwelmde altijd gereed zijn om het spreken der waarheid te beletten, volstrekt uitge schakeld zijn. Op die wijze werdt het liegen moeilijk, om niet te zeggen, onmogelijk, ter wijl de waarheid spontaan en zonder stoor nis tot uiting komt. Om de toelichting tot dr. House's besluit te vergemakkelijken, boden verschillende medewerkers van het laboratorium voor de landschen organisator Ernest Hymans in dit verband genoemd. De kinematografische dienst van het leger heeft met het oog op later rustig onderzoek aanvallen, bombardementen, uitwerking van projectielen en allerlei verwoestingen ver filmd. Belangwekkend zijn ook de bewegen de beelden bij het vellen van een fabrieks schoorsteen en de ontploffing in een mijn. De auto-nijverheid heeft door dit procédé het beste profiel voor het koetswerk kunnen bestudeeren. Verder werkte het mee inzake onderzoek voor luchtverversching in zalen en de reacties van de schroef van een vlieg tuig. In de algemeene economische beweging ts de film van uitnemend belang. Dit beeld onderricht zelfs wie lezen noch schryven kunnen, omtrent toilet en huisinrichting. Het yerruimt de behoeften, bijv. ten opzichte van stofzuigen, radio, fonograaf, het bezoek aan badplaatsen, enz. en kan dus duizenden handelsreizigers het werk uit de handen nemen. In zijn comedie „Donogoo" laat Jules Remain zijn held de leden van den bestuurs raad door middel van een getruqueerde film aangaande de door hem nagejaagde exploi tatie om den tuin leiden. Zwijgende recla mefilms hebben 25 tot 75.000 francs per klos gekost. Geluidsfilms 50 tot 125 uuizend. Ten slotte biedt de film zich als vanzelf als t leermiddel aan. Paedagogen hebDen uit gemaakt, dat 87 van onze kennis ons door middel van het oog bereikt, en maar 10 J/Q door het oor. Als voor arbeiders een ver traagde film van hun arbeid wordt vertoond kan ieder voor zich zijn bewegingen nagaan, zonder zich aan de critiek van den chef bloot te stellen. Het gemiddelde rendement van den arbeid kan daardoor met 10 stijgen. De fabrieken van Michelin en Citroen o.a. bedienen zich van dit middel voor de vak opleiding van het personee*. Ook de be stuurders in de Metro maken zich op die manier met de werking van de remmen, electrische uitrusting en seinen vertrouwd Ter vermijding van arbeidsongevallen ver dient de film haar plaats. wetenschappelijke verklaring van misdaden in de hoogeschool te Chicago zich bereid willig aan. Zij schreven een reeks vragen op. waarop zij alleen konden antwoorden, zooals b.v.Wat is de tweede voornaam van mijn moeder In welke stad is mijn vader gebo ren? en dergelijke en sloten het anwoord daarop in een verzegelden briefomslag. Toen namen zij zich ernstig voor. op alle vragen een onjuist antwoord te geven. In den be dwelmende slaap gaven zij dan, met zulk een voornemen, antwoorden, die men opschreef en, nadat de nawerking der scopolamine zich niet meer deed voelen, met d* antwoorden uit de envelop vergeleek. Welnu, in geen ge- geval slaagden de proefpersonen er in de voorgenomen leugens te vertellenze gaven de juiste antwoorden die zij neergeschreven hadden. Een enkele keer kwam dit niet uit. Achter de vraag of hij al moeilijkheden had ondervonden bij het nieuwe reglement op het rijverkeer, had een medewerker neen ge schreven, maar in de bedwelmingsslaap had hij een lange historie opgedischt van een geldboete die hij had opgeloopen. Toen hij tot bezinning was gekomen en hem op die te genstrijdigheid gewezen werd, stond hij eerst verbluft, maar daarna begon hij te lachen en bekende hij dat hij inderdaad, jaren geleden, in Virginia in overtreding was geweest, doch dat hy het feit en de betaling van de boete daarvoor glad vergeten was. Na het bovenstaande begrijpt men gemak kelijk, dat inspuitingen met scopolamine op voorloopig gevangen gehouden verdachten tot denzelfden uitslag lelden zonder te weten of te willen, bekennen de schuldigen of deelen bijzonderheden mede, waardoor het, nadat de werking van de scopolamine geëindigd is, mogelijk wordt hen In het nauw te brengen en een rechtsgeldige bekentenis te doen af leggen. V e r k o o p 1 n g e n in Ameri ka. n Amerika staat 't er met den land bouw al even slecht voor zoo niet slech ter als elders. Verkoop van boerderijen enz. is aan de orde van den dag, in vele gevallen tegen de wenschen en verlangens van het publiek, dat er dan op z'n Amerikaansch tegen ingaat, volgens de „Times". Den laatsten t/Jo hebben de heeren by hun verzetpogingen een nieuw soort uiting van solidariteit aan den dag gelegd, waarbij de bedoeling voorzit, om de crediteuren, in de meeste gevallen de hypotheekhouders, naar het geld te laten fluiten. Zoo werd voor het meubilair van een boer derij met zes kamers 6 dollar-centen geboden bij een executorialen verkoop in Bedminster voor de paarden 3 dollarcenten, voor de koeien 5 cents Totaal generaal kreeg de sheriffruim één dollar in i? mden als op brengst v~n deze „verkooping". Geen van de bieders nam mee, waarop hij geboden had. Elders werd de sheriff met lynchen be dreigd, anneer hij de verkooping liet door gaan. Te Lemars, Jowa, werd de vertegen woordiger van den hypotheek-verleener met den dood bedreigd, indien 'tij niet méér bood op de farm dan het bedrag van de hypotheek. Hij moest telegrafeeren of dat mocht en werd pas losgelaten, toen de toestemming van den hypotheekhouder kwam. PREDIKBEURTEN ZONDAG 15 JANUARI 1933. BRESKENS 9.30 uur Ds. W tl KELDER Jr. (Bediening H. Avondmaal). 5.30 uur: Ds. J. KOOPMANS, van 's-Heer Hendrinkskinderen (Jeugddienst). EEN AANKLACHT TEGEN DE DIERENFILM. De bekende schrijver over dierenleven en dierenbescherming, Paul Eiper, heeft zich genoodzaakt gezien te velde te trekken tegen den verderfelij ken invloed, die er op jong en oud, maar vooral op de jeugd, moet uitgaan van een nieuwe dierenfilm, die in Duitsch- land door de Ufa wordt uitgebracht onder den titel,3ring die lebend heim". In de „Tagliche Rundschau" van 24 No vember jl. zet hij uitvoerig uiteen, dat de zgn. gevechten in het oerwoud tusschen al- ierlei groote dieren vrijwel zonder uitzonde ring geen natuuropnamen zijn, doch de akeligste producten van wreedaardig kunst en vliegwerk. Hy eischt, dat de film in Duitschland evenals in Engeland het geval was, zal worden verboden, daar zy als Kui- tuurschande moet worden aangemerkt. Wij kunnen de uitvoerige bewijzen, die Eiper voor zyn vernietigend oordeel over legt, hier niet weergeven, maar meen den even te moeten wijzen op dit conflict tusschen den Amerikaanschen dier en vanger, die het dier misbruikt om het op sensatie beluste publiek te trekken, en den bekenden schryver en dierenvriend, die hier te lande weer een reeks voordrachten komt houden. (N. R. C.) MAMOULIAN'S „DR. JEKYLL AND MR. HYDE" GEWIJZIGD GOEDGEKEURD. Geknoei. Dezer dagen heeft de centrale keurings commissie het meesterwerk van Rouben Mamoulian „Dr. Jekyll and Mr. Hyde" ein- deiyk ter vertooning voor personen boven de achttien jaar goedgekeurd. Nadat zy reeds vier keer vergeefs voor den censor was gebracht, zal men dus thans eindelyk deze veel besproken film kunnen aanschou wen. Ten deele althans. Want de goedkeu- ruig van deze film is niet dan ten koste van zeer ingrypende veranderingen gegaan. Door Mamoulian's machtige, maar ongetwyfeid zeer cruë behandeling van net onderwerp de bestiale dubbele persoonlykheid van een GROLDE. 9.30 uur Ds. VAN KOOTEN." Evang. Luth. Gemeente. 9.30 uurDa. L. C. DUFOUR. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. SCHOONDIJKE. 9.30 uur Ds. SNIJDELAAR. IJZEN DUKE. 9.30 uur Ds. CASTELEIN. APOTHEEK GEOPEND Zondag 15 Januari is de apotheek geopend van firma wed. A. J. VAN OCKENBURG, Badhuisstraat. MIDDELBURG. ONDERTROUWD. C. v. d. Louw, 28 j. en C. J. Pelle, 25 j. W. P. Vergouwe, 23 j. en J. Steketee, 28 j. GETROUWD. C. Gilde, 23 j. en H. C. Houmes, 23 j. BEVALLEN. A. Blokpoel, geb. Dourlein, d. OVERLEDEN. J. A. v. d. Weel, 82 j.f wedn. J. C. Huigens. M. C. Tisserand, 32 j., geh. met J. J. Ale- wijnse. MARKTBERICHTEN GROENTE- EN FRUITVEILING VUSS1NGEN. 14 Januari 1933. Op de gisteren gehouden veiling werden de volgende rijzen besteed Kleiperen 12—13 ct.pondsperen 1613 ct.goudreinet 17—23 ct.ermgaard 20 ct. zure bellefleur 1617 ct.bergemot 13 ct. sterappel 18 ct.Reineke van Zorgvliet 13 14 ct.roode kool 24 ct.bruine boonen 510 ct.witte boonen 8 ct.uien 3—4 ct. rapen 11 ]/2 ct.koolraap f21 ct.sprui ten 719 ct.kroten 11/2 ct.wynpeen 1 ct.kleine peeën V/2—2 ct.witlof 22 —13 ct.schorseneeren 1017 ct., alles per KG.kipeieren 3540 ct. per 10 stuks; boe- rekool V/2—3 ct.roode kool 2%3 ct. savoye kool 15 ct.bloemkool 3—18 ct., alles per stuk selderie 35 ct.prei 2—7% ct peeën V/2—2% ct.kroten 2%—3 ct. rapen 22% ct., alles per bosveldsla 24 26 ct.andyvie 3051 ct., beiden per kist Fransche postelein 14 ct.veldsla 8—14 ct., beiden per chipje. STOOMVAARTLIJNEN „Arendskerk" (uitr.) 11 Jan. van Manila ,3aloeran" (uitr.) 12 Jan. van Colombo „Blitar" (thuisr.) p. 12 Jan. Perim „Chr. Huygens" (uitr.) 13 Jan. van Genua „Dempo" (thuisr.) p. 13 Jan. Sagres „Gaasterkerk" (thuisr.) 13 Jan. van Perim „Heemskerk" (uitr.) 12 Jan. te Port Said „Indrapoera" (uitr.) 13 Jan. v. Southampton „Kota Baroe" (thuisr.) 12 Jan. v. Marseille „Meliskerk" (thuisr.) 13 Jan. te Antw. „Nykerk" (thuisr.) 13 Jan. te Mombassa „Streefkark" (thuisr.) 12 Jan. v. Coconoda „Tabinta" (uitr.) 13 Jan. van Sues „Talissee" (uitr.) 13 Jan. van Suez „Tarakan" (thuisr.) p. 11 Jan. Gibraltar „Tapanoeli" 13 Jan. te Rott. van Batavia jong geleerde, kon men de bezwaren niet door coupeeren van één enkele scène onder vangen. Door het eerste bedrijf aan het slot te plaatsen is de geheele zin van de film omgekeerd. Het eindigt thans niet met den aangrijpenden dood van mr. Hyde in het laboratorium, maar met.,., een gelukkig huwelyk. FILMOPNAMEN DOOR LEO FROBENIUS De cultuur-afdeeiing der UFA heeft de interessante filmopnamen van den beroem den Afrika-vorscher Frobenius, die volgens de laatste berichten wederom opzienbare vondsten heeft gedaan, tot een film „Raad selachtige Ruïnes in Zuid-Afrika" samen gesteld, die bij haar première te Berlijn groote waardeermg heeft gevonden. Ondanks het groote aantal Afrika-films, die in den laatsten tyd verschenen zyn, biedt dit filmpje iets nieuws, iets ongekends uit de binnenlanden van het zwarte wereld deel de merkwaardige dubbele hofhouding in het Koninkrijk der Barotsen aan den middenloop der SambesL In statige burch ten regeeren daar oeroude tradities in de residentie Lealoei een koning, Yeta m, met vrouwen en byvrouwen, prachtige reusach tige roeibooten en neger-parlement met tradities van honderden jaren her, en 80 KM. van hem verwyderd, in een andere risidentie, Nailolo, onafhankelyk van hem, zyn zuster, de Koningin Mowena Mokwai. De statige twee-en-tachtig jarige vorstin, een vorstelijke verschyning in het zwart, met prins-gemaal, rijkskanselier en plechtstatige hofhouding, is een der hoogtepunten uit dit fimpje, dat tegeiykertyd veel interessante documentaire opnamen uit het leven der Barotsen bevat, vooral van hun religieuse dansen en de inwyding der jeugd. Het laatste gedeelte behandeld de eigen aardige prea-historische teekeningen op de rotswanden der oeroude graven van neger koningen, geheimzinnige documenten met artistieke waarde van eeuwenoude cultuur, die Frobenius door vergelykend onderzoek ia verband met de cultuur der Barotsen heeft gebracht.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 7